DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. y?10™*" mia>m De oorlog in Oost-Azië. Plaafselijke successen in den Djebel. Nederlcmdsch-Indië en de oorlog. Een Duitsch theater Nederland. in Gesmolten rundvet op bon 09. 144ste Jaargang No. 28. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 3 Febuari 1942. Duitschland strijdt voor Europa Vele.aanvallen aan 't O.-front afgeslagen. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 2 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend. In den Z. sector van het O. front is het ondanks hevige sneeuw- I stormen wederom tot krachtige gevechtsactie gekomen. In den centralen en den N. sec tor zijn talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Artillerie van het leger heeft voor den oorlog vitale fabrieken in Leningrad doeltreffend onder vuur genomen. Voor de Z.O.-kust van Engeland hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen treffers met bommen ge plaatst op drie groote koopvaar ders, waarbij een tankschip. In Cyrenaica hebben formaties van het pantserleger Afrika Barce en El Abiar bezet. Gevechtsformaties van het luchtwapen hebben de achtervol gingsgevechten gesteund en mate riaalopslagplaatsen van den vijand bij Mersa Matroe in brand doen vliegen. Duitsche duikbooten hebben voor de kust van Canada een tor- pedobootjager tot zinken gebracht, ten W. van Gibraltar een corvet in den grond geboord, en aan de kust van Cyrenaica en voor Moermansk een bewakingsvaartuig. In den tijd van 24 tot 30 Jan. heeft het luchtwapen der bolsje wieken 164 vliegtuigen verloren. Hiervan werden 94 tijdens lucht gevechten en 13 door afweerge schut neergeschoten, de rest werd op den grond vernield. In den zelfden tijd gingen aan het Ooste lijke front 33 eigen vliegtuigen verloren. De strijd om Singapore. De beschieting van Singapore van de landzijde die begonnen is met k inneming van Johore-Bahroe, heeft tot een rechtstreekschen artillerie- slag geleid, daar de Engelschen het vuur vooral vanuit het N. deel van Singapore hevig beantwoorden. De Japanners bombardeerden de Britsche artilleriestellingen voort durend om ze tot zwijgen te bren- Van het N. komen aanhoudend deuwe Japansche troepen 'in den ctor van Johore-Bahroe aan. Voor den aanval op Singapore worden irgvuldige voorbereidingen ge troffen. Aan de Z.W.- en Z.O.-kust van Malakka worden thans nog de laat ste gevechten met afgesneden Brit sche strijdkrachten geleverd, die geen andere keus hebben dan over gave of volledige vernietiging. Zij hebben geen kans meer om te ont komen, daar de kusten algeheel dn Japansche handen zijn en voortdu rend worden gecontroleerd door de Japansche luchtmacht. Hevige luchtaanvallen. Volgens te Tokio ontvangen be richten van het front heefti Singa pore Zaterdag en Zondag verschei dene massa aanvallen van de Ja pansche luchtvloot te verduren ge had. Verscheidene munitieopslag- plaa'tsen vlogen in de lucht, 'n Sterk fort, gelegen in den Z.O. hoek van het eiland kreeg zware bomtireffers. Ook 't ten Z. van Singapore liggend eiland Blakang Mati werd hevig geteisterd. De bezetting van Johore Bahroe. Johore Bahroe is sinds Maandag geheel in handen der Japanners. De stad was totaal ontruimd. Heele wij ken stonden in brand. Alles wees erop, dat de Engelschen zich overal teruggetrokken hadden om niet het gevaar te loopen gevangen genomen te worden. De zware kustbatterijen van Singapore zijn begonnen te vu ren. Onophoudelijk kruisen Japan sche bommenwerpers boven Singa pore. Vanuit het onbeschadigde pa leis van den Sultan in Johore Bahroe zijn de talrijke branden in en buiten de oorlogshaven Singapore te zien. De opmarsch der Japanners. Zooals reeds werd gemeld, is het op 20 km ten N.W. van Johore Bah roe gelegen waterreservoir van Sin gapore in Japansche handen geval len. Thans wordt bekend, dat met het oog op de snelheid van den Ja- panschen opmarsch het den Engel schen niet meer gelukt is dit groote reservoir vóór hun aftocht te ver nielen. Engelschen troepen trekken terug. Uit berichten van Japansche ver kenningsvliegtuigen van het front op ka blijkt, naar Domei meldt, dat de Engelschen hun troepen terugtrekken naar de verdedigings werken m het zuidelijke deel van het eiland Singapore. Transportschepen waargenomen. 