STAD EN OMGEVING Griep en Kooris Sanapirin aas AGENDA. TOONEEL. LAND- EN UINBOUW AMSTERDAMSCHE BEURS ZAAIZAAD- EN POOTGOEDVOORZIENING. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 20 FEBRUARI 1942. I'.igina AANGIFTE VAN OORLOGS- GEWELDSCHADE. Vain bevoegde zijde vestigt men er onze aandacht op, dat tot dus verre slechts weinig aangiften ter zake van op 15 Januari 1942 te Alkmaar geleden oorlogsgeweld- schade bij de schade-enquêttecom- missie te Den Helder zijn ingediend Belanghebbenden worden er met nadruk op gewezen, dat de termijn, binnen welken dergelijke schade aangiften moeten worden ingediend, op 28 Februari a.s. afloopt. Aan gifteformulieren welke na 28 Fe bruari worden ingezonden, worden door de schade-enquêtecommissie niet meer in behandeling genomen. Men drage er dus in zijn eigen belang zorg voor, dezen termijn niet te overschrijden. Personen, die oorlogsgeweld- schade hebben geleden, kunnen zich voor het verkrijgen der ver eischte formulieren vervoegen ten stadhuize van Alkmaar, vierde af deeling. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De heer H. Bierman, die WoenS' dag bij de gemeentereiniging een eriïstig ongeluk kreeg, zoodat hij zwaar gewond naar het St. Elisa- bethziekenhuis moest worden over gebracht, is gisteravond aan de ge volgen van zijn verwondingen over leden. De ongelukkige, die 48 jaar oud werd, laat een gezin achter met zeven minderjarige kinderen. De begrafenis zal a.s. Maandag plaats hebben om ongeveer 12 uur. i ONGEVAL. Op den Kennemerstraatweg viel Maandagmiddag tengevolge van het te harde draven van het paard de voerman v. W. van zijn wagen, waardoor hij verwondingen in het gelaat opliep. De bespanning werd door voorbijgangers tot staan ge bracht. LAAT 'S NACHTS GEEN VUILNISVATEN BUITEN. Door personeel van den' Nachtvei ligheidsdienst werden eenige vuil nisvaten aan het Politiebureau ge deponeerd. DE VERDWENEN FILM. In tegenstelling met hier en daar opgedoken geruchten als zou de film „Kleur en glorie onzer tropen" in beslag genomen zijn, kan worden gewezen op een bekendmaking van de Ned. Spoorwegen, dat' deze film is verdwenen tijdens het vervoer van .Roermond naar Amsterdam, en dat een belooning wordt uitgeloofd voor het verstrekken van aanwijzin gen, welke leiden tot het terugvin den van het verdwenene. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Causerie van den stadsarchivaris. De stadsarchivaris, de heer Th. Wortel, heeft gistermiddag in 't Gulden Vliés, voor de vereeniging van huisvrouwen een causerie ge houden over oud Alkmaar, welke met een aantal, 'helaas- niet al te scherpe, lichtbeelden werd geïl lustreerd. Een paar vertegenwoordi gers van het bestuur der vereeni ging „Oud Alkmaar" getuigden door hun aanwezigheid van hun belang stelling. De archivaris heeft door zijn voordracht een interessant beeld ge geven van de ontwikkeling van de stad van den tijd af, waarin men 't eerst van haar bestaan verneemt, tot nu toe zonder veel in details te treden. Vele bezoeksters zullen door zijn betoog ontdekt hebben, dat zij nog te weinig van Alkmaars verle den af weten en aat er red,en is zich hiervoor te interesseeren. Alkmaars historie is er zeker belangwekkend genoeg voor! De heer van Drunen heeft in de pauze met een enkel woord gewezen op de taak van de vereeniging „Oud Alkmaar" en de dames opge wekt aan haar belangstelling uiting» te geven door zich als lid van deze vereeniging te la.en inschrijven. De heer Wortel heeft door zijn causerie zeker velen ervan overtuigd, dat het doel van deze vereeniging: be scherming en behoud van Alkmaars historjsche monumenten en verdie ping