I DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN* 'IE. :k. an ten. Duitschland strijdt voor Europa Zware afweergevechten aan het O.-front. De oorlog in Ned.-lndië. f"*™ L' - ..Til De oorlog in Oost-Azië. De strijd in het Oosten. DISTRIBUTIE-NIEUWS. ■c. VAN DEN ZIENING. Toedselvoor- is inge» IJzer en voor alle Ie aange» g hebben, benoodigde van Koojv eenigszins schoppen, tuinbouw- door ijzer- kippen- worden renhandel, gent heeft ekking van de gewone oorlog ge- gformulier worden, oor den pen enz. voor de reparatie- ijzer en centrale chtslieden gevraagd, ve toege- Baan- A wor- voor de worden dat deze ^phandel, ezonden, iest men f thuis- zenden ureau ze ndbouw- verstaan stroo- s, hooi- >pelrooi- i plaats dstoffen den be- lulier A urgen- sulent. wenden jont. eer de :n amb- ehoefte lanig is k kan n zoo- en. e voor- erktuig kt, dat 1 land- hande- let be- deelen ardigd ig van voor linnen ALKMAARSCHE CQURA 144ste Jaargang No. 33. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Maandag 9 Febuari 1942. Duitsch legerbericht. Het Duitsche legerbericht van 7 Febr. luidt: In het O. duren de gevechten bij groote koude en sneeuwstor men voort. In den centralen front'- sector werden sterke deelen van twee bolsjewistische divisies in gesloten en verslagen. Baarbij vielen ons 15 kanonnen, alsmede 44 machinegeweren en granaat werpers in handen. Bij de ge vechten der laatste twee weken werden alleen al in den sector van één leger 80 pantserwagens, meer dan 300 kanonnen, 1000 machinegeweren en granaatwer pers, alsmede meer dan 400 auto mobielen en 850 sleden buitge maakt of vernield. Be vijand ver loor behalve talrijke gevangenen meer dan 18.000 dooden. In den N. frontsector brachten de Buitsche troepen den vijand bij verscheidene acties van stoottroe pen zware bloedige verliezen toe en vernielden een groot aantal vijandelijke stellingen. Aan het Karelische front heb ben Buitsche en Finsche lucht strijdkrachten meti succes spoor weg werken van de Moermanlaan alsmede barakkenkampen van den vijand bestookt. Gisteren werden.zonder eigen verliezen 34 bolsjewistische vlieg tuigen in luchtgevechten nearge1- haald of op den beganen grond vernield. In het zeegebied rond Engelatod brachten gevechtsvliegtuigen 2 vij andelijke koop vaardij schepen van; 10.000 brt. in totaal tot zin ken. Verder zijn nog 5 groote vrachtschepen door bommen ten deelë zwaar beschadigd. Ten W. van Engeland heeft een duikboot een Britschen torpedojager tot zinken gebracht. Aan de O. kust van N. Ame rika brachten Buitsche duikboo- ten 6 vijandelijke koopvaardij schepen van 38.000 brt. in totaal tot zinken. Baarbij heeft de duik boot van den luitenant ter zee le kl. Ra-sch zich bijzonder onder scheiden. In N. Afrika is bij het verder opdringen naar het O. Ain El Ga- zala bereikt. Buitsche gevechts vliegtuigen steunden de achter volgingsgevechten van de ver bonden troepen en bombardeer den m-ateriaalposten ten W. van Marsa Matroek. Een Buitsche duikboot heeft voor Cyrenaica een Britsch con- vooi,, aangevallen en een torpedo treffer geplaatst. Op het eiland Malta troffen bommen van zwaar kaliber wederom duikbootlig plaatsen en havenwerken te La Valetta. Andere luchtaanvallen waren gericht op het vliegveld Halfar. In luchtgevechten boven het eiland verloor de vijand 4 vlieg tuigen. Het legerbericht van 8 Fe.br. luidt als volgt: „Aan het O.-front duren de zwa re afweergevechten voort. Ver scheidene groepen der vijandelijke strijdkrachten werden door tegen aanvallen vernietigd. In den strijd tegen een vele malen sterkeren vijand heeft de 269ste divisie in fanterie uit N. W. Duitschland zich bijzonder onderscheiden. In vier weken heeft zij meer dan 120 vijandelijke aanvallen afgeslagen en in talrijke tegenaanvallen ster ke vijandelijke strijdkrachten ver nietigd. Van 31 Jan. tot 6 Febr. heeft de Sowjetluchtmacht 239 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 117 bij luchtgevechten en 18 door afweergeschut neerge schoten. De rest werd op den grond vernietigd. ïi} dezelfde pe riode gingen aan het O.