DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i Duitschland strijdt voor Europa Aanvallen aan O.-front duren voort. De oorlog in Oost-Azië. De strijd in N^Afrika. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De strijd in het Oosten. tfrand op de Lavayette. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 34. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het gelieele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie* (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag IQ Febuari 1942. Duitsch legerbericht. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 9 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In het O. zette de vijand zijn aanvallen voort, ondanks het feit. dat hij zware verliezen leed. Bij de gevechten aan het Donetzfront verloor de vijand in het tijdvak van 14 dagen alleen in den sector van een divisie infanterie meer dan duizend man aan gevangenen, verscheiden duizenden dooden, 17 pantserwagens, 52 stukken ge schut, alsmede 87 machinegeweren en granaatwerpers. In N.-Afrika werden vijandelij ke verkenningsaanvallen afgesla gen. Gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers vernietigden Britsche colonnes voertuigen in het O. deel van de Marmarische woestijn. Bij luchtgevechten in dit gebied schoten jachtvliegtuigen zonder eigen verliezen tien vijan delijke jagers omlaag. Aan de kust van de bezette ge bieden in het W. alsmede aan de kust van Noorwegen, verloor de Britsche luchtmacht gisteren vijf vliegtuigen. De aanval op Singapore, Het keizerlijke hoofdkwartier heeft Maandagmiddag kort medege deeld, dat strijdkrachten van het Ja- pansche leger, die opgesteld zijn op de N. kust van de Straat van Johore voor den definitieven aanval op de Britsche basis in O.-Azië, Zondag avond, vannacht en hedenochtend met succes de Straat zijn overgesto ken, na den vijandelijken weerstand te heben teruggedreven, en thans de fortificaties van Singapore aanval len. Uit Johore Bahroe wordt gemeld, dat de Britsche strijdkrachten, dis het eiland Singapore verdedigen zich, terugtrekken uit de buitenring van verdedigingswerken, die de Straat van Johore beheersohen, zulks met het oog op het verwoede beuken der Japansche troepen, die'hedennacht over de nauwe straat zijn getrokken onder bescherming van een voort durend dekkingsvuur. Berichten melden, dat de Britsche troepen, begonnen zijn te vluchten langs de hoofdwegen naar Singapore op het Z. deel van het eiland. Het krachtige Japansche offensief cp de machtige basis van Groot - Britannië in O.-Azië begon gister avond met donderend geweld, toen de Japansche batterijen op de N. kust plotseling het dekkingsvuur openden, waarmede zij den weg vrij maakten voor de landingsoperaties. De eerste aanduiding, dat de Japan sche troepen contact hadden gekre gen met den bodem van het eiland Singapore, kwam, toen om 16 uur een groene flits omhoog spiraalde van het eiland als teeken, dat de Ja pansche troepen het eiland hadden bereikt. Vier minuten later kwam een roode flits als teeken van vol tooiing der landingsoperaties. Daar op volgende berichten melden, dat de laidingsgroep oprukte naar niet nader aangeduide hoogten. Terwijl de Japansche kanonen, zonder door vijandelijke batterijen te worden be antwoord, doorvuurden, kwam om 0 u, 25 Maandagnacht bericht, dat een tweede Japansche landingseenheid elders op het eiland was geland. De Britsche nieuwsdienst heeft bekend gemaakt, dat de oorlogshaven aan de N.kust van het eiland Singa pore ten deele ontruimd is. In een ander bericht meldt deze dienst, dat de Japanners kans hebben gezien een bruggehoofö op het eiland te vormen. Volgens de verklaring van een ouden Britschen frontsol daat is het spervuur, waarmee de landing der Japanners gepaard ging, het sterkste geweest, dat hij ooit heeft beleefd. Uit Johore Bahroe wordt door Domei gemeld: het kanongebulder bereikte Zondagochtend zijn hoog tepunt. Tegelijkertijd vlogen golven legervliegtuigen over Singapore en wierpen er springstoffen neer, on- daniks het intensieve vijandelijke afweervuur. De zware kanonnen van het fort Tsjangi begonnen te dreunen. Van de 38 olietanks van Selectar staan er thans 28 in brand. Hooge zuilen zwarte rook kronkelen naar den hemel, terwijl de vlammen overslaan haar de overige tanks. De sterkte der vijandelijke strijd krachten, die zijn opgesloten in Sin gapore, wordt geraamd op 28.000. Zij bestaan uit de 18de divisie Britsche troepen, de Australische negende divisie en ongeveer 23 bataillons ge mengde troepen vrijwilligers. Berlijn, 9 Febr. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht heeft, naar het D. N. B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen het 'vliegveld Gamboet in de Marmarica ondanks sterke vijandelijke luchtafweer, met goed succes aangevallen. De bommen kwamen neer op Britsche vliegtui gen, die aan den rand van het vlieg veld stonden. Een tweemotorig vlieg tuig brandde geheel uit. De startba nen van het Britsche vliegveld in de woestijn werden door goed gemikte bommen op vele plaatsen vernield. Op het vliegveld El Adem werden ontploffingen en een van verre zicht bare brand waargenomen. De op het eiland aan land gezette Japansche troepen hebben het vlieg veld Tengah bezet en de' rivier de Tengaih, 15v km ten W. van de stad Singapore, bereikt. Men meldt, dat de inneming van Singapore nog slechts een kwestie van tijd is. Naar van het front woi-dt gemeld, zijn keurafdeelingen der Japansche strijdkrachten, die op het eiland Singapore aan land zijn gegaan, snel opgerukte tot aan de Britsche stel lingen aan de rivier de Kranji. De Japansche troepen, die bij Kranji aan land zijn gebracht, zijn, gesteund door kleine tanks, den op- marsch begonnen langs den weg, die naar Singapore leidt. De eerste tegenstand, bij Mandai, twee kilo meter ten Z. van Kranji, werd ge broken. De Japanners verwachtte nieuwen, hevigen tegenstand bij Boekit Panjang, vijf km verder naar het Zuiden. Het legerbericht. Het te Singapore uitgegeven leger bericht luidt als volgt: Japansche troepen zijn met een onbekend aan tal manschappen aan de N.W. kust van het eiland tussohen Kranji en Pasir Laba op de smalste plaats van de Straat van Johore op het eiland Singapore geland. De opmarsch der gelande Japansche troepen werd tij dens de duisternis door Japansche artillerie vanaf liet vasteland gedekt. Bij het krieken van den dag werd de opmarsch door Japansche luchtaan vallen ondersteund. Onze troepen werden op verscheidene plaatsen teruggeworpen. Over een tegenof fensief van ons zijn geen berichten ontvangen. Het artilerievuur en de luchtaanvallen van Japansche zij Ie op andere deelen van het eilar.d werden Maandagochtend voortgezet, Het Birmaansche front Het Japansche luchtwapen aan het Birmaansche front heeft Maandag ochtend, naar verluidt, vrij groote strijdkrachten van den tegenstander, die zich terugtrokken op den W oever van de Salwin, gebombar deerd en vernietigd. Uit Rangoon wordt gemeld, dat Japansche militaire vliegtuigen in den nacht op 9 Februari den vijfden nachtelijken aanval op het vliegveld ten N. van Rangoon hebben onder nomen. De strijd in China Van een Japansche basis in Noord China wordt gemeld, dat Japansche strijdkrachten in Z. Sjangtoeng Zor. dagmidadg Yuanli op 40 km ten N.O van Isjoei volledig hebben bezet. Yuanli is het hoofdkwartier gewees van de 113de Chineesche divisie on oer bevel van generaal Yoesoetsoeng TOILETZEEP VOOR ARTSEN, TANDARTSEN EN VEEARTSEN. De Leider'van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend dat door practise erende artsen, tandartsen en veeartsen van 10 t/m. 13 Februari 1942 rantsoenbonnen voor toiletzeep kunnen worden af gehaald aan het Distributiekantoor, Breedstraat' 40 (Gemeente Museum) De distributiestamkaart moet worden overgelegd. Alkmaar, 10 Februari 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. RIJKSMAARSCHALK GORING IN ITALIË: De Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche Rijk inspecteert, na de ontvangst door den Duce, de op het station Ostiense te Rome opgestelde eerecompagnieën. (Hoffmann) FINSCHE LOT- TA'S - die werk zaam zijn aan het Oost-Karelische front, bij het ski- loopen in het Oost-Karelische landschap. (Suomen- Holland). ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. 's-Gravenhage, 9 Februari. Er is onzekerheid gerezen over de vraag, waar arbeiders zich aan-, melden moeten, die in Duitsche fabrieken werken willen en zoo deel willen nemen aan den'strijd van Europa tegen het'bolsje wisme. Arbeiders, die in Duitisohland willen werken of over de ar beidsvoorwaarden aldaar infor maties begeeren, moeten zich tot hun arbeidsbeurs of haar filia len wenden. Er is vraag naar arbeidskrachten voor alle moge lijke beroepen. Inlichtingen worden uiteraard gratis en zon der eenige verplichting voor den vrager gegeven. Berlijn, 9 Febr. ((D.N.B.) In- aan sluiting op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B., dat tengevolge van de elastische verdediging aan het O. front wederom vijandelijke strijdkrachten door de Duitsche troe pen zijn ingesloten, zooals dat ge schiedde in de maanden der Duitsche offensieven. Vijandelijke groepen van verschillende sterkte zijn op deze wijze ingesloten. Hoewel de moeilijkheden van het weer en het terrein het opruimen dezer vijande lijke strijdkrachten belemmeren, kan men aannemen, dat deze groepen voor den vijand geheel verloren zul len gaan. Leningrad beschoten. Berlijn, 9 Febr. (D.N.B.) Zware artillerie van het Duitsche leger heeft de beschieting van voor den oorlog belangrijke fabrieken te Le ningrad met goed gevolg voortgezet. Op zeven fabrieken werden verschei dene treffers geplaatst, waardoor zware schade werd toegebracht en de productiecapaciteit verminderd werd. &W'. DE STEMMING IN PORTUGAL. Lissabon, 9 Febr. (Stefani.) Hoe wel de uitslag van de Portugeesche presidentsverkiezingen nog niet ge heel bekend is, kan uit de thans ge publiceerde cijfers reecis worden op gemaakt, dat generaal Carmona, de huidige president der Portugeesche republiek, bijna alle stemmen op zich vereenigd ziet. Volgens gege vens van hedenochtend vroeg hebben van de 651.170 kiesgerechtigden 591.627 hun stem uitgebracht, dus 90,8 procent. In een interview met de Secoio heeft de herkoizen president, gene raal Carmona, gezegd, dat hij diep bewogen en dankbaar is wegens den vorm, waarin bet land hem zijn ver trouwen heeft bewezen. Hij had niet het recht op. grond van persoonlijke overwegingen aan het land den dienst te weigeren, dien het van hem vroeg. Ik zal ook in de toekomst mijn plicht vervullen, aldus de generaal, en ben er trotsch op, dat ik daarmee een nationalen wenseh ten uitvoer leg. De premier, Salazar, heeft aan het blad verklaard, dat hij zeer verheugd was over de verkiezingen^ Stockholm, 9 Febr. (A.N.P.) Op den grooten oceaanstoomer Lafayet te (eertijds geheeten Normandië), die in de haven van New-York ligt, is, volgens den Britschen berichten dienst, brand uitgebroken. Toen de brand ontstond bevonden zich 2500 arbeiders aan boord. De meeste hun ner hebben zich kunnen redden. Het vuur ontstond op het prome nadedek en sloeg binnen een half uur op het geheele hoofddek over. Spoedig daarop stond ook het bo venste dek in lichter laaie. Drijven de brandspuiten, politiemotorbooten, afdeelingen van den hulpdienst en ambulances waren onmiddellijk ter plaatse. De brand was over de rivier de Hudson tot zelfs in Jersey te zien. Men schat, dat 2500 arbeiders aan boord waren toen de brand uit brak. Later werd gemeld, dat 200 man benedendeks waren ingesloten. En kele minuten kreeg de Normandië lichte slagzij naar bakboord, waar op de arbeiders last kregen de ha- venpier te verlaten. Om 21 uur MEZ woedde de brand nog steeds hevig. Leden van de ma rine verklaren, dat zich 300 man van de kustwacht en 1500 burgers aan boord bevonden toen de brand uitbrak. 72 personen, die aan boord van de Lafayette verwondingen hadden opgeloopen, werden naar het ziekenhuis overgbracht. 