I' DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. verwonderd zijn. LA C H er t». Blue b AflsD sding.. J eeft een wie 6M Vergeefsche aanvallen der bolsjewisten aan het Oostfront. De strijd in Ned.-Indië. Stoutmoed ge aanval op Britsch vliegveld. BEKENDMAKING. Het beperken van werk. WAARSCHUWING. Aanmeldingsplicht voor werkioozen. Distributie rijwielbanden. Pagina 4. ia Monsterzalen geopend van 10-12 en 2—5 uur. Zaterdags 10-1 uur. (WAALWIJKSCH VAKMAN.) van EEN. kennis van be- emarken in het itvoer zijn vast» rlandsch Clearing nen te worden raat 6, 's-Graven- ïgent wordt ge- monopoliehouder, toewijzing in het mties. ducten dienen de r In-' en Uitvoer, producten tot de van IJS. )orlogstijd maakt de Prijzen met temd voor ver- .et 6 cent per K.G. suiker (z.g. tafel de detaillist de verkoopen, zal worden gesteld, aadsheffing uiker wordt ten inbegrip van in avert-suiker. Deze en, den handel en lonadefabrikanten, dergelijke, ijsbe- welke zij op 21 buizen, bij derden aad hebben. Daar- ds verkocht maar rtijen, welke op ffing verschuldigd. :ijn, en consumen- - en restaurant- vrijgesteld, ereenigingenj die otwinkelbedrijven /elke op genoemd alsmede over de /eg zijn. brikanten 3-. witsuiker, met ten genoegen van ond, dat deze is ïg 2 cerit op basis gt de hef- ad van den be- vveg is, niet Iheer luldigd. Is de hoe kwantum worden 1942 om 24 uur rweg zijn, ook al betrokkene een che Meel- welke opgave buslichting ter welke op aan- it en met inacht- toelichting ver-' nden is verplichj geven, hiervan :n den bepaalden zijn en niet als twinkelbedrijf op- - even geen opgave ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 46. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs-per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Kijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewohe advertëntiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Dinsdag 24 Februari 1942 mDuitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 23 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Oosten herhaalde de vijand in verscheidene sectoren van het front zijn vergeefsche aanvallen, waarbij zijn strijd krachten meedoogenloos in den strijd werden geworpen en zware verliezen leden. Bij luchtaanval len in het Donetzgebied en in het Noordelijk deel van het Oostelijk front werden 26 treinen der bol sjewisten zwaar getroffen. De vijand verloor gisteren aan het Oostelijke front 44 vliegtuigen. In het tijdvak van 1 Jan. tot 20 Febr. 1642 werden het Ooste lijke front 56.806 gevangenen binnengebracht. De bloedige ver liezen van den vijand bedragen een veelvoud van dit aantal ge vangenen. In denzelfden tijd wer den 960 pantserwagens, 1789 ka nonnen en meer dan 8000 voertui gen van allerlei aard buitgemaakt of vernield. Verder werden nog talrijke pantserwagens, kanonnen, tremen enz. door luchtaanvallen achter het-vijandelijke front ver nield. De bolsjewistische lucht macht verloor in denzelfden tijd 699 vliegtuigen in luchtgevechten, 159 door luchtafweergeschut en 331 door vernietiging op den grond. Tegenover dit verlies van 1189 vijandelijke vliegtuigen staat een verlies van ,127 Duitsche vliegtuigen. In Noord-Afrika activiteit van verkenningsafdeelingen in het ge bied van El Mekili. Italiaansche jagers vielen met groot succes een vijandelijk vliegveld /in het Oostelijk deel van Cyrenaica aan en vernielden daarbij 15 Britsche vliegtuigen. In het Oostelijk deel van de Middellandsche zee vernietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen c^erdag bij herhaalde stoutmoedi ge aanvallen ondanks krachtigen afweer van jagers en luchtdoelge schut een door torpedojagers be schermd Britsch convooi in het zeegebied ten Noorden van Sidi Barrani. Zij brachten 2 vrachtsche pen van 16.000 brt. in totaal tot zinken en beschadigden ook het derde schip van het convooi door bom-voltreffers zoo zwaar, dat het met slagzij bleef liggen. Op het eiland Malta werden vliegvelden alsmede werf installa