ABDIJSIROOP SPIERPIJNEN KLOQSTERBALSEH DE VUURR SCHOENT STAD EN OMGEVING AGENDA. Besluiten van den burgemeester HO ES 7; BRONCHITIS AKKER'S p'tmmmratmmas De installatie van Noord-Holland. den Landstand in Viekk/M alkmaarsche couran; Nederlandsch-Indi de branding ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 FEBRUARI 1942. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek). De Burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten genomen: a. tot toekenning van voorschotten voor 1942 op de gemeentelijke vergoeding in de kosten van in standhouding, als bedoeld in arti kel 103, lid 6, der lager onderwijs wet 1920, aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende bijzondere scholen voor lager on derwijs; b. tot vaststelling van het bedrag per leerling, over 1941 uitbetaald aan kosten van vakonderwijzers bij het openbaar uitgebreid lager onderwijs, overeenkomstig art. 101 bis lid 1 der lager onderwijs wet 1920; c. tot toekenning van voorschotten over 1942 op de gemeentelijke vergoeding in de kosten van vak onderwijzers als bedoeld in arti kel 101 bis lid 7 der Lager onder wijswet 1920, aan de daarvoor in aanmerking komende bijzondere scholen voor lager onderwijs; tot wijziging der verordening voor de middelbare handels avondschool te Allernaar; e. tot het aangaan van een regeling met de gecombineerde grossiers in groenten te Alkmaar ter voor ziening van den detailhandel van groenten; f. tot instelling van een commissie van advies voor het beheer van het sportpark, tot vaststelling van een verordening regelende de samenstelling en de taak van deze commissie en tot benoeming van een secretaris dier commis sie, aan wien de administratie van het sportpark zal worden opgedragen. Begrooting 1941. De gemeentebegxooting en de be- drijfsbegrootingen voor 1941 zijn goedgekeurd bij besluit van den commissaris der provincie Noordhol land van 5 Februari 1942, nr. 130. Do by die begrootingen behooren- de wijzigingen zijn alle goedgekeurd bij besluiten van dezelfde autoriteit van 5 Februari 1942, nrs. 135 en 136. d. OVERGEPLAATST. De heer A. A. Idema, hoofd van de inspectie der belastingen te Harderwijk, is overgeplaats als hoofd van de 2e afd. der belastin gen te Alkmaar. ZONDAGVOORSTELLINGEN GULDEN VLIES. Wij herinneren nog even aan de kindermatinee, die morgen in het Gulden Vlies wordt gegeven door Het Jeugdtooneel, o.l.v. Rie Beijer. Opgevoerd wordt: Levend Speelgoed, 's Avonds wordt de cabaretrevue van Bouwmeester en v. Tol opgevoerd: „Hooren, zien en lachen", door het gezelschap van Siem Nieuwenhuyzen ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 15 Februari is de apotheek van B. H. J. Schouten, Emmastraat 64, geopend. VERHOOGING GROENTE- PRUZEN. De prijzen voor de groentesoor ten zullen met ingang van Dinsdag a.s. weer worden verhoogd. De roode lcool van 7.30 tot 7.80, de gele kool van 6.80 tot 7.20 Deensche witte kool van 5.40 per 100 kg. en 5 BENOEMD. Met ingang van 1 April a.s. is de heer W. van Leersum alhier be noemd tot kerkelijk ambtenaar der herv. gemeente, als opvolger van den kerkelijken ontvanger en koster der Groote Kerk. GESLAAGD. Bij de in December j.L gehouden practijkexamens van de Nederland- sche Associatie slaagden voor Neder- landsch de heeren C. Hof, Sj. Pasma, D. Zeegers te Alkmaar. A. Benit t,e Stompetoren en P. Kamminga te Noordscharwoude. VERDERE BEPERKING LEVERANTIE. Bij de veilingen! is bericht ontvangen, dat de lijst van 30 ste den, waarheen de veilinghandelaren niet meer mogen leveren, nog met 9 dient te worden uitgebreid. Het Bureau Groenten- en Fruitvoorzie- ning zal nu ook voor de voorziening van Amersfoort, 's-Gravenhage, Heerlen, Hoensbroek, Middelburg, Tilburg, Vlissingen, Wageningen en Winterswijk