93 personen werden wegens geringe kwetsuren ter plaatse behandeld. Voorts wordt gemeld, dat als ge volg van den brand de electrische verlichting defect raakte, waardoor het voor de mannen die meer bene den aan 't werk waren moeilijk ,was den juisten weg te vinden en zoo te ontsnappen. Schout-bij-nacht Andrews van het derde marinedistrict gaf na den in spectie als zijn meening te kennen, dat de brand niet te wijten was aan sabotage. Hij verklaarde voorts, dat hij niet geloofde, dat er personen benedendeks ingesloten waren, zoo als men aanvankelijk vreesde. Een mgrine-officier heeft daarom den brandweerlieden bevel gegeven openingen te snijden in de scheeps wand boven de waterlinie, opdat het water kan wegstroomen. De inrichtingen voor eerste hulp bij ongelukken in de naaste omge ving van de haven behandelen tal rijke politiebambten, arbeiders en brandweerlieden, die door den rook bedwelmd of brandwonden hebben opgeloopen. Het schip is volkomen in rook gehuld, waardoor het blus- schingswerk sterk belemmerd wordt. Van tientallen drijvende brandspui ten en sleepbooten werden zonder ophouden stroomen water over het brandende schip uitgestort. (De „Normandië" was eigendom van de Compagnie Generale Trans- atlantique te Le Havre. Zij was in 1934 van stapel geloopen. Met 83.423 brt. was zij het op een na grootste schip ter wereld. Zij kon 1975 passa giers meevoeren. Haar maximum snelheid bedroeg 28.5 knoopen). Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 10 Febr. onder: 18.43 11 Febr. op: 9.05 MAAN 10 Febr. op: 4.32 onder: 13.45 15 Februari Nieuwe Maan Inlegvellen voor distributie- stamkaarten. s-Gravenhage, 9 Febr. Hieronder volgt een korte uiteenzetting van hetgeen met deze inlegvellen wordt beoogd. Een uiterst scherpe controle op het uitreiken van distributiebeschei den is vereischt. Men heeft getracht een scherpe controle te bereiken door voor de ontvangst van distribu-, tiebescheiden te laten afteekenen. Dit stuitte echter op het practische bezwaar van veel tijdverlies door het plaatsen van handteekeningen worden ondervangen. De inlegvellen zijn namelijk kaar ten met bonnen. Bij het uitreiken van distributiebescheiden zal nu tel kens een van de bonnen door den betreffende distributie-ambtenaar worden afgescheurd. Bij de volgende malen, dat distri butiebescheiden worden uitgereikt, zal dus niet alleen de distributie stamkaart, doch ook 't inlegvel mede moeten worden meegebracht. Het is daarom verstandig stamkaart en inlegvel tezamen, desnoods aaneen- gehecht door middel van een papier klemmetje te bewaren. Zonder in legvel zal men geen distributiekaar ten kunnen ontvangen. Omtrent de inlegvellen kan, nog het volgende worden medegedeeld. Bij de uitreiking dient te worden medegebracht: 1. De distributiestamkaart. 2. Bon 13 van de bankaart reserve (naar gelang van den leeftijd is dit 13a, 13b, 13c of 13d). Bij het in ontvangstnemen doet men goed na te gaan of inderdaad het op het inlegvel ingeschreven nummer hetzelfde is als het nummer van de stamkaart. Deze nummers moeten overeenstemmen. Tevens kan er rekening mede worden ge houden, dat de inlegvellen van hou ders van boterkaarten en die van houders van vetkaarten van elkaar afwijken. Uitreiking heeft plaats in de ge meente waar men woont. Een uit zondering is wat dit betreft gemaakt voor schippers en woonwagenbewo ners, voor de vaste bevolking van kostscholen en gestichten, voor ge detacheerde marechaussees en voor hen, die ten gevolge van oorlogsom standigheden elders vertoeven. Zij allen kunnen inlegvellen ontvangen in hun tijdelijke verblijfplaats. Wie verhinderd is het inlegvel af te halen, kan zijn stamkaart met bon 13 van de bonkaart, „re serve" opzenden naar het distri butiekantoor, waar hij het inleg vel zou moeten afhalen. Men denke er echter aan zulks aan- geteekend te verzenden. Distri butiepapieren zijn ook waarde papieren. Churchill en Roosevelt willen Europa uitle'.eren aan de moordbenden van Stalin Dat is verraad en zou de ondergang van de Westersche beschaving beteekenen. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gra venhage. RIJST AAN KINDEREN BENEDEN VIER JAAR. 