ABDIJSIROOP Pas nil op voor Rheumatiek! DE VUURRODE SCHOENTJES. FILMNIEUWS. -fégesi ASTHMA. BÓRST- BENAUWDHEID. LAND- EN TUINBOUW KERK EN SCHOOL 'ZT neem ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 JANUARI 1942. Vagiiia 3. Nu de weersomstandigheden weer zoo tallooze slachtoffers gemaakt hebben van Rheumatische pijn, mag het geen verwondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort geven: begin een Kruschen-kuur! Geen wonder trouwens. Al jaren en jaren heeft Kruschen ook in Nederland bij tal looze Rheumatieklijders een waar wonder teweeg gebracht De aan sporende werking van Kruschen s zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal Uwe organen nieuwe kracht bijzetten; ze zullen Uw bloed reinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Reeds bjJ een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen merkt ge de ver sterkende werking en de gestadige verlichting van Uw lijden. Ook heb os met Kruschen meer nut van Uw voedsel omdat Kruschen de spijsvertering zoo gunstig stimu leert. - Kruschen het oude be proefde recept i sinds 1889. Bij fSë^Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0 41. Geef Uw leege Kruschen flacons aan Uw Apotheker of Drogist terug, zij I vergoeden per onbeschadigde flacon met deksel resp. 5, 3 of 2 ets naar grootte. Oud-generaal-majoor de Jongh t Op 76-jarigen leeftijd is gisteren te Voorburg overleden de oud-gene raal-majoor der infanterie A. S. de Jongh. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. COMMISSARIS BELANGEN VOORMALIGE NED. WEER MACHT. 's-Gravenhage, 29 Jan. Op bevel van den Duitschen weermachtbe velhebber in Nederland is met ingang van 1 Februari 1942 de titel van het hoofd van het afwik kelingsbureau van het departement van defensie gewijzigd in „Com- missaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weer- 1 macht". De bevoegdheden van den i commissaris zijn dezelfde als die van het hoofd van het afwikke lingsbureau. Als commissaris is aangewezen de kapitein van den generalen staf B. R. P. F. Hassel- man, tot dusver hoofd van het afwikkelingsbureau van het depar tement van defensie. Correspondentie, bestemd voor het afwikkelingsbureau, dient dus met ingang van bovengenoemden datum te worden gericht aan „den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche, weermacht". ARBEID VAN WERKLOOZEN BIJ SNEEUWVAL. 's-Gravenhage, 29 Jan. In ver band met de omstandigheid, dat ondersteunde werkloozen, die, met het oog op sneeüwval tijdelijk werkzaamheden buitenshuis ver richten, twee derde van deze ver diensten voor zich mogen behou den, heeft de secr.-gen. van het dep. van sociale zaken nader be paald, dat ten deze het maximum van art. 10a der steunregeling niet geldt, zoodat de bepaling, dat het uit te keeren steunbedrag plus gezinsinkomsten nooit meer mogen vormen dan anderhalf maal het theoretisch steunbedrag hiervoor buiten werking is gesteld. Onder buitenshuis verrichte werkzaam heden wordt uiteraard alleen ver staan z.g. buitenwerk, d. w. z. werkzaamheden op straat, op da ken, op het veld en wat dies! meer zij. SMOKKELBENDE AAN BRABANTS Z.W.-GRENS. Een uit Nederland komende vrachtauto met 6000 kilo tarwe strandde aan de overzijde der grens op Belgische controle-ambtenaren. De chauffeur bleek deel uit te ma ken van een smokkelbende, waarvan reeds een zestal personen, ten deele afkomstig uit Ossendrecht, ten deele van de Belgische grensstreek, wer den aangehouden. Bij nader onder zoek bleek, dat deze bende, waartoe zoowel landbouwers als graanhande laren en molenaars behooren, al verschillende malen groote vrachten smokkelwaar over de grens heeft gebracht. Het onderzoek is nog niet geëindigd. NEDERLANDSCHE KULTUUR KAMER. 