DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Negen jaren Rijkskanselier, Duitschland strijdt voor Europa Hevige gevechten in den middensector van het O.-front. De oorlog in Oost-Azië. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De nieuwe bonnen. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 25. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 30 Januari 1942. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 29 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend. Op de Krim en in den Z. sector van het O. front tengevolge van zware sneeuwjacht geringe ge vechtsactie. Bij de in het weer- machtsbericht van gisteren gemel de vernietiging van een vijandelij ke formatie aan de Z.-kust van de Krim vielen 840 gevangenen, 12 kanonnen alsmede 111 machinege weren en granaatwerpers in han den der Duitsche en Roemeensche troepen. Aan het Donetsfront heb ben Duitsche en Slowaaksche for maties plaatselijke aanvallen der Sovjets afgeslagen. Eigen tegen aanvallen hadden succes. In den middelsten sector van het front viel de vijand op verscheidene plaatsen zonder succes aan. Bij eigen aanvallen werden talrijke plaatsen na hevige gevechten in genomen en een aantal kanonnen buitgemaakt. In den N. sector van het O. front zette de vijand zijh aanvallen voort. De gevechten zijn voor een deel nog aan den gang. Ten Z.O. van het Ilmenmeer, aan het omsingelingsfront van Lenin grad en aan het Duitsch-Finsche front in Lapland geslaagde acties van eigen stoottroepen. Sterke for maties gevechts- en jachtvliegtui gen hebben in het bijzonder in den Centralen en N.-sector in de ge vechten op den beganen grond in gegrepen. Talrijke Sovjet-vliegtui gen werden in brand geworpen. In N.-Afrika levendige bedrijvig heid van verkenningsafdeelingen in de Cyrenaica. Geslaagde lucht aanvallen waren gericht op Brit- sche autocolonnes, troepenconcen traties en benzinedepots in het N.- Afrikaansche kustgebied van Ben gasi tot Marsa Matroek. Bij aan vallen overdag en in den nacht op Britsche vliegvelden op het eiland Malta werden verscheidene gepar keerde vliegtuigen beschadigd. Britsche bommenwerpers, die in den afgeloopen nacht trachtten Munster aan te vallen, werden door den krachtigen afweer ver dreven en wierpen lukraak bom men in N.W.-Duitschland. De bur gerbevolking had geringe verlie zen. Op enkele plaatsen ontstond schade aan woonhuizen. Drie Brit sche bommenwerpers werden neergeschoten. De Barnsteen tentoonstelling ,,Het Goud dei- Zee" is gis teren te Den Haag officieel geopend in het Mauritshuis. De Duitsche president van de Neder- landsch— Duitsche Kui tuurgemeen schap, Prof. Dr. Wehof- sich, bezich tigt met Prof. Dr. T. Goede- waagen het beroemde barnsteen schip. (Polygoon- Meyer) De opmarsch op Malakka. Tokio, 29 Jan. (D.N.B.) Naar Do mei meldt, heeft de« Japansche colonne, die langs de spoorlijn Kloeang—Singapore naar het Z. op trekt, op 28 Jan. tijdens de' snelle achtervolging van den vijand, een punt bereikt, dat 2 k.m. ten N. van Lananck en 50 k.m. van de Straat van Johore verwijderd ligt. Japan sche eenheden, die in den W. sector opereeren, hebben op 27 Jan. Sim pangRengan, 20 k.m. ten Z.O. van Ayer-Itam, stormenderhand ingeno men. Andere berichten melden, dat de Japansche formatie, die tot de W. kust is doorgedrongen, sinds Woens dagochtend voortdurend de Britsche gemotoriseerde troepen bestookt die in het moerasgebied ten Z. van Batoe- Pahat in de val geloopen zijn. De Britsche troepen, die met zware Stukken geschut en pantserwagens zijn uitgerust, zijn in de moerassen van dit gebied letterlijk weggezakt. Naar Dome5 meldt hebben Japan sche troepen die langs de O.