S HET ZWARTE P, Bij gevatte We 4» STAD EN OMGEVING Wegruimen van sneeuw. AGENDA Mijnhardt's Poeders Yeiiingen aan den Langedijk. Korting op verdiensten bij steun. KIJKEN KOOPEN buCLOECK PUBLICATIES Deze Bloter Is gelukkig geen boestwluter SiVoop owiemu RADIOPROGRAMMA. SPORT I DE VUURRODE SCH O ENTJES. FEVIILETON de hoeve I Louit boerenarbeider i nomS v daar eenigen t haa^u-o had de beteel W^ Iden begrepen. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 87 JANUARI 1942. MEDEDEELING. net is in verband met de huidige bijzondere omstandig heden mogelijk, dat ons blad met vertraging wordt bezorgd. In dat geval doen wij een be roep op de toegevendheid van onze abonné's. Onze expeditie en onze bezorgers doen alles om de krant zoo tijdig mogelijk te be zorgen. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat hij ingevolge artikel '84 der Algemeene Politieverordening het volgende heeft bepaald: Hoofdbewoners van bewoonde perceelen en eigenaars van onbe woonde of ongebruikte perceelen zijn verplicht de sneeuw, welke zich op den openbaren weg langs hunne perceelen en erven bevindt en wel ter breedte van tenminste één meter, oogenblikkelijk weg te ruimen. Herinnerd wordt hierbij tevens aan de desbetreffende bepalingen der Algemeene Politieverordening, dat bij het wegruimen van de sneeuw voldoende openingen voor het af vloeien van dooiwater aanwezig moeten blijven en brand en riool- putten vrij moeten blijven en dat het verboden is voor het verwijde ren van sneeuw gebruik te maken van zout of andere bijtende stoffen. Alkmaar, 26 Januari 1942. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. DE NIEUWE HOOFD COMMISSARIS VAN POLITIE TE ARNHEM. 's-Gravenhage, 26 Jan. De pers dienst van de N.S.B. meldt: De bij verordening van den Rijkscommis saris tot hoofdcommissaris van poli tie te Arnhem benoemde heer C. Ch. Walraven werd geboren in 1882. Na aanvankelijk de opleiding tot offi cier der infanterie te hebben ge volgd, veranderde hij van richting en nam hij de studie voor inspecteur van politie op. Daarop volgden in Aug. 1908 zijn benoeming als zooda nig te Tiel, in Mei 1909 te Nijmegen en in Mei 1912 te Rheden, met standplaats Velp. Aldaar reorgani seerde hij den politiedienst op voor treffelijke wijze. Op 13 Aug. 1917 werd hij benoemd tot commissaris van politie te Sneek (alwaar hij eveneens een grondige reorganisatie verwezenlijkte) en in Maart 1922 tot commissaris der Rijkspolitie. De heer Walraven richtte in 1924 de vrijwillige verkeersinspectie in Noordholland op (de heer Walraven was toen commissaris te Alk maar), waardoor verbetering der plattelandspolitie werd bereikt. Daarop volgde in Januari 1941 zijn benoeming tot commissaris van poli tie te 's-Gravenhage, tevens waarne mend hoofdcommissaris aldaar. Hij was gedurende vele jaren lid der examencommissie voor inspec teur van politie en agent van politie. Voor bijzondere werkzaamheden, verricht bij de opsporing van daders van belangrijke diefstallen te Rhe den en elders, verkreeg hij in Nov. 1916 een eervolle vermelding en bij zondere tevredenheidsbetuiging van den minister van justitie. Hij is Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Gedurende langen tijd is hij lid der N.S.B. Na de oprichting van het rechtsfront, was hü een tijdlang lei der van de afdeeling b (politie). ONGEVALLEN OP HET IJS. De hoofdopzichter van het water schap Beemster, de heer Van der Oord, is zoodanig op het ijs komen te vallen, dat hij gedurende eenigen tijd zijn werk niet zal kunnen ver richten. Ds. Boers, herv. predikant te Hoorn, is tijdens een schaatstocht in de Bangert tegen een brug gereden, met het gevolg, dat hij een tamelijk ernstige verwonding aan het hoofd heeft opgeloopen. De patiënt is naar de ziekenverpleging „De Villa" over gebracht. SPIJSOLIE TE DUUR VERKOCHT. Spijsolie van 6 per liter, een surrogaat voor bakkersolie van 3.75 per liter en slaolie van 8 per