HET ZWARTE PAAI de vuurrod schoentjes Hoesten STAD EN OMGEVING AGENDA. ARROND1SSEMEN T S- RECHTBANK Vijftien inbraken in Alkmaar. Controleurs"maakten 250 pond thee buit. UIT DE PERS Zinloos geofferd. GEEN ERWTENSOEP, WAT NU..? *£ENO MRDQPPEL- GRO£f/TE30£P LAATSTE BERICHTEN, Nieuwe boterbon aangewezen. SPORT AMSTERD AMSCHE BEURS MARKTBERICHTEN FtU1LLEICM ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 18 FEBRUARI UZ. Pagina i. (Ontleend aan onze acivcrtentie- rnhriek). SPIEGELRUIT GEBROKEN. Drie schooljongens vonden gister in de Brillesteeg den onbeheerden handwagen van een in de school werkzamenN loodgieter staan. Een Hom er op en twee begonnen te duwen, maar zij hadden niet op den gladden weg gerekend waardoor zij de wagen niet konden tegen houden en een groote winkelruit van den kruidenier Kroonenburg op" den hoek werd verbrijzeld. GESLAAGD. Voor het examen belastingconsu lent deel II is geslaagd de heer S. J. Overtoom te Spierdijk. DE INDISCHE AVOND. De film, welke hedenavond in Gulden Vlies gedraaid zou worden, is nog steeds niet terecht gekomen hetgeen natuurlijk een teleurstelling is voor het publiek, evenals trou wens voor de organisatoren. Echter, er is nog alle hoop, dat de rolprent over enkele dagen terecht komt en dan zal het oorspronkelijke pro gramma alsnog worden afgedraaid. En toch gaat de Indische avond door! Vanavond zal Atjeh aan de beurt zijn. Ejen week geleden werd een Atjeh-avond met lantaarnplaat jes in Hoorn gegeven voor een zeer enthousiast publiek en hetzelfde programma zal vanavond hier gege ven worden. Dit programma is een extraatje voor de houders van kaar ten, want op diezelfde kaarten kun nen zij straks nog de film Kleur en Glorie der tropen gaan zien. DIERENBESCHERMING. Dierenbescherming heeft ter be schikking een gordonsetter, reu met schofthoogte van 62 cm., plm. 4 jaai oud, goed karakter. Alleen zij, die den hond voldoende kunnen voeden en hem, zooals hij van zijn geboorte af gewend is, als huishond willen aannemen, komen in aanmerking, Adres: inspecteur C. Verwer, Baan- straSt, Alkmaar. EXPORTnEFFINGEN EN BIJDRAGEN. De exportbijdragen, welke met ingang van Dinsdag 17 Febr. door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale worden verleend, zijn als volgt: Uien A, verpakt, met vorstverpak- king 1.30, zonder vorstverpakking 1.20. Voor witte kool zonder en met vorstverpakking en koolrapen zonder vorstverpakking 0.70, kool rapen met vorstverpakking 80 cent per 100 kg. Aan de Centrale moet worden af gedragen voor uien A, los verladen, zonder vorstverpakking 0.20, met vorstverpakking l.lOi sehorsenee- ren A en B f 11.30, spruitkool 7.50 en veldsla 6.10 per 100 kg. WIT-GELE KRUIS. In de maand December 1941 wer den door de wijkverpleegster 651 be zoeken afgelegd bij 40 patiënten, waarvan 461 bij leden van het A.A. Z.A., 187 bij leden van bet Wit-Gele Kruis en 3 bij particulieren. In Januari 1942 bracht zü 608 be zoeken 'bij 40 patiënten, waarvan 478 b leden van het A.A.Z.A., 127 bij leden van het Wit-Gele Kruis en 3 bij particulieren. De wijkkraamverpleegster bracht in Dec. 200 bezoeken bij 10 -patiënten en verleende 5 keer assisentie bij den dokter: in Jan. legde zij 150 be zoeken af bij 10 patiënten en ver leende 2 maal assistentie bij den dokter. ERWTEN GESTOLEN. De alarmschei verried een tweeden aanval. Uit.de schuur van den land bouwer S. te Blokker' werden in de eerste week van deze maand eenige zakken met groene erwten ont vreemd. Doordat de slooten dicht gevroren waren, konden de dieven de schuur gemakkelijk bereiken. De eigenaar liet daarom een alrm- schel aanbrengen. Hiermede bleek hij succes te hebben. Een dezer avonden rinkelde de bel in zijn wo- nimg. Hij spoedde zich toen zoo vlug mogelijk naar de schuur, waar bij zijn komst drie mannen de vlucht namen. Eén hunner wist hij vast te grijpen. Deze rukte zich echter los. Hij werd echter opnieuw vast ge- epen en aan de politie overge geven. Het bleek een inwoner dezer gemeente te zijn. Naar de beide andere personen wordt een onder zoek ingesteld. WESTFRIESCHE BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE CORPSEN. Bovengenoemde bond hield Zon dagmiddag zijn jaarvergadering in café „Central". De voorzitter, de heer W. J. Bruul, herinnerde bij de opening aan het in den vorigen zomer gehouden con cours te Heiloo, dat goed geslaagd- mag heeten. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den heer D. C. Nijdam, ontlee- nen we, dat één vereeniging, n.l. „De Postfanfare" te. Alkmaar, als lid heeft bedankt, waardoor het pantal leden thans 30 bedraagt, waarvan 7 harmo nie- en 23 fanfarecorpsen. Daar de penningmeester, de heer P. Brinkman, wegens de slechte reis gelegenheid niet aanwezig kon zijn, werd de vaststelling van de rekening aangehouden tot de volgende ver gadering. >De heeren P. Brinkman en D. Brugman werden als bestuursleden herkozen. Besloten werd tot collectieve aan sluiting bij de „Nederlandsche Fede ratie van harmonie- en fanfarecorp sen". Goedgevonden werd, dat de wis selprijs voorloopig in het be'zit van „De Harmonie" te Wieringen zal blijven om bij hen volgende jaar weer te worden uitgeloofd. Wordt er dan geen concours gehouden, dan zal er definitief over den prijs wor den beslist. De vergadering kwam overeen dit jaar geen bondscontributie te heffen. Als plaats voor de volgende vergadering werd Hoorn aangewe zen. FRAUDULEUS GESLACHT. Als veTdacht van het frauduleus slachten van een schaap werd door de politie te Twisk een 28-jarige arbeider aangehoudenReeds eerder schijnt deze zich aan een dergelijk feit te hebben schuldig gemaakt Hy zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Te Texel werd op vermoeden van het frauduleus slachten van een koe een veehouder aangehouden Circa 60 kg vleesch kon nog won den achterhaald en in beslag geno' men. Procesverbaal is opgemaakt. INBRAAK TE MIDDENMEER. 80 zakken tarwe ontvreemd In den nacht van 14 op 15 Febr. zijn uit een gra,anpakhuis te Mid- denmeer tachtig zakken tarwe ont vreemd. De dieven hebben zich toe gang weten te verschaffen door een ruit in te slaan. De buit is per vrachtauto wegge voerd. BERGEN 55-jarig huwelijk. - Het echtpaar L. de Liefde, wonende aan de Jan Jacoblaan, herdacht gister den dag, waarop het vóór 55 jaar in den echt werd verbonden. De heer en mevr. de Liefde, resp. 78 en 74 jaar, zijn beide een toonbéeld van gezondheid en vierden hun feest te midden van hun zes kinderen, waarvan vijf ge trouwd, aangetrouwde kinderen en zes kleinkinderen. Vele bloemstuk ken en gelukwenschen getuigden ervan, dat ook anderen zich ver heugden in het feest. Onder de velen die het echtpaar hun gelukwenschen kwamen aanbieden, behoorden ook de loco-burgemeester, de heer Mac- donald, en de gemeente-secretaris, de heer Taapken. In 1919 kwam de heer de Liefde als stationschef in Bergen en in deze functie heeft hij zich een de ge meenschap dienend mensch getoond In 1923 ging hij met pensioen en vestigde hij zich aan de Jan Jacob laan. De heer de Liefde, die veel deed voor het Bergerische kerkelijk leven, is nog vol vitaliteit en het is een lust om des zomers den door hem verzorgden tuin van het Zwit- sersche huis,dat 'hij bewoont, te zien. Zakenjubileum. - De gistermid dag' in het hotel Kreb gehouden receptie, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den boek- en fotohandel van den heer de Haan, was voor den heer en mevr. de Haan een middag vol glorie. Ruim - 50 bloemstukken, waaronder van de Bergensche winkeliersvereeniging, de V.V.V. en den Berger Kunstkring alsmede van zakenrelaties buiten de gemeente, leverden het bewijs hoe- zcwr er met dit jubileum werd mee geleefd. Namens de gemeente werd het echtpaar gecomplimenteerd door den gemeentesecretaris, den heer G. Taapken. De receptie werd door zeer velen bezocht, o.a. door deputaties van de V.V.V., de Berger winkeliersvereeni ging en den Berger Kunstkring; ae uitgever Kluitman kwam den heer en mevr. de Haan persoonlijk zijn gelukwenschen aanbieden, hetgeen ook hun. plaatselijke collega's deden. Namens de V.V.V. en den Berger Ktastfering bracht de heer D. A. Klomp het sympathieke echtpaar dank voor de medewerking aan het werk dezer