's-Gravenhage, 9 Febr. Van be voegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat op den rijstbon voor kinderen beneden vier jaar be halve 250 gram rijst, ook verkrijg baar is 250 gram rijstgries, rijste- meel, rijstebloem en kindermeel. Daar de voorraden zoowel van rijst als van bovengenoemde artike len beperkt zijn, zal het publiek in vele gevallen geen vrije keuze tus- schen de op den rijstbon verkrijg bare distributiegoederen kunnen maken. Men zal dus als regel genoe gen dienen te nemen met het arti kel, dat de winkelier in voorraad heeft. Zooals bekend, zijn rijst, rijstgries, rijstemeel, rijstebloem en kinder meel gedurende het tijdvak van 25 Januari j.l. tot en met 21 Februari a.s. verkrijgbaar gesteld op de bon nen 06d en 07d van de bonkaart re serve. OUDORP. Zeepbonnen. - Op Vrijdag 13 Febr. worden op het distributiekan toor extra rantsoenbonnen voor zeep uitgereikt ten behoeve van perso nen, die vuilen arbeid verrichten. Aanvraagformulieren hiertoe zijn op 12 en 13 Febr. op genoemd dis tributiekantoor verkrijgbaar. CASTRICUM. Zeepbonnen. - Van 1621 Febr. zal de uitreiking plaats hebben van extra rantsoenen zeep voor bijzon deren arbeid voor de 3e periode. De aanvraagformulieren, verkrijgbaar aan de kantoren van den distributie- dienst, dienen volledig ingevuld en onderteekend (ook door den werk gever) te worden ingeleverd. Zonder overlegging van een dergelijk for mulier kan niemand worden gehol pen. De uitreiking der bonnen (uit sluitend aan personen boven 18 jaar) vindt plaats te Uitgeest op 16 ën 17 Febr. in het distributiekantoor Bonkenburg van 912 en van 1.304 uur; Te Castricum op 18 en 19 Febr. in hotel De Rustende Jager van 912 en van 1.304 uur; Te L i m m e n op 20 Febr. van 912 en van 1.304 uur en op 21 Febr. a.s. van 912 in het parochie huis Kerkweg. Te Marken- Binnen op 21 Febr. in café Nolten van 1012 uur.'Na vorengenoemde data zal niet meer tot afgifte wor den overgegaan. v/lELCUJDERS' GEEP OEM S/OETGANGER GELEGENHEID» OA\ OVEQ. TE STEKEN ALS GE EEN HOEK. wilt o/asuaan. (Polygoon-Seym) Oorlogsuaad voor den Stillen Oceaan. (A.N.P.) - Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Londen een oorlogsraad voor den Stillen Oceaan gevormd. Deze zal Dinsdag bijeenkomen. Australië, Groot-Bri- taranië, Nederlandseih-lndië en Nieuw- Zeeland zullen hierin vertegenwoor digd zijn. bombardementen op Malta voortgezet. Italiaansch legerbericht. Rome, 9 Febr. (Stefani). Het hoofdkwartier der weermacht maakt bekend: In Cyrenaica geen gebeurtenis van belang. Formaties van het lucht- wa'pen hebben met succes doelen in het vijandelijke achterland bestookt met bommen en machinegeweer vuur. De vijand deed luchtaanvallen op eenige plaatsen in Tripolitanie. Er werd geen schade veroorzaakt. De inboorlingenbevolking had twee dooden. De offensieve operaties van het Duitsche luchtwapen tegen het eiland Malta zijn voortgezet. Een Bristol-Bienheim is tijdens een ge vecht neergeschoten. Onze vlieg tuigen hebben de haven van Alexandrië in Egypte aangevallen en herhaalde malen haveninstalla ties getroffen. Ondanks felle vijan delijke afweer keerden al onze vliegtuigen op hun steunpunt terug. Tijd verzet in Amerika. (D.N. B.) - In het geheele gebied der Ver. Staten zijn in den afgeloopen nacht de klokken een uur voortuitgezet in de hoop daardoor 736 millioen kwu per jaar te besparen. DIPL. ING. PROF. ALBERT SPEER OPVOLGER VAN DR. TODT. Berlijn 9 Febr. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Door het doodelijk ongeval van rijksminister dr. ing. Todt heeft het Groot-Duitsche rijk een zwaar ver lies geleden. Dr. To It vereenigde in zijn persoon de functies van rijks minister voor wapening en munitie, inspecteur-generaal voor het wegen net en inspecteur-generaal voor wa ter en energie. Deze dr;e functies hééft de Führer thans opgedragen aan den inspec teur-generaal voor de bouwnijver heid der rijkshoofdstad, dipl. ing. prof. Albert Speer die zijn tegen woordige functie behoudt. Roosevelt vraagt crediet. (A.N. P.) - De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat Roosevelt van het congres dringend bizondere goedkeuringen heeft geëischt voor 'n bedrag van in totaal 22.889.000.000 dollar voor verschillende afdeelingen der weermacht. Bovendien heeft Roosevelt een Crediet gevraagd van, 1.502.000.000 dollar voor den bouw van schepen door de marinecommis sie. 1 i

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1