van de kennis omtrent Alk maars verleden, aller steun ver dient. - In verband met 'haar aanstaand vertrek naar Amsterdam nam de af deeling Alkmaar aan het slot van den middag afscheid van haar pre sidente, mevr. Van Sonsbeek Baning. De vice-voorzitster, mevr. Dekker, die zich bereid verklaard heeft voorloopig haar taak Over te nemen, heeft in hartelijke bewoor dingen getuigd van de erkentelijk heid van bestuur en leden voor alles wat mevr. Van Sonsbeek in den pe riode van haar voorzitterschap voor de vereeniging altijd met zooveel toewijding en enthousiasme heeft gedaan. Zij bood het eere-insigne aan en deelde mede, dat de schei dende presidente met aller instem ming tot eerelid van de véreeniging was benoemd. Hierop mocht mevr. Van Sons beek nog van de leden een lamp en van de eere-leden een boeket bloe men in ontvangst nemen. Zij heeft tenslotte de diverse spreeksters voor haai- waardeérende woorden dank gezegd en voorts haar erkentelijk heid pitgesprpken voor de vele me dewerking, die zij steeds van be stuur en leden heeft mogen onder vinden. i EEN LITTERAIRE AVOND, Maandagavond om 8 uur spreekt in hotel de Nachtegaal voor het ge nootschap Solus Nemo Satis Sapit de heer Johan van der Woude uit Ber gen over „Het ontstaan van een roman". De schrijver Johan van der Woude ontving zijn vorming van Herman Poort, den criticus en essayist. Zijn eerste roman,-„Straat Magelhaens", verscheen in 1038, en sedertdien heeft Johan van der Woude zich' ontwikkeld tot een der vruchtbaarste schrijvers van ons land, terwijl hü bovendien als criti cus zijn medewerking verleent aan Groot Nederland en de Nieuwe Rot- terdamsche Courant. Een drietal van zijn romans wer den in het Duitsch en Tsjechisch vertaald. OORLOGSV OLKSTUINEN. Het Algemeen Verbond van Volks- tuïnhouders-vereenigingen in Neder land deelt ons mede: Thans zijn er reeds zooveel aan vragen om een volkstuin binnenge komen,'dat in vier verschillende ge deelten der stad een complex tui nen kan worden aangelegd. Naar alle waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat de complexen wor den aangelegd aan de Dr. Schaep mankade, van Houtenkade/Heilooër- dyk, Bergerweg en omgeving Frie- scheweg. Voorts zijn er ook uit Bergen aanvragen ingekomen. Overwogen wordt ook daar bij voldoende deel name een complex aan te leggen. Zij, die nog geen aanvrage inzon den en alsnog voor een tuin in aan merking wenschen te komen, gelie ven zich met spoed schriftelijk, uiterlijk vóór 1 Maart a.s., aan te melden: Rippingstraat 8, Alkmóar, waar tevens inlichtingen zijn te bekomen (alleen na 6 u. 's avonds). GULDEN VLIES PROGRAMMA. Hoewel André du Lancelle reeds vele malen in Alkmaar is opgetre den, kwamen er toch telkens weer verzoeken bkmen om deze interes sante persoonlijkheid nog eens uit te noodigen. Daarom zal André du Lan celle nog eens naar Alkmaar komen en wel op a.s. Zaterdag 's avonds 8- uur. Zondagmiddag 22 Febr. half drie is er een echt ouderwetsch kinder feest met het kindertooneeelstuk Dik Trom" naa.r het bekende en veelgelezen boek van Joh. Kieviet. Het wordt ten tooneele gebracht door het Haagsch Jeugdtooneel Al- zoo geen film. maar echt tooneel. Zondagavond 22 Febr. half acht is er een herhaling van het tooneelstuk Het Biechtgeheim". De opvoering was de vorige maal totaal uitver kocht en er moesten zelfs menschen teleurgesteld worden, Ook nu weer zal men dus kunnen genieten van dit ontroerende tooneelspel waarin de ro 1 van De Blinde Moeder door Roosje Köhlei en die van Pater Karl door Willems Goossenc vervuld wordt. VERBOUW VAN TABAK. Goede resultaten in de Bangert. In een vergadering van de