-front 13 Duitsche vliegtuigen verloren. In N.-Afrika verkenningsbedrij vigheid aan weerskanten. Boven de Duitsche bocht hebben jagers gisteren viji vliegtuigen van een afdeeiing Erigelsche bom menwerpers neergeschoten zonder zelf verliezen te lijden". De zeeslag in de Javazee. Tokio, 7 Febr. (D. N. B.) Het Japansche blad Tokio Nitsji-Nitsji bevat bijzonderheden omtrent den z waren aanval van Japansche vliegtuigen op de Ned. Indische vloot in de Javazee. Het blad meldt hierover nog het volgende: Bij het naderen van de Japansche luchtmacht probeerde de vijandelijke vloot met een snel heid van 30 knoopen te ontkomen. Zij k^»n haar lot echter niet meer ontgaan. Eén der beide tot zinken gébrachte kruisers werd in nog geen minuut tijds naar den bodem van de zee gejaagd. De beschadigde kruisers „Sumatra" en „Marble- head" zullen geruimen tijd noodig hebben om gerepareerd te worden. Daar Soerabaja, ais eenige haven van Ned. Indië die voor herstel werkzaamheden voldoende is toe gerust, door de Japansche lucht macht beheerscht wordt, zou al leen Port Darwin in Australië daarvoor in aanmerking komen. (Uit bovenstaand bericht zou men kunnen opmaken, dat de kruiser Sumatra dus niet tot zin ken gebracht, maar ernstig be schadigd is). Ook de „Tromp" ernstig beschadigd. Tokio, 7 Febr. (Domei). Om trent den zwaren aanval op de Nederlandsch-Indische vloot in de Javazee ten zuiden van het eiland Kangean door vliegtuigen van de Japansche marine maakt het Ja pansche keizerlijke hoofdkwartier nog bekend, (lat volgens in Tokio ontvangen inlichtingen tijdens denzelfden zeeslag ook de Neder landsch-Indische lichte kruiser „Tromp" zware schade heeft ge kregen. De „Tromp", een flottielje-leider van 3350 ton, is in 1936 te Am sterdam op stapel gezet. Het schip, dat 321/2 mijl loopt, is bewapend met zes kanonnen van 15 cm. en een aantal mitrailleurs, henevens zes torpedokanonnen. De beman ning bestaat uit 295 koppen. Batavia erkent bezetting Pontianak. Manilla, 7 Febr. (Domei). Radio- Batavia heeft de algeheele bezetting van Pontianak erkend en gemeld, dat de Japansche luchtmacht haar ope raties voortzet. Japansche bommen werpers hebben vanochtend Soera baja zwaar gebombardeerd en andere aanvallen waren gericht pp Amboina en Palembang. Japanners veroveren Tanahgrogot. r\ ®rge,ns °P Borneo, 7 Febr. (Domei) derdeelen van het Japansche leger hebben 31 Januari bij verras sing iahahgrogot ingenomen, gele gen op loo K.M. ten Z.W. van Balik- papan. De luchtactie ten zuiden van Timor. Lissabon, 7 Febr. (A.N.P.) De ver sterkte Japansche luchtactie in het gebied ten zuiden van Timor wordt te Londen opgevat als het begin van een Japansche poging tot verovering van Port Darwin, de oorlogshaven op het Australische continent. Uit Melbourne wordt gemeld, dat ook de veelvuldige Japansche i luchtaan vallen op de haven Port Moresby (Nieuw-Guinea) als voorbereiding voor een landing worden beschouwd, welke den Japanners de verovering van nieuwe steunpunten tegen Aus tralië moet mogelijk maken. De luchtaanvallen op Java. Tokio, 8 Febr. (D.N.B.) Militaire deskundigen hebben, naar Domei meldt, inzake den tweeden lucht aanval op Java van 5 Februari er op gewezen, dat de Japansche activiteit in de lucht gericht is geweest tegen een van de beste steunpunten der vijandelijke guerilla-act'mteit en tevens op de lijn van de geallieerde stellingen, welke Australië, Ned.-Ir.' dië en Singapore verbindt. Men legt er dan nadruk op, dór-de Japansche militaire vliegtuigen, die de Ned.