DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Succesvolle Duitsche Oostfront. aanvallen aan het opore heeft zich overgegeven. De strijd in het Oosten. De leider der N.S.B. spreekt voor den Nëderlandschen Arbeidsdienst. De oorlog in Ned.-lndië. Intensieve luchtaanvallen op Britsche doelen. 15823 16406 16873 17536 17940 18454 18913 19237 19666 20586 21186 21645 1095 1837 1504 1588 1879 2073 2188 2411 2604 2728 2856 3036 3361 3673 4126 4340 4456 4607 4787 4953 5132 5294 5534 5732 5840 6069 6364 6617 6766 13253 13379 13692 13772 13881 14088 14362 14557 14715 14886 15007 15292 15528 15881 15912 ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 39. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0126, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Mnetndart 16 Februari 1942 postgiro 37060. Tel. Administratie iabonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. «BES Duitschland strijdt voor Eufopa Duitsch legerbericht. Het Duitsche legerbericht van 14' Febr. meldt het volgende: Hoofdkwartier van den Füh- rer, 14 Febr. (D.N.B.) In ver scheidene sectoren van het oos telijk front zette de vijand zijn aanvallen zonder succes voort. Zij mislukten onder bijzonder zware vijandelijke verliezen. In den sector van een legercorps verloor de vijand rond 2.000 dooden. In talrijke" eigen aan- valsacties werden vijandelijke strijdkrachten teruggeworpen, verscheidene ingesloten vijande lijke groepen verder opeenge drongen en van hun verbindin gen afgesneden troepen van den vijand vernietigd of. gevangen genomen. Sterke formaties der lucht- macht dreven vijandelijke con centraties- en ravitailleeringsco- lonnes uiteen en bestookten met goed gevolg veldstellingen der bolsjewisten alsmede spoorweg doelen. Aan Het front van Moer- mansk vernietigden jachtforma- ties een vijandelijk kamp te vel de. De verliezen der bolsjewisti sche luchtstrijdkrachten bedroe gen gisteren 39 vliegtuigen. Bij het- zeegevecht aan den oos telijken uitgang van het Kanaal op 12 Februari vielen Duitsche torpedojagers en rnotortorp.edo' verloor de vijand door afweer van jachtvliegtuigen en" lucht doelgeschut aan de kust der be zette 'gebieden in het: wc-sten. Het Duitsche legerbericht van 15 Febr. luid.tj als volgt: Hoofdkwartier van den Füh- rer,- 1,5 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In het oosten zijn ook gisteren de aanvallen van den vijand mis lukt, die op enkele plaatsen aan het front steeds weer werden herhaald. Eigen aanvalsonderne- mingert verliepen succesvol. For maties gevechtsvliegtuigen en stuka's vair de luchtmacht deden ondanks ongunstige weersom standigheden doeltreffende aan vallen op vijandelijke troepenbe wegingen, (Vernietigden verschei den marcheerende kolonnes van den vijand - volledig en. verniel den een groote hoeveelheid ravi- tailleeringnrateriaal. In het hooge noorden werden installaties van den spoorweg Moersmansk ver woest. In Noord-Afrika hebben stuka's van de Duitsche luchtmacht ge motoriseerde afdeelingen van den vijiand in de omgeving van Ain El Gazala gebombardeerd. In de wateren ten noorden van Benghazi beschadigden Duitsche gevechtsvliegtuigen van twee geëscorteerde Britsche convooien nog twee vrachtbooten van 15'. 