zorgen. CENTRALISATIE VAN DE LEVERING VAN GROENTEN EN FRUIT. Ten aanzien *van de centralisatie van de levering van groenten en fruit aan bepaalde steden in ons land kan nog worden medegedeeld, dat vertegenwoordigers van den handel Vijrdag een onderhoud heb ben gehad met de directie van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale over de inschakeling van den veilinghandel bij deze centrale levering. De voor stellen, welke door den handel zijn gedaan, behelzen een inschakeling van den veilinghandel op denzelfden voet als dit bij de export het geval is. Toegezegd is, dat deze voorstellen ernstig bestudeerd zullen worden en dat zeer spoedig antwoord zal wor den gezonden. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Jongens van de koopvaardij (rom.) 18 jaar. Zendag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Allun. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, De laatste ronde (rom.-sens.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Watt en Half Watt als dak- loozen (kom.) Alle leeftijden. Zaterdag 14 Febr. geen voorstel ling. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De man op den achtergrond (rom.-sens.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 14 Februari. 2.30 uur, Harmonie, adspiranten- feest van Turnlust. 7 uur, Harmonie, feestavond Tuut lust. Zondag 15 Februari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, kinder matinee door het Ned. JeugdtooneeL 7.30 uur, 't Gulden Vlies, variété revue van Bouwmeester en Jacq. van Tol, met Sicm Nieuwenhuizen. 7 uur, zaal Kok te Rustenburg, tooneeluitvoering. FEESTAVOND A. V. V. ALKMAAR GO AHEAD. Op Zaterdag 21 Febr. as. organi seert bovengenoemde vereeniging een feestavond, voor haar leden en donateurs in de dancing van Harmonie, o.l.v. André Carell, Voor nadere bijzonderheden men elders in dit blad. de zie MOOI INDIE! Zooals te verwachten was, is de belangstelling voor de film Kleur en Glorie onzer Tropen, die Woensdag in 't Gulden Vlies zal worden ver toond, wederom bijzonder groot. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat precies te half acht zal Worden begonnen met de filmvertooning. Men ziet hieromtrent de advertentie. waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, terwijl de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 3 tot 9 Februari. Bestuurswij zigingen: Allernaar: N.V. van onroerende goederen „Nooit Gedacht", Kenne- merstraatweg 49. Noordscharwoude: coöp. boeren leenbank „Noord-Soharwoude I", Dorpsstraat B 51. Wijzigingen: Alkmaar: N.V. Alkmaarsche ijzer en metaalgieterij, Voormeer; benoe ming waarnemend directeur en secre taris der directie. Schepen-exploi tatie Cowa N.V., Oudegracht 58; ge komen van Amsterdam. Den Helder: N.V. Het Nieuwe Sportterrein, Javastraat 1, exploita tie van onroerende goederen enz., in liquidatie getreden en benoeming vereffenaar. De Rijp: G. Slot, Tuingracht 406, timmerbedrijf enz.; rechtsvorm ge wijzigd. Gedeponeerde stukken: Castricum: N.V. bouw- en exploi tatie Mij. „Terra Casa" in liq., Dorps straat 15, plan van uitkeering inge diend. N.V. bouw- en exploitatie- mij. „De Stet" in liq.. Dorpsstraat 15 plan van uitkeering ingediend. HEILOO. ,,'t Ontluikende Roosje". - Aan gemoedigd door het groote succes, behaald met de opvoering van „De Rechte Lijn", heeft het bestuur van ,,'t Ontluikende Roosje" gemeend een reprise van dit stuk te moeten geven op Zondag 8 Maart a.s. Van Maandag a.s. af zijn reeds kaarten verkrijgbaar. Voor verdere bijzon derheden zie men elders in dit blad. (Vervolg en slot van gisteren.) Een woord van den Beauftragte. Na de installatie betrad de Beauf tragte van den Rijkscommissaris in dn provincie Noordholland, Unger, het podium en merkte op, dat deze bijeenkomst