3°^0'-2 -^kr. (D.N.B.) Japansche verkenningsvliegtuigen hebben in de haven van Singapore een groote vloot opgemerkt. Deze schepen, waarmede waarschijnlijk het ver voer der Britsche troepen naar Java en Sumatra zal geschieden, vormen thans een der voornaamste doelen der Japansche bombardementsvlieg tuigen. De verkenners hebben in elk geval geconstateerd, dat zich in het K.M.-lange havengebied duizen den menschen, onder wie talrijke soldaten, verdringen om op de sche pen te komen. De aanhoudende luchtaanvallen hebben een buiten gewone paniek veroorzaakt. T De Bïrma-weg. in welingelichte kringen in Tokio wordt erop gewezen, dat de moge lijkheid om den Birmaweg voor het vervoer van oorlogsmateriaal voor Tsjoenkmg te gebruiken practisch 5? nu Japansche strijdkrach- ■Mnslmein bezet hebben dat verklaard, dat de Japansche strijd- Italiaansch legerbericht. Rome, 2 Febr. (Stefani). Het 611e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In den Djebel werden de vijande lijke troepen bij plaatselijke gevech ten verslagen door de Duitsch Italiaansche strijdkrachten, die den opmarsch voortzetten. De lucht macht heeft, hoewel zij gehinderd werd door het slechte weer, ver scheidene malen den terugtrekken- den vijand aangevallen en schepen, die in de haven van Tobroek ge meerd lagen, gebombardeerd. Op Malta zijn bij aanvalsopera- ties van de Duitsche luchtmacht eenige voltreffers geplaatst op een vliegveld, waardoor een groote brand ontstond. Enkele geparkeerde vliegtuigen werden vernield.- Het is gebleken, dat bij den in het weermachtsbericht no. 609 genoem den aanval op een onzer convooien drie vijandelijke torpedovliegtuigen in plaats van één met zekerheid neergehaald zijn. DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. Berlijn, 2 Febr. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 1 Febr. en in den nacht van 1 op 2 Febr. aanvallen ondernomen op een Britsch convooi en op verscheidene afzonderlijke schepen aan de Oost kust van Engeland. Een tankboot van 5000 brt. kreeg een voltreffer midscheeps en een koopvaarder van 4000 brt. werd zoo ernstig bescha digd, dat hij na korten tijd slagzij vertoonde. Een andere koopvaarder van 3000 brt. werd door bomtreffers in brand gezet. Sterke formaties van de Duitsche luchtmacht hebben de laatste 24 uur haar superioriteit boven het geheele gebied van de Middellandsehe Zee opnieuw aan den dag gelegd. Op het eiland Malta en in Noord-Afrika werden verscheidene vijandelijke luchthavens doeltreffend bestookt. De Duitsche bemanningen verniel den 13 Britsche vliegtuigen op den beganen grond, een groot aantal werd zwaar beschadigd. Ook in ba7 rakken en op de startbanen werd aanzienlijke schade aangericht. Egyptische regeering afgetreden. (D.N.B.) - In een extra bericht deelt Reuter mede, dat de Egyptische re- geerinig is afgetreden. Naar Associa ted Press uit Cairo meldt, is dit eer. gevolg van tegen die regeering ge richte demonstraties van studenten. krachten in Birma tevens den hard- nekkigen tegenstand der Britten er. tropische regens moesten overwin nen. De verovering van Moulmehi. Na de bezetting van Moelmein werd de nieuwe vijandelijke lucht basis Moedien ten Z. van Moelmein onbruikbaar aangetroffen, daar de startbanen door mijnen volkomen