0 00 booten Britsche motortorpedo- ton in totaal zoo zwaar, dat ook booten aan, waarvan er twee tot zinken- werden gebracht. Een mijnenlegger redde 35 overleven den van het -gezonken patrouille vaartuig dat het eenige bij deze gevechten verloren gegane Duit sche schip is. Duikbooten brachten bij aan vallen op convooien op den At- lantischen Oceaan een korvet en drie vijandelijke koopvaardij schepen -van 26.500 brt. in totaal tot zinken, waaronder een groot motortankschip. Vier andere schepen werden door torpedo treffers zwaar beschadigd. In het' zeegebied ten noorden van Tobroek plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen' treffers op twee oorlogs- en twee koopvaar dijschepen van een krachtig be schermd convooi. Aangênomen kan worden, dat een torpedojager en een transpotrschip van 10.000 brt. ton ten onder zijn gegaan. Bovendien wetd in de haven van Tobroek een klein vrachtschip zwaar beschadigd. In het westen der Marmarica vernietigden gevechtsvliegtuigen verscheidene Britsche pantserwa gens en vrachtauto's. Begelei dende jagers schoten vijf vijande lijke jachtvliegtuigen neer. Op het eiland Malta wierpen gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers materiaal- en ben- zine-opslagplaatsen van de haven La Valetta in brand. Britsche bommenwerpers deden in den afgeloopen nacht aanval len op enkele plaatsen in West- Duitschland, waarbij o.a. een kinderziekenhuis in Essen ge troffen werd. De burgerbevol king had eenige verliezen aan dooden en gewonden. Bij deze aanvallen werden twee vijande lijke bommenwerpers neerge schoten, drie andere vliegtuigen deze schepen vernietigd geaght kunnen worden. Bovendien wer den twee lichte kruisers, twee torpedojagers en een groote koop-, vaarder door bommen getroffen. Ten oosten van Malta is een patrouillevaartuig door een lucht aanval vernietigd. Een duikboot bracht aan de A'frikaansche kust ter hoogte van Mersa Matroe van een convooi twee schepen tot zinken. Britsche bommenwerpers heb ben in den- afgeloopen nacht op er.kele plaatsen in Zuid-V est- Duitschland storingsaanvallen gedaan, die militair zonder succes bleven. De verliezen der Britsche lucht macht bij den strijd ter zee en in ae lucht, die 12 dezer in het Ka naal werd geleverd, zijn (ot 49 vliegtuigen gestegen. Verwacht mag worden, dat in deze"luchtge vechten-nog 13 andere vijande lijke toestellen zijn neergescho ten. Bij deze gevechten onder scheidden zich de formaties on der het opperbevel van generaal- veldmaarsehalk Sperrler, aange voerd door „generaal-vlieger Coeler en kolonel Galland.- De Sovjetluchtmacht heeft in do periode van 7 tot 14 Februari 153 vliegtuigen verloren. Daar van werden er 88 in luchtgevech ten en 38 door luchtdoelartillerie neergeschoten, de rest op den grond vernield. In hetzelfde tijds verloop gingen aan het Oostelijk front 25 eigen toestellen ver loren. Bij de gevechten in den Noor delijken Sector -van het Oostelijk front heeft wachtmeester Kirch- ner, stukleider bij een stormbat- terij, zich bijzonder onderschei den'door in den loop van drie dagen 11 aanvallende vijandelijke tanks stuk te schieten, waaronder verscheiden bijzonder zware. Uw evenmensch ook wat gegund, Steunt Winterhulp, waar ge kunt. Giro Winterhulp Nederland 5-5-5-3. Nederlandsche Volksdienst wil: Een gezond gezin Een bloeiend volk! MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 16 Febr.' Heden avond van 19.45-20.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum II in zijn politiek weëkpraatje over het onderwerp: „Het woord is aan Zijne Excellentie". NEDERLANDERS. Ook Uw Vaderland is in gevaar. Helpt mede het bolsjewisme te vernietigen, door dienst te nemen bij tie Waffei) S.S. Voor aanmelding en inlichtingen wende men zich tot de Waffen S.S., Stadhou derslaan 132, Den Haag. .