- Indische steunpunten aan de Straat van Makassar, in de Molukken Zee. in de Floires Zee en in de Ban-da Zee hebben vernield. Thans hun activi teit boven de Java Zee ontplooien. Djimbaran op het eiland Bali is tegelijk met de belangrijkste vlieg velden op Java aangevallen en i s wegens zijn, ligging, halverwege Sin gapore, Port Darwin een bijzonder belangrijk steunpunt in de lijn der geallieerde frontstellingen tusschen Australië, Ned.-lndië en Singapore. Daarenboven kan de beteekenis als strategisch uitgangspunt voor opera ties in den Indischen Oceaan ten 7 van de Java Zee ten N. en ten O vam de Flores-Zee niet over het hoofd worden gezien. De luchtaanvallen op Soerabaja Tokio, 8 Febr. (D.N.B.) - Het kei zerlijke hoofdkwartier heeft heden bekend gemaakt, dat op 5 Februari, toen de Japansche marinevliegtuigen hun tweeden aanval op Soerabaja en hun eersten aanval op het vlieg veld Djitoaran op Bali ondernamen, 34 vliegtuigen van den tegenstander werden neergeschoten of op den grond vernield. Bij den aanval op Soerabaja vernielden de Japanners in totaal 26 vliegtuigen van den tegenstander, n.L 11" Amerikaansche en 15 Nederlandsch-Indische. Andere formaties Japansche marinevliegtui gen, die het vliegveld Djimbaran op Bali aanvielen, schoten 8 vliegtuigen van hun tegenstander tijdens lucht gevechten neerof vernielden ze op den grond. Saigon, 8 Febr. (Domei.) Het Ned- Indiscbe hoofdkwartier te Batavia méldt, dat de Japansche luchtmacht een darde aanval heeft gedaan op de basis Soerabaj, waar installaties dei- marine werden gebombardeerd. An- - r -■<< - OORLOGSVERSLAGGEVERS AAN DEN ARBEID. De oorlogsver slaggever heeft zijn zwaarste „geschut", de telecamera, in stelling ge bracht. Zorgvuldig neemt hij zijn doel in het vizier. (Weltbild-Polygoon-P.K. Kamm) OOK DAAR WETEN DE DUITSCHE SOLDATEN «WEL IETS VAN AF. De vreugde over deze af wisseling in de dagfelijk- sche kost straalt van hun gezicht. Orbis- Holland- P.K. Funck) Ain El Gazala door de Italianen bereikt. Ilaliaansch legerbericht. Het Italiaansche legerbericht van 7 Febr. luidt als volgt: Vooruitgeschoven eenheden be reikte gisteren Ain El Gazala. In. de Libysche Sahara werd de Oase Dzjalo weer bezet. Italiaar- chc. en "Duitsche vliegtuigen \ie!c?n vijandelijke concentraties voertui gen aan, zetten, eenige in brand en beschadigden ze. Een Hurricane \yerd in een lifchtgevecht neerge schoten. Op het eiland Malta bestookten Italiaansche en Duitsche formaties fabrieken der oorlogsproductie, werven en .vlootesteunpunten met talrijke bmmen van middelbaar en van het zwaarste kaliber. Er ónt- stonden hevige branden. Oorlogs schepen werden getroffen. In ge vechten met jagers verloren de En- gelschen vier vliegtiugen. Een van onze machines keerde niet terug'. Nachtelijke aanvallen op Tripolis en Benghasi veroorzaakten den dood van 8 inlanders. Eenige an deren werden gewond. De gemelde schade is niet groot. Onze zeestrijd- krachten brachten een groote vij andelijke duikboot tot zinken. Een Italiaansche duikboot is niet op haar basis teruggekeerd. Het legerbericht van 8 Febr. luidt als volgt: „Aan het front in Cyrenaica be drijvigheid van verkenningstroepen. In het gebied van Tobroek, Bardia en Marsamatroeh hebben Duitsche luchtstrijdkrachten coifcentraties van voertuigen, kampementen en op slagplaatsen hevig bestookt met bom men en machinegeweervuur. Zij troffën troepen,vernielden mate riaal en deden talrijke branden uit breken. Bij een Engelschen lucht aanval op Syrte zijn zes slachtoffers gevallen. Er is lichte schade aange richt. Bij hevige aanvallen, overdag en des nachts op Malta ondernomen, hebben afdeelingen vliegtuigen der spilmogendheden vliegvelden en vlootbases bestookt. Een duikboot, getroffen door bommen van het zwaarste kaliber, door Duitsche vliegtuigen uitgeworpen, is zeker vernietigd. Een kruiser is getroffen. Tijdens gevechten boven het eiland zijn drie Bristol-Blenheims