's-Gravenhage, 30 Jan. De presi dent van de Nederlandsche Kultuur kamer maakt de volgende benoe mingen bekend: le. prof. J. de Vries tot vice-pre sident. 2e. dr. G. Hoekstra tot directeur- generaal. 3e. M. Blokzijl tot leider van het persgilde. 4e. Jan C. de Vos tot leider van het gilde voor theater en dans. 5e. J. Learbuch tot bestuurder van het persgilde. 6e. W. J. Wiers tot bestuurder van het gilde voor theater en dans. BEURSV OORSCHRIFTEN NED.-INDISCHE FONDSEN. 's-Gravenhage, 29 Jan. In de Staats courant van heden zijn gepubliceerd de beursvoorschriften 1942, betref fende Nederlandsch-Indische fondsen. Deze beursvoorschriften komen overeen met hetgeen vervat is in het schrijven van den wnd. secretaris generaal van het departement van financiën aan de vereeniging voor den effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhandel) en aan de bedrijfs groep handelsbanken d.d. 6 Januari 1942, no. 82. Zij vormen de wettelijke formuleering van den in dien brief uitgesproken wensch Indische fond sen niet meer te doen dienen tot onderpand van geldleeningen. Het naleven en doen naleven van dien wensch gaf aanleiding tot vragen Ime te handelen in verschillende geval len, o.m. in gevallen waarin de debi teur niet-ingezetene is en niet ge raadpleegd kan worden. De beurs voorschriften, zooals die thans ge formuleerd zijn, ondervangen die bezwaren, welke zich in de practijk bij geldgevers ten-opzichte van hun debiteuren zouden kunnen voor doen. 2 <4 TON BOETE VOOR IJZERWARENHANDEL. Kortingen verlaagd en winsten gestegen. 's-Gravenhage, 29 Jan. De in specteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage heeft een boete van 250.000,opgelegd. De ver oordeelde exploiteerde een grooten ijzerwarenhandel en had na Mei 1940 de usantieele kortingen, wel ke hij tot dusver aan zijn afnemers verleende, op groote schaal ver laagd. Rekening werd gehouden met de grootte van de overwinst, alsmede met de ernst van de over treding. heentn h u d"bbelde om de kijker neen en bekeek hem van alle kanten. effl l»i?^ster om lachen' ..Wacht zei ze vriendelijk, „ik •eens even helpen". Toen be- «S aan allerlei schroefjes en ->• tjes te draaien, terwijl ze door l t: - 'Jkglas keek. 30 JANUARI 1933. Vandaag negen jaar geleden nam Adolf Hitler in Duitschland de macht over. Onder zijn bezielen de leiding werd begonnen aan een opbouw, waardoor het Duitsche volk blijkt dus die 30e Januari 1933 tegemoet ging. Een opbouw die Duitschland weer groot en sterk maakte, zoo sterk dat ditzelfde Duitschland nu geheel Europa kan verdedigen tegen het dreigende bolsjewisme. Ook voor ons land en volk blijkt dus die 9e Januari 1933 een zeer belangrijke datum te zijn geweest en groot is ook onze schuld aan Duitschland en zijn Führer. Landgenoot, die schuld wordt nu ingelost door duizenden Neder landsche nationaal-socialisten die nu, samen met de Duitsche solda ten, strijden aan het oostfront. Er zijn echter nog duizenden landge- nooten, die nog steeds hun plaats niet innamen. Laten zij bedenken dat het ook hun plicht is zich te melden bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. ZINLOOZE BOMBARDEMENTEN Zinlooze bombardementen. Dat