(Fellinga-Peters) DAG DER DUITSCHE POLITIE. Het inrichten der tentoonstelling van door de manschappen der Duitsche Politie gemaakt speelgoed, welke in den Dierentuin gehouden werd. (Polygoon-Meyer) BIJ 40 GRADEN ONDER NUL IN HET OOSTEN. Sleden der Duitsche Weermacht in colonne op de toevoerwegen der intendance. (Weltbild-Polygoon-P.K. Dehl) ORGANISATIE VAN DEN OORLOG UIT HINDERLAAG. Parti- sanen der bolsjewieken tijdens een lesuur. (Transatlantic-Recla) Domei meldt uit Singapore, dat de Britsche strijdkrachten aldaar om '14 uur. SO^he.t Japansche hoofdkwar tier hebben meegedeeld, dat het leger van Singapore bereid is zich' ever te geven. »»- Het Japansche hoofdkwartier maakte bekend, dat Singapore on voorwaardelijk gecapituleerd heeft. De JapaiHchen en Britsche mili taire bevelhebbers hebben een bij eenkomst bepaald, naar Domei meldt, om de bij zonderheden der voorgaarden .voor de overgave te bespreken. Om-.half drie 's middags naderde een groep van -4 Britsche officieren onder aanvoering van'majoor Wilde van den Britsehen generalen staf met een witte vlag het hoofdkwar tier van het Japansche leger en ver wittigde de Japansche autoriteiten van de bereidheid der Britten om zich over te geven. De Japanners overhandigden na mens hun opperbevelhebbers op Ma- lakka, lt.-gen. Jamasjita, deze voor waarden. De delegatie verliet hei Japansche hoofdkwartier om kwart over vier, nadat men de bespreking van de aanvoerders der beide Jagers omtrent-de voorwaarden van'over gave had bepaald tip half zes. Men verneemt, dat onder meer bepaald is, dat ten hoogste 1000 ge wapende Britsche' soldaten in de stad zullen blijven om de orde te l.audhVven, tot-de Japansche troe pen de bezetting der stad voltooid hebben. Iit.-gen. Jamasjita, de opperbevel hebber der Japansche strijdkrachten op Malakka, en lt.-gen. Percival, opperbevelhebber der Britsche strijd krachten aldaar, hebben, volgens een bericht, van Donaei uit Singapore, gisteravond om zeven uur de docu menten onderteekend, waardoor het stadium Malakka van den oorlog in de Stille Zuidzee wordt beëin digd. De vijandelijkheden zijn langs het geheele front om tien uur ge staakt. De onderteekening geschiedde voor een fabriek van Ford-motoren aan den voet van. den heuvel Boekit Timah. Het ©ritsche aanbod tot overgave van Singapore geschiedde, naar in Tokio verluidt, op grond van de om standigheid, dat Singapore niet meer was te houden. De stad zelf is van de langzijde volkomen ingesloten en ligt onder het vuur van de Japan sche artillerie. Van bijzondere beteekenis is voorts het feit, dat de Japanners niet slechts in ,het bezit zijn van de be langrijkste versterkingen op het eiland, maar ook van de drie vlieg velden, Tengah, Sembawan en Sele- tar. Op grond van de capitulatie van Singapore verwacht men in politieke kringen te Tokio reeds tegen morgen de bijeenroeping van den rijksdag tot het aanbooren van belangrijke regeeringsverklaringen van den pre mier en van de beide weermachts ministers Berlijn, 14 Febr. (DNB). De voortdurende beschieting en bom- bardeering van Leningrad hebben tot stillegging van de voornaamste oorlogs- en openbare nutsbedrijven in de omsingelde stad geleid. Naar ovejloopers en gevangenen melden, is Leningrad sedert einde. Dec. van electriciteit verstoken. Daardoor wordt ook de industrie van Le ningrad verlamd. Slechts in enkele belangrijke wapenfabrieken wordt de productie op kleine schaal met de hand