ver eeniging „De Proeftuin", welke haar werkzaamheden uitstrekt over het tuinbouwdistrict de Bangert, heeft bij een bespreking over den tabaks- verbouw een der aangesloten tuin ders, de heer J. de Boer, van Hoorn, medegedeeld met» deze teelt reeds goede resultaten te hebben bereikt. Om deze mededeeling te onderstree- pen werd door hem aan alle aanwe zigen een pijp tabak en eigen ge maakte sigaren en sigaretten aange boden. Allen moesten erkennen, den laatsten tijd wel'slechtere tabak te hebben gerookt. De heer de Boer ontpopte zich hierbij als de eerste tabaksplanter in dit rayon, die met succes deze teelt ter hand heeft ge nomen: Dit voorbeeld wekte blijk baar zoo animeerend, dat het voor stel om gezamenlijk tabak te gaan verbouwen en deze gezamenlijk te laten bewerken met enthousiasme werd aanvaard. Heeft hierbij eeh zeer goede en be trouwbare uitv/e i >r tf. AOct NIEUW STADHUIS TE MEDEMBLIK. Vandaag zal zonder eenige plech tigheid, het nieuw gebouwde stad huis te Medemblik in gebruik wor den genomen. Dit bouwwerk verrees onder architectuur van den heer A. J. Kropholler te Wassenaar en vol doet aan alle eischen 'an huisves ting van een modern bestuursappa raat. De verschillende gemeente diensten zijn hier ondergebracht. De gevel vertoont op den top den Nederlandsehen leeuw; daaronder zijn het provinciaal en het gemeen tewapen aangebracht. In de ruime hal zijn treffende symbolen in glas in lood geplaatst, bestaande uit di k ramen: een zinnebeeld uit het verrr verleden, toen koning Radboud i) Medemblik resideerde en de zee vaart in opkomst was; Medemblik grootheid in de zeventiende eeuw e» ten slotte het heden, de hand rei kende aan de toekomst (de Wie ringermeerpolder met het gemaa De Lely en op den achtergrond de golvende zee). HEILOO. Lage diefstal. - Woensdag j.l. is het rijwiel ontvreemd van den heer J. Z. wonende aan den Wes ter weg. Z., die moeilijk ter been is en steeds een wandelstok op de fiets meevoert, miste ook deze stok. Donderdagmorgen is het rijwiel, ontdaan van de nog goede banden en zonder stok, aan de Ewislaan terug gevonden- Avondbestelling postergen. Van gister af is de avondbestelling (half zes vanaf het postkantoor) ingesteld. Hierdoor is de mid- -.oiling komen te vervallen. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). af. Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur hoofdnummer Vluchtelingen (rom sens.) Alle leeftijden. i Zondag' voorstelling van 2 uur Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Het gouden masker (rom 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee Woensdag» en Donderdagav. geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Robert en Bertram (kom.) 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer 's Avonds op de heide (rom.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Zaterdag 21 Februari. 3 uur, Harmonie, concert Haarl. Orkestvereeniging. 7 uur, dancing Harmonie, feest avond A.V.V. Go-ahead. 8 i ur, 't Gulden Vlies, optreden André du Lancêlle. Zondag 22 Februari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies opvoe ring van Dik Trom door het Haagsch Jeugdtooneel. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring van Het biechtgeheim. 