HET ZWARTE PAARD ,3ft- whi DE VUURRODE SCHOENTJES. LAND- EN TUINBOUW FILMNIEUWS. Veilingen aan den Langedijk. RECHTSZAKEN TIJDSCHRIFTEN Advectmtiëa Neem'rti KERK EN SCHOOL SPORT BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONS1 FEUILLETON RADIOPROGRAMMA HERMANUS BIERMAN. WTETSKE DUITS, I Pagina 2. aT.KMAARSCHE COURANT VAN VRIJPAG 20 FEBRUARI 1942. lu. 40 iocv/:, 84 154V, 105 102 70 1521* 115s/* 340 159 283 243 67 222»/, 140 97 70 118 90 145 125 122 130 125 nla D. A. 109. Nu raapte Anneke al haar moed bijeen en .sloeg ze haar armpjes om de fee heen. Terwijl ze haar snoetje tegen het gezicht van de fee drukte, brabbelde ze verlegen: „Kan ik u misschien ook een heel klein beetje helpen?" Grootere aanvoeren. De aanvoeren waren gedurende de afgeloopen week grooter dan de vorige weken. Tegen het einde van de week begon het aanbod wat te luwen, aangezien de komende week weer een prijsverhooging zou geven. De tuinbouwers wilden wei wat af leveren, want er is een percentage kool, dat niet meer lang houdbaar is, tengevolge van de vorstschade. Toch werden deze partijen gekocht, want schadelijk is dit niet, direct na de vorstperiode. De last komt later, na een paar weken; dan manifes teeren zich de z.g. bokken. De orga nisaties zijn bezig, om hiervoor een redelijke regeling te verkrijgen. Strenge bepalingen, zooals tot nu toe golden, mogen nu niet gehandhaafd blijven, aangezien men hier in bijna alle gevallen met force majeure te doen heeft.. De aanvoer, welke thans ge schiedt naar het goeddunken van de tuinbouwers, kal zeer waar schijnlijk spoedig geregeld worden in dier voege, dat een bepaald percentage van den thans beken den voorraad per week moet wor den aangevoerd. Dan krijgt men een verdeeling over het geheele seiozen, welke ongetwijfeld „een gunstige werking zal hebben voor de voedselvoorziening van ons volk. Men mag bovendien verwachten, dat de regeling voor de centrale levering naar de steden spoedig haar beslag al krijgen. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft bestudeering van het plan der groentehandelaren toegezegd. Van roode kool beliep de aanvoer ruim 38 wagons van tien ton, waar van 26 te Noordscharwoude. De prijs was 7.30 per 100 kg. Er kwam een aanzienlijk grootere aanvoer van gele kool dan men den laatsten tijd gewend was: ruim 20 wagons, daarvan drievierde gedeel te te Broek op Langendijk. Voof de gele kool werd 6.80 per 100 kg be- DE NIEUWE PROGRAMMA's. Het Gouden Masker, een zeer onderhoudende en boeiende film, wordt vertoond in het Harmonie- Theater. Men zal van vele char mante tafercelen kunnen genieten gespeeld door Hilde Weissner en Albert Matterstock in de hoofd rollen. Het Victoria Theater brengt de dolkomische avonturen van het beroemde tweetal Robert en Bertram met Rudi Godden en Kurt Seiffert in de hoofdrollen. Frits Kampers als de cipier en Carla Rust als Leentje. De nieuwe film in het Cinema- Theater draagt tot titel: Am Abend auf der Heide ('s Avonds op de heide), het succesnummer van een jong. Berlijnsch componist, die op een boerderij op de Luneburger Heide Anna Brandt (Magda Schnei der) leert kennen, wat tot een zeer interesse geschiedenis leidt. Ook Else von Möllendorf speelt in deze "film een belangrijke rol. De film