liter, werden te Alkmaar, Zaan dam en omgeving rustig verhandeld, totdat de politie ingreep. Juist artikelen als spijsolie en sla olie die schaarsch zijn en tot de vooraanstaande voedingsmiddelen fcehooren, mogen niet in den zwarten handel verdwijnen. De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft dan ook den betrokkenen niet alleen een flinke boete opgelegd varieerende tusschen de 20 en 100 doch bovendien de partijen olie verbeurd verklaard opdat zij wederom ter beschikking van den legalen handel kunnen worden gesteld. MOEILIJKHEDEN VOOR TUINDERS. Men schrijft ons van Koedijk: De winter heeft de laatste week de tuinders handen met werk bezorgd, zoowel des daags als des nachts en dat de tuinder drie of meer kachels stookt, behalve voor huiselijk gebruik, is geen zeld- zaamhei. En toch zijn zelfs de poot- aardappelen, waaraan men bijzon dere zorg besteedt, door de vorst voor een gedeelte bedorven. Voor de voorziening van brandstof voor alle nieuwe stookgelegen- heden in de koolschuren en poter- ibewaarplaa'csen, komt heel wat kijken en in tegenstelling met voorheen roept nu elkeen om 'dooiweer, om nog te redden wat Mogelijk kt. DOOR GAS BEDWELMD EN OVERLFDEN. Het defect raken van een afsluiter der cokes-oven van het Hoogoven- bedrijf te IJmuiden heeft een doode- lijk ongeluk veroorzaakt. Men vond n.l. gisterochtend den 31-jarigen ge huwden aWieider B. Post uit Bever wijk door gas bedwelmd bewuste loos liggen en pogingen om de le vensgeesten weder op te wekken, mochten niet meer baten. Bij deze pogingen werden ook de hoofdopzichter A. Amiabel en de pijpmonteur T. J. Oosterbaan door gas bedwelmd. Na behandeling met 'n zuurstofapparaat kwamen beiden echter weer bij kennis, waarna z<j ter observatie in het Roode Kruis ziekenhuis i" Beverwijk zijn opge nomen. HEERHUGOWAARD. Begrafenis K. Ploeger. - Wach tende op den zwarten stoet, die het stoffelijk overschot van onzen oud gemeente-ontvanger naar de laatste lustplaats achter de herv. kerk zou brengen, gingen onze gedachten te rug. Ben karretje; lustig is het paard, lustig is de voerman, die de leidsels in banden houdt, stralende gezondheid in persoon. Ben luchtig woord, een kwinkslag voor bekende voorbijgangers. De gemeente ontvanger gaat bij zijn klanien langs. De een krijgt een nota betaald, de ander zijn wedde. Voorbij is dat alles. Oude gemoedelijkheid verdween, maakte plaats voor moderne zake lijkheid. Vroeger kón dat. De ont vanger was zelf boer, had gerij. Maar wat ook veranderen mocht en nog veranderen zal, dat ééne, waar we nu op wachten, zal blijven: zwarte paarden, zwarte koetsiers, zwarte wagens, gevolgd door men- schen in het zwart. Oude gemoede lijkheid en moderne zakelijkheid. In dien laatsten tocht smelten zij samen. „Stof zijt gij en tot stof zult gij wsderkeeren". Naar aanleiding van deze woorden van den Prediker sprak ds. de Mooy aan het graf een kort woord. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door' wethou der Tromp, terwijl mede enkele goede bekenden van den overledene aanwezig waren. Rust zacht, oude heer Ploeger. Toen het nieuwe systeem gemeente rekening ingevoerd werd, hebt ge gezegd: „Het is nu mijn tijd om heen te gaan. Ik ben te oud om al dat nieuwe nog in me op te nemen". En toen ik enkele dagen geleden bij U was, hebt ge gezegd: „De oude heer Ploeger zal hel niet lang meer maker." en op z'n Noordhillandsch voegdet ge er aan toe: „Het loopt met me op 't ende". Rustig zijt ge heen gegaan, rustig en kalm als iemand voor wien de dood geen ver schrikking was. En rustig hebben we toen elkaar voor het laatst de hand gegeven en die iets langer ge drukt dan gewoonlijk. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). ZUIDSCHARWOUDE. Uitvoering ÏDDA. - De arb. too- neelver. IDDA van Langedijk gaf Zondagavond in de zaal van den heer P. Kramer alhier een opvoering van het blijspel „Als stad en land elkaar ontmoeten" van A. J. Zoetmulder. De zaal was goed bezet. Over het algemeen werd een vlotte vertolking gegeven van dit blijspel, dat op eenigszins humoristische wijze de verbroedering tusschen stad en land weergeeft. De regie was in handen van den heer B. C. Loevens. HEILOO Revue „Hamster vroolijkheid. - Zondagavond was een eivolle zaal getuige van de tweede opvoering van de revue en er is weer hartelijk gelachen om de dolle tafereelen in deze geestige revue. Vooral na de pauze ging het nog weer beter dan de vorige maal; men kon bemerken, dat de spelers er meer ,in" waren. De schets „Een kwestie van tact" had uitbundig succes, terwijl dit met de door de vroolijke zangers gebrachte liedjes' niet minder het geval was. „De Jordaan" was een uitstekend tafereeltje, waarin, mede door de aanwezigheid van het geheele gezel schap, veel actie zat. LANGEDIJK. Winterhulp en Ned. Volksdienst. - Onder leiding van burgemeester Schelhaas werd ten raadhuize te Noordscharwoude een vergadering gehouden van alle blokleiders van Winterhulp en van den Nederl. Volksdienst. De burgemeester deelde mede, dat gedurende de maand Nov. voor een bedrag van 2000 aan waardebon nen is uitgereikt, waarvan 157 ge zinnen met totaal 447 personen heb ben geprofiteérd. In Dec. werd een bedrag van 3000 uitgereikt aan 200 gezinnen met 646 personen. De bur gemeester wekte allen op, hun ze genrijk werk voort te zetten in het belang van de behoeftige inwoners. De heer Querner, prov. voorlich tingsleider van W, H. N. en Ned. Volksdienst, heeft vervolgens een rede uitgesproken, waarin hij doel en streven van beide instellingen uiteenzette, KOEDIJK. Uitvoering Voorwaarts. - Zondag avond gaf de gymnastiekvereniging Voorwaarts haar eerste van de twee aangekondigde uitvoeringen onder leiding van den heer Jac. Schuit, in café Schuit. Het gebodene kon er zijn. Goede gymnastiek getuigende van ernstige oefeningen, werd thans voor een groot gedeelte opgediend op een meer aantrekkelijke wijze dan voorheen. Er was elk wat wils, gymn., dans, zang en declamatie. Vooral de rhythmische dansen sloegen in. Maar ook hel gedeelte cabaret, verzorgd door 3 dames en 5 heeren, onder leiding van P. Mole naar en C, van Twuiver, mocht er zyn. Op een paar nummers zang na, die verzorgd werden door Gre Kee- mas ea JÈ, Bteothoofdj was Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Trenck de Pandoer (avont.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, t/m Dinsdag 27 Jan., 7.30 uur, hoofdnummer Mo derne meisjes (amus.) 18 jaar. Woensdag geen matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Pour le mérite (rom.-dram.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De model-echtgenoot (ko misch). 18 jaap. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 28 Januari. 7 uur, Harmonie, 8 Oct.-vereen., revue „Gaat dat zien". 8 uur, dancing Harmonie, voor drachtavond voor het Nut, door mr. Kamp. in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen. Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzit tende Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. EXTRA BERICHT. Nieuwe Duitsclie duikboot successen. Hoofdkwartier van den Führer, 27 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Aan de Noord-Amerikaan- sche en de Canadeesche kust hebben Duitsche duikbooten haar aanvallen op de vijande lijke scheepvaart in deze wate ren voortgezet en wederom-12 koopvaardijschepen van 103.000 brt., waaronder 6 groote tank schepen, tot zinken gebracht. Bij deze aanvallen had de duik boot van den korvettenkapitein Zapp bijzonder veel succes. Sedert haar op 24 Januari gemelde eerste optreden aan den westelijken rand van den Atlantischen Oceaan hebben onze duikbooten daarmede 30 vijandelijke koopvaardijschepen van 228.000 brt. in totaal tot zinken gebracht. door de leiders van dit groepje zelf in elkaar gezet. Al was het lustrum niet feestelijk, zooals de voorzitter bij zijn opening zei, het werd feestelijk door zijn goede hoedanigheid en de uitver kochte zaal en liefhebbers voor de volgende uitvoering doen dan ook goed zich zoo spoedig mogelijk van een plaats te voorzien. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door de heeren P. Hartland es. De aankleeding van het tooneel voldeed uitstekend. BEROEP AANGENOMEN. Ds. M. C, Koole te Rumpt (Betu we) heeft het beroep naar de herv. gemeente te Broek op Langendijk aangenomen. De heer C. Fortuin, cand. en hulp prediker te Middenmeer, heeft het beroep naar de herv. gem. te Nes en Wierum (Fr.) aangenomen. Weinig aanbod. 4 Van aanvoeren kon in de afge- loopen week eigenlijk niet gespro ken worden, omdat er niets kon ko men, doordat het te sterk vroor. De vaarten heeft men dan ook maar dicht gelaten. Doordat de handelaren de gelegen heid kregen, uit de hand te koopen bij de tuinbouwers, zijn de laatste dagen van de week nogal wat auto's met kool geladen, zoo uit huis gele verd in de vrachtauto. Over 't alge meen houdt men echter de schuren liever dicht bij de huidige omstan digheden. In totaal beliep het aanbod van roode kool ongeveer 25 wagons, waarvan ruim 19 te Noordschar woude. De prijs was 6.80 per 100 kg. Er werd heel wat minder gele kool aangeboden dan de voorafgaan de weken, n.L ruim drie wagons in totaal aan beide veilingen. De prijs voor dit artikel is van 6 tot 6.40 per 100 kg verhoogd. In totaal wer den ruim 36 wagons Deensche witte kool aangeboden, waarvan de zuur koolfabrikanten weer een aanzien lijk deel kregen toegewezen. Het be gint echter aan de fabrieken al wat terug te loopen met het werk. Zoo af en toe worden weer eenige per sonen ontslagen. De prijs van de D. witte kool is verhoogd van 4.20 tot 4.60. Deze prijzen zijn nu zóó, dat men wel eens iets wil afleveren, maar de gelegenheid is thans wel bijzonder ongunstig. Het aanbod van peen was zeer ge- ring. In totaal een goede 2000 kg, een kwantum, dat feitelijk van geen beteekenis is. Van uien daarentegen was het aanbod aanzienlijk grooter dan wij dit gewend zijn. Er werd ruim 35 ton van verhandeld in de afgeloopen week. Zij gingen vlot van de hand tegen den maximum prijs van 5.50 per 100 kg. Een en kel partijtje groene kool werd even eens grif tegen den maximumprijs verkocht. Uiteraard was het aanbod hiervan niet groot. Witlof, waarvan de vorige week nog wel wat werd verhandeld, ontbrak in de afgeloo pen week bijna geheel op het appel. Een klein partijtje ging weg voor 25 per 100 kg. Hoofdredacteur én Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdrad, D. A- Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, ALfesaaa Thans voor Vs deel. 's-Gravenhage, 26 Jan. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken maakt bekend, dat hij, gelet op de buitengewone omstandig heden, aanleiding heeft ge vonden goed te keuren, dat alle verdiensten, verband hou dende met werkzaamheden, welke buitenshuis worden verricht uitsluitend gedu rende de huidige sneeuwperi- ode bij de berekening van den steun niet voor maar slechts voor behoeven te worden gekort. Dr. Ir. G. L. F. PHILIPS, t In den ouderdom van 83 jaar is gisternacht te 's-Gravenhage over leden dr. ir. G. L. F. Philips, de grondlegger van het Philipscon- cern. Te Eindhoven begon de overle dene in 1891 met de fabricage van gloeilampen. Toen in 1912 de firma Philips en Co. werd omgezet in de N.V. Phi lips gloeilampén fabrieken, be droeg het kapitaal reeds 6 millioen gulden. In 1914 legde dr. Philips den grondslag voor een laboratorium, dat in den loop der jaren een be langrijk centrum van wetenschap pelijk onderzoek is geworden. De senaat van de technisehe hoogeschool te Delft verleende hem in 1917 het doctoraal honoris causa in de technische wetenschappen. Ook op sociaal gebied was de overledene zeer actief. In het voor jaar van 1922 trok dr. ir. Philips zich als directeur uit de zaak terug, doch tot kort voor zijn dood heeft hij als commissaris steeds actief deel genomen aan de leiding van het Philipsbedrijf, dat door de ter hand genomen fabricage van alle mogelijke electrotechnische artike len reeds was uitgegroeid tot een enorme onderneming, wier gebied aan geen grenzen meer gebonden was. Met dr. ir. G. L. F. Philips is niet alleen een industrieel van wereld vermaardheid heengegaan, maar bovendien een onvermoeid pionier op het gebied der verlichting. NEDERL. VEREENIGING VAN BIBLIOTHECARISSEN. 