beide organisaties, en sprak de hoop uit, dat zij nog vele jaren aan den verderen bloei der zaak mogen arbeiden. De heer de Haan verzekerde, dat de V.V.V. op zijn steun zal kunnen blijven rekenen, omdat hij re?ds vanaf den tijd dat hij zich vestigde, had begrepen dat door de V.V.V. het welvaartsbelang der gemeente wordt gediend en daarmee ook het middenstandsbelang. Hij oordeelde daarom, dat alle middenstanders lid van de V.V.V. behooren te zijn, als mede allen, die thans nog onver schillig tegenover de welvaart dei gemeente staan. Twee jaar en drie maanden geëischt. Toen op 10 Jan. de magazijnmees ter van de tabaksfirma Geus des avonds nog even het magazijn ging controleeren vernam hij onraad. Hij waarschuwde de politie, die even later ter plaatse was en twee inbre kers wist te snappen. Het waren de Alkmaarsche broeders D. R.,- oud 20 jaar, kellner, en W. R., oud 18 jaar, banketbakker. Ze bleken in het bezit te zijn van eenige pakjes sigaretten en de oud ste was zelfs gemaskerd. Bij het ver hoor bekenden zij de plegers te zijn van het vijftiental inbraken te Alk maar. Zij hadden op 17 Nov. inge broken in het kantoor van den Ar menraad in de Langestraat en uit het bureau van den secretaris een bedrag van 110 gestolen. Zoo inge nomen waren zij met deze 'buit, dat zij met een aanwezig rood potlood op tafel schreven: „Dank U"„ In het zelfde gebouw is het kantoor van W.H.N. gevestigd, hetwelk zij ook met een bezoek vereerden. Een be drag van .f 40,30, dat in een sigaren- Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Jongens van de koopvaardij (rom.) 18 jaar. Alkm.' Bioscoop-Theater, 7.30 uur, De laatste ronde (rom.-sens.) 18 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Watt en Half Watt als dak- loozen (kom.) Alle leeftijden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De man op den achtergrond (rom.-sens.) 18 jaar. Woensdag 18 Februari. 7.30 uur, in 't Gulden Vlies, Atjeh- avond. Donderdag 19 Februari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, praatje over oud-Alkmaar door den gem.- archivaris, voor de Vereen, v.'Huis vrouwen. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden Charlotte Kohier met „Pension Rustig". Door het gebruik van Hoestival. verdwijnt Uw hoest geheel en al «Wat Mijnharde maakt fs goed". Flacon 90 ct Bfl^Apoth. en Drogisten. AI KMAARSCHE COURANT VAN laars op te sporen. Al de thee die reeds was verdeeld in kleine pakjes, kon in beslag worden genomen. Dinsdag moesten de drie handige mannen voor de Alkmaarsche recht bank terecht staan. Het waren H. O. en A. de B., beiden slager van be roep en J. P. koopman, allen wonen de te Steenwyk. Verdachte J. P„ die z.g. als koo- per was opgetreden en die door mid del van tusschenpersonen met zijn slachtoffers in aanraking was geko- men, gaf volmondig toe nimmer het voornemen te hebben gehad om reeëlen handel te drijven, maar wel om zijn leveranciers de thee zonder betalen afhandig te maken. De twee anderen waren niet zoo vlot met hun bekentenis. Zij beweerden in Amersfoort de C. C. C. D. dikwijls te hebben geholpen, In ruil waarvoor hun een betrekking als controleur/ was beloofd. Die hadden zy echter niet gekregen en om zich te wreken kistje in de kast stond, werd daar hun buit. Op 3 Dec. stalen zij uit het siga- renfabriekje van A. B. in de Per ronstraat 359 sigaren en op 9 Jan. ontvreemdden zij uit het pakhuis in I hadden ze deze zaak bedacht met de 't Vijvertje van de grossierderij Ja- bedoeling, aan het slöt ae thee weer cobse 18 flesschen boterolie en wat te rechter plaats te bezorgen en P stroop en limonade. met zijn leveranciers aan te brengen Andereinbraken pleegden zij in als echte smokkelaars die door hen. de H.B.S., bij de firma Boer en E<jel, de door den C. C. C. D. ongeschikt het Gewestelijk Arbeidsbureau en verklaarden, toch maar waren ont- het Kringhuis van de N.S.B. en nog verschillende andere adressen. Uit het N.S.B.-huis ontvreemdden zy een doosje N.S.B.