waren vermeld, aldus verneemt de Nitsji Nitsji uit Bangkok. Het vliegveld ten N. van de. stad kon overigens ais gevolg van den bliksemsnellen opmarsüh der Japan sche strijdkrachten ongeschonden worden ingenomen. Aanval op vloot bij Mars hall eilanden. Het keizerlijke Japansche hoofd kwartier heeft medegedeeld dat gisterochtend vroeg een vloot van vijandelijke vliegtuigmoederschepen, kruisers en torpedobootjagers ver schenen is in 't gebied van de Mars hall-eilanden. De schepen werder. terstond aangevallen door Japansche marine-eenheden, die een kruiser in brand deden vliegen en 11 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, ter wijl andere schepen aanzienlijke schade kregen. De Japansche strijd krachten leden slechts lichte schade aan een klein bulpsdhip. Hieraan wordt toegevoegd, dat er 28 dooden en gewonden zijn gevallen. De gevechten op de Philip- pijnen. Volgens berichten van het front hebben de Japansche troepen een al gemeen offensief ingezet tegen de Amerikaansche en Fhilippijmsche troepen, die belegerd woïden in het gebied vam Mariveles, in het uiter ste zuiden van Bafaan. Dit is de be slissende aanval op de hardnekkige verdedigers, GENERAAL ROMMEL IN IIET HOOFDKWARTIER VAN DE ITA LIAANSCHE LEGERLEIDING. Kaartbespreking met den Italiaan- schen Generaal Navarini en den verbindingsofficier Oberst Diesener. (Hoffmann-P.K. Moosmüller) ZIJ BRACHTEN DE „UNICORN" TOT 'ZINKEN. Commandant Bigalk met zijn dappere bemanning in den toren van hun U-boot bij terugkeer in de haven na het torpedeeren van het Britsche vliegtuig moederschip „Unicorn". Aan den mast verkondigt de wimpel de koene daad. (Hoffmann-P.K. Schulze) Batavia, 2 Febr. (A.N.P.) Heden wérd matige activiteit in de lucht boven verschillende plaatsen ge meld. Boven het eiland Bangka viel een verhoogde activiteit waar te Celebes, residentie Meniado') heeft nemen, p de plaats Poso (eiland een luchtaanval plaats gevonden. Japansche landingen op Borneo. Sjanghai, 2 Febr. (D.N.B.) Vol- i:s het in Batavia uitgegeven -gEirbericht zijn Japansche troepen geland in Pemangkat aan de West kust van Borneo, terwijl tegelijker tijd pe land druk van de Japanners uit Koetsjing kan worden waarge nomen. Het legerbericht vermeldt, dat de Nederlandsche troepen feilen tegenstand bieden, maar erkent, dat de Japanners „plaatselijke" succes sen behalen. Eenheden der Neder landsche luchtmacht der marine hebben getracht het opdringen der Japanners tegen te houden. Ernma- haven op West Sumatra is weder om door Japansche vliegtuigen ge bombardeerd. Daarbij zijn verschei dene schepen in de haven getroffen. Tokio, 2 Febr. (D.N.B.) De in Pontianak aan land geizette Japan sche troepen hebben bij Sanggtu in bet N.W. deel van Nederlandsch- Borneo een zwaar gevecht geleverd met 200 man Nederlandsche en 700 man Indische troepen, die na ach terlating van 300 dooden vluchtten. De Japanners maakten drie tanks en pantserwagens, alsmede talrijk ander oorlogsmateriaal buit. Het hoofdkwartier van WavelL Sjanghai, 2 Febr. (Stefani) Be richten uit Batavia melden, dat .generaal Wavell, de bevelhebber der geallieerde strijdkrachten in het Z.W. der Stille Zuidzee, en ad miraal Thomas Hart, commandant der geallieerde vlootstrijdkrachten, Soerabaja hebben moeten verlaten en hun hoofdkwartier hebben over gebracht naar een plaats in het binnenland van Java. Luchtaanvallen op Ned.