voortgezet. De watervoorzie ning stagneert grootendeels, zoodat de burgerbevolking gedwongen is sneeuw te smelten om drinwater te krijgen. QUISLING BEANTWOORDT VRAGEN VAN DUITSCHE JOURNALISTEN. Bei-lijn, 14 Febr. (D.N.B.) De mi- minister-president van Noorwegen, Vidkun Quisling, die op het oogen- blik voor een officieel bezoek te Berlijn vertoeft, heeft hedenmiddag tijdens een ontvangst van vertegen woordigers der Duitsche pers, hun gelegenheid gegeven een aantal vra gen tot hem te richten, waarna hij de volgende uiteenzetting gaf: De Noorsche staat is een werktuig van den ideëelen- wil der door mij geleide beweging, maar boven de „Nasjo-nal Samling" uit, blijft het ons doel mede te werken aan den ombouw van de Europeesche nieuwe ordening. Mijn beweging en ik, wij strij den voor de vrij heid en onaf hankelijkheid van Noorwegen, en ik geloof, dat Noorwegen binnen de nieuwe ordening van Europa, on danks zijn klein aantal van. slechts drie millioen zielen in het vaderland en nog drie millioen in de wereld, een belangrijke hoeksteen zal vormen 's-Gravenhage, 16 Febr. Het de partement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede dat de leider der N. S. B. Woensdag 18 Febr. a.s. te 14 uur in Pulchri Studio te 's-Gra venhage zal spreken voor den staf van den Ned. arbeidsdienst. De houding der Noorsche bevolking tegenover Engeland is op het oogen- blik volkomen negatief. Terwijl Duitschland in dit conflict de neu traliteit van Noorwegen wenschte, was het vooral Engeland, dat ernaar streefde, Noorwegen met alle ge weld bij den oorlog te betrekken. Quisling zeide, dat zijn land voor bijna 100 proc. tot het protestantisme behoort, waaraan hij toevoegde, dat hij en zijn beweging uitsluitend politieke doeleinden nastreven, een nieuwe sociale ordenlïïg tot stand willen brengen en daarom weige ren, dat in hun gelederen godsdien stige twistpunten besproken worden. De Noorsche samenwerking, zoo betoogde hij, is een illusie gebleken, want terwijl op het oogenblik een der Noordsche volkeren verschrik kelijk bloedt, is onder de anderen helaas geen een bereid geweest dit volk te helpen. Daarom hebben wij ons verplaatst op rechtstreekschen Germaanschen grondslag en wen- schen wij een samenwerking met Duitschland, waarvan wij een sterk en vrij Noorwegen verwachten. Goring ontvangt Quisling. Berlijn, 14 Febr. (D.N.B») Rijks maarschalk Göring heeft vandaag den Noorschen minister-president Vidkun Quisling in tegenwoordige heid van Rijkscommissaris Terboven ontvangen. Palembang gebombardeerd Sjanghai, 14 Febr. (D.N.B.) Sterke formaties Japansche bommenwer pers en jagers hebben, naar de En- gelsche oérichtendienst uit Batavia meldt, Palembang op Sumatra met bommen en machinegeweervuur be stookt. Een Japanseh blad over den toestand. Tokio, 14 Febr. (Domei). De J a- pan Times and Advertiser schrijft, dat de Nederlanders weinig ingenomen zijn met de vertraagde benoeming van vicè-admiraal Hel- frich tot opperbevelhebber van de geallieerde vlootstrijdkrachten in het Z.W. deel van den Stille Oceaan en zegt, dat het niet te verwonderen is, dat de Nederlanders niet graag met 'n verantwoordelijken post wor den belast, nadat hun .strijdkrachten door fouten der Amerikanen geleden hebben. Het blad wijst ér op, dat, toen admiraal Hart naar Java kwam en het commando over het hoofd van den meer geschikten Nederland- schen bevelhebber heen aanvaardde de catastrofale slag nabij de kust van Java, waarbij een groot deel der geallieerde