-insignes. Toen de politie ten huize van het tweetal een onderzoek instelde, vond ze tal van gestolen goederen, w.o. 51 bonnen van Winterhulp die de jongelui ini.. geadresseerde enveloppen hadden gedaan om aan arme menschen te maskerd. Geloofd werd dit verhaal met, temeer omdat de B. tijdens het voorarrest memoires had geschreven waaruit volkomen het tegendeel bleek. De officier, mr. de Bruyes Tack, meende in het eerrte geval oplich- sturèn, waaruit wel bleek, dat de jongelieden hun zaak nogal roman tisch öpvatten. Ook trof de politie revolvermunitie aan welke bèhoorde bij een revolver, waarmede de oud ste verdachte op een avond dokter Schut in diens tuin bedreigd had, toen deze onraad had gehoord en was gaan kijken. Dinsdag moesten de gebroeders R. zich voor hun daden verantwoor den voor de Alkm. Rechtbank. Zij in het tweede geval, waar de thee leverantie tegen den zin van be drijfsleidster van de grossierderij was, geschied diefstal. Hy vorderde tegen J. P., die hij als aanvoerder be schouwde, 2 jaar en drie maanden gevangenisstraf, ,en tégen de beide anderen 1 jaar eii 9 maanden. Clementie bepleit. De verdedigers mrs. Meyer, Les- terhuis en D. Buiskool, bepleitten voor hun cliënten clementie. Op een vraag van den president bekenden, volledig en het bleek wel, die de aandacht vestigde op de me- dat zy' in hun jeugdige onevenwich tigheid zich door 2de handsch de tective verhalen en sensatiefilms op het pad der misdaad hadden laten voeren. - Het requisitoir De officier mr.- de Bruyes Tack betwijfelde, of de jongelui wel wer-1 loQfwaardig verweer te volharden, kelijk schuldbesef moires van verdachte de B„ apt- woordde zoowel de B. als H. O. dat zij bleven bij hun bewering, dat zij slechts goéde bedoelingen hadden gehad. De president gaf him daarop als zijn meening te kennen dat zij uitermate dom deden bij dit onge- hadden en hy vroeg zich af, of er van hen nog wel iets terecht zou komen, want schijn baar zat het inbreken hun in het bloed en bovendien leken zij het nogal romantisch te vinden. Ook in dit geval bleek weer hoezeer een toestand van algemeene verwilde ring zich openbaart. Daar moet krachtig tegen worden opgetreden en om wille van de algemeene pre ventie was een straf noodig. De of ficier vorderde derhalve een gevan genisstraf van 2 jaar en drie- maan den tegen allebei de verdachten. Het pleidooi. De verdediger mr. Leesberg Jr. bra ht verzachtende omstandigheden naar voren, meende dat zy wel de gelijk spijt hadden en vroeg om cle mentie, mede met het oog op de door de Duitsche politie ingestelde ver volging wegens het in bezit hebben van verboden wapenen, Vonnis over 8 dagen. Eén doorgestoken kaart. Op 12 Sept. van het Vonnis over 8 dagen. UITSPRAKEN. K. J. B., fabrieksarbeider te Wor- merveer en C. J. J. T., fabrieksarbei der te Zaandijk. Diefstal van fiets banden. Eisch tegen eik 1 jaar ge vangenis. Vonnis conform. G. N. en A. N., arbeiders te Ou- dorp, diefstal van fietsen en wiplen met banden, gepleegd te Alkmaar. Eisch tegen, elk 1 jaar en drie maan den gevangenisstraf. Vonnis elk 1 jaar. W. A. R., bakkersknecht te Den Helder, fietsendiefstal. Eisch 1J4 jaar gevangenisstraf. Vonnis 2 jaar. vorig deed zich te Den Helder een smok- kelaffaire voor van wel een heel bijzonder soort. Door een strooman waren twee inwoners, die in bezit waren van 25 kilo thee, in café Formosa" gelokt waar een zekere P. aanwezig was die hun thee oor 44.50 per kg wilde koppen. De onderhandelingen waren in vol len gang toen twee mannen in het café kwamen, die zich als controleurs van don C. C. C. D. voordeden, be slag legden op de thee en proces verbaal opmaakten. Terzelfder tijd reea een taxi voor met een juffrouw er in, met welke taxi de „controleurs" mèt de thee verdwenen, z.g. naar 'het politie bureau. In werkelijkheid gingen ze echter naar het magazijn van de grossierderij Verfaille, waar J. P., die met de contr; leurs mee was ge gaan, 100 kg thee zou afhalen. Deze thee had J .P. voor 3500 gekocht van de bedrijfsleidster, E. C. K. Juist toen men bezig was de thee in de auto te laden en de plaats vervangster van de bedrijfsleidster, dié geld wilde vangen, wijs pro beerde te maken, dat het wel in or de zou komen, kwam