7.30 uur, café Renses te Stompeto' ren, uitvoering door Crescendo, m m. v. Clinge Doorenbos. EGMOND-BINNEN Been gebroken. - Dezer dagen viel mej. Sw. alhier door de gladheid van den weg zóó ongelukkig, dat zij een been brak. NOORDSCHARWOUDE. Onderling hulpbetoon. - De vér- eeniging voor ziekehhuisverpleging „Onderling Hulpbetoon" hield Woens dagavond in „De Burg" een alge meene vergadering onder leiding van» den heer K. Ootjers. De rekening van den penning- mester gaf aan, dat ontvangen was 2357.80, uitgegeven 2971.47, na- deelig saldo 613.67. Het bezit der vereeniging was 3542.90 (v. j. 40081.24), een vermindering van 538.34. Het aantal verpleegden was 67 met een aantal ziektedagen van 850. Aan verpleeglcosten is 2350 uitgegeven, aan vervoerkosten 245.50. Het jaarverslag van den secreta ris gaf aan, dat 322 gezinnen bij de vereeniging zijn aangesloten, met ongeveer 1200 persoiien. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. Lindeboom en J. Lan- gendijk herkozen. De secrearis heeft hierna een uit eenzetting gegeven over het inscha kelen als afdeeling van het Neder- landsch ziekenhuisverplegingsfonds „Nezifo", Na de uittreding van de verplicht verzekerden zal men zich als afdeeling bij dit fonds kunnen aansluiten. Het bestuur wil liever bij dit door de eigen federatie op gerichte fonds dan bij de door Alk maar op te richten vereeniging. Spr. ried den verplicht verzekerden aan, zich niet heelemaal van de vereen, af te keeren. Er zijn nog verschei dene zaken, zooals het vervoer, waarvoor men zich nog kan verze keren, welke niet vanwege de socio- le wetten vergoed worden. Er zul len leden voor het Nezifb worden gewomien. OUDE.-NIEDORP. Loop van de bevolking geduren de het jaar 1941. - In het jaar 1941 werden 34 personen geboren, t. w. 19 jongens en 16 meisjes; 15 gevallen van overlijden werden aangegeven, n.l. 6 mannen en 9 vrouwen) 3 kinderen werden le venloos aangegeven; 5 huwelijken werden gesloten; 96 personen zijn ingekomen, t. w. 48 mannen en 48 vrouwen; 122 personen werden van de bevolking afevoerd, t. w. 60 mannen en 622 vrouwen. Het aantal inwoners, dat op 31 Decem ber 1940 1455 was, t. w. 766 man nen en 689 vrouwen, verminderde met 6 personen, t. w. 1 man en 7 vrouwen, zoodat de bevolking op 31 December 1941 bestond uit 767 mannen en 682 vrouwen of totaal 1449 personen. EEN SLECHT JAAR 1941 VOOR KENNEMERLAND. In de jaarlijksche vergadering van inbrengers van de Vereenigde Vei lingen te Beverwijk heeft de direc teur, de heer W. de Groot, het jaar verslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: Ook het afgeloopen jaar was nog zeer slecht voor de tuinders in de streek Kennemerland. De geheele omer kenmerkte zich door een te- ort aan groente. De omzet aan aardbeien en groen- was in 't afgeloopen jaar als volgt: oenten in '41 854.631,15,' aardbeien 318.375,07, totaal 1.173.006,22 (in 0 resp.. 721.373,19, 222.629 en 944.075,19.) De verhooging van den omzet moet wodren toegeschreven aan de sterke uitbreiding der be- teelde oppervlakte. Er werden in het afgeloopen jaar 170.000 kisten min- aer aangevoerd dan in 1940. Het waren slechts weinig producten, moesten als onverkocht worden op geruimd, n.l. 30.520 stuks sla en 100.746 kg spinazie. Het euvel van uit de hand verkoo- pen is zeer plotseling ontstaan op 6 Augustus en heeft ons sindsdien niet mebr verlaten. Nadat de veenstreek haar snijboonen had kunnen ver- koopen voor gemiddeld minstens 22 cent, terwijl Kennemerland nog geen snijboonen had, werd de prijs verlaagd tot 18 cent per kg. Dat was misschien poodig,-omdat de kwaliteit in de veenstreek sterk verminderde In de streek Kennemerland kwamen toen pas de eerste en, mooiste snij boonen aan de markt. Op 4 August CHARLOTTE KÖHLER, „Pension Rustig" in 't Gulden Vlies. Twee eigenschappen, die voor een actrice onmisbaar zijn, bezit Char lotte Kohier in hooge mate. Zij heeft een verwonderlijk ge heugen en zij verplaatst zich zoo vol komen met haar stem, haai' hou ding, haar gelaatsuitdrukking en mimiek in de typen