Vluchtelingen met Hans Albers komt in het Alkm. Bioscoop Theater en deze sensationeele ge schiedenis zal ook i nu we.er de be langstelling van velen hebben. WARMENHUIZEN (Jan.) Geboren: Maria Catharina d. van N. P. Kossen en C. van Langen. Maria Catharina d. van N. Jonker en L. Schipper. Petrus z. van P- M. Pronk en L. A. de Groot. Cor nelia Margaretha d. van C. Tesse- laar en M. Klanker. Wilhelmus Martinus z. van W. Molenaar en T. M. Schipper. Simon Jan z. van A 'Bommer en J. Pronk. Dirk z. van A. Spaansen en A. E. Kramer, Overleden: Jan Blankendaal, wed. van T. Ligthart, 73 j. Gerar- dus z. van A. J. Huibers en M. C. Tesselaar, lj. Cornells Kroon, wed. van Tr. Hofdijk, 76 j. ALKMAAR. GEBOREN: Maria T., d. van Pe trus A.'Baars en G. Renooij. Jan M., z. van Martinus J. Valenten en N. Ambrosius. Anna C., d. van Hermann Meyberg en A. C. Schoon hoven. Catharina, d. van Comelis J. de Jong en J. MoL ONDERTROUWD: Pieter H. de Rover en Catharina J/ Jonker. Gerard Mazereeuw en Jansje Bak ker. OVERLEDEN: Catharina M. Pie- terse, 9 dagen. Hermanus C. Bier man, gehuwd met M. Jonk. 48 jaar. ,,'n Verkoudheid is niet zoo erg;erger is 't die te veron achtzamen door niet dade lijk AKKERTJES te baat te nemen. Zij werken snel en afdoende en geven de griep geen kans. Daarom zijn AKKERTJES al reeds bij eep neusverkoudheid, hun gewicht in goud waard, want AKKERTJES, zorgen er voor dat die verkoud heid niet erger wordt en in een langdurige griep gaat ontaarden. Daarom dadelijk AKKERTJES!" Panorama had een onderhoud met Eduard van Beinum en beschrijft den arbeid van het Ned. Verbond voor Sibbekunde te Den Haag. Het weekblad geeft in woord en beeld een interessante beschouwing over de fabricage van pantserwagens aan den loopenden band, benevens fraaie foto's van Hollandsche raadhuizen. steed. Een enkel partijtje savoye- kool (groen) ging van de hand te gen den maximumprijs van 7 per 100 kg. Het aanbod van Deensche witte kool was aan elk dér beide vei lingen ruim 60 wagons. De prijs was 5 per 100 kg. Het grootste gedeelte van de aan geboden uien kwam te Broek op Langendijk .Er was wel eens méér aanbod dan vraag. In totaal werden bijna 8 wagons verhandeld, waar van 5 te Broek op Langendijk, tegen den maximumprijs van 5.80. Ook kwam er te Broek heel wat peen. De geheele aanvoer, ongeveer 4 wagons, ging tegen de maximum prijzen voor de verschillende sor teeringen van de hand. Voorts no teerden wij nog een aanvoer van 5000 kg bieten, welke eveneens te gen den maximumprijs werden afge nomen. ECONOMISCHE RECHTER. Clandestien slachten. De arbeider A. Pijper uit Twisk zou 12 September door een „onbe kende" een, schaap hebben laten slachten. Verdachte, dié aanvanke lijk bekend had, beweerde nu dat het vleesch, hetwelk door de contro leurs in de bestee gevonden was, door hem vobr zijn huisdeur was aangetroffen. Het was daar blijk baar door een vriendelijken geest neergelegd. De rechter geloofde er niets van en vermoedde, dat verdachte het' .schaap zelf geslacht had, welk ver moeden door den getuigenden wachtmeester der marechaussee werd bevestigd. P. zit nu in arrest, omdat hij verdacht wordt van nog een andere clandestiene slachting, die''hij ook ontkent. De officier vorderde tegen hem 7 maanden