-kust oprukken, eenige belangrijke plaat sen ingenomen en gistermiddag een feilen aanval ingezet op sterke vij andelijke formaties bij Jema Loeang, 20 k.m. ten Z. van Mersing. Zeegevecht bij Malakka. Tokio, 29 Jan. (D.N.B.) In marine kringen verklaart men, dat het laat ste zeegevecht voor de O.-kust van Malakka van te grooter beteekenis is, omdat voor het1 eerst in dezen oorlog Japansche en Engelsche oor logsschepen onmiddellijk tegenover -elkander stonden. Bovendien waren i(e ^fPsel1 gdUjk. Aan beide kanten beschikte men over twee torpedo- bootjagers. Ook bij dit gevecht bleek de superioriteit der Japansche marine en de groote ervaring van haar per soneel. De strijd op de Philippijnen. Tokio, 29 Jan. (D.N.B.) De Japan sche opperbevelhebber heeft door radio Manilla de verdedigers van de eilandvesting Corregidor tot over gave gevorderd Tevens werd de be- .volkmg der Phüippijnen door de radio opgeroepen tot samenwerking met de nieuwe regeering-Vargas tot opbouw des lands en tot het weiziin van het geheele volk. J De oorlog in Birma. Sjanghai, 29 Jan. (D.N.B.) Het Ja pansche luchtwapen heeft het vlieg veld van Rangoon Woensdag in stroomenden regen met duikbom menwerpers aangevallen en de in stallaties van het vliegveld vernield. Bij een luchtgevecht, dat boven Ran goon ontstond met 20 vijandelijke vliegtuigen, werden 9 vijandelijke machines stellig en 5 waarschijnlijk neergeschoten. Een Japansch vlieg tuig ging verloren. ~,Pe Japansche suppletoire be- grooting. (D.N.B.) - Het Hoogerhuis neett gisteren eveneens de buitenge wone militaire begrooting ten be- 'age™ 18 milliard yen aangeno men. Beide huizen hebben dus nu net regeeringsvoorstel aanvaard. EXTRABERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Benghazi bezet. Hoofdkwartier van den Füh rer, 29 Jan. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Duitsche en Italiaansche troe pen hebben vanochtend vroeg Benghazi genomen. (Een zelfde mededeeling werd door het Italiaansche hoofd kwartier gepubliceerd.) De ooriog in Ned.-ïndië. Batavia, 29 Jan. (A.N.P.) Volgens hier ontvangen berichten is Emma- haven (Padang) uit de lucht aange vallen. Twee koopvaardijschepen, werden getroffen. Men neemt in Nederlandsch-Indië aan. dat Balikpapan en het district Kendari (Celebes) bezet zijn. Daar alle verbindingen verbreken zijn, is van geen van beide plaatsen eenig nader bericht binnengekomen. Volgens hier ontvangen berichten wordt thans ook de stad Pontianak aan de Westkust van Borneo be dreigd, daar de Japansche troepen van Britsch-Noord -Borneo uit ver zijn doorgedrongen. Verder is Emmahaven opnieuw uit de lucht aangevallen. Japansch communiqué. Tokio, 29 Jan. (D.N.B.) Het Ja pansche hoofdkwartier meldt: „De luchtmacht der Japansche marine heeft op 26 en 27 Januari, na over de Straat van Makassar, de Ceramzee, de Molukkenzee, de Flo- reszee en de Bandazee te zijn gevlo gen, talrijke aanvallen gedaan op belangrijke vijandelijke luchtbases op Borneo, Celebes, Ceram en Boeroe, waarbij 45 vijandelijke toe stellen werden neergeschoten of op den grond vernield. Vier Japansche jachtvliegtuigen zijn tot dusverre niet teruggekeerd. De speciale Japansche troepen, die te Kendari op Celebes aan land zijn gezet, hebben op 26 Januari de stad geheel bezet, na de zuiveringsactie in de omgeving te hebben voltooid". Beeld van Amphitrite te Rome gevonden. (Stefani.) - Tijdens graaf werk voor den bouw van het nieu we station Termini te Rome heeft men een prachtig kunstwerk gevon den, t.w. een marmeren beeld voor stellende Amphitrite, de Godin van de zee en vrouw van Neptunus. Des kundigen verklaren, dat het beeld moet dateeren uit de tweede eeuw voor Christus. 