welke zij uit beeldt, dat wij ze in. levende lijve voor ons zien. Het is niet moeilijk te raden waar. om de actrice een huis ais Pension Rustig als terrein voor haar depla- matorische studies heeft gekozen, want in dit „deftig" pension heeft zij de meest markante persoonlijk heden als 't ware voor het grijpen. Zoo zien wij de bloedlooze leera res met haar albasten gelaat en smal gerand brilletje, den bulderbas van een huzarenmajoor, die den dienst heeff verlaten toen de „peerden" door de motoren werden vervangen, dén onaangenamen student die uit Groningen komt, de schuchtere Elsje en de oude, goedhartige maar toch raadselachtige tante Treesje met haar gebogen rug, die haar rimpelig hoofdje een beetje scheef houdt en moedertje speelt over al die vogels van diverse pluimage. En zoo beeldt de actrice Vera Jo ris uit als een breede opeenstapeling van trillende griesmeelpuddingen de oude zangeres, die teert op haar roemvol verleden en niet kan en niet wil begrijpen, dat alle roem vergankelijk is en dat nieuw opge komen sterren de oude doen ver-/ bleeken. Charlotte Kohier heeft zich zoo in hun gemoedstoestand verplaatst, dat wij ze voor ons zien. Zij glimlacht en zingt, zij wringt zich in wanhoop de handen, haar oogen lachen het leven toe, zijn blind van verdriet of star van ont zetting. Zy repeteert haar rol als Lady Macbeth en doet deze slut pende', sinistere figuur voor ons le ven en een woogenblik later is zg weer de zorgvolle huisvrouw en zit in gedachten verzonken met haar half idioot dienstmeisje in een slecht veerende taxi. Eén vrouw op het groote tooneel, één vrouw, in het licht der schijn werpers gevangen, die voor een donkere zaal vol menschen het leven in al zijn grillige vormen uitbeeldt en door haar machtig talent honder den menschen bijna drie uren lang in ademlooze spanning doet kg ken en luisteren. Zg heeft ons gister een van haar beste creaties gegeven en de haar aan het slot gebrachte o.vatie is een welverdiende hulde geweest. Tj. Adema. tus veilde de Vereenigde Veilingen nog voor 12.000. Op 5 Augustus werd de prgs 14 cent. De tuinders lieten toen natuurlijk de boonen nog hangen in het besef, dat kwaliteit toch niet meer wedr betaald. De koopman zat echter om de boonen verlegen, ging de tuinen op en kocht voor 20 tot 25 cent per kg op de tuinen. Er kwair. zoodoende niets meer aan de veiling, zoodat ook de bonafide kooper zich genoodzaakt zag de tuinen op te gaan, evenals het publiek, dat in de winkels weinig kon krggen. Met de spercieboonen ging het evenzoo, zoodat het euvel zich eerst kon herstellen, toen de pronkboonen in groote kwantums werden aan gevoerd. Ook kreeg de streek Kennemer land voor prima kwaliteit aardbeien de laagste prijzen, omdat de Kenne- merlander tuinders 14 dagen later met dit product konten dan andere streken. Dit veroorzaakte den over gang naar grovere producten. De teelt van grove peen is bgv. heel wat loonender dan van aardbeien en snij boonen, gezien de opbrengst na af trek van de kosten. HET VERDEELSYSTEEM VOOR STAPELGROENTEN, Commissionnairs en vertrou wensmannen ingeschakeld. Naar aanleiding van een bericht, waarin melding werd gemaakt van de invoering van een," nieuw sy steem voor de verdeeling van sta pelgroenten onder den handel, heeft een verslaggever van het A. N. P. een onderhoud gehad met den heer H. M. Velders, directeur van het' bureau voor groenten- en fruitvoor- ziening in Den Haag. Van de invoering van een nieuw systeem, aldus de heer Velders, kan eigenlgk niet worden gesproken. We volgen reeds gerulmen tijd een werkwijze, die zich ontwikkeld heett uit den opslag van stapelgroenten in