één der voor de provin cie meest belangrijke gebeurtenis sen is. Spr, is er van overtuigd, dat de Landstand van doorslaggeverlde be- teekenis voor het Nederlandsche boerenvolk is. De Führer immers heeft reeds gezegd, dat de grondslag voor ieder Germaansch volk het hoerendom is. Boerendood beteekent voor een Noordsch volk volksdood. Dit is een historische zekerheid, evenals het een vaststaand feit is, dat de volken slechts kunnen leven als zij hun boerenvolk hooghouden. Dc gcheele historie van het Ger- maansche ras reeds in oude tijden bewijst dit. Uit het hoerendom putten de Ger- maansche volkeren hun eeuwig du rende levenskracht. Nadat spr. een opsomming gege ven had van het werk van den Reichsnahrstand in Duitschland, hierbij erop wijzend, dat in het Derde Rijk het boerenvolk als grond slag van den staat wordt beschouwd, waardoor het nimmer als „handels object" gebruikt mag en kan wor den, werd de diepere beteekenis van het bloed en den bodem nagegaan. Daarom alleen reeds zijn libera lisme en hoerendom onvereen igbaar, waarvan een op Germaansch ge grondveste erfhoevenwet een spre kend bewijs levert. In het vervolg van zijn betoog wees Beauftragte Unger erop, dat, nu het oorlog is, niet alles direct ge heel en al naar wensch karfl worden doorgevoerd. De grondslag is er ech ter, door de instelling van den Land stand en niemand, die vertrouwen heeft in de toekomst, zal beweren, dat het Nederlandsche hoerendom do kracht zal missen deze grondsla gen. hun aard getrouw, uit te werken tot een goed eindresultaat. De commissaris spreekt. Vervolgens voerde de commissaris der provincie Noordholland, mr. A. J, Backer, het woord, allereerst zijn gelukwenseh uitend aan de Noord- hollandsche boeren, omdat er op de zen dag een begin gemaakt wordt met de bevrijding van den Neder- landschen boerenstand. Commissaris Backer zegde toe, dat het provinciaal bestuur, dat ook in het verleden een open oog had voor de in Noordholland wonende boeren ook in de toekomst met deze belan gen terdege rekening zal houden omdat het erkent, dat een één ge worden boerenvolk een kracht is, die rechtstreeks stamt uit de Godde lijke natuur. Vervolgens wees spr. op de vele moeilijkheden, die voor zullen ko men. doch als de gewestelijke Boe renleider naar den commissaris moet gaan om te vertellen, dat er hier of daar iets niet in orde is, dan zal hij hier een open oor vinden. Oberregierungsrat Wense, die vervolgens het woord voerde, stelde zich de vraag, waarom juist in dezen oorlogstijd de organisatie van den Landstand zich moest voltrek ken. Spr. onderwierp in het licht van de nationaal-socialistische wereldbe schouwing de boerenorganisaties van het verleden en stelde hiertegenover dé organisatie geschoeid op volk- schen grondslag. Dat deze juist in dezen tijd komen moest, valt af te leiden uit het feit, dat zich overal de zin voor vernieuwing baanbreekt en dit waar het hoerendom de grondslag van een volk is voor het landvolk dus eveneens geldt. Boerenleider J. Saai spreekt. De boerenleider van den Land stand in Noordholland, J. Saai, noemt het een voorrecht, dat Noordholland de eerste provincie is, waar de Landstand wordt geinstalleerd en stelde voorop, dat men om het ver trouwen als leider waardig te zijn, zelf, verantwoordelijkheid moet dur ven nemen en „dienen" het parool moet zijn. Dit wenscht hij en eischt op dien grond, dat ook zijn mede werkers, die op hem zullen kunnen rekenen bij alle moeilijkheden, dit zullen aanvaarden. De plaats in den dorpsboerenraad is een geheel an dere dan een bestuurstaak in de vroegere landbouworganisatie, waar van spreker evenwel de bestuurders zijn erkentelijkheid betuigt over het geen ze in het verleden onder de ge geven omstandigheden konden doen, Ze zijn nog