mej. K. op het tooneel. Zij had z'.ch inmiddels be dacht en ze weigerde de thee af te leveren en trachtte de mannen te verhinderen de thee weg te halen. De twee „controleurs", die zij niet kende, deden toen wat zij in „For mosa" hadden gedaan: zij legden be slag op de thee, maakten „proces verbaal" op en verdwenen toen met 100 kilo thee, niet naar het po litiebureau, maar naar een onbe kend oord. Achteraf bleek de heele zaak een doorgestoken kaart: de kooper J. Pi en de twee z.g. controleurs speelden onder één hoedje en waren er in ge slaagd om door middel van mooie praatjes, brutaliteit en handigheid een groote hoeveelheid thee mach tig te worden, waarvoor zij geen cent betaalden. De politie was ech ter door het personeel van genoem de grossierderij, dat. argwaan kreeg, spoedig in kennis gesteld van den vermoedelijken gang van zaken, en ze toog met spoed er op uit om de geraffineerde smokkelaars te ach terhalen. Door krachtige medewer king van de Alkmaarsche politie, slaagde men er in een paar dagen later te Heiloo het drietal smokke- In een uitvoerig artikel in „Volk en Vaderland" bespreekt Mussert de laatste berichten, welke uit Ned.- Indië tot ons kwamen. „Duizenden vrouwen en kinderen hebben hun echtgenooten en vaders voorgoed verloren. Hun srrjart is de onze. Hun rouw is de onze. Hun zor gen zijn de onze. Wanneer er 'eens jaar I weer een Nederlandsche regeering vrouwe van Roosevelt, den Buiten- zorgschen trobn! Neemt men daarbij in aanmer king de uitgesproken Engelsche en Amerikaansche familie-relaties vau den minister van buitenlandsche- za ken, van Kleffens en de slaafsch- anglophile dr. Colijn, dan is duide lijk, dat van 1936 af zoowel Neder land als Indië aanhangswagens wa ren van een locomotief, die met Amerikaansche kolen in Engeland reed. Nauwelijks was jhr. de Jonge ver trokken, of eenige politiekelingen werden onder leiding der R.K.S.P. derwaarts gezonden. Door hen werd de N.S.B. bezwadderd, in hoofdzaak om stemming te kweeken tegen Duitschland en Italië, waardoor In dië in het kielzog van Engeland en Amerika moest worden gebracht. Oud-minister Verschuur en de nu in Londen als minister optredende Piet Kerstens leverden het leeuwen aandeel in dit verachtelijke speL Een geheim verdrag met Engeland werd aangegaan onder de leuze: isoleer Japan economisch. „Nederlandséh-Indië boycotte Ja pan, nam openlijk deel aan de eco nomische omsingeling van Japan door Engeland en Amerika. Het weigerde Japan petroleum te leve ren en stuurde zijn tankbooten, naar Wladiwostok om de olie aan de Sov jets te leveren. Ned.-Indië trad toe tot het A.B.C. front. „Op 7 Dec. verklaarde Japan den oorlog aan Engeland en aan de Ver. Staten; dienzelfden ochtend we.d een belangrijk deel van de Ameri kaansche Pacific-vloot in Pearl Har bour op Hawaii vernietigd Dit verhinderde niet, dat de z.g. Nederlandsche regeering in Londen in den nacht van 7 op 8 Dec. aan Japan den oorlog verklaarde' „De Japansche regeering be schouwde de oorlogsverklaring van de emigranten-regeering in Londen blijkbaar als ongeldig en verklaar de na ontvangst daarvan uitdruk kelijk, dat Japan slechts twee vijan den had, n.L Engeland en de Ver. Staten. Japan beschouwde zich niet in staat vah oorlog met Ned.-Indië. In Singapore krijschen de Engel- schen om hulp; Ned.-Indië gaat daar helpen. De heer van Kleffens, die doet alsof hij echt minister van bui tenlandsche zaken is, verklaart dat men niet neutraal mag zyn; dat neutraliteit zelfs opgevat kan wor den als ontrouw, De vloot met eenige duizenden plichtsgetrouwe kerels aan boord werd uitgestuurd. Alle mogelijkheden zijn er weest om Ned.-Indië buiten het con-| flict te houden, geen enkele nood zaak bestond er om zich er in tel mengen, doch helaas: „De heeren in Londen, gevangen I in de netten van Roosevelt en Chur chill, wilden dit niet; zij stortten In-1 dië in den oorlog". Mussert besluit met het uitspre ken van het geloof in de mogelijk-1 heid om eens de eeuwenoude ban den van vriendschap mej Japan weer aan te knoopen: ,Ook al bloedt ons nu het hari I door wat zich in Insulinde afspeelt door de domheid en onverantwoor delijkheid van lieden, die hun land I uitvluchtten toen hun soldaten op hun bevel aan de Grebbe vochten. Indië treft geen schuld; ons hart is bij hen, die lijden ver van huis". •- Mfferm/iu! RECEPT, Kookt 1/2 K.O. aird. appelon in 3/4 L. ws. ter tezamen met 1 BOUi. FIX groentensoêpblok. Wrijft de aardappe!tll fijn en y hebt een 6e. bonden voedzame soep, Verzenging oude. 