verschillende plaatsen, met het oog op den winter. Onder deze groenten vallen o.a. kool, peen, uien, rapen ep bieten. Hoewel deze voorraden als win- terreserve bedoeld waren, kwam in het begin van den winter ter voor ziening in incidenteele behoeften van hier en daar 'het verzoek ze te mogen aanspreken. Daartoe werd toestemming gegeven, onder voor waarde dat de grossiers de voorra den door aanvulling op peil zouden houden. Een voordeel hiervan was, dat door aan- en afvoer de opslag rouleerde en oude stapelgroenten door versche werden vervangen. Op basis hiervan heeft zich een stelsel van gecombineerden - inkoop ontwikkeld. De grootere gemeen- teri, Amsterdam voorop, riepen de grossiers bij elkaar en besloten werd tot het collectief indienen der aanvragen. Later volgden de klei nere gemeenten dit voorbeeld en dienden, ter vermgding van halve wagonladingen, haar aanvragen groepsgewijs in. Randgemeenten doen dit ïneerendeels Jn combinatie met de stad. Door ons bureau wer den de commissionnairs en vertrou wensmannen op de veiling bg den gecombineerden aankoop ingescha keld. De groenten worden door het üitvoercontrólebureau gekeurd. Naar, verhouding van het aantal zielen krggen de gemeenten nu reeds eenigen tijd een percentage VERBOD VERBOUW VAN VOOR WRATZIEKTE VATBARE AARDAPPELRASSEN. De Plantenziektenkundige Dienst herinnert den verbouwers van aard- appele er nogmaals aan, dat ingaan de 1 Januari 1942 voor hét geheele land de teelt van het ras Thorbecke verboden is. Opdat de verbouwer zal weten, welke rassen voor wratziekte onvat baar zgn, volgt hieronder een opgave van deze rassen met vermelding van de rubrieken, waarin zy in de ras- senlgst 1942 van het instituut voor plantenveredeling zgn onderge bracht: zeer vroege aardappelrassen: Frühmölle, Magneto, Geelblotn en Limosa; vroege en middelvroege assen: Beteka, Deva, Duivelander en Nederlander; winterconsumptieras- sen: Bevelander, Noordeling, Furore, Wilpo, Record, Koopman's Blauwe, Deva, Duivelander, Komeet, Iduna, Robgn, Populair en Souvenir; fa brieksaardappelen: Voran, Triumf, Gloria, Ultimus, Wilpo, Record, Noordeling, Matador en Hellena; ex- portaardapelen: Alpha, Furore, Wil po, Voran, Record, Frühmölle, Al berta, Dunbar Yeoman, Erdgold, Majestic, Gladstone en Belle de Fon- tenay. OUDE NIEDORP. Geboren: Jan, zoon van Cor nells Schenk en Neeltje de Klerk, wonende te Den Helder. Adriiana, dochter van Cornells Schenk en Neeltje de Klerk, wonende te Den Helder. Petronella Cecilia, doch ter van Adrianus Groen en Afra Poel. Petrus Jacobus, zoon van Johannes Jacobus Ursem en Cor nelia Maria Nolten. Cornelia Joanna, dochter van Gerardus Por- tegijs en Maria Jong. Anna Hiil- legonda, dochter van -Adrianus Moog en Maria Jong. ndertrouwd: Johannes An- thonius Sinnige te Alkmaar en Adriana Maria van der Kroon. OPGAVK AMSTERD A MSCHK BANK XV. Bg kantoor Alkmaar, van Vrijdag 20 Februari 1942 STAATSLEEN1NGEN. Vork. 3H Nederland 1941 9/3/4 4 Nederland 1941 10L»/16 4 Nederland 1940 II lOt'/is 3—3'/, Nederi. 1938 95»/4 3 Ned -Indië 1937 853/. BANK-INSTELL. Amsterd. Bank 154 Handel Mg. Cert. v. t 2.50103 Koloniale Bank 100 Ned. Ind. Handelsbank 76 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzgde Unie 152»/, Caive Delft Cert ,114 Nederi. Ford .340 Lever Bros158 PhiL Gloeil. Gem. Bezit 283'/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A235 Java Cultuur ,140 Ned. Ind. Suiker- Uni. 14 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Ueb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Hol land-Amerika lijn Java-China-Japan Ign Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Den Batavia Oude üeli1/0 -on'in'bnh10' 631/, ,217»/, 135»/, 94 6 60»/, 59'/4 .117 86 .143 .1201/1 1071/, 1 u. 40. '0C7/;« W/m 84»/, 154V, 105 102 70 1521* 1153/4 340 159 283 243 67 222»/, 140 97 70 118 90 145 125 122 130 125 Hypotheekbank Noord-Hollandsch Grondcrediet N.V. Alkmaar. 