in de gelegenheid aan de nieuwe boerenorde mede te werken, maar moeten spoedig een keuze doen, daar de tijd niet ver meer is, dat over de L. C. O.'s gesproken zal worden als over wijlen de L. C. O.'s. Na den gang van zaken van na Mei 1940 geschetst te hebben, wees spr. er op, dat wij, wanneer deze oorlog voorbij zal zijn, klaar moeten staan om mede te bouwen, niet alleen aan de ordening van Nederland, doch aan die van heel Europa. Spr. wees er op, dat de Führer van het Duitsche Rijk het goed met Nederland voor heeft, hetgeen is ge bleken, daar wij de eerste boeren zijn, die mede mogen werken aan de ontsluiting van Oost-Europa. Het zal mede de taak der dorpsboeren- raden zijn, den dorpsbewoners deze noodzakelijkheid van kolonisatie bij te brengen. Nadrukkelijk stelt spr. het verschil tusschen de oude land bouworganisaties en den Landstand vast. Spr. dringt dan aan op een hechte samenwerking met den pro ductiecommissaris en den voedsel- commissaris met de rijksconsulen ten, directeuren van land- en tuin bouwscholen in Noordholland. Samenwerking met overheid. Straks zullen in ieder dorp de boe- renraden verantwoordelijk zijn voor de richtige uitvoering van productie en distributie. Aan smokkelen en frauduleus slachten zal 'n einde ge maakt worden. Als dorpsboerenlei der zal men veel met zijn burge meester moeten samenwerken. Het is sprekers uitdrukkelijke wensch, dat de autoriteit van den burge meester tegenover de dorpsbewoners wordt hooggehouden, ook al is de burgemeester een andere meening toegedaan. De benoeming geeft geen gelegenheid tot rancune over vroe ger geleden onrecht. Wordt dit toch geconstateeerd dan zullen de schul digen er verantwoording geroepen zoo noodig verwijderd worden. Ten slotte wees Jan Saai op de moeilijke taak, die den dorpsboerenleider wachtende is, er niet aan twijfelende of de Landstand zal de medewer king van alle goede elementen ver krijgen. Het grootsche werk gaat nu pas beginnen. Nooit in de geschiedenis heeft het boerenvolk de kans gehad zich uit de knellende banden van het kapitalisme te wringen. Wanneer wij onze taak begrijpen en de tijd verstaan, wordt hieraan thans een einde gemaakt. Dan zal niet alleen ons geslacht, doch zullen ook onze kinderen en kindskinderen ons dankbaar zijn voor wat er op 12 Febr. is geschied. De Landstand In Noordholland zal marcheeren en weest er van overtuigd, aldus ein digde de boerenleider van Noordhol land, wat er ook moge gebeuren, ik zal met U marcheeren in het voor ste gelid. Hierna sloot de heer Koe man met een toepasselijk woord, waarna de leiding met de genoodig- den zich aan een gemeenschappelijk diner in het Gulden Vlies vereenig- den. worden veroorzaakt door scher pe stoffen, die zich ln Uw spieren hebben vastgezet en pijnen en stijfheid veroorzaken. Laat U dan driemaal daags met Akker'sKloosterbalsem wrijven en spoedig zult U er vanaf zijn! Kloosterbalsem dringt diep in de weefsels en oefent daar zijn afleidende en genezende Invloed Hit op stijve pijnlijke spieren. INVENTARISATIE TUINBOUW PRODUCTEN. De uitslag van de per 9 Febr, j.L gehouden inventarisatie van stapelproducten bij de leden van „De Toekomst" te Zuidschar- w o u d e was als volgt' roode kool 24 wagons (62), gelei kool 14 wa gons (53); Deensche witte kool 62 wagons (90); uien 4)< wagon (9); peen 5 wagons (7 54en kroten nt hil (1 wagon); totaal 109)4 wagons (222)4). De cijfers tusschen haak jes zijn van 8 December 1941. Bij de vereeniging Tuinbuwbe- lang te Noordscharwoude was de voorraad' 75 H wagon roode kool; 25)4 gele kool; 163 Deensche witte kool, 7 uien en 4 1/4 peen, to taal 275 1/4 wagon'. De leden van de vereeniging .Groentecultuur" te Broek op Langendijk hadden in voorraad: 44 wagons gele kool, 15)4 roode kool, 