gevangenisstraf. Het von nis was 6 maanden, met bevel tot onmiddellijkegevangenneming. De groentehandelaar C. Wever uit Spanbroek had op 9 October clandestien een schaap geslacht. De officier eischte 10 maanden gevangenisstraf tegen hem. Het vonnis swas conform. De Alkmaarder W. IJpetear, die een, clandestienen handel in scha- pepvleesch had' gedreven en debet wag aan. clandestien slachten van een schaap, werd tot 3 maanden ge vangenisstraf verordeeld. De offi cier had twee ruslanden gevraagd. De slagersknechts J. Wijnker en C„ Ruijter te Langedijk hadden in den zomer van het vorig jaar voor gezamenlijke rekening een schaap geslacht, dat zij met vier andere schapen van hun baas, den slager B., hadden gekocht. De officier ■vorderde 6 maanden gevangenisstraf tegen ieder hunner, maar omdat het al zoo lang geleden was, veroor deelde de rechter hem tot drie maanden. De veehouder C. Over te Lange dijk, die aan de twee vorige ver dachten zijn schuur had afgestaan voor het slachten van het schaap, werd wegens geringe medeplich tigheid toti 150 of 30 dagen ver oordeeld. RADIO ORANJE OVER SINGAPORE- De pairate democratieën. (Van onzen Haagschen correspondent.) In verband met den val van Sin gapore, de as, waaromheen het AB CD-front draaide, memoreert Het Vaderland een hoorspel, getiteld „Singapore", dat op 11 Oct. 1941 dus nog vóór het uitbreken van den oorlog in den Stillen oceaan voor Radio Oranje werd opgevoerd. Wie dit thans naleest, in het licht der jongste gebeurtenissen, staat toch wel stomverbaasd over zóóveel ver blinding. Men oordeele zelf: „Zal de. storm, die over Europa en Afrika woedt, ook op Singapore overslaan? De democraten zijn be reid hem te ontvangen. Land-, zee- en luchtstrijdkrachten zijn geconcen treerd. Singapore is paraat", (Daar op volgde muziek.) „Waar de vrijheid gevaar loopt, zijn de Australiërs paraat. Australi sche troepen zijn in Singapore ge land". (Muziek.) „Singapore heet het knooppunt van het Verre Oos ten. De kustbatterijen maken van deze stad het best verdedigde mari nesteunpunt. Cok al zijn wij Neder landers nog zqo trotsch op alles, wat wij door eigen energie en met hulp van de Ver. Staten in zeer kgrten tijd in ons Indië gepresteerd 'heb ben, toch weten wij, dat bij de ver dediging van het Oosten Singapore een zeer belangrijk punt is; de as, om welke het ABCD-front draait" De spreker werd hierna op zijn manier profetisch, toen hij met be wogen stem voortging: „Uit naam van het leger kan ik u verzekeren, dat Singapore van de landzijde niet ingenomen kan worden. De stad wordt beschermd door het oerwoud, door de tijgers en door ons leger. Uit naam van de vloot kan ik zeg gen: Het steunpunt Singapore heeft slechts één doel: den vrede in het Oosten te waarborgen. Wij kunnen onze vloot laten ankeren, haar on derhouden en van olie voorzien uit tanks, die diep onder den grond lig gen. Uit naam van de Royal Air For ce kan ik verklaren: Singapore is vol vliegvelden. Wij hebben tien jaar noodig gehad om ze in het oerwoud aan te leggen. Daarenboven kunnen we nog beschikken over de luchtha ven voor civiel verkeer. De machi nes, die hier gereed staan, zijn de beste van de wereld". (Daarop klonk motorgeronk om den overvloed van woorden kracht bij te zetten). Het hoorspel eindigde als volgt: „Men ziet in Singapore, in Ned.