DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DuiSschland strijdt voor Europat Doorgebroken bolsjewistische legermacht vernietigd. De oorlog in Oost-Azië. Belangrijke vijandelijke doelen in Libye aangevallen. - De strijd in het Oosten. De strijd in Ned.-Indië. De Nederlandsche Landstand in de provincie Noordholland. Het recht van de Noordhollandsche boeren mag niet worden geschonden. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Commissaris provincie Groningen. Pagina 4. 5247 543», 697$ 6339 6628 6928, 713$ 751Ö 776» 799^1 8418' 8680 8909 9S4J, 9594 9916 ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 41. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij y/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, urn(>nsjon i® Februari 1942 postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 17 Febr. (D.K.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Bij de gevechten in den midden sector van het Oostelijk front had een groep vijandelijke strijdkrach ten kans gezien 80 km ten Zuid oosten van Wjasma door onze linies heen te breken. Na zwaren strijd, werden zij in een tegenaan val ingesloten en vernietigd. Het overblijfsel van 1848 gevangenen benevens 17 tanks, 86 stukken ge schut, honderden machinegeweren, granaatwerpers en bespannen sle den alsmede een groote hoeveel heid ander oorlogstuig vielen ons in handen. Bovendien wferden tot dusver meer dan 5000 gesneuvel de vijanden op het gevechtsterrein geteld. In de periode van 14 tot 16 dezer zjjn bij de gevechten iri het Oosten in totaal 78 tanks en -134 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. De Sovjet-luchtstrijdkraehten hebben gisteren 43 vliegtuigen ver loren. Vier eigen toestellen wor den vermist. - Duitsche duikbooten zijn de Ca ribische Zee binnengedrongen, hebben ter hoogte van de eilanden Aruba en Curagao drie tankbooten van 17.400 ton in totaal in den grond geboord en de olieraffinade rijen en haveninstallaties met ar tillerie beschoten. In Noord-Afrika geen gevechts handelingen van beteekenis. Bij Alexandrië viel een Duitsche duikboot een formatie Britsehe oorlogsschepen van een kruiser en drie torpedojagers aan. Twee vijan delijke eenheden werden door tor pedo's zwaar beschadigd. Bij vluchten v^n afzonderlijke Engelsche bommenwerpers naai de Duitsche Bocht is in den afge- loopen nacht een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. Wachtmeester Kinchnea-, stuks commandant, die in het weer- maehtbericht van 15 dezer is ver meld, heeft gisteren nog 7 vijan delijke tanks stuk geschoten. De toestand in Britsch-Indië. Bangko, 17 Febr. (D.N.B.) In een radiotoespraak heeft de Ben- gaalsche minister-president gezegd, dat door den val van Singapore de provincie Bengalen in de eerste frontlinie is komen te liggen,, zoo dat er voor Calcutta een direct ge vaar dreigt. In verbandmet de luchibeschern-ftngsmaaatregelen zijn de lagere scholen te Calcutta tot begin Maart gesloten. Het gemeen tebestuur van Bombay beeft een millioen zakken zand beschikbaar gesteld voor de bescherming der gebouwen. De bedreiging van Rangoon. Bern, 17 Febr. (D.N.B.) Naar Exchange Telegraph uit Rangoan meldt, zijn Japansche voorberei dingen voor een offensief tegen Rangoon reeds duidelijk waar neembaar. Met het oog daarop wordt d'e evacuatie der Birmaan- sche hoofdstad in versneld tempo voortgezet. De Britsehe verdedi gingslinie is teruggetrokken tot achter de rivier de Bilin en als laatste natuurlijke verdedidingslijn ligt daarachter de Sittang. Overal, aldus Exchange Telegraph, hoort men den roep: „Wij