DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwe Duitsche vorderingen aan het Donetzfront. De oorlog in Oost-Azië. De zeeslag in het Kanaal. Nederlandsch-lndië en Singapore. De strijd in het Oosten. De qorlog in Ned.-Indië. BEKENDMAKING. oe wijzing 1941. ingeschakeld :eriaal, zooveel beperkt. Va» ial, hetwelk in kkers, worden nnfng aange- genoteerd de g fokmateriaa! aangehouden opfokvergun- leverd moeten ig blijft voor speriode voor hans verlengd eer uitgebreid of thans een uden, zal toe- •riefje worden gedekt is door copie van dit sn ontvanger van gerepeld e verkoopprijs K.G. is ver- ïoopig onthef- hiervoor ver- oovlasexpl. te smaakt, vanaf in verhandeld neer in totaal :ler is vrij op :e, zonder dat Klaverzaden, [•kool, Suiker- nollen, Gele liet genoemde ter dan 5 Are n een Teelt- lan gel wortels, ïerfstknollen) is den Teler -t heeft afge- in de Neder- ïeeft ontvan- agd door den voor wien ■lie Gras- en ras), Wikken, den, Spurrie, akte grooter n toegestaan, óederkool en ieze zaadteelt en Keurings van zaadteelt Februari a.s. entrale, Afd. urige opgave m voor eigen m oogst 1942 /assen; de het num- Landbouw- den verbouw te dienen. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 38. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 rebels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320,' Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. e-.yVra»:-1 Zaterdag 14 Februari 1942. Duitschland strijdt voor Europa Hevig gevecht in het Kanaal. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 13 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Oosten heeft de vijand zijn aanvallen op talrijke plaatsen van het front voortgezet en hierbij opnieuw zware, bloedige verliezen geleden. Aan het Donetz-front maakte onze aanval in weerwil van taaien, vijandelijken tegenstand, nieuwe vorderingen. In de wateren ten Oosten van de Krim heeft de luchtmacht met bommen een groot transportschip beschadigd. Op 12 Februari ontstond in het kader van operaties van Duitsche zeestrijdkrachten in het Kanaal, alsmede in het Westelijke gedeelte van de Noordzee gevechtscontact met Engelsche strijdkrachten. Door de formatie onder bevel van vice- admiraal Ciliax. bestaande uit de slagschepen „Scharnhorst", „Gnei- senau" en de kruiser „Prinz Eugen", werd volgens de totdus- ver ontvangen herichten een Engelsche torpedojager tot zinken gebracht en een andere Britsche torpedojager in brand geschoten. De aanvallende sterke formaties van de Engelsche luchtmacht wer den met zware verliezen afgesla gen. Slechts een Duitsche torpedo boot werd door bomtreffers licht beschadigd. Een patrouillevaar tuig is gezonken, nadat het 't aanval lende vliegtuig had neergeschoten. De operaties van onze zeestrijd krachten werden door sterke for maties van de luchtmacht, onder het opperbevel van gene.raal veld maarschalk Sperle ondersteund. De verliezen van de vijandelijke luchtmacht bedragen, volgens de totdusver ontvangen berichten, 43 vliegtuigen, waarvan het meeren- deel door Duitsche jagers en de overige door de luchtdoelartillerie van de zeestrijdkrachten en de luchtmacht werden neergeschoten. Tijdens de hevige luchtgevechten gingen 7 eigen vliegtuigen verlo ren. Aan de Engelsche Zuidkust heb ben gevechtsvliegtuigen in scheer- vlucht havenwerken en vliegvel den met bommen van zwaar kali ber bestookt. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van verkenners. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers wierpen bij aanvallen overdag en des nacht; voor den oorlog belangrijke installaties van de haven Tobroek in brand en stelden door bomvoltrefrers batte rijen luchtdoelgeschut buiten ge vecht. Op Britsche vliegvelden in de Marmarica werden verscheidene vliegtuigen op den grond vernield of beschadigd. Tijdens luchtge vechten verloor de vijand nog vijf vliegtuigen. Bij aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op lucht- en vlootsteunpunten op Malta scho ten de ter bescherming meevlie gende Duitsche iagers twee vij andelijke vliegtuigen neer. De gevechten om Singapore. De correspondent van de Nitsji Nitsji meldt van het front op Singa pore: Het eiland Singapore bevindt zich thans voor drie-vijfde in handen der Japansche strijdkrachten. In de stad biedt de tegenstander een laat ste hardnekkig verzet, daarbij ge steund door zware batterijen op de eilanden ten Z. van de stad en dooi de kustbatterijen van fort Tsjangi op de Oostkust. Bovendien hebben Britsche oorlogsschepen zich in den strijd gemengd. Van de stellingen op de hoogten bij den Boekit Tjmah hebban de Ja panners met vlakbaan- enS krom- baangeschut zwaar vuur geopend, dat vooral gericht is op de vijande lijke eilandbatterijen en oorlogssche pen. Vele gebouwen in de havenwijk en ook olietanks branden. Buiten de stad duren de verbitterde gevechten bij Boekit-Timah en 10 km naar het W. bij Simapar voort. Japansche pantserwagens dringen het vijandelijke kamp op ongeveer 3 km ten N.W. van den rand der stad, ten N. van de renbaan, binnen, meldt het D.N.B. De Britten con- centreeren hun artillerievuur uit het Z. der stad op Japansche stellin gen om den Japanschen opmarsch tot staan te brengen. Men verklaart dat de straten vol liggen met Brit- sche gewonden, die onverzorgd in den steek werden gelaten. Vele Brit sche soldaten trachten zich op eigen gelegenheid levensmiddelen te ver schaffen. Volgens de jongste berichten van het front, bevinden zich in de stad ongeveer 20.000 man Britsche troe pen, die in straten en huizen zeer hevig verzet bieden. Japansche troepen hebben enkele stadsdeelen afgsloten, waardoor tal rijke nesten van verzet tot overgave gedwongen werden. Ondanks onver wacht sterken tegenstand maken de Japansche troepen na de bezetting van het spoorwegstation meer vor deringen. Het Kingsdoek en het Em- piredock aan den waterkant der stad waren Vrijdagochtend blootgesteld aan zeer felle aanvallen der Japan sche stormtroepen. ■Pi? Smukte den Japanners ook uit het N. de stad binnen te dringen .en tali ijke stellingen in de omge- ving van de Monnikenheuvel te ne men, waar de zetel van den gouver neur-generaal en andere bestuursge bouwen liggen. De tegenstander wordt op het oogenblik naar het O. gedrongen in buitengewoon bloedige gevechten. De omsingeling van de wanhopig strijdende Engelschen wordt volgens Domei steeds nauwer. Deels op den grond kruipende, deels sprongsge wijs vooruitrukkend werken de Ja pansche stormtroepen zich met de bajonet op het geweer, de officieren met getrokken sabel, steeds dichter naar de stellingen toe. De Britsche kanonnen vuren uit goed gedekte stellingen,, of door het ronken van Japansche vliegtuigen, die onvermoeid in de gevechten op den grond ingrijpen. Britsche kanonneerbooten beschie ten de eigen olietanks aan den oever en militaire werken in de straten van Singapore. Men heeft den in- Engelschen thans trachten, zoo mogelijk niets onver meld in handen der Japanners te la ten vallen. J^ndelshaven, alsmede in de nabijheid van het fort Ranjang aan de kust ten Z.W. van Boekit Timah zlJn m totaal ongeveer 30 Britscl» De Engelsche verliezen Stockholm, 13 Febr. (D.N.B.) Uni ted Press meldt uit Londen, dat men aldaar toegeeft, dat de Engelschen in het Kanaal 42 vliegtuigen hebben verloren en wel 20 bommenwerpers, 16 jagers en 6 Swordfish-vliegboc- ten. Sterke indruk in Engeland. Vigo, 13 Febr. (D.N.B.) Volgens radioberichten uit de Ver. Staten heeft het groote Duitsche succes bij den zeeSlag in het Kanaal in Enge land een buitengewoon sterken in druk gemaakt. De zender Schenec tady meldt: Het bericht over den uitslag van het gevecht, dat gevolgd is op de catastrophe van Singapore heeft de Engelsche bevolking tot woede gebracht. De zender New- York zegt, dat het bericht een golf van opwinding in de Britschen open bare meening heeft veroorzaakt. De Engelsche pers richt hevige aanval len 'op Churchill en zijn oorlogvoe ring. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de „Nya Dagligt Allehanda" een be richt van United Press bevat, vol gens hetwelk de Engelsche bevol king de mededeeling over het ge vecht in het Kanaal als een „koude douche" op het lijf viel. De Londen- sche correspondent van „Aftonbla- det" meldt, dat men zich thans te Londen algemeen afvraagt, waar de Britsche slagschepen gezeten heb ben. Vreugde in Italië. Rome, 13 Febr. (D.N.B.) Het be richt van de groote Duitsche over winning in het Nauw van Calais heeft in Italië groote geestdrift ev vreugde gewekt. Uit het communi qué van de Britsche admiraliteit blijkt duidelijk, aldus zegt men, da de Engelsche poging, den Duitschers cle doorvaart te beletten, geheel mis lukt is en dat de Britsche luchtmacht en de vlootstrijdkrachten opmerke lijk zware verliezen hebben geleden, die door de Engelschen zijn toege geven. Men merkt op, dat daarmede is bewezen, dat de Britsche vloot het Kanaal niet meer kan beheerschen. Zij/ die zich nog gevleid hebben met de hoop, dat Singapore, de machtige Britsche vesting aan de Zuidpunt van Malakka, inderdaad, zooals met zooveel ophef van Engel sche zijde beweerd werd, onneem baar zou zijn, zullen thans wel in zien hoe bedrogen zij zijn uitgeko men. Bij den stand der huidige tech niek, blijkt steeds meer, dat onneem bare vestingen niet meer bestaan. De wapenen van den aanvaller zijn tot dusverre nog steeds machtiger dan die van den verdediger geble ken en wat de Japanners tot dusver aan strategie en aanvalskracht ge toond hebben is zoo verbluffend ge weest, dat de legermachten der tot voor kort machtigste staten der we reld daartegenover aan alle kanten tekort zijn geschoten. Men zoekt de oorzaak van het feit dat Singapore, een van de sterkste vestingen ter wereld, in zoo verras end korten tijd door de Japanners genomen kon worden, in de vergis sing der Britsche strategen, die de vesting uitsluitend van de zeezijde ontoegankelijk" maakten en er niet aan gedacht zouden hebben, dat een vijandelijke legermacht dwars door de oerwouden zou kunnen trekken om de bezetting aan de zwakste zij de te kunnen aanvallen. Alleen het feit, dat dit inderdaad mógelijk is gebleken bewijst een ontstellend gebrek aan strategisch inzicht. Engeland zal daarvoor moe ten boeten en het allerergste is, dat net in zijn val de staten der naleven zal meesleepen, die nog altijd op de Britsche grootspraak vertrouwd hebben. Polen is de dupe van Engelands verzekeringen geworden, Grieken land en Joegoslavië zijn gevolgd, QUISLING DOOR DEN FUHRER ONTVANGEN. Berlijn, 13 Febr. (D.N.B.) D Führer heeft Vrijdag in de nieuwe Rijkskanselarij, in het bijzijn van den Rijksminister en chef der Rijks kanselarij, den leider der partijkan selarij en' den Rijkscommissaris voor de bezette Noorsche gebieden, den Noorschen minister-president Vid kun Quisling voor een lang onde houd ontvangen. Vervolgens was Quisling de gast van den Führer. schepen voor evacuatie doeleinden verzameld. Overal zijn vernieti gingsgevechten aan den gang en de schepen treffen voorbereidingen tot vertrek. Een frontcorrespondent van de Jo- mioeri Sjimboen meldt, dat de vijand in de rubberplantages ten N en ten O. van de stad vertwijfelden tegenstand biedt. De Japansche strijdkrachten zijn bezig de laatste vij andelij ke verdedigingsstellingen onschadelijk te maken. Japansche luchtaanval op Salomon-eilanden. Stockholm, 13 Febr. (D.N.B.) De De Australische min. van luchtvaart heeft, naar de Britsche berichten dienst uit Melbourne meldt, mede gedeeld, dat Japansche vliegtuigen Toelagi op de Salomon-eilanden hebben gebombardeerd. (Hoffmann) De militaire toestand aan het Oostelijk front. Bovenstaande kaart geeft een beeld van het bezette gebied in de Sovjet-Unie. Het is 2 maanden geleden, dat een officieel bericht' van net Opperbevel van de Weermacht uit het Führer-hoofdkwartier meldde, dat de oorlog in het gebied tusschen. IJszee en de Krim in de volgende maanden door het intreden van den Russischen winter be paald zou worden. Een week later volgde de mededeeling, dat front veranderingen