door Duitsche jagers neergeschoten. Bij den aanval, op 4 Febr. op Pa lermo gedaan, is een derde vijande lijke bommenwerper bij Palazzo Adriano neergestort. Een onzer convooien werd in den ageloopen nacht door torpedovlieg tuigen aangevallen. Het schoot er een neer en vervolgde onbeschadigd zijn weg". dere aanvallen werden gedaan op Palembang, een eiland aan de O. kust -van Sumatra waar branden ont stonden en op plaatsen op Nieuw- Guinea. Ook zijn Japansche verken ningsvliegtuigen waargenomen boven de O. kust van Java. Grootste deel van Ambon bezet. Sjanghai, 8 Febr. In het te Batavia uitgegeven legerbericht wordt ge zegd, dat het grootste deel van het eiland Ambon door de Japansche troepen bezet is. Slechts een jdeui gedeelte der Ned.-Indische strijd krachten heeft kunnen vluchten. De strijd om Singapore. Volgens waarnemingen van de Ja pansche luchtmacht zijn de Engel schen óp het oogenblik koortsachtig bezig, in het heuvelgebied op onge veer 3 km ten Z. van de Straat van Johore oude verdedigingswerken te- versterken en nieuwe werken aan te leggen,.. Dezs; moeten, blijkbaar de verbinding tot stand brengen tus schen de vliegvelden van Selatar en Semibawan. Ip. dit gebied werden duizenden arbeiders waargenomen Het hevige Japansche artillerievuur op deze punten is intusschen afgelost door zware luchtaanvallen op de vijandelijke verdedigingswerken. Bezetting van Britsch Borneo. De Japansche strijdkrachten heb ben 'volgens een bericht van Domei, de hoofdstad Lahat Dato aan de Baai van D-arvel (O.kust van Britsch Borneo) bezet. Volgens berichtéii uit Singapore heeft de Japansche artillerie het vuur op de doelen in het N. van h^t eiland versterkt. De Japanners zijn geland op het eiland Palan Oebin in de Straat van Johore. In een door dien Britschen berich tendienst verspreid frontbericlit uit Singapore wordt o.a. gezegd: de vijandelijke bedrijvigheid in de lucht en de activiteit der artillerie was Zondag waarschijnlijk het hevigste sinds het begin van den slag om Singapore. De vijand bestookte het geheele N. deel »van het Britsche verdedigingssysteem tegenover het vasteland met talrijke granaten en bommen. Het eiland Palau Oebin, waarop vijandelijke patrouilles aan land zijn gegaan, ligt aan den O. ingang' van de Straat van Johore. Het dichtsbij- gelegeh punt ligt op ongeveer drie kwart mijl afstand van het eiland Singapore. Torpedojager in Javazee tot zinken gebracht. Tokio, 7 Febr. (Domei.) Het kei zerlijke hoofdkwartier maakt be kend, dat een Japansche duikboot tijdens operaties in de Javazee op 5 Februari een grooten vijandelijken torpedojager tot zinken heeft ge bracht. Het keizrelijke hoofdkwartier maakt voorts bekend, dat de Japan sohe vloot- en luchtmacht sinds het uitbreken van den oorlóg in Groot- Oost-Azië op 8 December 1941, 29 vijandelijke duikbooten en 52 koop vaardijschepen van een totalen in houd van 310.000 ton tot zinken heeft gebracht. De actie der Japansche luchtmacht. Tokio, 8 Febr. (D.N.B.) Ook Za terdag zijn de Britsche vliegvelden bij Rangoon tweeemaal door sterke Japansohe afdeelingen gebombar deerd. Er ontspon zich een gevecht tusschen d'e begeleidende Japansche' jagers en een groot aantal Spitfires, waarbij negen Britsche toestellen werden neergehaald. Een Japansche vlieger vernietigde zijn machine door opzettelijk tegen zijn doel te vlie gen. Sedert het -begin van de opera ties tegen Burma zijn de vliegvelden van Rangoon reeds 45 maal aange vallen. Op 6 Februari is het vlieg veld van Mingaladon in Burma aan gevallen. Van 22 vijandelijke vlieg tuigen wer<den er 12 in luchtgevech ten neergeschoten. Duitschers. veroveren ver scheidene plaatsen. Berlijn, 7 Febr. D.N.B.) Een Duitsche pantserdivisie heeft in den centralen sector van het O. front verscheidene plaatsen veroverd. De felheid van d-e gevechten wondt aan getoond door het aantal gesneuvel de -bolsjewieken, n.l. 4.482, tegen slechts 329 gevangenen in den tijd van 15 tot 31 Jan. Bovendien ver loren de bolsjewieken veel wapens en materiaal. Berlijn, 8 Febr. (DNB). Duitsche pantserstrijdkrachten hebben, naar het DNB verneemt, in de eerste da gen van Febr. in het éentrale ge deelte van het O.