- Indië en in geheel Zuid-Azië de toe komst vol vertrouwen tegemoet. De democratieën zijn daar paraat!" (Muziek.) Met die „paraatheid der democra tieën" bleek het dan toch achteraf maar heel poover gesteld! Jammer voor wie er, zelfs na Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk, Grie kenland, Joegoslavië enz. enz., nog altijd in geloofden. En 'er misschien zelfs nu nóg in gelooven; want Singapore is nu im mers ineens een onbeteekenend ha ventje geworden. De Nederlandsche Pijnstiller NOORDSCH AuWOUDE, 19 Febr. (Noordermarktbond). 152600 kg Roo de kool 7.80; 8000 kg Gele kool 7.20; 331000 kg D. witte kool 5.40; 32900 kg Uien 6.10. NOORDSCHARWOUDE, 20 Febr. '42. (Noordermarktbond). 84800 kg Roo de kool 7.80; 15700 kg Gele kool 7.20; 344200 kg D. witte kool 5.40; 44800 kg Uien A 6.10, B 4.90; 9700 kg Peen 5.40. WARMENHUIZEN, 19 Febr. 1942. 53200 kg Roode kool 7.80; 7700 kg Gele kool 7.20; 56900 kg D. 'witte kool 5.40. SCHAGEN, 19 Febr. '42. Veemarkt: 5 Tijdkoeien 310350; 13 Gelde- koeien (magere) 250350; 7 Kalf koeien 400600; 5 Vaarzen 250 350; 41 O verhouders 4060; 8 Bok ken en Geiten 2060; 97 Konij nen 26; 44 Kippen 2,3.50; 10 Eenden 1.10. Voor ceqtrale: 297 Geldekoeien (vette), 53 Graskalve ren, 231 Nuchtere kalveren en 15 Schapen (vette). BROEK OP LANGENDIJK, 19 Febr. (Lang. Groentenveiling). 60000 kg Roode kool 7.80; 37300 kg Gele kool 7.20; 22300 kg D.. witte kool f 5.40; 13000 kg Uien 6.10; 8500 kg Peen 5.40. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Febr. (Lang. Groentenveiling). 23500 kg Roode kool 7.80; 27000 kg Gele kool 7.20; ,148700 kg D. witte kool 5.40; 5000 kg Uien 6.10; 10200 kg Peen 3.20—5 40. ZUIDSCHARWOUDE. Nu de invoering van het nieuwe reglement in de herv. kerk zeer waarschijnlijk spoedig zal worden ingevoerd, waardoor de voorganger alhier, de heer C. A. Korndörffer zou moeten vertrekken, worden iff de ge meente pogingen gedaan, om het dooi het vormen van een fonds mo gelijk te maken, dat hij in deze ge meente kan blijven. Ongetwijfeld zal deze poging met sympathie door de gemeenteleden worden begroe't! UIT DE OMGEVING. Akersloot, geen dienst. Bergen, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 en 3.30 uur, ds. van Minnen.1 Maranatha, 10.30 uur, ds. Lagerwey, van IJmuiden. Broek op Langendijk, doopsgez. gem., 10.30 uur, ds. Broer, van Hil versum. De Rijp, a v. 7 u u r, ds. Kastein. Driehuizen, J0.30 uur, ds. de Jong. Egmond aan Zee, geref. kerk, 10.45 uur, ds. von Meyenfëldt; 3 uur, cand. J. van Eerden (Heidelb. Catech. Zondag 47, coll, voor schuld delging.) Egmondbinnen, 10.30 uur, ds. Veenhuysen Graft, zie De Rijp. Groet, zie Schoorl. Grootschermer, 10.30 uur, ds. Bo- beldijk. Heiloo, 10.30 uur, waarschijn lijk in de kerk ds. Bloemhoff (tekst Joh. 11 4952, onderwerp: „Spel en tegenspel". Evangelisa tie, a.d. Kerklaan, 10 uur, ds. Bak ker, van Amsterdam. Heerhugowaard, 2.30 uur, ds. de Mooy. Hensbroek, geen dienst. Koedijk, 10.30 uur, dsr-Nell (be vestiging ambtsdragers) Limmen, 2 uur, ds. Bloemhoff. Nieuwe-Niedorp, 10,30 uur, ds. de Mooy. Noordscharwoude, 10.30 uur, de heer Korndörffer liturgische dienst. Oterleek, av. 7.30 uur, ds. de Jong. Oude-Niedorp, geen