62 dooden van mijnramp nabij St. Etienne. (D.N.B.) - Thans zijn ook de laatste slachtoffers van het mijnongeluk nabij St. Etienne aan de oppervlakte gebracht. Het aantal doodga is daarmede tot 62 gestegen. 1933 30 Januari 1942. (Van onzen Haagschen correspondent) Indien wij op dezen dag, waarop het Duitsche volk gedenkt, dat zijn Führer negen jaar geleden langs wettigen weg het roer van het zwaargebeukte staatsschip in vaste hand nam, den achtergrond en den zin van dót thans reeds van histori sche beteekenis gebleken feit trachten te peilen, dringt zich aller eerst naar voren de groote liefde tot zijn volk, waardoor deze zoon van een eenvoudigisn douanebe ambte moet zijn en steeds worden bewogen. Deze simpele kop oraal uit den wereldoorlog, die al het vernederend leed, dat zijn land door meedoogenlo'oze schijnoverwinnaars, die den oorlog niet wonnen en den vrede verloren, werd aangedaan, als het ware aan den lijve beleefde, heeft dit getrapte volk datgene weten terug te geven, waardoor en waarbij een volk slechts leven kan: een sterk-bèleefd volksbewustzijn en een diep-gevoelde volksgemeen schap. Hitier heeft in zijn volk die snaren weder kunnen spannen, die., het lied van de Heimat weer doen ■klinken in tonen van fierheid en kracht. Juist omdat hij zoo volkomen hunner-één was en met hart en ziel zich verbonden voelde mgt&ijn door nederlaag en vernederlng^tot doffe wanhoop gebrachte volkpgenpoten, wist Hitier £oo nauwkei;iig«ie"3iep- ste behoeften van zijn volk te pei len èn onder woorden te brengen. Met woorden, die weerklank von den in de ziel van vrijwel allen, van-welken rang of stand of leeftijd ook. .Reeds kort na de machtsover name, op 4 November 1933, sprak hij in een redevoering te Breslau: Het Duitsche volk wil den vrede! Wanneer ik dit heden zeg, spreek ik niet voor mij persoonlijk, doch als woordvoerder van dit volk van 65 millioen. Het Duitsche volk wil rust; èn voor zijn arbeid, èn oiuizieh met zijn vroegere tegenstanders te verzoenen."' Nog duidelijker formu leerde Hitier deze gedachten in zijn rede ter gelegenheid van de opening van de derde oorlogs-winterhulp- actie: „Ik en mijn medewerkers hadden dezen oorlog niet noodig, b.v. om onze namen in d© geschie denis te doen voortleven. Onze wer ken des vredes zouden voor ons hebben getuigd, en wel op een af doende wijze. En bovendien: wij waren volstrekt niet aan het einde van ons opbouwend werk gekomen; op velerlei gebied stonden wij eerst het begin.." Het is niet Hitler's schuld, dat hjj zijn plannen tot verzoening en op bouw niet heeft kunnen uitvoeren op de wijze waarop hij hei had be doeld en gewild. Reeds herhaalde malen werd daarop gewezen. Het heeft hem ongetwijfeld moeite en verdriet genoeg gekost, om zijn volk langs dezen weg, dien van een nieuwen en zwaren oorlog, te moe ten voeren, ter bereiking van het gestelde doel. Want van dat doel mocht onder geen voorwaarde wor den afgezien, omdat het betrof het zijn of niet-zijn van een millioenen- volk, waaruit vele ook voor de ge heele Europeesche genieenschap waardevolle kwaliteiten verankerd lagen. De likwidatie van het door haat gedicteerde en met gif geschre ven „verdrag" van Versailles was een levenskwestie voor het Duitsche volk. Het ware te wenschen, dat voor- en tegenstander zich meer van deze waarheid bewust wilden zijn, om van daaruit hun oordeel en hun houding te bepalen. En als er wellicht ook fouten gemaakt zijn of als men dingen gaarne anders had gewild, bedei ke men, dat wie werkt, cck fouten maakt en het risico van fouten-maken moet aanvaarden. Niets doen en afwachten om van schelden en critiseeren te zwijgen is altijd heel wat gemakkelijker! Derhalve zal ook de eerlijke tegen stander royaal zijn bewondering kunnen en moeten uitspreken voor hetgeen Hitier als een trouw sol daat en als