-front een succes vollen aanval gedaan op bolsjewis tische stellingen, die als gevolg van 't dappere optreden den vijand totaal verraste en zoodoende leidde tot de omsingeling van deelen van twee bolsjewistische divisies infantèrie. In totaal worden 5 regimenten in fanterie van hun achterwaartsche verindingen afgesneden en ingeslo ten. In hevige gevechten, die dagen lang duurden, werd de ring om de ze vijandelijke strijdkrachten steeds nauwer toegehaald. Pogingen van andere bolsjewistische eenheden om door aanvallen op de Duitsche pantserformaties de .ingesloten regi menten te ontzetten, mislukten als gevolg van den vastberaden afweer der Duitsche pantsersoldaten, die, naar twee kanten vechtend, den vijand overal met succes .terugsloe gen. Ook de uitvalspogingen van de ingesloten bolsjewisten stortten met bloedige verlie^n voor de Duitsche pantserkanonnen en de stellingen der Duitsche infanterie ineen. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Uw evenmensch ook wat gegund, Steunt Winterhulp, waar ge kimt. Giro Winterhulp Nederland 5-5-5-3. ONTPLOFFING TE TANGER. Madrid, 8 Febr. (DNB). Het vice- secretariaat van volksopvoeding heeft de pers Me volgende mededee- ling verstrekt: Onder de passagiers, die Vrijdag met de postboot uit Gibraltar te Tanger aankwamen, bevond zich een Engelschman met diplomatieke koe riersbagage. Op de kade stond een Spanjaard, te wachten, die hulp ver leende bij het overbrengen van de koeriersbagage in een taxi. Bij het overbrengen ontplofte een stuk der bagage. Na de ontploffing was de omgeving van de auto bedekt met' Engelsch propagandamateriaal. 14 menschen kwamen om het leven, verscheidene werden zwaar gewond. Tot de dooden behooren 6 inheem- schen. Van de 5 omgekomen Europe anen waren er 3 in dienst van het Britsche consulaat. Het incident heeft onder de be volking groote ongerustheid veroor zaakt. De Spaansche autoriteiten trachten zoo spoedig mogelijk ophel dering te brengen. De staat van oor log is in de betrokken stadswijk af gekondigd. Verontwaardiging in Spanje. Madrid, 8 Febr. (DNB). De ver ontwaardiging over het door Enge land veroorzaakte ontploffingsonge luk in Tanger heeft uitdrukking ge vonden in een massabetooging. Dui zenden Arabieren en Sanjaarden trokken met Marokkaansche en Spaansche vlaggen door de straten der.stad en juichten voor generaal Franco en den Kalif en riepen „weg met de Britéche daders". Voor <je gezinsleden der slachtof fers werd een collecte gehouden, die liet gemeenebestuur opende met een edrag van 5000 pesetas. Betooging voor Britsch consulaat. Rome, 8 Febr. (DNB). Naar Ste- fani meldt uit Tanger, is voor het Britsche consulaat generaal en voor de lokalen van den Britschen gehei men dienst een groote volksmenigte samengeschoold om te protesteeren tegen de Britschen springstofaanslag Nadat een poging om het gebouw in brand te steken was mislukt, rukte de menigte de naamborden enz. af, wierp de vensters in en vernielde eenige Britsche auto's. Ten slotte bestormde de volksmenigte, ondanks het ingrijpen der politie verscheide ne andere Britsche huizen en zaken en richtte daar groote schade aan. BRITSCHE BOMMENWERPER NEERGESCHOTEN. Berlijn, 8 Febr. (DNB). Naar van militaire zijde wordt medegedeeld, heeft een Duitsch patrouillevaartuig hedenmiddag van twee Britsche bommenwerpers, die het Noordwest- Duitséhe kustgebied trachtten te na deren, er een neergeschoten. Het andere Britsche vliegtuig werd tot omkeeren gedwongen. NIEUWE INDEELING DER AMERIKAANSCHE VLOOT. Stockholm, 8 Febr. (ANP). Naar de Britsche berichtendienst uit Washington verneemt, is een nieuwe indeeling der Amerikaansche Vloot van kracht geworden. Admiraal Hart wordt commandant van de gecombi neerde vlootstrijdkrachten van het z.g. Abda-gebied (Amerika, Britan- nië, Ned.