dienst. Oudkarspel, geen dienst. Schagen, geref. kerk, 10 en 2.30 uur, cand. J. v. d. Mije. Schermerhorn, 10.30 uur, ds. Boe- rendonk. Schoorl, 10 uur, ds. Boeke; 11.15 uur Zondagsschool. Stompetoren, zie Oterleek. Uitgeest, 10.30 uur, ds. Hanne- man. Sedeur, 10 uur, de heer van Tuinen; 11.40 uur Zondagsschool. Ursem, 10.30 uur, ds. Kastein, van Graft. Veenhuizen, geen dienst. Warmenhuizen, 3 uur, ds. Veen huysen (bevestiging oud. en diak.) West-Graftdijk, 10.30 uur, ds. Loysen. Winkel, 2.30 uur, ds. Nell. Zuidscharwoude, geen dienst. Schaatsen WEDSTRIJDEN TE KOEDIJK. Woensdagmiddag hield de IJsclub te Koedijk een hardrijderij voor mannen. 36 rijders namen deel aan dezen kortebaanwedstrijd. De uitslag was: 1. N. Hartland, 2. Jb. Maste- ling, 3. Jo de Waal, 4. Jan ^e Waal. GEEN WEDSTRIJDEN OP ZONDAG A.S. 's-Gravenhage, 19 Febr. Ook voor Zondag a.s. zijn de wedstrijden voor voetbal, hockey, korfbal en handbal alle afgelast. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 22 FEBRUARI 1942. ALKMAAR. Kapelkerk, 10 uur, ds. Prins van Wijngaarden; 3 uur, de heer J. Borghardt (vac.-ds. Warners); 5 uur, ds. Remme, van Amsterdam (voor ds. Kleyne.) Remonstr. geref. gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (OudegrachO, 10.30 uur, ds. Schmidt, van- Schiedam (H. Doop.) Geref. kerk, 10 uur, cand. J. van Eerden; 5 uur ds. von Meyen- feldt (Heidelb. Catech. Zondag 20.) Herst. Apost. Gem., Toussaint- straat, 9.30 en 4 uur, dienst. Ned. chr. gemeenschapsbond in Waakt en Bidt, Woensdagav. 7.30 uur, jaar feest; Zondag 3.30 uur jongelieden- samenkomst, Houtweg 8; Vrijdagav. 1? u.,e bijbeloespr. vrouwen, Oude gracht 208; Zaterdagmiddag bidstond Oudegr. 203, - Vrije ev. geref. gem., Doelenstr. 15, v.m. 10.15 (onderw.: „Hoé Judas te broordeeler.?") en 5 uur (onderw.: „Verzoend met den dood' ds. Ruys; Woensdagav. 7.30 Uur, St. Jacobstraat 22. Doopsgez. gem., 10.30 uur, ds. Kuiper. Tot nu toe Kon de verpakking van Kruschen hier te lande nog regel matig als voorheen voortgang vinden. De voorraad Kruschen is nog voor geruimen tijd voldoende, doch glas schaarschte bemoeilijkt thans de levering. - Daarom kan voortaan Uw apotheker oi drogist slechts Kruschen afleveren, indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van geüjke gróótte. Hij vergoedt U daarvpor 5, 3 of 2 ets, naar grootte. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. door N. K. 48 „Ik was nog heelemaal in de war en wankelde op mijn beenen", ant woordde Maarten. „Hij wilde nau welijks naar me luisteren. Hij lach te zelfs, toen ik zei, dat het de zon geweest moest zijn, en vertelde me, dat hij geen man kon handhaven, die onbetrouwbaar was. Hij heeft me een week loon gegeven en zei, dat ik me niet meer in de werk plaats had te vertoonen!" Eva verzonk in gedachten, want zij vond het een vreemd geval. Louis Windman was de man, die met Nora Brakman was getrouwd, en men zei dat hjj een rijke advo caat was. Hij was ook de man, die den trouwen hond van Maarten overreden had. Was het mogelijk, dat deze man Maarten op de een of andere wijze kwaad wilde berokke nen? Zij geloofde niet, dat Maarten last van de zon had gehad. Het was dien middag niet bijzonder warm geweest en bovendien was Maarten aan alle weersomstandigheden