hebben ver sterkingen en nog eens versterkin gen noodig en wel zoo snel moge lijk". Rome, 17 Febr. (Stefani.) Het 626e legerbericht luidt: In het gebied van Mechili bedrij vigheid van patrouilles. Gisteren heeft de DuitscK-Italiaansche lucht macht verscheidene malen belang rijke vijandelijke doelen in Libyë en op het eiland Malta aangevallen. Bij verwoed* luchtgevechten tus- schen groote luehtformaties werden in totaal 17 Engelsche vliegtuigen neergehaald, waarvan 15 door Duit sche jagers en 2 door de onze. An dere Britsehe vliegtuigen werden op den grond vernield. Op de Egëische Zee is een Vijan delijk vliegtuig door onze torpedo- vliegtuigen getroffen en in zee ge- stort. In de vroege ochtenduren werd een poging gedaan Castel Vetrano uit de lucht aan te vallen. Het af weergeschut, dat onmiddellijk in werking trad, schoot een Welling ton-bommenwerper in brand, waar van de uit zes Nieuw-Zeelanders be staande bemanning werd gevangen genomen. Een ander vliegtuig van hetzelfde type werd door een Duit- schen jager gedwongen in de nabij heid van Modica te landen. Het toe stel werd m ongeschonden staat buit gemaakt en dè uit zeven personen bestaande bemanning gevangen ge nomen. Tsjang Kai Sjek te Calcutta. (A.N.P.) - Naar de Britsehe berich tendienst meldt, is maarschalk Tsjang Kai Sjek met zijn vrouw te Calcutta aangekomen. OP DEN DAG DER DUITSCHE POLI TIE waren 3000 arme kinderen te gast bij' de Duitsche politie in den% Haagschen Dieren tuin, waar een warme maaltijd werd aangeboden en daarna de tentoon stelling van kin derspeelgoed werd bezocht. Brigadc- führer Rauter (vooraan) en Gene raal Schumann brachten een bezoek. (Polygoon-Meyerj Berlijn, 17 Febr. (DNB). Van mi litaire zijde wordt medegedeeld: De Duitsche troepen hebben ver der terrein gewonnen, - doordat zij in het centrale deel van het O-.front hardnekkig verdedigde heuvelstel lingen der Sowjets veroverden. De ze heuvelstellingen vormden een sleutelpunt voor de Sowjets. De kern van de bolsjewistische verde diging was een 2!i m. diepe loop graaf, die door een 100 m. lange gang met ver vooruitgeschoven mi trailleurnesten was verbonden. De Duitsche artillerie kon deze gang, die beschermd werd door hardge- vroren aarde, niet vernielen. Ook het schootsveld van den tegenstan der, vanaf de hoogte, was ideaal. De superioriteit van de Duitsche infan terie wist met zware verliezen voor den tegenstander deze heuvelstel ling in handen van de Duitschers te brengen. Düitschfe stoottroepen hebben Zon dag' op verschillende plaatsen in der Zuidelijken sector met succes ge opereerd. In hevige gevechtën ont namen zij den bolsjewisten verschei dene plaatsen, die zeer versterk; waren. De bolsjewisten leden zware verhezen. Stockholm, 17 Febr. (A.N.P.) Naar de Britsehe berichtendienst meldt, heeft de bevolking van Batavia van de autoriteiten instructies gekregen voor het geval, dat de Japanhers verder oprukken. Onder meer- moet de bevolking in dat geval haar rij wielen vernielen en geen witte wasch te drogen hangen, „omdat die gemakkelijk als doel voor de Japan sche vliegtuigen zou kunnen die nen". Japansche luchtmacht in actie. Tokio, 17 Febr. (D.N.B.) Maandag heeft de Japansche luchtmacht "bui tengewoon hevige luchtaanvallen gedaan van Palembang op Sumatra tot Port Moresby in het Z.O, van Papoea. Overal werd aanzienlijke schade veroorzaakt aan militaire in stallaties, haveninstallaties en olie opslagplaatsen. Op de vliegvelden van Soerabaja en Batavia zijn een aantEft vliegtuigen van den tegen stander op den grond vernield. Na den val van-Singapore. Geneve, 17 Febr. (DJSF.B.) News Chronicle verklaart, dat de Japan ners zich „meesters in den bliksem- oorlog" getoond hebben. Nu wordt reeds Ned.