-lndië en Australië). Vice-admiraal Leary wordt com mandant der Anzac-strijdkrachten en zal het bevel voeren over de ge combineerde Amerikaonsche-Britsche vlooteenheden in het gebied van Australië en Nieuw-Zeeland. De „Aziatische vloot" heet voortaan „vlootstrijdkrachten der Ver. Staten in het Z.W. van den Stillen Oceaan" en staat onder bevel van vice-admi raal Glassford. VERDUISTER GOED/ ZON 9 Febr. onder: 18.42 10 Febr. op: 9.06 MAAN 9 Febr. op: 3.2-0 onder: 13.01 15 Februari Nieuwe Maan Boterbonnen 06 en 07 langer geldig. 's-Gravenhage, 7 Febr. De secre taris-generaal van het departemerit van landbouw en visseherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de bonnen „06" en „07" van de boterkaart en de vetkaart wordt verlengd tot en met Donderdag 18 Febr. a.s. Tot ey. met genoemden datum kunnen houders van boter- kaarten derhalve met genoemden bon nog 125 gram boter koopen. De hou ders van vetkaarten kunnenvoorts nog tot en met 18 Februari op bon „06" 125 gram boter met reductie en op bon „07" naar keuze 125 gram margarine of 125 gram boter zon der reductie betrekken. OOK BOTER VERKRIJGBAAR. 's-Gravenhafe, 7 Febr. De secreta ris-generaal van het Departement van Landbouw en Visseherij maakt bekend, dat de met „een rantsoen, margarine of vet" gemerkte bon, welke, .zooals bekend, thans recht geeft op het koopen van boter met reductie vanaf Maandag 9 Februari a.s. naar keuze recht zal ge,ven op het koopen van boter zonder reductie of margarine. DISTRIBUTIE PEULVRUCHTEN. 750 gram per hoofd beschikbaar. 's-Gravenhage, 7 Febr. Van be voegde zijde wordt er naar aaralei- ding van. de mededeeling, dat gedu- rende het tijvak van 15 tot en met 28 Februari a.s. een nader aan te wijzen bon van de aardappelkaart recht zal geven op het koopen van 750 graan peulvruchten, de aandacht op gevestigd, dat hiermede uiter aard is bedoeld, dat per hoofd var. de bevolking (bijzondere rantsoenen daargelaten) 750 graim peulvruchten verkrijgbaar zal worden gesteld. Dit wil dus zeggen, dat elk van de beide bonnen, waarover de verbrui ker in het algemeen beschikt, recht zal geven op 375 gram. MAX BLOKZIJL SPREEKT. - 's-Gravenhage, 9 Febr. Heden avond van 19.4520 uur spreekt Max Blokzijl in zijn politiek week- praatje via den zender Hilversum n over het onderwerp: „Onze geachte strategen". TWEE-DEELIG NAMIDDAGCOM- FLET met blauw gedrapeerd over kleed. De japon is van kleurige ge drukte crêpe de chine. (Weltbild-Polygoon) MINISTER DR. TODT DOODELIJK VERONGELUKT. Berlijn, 8 Febr. (D.N.B.) Rijks minister dr. Todt is vandaag bij het vervullen van zijn soldatenplicht tijdens een dienstreis als gevolg van een vliegtuigongeluk doodelijk ver ongelukt. De Führer heeft opdracht gegeven, dat voor rijksminister dr. Todt een staatsbegrafenis zal worden gehou den. Het groot-Duitsche rijk verliest in den doodelijk verongelukten dr. Todt een van zijn markantste persoonlijk heden. Zijn schitterende prestaties op ieder gebied, waarvan hij de lei ding had als gtevolg van het vertrou wen, dat de Führer in- hem stelde, bewijzen, dat hij een van de geniaal ste organisators van dezen tijd was. De autowegen, de bouw van den WestWall, den bouw van de verster kingen aan den Atlantischen Oceaan, drie reusachtige opgaven, die door hem werden opgelost, zullen zijn. naam voor altijd in de geschiedenis boekstaven.. Zijn verdiensten op het gebied van de concentratie der Duitsche» bewapening zullen pas in de toekomst ten volle worden beseft.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1