is de „hulp" die Engeland zijn „bondgenooten" verleent. Als nachtelijke sluipmoordenaars zwe ven de machines boven de slapen de stad en werpen op willekeurige plaatsen hun projectielen uit. Bombardementen, zinlooze „hulp". Daar is ook een ander soort hulp. Dat is daadwerkelijke hulp aan den mensch, die in levensge vaar is. Doe mee aan deze hulp verleening. Helpt de gewonde strij ders, steunt de Nederlandsche am bulance. Stort uw bijdrage op giro rekening 8-7-6-0-0, Nederlandsche ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Kokend water gedronken. - Een 3-jarig jongentje van de familie C. van P. te Oudenbosch zetten in een onbewaakt oogenblik den mond aan een ketel kokend water, die op het vuur stond. Het kind is in het St Ignatiusziekenhuis te Breda aan de bekomen verwondingen overleden. Glimlachje. IN DE SCHADUW DER BERGEN. Cinema-Theater. Een film vol spanning, dramati sche conflicten en grootsche natuur opnamen. De geschiedenis speelt zich af rond' den onibeklimfoaren Duivels berg. Als een paar koene bergbe klimmers toch den top willen trach ten te bereiken, moet de bergwaeht. die bestaat uit moedige dorpelingen, hen uit het gevaar redden. De dorps onderwijzer Andreas, die de leider van de bergwaeht is, zal gaan trou wen met Margret. Daar deze gelooft nooit gelukkig te kunnen worden met een man, die steeds in levensge vaar verkeert, tracht zij Andreas over te halen de bergwaeht op te geven. Eerst weigert hij, doch ten slotte geeft hij toe. Het huwelijk vindt plaats, maar Andreas heeft zich de minachting van zijn vroegere vrienden op den hals gehaald. Men noemt hem een lafaard. Dat is An dreas te veel. En om te bewijzen, dat hij niet de zwakkeling is, waarvoor men hem houdt, onderneemt hij al leen de bestijging van den Duivels berg en het gelukt hem den top te bereiken. Met gejuich wordt hij door de bergwaeht ontvangen en weer ir. hun midden opg&nomen. En ook Margret ziet in, dat zij verkeerd heeft gehandeld. Naast dit hoofd thema trekken vooral de moeilijk heden van twee andere vrouwen Veronika en Hedwig de aandacht. De boeiende film wordt zeer goed gespeeld, vooral door Attila Hör- ibiger als Andreas, Hansi Knoteck als Margret, Viktoria von Ballesko als Veronika en Winnie Markus als Hedwig, Maar ook de rollen van het tweede plan zijn prima bezet. Het voorprogramma bracht naast het uitgebreide Ufa-joumaal en het Tobis Holl. Nieuws een schitterende sportfilm voor ski-liefhebbers, n.l. Paschen in Tirol. HET VALSCHE BANKBILJET. Harmonie-theater. Voor liefhebbers van een detec tive-verhaal met sterk humoristi- schen inslag valt er thans in hel Harmonie-theater te genieten bij de film Het valsehe bankbiljet. Zij geeft de geschiedenis van de circulatie var een valsch biljet van 50 mark, dat zijn rondreis begon in een radio-zaak ten nadeele van 'n aardig winkeljuf frouw. Dat zij het papiertje niet in handen stolde van de politie, maar in een spaarvarken stopte als ge schenk voor haar neefje bij zijn doop feest, bracht haar in heel wat móei- lijkheden, die ten slotte door haar zelf werden opgelost, toen zij de; dame, die het biljet in betaling had gegeven, in een auto naar een hotel zag rijden. De film is rijk aan vermakelijke scènes en misvattingen, waarin Theo Lingen als de zwager van de boven bedoelde winkeljuffrouw Christa Bach (Lucie English) en nu wijlen Adèle Sandrock een groote rol spe len. Georg Plüschkow (Georg Alexander) laat zien hoe een ernsti