's-Gravenhage, 26 Jan. Gisteren heeft de Nederlandsche vereeniging van bibliothecarissen, onder leiding van haar voorzitter, den heer dr. ir. A. Korevaar, een zeer druk bezochte winterbij eenkomst gehouden in de bibliotheek van het Vredespaleis te 's-Gravenhage Na een korte huis houdelijke vergadering in den voor middag hield de heer dr. J. H. Kern kamp ('s-Gravenhage) een voor dracht, getiteld „Oude „voyagien" en Hollandsche „zeehanen", over het werk der Linschoten-vereeniging. De namiddagbijeenkomst, tevens vergadering van de sectie voor spe ciale bibliotheken op het gebied van handel en industrie, werd geopend met toespraken van den voorzitter der vereeniging, dr. ir. A. Korevaar, en van dien der sectie, dr. L. J. van der Wolk. Vervolgens was het woord aan den heer H. J. Bosman ('sGra- venhage), die een uiteenzetting gaf van „de waarde van de openbare leeszaal en bibliotheek voor het be drijfsleven", waarna dr. ir. Korevaar het programma besloot met een in leiding over „Den centralen techni- schen catalogus voor Nederland in de praktijk". Deze referaten gaven tot levendige gedachtenwisseling aanleiding. Velen maakten gebruik van de hun geboden gelegenheid om de bi bliotheek van het Vredespaleis te bezichtigen. BROOD MAG TIJDELIJK VROEGER VERKOCHT WORDEN 's-Gravenhage, 26 Jan. De secre- tars-generaal van het departement van sociale zaken heeft, in verband met de huidige omstandigheden, toegestaan, dat in afwijking van het bepaalde in de Arbeidswet, van heden tot en met Zaterdag 7 Fe bruari 1942 brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, van 7 uur 's morgens af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd. Dit brood mag van half acht af worden verkocht of afge leverd. DISTRIBUTIEGOEDEREN RUILEN NIET GEOORLOOFD. De economische rechter te Arn hem, mr. H. Hannema, heeft uit spraak gedaan in een principieele kwestie betreffende de ruiling van distributiegoederen. Voor dezen economischen rechter had namelijk verleden week te rechtgestaan de smid G. II. ten Broek uit Ewijk, wien ten laste was gelegd, dat hij een aantal rijwiel banden had gekocht tegen geld of natura, zonder bonnen. De smid bezat een voorraad oud ijzer, en iemand die dringend om oud ijzer verlegen zat, bezat fiets banden. Aangezien de smid de fiets banden evenzeer noodig had, had hü het oud ijzer tegen de rijwielbanden geruild. De man verklaarde ge meend te hebben, dat dit mocht. De Officier van Justitie was even wel van meening, dat dc verdachte strafbaar is, omdat ruilen gelijk staat met kóopen tegen natura. Daarom had hij de oplegging van een geldboete geëischt. Mr. Hannema thans vonnis wijzende heeft zich met deze zienswijze vereenigd en heden den smid veroordeeld tot f 20 boete, subs. 5 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van de in beslag genomen rij wielbanden. SCHOENENDISTRIBUTIE. 's-Gravenhage, 26 Januari. Van bevoegde zijde wordt bekend ge maakt, dat zij, die ten behoeve van de Duitsche weermacht een of meerdere paren skischoenen hebben afgestaan, waarvoor hen door de NSDAP Arbeitsbereich Niederlan- de, een ontvangstbewüs is verstrekt zich kunnen wenden tot den distri- butiedienst in de gemeente hunner inwoning, die hen op vertoon van genoemd ontvangstbewijs een of meerdere schoenenbonnen 1 zal ter hand stellen. Voor elk ingeleverd paar skischoenen wordt een bon verstrekt. Men kan daarbij naar keuze een bon of bonnen voor dames-, hee ren-, meisjes- of jongensschoenen verkrijgen. De BURGEMEESTER van ALK MAAR brengt ter openbare kennis, dat A. de Centrale Stierenkeuring ral v/orden gehouden te Alkmaar op Vrijdag 24 April 1942, des voorm. 