372% PANDBRIEVEN a 99 °/w Een waarschuwend woord. In de Maandagmiddag gehouden vergadering van de Vereen, v. oud leerlingen van de rgkstüinbouwwm- terschool te Schagen, heeft ir. Sie- benga uit Wageningen een inleiding gehouden over het onderwerp „De zaaizaad- en pootgoedvoorziening". Hij bepaalde zich tot de zaaizaden en het pootgoed voor den akkerbouw. Uitvoerig ging spr. er op in, hoe de landbouworganisaties en de rijks voorlichtingsdienst jarenlang ge tracht hebben door .het nemen van organisatorische maatregelen, demon straties e.d. een rationeele zaaizaad- en pootgoedvoorziening te verkrij- gep. Dit streven werd door de regee ring gesteund door inrichtingen voor onderzoek en controle. Het kenmer kende is echter, dat alles, wat op het terrein der zaaizaad- en pootgoed voorziening is bereikt, tot stand is gekomen langs vrij willige en organi satorische weg, niet het minst door den landbouw zelve. Het uiteindelijk deel, dat iedere .akkerbouwer ge regeld hoogwaardig zaaizaad en pootgoed gebruikte, is, ondanks het onderwijs, de voorlichting en de pro paganda, niét bereikt. Berekend is. aat slechts voor pl.m. 50.000 ha van de 125000 gecontroleerd zaaizaad werd gebruikt, terwijl de handel in ongecontroleerde zaaizaden nog zeer groot was. Nog te veel akkerbouwers hebben of uit onwetendheid om uit misplaatste zuinigheid, meer aan dacht aan den prijs dan aan de kwa liteit besteed. Hoewel het gebruik van goedgekeurd zaaigoed en poot goed steeds is toegenomen, toch mag niet gezegd, dat de voorziening er schitterend voorstond. Zoo werden m 1938 pl.m. 200.000 ton pootaard- appelen geplombeerd, waarvan 160.000 ton bestemd waren voor het buitenland en pl.m. 40.000 voor het binnenland, dus 20 of voor eeu oppervlakte van ca. 30.000 ha. Om trent de binnenlandsehe voorziening bestonden geen voorschriften in tegenstelling tot voor het buiten land. Het heeft tot 1940 geduurd, eer het departement van landbouw tot het besluit kwam, dat er een wette lijke regeling zou moeten komen, waarin zoowei de kweekersrechten, de handel in zaaizaad en pootgoed als het keuringswezen geregeld zou worden. Na den oorlog werd er een commissie ingesteld, die een voot- ontwerp samenstelde. De zaaizaad regelingen 1940 en 1941 en de poter regeling 1941 liepen reeds op de toe komstige regeling vooruit. Inmiddels is het kweekersbesluit 1941 ver schenen. Vervolgens besprak de ir. Sieben- ga de twee grondslagen, welke eer. behoorlijke zaaizaadregeling heeft, t.w. een behoorlijk rassensortiment en een prima kwaliteit van hei daarvan afkomstige zaaizaad en poot goed. Spr. behandelde de verschil lende rassen, welke te danken zgn aan den arbeid der kweekers. Er mag echter wel de aandacht op wor den gevestigd, dat wil de Neder- van den steeds fluctueerenden aan voer toegewezen. De grossiers ont vangen daarvan volgens een punten- stelsel l.un aandeel en distribueeren dit. op hun beurt weer onder de kleinhandelaren, eveneens volgens éen puntenstelsel op basis van den aardappelomzet. In feite komt de regeling dus hierop neer, dat geleverd wordt aan gemeenten of groepen van gemeen ten. Door dit systeem kon de zwarte handel eenigszins worden beteugeld en is de bonafide handel in ieder ge val ver; :kérd van zgn percentage van den aanvoer. De transportkos ten* en de winstmarges zijn, zoowel voor den grossier als den