ge bankdirecteur kan veranderen zoodra een aardige jongedame zijn levenspad kruist. Aan het hoofdnummer gaat een uitgebreid buiten- en binnenlandse!» journaal vooraf met o.a. beelden van het Oostfront en van den Friescher. merentocht. Omdat je vanavond vóór 12 uur thuis was, mag je kiezen... ANNELIE. Victoria-Theater. De oude „Kadasterraad" Dören- sen is in den Nieuwjaarsnacht van 1871 buitengewoon zenuwachtig, want zijn dochtertje, dat precies om twaalf uur geboi'en zou wor den, liet een kwartier op ich wachten. Dat was de eerste maar niet de laatste keer, dat Annelie een kwar tier te laat kwam. Op school, op dansles, en bij haar afspraakjes met haar goeden vriend. Georg laat het meisje steeds een kwartier op zich wachten. Zelfs als zij plotse ling, door een acute blindedarm ontsteking een balzaal moet ver laten, is zij eigenlijk «een kwartier te laat en het kost den jongen dokter Laborius alle moeite om haar in het leven te houden. Uit dank voor zijn goede zorgen trouwt Annelie hem en het wordt een gelukkig huwelijk. Men ziet. hoe de kinderen groot worden en elk hun eigen richting uitgaan. In 1914 zijn vader en zoons ge mobiliseerd en dan komt 't oogen blik, dat Annelie, die als verpleeg ster heeft dienst genomen, een verre reis naar een veldhospitaal maakt en nog juist op tijd komt om haar gewonden man in zijn laatste oogenblikken bij te staan. Het leven gaat voort en in 1941, op de 70e verjaardag van groot moeder Annelie, zijn kinderen en kleinkinderen in feeststemming bijeen. De oudste jongen, Rein- hold, thans opnieuw gemobiliseerd, vindt gelegenheid zijn moeder op doorreis van Oost naar West te telefoneeren en dankbaar gaat de oude grootmoeder haar middag slaapje doen om nooit meer te ont waken. Een prachtfilm van een vrou wenleven van de wieg tot het graf met Luise Ullrich, Werner Krauss, Kathe Haack en Karl Ludwig Diehl in de hoofdrollen. Vooraf: veel Tobisnieuws en een interessante Ufa-oorlogsfilra. 13.000 gestolen. - Gisternacht is in een perceel aan de Keizersgracht uit een ijzeren geldkistje f 13,000 ge stolen. In beslag genomen. - Bij den manufacturier G. E. te Ede is een partij goederen ter waarde van 20.000 in beslag genomen, die be stemd waren voor den sluikhandel. Kolendampvergiftiging', Het echtpaar van Galen uit de Nachte gaalstraat in Haarlem-Noord is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. waarbr) sltjm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doenloskomen en borst en keel verzachten. Vanouds beproefd bü hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S 's Were Ids beste Hoestsiroop MORGEN WORD IK GEARRESTEERD. Alkmaarsch Bioscoop Theater. De violist Friedrich Burger (Fer dinand Marian) heeft 's avonds een afspraak met de zangeres Belloni. een collega van Burger, Prof. Hugo Möbius (Will Dohm) waarschuwt Burger's vrouw Maria (Kathe Dorsch), die nu van deze ontmoeting getuige is. Plotseling klinkt een schot en Belloni zinkt doodelijk getroffen ineen. Wie is de dader? Burger of zijn vrouw? Burger verdwijnt des nachts spoorloos en men beschouwt hem als den moordenaar, Hiermede gaat de zaak in den doofpot. Tien jaren gingen voorbij en al dien tijd werden Maria en haar dochter ge steund door den huisvriend Möbius. Juist wanneer na deze 10 jaar Mö bius Maria een huwelijksaanzoek wil doen, keert Burger weer in zijn stad terug. Hij doet zijn intréde ah Juan Perez, met zijn beroemd Ar- gentijnsoh orkest. Burger