9 uur in den Bergerhout; B. de voorkeuringen ten behoeve van de Centrale Stierenkeuring in combinatie met de keuringen voor het Stierenreglement Noordholland 1938 (verplichte keuring van stieren voor den publieken dekdienst) voor Alkmaar, Heiloo, Oudorp, St Pan- cras, Koedük (zuid. ged.) en Heer- hugowaard (zuid. ged.) zal worden gehouden op Woensdag 1 April 1942, voorm. 8.45 uur op de Kaasmarkt. Aangifte van de stieren voor de keuring ingevolge genoemd regle ment moet geschieden uiterlijk op den tienden dag tevoren bij den secretaris van de Provinciale Com missie tot bevordering van de rund- veefokkerij in Noordholland, Land- bouwhuis te Alkmaar, onder ver melding van de plaats waar de stier ter keuring zal worden aangeboden; naam, voornamen en woonplaats van den stier houder; leeftijd, bijzondere kenteekenen van den stier en de plaats waar hij gestald is; de productiegegevens der moeder en verdere vrouwelijke voorouders van den stier, voorzoover deze ge gevens kunnen blijken uit een af stammingsbewijs, afgegeven door een door de commissie erkende fok kerij -organisatie. Behoudens gegronde redenen, ter beoordeeling van den secretaris of den vertegenwoordiger der commis sie. worden nadien geene aangiften meer aangenomen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat stieren, welke niet, over eenkomstig het bepaalde in arti kel 3 van -het Stierenreglement Noordholland 1938 zijn aangegeven, niet zullen worden gekeurd en dat, ten bewijze dat voren-bedoelde aan gifte heeft plaats gevonden, bü de aangifte van de stieren voor de keuring behoort te worden overge legd het door d-en Burgemeester af gegeven bewü's van ontvangst der aangifte. De stierenhouders kunnen zelf de keuringsplaatsen kiezen, waar zjj hun dieren wenschen voor te bren gen. Bij de aangifte voor keuringen moet worden opgegeven van welke keuringsplaats gebruik zal worden gemaakt. Alkmaar, 27 Januari 1942. De Burgemeester voornoemd, F. H VAN KINSCHOT. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Jan. (Lang. Groentenveiling). 3000 kg Gele kool 6.40; 7200 kg D. witte kool 4.60; 4000 kg Uien 5.50. D« vong* «"inter «vet het berl Toen heelt de teel m'n glansrol eenvoudig weggekocht, de geestigste passages overstemd I Om van de kriebelingen kt mijn eigen keel meer 'niet te spreken I Maar het lijkt wel dat ledereen nu SIROOP BONNEMA gebruikt Ik heb he* trouwens «ell ook. Thuis èn in mijn kleedkamer. Je kunt mijn stem nu in de verste hoeken hooren en de gaal is deze winter één en aJ aandacht Een extra applaus straks voor SIROOP BONNEMA. Stroop p. fl&con 1.1.15 bü mpotk en droglA MET NARCEINE AETHYIESTER' Fa. BONNEMA - APELDOORN FABRIKANTE OER „ÏWITSAI." PRAEPARATEN tot uitdrukking te brengen, kon ik mij met zulk een maatregel niet ac- coord verklaren en wees de eene formule na de andere van de hand, tot ik tenslotte bereikte, dat ons voorstel werd aangenomen. Een resolutie. Lissabon, 26 Jan. (D. N. B.) De po litieke commissie van de Pan-Ameri kaansche conferentie heeft, naar Associated Press uit Rio de Janeiro meldt, een resolutie aangenomen over de onmiddellijke convocatie van de generale staven van alle Amerikaan- sche landen voor het voeren van besprekingen. Nadere besluiten. Rio de Janeiro, 27 Jan. (D. N. B.) De Inter-Amerikaansche conferentie neeft Maandag besloten, kennis te nemen van den inhoud van het At lantische statuut en jegens den pre sident der Ver. Staten haar voldoe ning er over uit te spreken, dat in document de beginselen zijn opge nomen, die een deel vormen van het erfdeel waarop Amerika recht heeft, overeenkomstig de overeenkomst in zake de rechten en plichten der staten, welke werd verkondigd op de 7e Pan-Amerikaansche conferentie