werden aangebracht in verband met den overgang van offensief tot defensief. In een overzicht van den militairen toestand in het Oosten wijst een militaire medewerker van de „Völkischer Beobachter" er o.a. op, dat van een beslissende operatie der bolsjewieken bij hun tegenaanvallen geen sprake is. In vier maanden tijd hebben zij onder zware verliezen aan menschen en materiaal op sommige plekken eenig terrein gewon nen en eenige plaatsjes veroverd, die slechts als puinhoopen in hun handen vielen. Dat de bolsjewieken in het geheel geen successen behaald hebben, die gelijkgesteld kunnen worden met die der Duitsche troepen in het najaar van 1941, blijkt ondubbelzinnig uit de omstandigheid, dat de bolsjewieken tijdens hun aanvallen geen enkele maal in staat geweest zijn ook maar één veldslag te voeren in den zin der tien groote vernie tigende veldslagen van het Duitsche offensief, laat staan te winnen. Het is den bolsjewieken nooit gelukt eenige Duitsche formatie van beteekenis af te snijden; te omsingelen of te vernietigen. De Duitsche leiding heeft het initiatief van den afweer steeds in handen gehouden. Niet alleen, dat zij de bolsjewistische troepen op het Duitsche afweer- vuur laten inloopen en verbloeden, doch zij maakt thans ook van de gelegenheid gebruik om door eigen aanvallen den vijand te verzwakken. Berlijn, 13 Febr. (D. N. B.) Een Duitsche legerformatie heeft, naar het D. N. B. verneemt, den Hen Februari bolsjewistische stellingen in een sector aari het Z. deel van het O. front aangevallen. De Duitsche soldaten, die ondanks den aanhou denden dooi en het spiegelgladde terrein de bolsjewistische stellingen binnendrongen, brachten den vijadn groote verliezen toe en maakten veel oorlogsmateriaal buit. Als gevolg van hun hardnekkige;i tegenstand had den de bolsjewisten groote verliezen aan menschen. In den centralen sector hebben Duitsche infanterietroepen zich ge handhaafd in een plaats, die tien dagen achtereen door de bolsjewisten werd aangevallen. In dien tijd ver loren de aanvallers 3100 man aan dooden. De beschieting- van Leningrad. Berlijn, 13 Febr. (D. N. B.) Duit sche legerartillerie heeft opnieuw met succes de Worosjilof-fabrjeken te Leningrad, de belangrijkste wapenfabrieken der Sovjet-Unie, beschoten. In deze fabrieken worden tanks en afweergeschut geprodu ceerd. Zij zijn z.g. geheime fabrie ken en zoo goed gecamoufleerd, dat zij pas eenigen tijd geleden herkend werden. De strenge geheimhouding bewijst, hoe belangrijk deze fabrie ken zijn. Duizenden dooden. Berlijn, 13 Febr. (D. N. B.) Van militaire zijde verneemt het D. N. B. het volgende: In Leningrad heerscht sinds begin Januari een massa-sterfte onder de burgerbevolking. Een uit Leningrad afkomstige overlooper raamt het aantal slachtoffers, dat van honger 'en koude sterft op 2.000 per dag. Bijna uit ieder huis moeten dage lijks lijken weggehaald worden. Lijk kisten zijn wegens het gebrek aan hout en de hooge kosten voor htet volk onbetaalbaar. De lijken worden of in massagraven gelegd of op bin nenplaatsen en omheinde - plaatsen begraven. Op de binnenplaats van een hui zenblok werd een stapel lijken ge zien, die twee meter hoog en twintig meter lang v/as. Op een andere Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. VERDUISTER GOED ZON 14 Febr. onder; 18.51 15 Febr. op: 8.57 MAAN 14 Febr. op: 8.-12 onder: 17.59 ZON 15 Febr. onder: 18.53 16 Febr. op: 8.55 MAAN 15 Febr. op: 8.48 onder: 19.13 15 Februari Nieuwe Maan maar de loop van het oorlogsgebeu ren is oorzaak, dat men zich in vele staten o.a. in Egypte begint af te vragen of men niet op het ver keerde paard gewed heeft. In Australië heeft men zich die vraag ook reeds gesteld en het is duidelijk, dat- men ze in ons land reeds bevestigd heeft beantwoord. Want door zich te sterk aan En geland te binden heeft de Neder- landsche emigrantenregeering het lot van Ned.