168 Deensche witte kool, 4)4 uien, 5J4 peen en 1/4 kroten, totaal 237 3/4 wagon. De inventarisatie bij de leden van den voormaligen LTB aan den Langendijk gaf aan, dat de voorraad was: 98 wagons roode kool, 20 J4 wa gons gele kool, 206 wagons Deen sche witte kooi, 2 wagons uien, 6 wagons bieten; totaal 333 wagons. De kooltelling bij de leden van De Eendracht te Oudkarspel heeft uit gewezen, dat aanwezig waren: 857900 kg roode kool. 345950 kg gele kool, 1847.800 kg Deensche wit te kool, 105.000 kg uien, 24000 kg peen; totaal 3180650 kg. CHARLOTTE KOHLER IN „PENSION RUSTIG". Donderdag half acht a.s., komt de hier zoo geliefde actrice Charlotte Kohier met een nieuwe voordracht, n.l. Pension Rustig van W. Burgers dar in tal van plaatsen een uitge sproken succes is geworden. De Telegraaf schreef o.m.: In het huis vol menschen dan „Pension Rustig", bewoond door vogels van diverse pluimage zooals een spiris- tisch aangelegde leerares op jaren, een ouden majoor, een paar, dat zich maar niet verioven kan en een even volumineuze als vergeten opera zangeres, verzeilt een actrice, die eens eenigen tijd niet als actrice be kend wil zijn, om het x-ustig te heb ben Maar en het wordt koste lijk verteld waar zij verschijnt ontstaan er verwikkelingen en gaat er iets gebeuren Spot, humor, tragiek, gevoeligheid en komisch effect wisselen elkaar af en de knappe voordracht schijnt als geschreven om Charlotte Köhlers veelzijdigheid alle speelkansen te geven. Dé Tijd: Charlotte Kohier speelt weer tal van kostelijke rollen. Er zou nog menig prijzende opmerking te maken zijn over deze nieuwe voordracht van Charlotte Kohier, doch in een noodzakelijk kort be stek zij geconstateerd dat zij haar reputatie volop heeft gehandhaafd. De belangstelling voor het optre den van Charlotte Kohier is reeds zeer groot. NOORDSCHARWOUDE Bestuursvergadering Noorder- marktbond. In de bestuursvergadering van de veilingsvereeniging Noorder- marktbond te Noordscharwoude werd medegedeeld, dat nog geen beslissing is ontvangen op het verzoek tot salarisverhooging voor de ambtena ren. Het zal niet lang meer duren, dan hebben wij nog maar twee koopers op de veiling, merkte de voorzitter op. De bnmenlandsche handelaren mogen niet meer aan bepaalde plaat sen leveren. Het schijnt, dat de z.g. zwarte handel hiervan wel een der oorzaken is. Glimlachje. De omzet in December was f 274.637,62 (v. j. 91.572,78). De totale omzet in 1941 was f 2.997.408,43 (v. j. 2.349.614,36). Zoodoende een vermeerdering van f 647.794,04. Men zal er rekening mee moeten houden, dat de kosten voor den tuin bouw gestegen zijn en dat teeltuit breiding is toegestaan. In 1942 zal de omzet dan ook aanzienlijk grooter moeten zijn, wil men redelijke uit komsten hebben. De heer J. J. Klant gaat heen als secretaris van de Prov. Commissie, aangezien bij een andere betrekking heeft aanvaard. De voorzitter sprak hartelijke woorden van dank voor hetgeen de heer Klant voor den tuinbouw heeft verricht. De kring van correspondenten van den Plantenziektenkundigen dienst verkreeg een subsidie van f 25. In Noordscharwoude is als correspon dent aangesteld de heer P. Swa ger Kz. Medegedeeld werd, dat de heer P. Rijper voor deze veiling is benoemd als vertrouwensman van den bond van commissionnairs. Mededeeling werd gedaan van de maatregelen, welke de Rijkstuin- bouwoonsulent, ir. Rietsema, heeft genomen t.a.v. het opmaken van paohtcontracten. Als assistent vooi dit rayon is aangewezen de heer Betsema. De noodzakelijkheid van het soe pel toepassen van het boete-stelsel voor de levering van z.g. bokken- kool werd door allen ingezien. De heer Wagenaar zieide een een voudig middel te hebben gebruikt voor het oonstateeren van bokken, n.l. een soort boor, welke gemakke