vloot in de Oost-In dische wateren werd vernietigd, er ht gevolg van was. Nu de geallieer de vloot is uitgeschakeld, wordt een Nedgrl'andsche bevelhebber met een gezaghebbende positie bekleed. Waarom moeten de Nederlanders er toe gedwongen worden den rommel op te ruimen, dien de Amerikanen hebben achtergelaten? De Amerika nen hebben den strijd gehaald naar het gebied, dat de Nederlander^ wenschten te sparen. De Amerika nen hebben den beslissenden strijd in dat gebied verloren en nu zij de verantwoordelijkheid hebben afge wenteld op de .Nederlanders, komen er nog meer Amerikanen om er op toe te üen, dat de strijd dat gebied zal blijven teisteren. Geenwonder dat de Nederlanders zich onbehaag lijk gevoelen. Admiraal Hart. Uit Geneve wordt door het D.N.B. gemeld: Uit Neiv-York wordt ge meld: President Roosevelt heeft me degedeeld, dat admiraal Hfirt, die ontheven is van zijn functie van op perbevelhebber der geallieerde vlootstrijdkrachten in het Z.W.-deel van de Stille Zuidzee, opperbevel hebber van de Aziatische vloot der. Ver. Staten zal blijven. Luchtaanval op vliegveld op Sumatra. Tokio, 15 Febr. (D.N.B.) Bij een verrassenden aanval op de luchtbasis Pakan Baroe op midden-Sumatra doomde luchtmacht van het Japan sche leger zijn, naar Domei méldt, met bommen en machinegeweervuur talrijke vijandelijke machines, - o.m. 4 Blenheim bommenwerpers op den grond vernield. De landing van valschermtroepen. Tokio, 15 Febr. (D.N.B.) Het kei zerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat valschermtroepen van het leger Zaterdag om 11 >uur 26 in Palembang zijn geland en het vliegveld bene vens andere sleutelposities bezet hebben. Deze troepen staan op het punt hun operaties uit te breiden. Deelen van het luchtwapen,' die bij deze operatie bijstand leverden, heb ben reeds Zondagochtend hun stand plaats ingenomen op het vliegveld van Palembang. Palembang is het centrum van het grootste olieveld op Sumatra. De strijd om Ambon. Tokio, 15 Febr. (D.N.B.) De cor respondent van de Yomioeri Sjim- boen meldt, dat een succesvolle lan ding van Japansche eenheden op Ambon is uitgevoerd. Hij verwacht, dat het eiland spoedig geheel bezet zal zijn. Dagelijks' wordt het aantal gevangenen en overloopers grooter. De verliezen van den tegenstander tot 14 Februari bedroegen 300 doo den en 2600 gevangenen. Voorts worden o.m. 7 kanonpen, 9 stukken afweergeschut, 2 tanks, 3 vliegboo- ten„ 2 motortorpedobooten en veel munitie buitgemaakt. De luchtstrijd. Tokio, 15 Febr. (D.N.B.) Tien bommenwerpers van het type Lock- head zijn volgens Domei door Japan sche marinevliegtuigen boven het eiland Banka neergeschoten. De Ja panners leden -geen verliezen. Verborgen luchtbasis ontdekt. Tokio, 15 Febr. (D.N.B.) Aan de- kust van de Straat van Makassar hebben Japansche vliegers ten Wes ten van Balik Papan op Oost Bo'rneo ir d rimboe een zorgvuldig verbor gen luchtbasis ontdekt. Met machine- geweervuur vernielden de Japansche Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 16 Febr. onder: 18.55 17 Febr. op: 8.53 MAAN 16 Febr. op: 9.19 onder: 20.26 23 Febr. Eerste kwartier. Italiaansch legerbericht. Het Italiaansche legerbericht van 14 Febr, luidt als volgt: Rome, 14 Febr. (Stefani). Het 623e Italiaansche weermachtbe- richti luidt: Beperkte wedèrzijdsche verken ningsactie in het gebied van Me- Chili. In herhaalde aanvallen van formaties bommenwerpers der as- mogendheden werden depots en opslagplaatsen van dein vijand tus- schen Tobroek