ge woon. En zij geloofde zeker niet, dat een kopje1 thee van alles de oor zaak kon zijn. Haar gedachten namen een vreem den loop. Voordat zij uil Langeveld vertrok, was zij te weten gekomen, dat het bestuur van Nora over de boerderij een mislukking was. Ieder- 6ïï\wist' dat tlet slecht ging met „Het Zwarte Paard", want de totale mislukking van den winkel had een goeden afzet weggenomen en de verkoop van melk, eieren, gevogelte en groenten was onrustbarend te- ruggeloopen- Was Nora's man misschien onge rust geworden? Als hij zich gereali seerd had, welk een"» ver trouwen de oude heer Brakman in Maarten stel de, dan zou hij Runnen denken, dat, walmeer hij erin slaagde, Maarten in opspraak te brengen, vóórdat de oude man uit het. Oosten terugkeer de, dit de positie van zijn vrouw op de boerderij sterker zou maken. Maar zou er iemand zijn, die zoo gemeen was, een dergelijke slechte daad jegens een ander te plegen om hem ten onder te brengen? Eva had het bij het rechte eind gehad, maar zij verbande het uit haar gedachten, omdat het te laag scheen, iemand van zooiets afschu welijks te verdenken. Zij stapten op voor hun avond wandeling. Dit was hun laatste avondwandeling niet en van de res- teerende avonden trachtten zij zoo veel mogelijk te maken. Maar ten slotte brak de dag van Eva's ver trek aan en Maarten vergezelde haar naar het station om haar weg te brengen. Hij had nog geen werk ge vonden en zij gevoelde zich nauwe lijks in staat hem alleen te laten. Zij kwamen vroeg aan het station en gingen in de wachtkamer om een kop koffie te drinken en een paar laatste woorden te wisselen. „Hoe staat het met je geld?" vroeg zij, zich dwingende de vraag recht streeks te stellen. „Ik lieb voorloopig ruim vol doende", zei hij haar. „Je hoeft niet bang te zijn, lieveling". „Maar ik ben wel bang!" Zij beet zich op de lippen. Hoe moest ze 't hem zeggen! „Wanneer ik denken zou, dat je in moeilijkheden was, zou ik geen oogenblik rust meer hebben. Sta mij toe, dat ik je wat geld, stuur". „Jou toestaan mij geld te sturen! riep hij stomverbaasd uit. „Ik vrees, dat ik zooiets niet kan aannemen, Eva! Zoo ben ik niet bovendien zal het niet noodig zijn!" „Maar als het eens noodig mocht ziin?" Zij hield zijn hand vast. „Be. loof je me, dat je het zeggen zult, als je je laatste geld opgemaakt hebt en nog geen werk hebt?" '„Nee, dat kan ik je niet beloven", zei hij ernstig.„Hoe erg het ook worden mag, nooit zal ik om hulp vragen". Zij kreeg bijna tranen in de oogen om haar eigen hulpeloosheid. „Dat zou ik niet tegen jou zeggen, als ik het moeilijk had!" fluisterde zij. (Wordt vervolgd). ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.Brandende kwesties, causerie (opn.) 8.15' Gr.pl. 8.20 Ochtendgym nastiek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.Ernstige muziek (opn.) 11,Voor de vrouw. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gr.pi 12.En semble Jack der Kinderen en jolist. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Waarvoor teelt de boer zijn vlas? 13.15 Romancers en soliste. 14.Cyclus: .„Waarom le'e- ren wij eigenlijk?" (II). 14.20 Na ge- danen arbeidmuziek en vroo- Ujkheid. 