lijk door een smid geleverd kan worden. Besloten werd, aan de Prov Com missie te verzoeken, pogingen in het werk te stellen, om een verandering in de peen-sorteering te verkrijgen. Aan het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland zal worden voorgesteld, aan te dringen op ver- hooging van de prijzen van de uien. Deze zijn veel te laag. Het uienzaad is ook aanzienlijk duurder gewor den. De heer J. Bakker vestigde de aandacht op den hoogen prijs voor zaai-slaboonen, welke volgens hem voor 1.90 per kg in de prijscouran ten voorkomen. Pogingen zullen worden aange wend, voor Oude Niedorp een cor respondent v. d. Plantenziektenkun digen dienst aangesteld te krijgen. Naar aanleiding van een opmer king van den heer Jb. Kostelijk, dat voor pootaardappelen thans zeer hooge prijzen worden gevraagd, deed de voorzitter een beroep op allen om elkaar toch zoo billijk mogelijk aan pootaardappelen te helpen. LANGEDIJK. De gemeentebegrooting. - De be grooting 1942 voor de nieuwe ge meente Langedijk is thans gereed gekomen. Voor den gewonen dienst sluit zij in ontvangsten op 334.407.69, in uitgaven op 362.825.30, met een nadeelig saldo van 28.417.61. De kapitaaldienst heeft als eindcijfer 295.641.08. Dit nadeelig saldo geeft niet zoo'n heel gunstigen indruk van den toe stand, doch men dient er rekening mee te houden, dat de vier voorma- lige gemeenten in 1941 tezamen een tekort opleverden van 15.700. Daar komt nog bij, dat voor de nieuwe gemeente in 1942 verscheidene nieu we lasten zijn gekomen, in totaal 19.080. Er dient ook op gewezen te wor den, dat de gemeente een nadeel heeft, doordat de uitkeeringen uit het gemeentefonds niet meer naar de opbrengst van de betr. belasting worden gedaan, doch naar de op brengst van het belastingjaar 1940- 1941, zoodat van de hoógere inkom sten van na dien tijd niet geprofi teerd kan worden. Als uitkeering van het P.E.N. zal 12.000 worden ontvangen. Dit is voor den laatsten keer. De uitgaven, voortvloeiende uit de bijzondere omstandigheden, be dragen rond 3600, waarvan 1000 komt voor i'ekening der distributie, 1500 voor de luchtbescherming. De kosten voortvloeiende uit de veree niging van de gemeenten beloopen totaal 9100. Deze posten verdwij- en natuurlijk op den duur. Geraamd is aan uitkeeringen aan behoeftigen in geld f 28.000, in na- tura 1750, premiën van zieken fondsen 500, verpleging van krank zinnigen 10.665, kosten ziekenver pleging 6000, huisvesting behoefti gen 4000. De kosten voor den gemeenterei nigingsdienst zijn begroot op 3800. A\RDAPPELSJAM PPOT GROEHTEH. VOEDZAAM £N SMtf RECEPT Kookt 1 K.O. aardtpp. in 3/4 L. water tezamen in« 1 BOU1-FIX groentensotj. J blok. Stampt de aardapp,. 9 len en voegt nog I j taptemelk toe. Zout na„ smaak bij doen. HENSBROEK. „Ons Belang". - De tuinbouw- vereeniging „Ons Belang" hield Dor,, derdag haar jaarvergadering in café Kossen Onder de vele aanwezigen bevonden zich het eerelid burge meester Kooiman, de eere-voorz. Jb. Groot en de betaalmeester Gun. der. De voorzitter, de heer Speets, besprak in het kort het afgelooper: jaar, dat veel moeilijkheden heeft gebracht, maar toch geen slecht jaar voor de tuinders is geweest. Ook 1942 is voor.de vereeniging weer een belangrijk jaar, daar zij op 12 Maan a.s. 25 jaar bestaat Spr. gaf een overzicht van het afgeloopen tijd perk en constateerde, dat daar veel moeilijke jaren bij zijn geweest, wat het groote verschil in ontvangsten duidelijk weergaf. De eere-voorzitter, die vaxxaf de oprichting bestuurslid is geweest, gaf een volledig overzicht van de afge- loopen 25 jaar en releveerde hoe de tuinders vóór de oprichting hun pro ducten veilden en hoe dit veilen en het vervoer heel wat moeilijkheden met zich brachten. Naar aanleiding van