-Ind. eilanden. Tokio, 2 Febr. (Domei). Het kei zerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat vliegtuigen der marinelucht macht Vrijdag massa-aanvallen heb ben gericht op vliegvelden op het eiland Ambon, op Namlea op het eiland Boeroe, op Koepang op Ti- mor, in het gebied van de Bandazee, en daarbij zeven vliegtuigen van den tegenstander hebben neerge schoten, terwijl militaire installaties werden vernield. Voorts wordt medegedeeld, dat an dere formaties Japansche marine vliegtuigen Vrijdag een aanval heb ben gedaan op een vijandelijk con vooi in de Bankastraat, buiten de Oostkust van Sumatra, waarbij tref fers werden geplaatst, die 3 vijande lijke transportschepen van resp. 8000, 6000 en 5000 ton tot zinken brachten of volkomen onklaar maak ten. DE STRIJD AAN HET O. FRONT. Berlijn, 2 Febr. (D.N.B.) In ver bitterde gevechten hebben Duitsche troepen zich gehandhaafd in een plaats aan het Donetzfront, waarop de bolsjewisten verscheidene dagen lang met sterke afdeelingen aanval len hadden gedaan. Ofschoon de plaats een tijdlang aan drie kanten ingesloten was, strandden de bolsje wistische aanvallen op den Duitschen afweer. Vijandelijke groepen, die tij delijk konden binnendringen, werden bij een tegenaanval onmiddellijk te ruggeworpen of vernietigd. Bij de zware afweergevechten aan de Donetz heeft een divisie infan terie, welker soldaten grootendeels uit de Ddnaulanden afkomstig zijn, dagenlang stand gehouden tegen over aanvallen van sterke bolsjewis tische strijdkrachten in het gebied ten O. van Charkof. Dagenlang dreef de vijand vier versch aangevulde re gimenten met sterken steun van ar tillerie steeds weer naar de Duitsche stellingen, waar golf na golf in het vuur der Duitsche afweerwapens bleef liggen. De bolsjewisten verlo ren in den sector van een Duitsch regiment 885 dooden en ruim 100 ge wonden. RIJKSMAARSCHALK GORING IN ITALIË. Berlijn, 2 Febr. (D.N.B.) Rijks maarschalk Göring bevindt zich se dert den 27sten Januari in Italië. Den 28sten Jan. heeft hij een be spreking van eenige uren gehad met den Duce. Den 29sten Jan. heeft de koning-keizer van Italië hem ont vangen. In den avond Van den 29en Jan. begaf Rijksmaarschalk Göring zich naar Zuid-Italië en den 30en Jan. bezocht hij zijn op Sicilië lig gende formaties om zich van hun strijdvaardigheid te overtuigen. Den 2en Febr. is hij voor verdere bespre kingen naar Rome teruggekeerd. Achter de oorlogshits-ars in Engeland en Amerika grijnst de Jood. Eerst als de macht van het wereld jodendom vernietigd is, zal het vrede zijn. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland'Konin-ginnegr acht 22 te 's-Gravenhage. 's-Gravenhage, 2 Febr. Het Rijks commissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden, Rijks minister dr. Seyss Inquart, heeft in overleg met Rijksminister dr. Göb- bels tot oprichting van een blijvend „Duitsch theater in Nederland" beslo ten. Het „Duitsche theater in Neder land" zal zoowel tooneelstukken als opera's en operettes opvoeren en zijn vasten zetel te Den Haag heb ben. Tot intendant heeft Rijksminis ter dr. Seyss Inquart benoemd dr. Wolfgang Nufer, tot dusver inten dant van de Stadtische Bühnen te Freiburg in Breisgau. Het is de be doeling, dat de eerste voorstellingen van het „Duitsche theater in Ne derland" in het speelseizoen 1942/43 zullen plaats vinden. Commentaar van bevoegde zijde. '-Gravenhage, 2 Febr. Van be voegde zijde wijst men er o.m. op, dat de oprichting van het Duitsche the ater' in Nederland op geenerlei wij ze aan de Nederlandsche kunst te kort doet en voor de zooveelste maal ook in dit geval gezegd moet worden, dat geruchten als zou bij voorbeeld de stadsschouwburg te Den Haag ten behoeve van het Duitsch theater „in beslag zijn geno men", naar het rijk der fabelen vfct'wezen moeten worden. Dat hier een Duitsch theater ge vestigd wordt, is geen wonder. Waar de Duitscher werkt volgt hem zijn kunst. Reeds vele jaren lang misten de Duitschers in Nederland hun eigen theater. De methode der gasttournee is duur en stuit op vele technische bezwaren. De thans gevolgde metho de is economischer en veel meer afdoende. Het nieuwe