-Indië in het nauw,, ge bracht, zoo schrijft het blad, en Australië alsmede de Birma-weg zijn bedreigd. IS ADMIRAAL HART OMGEKOMEN? Sjanghai, 17 Febr. (D.N.B.) Da woordvoerder der Japansche marine heeft verklaard geen bevestiging te hebben van het bericht, dat de Ame- rikaanSche admiraal Hart zou zijn omgekomen. Wel kan bevestigd wor den, dat de kruiser Houston bij den slag in de Javazee is gezonken. In dien Hart toen aan boord van de Houston was, is hij waarschijnlijk met het schip ondergegaan. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. DE STAATSBEGRAFENIS VAN RIJKSMINISTER DR. TODT. De Führer legt bij de baar van zijn trouwen medewerker een krans. (Hoffmann) DE STAD SINGAPORE DOOR DE JAPANNERS VEROVERD. Aan de Singapore-rivier met de South Boar Quay. (Transatlantic-Recla) Een rede van Churchill in het Lagerhuis^ Stockholm, 17 Febt. (A.N.P.) VÖ1- ;ens een bericht van den Engelschen >erichtendienst heeft Churchill van- laag in het Lagerhuis ten aanzien can de succesvolle doorbraak der Duitsche oorlogsschepen „Scharn- horst" en „Gneisenau" en „Prinz Eugen" door het Kanaal en aan gaande den val van Singapore zijn standpunt uiteengezet. Hij verklaar de, dat de'Duitsche vlootacties voor Engeland beslist voordeelig zijn ge weest en de Britsehe positie in den Atlantischen oceaan hebben verbe terd. Hij deelde verder mede, dat op voorstel van de admiraliteit en het ministerie t van Juchtvaart wordt on derzocht, waarom de beweging der vijandelijke oorlogsschepen zoo laat is ontdekt en of de samenwerking tusschen luchtmacht en marine zoo nauw is geweest als zij had moeten zijn. Ten aanzien van Singapore ver klaarde Churchill geen verdere me- dedeelingen te kunnen doen en gaf hij den raad zich te onthouden van „opgewondenheid en - beschuldigin- gen". Naar uit het bericht van den/be- richtendiënst verder blijkt hebben de leden van het Lagerhuis vervol gens veertig minuten lang gededat- teerd over de vraag of onmiddellijk een debat over de toekomstige oor logvoering zou" worden geopend. Churchill was echter van meening, dat „een zeer verhit debat op dezen middag, zoolang onze gedachten nog door de gebeurtenissen versomberd en beïnvloed worden", slechts als uitwerking zou hebben, dat „in de geheele wereld zeer slechte en on gunstige reacties zouden ontstaan". Hoewel deze woorden van Churchill met levendig „hoort-hoort"-geroep werden ontvangen, keurde het La gerhuis toch de verdaging tot een der volgende bijeenkomsten goed van de debatten over den oorlogstoe stand. De positie van Churchill. Stockholm, 17- Febr. (D.N.B.) De Londensche correspondent van de Dagens Nyheter schrijft, dat Chur chill zich bevindt in de ernstigste politieke crisis, die hijooit heeft meegemaakt. De tegenslagen van het Britsehe rijk hebben in alle po litieke kringen nervositeit veroor zaakt. Men jieeft, aldus vervolgt de correspondent, den indruk, dat Churchill nog steeds niet tot toege ven bereid is en van meening is, dat de hooge oorlogsleiding het best in zijn persoon vereenigd kan blijven. Bij het publiek echter wint de mee ning veld, dat Churchill zijn taak met anderen moet deelen. De Engelsche regeering. Stockholm, 17 Febr. (A.N.P.) De Britsehe berichtendienst zegt uit betrouwbare bron te vernemen, dat Churchill niet Voornemens is een speeialen minister voor de defensie te benoemen. Uitwisseling van kinderen. - Door den Nederl. Volksdienst zal ook in het a.s. seizoen weer kind'er- uitwisseling naar Duitschland, wor den georganiseerd. Reeds zijn dezer dagen eenige 10-tallen jongens *en meisjesvertrokken. DE DUITSCHE DUIKBOOTEN IN DE CARAIBIS CHE ZEE. Berlijn, 17 Febr. (DNB). De Ber- lijnsche pers levert commentaar op de mededeeling, dat Duitsche duik booten bij Curasao en Aruba drie tankschepen tot zinken hebben ge bracht en raffinaderijen en haven werken op deze eilanden beschoten hebben. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat de Amerikanen even zeer geschokt zijn door het binnen dringen der duikbooten in de Ca- raibische zee als de Engelschen door het passeeren van Duitsche oorlogs schepen door het Kanaal. De Ver. Staten hebben op de Bahama-eilan- den en de Kleine Antillen juist de vloot- en luchtbases aangelegd, die zij door den ruilhandel met de tor pedojagers van de Engelschen heb ben verkregen. Het feit, dat de duik booten er in geslaagd zijn, na een reis van 4000 zeemijl Amerikaansche tankschepen vlakvóór de bron der grondstoffen tot zinken te brengen, pleit voor den geest der bemanning en voor de kwaliteit van het mate riaal. EEN OPROEP VAN BOOSE, •Tokio, 17 Febr. (D.N.B.) Boose, leider der Voor-Indische onafhanke lijkheidsbeweging in J'apan, heeft alle Indiërs in Japan, Thailand, Mandsjoekwo, China en elders in Groot-Oostazië opgeroepen tot deel neming aan een massale bijeen komst, die binnenkort te Tokio zal worden gehouden. Op deze bijeen komst, aldus zegt de oproep, zal be raadslaagd worden over maatregelen m het 'in nood verkeerende vader land te helpen en het Britsehe juk af te schudden. Boose heeft verder en oproep ge richt tot zijn Jandgenooten in Britsch-Indië, waarin hij hen aan spoort, de gelegenheid niet onge bruikt te laten, welke door den hei ligen oorlog van "Japan aan Indië wordt geboden tot het verkrijgen van zijn onafhankelijkheid. „Breekt met het Britsehe ver leden", aldus deze oproep,, „de hemel zendt deze hulp". Zuid-Afrikaansche hulp voor Australië? (A.N.P.) - Uit Melbourne wordt bericht, dat het Australische oorlogskabinet reeds eenigen tijd geleden het plan heeft opgevat aan de Zuid-Afrikaansche regeering het zenden van troepen voor de verdedi ging van Australië te vragen. Reeds zouden stappen te Kaapstad daartoe zijn ondernomen. De weigering van Sniuts om in den volksraad een ver klaring af te leggen, dat' de Zuid- Afrikaansche troepen niet buiten Afrika zullen worden ingezet, heeft in Australië de verwachting ver sterkt, dat Smuts het verzoek van Curtin zal inwilligen. De Amerikaansche credieten aan de Sovjet-Unie. (D.N.B.) - Roo sevelt heeft de Sovjet-Unie een cre- diet geopend voor den aankoop van oorlogsmateriaal in de Vereenigde Staten, in aanvulling op de leening vair een milliard dollar, die in No vember 1941 werd toegestaan. De beide regeeringen onderhandelen over de voorwaarden van dit erediet. Tot dusverre 'is den bolsjewisten in totaal 1.170.0QQ.QOQ dollar verstrekt. Voor Noordholland was het de in het verleden voor de verheffing vorige week Donderdag een dag van groVtte beteekenis. Noordholland toch was de eerste provincie waar de Nederlandsche Landstand on middellijk na het afkomen van de verordening werd geïnstalleerd'. Wij hebben deze bijeenkomst in de ge heel bezette Harmoniezaal bijge woond. Het was een bijeenkomst van boeren uit glle deelen van Noordholland, zooals wij' in lang met hadden meegemaakt. De boe renleider Roskam stond daar, on verzettelijk op het prachtig-ver sierde podium. Onder groote in stemming der aanwezigen zette hij uiteen, dat de Landstand het tot zelfbewustzijn gekomen