de notulen werd op voorstel van den heer K. Bobeldijk besloten, dat de poters, welke over zijn, onder de leden zul len worden verkocht. De voorzitter deelde mede, dat geen bezwaar bestaat, rammenas te telen in de nabijheid van de uit- geplante zetkool. Aan den plantenziektekundigers dienst zal wederom 5 subsidie worden verstrekt. Verder deelde de voorzitter me de, dat een extra kali-rantsoen van 300 kg per ha zal worden toegewezen. Het financieel overzicht van den penningmeestei', den heer W. J, Leegwater, gaf als ontvangsten 3440,76, als uitgaven 3220,92 en als saldo 219,84, Er is een vooruitgang van 82,85. De penningm. ontving voor het vele werk 20 vergoeding. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de aardappel campagne vrij goed was en de groenten vlug van de hand gingen. Er werd totaal voor 113000 ge veild 25000 meer dan in 1940). De uitkomst van de uien was slecht. Het ledental is iets achter uitgegaan en bedraagt nu 70. De aftredende bestuursleden, de heeren K. de Hart en Joh. Groot, werden herkozen. Als plaatsver vangend afgevaardigde naar de L. G. C. weid benoemd de heer Joh. Langereis. Voorstellen voor de alge- meene vergadering der L. G. C. werden niet ingediend. Er zal echter gewezen worden op de wensche- Hjkhe'd van verlaging der markt- gelden en voorts op het verkoop verbod van de uien in 1941, dat voor de tuinders groote schade zal brengen. Na rondvraag, waarbij' o.a. de burgemeester sprak, die de afge loopen 25 jaren naging en ook ver der zijn steun toezegde voor den tuinbouw, volgde sluiting der ver gadering. WIERINGERWAARD. Ontslag gevraagd. - De heer S. Sieswerda, hoofd der school alhier, die sedert October 1941 wegens on gesteldheid geen dienst heeft kun nen doen, is thans afgekexxrd en wox-dt gepensionneerd. De heer S. heeft een diensttijd van 37 jaar en 9 maanden, waarop hij zeker met voldoening kan terugzien. Hij heeft tegen 1 April a.s. ontslag aange vraagd. Het is zeker omgeroepen, dat er een boot naar de Canarische eilan den vertrok. BERGEN. R.K. Middenstandsvereeniging. - De r.k. middenstandsvereeniging ,De' Hanze" hield Donderdag haar jaarvergadering in café Nieuwendijk. Het 23ste jaarverslag van den secre taris vermeldde, de omstandigheden in acht genomen, over het afgeloo pen jaar vele en goede resultaten. De penningmeester deelde mede, dat de inkomsten over 1941 bedroe gen 503,53, de uitgaven 438.09, het sadlo 65,50. De begrooting voor 1942 sloot aan inkomsten en uitgaven op 394. De heeren J. M. Thomas en J Ranshuizen werden als bestuurs leden gekozen. De aftredende pen ningmeester, de heer W. Busker, ont- ving als blijk van waardeering voor de nauwgezetheid waarmede hij het penningmeesterschap gedurende 8 jaren heeft waargenomen, een tegel tableau. HEILOO <16 Jan.-12 Febr.) Geboren: Maria d. van J. Sprenkeling en M. Bakker. Cla- sina Maria d. van H. Spaans en M. Tervoort. Petrus Cornelis Wille- bi'ordus z. van J. A. S. Soonius en C. E. van der Kolk. Reijer Fx-eddy Ernst z. van R. Lodder en F. ,L. Schutte. Leonardus Wilhelmus z. van W. C. van Schooten en M. de Jong. Nicolaas Engelbertus z. van M. van Veen en P. den Boer. Lia Marijcke d. van P. van Sprang en M. Slobbe. Hendrikus Jacobus z. van H. N. Ursem en J. M. Scholten. Agnes d. van J. C. Borst en M. K. Groot. Ondertrouwd: Gerrit Greven en Guurtruida Kuiper. Maarten de Beux's en Maria Jannette Doot. Getrouwd: Cornelis Jacobus v. Stralen en Catharina Stet, Ge- rardus Cornelis Zijp en Maria Adria ns Carolina van de Wiel. Jan de Graaf en Antje Haringhuizen. Joan Otto en Clasina Petronella Meijer. Gerrit Greven en Guur- truida Kuiper. Overleden: Aaltje Theodora Scheer, wed. van J. G. Lut, 89 j. Thomas van Veen, 85 j. Alida Ka- merlingh, wed. van J. C. de Waal, 86 