een met vele gaven van hoofd en hart gezegende Rijkskanse lier voor zijn volk heeft gedaan en nog dagelijks doet, met den inzet van zijn geheelen persoon, zijn leven en zijn gezondheid, zijn kracht en zijn, energie. Niet zonder grond kon Hitier dan ook vorig jaar, bij de viering van den achtsten verjaardag van de machtsovername, in het Berlijnsche Sportpaleis, verklaren, van heit Duitsche volk een mandaat te hebben gekregen, dat uitgebrei der is dan eenig democratisch staatsman heden ten dage bezit. Want hij heef; het mandaat van het vertrouwen,en van den ijzeren, on gebroken wil, te strijden tot de overwinning, als zijnde een levens kwestie. De onlangs met zooveel succes gehouden wol- en bontinza- meling. die in enkele dagen 67.232.608 stuks opleverde, is hier voor een recent en sprekend bewijs. Zoo werd Hitier de drager van dèn nieuwen Duitschen itaat, die in den strijd om het eigen bestaan mede worstelt om de overwinning voor geheel Europa, in den bitteren en bloedigen krijg aan het Oostfront, waar Stalin's horden gereed stonden voor den doodelijken panterspreng op 'n verdeeld en verzwakt Europa 30 JANUARI. Eensgezinder en meer aaneengesloten dan ooit, staat hot Duitsche Volk achter zijn Führer vast besloten den strijd om de gelukkige toekomst tot de eindoverwinning te voeren. (Atlantic-Holland) REDE VAN HITLER. Berlijn, 30 Jan. (D.N.B.) De Führer spreekt vanmiddag om vijf uur. Zijn rede wordt door alle Duitsche zenders uitge zonden. Na de nieuwsuitzending wordt de rede vanavond om kwart over acht herhaald. Ontslag burgemeesters. 's-Gravenhage, 29 Jan. De Staats courant bevat een besluit van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 9 Jan. j.l., waarbij aan J. Kalff ontslag is ver leend als burgemeester der gemeente Krommenie. Voorts is bij besluiten van den Rijkscommissaris van 19 Jan. eervol ontslag verleend aan J. C. L. van der Heyden als burgemeester van de ge meente Denekamp en' aan mr. H. B. Tutein Nolthenius als burgemeester der gemeente Zaltbommel, terwijl de benoeming van F. H. Wanninkhof tot burgemeester der gemeente Willem stad is ingetrokken. STUITENDE ENGELSCHE LUCHT AANVAL OP DE NEDER LANDSCHE BURGERBEVOLKING. 's-Gravenhage, 29 Jan. Gisteravond zijn tal van Engelsche vliegtuigen boven Nederland verschenen. Ver scheidene plaatsen werden aange vallen. Terwijl de talrijke brisanl- en brandbommen op de meeste plaatsen slechts onaanzienlijke mate rieele schade veroorzaakten, werd een stad ih het Zuiden des lands bij zonder 'zwaar getroffen. Hier werden door de Engelshe vliegers weer eens volkomen rukraak woonwijken in bet entrum der stad aangevallen, |vaarbij natuurlijk bijna uitsluitend woonhuizen zwaar werden getrof fen. Onder de burgerbevolking ont stonden vrij groote verliezen aan dooden en gewonden. Voor zoover tot dusver bekend, zijn er 24 dooden, 61 zwaar- en een groot aantal licht gewonden. Voorts worden nog twee personen vermist. In een andere plaats werden en kele woonhuizen vernield. Van de bewoners worden nog twee perso nen vermist, die waarschijnlijk on der de puinhoopen liggen. 's-Gravenhage, 30 Jan. Voor de week van Zondag 1 tot Zaterdag 7 Febr. zijn de ge bruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aardappe len verkrijgbaar op de bon nen 07 van de daartoe be stemde kaarten. De nieuwe bon voor boter en margarine, geldig van 1 tot 9 Febr. zal nog nader worden bekend gemaakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de extra-boter bon 57 na Zaterdag 31 Jan. niet meer geldig is. Boriaanwijzing zeep. 's-Gravenhage, 30 Jan. De secr.- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de onderstaande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveel heden zeep. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van 1 Febr. tot en met 28 Febr. a.s. geeft de met „211" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" alsmede de met „G zeep" gemerkte bon van de nieuw uitgereikte zeepkaarten, welke resp. ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van 'n leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samen stelling van na 1 September 1940), hetzij 90 gram huishoudzeep, hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Januari 1941), hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Aug. 1941), hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram wasch- poeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mo gen tegen inlevering van een bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „G toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 grain toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt erop gewezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden door het publiek, übeh uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wassche- rijen. Evenmin is zulks het geval met vloeibare Shampoo. Deze wordt uitsluitend beschikbaar gesteld voor kappers. Een rantsoen vloeibare Shampoo- bedraagt een hoeveelheid van 200 gram. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onver minderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver plicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, die nen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarn; een hoeveel heid van twintig kilogram wasch- goed hetzij ineens, hetzij bij ge deelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „wasch- verzenders", die slechts als tussehen- persoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 29 Jan. onder: 18.21 30 Jan. op: 9.25 MAAN 29 Jan. op: 15.56 onder: 6.59 1 Februari Volle Maan. De wasch van kantoren, hotels, cafe's enz. voor zoover het hand doeken, poets- en stofdoeken, servet ten, tafellakens e.d. betreft kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te wor den afgegeven. De hiergenoemde uitzonderingen gelde derhalve niet voor bedde- g o e d van hotels. Verlenging geldigheidsduur brandstofbonnen. 's-Gravenhage, 29 Jan. Ten ge volge van de weersomstandigheden zijn alïe verbruikers nog-niet in de gelegenheid geweest op de bonnen „05 H.K.", „06 H.K." en „07 H.K." van de bonkaarten J en K (voor haarden en kachels) en op de bonnen „12 C.V.", „13 C.V.", „14 C.V.", „15 C.V.", „16 C.V.", „17 C.V.", „18 C.V.", „19 C.V." en „20 C.V." van de bonkaart L (voor centrale ver warming) en op den bon „07 K.F." van de kaarten M en N (voor kook- doeleinden) brandstoffen te betrek ken. In verband hiermede heeft de secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vastgesteld, dat de gel digheidsduur van deze bonnen, welke op 31 Januari a.s. afloopt, ver lengd wordt tot en met 30 April 1942. Voorts wordt bekend gemaakt, dat gedurende het tijdvak van Zon dag 1 Februari 1942 tot en met Zaterdag 28 Februari 1942 de met de woorden „Generatoranthraciet tweede periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 hL (maximum 75 kg.) anthracietnootjes IV of V of 50 kg. turfcokes, terwijl de met „Generatorturf tweede periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. De nieuwe bon voor het koopen van vaste brandstoffen voor kook- doeleinden zal nog nader worden bekend gemaakt. De bonaanwijzing. Voorts wordt medegedeeld: Het feit, dat de laatst aange wezen bonnen „13 H.K." en „17 H.K." van de bonkaarten „J", „K" en „23 C.V." tot en met „28 C.V." van de bonkaart L zijn geldig ver- klaai'd tot en met 30 April a.s., heeft, naar is gebleken, den indruk ge wekt, dat voor het stookseizoen 1941- 1942 geen nieuwe bonnen voor vaste