15.45 Gr.pl. 16.Cyclus* „De zeven kruiswoorden". I. 16.20 Door een noodlottig ongeval is uit ons midden gehaald onze trouwe werker en kameraad Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in eere blijven. DIRECTIE en PERSONEEL GEM. REINIGING. Heden werden wij getroffen tot in het diepst onzer ziel met het heengaan van onze innig geliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante "in den ouderdom van 36 jaar. Uit aller naam, P. DUITS. Alkmaar, 20 Februari 1942. Oudorperdijkje no. 9. Cello en piano. 16.45 Hollandsch A Capella-koor. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Gr.pL 17.35 Duitsche taalcursus. 18.Gr.pl, 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Orgelconcert. 19.Act. halfuur, 19.30 Bonte avond. 20.15 Gr.pL 20.40 Omroep-Symph.-orkest (opn.) 21.445 BNO: Nieuwsber. 22—24.— Gr.pl. HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15—8— Zie H'sum I. 8. - Gr.pL 8.15—8.45 Zie H'sum I. 8.45 Gr.pL 9.25 Utr. Sted. Orkest en Toonkunstkoor (opn.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pL 10.30 Licnte muziek(opn.) 12.Pianovoordr. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Orkest Willy Eberle. 13.40 Voor de rijpere jeugd. 14.Sted. Orkest van Maas tricht en solist. 14.45 Sint Pieter in Grouw, causerie. 15.Sted. Orkest van Maastricht. 15.40 Gr.pL 15.45 Hier W.A. 16.Omroep-Harmonie- orkest en het Figura-kwartet. 17— Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Orgelspel. 18— Cyclus: „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N.S.B.) 18.15 Gr.pL 18.45. Als ik 't voor 't zeggen had. 19.BNO: Praatje in Gron. dialect. 19.10 BNO: Nieuws ber. 19.20 Omroep Symph.- orkest (opn.) 20.Wat zal ik van- de week beluisteren? 20.15 Gr.pL 20.45 Bonte avond. 21.30 Het Musisch element en zijn beteekenis voor ons geestesleven, lezing. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Toelichting op het weeimachtsbericht. 22.10— 22.15 A vond wij ding. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN VOOR DE PROVINCIE NOORDHOLLAND. Het opgeven van bedrijfsveranderingen. In verband met nog veel gestelde vragen over dit onderwerp, wordt een ieder, die als georganiseerde bij de L. C. O. voor Noordholland is aangesloten er aan herinnerd, dat men verplicht is onmiddellijk opgave te doen van de wijzigingen, welke in den bedrijfsvorm, zoomede in den naam en in de plaats van vestiging van het bedrijf worden gebracht. Het niet op tijd opgeven kan leiden tot allerlei moeilijkheden en overtredingen bij eventueele controle op het bedrijf. Rundveelevering van den aanslag 1941. Eonigen tijd geleden is aan de veehouders, die nog koeien hadden te leveren van den aanslag 1941, een kaart gezonden, dat ze deze run deren tot nader order boventallig aan mochten houden. Thans moeten deze runderen echter worden geleverd, waarvoor ge bruik gemaakt wordt van aanschrijvmgsformulieren, waarop het aan- tal nog.te leveren dieren geheel of gedeeltelijk-is vermeld, alsmede de datum vóór welke geleverd dient te worden. Het bovenste gedeelte van deze formulieren moet aan den betref- fenden handelaar worden overhandigd. De handelaar geeft dit formu lier bij levering af aan de marktadministrateur. Wanneer niet vóór of op den dag welke op het formulier vermeld staat, geleverd wordt.' zal boete worden toegepast, zooals op genoemd