ontmoet nu zijn dochter en haar verloofde dr. Felden. De vondst van een sieraad door een tuinman brengt de zaak Belloni weer aan het rollen. Dr. Fel den, die de waarheid van dit raad sel vermoedt, brengt Burger met zijn vrouw tesamen. Juan Perez kan nu elk oogenblik gearresteerd worden en hij wil zijn laatste uren besteden om de zaak met behulp van dr. Fel den op te helderen. He-t is echter te laat. De politie is hem op het spoor gekomen en Burger en zijn vrouw worden gearresteerd. Nu volgt het wonderlijke feit dat beiden der. moord op Belloni bekennen. Toch wordt de waarheid ontdekt en vindt men de bewijzen, die den waren dader in de gevangenis zullen bren gen. Vooraf Tobis- en Ufa nieuws en een cultuurfilm over de oude stac, Regensburg. Hierbij willen we nog opmerken, dat in dit theater een nieuwe ge luidsinstallatie is aangebracht, welke zeer goed voldoet. Het geluid is krachtig en zeer duidelijk geworden. Het zal werkelijk een genoegen zijn deze film te gaan zien, nu ook de mooie muziek zoo goed wordt doorgegeven. U'TROOKEN GLAZEN POOTAARD APPELBEWAAR PLAATSEN. Waar de mogelijkheid bestaat, dat in pootaardappelbewaarplaatsen virusziekten van den eenen knol op den anderen worden overgebracht door op de spruiten voorkomende bladluizen, is het raadzaam deze be waarplaatsen op geregelde tijden en vooral in het voorjaar, uit te rooken. Waar thans voor het uitrooken van bewaarplaatsen geen nicotine ter beschikking kan worden gesteld, zal het „uitrooken" moeten geschieden met Calcid. een blauwzuurdamp af gevend middel. Daar blauwzuurdamp zeer vergiftig is, zijn door den Pian- tenziektenkundigen Dienst voor schriften voor de toepassing vastge steld, die zeer nauwkeurig moeten worden opgevolgd. Men vrage in lichtingen hierover bij dezen dienst te Wageningen en bij zijn ambtena ren, alsmede bij de rijksland- er. tuinbouwccnsulenten. ZONDAG 1 FEBR. 1942. PREDIKBEURTEN. ALKMAAR. Kapelkerk, 10 uur, ds. Hooijer, van Diemen (vac.-ds. Warners); 3 uur, ds.'Kleyne; 5 uur, ds. Prins van Wijngaarden. Remonstr. Geref. Gemeente, 10.30 u., ds. Rap- pold. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 uur, mevr. v. d. BurgBos, rem. prop. te Den Haag. Doops- gez. kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. kerk, 10 uur, ds. S. Idema em. pred. te Alkmaar; 4 uur ds. von Meyenfeldt (Heid. Catech. Zondag 17; coll. evang. in de prov.) - Herst. Apost. Gem., Toussaintstr. 9 30 en 4 u., dienst. - Vrije evang. geref. gem.. Doclenstr. 15, voorm. 1C.15 uur (on- derw.: ,,'t Kloppen aan ons hart in dezen tijd") en 5 uur (onderw.: „Gods dag op Zondag?" ds. Ruys. Ned. chr. gemeenschapsb., Zondag geen jongeliedensamenkomst; Don- derdagav. 8 uur bijbelbespr. mannen Houtweg 8; Vrijdagav. idem vrouwen Oudegracht 208; Zaterdag 4.30 uur bidstond Oudegracht 208. G. G. Het Leger des Heil's, Lim- merhoek 40, v.m. 10 uur,- heiligings- dienst; 7.30 uur verlossingsdienst; leider de heer D. Bergsma. UIT DE OMGEVING. Akersloot, geen dienst wegens ko- lengebrek. Barsingerhorn, doopsgez. gem., geen dienst. Bergen, 10.30 uur, ds. van den Kieboom (doop). Geref. kerk, 10 cn 3.30 uur, ds. van Minnen. Maranatha, 10.30 u., ds. Kleyne, van Alkmaar. Broek op Langendijk, doopsgez. gem., 4.30 uur, ds. Oosterbaan. Burgervlotbrug, doopsgez. gem., 11 uur, ds. Oosterbaan, Castricum, geen opg, ontvangen. De Rijp, zie Graft. Dirkshorn, geen dienst. Egmond aan Zee, geref. kerk, ZOOALS ZIJN WAARDIGE PARTNER IN