j. Meijert Grootes, 80 j. Frederika Francina van Rees, wed. van M. J. L. Riemvis, 84 j. Ag nes Borst, 1 dag. Klaas Groen, 72 j., overl. te Alkmaar. Jan Pe ter Priester, 80 j. (Van onzen Haagschei correspondent). Het kan niet worden ontl toestand ten aanzien van oi zich met den dag m< zoodat binnenkort welhaa twüfel aan den afloop van d ons zoo belangrijke zaak m geDeC herhaalde bombard van Soerabaja, de slagen, w ze marine moest incasseeren slotte de dezer dagen geme ding van Japansche troepen and Singapore spreken m z cht een a 1 te duidelijke tl Het is noodig, dat de err ontwikkeling door ons niet staan wordt en dat wy on. si aap laten wiegen met vilf komstverwachtingen. Erken worden, dat onze marine ir i teren rond de Oost eenige i heeft behaald, het gezo I stand moet ons echte" doen pen, dat ook deze plaatsel tossen den Japanschen c niet kunnen verhinderen er Inks vermogen tegen te no dit opzicht was Churchill c week in zijn rede eerlijker c fens. Deze laatste, in alle Diikxhoorn naar Waslungt trokken om als zooveeiste zorgers Roosevelt te vei het niet bij het zenden va raals te laten, doch alleree logsmateriaal en vooral vl te zenden, verklaarde imi zijn onderhoud met den An schen president: „onze b. heeft opnieuw bewezen, aai alleen in naam de spilmog. bestrijden, maar ook in as ziet men uit de successen Stille Zuidzee", terwijl daarentegen maar al te zinspeelde op het verlies zc Singapore als van Ned -ln< Reeds vele weken gelede wij onzen lezers ernstig vc gehouden, met een mogen, van ons prachtige Indische rijk rekening te houden, e" nog lang zooveel reden als nu het geval is. Het is allen hard om te hooren e dagen wordt menig Ned huisgezin door angst en on gekweld. Want ieder or vrienden of kennissen in zeer velen hebben er farr Ook zal het eiken goed Wat heeft de me gemaakt van de vc gewassen? Het zoeken is d stand te verhoog In het N.-Hollandsch 1 te Schagen hield de heei vers, leeraar aan de bouwwinterschool voor d van Oudleerlingen van d een lezing over „Wat mensch gemaakt van de gewassen"? Spr. begon zijn inleidii opmerking, dat er tegen ring van den heer Geesh teur van het Koloniaal K Amsterdam, dat de m tusschen wel alles wat ir tenwereld te bereiken is nut heeft gemaakt, wel 1 ander is in te brengen. 1 voorbeeld is wel, dat kor oorlog een expeditie uit plant heeft meegenomen zaaddoos heeft, welke pi, vet bevat. Deze plant Plantentuin te Buiter plaatst en wordt als dè voor Indië beschouwd. nerde aan de pogingen gedaan zijn met de teel sojaboom, met 40 pet. i mislukt zijn. De mensch niet alles van alle vo-: ten. Er komt steeds iet Het leven der menschhei wende, merkte spr. op, t OUDORP (Janna Geboren: Gerard us Gerrit v. d. Waal en Joh tha Korn. Petrus, zo< hannes Kunst en Alida I Marinus, zoon van Bas Reeuwijk en Alydia Hoo Petrus Anthonius, zoon nius Johannes Dekker ei Elisabeth Maria de Boer Overleden Anna Bi-oothoofd, oud 80 jaar Jan Buis. Neeltje v. oud 63 jaar, echtgenoot Dekker. CASTRICUM. Geboren: Simon Hendrikus z. van S. B. Zijlstra en C. Duin. Cornelis Hendrikus Willibrordus z. van H. Schram en H. T. Bruin. Overleden: Gerrit Wezel, wed. van P. Praag, 81 j. Hendrik Hoog land, wed. van J. Tromp, 79 j., won. te Amsterdam. Jan Buurs, echtg. van O. Boot, 64 j., won. te Beemster. Hendrica Alberdina van Lith, wed. van H. Dade, 35 j. Cornelis Klerk, 54 j., won. te Schermerhom. Wulbert Krom, wed. van M. Klc- verlaan, 65 j., won. te Egmond aan Zee. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. 104. En kijk, wie kwam wandelen? Nimbo, met blad voor zich en daarc drie porties ijs. Niet van ijs. Nee, het heerlijkste dat je je kon indenken, kleurtjes. Rose en groen ook mocca. O, wat zalig!

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2