brandstoffen meer geldig zouden worden verklaard. De vermelding van den datum 30 April 1942 betee- kent evenwel slechts, dat op de thans geldig verklaarde bonnen tot 30 April 1942 brandstoffen mogen worden gekocht, en dat deze bonnen na dien datum ongeldig zijn en niet meer voor het koopen van vaste brandstoffen mogen worden ge bruikt. Over de aanwijzing van nieu we bonnen voor dit stookseizoen staat thans nog niets definitief vast. In verband hiermede zullen omtrent deze aangelegenheid te zijner tijd nog nadere mededee- lingen worden gepubliceerd. Bommen op Rotterdam. Uit kringen der Rotterdamsche bevolking wordt aan het ANP ge schreven: Wederom hebben Engelsche lucht- piraten het klaargespeeld een bloe digen overval op de burgerbevol king van het vreedzame Rotterdam te doen. In de late avonduren van een der laatste dagen huilden de si renes. Motorgeronk vervulde de lucht, waar doorheen zich reeds spoedig het ontploffen der lukraak geworpen brisantbommen mengde. Vér van alle militaire doelen zoch ten de verderfelijke projectielen van een misdadigen tegenstander hun weg naar woonhuizen en kan toorgebouwen, de bewoners begra vend onder bergen puin. Versch ligt nog in ieders herinne ring het bombardement, dat de ha venstad aan de Maas enkele maan den geleden moest ondergaan. Toen had de Engelsche radio den treuri- gen moed in haar uitzendingen in de Nederlandsche taal de woordendoor den aether te zenden, dat Rotterdam nu eenmaal voor den oorlog belang rijk doel was, dat de oorlog nu een maal offers vraagt en de piloten der Engelsche luchtmacht „met een bloedend hart" boven Rotterdam „hun soldatenplicht" hadden ver vuld. Diezelfde radio speelde het klaar haar hoorders in een andere uitzending het sprookje op te dis- schen, dat het Duitsche vliegers wa ren geweest, die dezen aanslag op alle wetten der menschelijkheid had den uitgevoerd om hem de Engel sche luchtmacht uit redenen van stemmingsmakerij in de schoenen te schuiven. Maar tot nu toe kon wor den geconstateerd heeft de öanval der Engelsche luchtpiraten 24 inwo ners om het leven gebracht. In de ziekenhuizen der stad steunen 61 zwaar gewonden van pijn. Het aan tal der lichtgewonden is aanmerke lijk hooger, doch staat nog niet vast. Schade aan militaire objecten is door dezen zinneloozen aanval niet ver oorzaakt. Noch Duitsche burgers, noch leden der weermacht behooren tot de slachtoffers. De bloedige ge volgen van dit bombardement moet het Nederlandsche volk, en dat al leen, dragen. Voor de openbare mee ning der geheele wereld stellen wij Churchill, in wiens ontaarde brein het idee van dit vernielingswerk wel zal zijn ontstaan, de vraag, wat hij van daden of liever wandaden als deze voor den afloop van den oorlog wel verwacht. Bij de Duit sche eindafrekening met dezen schuldige aan den oorlog zal de post Rotterdam niet worden vergeten. Het blijft overgelaten aan de vin dingrijkheid van den Engelschen sprookjeszender ook nu weer een of anderen draai te zoeken, om de Ne derlandsche bevolking duidelijk te maken, dat ook de jongste aanslag op Rotterdam slechts voor het wel zijn der Nederlanders was gedacht; Wie de verbittering heeft meege maakt, die onder de menschen van deze waarlijk zwaarbeproefde stad thans heerscht tegen de Royal Air Force, wiens optreden alles behalve „koninklijk" is, die zou de heeren aan de overzijde van het Kanaal van harte de gelegenheid toewen- schen, zich eens persoonlijk te over tuigen van de stemming in Neder land, wij gelooven, dat dan onder den indruk van een dergelijke erva ring de uitzendingen in de Neder landsche taal der Engelsche radio stations voor geruimen tijd zouden worden gestaakt.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1