detaillist, 1 den prgs verdisconteerd. Het spreekt overigens vanzelf, dat dit schema alleen geldt voor de sta pelgroenten. Bladgroenten zijn te spoedig aan bederf onderhevig, dan dat zij in opslag kunnen worden ge- nop-' j - v. - zgn gewassen betreft, onafhankelijk big ven van het buitenland of op den duur zgn export van zaaizaad en pootgoed behouden, het kweeken van landbouwzaden en aardappelen be vorderd moet worden en de Nederi. landbouw daarbij een krachtig aan deel moet nemen. Bevordering van het wetenschap pelijk onderzoek en verbetering van de positie der kweekers is daarvoor gewenscht. Bij de toekomstige rege ring zullen de rechten van een kweeker op zgn ras moeten worden vastgelegd, terwijl voor alle cultuur- gewassen rasseniijsten zullen moe ten worden vastgesteld, terwgl uit sluitend die rassen, welke daarop vermeld staan, onder de juiste Rena ming in het handelsverkeer zullen mogen worden ;gebracnt. De ver schillende wgzen ter vergrooting van de inkonisten van de kweekers besprekende, zeide spr. de voorkeur te geven aan het systeem, dat de kweeker op eigen bedrgf of een aantal vermeerderingsbedrijven een beperkte hoeveelheid zaad teelt, daaraan onder persoonlgke toezicht de grootst mogelijke zorg besteedt en dit zaal als origineel 'zaad in den handel brengt, waarbg de verdere behoefte wordt gedekt door vrije vermeerdering door de zaadtelers, die echter een licencie vergoeden of bonus betalen aan den kweeker. De kweekersvergoeding kan niet onge limiteerd worden gelaten. Vervolgens behandelde spr. het Kweekersbesluit i941, waarin alle problemen, die betrekking hebben op de zaaizaad- en pootgoedvoorzie ning geregeld worden. Voor Neder land zal een vrg uitgebreid rassen- sortiment moeten big ven bestaan, terwgl voor nieuwe rassen die op grond van proefnemingen een be hoorlijke cultuurwaarde bezitten, de gelegenheid moet worden gegeven, in de groote landbouwpractgk te be wijzen, of ze blgvend een plaats in de rassenlgst waardig zgn. Het kweekersbesluit brengt de kweekersrechten, doch legt hen bok plichten op. In de toekomst zal ongekeurd pootgoed alleen als aanvullingsma- teriaal Zijn totgestaan, wanneer er te weinig gekeurd aanwezig is. Het in den handel brengen van ongekeurd pootgoed is steeds geweest een klap- ioopen op het werk van den kweeker en den keuringsdienst. Met feiten toonde spr. dit aan. De zaaizaaaregeiingen van de Ned. Akkerbouw Centrale'heeft het reeds mogelgk gemaakt om andere gewas sen in het schema voor een ratio neele zaaizaadvoorziening te betrek- Ken. Ook de teelt van zaaizaad der voedergewassen zal aan een regeling gebonden worden. Wanneer dit ge heel doorgetrokken is, zal de belang stelling der kweekers worden aan gemoedigd, doordat hun belangen Beschermd worden. Ook de handel heeft er voordeel bg, al zullen de speculatiewinsten tot het verleden bphooren. Tegen verkeerde gebrui- kn die zelfs tot misbruiken aanlei ding gaven, werpt deze wettelijke regeling een dam' op. Hoe de toe komst ook mag zgn, deze. ordening op het terrein der zaaizaad- en poot goedvoorziening zal van blgvende beteekenis zgn voor onzen landbouw en de toekomstige export van zaai- zaaad en pootgoed, besloot spr. zijn rede, welke met aandacht gevolgd werd en door een geanimeerdeN ge- dachtenwisseling gevolgd werd. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Piaatsverv. hoofdred. D. A Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. Stoottroepen voor blanke wapenen man tegen man. Steunt de Nederlandsche ambulance v/h oostfront. Koninginnegracht 22 giro: 87600 S'Gravenhage.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2