in het jaar 1933. Ook de voorstellen ter uitbreiding der behandeling als niet-oorlogvoe- rende tot staten buiten het Ameri- kaansche continent werden zoo aan genomen, dat alle Amerikaansche staten, die zich in staat van oorlof met niet-Amerikaansche landen be vinden, als met-oorlogvoerend be schouwd dienen te worden. Boven dien wordt aanbevolen, „dat bizon- dere faciliteiten verleend zullen kun nen worden aan die landen, die in den crisistoestand van dit oogenblik, volgens het oordeel van elke regee ring afzonderlijk, bijdragen tot de verdediging der belangen van dit halfrond". Men besloot, de betrekkingen met de regeeringen der bezette landen te handhaven, die „voor haar nationale souvereiniteit strijden". DE CONFERENTIE TE RIO. Rio de Janeiro, 26 Jan. (D. N. B.) Op de conferentie is opnieuw een aantal voorstellen aangenomen, waaronder een, waarbij besloten werd de neutraliteitscommissie te vervangen door een Inter-Ameri- kaansche juridische commissie. Ver der werd een resolutie goedge keurd aangaande de regeling der naoorlogsche problemen, waarbü de Pan-Amerikaansche Unie belast wordt met de büeenroeping van een Inter-Amerikaansche economische conferentie. Het eveneens aanvaarde voorstel, voorziende in de verbete ring der Inter-Amerikaansche ver keersverbindingen, behelst het plan van een Pan-Amerikaanschen auto weg, alsmede uitbreiding van het luchtverkeersnet. Tevens wera de resolutie goedgekeurd tegen het verder voortbestaan van Europeesche strafkolonies in Amerika. Een voor stel tot instelling van een Inter- Amerikaansche Verdedigingsraad met zetel te Washington werd eveneens goedgekeurd. Het voorstel tot aan vaarding van de beginselen van het Atlantische statuut door de Ameri kaansche landen werd verder aan besprekingen onderworpen, daar vooral Brazilië, Chili en Argentinië een afwijkende meening in deze kwestie hebben. Het voorstel tot ver breking van elke radioverbinding met de spilmogendheden werd aan genomen met de stemmen van Bra zilië en Chili tegen. Een Argentijnsche verklaring. Uit Buenos Aires wordt gemeld: De Argentünsche minister van buitenlandsche zaken Guinazu heeft in een tot de bevolking gerichte ladiorede o-a. verklaard: De onderhandelingen te Rio de Janeiro hebben daarom zulk een moeilijk verloop gehad, omdat alle Amerikaansche republieken een col lectief en automatisch verbreken der diplomatieke betrekkingen met de asmogendheden eischten. Daar ik mü echter verplicht voelde, in de bijeenkomst de meèning van het Ar- gen.tjjii6c.he volk op de juiste wijze WOENSDAG. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Or.pl. 7.45 Ochtend, gym. 7.55 Or.pl. 8.20 Ochtend ym. 8.30 BNO: ..ieuwsber. 8.45 Oram.pl. y.15 Voor de buisvrouw. 9 20 Graiii.pl. ll.Oo oor de kleuters. 11.20 En semble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Orgel concert, 12.25 Gram pl. 12.40 Almanak. 12.45NBO: Nieuws- en ecom.ber. 13.00 Wat doet de boer als de stad nog slaapt? 3.15 Zang met pianobeg.en grain.pl. 13.55 Gram.pl. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Voor de vrouw 15.20 Kinderkoor Zang lust met pianobeg. Als intermezzo: Kindersyniponie lopn.). 16.U0 bijbellezing. 16.20 V oor de jeugd. 17.00 Gr.pl. 17,15 NONieuws- econ,- en Benrsber. 17.30 Nat. Jeugdstorm Kwartier. 17.45 Pianovoordracht. 18.15 Volksgezon. heid. 18.30 boemeensch orkest «■regor Serban. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 »Wiu- tertijd®, muz. progr. 20.15 Klaas van Beeck eu zijn orkest. 20 45 Gr.pl. 21.00 t rkest Malar.do en solist 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 Eng. ui z. »The Dutch Archievements In the NetherL Indies* of Or.pl. 22.15-24 Or.pl. HILVERSUM 11 301.5 M. 7.15-8.45 Zie progr. Hil versum I, 8.45 Gr.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobeg. 10.40 Voordracht. 11.00 V ooi, piano en gr.pl. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO Nieuws- en econ. "ber. 13.05 Gr,pi. 13.15 Ainusemen sorkest en pianoduetten. 