en Marsa Matroek getroffen en in brand gestoken. Eenheden van de Italiaansche en. dé Duitsche luchtmacht beschoten strategische installaties op het eiland Malta. Duitsche jagers ver melden in luchtgevechten 8 Engel- sche vliegtuigen, waarvan 5 in Li- bye en 3 boven Malta. Dè stad Argos in Griekenland was het doel vain een vijandeMjken luchtaanval. Er zijn geen slachtof fers te betreuren. Enkele woonhui zen werden licht beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht over de omgeving van Catania en wierpen brisant- en brandbommen. Te Biam- cavilla en Santa Maria Di Licodia zijn zes dooden en acht gewonden onder de bevolking te betreuren. Aan enkele woonhuizen werd zwa re schade aangericht. In de om geving van Agiri'gtnte een gemeente van Stefano Quisquina, werd een vijandelijk vliegtuig gevonden, dat vernield was. Het legerbericht van 15 Febr. luidt als volgt: Gemotoriseerde en gepantserde elementen', die ten O. van Mechili detachementen en patrouilles van den tegenstander hebben, ontmoet, hebben hen gedwongen zich na een kort gevecht terug te trekken. De Italiaansche en Duitsche lucht- wapens zijn voortgegaan met in tensieve en succesvolle aanvallen op het achterland van den vijand» Haveninstallaties te Tobroek wer den gebombardeerd, troepenconcen traties en gemotoriseerde strijd middelen werden uitieen gedreven. Duitsche jagers vernielden in lucht gevechten vijf curtismachines. Duitsche formaties hebben zon der oponthoud dag en nacht de vloot- en luchtbases van Malta ge bombardeerd. Talrijke, zware bran den werden waargenomen. Vijande lijke vlooteonvooien werden her haalde malen aangevallen door de luchtstrijdkrachten in het O. van de Middellandsche zee. Italiaansche torpedovMegtuigen hebben ëen grooten vijiandelijken .koopvaarder doen zinken en een anderen koop vaarder zwaar beschadigd. Duitsche vliegtuigen hebben talrijke schepen met groote en gemiddelde tonnage aangevallen» Zij werden getroffen met bommen van zwaar kaliber. Drie schepen zijn met zekerheid in den grond geboord. Ook escortee- rende vaartuigen werden doeltref fend geraakt. Een van onze verken ningsvliegtuigen ,dat zwaar werd aangevallen door 4 Engelsche ja gers, schoot er een van neer en keerde terug na zijn taak te hebben volbracht. Ook vannacht zijn eenige bommen door vijandelijke toestellen gewor pen op Catania. Een vliegtuig, dat aan den aaiWal deelnam en getrof fen werd door afweervuur, stortte brandend in zee. vliegers drie juist gelande toestellen. Van drie jagers, die in den strijd trachtten in te grijpen, werd een neergeschoten, een tweede gedwon gen een noodlanding te maken. Voorts wordt gemeld, dat gisteren nog twee vliegtuigbases van. den tegenstander zwaar beschadigd zijn. Nederlandsche officieren bij Roosevelt Washington. 15 Febr. (A.N.P.) Pre sident Roosevelt heeft Vrijdag in Het Witte Huis geconfereerd met, de chefs der Nederlandsche militaire en marinedelegatie, die hier onlangs uit Londen zijn aangekomen, waar schijnlijk om nauw contact te onder houden met den vereenigden Britsch vAmerikaanschen staf en de Aus tralische en Nieuw-Zeeandsche offi cieren. Generaal Dijxhoorn en schout-bij nacht Termijtelen werden aan Roo sevelt voorgesteld door den Neder- landschen gezant te Washington. Bij het verlaten van Het Witte Huis verklaarden de officieren, dat zij militaire en vlootaan gelegenhe den adden besproken, maar zij wei gerden iets naders mede »e deelen.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1