's-Gravenhage, 18 Febr. De secr- generaal van het dépt. van landbouw en visschery maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van Donderdag 19 Februari tot en met Vrijdag 27 Febr. 1942 ,elk der met „09" genum merde bonnen van de Boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter of 100 gram rundvet. Dit laatste kan uitsluitend worden be- trokken door hen, die in de periode van 2 tot en met 5 Februari j.L bon lt bij hun slager hebben ingeleverd. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 27 Februari a.s. geeft voorts elk der met „09 genummerde bonnen van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter zio n d e r reduc tie of margarine. Voorts wordt de geldigheidsduur der met „07" en „08" genummerde bonnen van de boterkaart en van de vetkaart verlengd tot en met Vrij dag 27 Februari 1942. De geldigheidsduur der met „204" tot en met „208" genummerde bon nen van de bonkaart algemeen, welke tot en met 21 Februari a.s. elk recht geven p het koopen van -100 gram kaas, wordt verlengd fot en met Zaterdag 28 Febr. 1942. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bon van de bon kaart algemeen, welke gewoonlijk wordt aangewezen voor het koopen naar kèuze van havermout of peul vruchten, gedurende het vierweke- lijksche tijdvak, hetwelk op Zondag 22 Februari a.s. begint, uitslui tend recht zal geven op het koopen van peulvruchten. JARIGE NEDERLANDERS. Van harte gelukgewenscht, jarige Nederlanders. Gelukgewenscht dat u dezen verjaardag vandaag kunt vieren in een Nederland, waar geen roode vlag met hamer en sikkel waait. Gelukgewenscht jarige Nederlan- ge-1 <^ers> dat er mannen geweest zijn die zal zijn, zal het de plicht dezer re gering zijn te doen, wat in haar ver mogen is om;althans de materieele gevolgen te verzachten, zoovéél, dit haar mogelijk is". „In den zomer van 1935", zegt hij, „bezocht ik Indië en werd daar twee maal ontvangen door den toenmali- gen Landvoogd, jhr. de Jonge, niet tegenstaande de toenmalige minister van koloniën, dr. Colijn, de telefoon gloeiend praatte om hem te bezwe ren mij niet te ontvangen. Maar jhr. de Jonge oytving den leider der N.S.B. en haalde zich daarmede den haat op den hals van alle politieke lingen. Van den opper-politiekeiing dr. Colijn in Nederland tot den zet baas der R.K. Staatspartij in Indië, Piet Kerstens, toe". ,In 1936 trad jhr. de Jonge af als gouverneur-generaal van Indië. Wie zou hem opvolgen? Een bekwaam en ervaren man, die het schip van staat in Indië veilig door de woelige wateren zou sturen? Neen! Een per soon, die de gehoorzame dienaar zou zijn van dr. Colijn, die op zijn beurt weer de gehoorzame dienaar was van Londen, terwijl Londen reeds toen aan den leiband liep van den rijken grooten broer: Amerika. Die is ook gevonden, of waar schijnlijk zelfs aangewezen door Roosevelt. Wie was de gelukkige? Jhr. mr. Alidius Warmoldus Lam- bertus Tjarda van Starkenborgn Stachouwer. Hoe kwamen zij, of juister gezegd, hoe kwam dr. Colijn aan hem? La ten wij den heer Tjarda zelf aan het woord: In een onderhoud met onzen toenmaligen gezant te Berlijn, 'jhr. van Rappard, verklaarde hij nooit in zijn leven zóó stom verwonderd geweest te zijn als toen Colijn hem aanzocht óm gouverneur-generaal 1e worden. Hij verklaarde n.l. hoege naamd niets van Indië te weten en ook nooit zelfs maar de minste inte resse voor dat land te hebben gehad, om welke reden hij zich steeds stel selmatig tr van onthouden had om iets over Indië te lezen, dan wel zich op eenigerlei andere wijze van de toestanden in dat land op de hoogte te stellen. Met de benoeming van den heer Tjarda, die zich om Indië niet be kommerde, beklom