-Indië volkomen vastge koppeld aan dat der Britsche bezit tingen in Oost-Azië, met het gevolg, dat na den val van Singapore, als laatste bolwerk tegen de Japansche overmacht, Indië onbeschermd ligt en de oorlogsberichten der komende dagen steeds meer in het teeken der bezetting van onze rijke koloniën zullen staan. Wat dit beteekent aan verlies van nationalen rijkdom en niet het minst aan kostbare menschenlevens, aan trouwe Nederlanders, die de dupe van verkeerde besluiten zijn gewor den, beheoven wij niet meer uiteen te zetten. Men heeft in Londen op het ver keerde paard gewed en het ergste is, dat goed en bloed van de bésten van ons volk daardoor noodeloos wor den geofferd. De Japansche luchtaanvallen op Batavia. Tokio, 13 Febr. (D.N.B.) Omtrent de luchtaanvallen op Batavia wordt van Japansche zijde het volgende gemeld: Ten het vliegveld bij Batavia ge bombardeerd werd, viel er geen Nederlandsch vliegtuig te bekennen. Bij den aanval op een ander vlieg veld verscheen er plotseling een es kader Buffalo- en Blenheim-machi nes en jagers, die probeerden de Ja panners tegen te houden. In een he vig luchtgevecht schoten de Japan ners in tien minuten tijds 7 Buffa lo's, een jager en 3 Blenheim-bom- menwerpers neer. Een ander Ja- pansch luchteskader viel de haven van Batavia aan en bombardeerde een kruiser en een koopvaarder. 's-Gravenhage, 13 Februari. Het Bureau van den Weer- niachtsbevelhebber in Neder land deelt mede: Een Duitsche krijgsraad heeft twee Nederlanders wegens spionnage en twee andere we gens begunstiging van den vijand en verboden wapenbezit ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn met den kogel voltrokken. Britsche troepenconcen traties aangevallen. Italiaansch legerbericht Rome, 13 Febr. (Stefani). Het 622ste Italia, ische weermachtsbe- richt luidt als volgt: Ten O. en ten Z. van Mechili plaatselijke acties van onze af dee lingen verkenners. Langs de via Balbia en in de buurt van Bardia werden vijandelijke troepenconcen traties met goed succes door forma ties vanonze luchtmacht aangeval len. Enkele tankauto's en talrijke motorvoertuigen vlogen in brand. Tijdens luchtgevechten boven Malta en het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee schoten Duitsche toestellen 3 Engelsche vliegtuigen neer. De Duitsche lucht macht heeft belangrijke militaire objecten doeltreffend aangevallen. Een benzineopslagplaats bij La Va- letta werd door bommen van zwaar kaliber getroffen en vloog in de lucht. Bij een aanval op Tripolis werden eenige gebouwen beschadigd. Er vie len 7 gewonden onder de inlandsche bevolking. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 Februari brand- en brisantbommen neergeworpen in de omstreken van Catana. Er werd geen schade aangericht. 75 JAAR „AN DER SCHONEN BLAUEN DONAU". Weenen, 12 Febr. (A. N. P.) 13 Februari 1867 werd de nu beroemd geworden wals van Richard Strauss voor de eerste maal uitgevoerd. De componist schreef het werk voor een carnaval-programma van een Weensche mannen-zangvereeniging. Zelden is een muziekstuk, dat ten slotte slechts als een onbelangrijke opdracht is beschouwd, zoo geliefd geworden. Het oermotief schreef nachts, bij gebrek aan een manchet, de titel uit de laatste woorden liefdesgedicht van Karl Beck en de nu algemeen bekende tekst, van Franz van Gernerth, is er pas later bijgedicht. Toen de componist, bij zijn 40- jarig jubileum, zelf het podium be klom en de eerste tonen van de 'be roemde wals deed weekrlinken, ver ging de rest in de losgebroken uitingen van enthousiasme. Toch is de wals pas beroemd geworden, toen zij, op de Parijsche tentoonstelling van 1867 werd gespeeld, dus buiten de stad van de „Weensche" walk. Strauss, papier, op haalde hij van een Minister Huil gaat met verlof. (D.N.B.) - Personen uit de omge ving van den Amerikaansehen mi nister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, hebben verklaard, dat hij sinds het uitbreken van den oor log moedeloos en vermoeid is en daarom thans gedurende verschei dene weken in het Zuiden met ver lof zal gaan. De Japansche aanval en de zware nederlaag d'er V.S op Pearl Harbor hebben Hull bijzonder ernstig getroffen. plaats werd waargenomen, dat de lijken uit een ziekenhuis aan de achterzijde van het gebouw werden opgestapeld. In vele gevallen worden de lijken naar het kerkhof gebracht, waar zij echter wekenlang in de open lucht blijven liggen, daar het onmogelijk is in den hard bevroren grond een graf te graven. VERGEEFSCHE ENGELSCHE AANVALLEN OP DUITSCHE SLAGSCHEPEN. Berlijn, 13 Febr. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, voeren op 12 Febr. Duitsche slag schepen overdag door het Kanaal. Sterke Britsche luchtstrijdkrachten probeerden de Duitsche eenheden, die door groote formaties van de Duitsche luchtmacht werden verge zeld, aan te vallen. Er ontstonden daarbij hevige luchtgevechten, waar bij 43 Britsche machines werden neergeschoten, terwijl aan Duitsche zijde slechts zeven vliegtuigen, ver loren gingen. Voorts werd een Brit-, sche torpedojager tot zinken ge bracht en een andere Britsche torpe dojager in brand geschoten. Engelsche vlootbewegingen. (D N.B.) - Sterke Britsche vlootforma- ties zijn te Gibraltar aangekomen en stoomden, nadat zij brandstof en levensmiddelen hadden ingenomen, onmiddellijk op in de Middelland sche Zee. Een vliegkampschip en twee gepantserde kruisers maakten deel van deze formaties uit. Kwaternik te Rome, (Stefani.) - Maarschalk Kwaternik, de Kroati sche opperbevehehber, is met zijn gevolg en den leider van de Ita- liaansche militaire missie in Kroatië te Rome aangekomen, waar hij o.a. door den chef van den Italiaanschen generalen staf generaal Cavallero, werd ontvangen. AMERIKAANSCHE TROEPEN NAAR CURACAO EN ARUBA. Stockholm. 13 Febr. (D.N.B.) Vol gens een bericht van den Engel schen berichtendienst uit Washing ton, heeft het ministerie van buiten landsche - zaken meegedeeld, dat de Ver. Staten een contingent troepen naar Curagao en Aruba, gelegen in de 'nabijheid van Nederlandsch Guyana, hebben gestuurd om de Ne- derlandsche strijdkrachten te steu nen hij de verdediging van deze eilanden. Voorts wordt nog uit Buenos Aires gemeld, dat, in verband met de be zetting van Curagao en Aruba door Amerikaansche troepen, het Ameri- kaansche ministerie van buitenland sche zaken, naar uit Washington wordt gemeld, heeft verklaard, dat nu ook Venezuela zal medewerken aan de zoogenaamde beschermings maatregelen. Dienovereenkomstig heeft Venezuela met de Nederland- sche emigrantenregeering een over eenkomst geslotsen, die ongeveer ge lijk is aan de overeenkomst, welke Brazilië kort geleden met Washing ton heeft aangegaan. In Washington is voorts medege deeld. dat de Amerikaansche repu blieken van dit besluit in kennis zijn gesteld, dat in het belang is van het geheele Amerikaansche continent. In welken vorm Venezuela aan de bezetting' van Curacao en Aruba zal deelnemen, is uit de Amerikaansche verklaring niet o-p te maken. Ook uit Caracas is hieromtrent tot dusver nog niets vernomen. ANTONESCU BIJ DEN FUHRER. Hoofdkwartier van den Führer; 13 Febr. (D.N.B.) Op uitnoodiging van den Führer heeft de Roemeensche conducator, maarschalk Antonescu, den 11 Febr. een bezoek gebracht aan den Führer in diens hoofdkwar tier. Tijdens het verblijf van Anto nescu in het hoofdkwartier vonden tusschen hem en den Führer bespre kingen over den politieken en mili tairen toestand plaats, waaraan ook werd deelgenomen door den Duit- schen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop en den chef van het opperbevel der weermacht generaalveldmaarschalk Keitel. Ver volgens bracht Antonescu een be zoek aan von Ribbentrop en maar schalk Göring. Het bezoek van Tsjang Kai Sjek aan Britsch-Indië. (D.N.B.) - In een commentaar op het bezoek van Tsjang Kai Sjek aan New ftelhi heeft de woordvoerder der Japan sche regeering, Hori, voor de buiten landsche pers gezegd, dat het eenige resultaat van het bezoek waarschijn lijk slechts een „beminnelijke uit wisseling van complimenten" zal zijn. hI

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1