HET OOSTEN, werpen En- gelsche vliegers steeds weer bom men op vreed zame steden in Holland en ver spreiden dood en verderf. Zonder dat zich militaire doelen in de na bijheid bevinden, suizen de bom men van den Tommy omlaag. (Orbis-Holland- P.K. Jung) 9.45 en 4 uur cand. J. van Eerden (Heidelb. catech. Zondag 44; extra coll. diaconie). Egmond aan den Hoef, a v. ze ven uur, ds. Veenhuysen. Graft, 10.30 uur, ds. Kastein. Groet, zie Schoorl. Grootschermer, 2.30 u., ds. Bobel- dijk. Heiloo, a v. zeven uur, ds. Bloemhoff (verwarmde consistorie), tekst Lukas 10 25 v.v.; onderw.: „De naaste". Evang., a.d. Kerk- laan, 10 uur, de heer Borghardt, v. Alkmaar. Ned. Chr. gemeen- schapsbond, Dinsdagmiddag bijbel bespreking Laarmanstr. 185, Heerhugowaard, 2.30 uur, ds. de Mooy. Hensbroek, 10.30 uur, ds. Buis kool. Koedijk, geen dienst. Kolhorn, 3 uur, ds. Nell. Limmen, half elf, ds. Prins van Wijngaarden. Nieuwe Niedorp, geen dienst. doopsgez. gem., 10.30 uur, prop. J. Krijtenburg. Noordscharwoude, geen dienst. Oost-Graftdijk, 2.30 u., ds. Loysen. Oterleek, zie Stompetoren. Oude-Niedorp, 10.30 uur, ds. de Mooy. Oudkarspel, 3 uur, ds. Nell. Oudorp, 10.30 uur, ds. Loysen. Schagen, geref. kerk, 10 en 2.30 uur, cand. v. d. Mije. Schermerhorn, 10.30 uur, ds. Boe- rendonk. Schoorl, 10 uur, ds. Boeke; 11.15 uur Zond. school. Stompetoren, 2.30 uur, ds. de Jong (bij vorst in de pastore). Evange lisatie, 10 uur, de heer Heeresma, van Amsterdam. Ursem, 10.30 uur, ds. de Jong. Uitgeest, 10.30 uur, ds. Hanneman. Veenhuizen, geen dienst. Warmenhuizen, 10.30 uu-r, ds. Klein Wassink. Winkel, geen dienst. Zuidscharwoude, 10. "0 uur, de heer Korndörffer. Zuidscherme£, 10.30 uur, ds. Bo- beldijk. KORT NIEUWS. De Amerikaaansche marinebe- grooting. (A.N.P.) - President Roo sevelt heeft, naar de Britsche be richtendienst uit Washington meldt, het federale congres verzocht, boven het reeds goedgekeurde- recordcrediet voor de marine nog een bedrag van zes milliard dollar te voteeren, Duitsche vliegtuigen boven Schotland. (A.N.P.) - «Volgens een bericht van den Engelschen nieuws dienst heeft het ministerie van lucht vaart meegedeeld, dat Duitsche vliegtuigen gisternacht aan de N.O kust van Schotland bommen hebben geworpen. Er ontstond, naar toege geven wordt, „eenige schade". Amerikaansch tankschip ver loren gegaan. (A.N.P.) - Het Ameri- kaansehe ministerie van marine heeft, naar de Britsche berichten dienst uit Washington meldt, mede gedeeld, dat het tankschip „Roches- tr" van 6836 brt. door een vijande lijke duikboot voor de Atlantischen kust getorpedeerd en opgegeven is. Een overlevende is opgepikt en aan land gebracht. Bedrijjsorganisatie zuivel, margarine, vetten en oliën. 's-Gravenhage, 30 Jan. De secr.- gen. van het dep. van landbouw en visscherij maakt bekend, dat door hem in het kader van den opbouw van de organisatie van de voedsel voorziening op grond van het orga- nisatiebesluit voedselvoorziening 1941 met ingang van 1 Febr. a.s. zijn ingesteld de bedrijfsorganisa tie voor zuivel, margarine, vetten en .oliën zoomede twee daaronder ressorteerende onderbedrijfsorga nisaties t. w. de onderbedrijfsorga- nisaüe voor zuivel en de onderbe- drijfsorganisatie voor margarine, vetten en oliën. Aan deze bedrijfs organisatie en onderbedrijfsorga nisaties, welke publiekrechtelijke lichamen in den zin van artikel 152 van de grondwet zijn, is ver ordende bevoegdheid toegekend. Hetgebied der voedselvoorzie