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.35 Gr.pl. 16,00 Soils- tenconc. (opn.). 17.00 Voor de jeugd. 17.15 bNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Ge Ramblers. 1 «CO hNO: Brabantsch praatje. lo.lO BNO: Nieuwsber. 19.20 Omroepvolkszangkoor m. piano begeleiding. 19.45 «In en om de NSd» (Voorber. door de NS 20.00 mroep-orkest en soli: ten. 21.00 Causerie «Duitsche immigratie in de Ne derlanden». 21.15 Oniroep-opera orkes en solisten. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 Qeestelljke liederen (gr.pl.). 22.10—22.15 Avondwijding. alkmaabsche coura Schaatsen WEDSTRIJDEN IN HET S RIJDEN TE HEILOC Zondagmiddag vonden o] baan -wedstrijden in het schc plaats voor dames en parel door de dames en heeren gc den al was de belangstellini zijde der deelnemers(sters) zonder groot. De uitslagen waren als R dames: 1. mej. Wartenhorst A. Kaandorp; 3. mevr. D. v. Rus" B. paren: 1. combinal de Jager; 2. de Jager-Kaar v d. Vall-Rus-Bart. Bü de uitreiking sprak de ter der Ijsbaan eenige wooi waardeering tot de deelnen deelneemsters voor hun p Een Wjzonder woord van da gebracht aan de drie leden jury, t.w. mevr. Brandse en ren T. Kostelijk en D. Har merkelijk was de overeenki punten van beoordeeling, daar de juryleden, aUen lede ijsbaan, voor het eerst en voorbereiding, deze taak verricht. Zaterdagmiddag hi op de üsbaan een hockeyv die, ondanks dat het hier ee partü betrof, buitengewooi nend was. KAMPIOENSCHAP VAN 1 HOLLAND SCHOONRIJ Voor dames en Vrüdag a.s. organiseert d eeniging Eendracht Maakt 1 Anna Paulowna nationale den in het schoonrijden v( teurs om het provinciaal k: schap van Noordholland voo zoowel als voor heeren, V door een nationalen juni Hf strijd voor heeren. OM HET KAMPIOENSC VAN NEDERLAND SCH RIJDEN VOOR HEER] De Dordrechtsche üsclub drecht organiseert Zondag nationale wedstrü'den in het rijden voor amateurs om he landsche kampioenschap vo ren, gevolgd door een natior nioreswedstrijd voor heeren. WEDSTRIJDEN AAN J OMVAL. Het bestuur van de Eersl IJsclub heeft besloten om i jlderdagmiddag om 2 uur e (strijd over de langebaan te seeren over een afstand var Tevens zal er een afvalwed inhaalwedstrü'd worden gi Verschillende rijders hebb reeds gemeld, o.a. J. Min e Krom uit Limmen, J. Scho uit Akersloot, J. Schipper,* 1 Koopmans, Sam Schut, H. 1 Steenhuis en C. v. Leijen maar, C. Reek en J. Glas ui S. Westra en J. Lichthart i menhuizen, J. Jongsma en Koedijk. Het zal dus aan niet ontbreken. Zwemmen KIRSTEN BUSCH SOERI NIET IN VORM. Ragnhild Hveger Kopenhagen. De ontmoeting tusschen Deensche zwemsters en v t cordhoudsters Ragnhild Hve Kirsten Busch Soerensen we velen met spanning is tegei zien, is dezer dagen te Kop gehouden. Kirsten Busch Soerenser echter niet in vorm te zün e dan ook teleur. Zij moest ze de vyfde plaats genoegen Rgnhild Hveger won nu g lük de beide afstanden, S werd gezwommen, n.l. de 1 E borstcrawl in 1 min. 0.5 sec 100 meter borstcrawl in 1 sec. Zü slaagde er dus niet i cord op de 100 yards, dat Busch op 9 Dec. j.L in Aa: 59.5 sec. bracht, andermaal naam te brengen. Vanaf 20.15 «l'een voor de Radio Centr. dfe over een lijnverbinding met de Studio beschikken- doi 7 „Wie is Maarten de Roev hy gevraagd. „Hij was vroeger de voor mijn oom. Herinner je je i I °verreed zyn ellendigen ho L eersten keer dat je hier kw l „Om het eerlük te zeggei pf„?rdde Louis- -Ik had die K ™rf£eten- Hü zag er noj laelaohtig uitl" ergste is, dat oom 1 SK van de familie b Saar »eenute vergeter\ dat I bü nu?" vroeg Rf' P „Kun je niet te wete 90. En wat was ze prachtig aahg' kleed! Alles züde en satün. Anneke mondje ging weer open van ver- zing. Maar Jacob was niet zo gen- van zün stuk gebracht. De fee ve stond de taal van de dieren heel Ze luisterde aandachtig naar Jacct verhaal.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2