tevens zijn Ame rikaansche vrouw, de vertrouwen s- Turnen BE QUICK, BERGEN, JUBILEERT.] Bij het 15-jarig bestaan. De gymnastiëkver. Be Quick te Bergen - herdenkt binnenkort haar 15-jarig bestaan en zij zal dit doen in den vorm van twee uitvoeringen in de Rustende Jager aldaar. Be Quick werd in 1927 opgericht I en telae aanvankelijk een 5ü-tai le- .den. Deze kozen als bestuur de hee- rën G. Blad (voorzitter) en F. Roos (secretaris) en mej. A. Besse (pen- ningmeesteresse). Natuurlijk werd direct aansluiting gezocht bij het Ned. Gymnastjekveroond en bij den Turnkring Alkmaar en Omstreken. Als directeur werd benoemd de heer H. Licher te Alkmaar, die echter slechts één jaar de vereeniging leid de. Toen kwam de heer van Zoonen j uit Allernaar deze is tot aan den nuidigen dag directeur gebleven en| heeft dus Be Quick meegemaakt in al haar wel en wee. Het „wel" over- heersclite gelukkig en hij zag zijn vereeniging voortdurend in bloei toenemen. Be Quick nam al spoedig een be-1 langrijke plaats in in het vereeni- gingsleven in Bergen. Niet alleen, dat op turngebieü Be Quick een zeer gewaardeerde vereeniging werd, die telken jare een goede uit voering galmaar Be Quick was ook steeds bereid, om de V.V.V. te hei pen, waar dit gevraagd werd. We uenken aan de vele bloemencorso's en we denken aan het openlucht- theater. Op gymnastiekgebied noteerde de| jubiieerende vereeniging één keer een prachtig succes: ze nam in 1938 deel aan het internationale dames- turntornooi in Ostende en kwam uit deze Belgische badplaats terug met drie eerste prijzen en acht perso-| neele pry zen! Be Quick is altijd een prettige vereeniging geweest, waar een zeer| amicale geest heerschte. Geen won der, dat het ledental steeds gegroeid is: op het oogenblik telt de ciub een 200 leden, terwijl het huidige be stuur bestaat uit de heeren P. Blok ker (voorzitter), S. Graftdijk (secre taris) en J. A. Beeldman (penning meester). Voorts heeft Be Quick twee eereleden, t.w. mevr. A. van Lienen-Besse en de heer H. Duits. De jubileum-uitvoeringen zullen gehouden worden 'op Zondag 1" Maart' en op Maandag 9 Maart. Den eersten dag zal de vereeniging van half drie tot zes uur een turnuitvoe- ring géven, terwijl de avond gere serveerd blijft voor een cabaret-uit voering van Teun Klomp en zyn| makkers. De tweede avond is be stemd voor de adspiranten en de| kleuters, die o.m. een aardig num- zich vrijwillig gemeld hebben om mede te helpen dat gevaar af te wenden. Vergeet daarom op dezen dag die mannen niet. Velen hebben reeds hun bloed geofferd en liggen gewond in het hospitaal. Denkt daarom aan de verjaardag storting voor de Nederlandsche am bulance. Maak even zoo veel dub beltjes, kwartjes of guldens, als u jaren telt, over op gironummer 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Benoemd. - Bij beschikking van den secr.-gen. van het .dep, van op voeding, wetenschap en kuituurbe scherming zijn benoemd tot ambts halve lid van de commissie van toe zicht op de Rijksacademie van beel dende kunsten te Amsterdam: het hoofd der afd. bouwkunst, beeldende kunsten en kunstnijverheid van het dep. van V. en K., E. Gerdes, en het hoofd der afd. kuituurbescherming en wetenschap van het dep. van op voeding, wetenschap en kültuui'be- seherming, mr. J. K. van der Haagen. OPGAVE AMSTERIÏAMSCHE BANK N.V. Bij kantoor Alkmaar, - van Woensdag 18 Februari 1942 STAATSLEEM1NGEN. Voi-k. iy, Nederland 1941 9/'/8 4 Nederland 1941 10U'/, 4 Nederland 1940 II 10,3/s 33'/j Nederl. 1938 959/.. 3 Ned.-lndie 1937 b/'/j BANK-1NSTELL, Amsterd. Bans Handel My.'Cert. v. f 2.50105 Koloniale Bank .lil Ned. lnd. Handelsbank 75'/. INU. GNU. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 150 Calve Delft Cert. 117 Nederl. Ford 345 -- Lever Bros Phil. Gloéu. Geip. Bezit 2S7V, CULTUUR MAA'iatU. H. V, A. i. Java Cultuur Ned. lnd. ^uiker Pm. Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. 155>/< .258 .1 0 1:0 691/. Kon. Peti. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Beroadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lyn Java-China-Japan lyn Kon Ned Stoomboot scheepvaart Unie TABAKKEN. Den Batavia Oude Ueli «Hfap ->n 225 145 104 v 74 70 64% 126 99 153 132 125 14u 128 lu.40 0'% 100% 100% y5u/16 86 154% 103 100 70 I5Q 114 344 158 284 249 143 1*5 63 220% 140 95 71 (0 121 151% 124 116 135 120 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen, Stad en Pro v.: G. H. W. ter Hóeven, Alkmaar. 4 i voeren en waar prof. Caki het twee de gedeelte van den avond voor zijn rekenjng zal nemen. Tenslotte wijzen we er op, dat al deze drie uitvoeringen uitsluitend 107. Ook de ijsfee moest er i lachen. Maar tochvond Anneke, de fee er niet erg blij en gelukl uitzag. Wat keken de mooie og soms treurig.. BENOEMINGEN NEDERLANDSCHEN LANDSTA 's-Gravenhage, 17 Febr. De boe: leider, hoofd van den Nederl. schen Landstand, heeft benoemd rekenen met ingang van 1 F 1942, tot voorman E. Z. Oldenl ning te de Wijk, tot hoofdstafle O. F. J. Damave te Voorburg, hoofd der hoofdafdeeling I. T. Bontkes te Finsterwolde, tot sta der der hoofdafdeeling I. mr. Reydön te /Voorschoten, tot h< der hoofdaïdeéling II KI. de V Jr. te Groote IJpolder, tot stafle der hoofdafdeeling II ir. W. F. hardt te 's-Gravenhage, tot hoofd hoofdafdeeling III D. Koudijs 's-Gravenhage, tot stafleider hoofdafdeeling III T. Koopman Oegstgeest, tot stafleider der hoi afdeeling TV W. Slob te Hoofdd met de bepaling dat de voormar de hoofden der hoofd-afdeelin hun taak als een eereambt ver len. toegankelijk zijn voor de donateurs mertje „H^nnekes droom" zullen op-1 en genoodigden. VERGOEDING VOOR SCHOPI BIJ SNEEUWRUIMEN. 's-Gravenhage, 17 Febr. De se gen. van het dep. yan sociale za heeft bepaald, dat aan de ar ders, die tewerkgesteld zijn bij sneeuwruimen in werkverruin in plaats van 1 cent per dag vergoeding van 10 cent per dag worden uitbetaald voor het gebi van een eigen schop, zulks het oog op de groote slijtage schoppen bij het sneeuwruimen Deze verhoogde vergoeding i uitbetaald worden van 1 Febri 1942 af, en heeft uitsluite betrekking op sneeuwruimir werkzaamheden. AFLOOP VAN VERKOOPINGI Te Ber: In café „de Oude Prins" w Maandagmiddag ten overstaan notaris mr C.. J. de Lange puh verkocht het landhuis, genaa huize Antoinette, met schuurtje tuin aan de Wilhelminalaan 3, gi 8 are, 14 ca,, behoorende tot de latenscbap van den heer A. Gleri Er werd opgeboden van 3000 10520 .By de hierna volgenden slag werd de firma G. J. de Gr en Zoon te Amsterdam eigens voor, de som van 10.929. PUMKEREND, 17 Febr. 1942. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 2 tijen, wegende 1300 kg. Hoogste i 56.50. Handel vlug. Veemarkt: 1,98 Gelde koeien 3( 430, 130 Melkkoeien 460620, Nuchtere kalveren: fok 3045, Magere varkens 2854, 192 Big f 1835, 96 Schapen 45460, Bokken 20—65; 700 Oude kip en hanen 8090 cent per kg; Ko nen 90 cent; 200 Eenden (per st 8090 cent. Voor de levering: 212 Vette koe 8 Stkren, 18 Vette kalveren, een deelte van 390 Nuchtere kalverei Vette varkens en 330 Schapen. BROEK OP LANGENDIJK, 17 F (Lang. Groentenveiling). 67400 Roode kool 7.80; 41000 kg Gele 1 .f 7.60; 260700 kg D. witte kcol E 17300 kg Uien 6.10; 4200 kg P 3.20—5.40; 2500 kg Bieten 6. WARMENHUIZEN, 17 F'.br. 1 160800 kg Roode kool f 7.80; 1( kg Gele kool 7.20; 129600 kg witte kool 5.40. NOORDSCHAKWOUDE, 17 F (Noordermarktbond). 154100 Roode kool 7.80; 9600 kg Gele 1 J 7.20; 343300 kg D. witte kool NOORDSCHARWOUDE, 18 F (Noordermarktbond). 107800 •Roode kool 7.80; 17400 kg Gele 1 '7.20; 265100 kg D. witte 1 5.40; 23150 kg Uien 6.10. de hoeve v 1 door N 46 Deze veronderstelling was ecl niet juist, want toen zij naar vertrek snelden, waar Brakman verbleven had, vonden zij hem rustig en genoegelijk in zijn bi zitten lezen. „Waar bént u geweest?" vi Wimborn. „Hoe bent u ze kwijt raakt?" „Dat was niet moeilijk", antwo de Brakman. „Toen ze het geb doorzochten, sprong ik uit het r en verborg mij in het prieel, en zij de binnenplaats opkwar sloop ik terug en verborg mij hi „Bravó!" r;ep meneer Wimb „Ik geloof, dat ik daar niet aan dacht zou hebben". „U had zendeling moeten word

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2