ning, waarvoor de bedrijfsorgani satie voor zuivel, margarine, vet ten en oliën is ingesteld, omvat voor de onderbedrijfsorganisatie voor zuivel: den afzet van, den handel in en de be-- en verwerking van melk, zoomede de productie van .en den handel in zuivel- en melkproducten in den ruimsten zin en voor de onderbedrijfsorganisatie voor margarine, vetten en oliën: de producten van, den handel in en de be- en verwerking van alle al dan niet bewerkte plantaardige en dierlijke vetten en oliën (met uitzondering' van melkvet, doch met inbegrip van vetzuren). De bedrijfsorganisatie zorgt voor het noodige verband tusschen de werkzaamheden van de onderbe drijfsorganisaties. Zij kan bepalen, dat bepaalde verordeningen van de onderbedrijfsorganisaties voor af hare goedkeuring behoeven en zij heeft een wijzigings- en ver- JAPAN: LAND EN VOLK. De wereldstad Tokio. Op den voorgrond de licht gebouwde Japansche houten huizen. (Hoffmann) (Polygoon-Brands nietigingsrecht dier verordeningen. Bij deze werkzaamheden zullen de bedrijfs-, vak- en ondervakgroepen door de commissie Woltersom in gesteld of alsnog in te stellen op dit gebied, worden ingeschakeld. Ieder, die werkzaam is op het terrein, dat de bedrijfsorganisatie en onderbedrijfsorganisatie bestrij ken, zal tot deze organisaties be hooren. Hangende de totstandkoming van de noodzakelijke vakgroepen en ondervakgroepen zullen als bestu ren optreden de commissies van voorbereiding van de bedrijfs- en onderbedrijfsorganisaties, welke bij de Ned. zuivelcentrale zijn in gesteld. Deze commissie bestaat voor wat betreft de bedrijfsorgani satie, uit een voorzitter en als leden twee veehouders, een zuivel- industrieel en twee industrieëlen in margarine, vetten en oliën; voor wat betreft de onderbedrijfsorga nisatie zuivel uit een voorzitter en als leden twee veehouders, twee vertegenwoordigers van de zuivel- en melkproducten-industrie, een consumptiemelkdeskundige, een zuivelhandelaar en voor melkhan delaangelegenheden een melk- distribuant; voor wat betreft de onderbedrijfsorganisatie voor mar garine, vetten en oliën bestaat de commissie uit vijf leden, n.l. drie industriëèlen en twee handelaren op het gebied van margarine, vet ten en oliën. Aan de onderbedrijfs organisatie vooi' zuivel zal ver bonden zijn een in- en verkoop bureau voor zuivel, dat in hoofd zaak tot taak heeft het aan- en verkoopen en opslaan en zoo noo- dig in verband daarmede de be- en verwerking van melk-; en zuivel producten, hetzij in opdracht van de bedrijfsorganisatie of onderbe- drijfsorganisatie voor zuivel, hetzij in opdracht vkn den secretaris generaal. Dit bureau, dat dus in het bijzonder belast is met even- tueele commercieele transacties, staat rechtstreeks onder toezicht van den directeur-generaal van de voedselvoorziening. Voor een over eenkomstig doel is aan de onderbe drijfsorganisatie voor margarine, vetten en oliën verbonden een cen traal bureau, dat naast de uitvoe ring van commercieele opdrachten op het gebied van margarine, vet ten en oliën mede tot taak heeft de distributie van vetten en oliën voor technische doeleinden. De ingestelde organisaties met de daaraan verbonden commerci eele lichamen zullen te zamen in de plaats treden van de Neder landsche zuivelcentrale, afd. zui vel en afd. margarine, vetten en oliën, welke centrale derhalve over eenigen tijd zal worden opgeheven.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 5