hoerendom is. dat zijn eigen recht en eer zal handhaven, en dat in stoere zelf bewuste rechtlijnigheid zijn weg wil gaan in dezen tijd van crisis en nood. Met klem betoogde hij, dat de boer niet langer voorwerp mag blij ven van uitbuiting, zooals in den liberaal-kapitalistischen tijd. Er was spanning in deze bijeenkomst. Men gevoelde 't verlangen haar de ver wezenlijking van de door den leider ontwikkelde idealen. Men begreep, dat het een hooge taak van den boer is voor de voeding van de menschen door arbeid op eigen bodem te zorgen. Na uitvoe rig zijn vergeefsche pogingen te hebben geschetst, om de bestaande landbouworganisaties tot samen werking te bewegen, zeide spreker, onder krachtig applaus der aan wezigen, dat hij zich daarom oer sterk gevoelde, om allen in den Nederlandscher. Landstand op te nemen. Niemand van de vroegere organiisatieleidfers kan thans zeggen, dat wij zijn begonnen zonder hen er in te kennen. Nu zij zien, dat hef spel verloren is, is het vermakelijk te zien, wat zij klaar stoven, om zich in allerlei stichtingen te kun nen nestelen. Ik heb ze echter door, aldus boer Roskam, en zal niet- aulden, dat zij de coöperatie ge-' bruiken, om daarvan een machts apparaat tegen den Landstand te maken ten bate van de liberaali- kapitalistische politiek van vroeger. Die vlieger gaat niet op, want dezer dagen komt de verordening van den Nationalen Coöperatieven Raad af. Toen de boerenleider met Stemverheffing verzekerde, dat hij hoopte, dat het niet noodig zal zijn, maar als hef moest, dat hij ook anders kon, om verzet te bre ken, betuigde de vergadering uit alle hoeken daarmede haar instem ming. Toejuichingen verwierf hij vooral, toen hij de taak van den boerenleider in het dorp als gelijke van den burgemeester schetste en er op wees, dat 'de Landstand het voedselapparaat zoo moet hantee- ren, dat de crisisdiensten kunnen worden opgeheven. Wanneer onze Duitsche. boeren het moeilijk heb ben, willen wij eerlijk met hen samen lijden; maar als zij vrij heid hebben, hebben ook wij recht op vrijheid. Dit kan pas verze kerd worden, zoo betoogde de boe renleider vol ernst, wanneer wij zelf bekwaam zijn, dit te dragen en te verwezenlijken. In naam van de door den Führer toegezegde geiijk- gerechtigheid, mag het niet voort duren, dat de boeren de slaven zijn van het voedselappara,at en zijn ambtenaren. Wij beluisterden hier het verlan gen1 van den boer, om weer koning te zijn op zijn erf en zijn bedrijf te leiden, zooals' het hem goed dunkt. De boerenleider verzekerde met nadruk, dat dit mogelijk is, als vast staat, dat de opbrengst van den bodem ten goede komt aan de recht matige volkshuishouding. Het was ue aanwezigen uit het hart gegre pen, toen de boerenleider zeide: „De tijd zal komen, dat de boer weer kan zeggenIk boer op mijn eigen grond; ik boer bij de gratie Gods." De Landstand in Noordholland marcheert en men-gevoelde, dat"in den geest van de boeren zich een 1-evolutiie voltrekt. De leider van Noordholiaind, Jan Saai, zette den opbouw als hoofddoel van deze re volutie uiteen. Hoewel het boer Saai, die als werkman bij zijn vader begon, en thans een boerenplaats met 70 H.A. land bezit en als gede puteerde van de provincie een flink irkomen geniet, persoonlijk goed- is gegaan, gevoelt hij zich toch der mate een met de zwoegende plat telandsbewoners, dat hij de taak van boerenleider voor de provin cie nog op zich heeft genomen. Sympathiek was zijn waardeeremd woord voor het wenk, door anderen van het platteland verricht. Tot heil van al onze kinderen en kindskin deren wil hij met