formulier staat aangegeven. Wanneer men echter van meening is, dat aan den ouden leveringsplicht 1941 is voldaan (wat mogelijk is doordat kort geleden nog is geleverd en de bonnen hiervan in circulatie kunnen zijn) is het aan te raden hierover per ommegaande aan ons kantoor Afd. Veeleveringsadminis- tratie te schrijven met vermelding van de bonnummers. Aangezien door het vele werk geen bezoek meer ontvangen kan worden, dan alleen na oproeping, moeten vragen daaromtrent schrif telijk worden ingediend om teleurstellingen te voorkomen. Vrijwillige levering op den nieuwen komenden aanslag, kan op dezelfde manier doorgang vinden. Binnenkort zal over de nieuwe veelevering een en ander worden medegedeeld! Huisslachting varkens (zelfverzorgers). Het is gebleken, dat er onder de huisslachters nog veelal een ver keerd begrip bestaat, over de berekening van het vleeschrantsoen en daarmede samenhangende kwesties. De berekening van de hoeveelheid vleesch, waarop de hulsslachter recht heeft, geschiedt op een basis van 750 gram per persoon per week. Aan de hand van het geslacht gewicht, berekent de burëauhouder het aantal wéken, waarvoor vleeschkaarten moeten worden ingeleverd. Hiervan doet de bureauhouder mededeeling aan den distributiedienst. Bij de uitreiking van nieuwe vleeschkaarten kan de zelfverzorger zelf bepalen, hoeveel kaarten hij in wil leveren, daar hij tot 1 Februari 1S43 de tijd h'eeft om zijn schuld aan te zuiveren. Hij kan dus een gedeelte van de kaarten inleveren, en het restant behouden. Voor iedere 4 weken ingeleverde bonnenschuld wordt een zegel afgegeven. Deie zegels moeten ingeleverd worden bij den bureauhou der, die het aantal weken bcnnensehuld hiermede vermindert. Het is noodig om duidelijk naam, adres en org.nr. te vermelden, opdat de gegevens niet op den naam van den verkeerden persoon wor den geboekt. Zoodra er geen bonnenschuld meer is, ontvangt de zelfverzorger hiervan bericht, terwijl hij ook tusschentijds van zijn schuld op de hoogte wordt gehouden, middels een zoogenaamd saldo biljet. Indien er teveel vleeschkaarten worden ingeleverd, kan er overleg met den plaatselijken distributiedienst worden gepleegd, om rantsoen- bonnen voor vleesch retour te ontvangen. Als het gezin van een zelfverzorger wordt uitgebreid, of wordt ver kleind, rrtoet hiervan mededeelipg worden gedaan aan den distributie dienst. Er kan bepaald worden, of het nieuwe gezinslid aan de zelfverzor- ging deel neemt, en in mindering van de bonnenschuld zijn vleesch kaarten inlevert, of dat hij zijn vleeschkaarten behoudt. Bij vertrek van een lid van het gezin van den zelfverzorger, kunnen hem rahtsoenbonnen voor vleesch worden uitgereikt, op een basis van het normale burgerrantsoen van 250 gram per vyeek. Aan zelfverzorgers, die weer een varken voor huisslachting willen gaan houden wordt medegedeeld, dat er van een eventueele gelegen heid tot huisslachting in het najaar van 1942 nog niéts bekend is. Na 15 Februari 1942 mag er geen varken boven 40 k.g., behalve fokzeu- gen, aanwezig zijn. Men houde dus bij het aanschaffen van varkens rekening met deze gewichtsgrens. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORDHÖLLAND, I i

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 3