Duitsche theater neemt geen schouwburg „in beslag" Het wordt te 's-Gravenhage geves tigd, maar verdringt er niemand. Nederlandsche gezelschappen bespe len den stadsschouwburg te Den Haag 4 hoogstens 5 avonden per week. Het Duitsche theater neemt van de overblijvende avonden er 2, hoogstens 3, misschien 1. Het sluit geen Nederlandsche bezoekers uit; ook onder de meewerkende krach ten (orkést, ballet enz.) kunnen Ne derlanders voorkomen. Het zal ook in andere plaatsen spelen waar grootere Duitsche bevolkingsgroepen voorkomen, bijv. Amsterdam, Utrecht, Arnhem. Vermoedelijk zal de opening in Sept. a.s. geschieden. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 3 Febr. onder: 18.30 4 Febr. op: 9.17 3 Febr. pp: 21.12 ondm 10.06 8 Februari Laatste kwartier. MAAN 's-Gravenhage, 2 Febr. Het Rijks bureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt er de aandacht op, dat het naar keuze verkrijgbaar stel len van rundvet op bon 09 van de boterkaart niet, zooals in het op schrift van het betreffende bericht werd vermeld, betrekking heeft op rauw rundvet, doch op gesmolten rundvet. Het te distribueeren vet is verpakt in bekers of tabletten en bestaat voor honderd procent uit zuiver ge smolten rundvet. In verband hier mede is dan ook het rantsoen gestéld op 200 gram, dit is dus het normale vetrantsoen, gelijkstaand met 250 gr boter. SPEELT WEU ZOET "WIR, VERSCHEUfysE BONNEN WORDEN niet Vergoed (Polygopn-Seym) EEN INTERVIEW MET QUISLING. Oslo, 2 Febr. (DNB). Minister president Quisling heeft den verte genwoordiger van het DNB een on derhoud toegestaan, waarin hij sprak over positie en taak der nieuwe na tionale regeering. Deze regeering vereenigt de bevoegdheden des ko- nings, van de vroegere regeering en van het parlement en bezit daardoor sedert de overneming van de macht door de Nasjonal Samling een macht, als geen der vroegere Noor- sche regeeringen heeft gehad. Het leiders- en verantwoordelijkheids principe is het beginsel volgens het welk in Noorwegen thans evenals in den oud-Germaanschen tijd de staatszaken geleid worden en thans heeft men het leidersprincipe als een erfenis van oudsher weer hersteld. Het regime in Noorwegen is autori tair, d.w.z. het vereenigt de wetge vende en uitvoerende macht en ga randeert tegelijkertijd de onafhan kelijkheid der rechterlijke macht- Doch een sterke regeering alleen kan de zaak van Noorwegen niet dienen, daarbij moet een geestelijke her nieuwing van het volk, een terug grijpen naar een waren nationalen geest en zijn idealen komen. De na tionale regeering is opvoedster in den zin van het nationale idealisme, de nationale discipline en de volk- sche saamhoorigheid. Duitsch commentaar. Berlijn, 2 Febr. (DNB). De uit roeping van Vidikun Quisling tot mi nisterpresident van Noorwegen wordt door. de Duitsche pers geken merkt als een belangrijke Europee- sche gebeurtenis. In de Wilhelmstrasse wordt het als vanzelfsprekend beschouwd, dat Duitschland met het oog op dezen levensstrijd met de krachten samen werkt, die dezelfde opvatting heb ben van den strijd tegen het bols jewisme en van de door Engelands overheerschende politiek aangerich te schade. De plechtigheid te Oslo moet als het slotstuk van een door de histori sche en militaire gebeurtenissen be paalde psychologische ontwikkeling gezien .worden. De activiteit van rijkscommissaris Terboven wordt, naar men verder verklaart, door deze nieuwe regeling niet aangetast. Hij blijft evenals voorheen vertegen woordiger van den Führer en behar tigt in deze kwaliteit de belangen van het Duitsche rijk in Noorwegen. Zeer in het algemeen ziet men in deze nieuwe regeling te Berlijn het baanbreken van het autoritaire be ginsel in een Noordsch land. Men acht het echter nog te vroeg om reeds thans gevolgtrekkingen te ma ken voor de toekomstige ontwikke ling van de betrekkingen tusschen Noorwegen en Duitschland en andere Europeesche landen, zooals Nedefc- laind; België of zelfs Frankrijk, UITREIKING TOESLAGKAARTEN BIJZONDEREN ARBEID. 