alle goede ele menten samenwerken en dit bewees zijn verklaring, dat hij van ,den dorpsleider en den tooerenraden niet zal dulden, dat zij ran&mé nemen over hen in het' verleden aange daan onrecht en vorderde, dat zij den burgemeester in hun gemeente, ook al's hij anders denkt dan zij, zouden, eerbiedigen. Wij hebben reeds uitvoerig het göede, dat de Landstand' nastreeft, naar voren gebracht. De Landstand wil een opbouw in nationaal-socia- listischen geest ook de voor zitter van de vergadering, de heer Koeman, Iegdé daar den nadruk op - is niet hetzelfde als de N.S.B. Qok-voor de niet n.-s.b.-ers be staat gelegenheid, om aan de ver wezenlijking van de idealen van den Landstand mede te arbeiden. Dat het daarmede thans ernst wordt, kwam ook tot uiting aan' het diner na afloop, waar tal Van leiders uit het openbare en bedrijfs leven aanzaten. De ^yoedselcommis- saris uit Noordholland, de heer ir. Dekker, legde de verklaring af, dat hij met den Landstand' in zijn pro vincie ernstig wili samenwerken, waarna de directeur van het Ar beidsbureau verzekerde, dat bij de tewerkstelling van arbeiders in de eerste plaats met de 'behoefte van de boeren rekening zal worden ge houden en dat hij daarvoor aller eerst met den Land'standi zal sa menwerken. De leidster van de vrouwenafdeelmg van den Land stand in de provincie wees er op, dat velen ten plattelande nog ten onrechte de hulp van Engeland verwachtten en belichtte hoe in het verleden juist de hoeren met den export naar Engeland het meest geschaad zijn geweest. Slechts Duitschland, zoo betoog de zij, is het natuurlijke afzetgebied voor onze bodemproducten. Nu al les naar Duitschland geleverd wordt, maken de hoeren behoorlijke prijzen en kunnen zij hun geheele productie afzetten. Ook de commissaris der provincie zegde aan het diner toe, dat hij open staat voor de moeilijkheden van de plattelandsbevolking en voor de oplossing daarvan ten nauwste met den Landstand zal samenwerken. Onzen indruk is, dat de Landstand met grooten ernst den strijd voor het platteland heeft opgevat; stellig zal het in' oorlogstijd niet mogelijk zijn het ideaal geheel te verwezen lijken. Het wordt echter wel weer vrede en gezien den naar voren gekomen wil tot oubouw zal het zeker onmogelijk worden, dat de arbeid van boer en landarbeider weer ondergeschikt zal worden aan het spel van vraag en aanbod. UITREIKING KAARTEN VOOR BIJZONDEREN ARBÈID. De Leider van den Distributie- dienst, kring Allernaar, maakt be kend dat op Woensdag 18, Donder dag 19 en Vrijdag 20 Febr. 1942 kaarten JA 03, JB 03 en JC 03 voor bijzonderen" arbeid voor de 3e perio de zullen worden uitgereikt aan personen, die bun arbeid verrichten in de gemeente Alkmaar (alleen voor schippers wordt hierop een uit zondering gemaakt). De kaarten zullen worden uitge reikt in het schoolgebouw aan de Brillesteeg (2e lokaal), tusschen %'A uur v.m.4 uur n.m. De distributiestamkaart moet wor den overgelegd. De Leider voornoemd, H. BAKKER. VERDUISTER GOED! ZON 18 Febr. onder: 18.58 19 Fobr. op: 8.49 MAAN 18 Febr. op: 1-0.11 onder: 22.46 23 Febr. Eerste kwartier. 's-Gravenhage, 17 Fébr. Het Rijks commissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied benoem de: op grond van par. 1 zijner veror-, ëening nr. 108-1940 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrech telijke maatregelen) den vroegeren regeeringscommissaris voor de be- stuurshervorming in Nederlandsch- Indië, C. F. Staargaard te Laren tot commissaris der provincie Gronin gen, J. 1 m li?! Hl

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1