's-Gravenhage, 2 Febr. De secr.- gen. van het dep. van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de toe- slagkaarten voor zwaren, zeer zwa- ren en bijzonderen arbeid voor de derde periode van 1942 op nader door de plaatselijke distributie diensten bekend te maken tijdstip pen vóór 21 Febr. a.s. zullen worden uitgereikt. Ook ditmaal zullen de kaarten worden uitgereikt door den distribu- tiedienst in de gemeente, waar de rechthebbenden hun arbeid verrich ten. Slechts schippers kunnen de toeslagkaarten in ontvangst nemen bij den distributiedienst in de ge meente, waar zij ligplaats gekozen hebben. De regeling betreffende de ver schillende groepen van personen, die reGht kunnen doen gelden op een toeslagkaart voor zwaren, zeer zwa ren of langdurigen arbeid, blijft ge heel ongewijzigd. Aan hen, 4ie geen toeslagkaart voor langdurigen arbeid voor de tweede periode ontvingen, doch wel rantsoenbonnen, wordt alleen dan een kaart., uitgereikt, indien sedert het tijdstip van uitreiking dier rant soenbonnen dertien weken verloo- pen zijn. Ten behoeve van hen, die de hierbedoelde toeslagkaart voor de tweede periode van 1942 ontvin gen, moet niettemin een aanvrage worden ingediend om in aanmerking te, komen voor een nieuwe toeslag kaart. Chineezen en personen, behooren- de tot een der in den Indischen ar chipel inheemsche rassen, kunnen de broodbonnen van htm toeslag kaart omruilen tegen rijstbonnen. BRANDSTOFFEN VOOR KOOK- DOELEINDEN. 's-Gravenhage, 2 Febr. De secr.- gen. van het dep. van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zon dag 1 Febr. 1942 tot en met 30 April 1942 elk der met „08 K.F." gemerk te bonnen van de bonkaarten M en N, welke aan verbruikers zijn uit gereikt, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combi natie met petroleum zijn aangewe zen, recht geeft op het koopen van twee eenheden vaste brandstoffen met uitzondering van anthraciet. Met deze twee eenheden zullen de verbruikers dus gedurende de maan den Febr., Maart en April moeten toekomen. Van deze twee eenheden mag één eenheid worden afgeleverd in de maanden Febr. en Maart 1942. De af levering van de tweede eenheid mag echter niet plaats vinden vóór 1 April 1942. Met ingang van 1 Mei: 1942 zal een nieuwe regeling inzake de beschik baarstelling van vaste brandstoffen of petroleum voor kookdoeleinden in werking treden. DE ZETELS VAN NEDER LANDSCHE MAATSCHAPPIJEN. Batavia, 31 Jan. (A.N.P.) In han delskringen in Ned.-Indië houdt men thans in toenemende mate rekening met een bezetting van Nederlandsch- Indisch grondgebied. Vooral is dit het geval sinds het geallieerde com mando voor Oost-Azië op Java is ge vestigd. Toen in 1940 de verbindin gen tusschen Ned.-Indië en het moe derland werden verbroken, heeft men in Ned.-Indië de vertegenwoor digingen van diverse Nederlandsche maatschappijen tot directies ver klaard. De zetels dezer maatschap pijen werden daardoor in Ned.-Indië gevestigd. Thans neemt men maat regelen om déze zetels uit Ned.- Indië wederom naar elders over te brengen, voor zoover dit althans 'in verband met de werkzaamheden der concerns mogelijk is. Zoo hebben de Nederlandsche stoomvaartmij en haar zetels reeds van Batavia naar Wil lemstad (Curagao) overgebracht. Deze overplaatsing zal echter eerst op een nader te bepalen datum ef fectief worden. Deze overbrenging heeft uiteraard geen invloed op de scheepvaartbeweging, welke geheel onder controle der marineautoritei ten staat, ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1