ties en scheepsdoelen in de haven La Valetta door Duitsche ge vechtsvliegers met succes gebom bardeerd. De Britsche luchtmacht drong in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten het Noord- Duitsche kustgebied binnen. Twee Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. De luchtgevechten boven Java. Hén Japansche luchtbasis, 23 Febr. (Domei). Omtrent de actie der Ja pansche luchtmacht boven Java wordt nader vernomen, dat Zater dag bij den aanval op de vliegvelden van Kalidjati en Bandoeng, 17 groote en 6 kleine vliegtuigen op den grond werden gebombardeerd, waarvan er 7 in brand vlogen, evenals een deel vah een militair gebouw. In de omgeving van Bandoeng bonden Japansche jachtvliegtuigen den strijd aan met 14 vijandelijke toestellen. Als gevolg van het slechte zicht waren de resultaten niet na te gaan. Wel hebben deze eenheden aan de uiterste Z.-punt van Sumatra in de onjgeving van Tandjoeng- karang een Blenheim neergeschoten. Gisteren verraste een Japansche for matie het vliegveld van Buitenzorg en schobt twee vijandelijke toestel len neer. Andere vliegtuigen bom bardeerden dit vliegveld, beschoten het met machinegeweren en bescha^, digden 16 vliegtuigen 'op den grond* waarvan er 4 vlam vatten. Lahat bezet door de Japanners. Tokio. 23 Febr. (D.N.B.) Tijdens hun snellen opmarsch hebben de Ja pansche strijdkrachten, die van Pa- lembang in Z. richting oprukten, Zondagavond Lahat, een strategisch belangrijk spoorwegknooppunt in het binnenland van Sumatra bezet. Lahat ligt op ongeveer 180 K.M. afstand van Palembang. Verontwaardiging in Ned.-Indië over vertraagde Amerikaansche hulp. Tokio, 23 Febr. (D.N.B.) Volgens een radiobericht uit Batavia hebben de militaire autoriteiten in Ned.-Indië uiting gegeven aan hun verontwaar diging over de vertraagde Ameri kaansche hulp, vooral wat vliegtui gen betreft. Daar in het Z.W.-deel van den Stil len Oceaan een gebrek aan lucht strijdkrachten bestaat, zijn de Japan ners in staat ongestoord aanvallen te doen op de geallieerde steunpunten in deze gebieden. De Ned.-Indische autoriteiten hebben in deze radio- uitzending toegegeven, dat de laatste Japansche luchtaanvallen op Port Darwin niet alleen een hevige slag voor dit steunpunt dér geallieerden beteekenen, doch bovendien een be dreiging vormen voor de geallieerde verbindingswegen en de ravitaillee ring. Verklaring van Van Mook. Sjarfghai, 23 Febr. (A.N.P.) Tij dens zijn oponthoud in de Australi sche stad Sydney heeft de Ned.- Indische luitenant-gouverneur-gene raal van Mook een energieke offen sieve tactiek in Oost-Azië geëischt. Deze eiseh van Van Mook wordt be schouwd als een symptoom van de steeds grooter wrijvingen tusschen Ned.-Indische en Engelsche kringen in Oost-Azië. In Batavia wordt scherpe eritiek geoefend op het falen van de strate gie van het Empire. Men wijt dit falen aan gebrekkige voorbereiding door en gemis aan initiatief bij de verantwoordelijke personen. Thans, nu Batavia onmiddellijk be dreigd wordt, eischt Nederl.-Indië nog krachtiger dan voorheen 'n stem in het kapittel bij alle belangrijke militaire beslissingen. Van Mook oefende scherpe'eritiek op het instellen van verschillende oppercommando's en oorlogsraden in Oost-Azië en in het gebied van den Stillen Oceaan, temeer daar het wer kingsgebied eii de competentie van deze lichamen buitengewoon ondui delijk zijn omschreven. Van Mook noemde het ongehoord, 'dat men in een oogenblik van het grootste gevaar voor Ned.-Indië en Australië zijn tijd moet verdoen met dergelijke strijdvragen, Italiaansch legerbericht. Rome, 23 Febr. (Stef-ani). Het Italiaansche Weermachtbericht luidt als volgt: Patrouillegevechten in de om geving van Mekili. Eén onzer formaties jachtvlieg tuigen onder bevel van kapitein Dante Ocarso heeft een stoutmoedi- gen aanval gedaan--op de startbanen van het vliegveld Acroma in Oost- Cyrenaica, waar 15 toestellen ston den. -Tijdens verscheiden aanvallen met machinegeweren werden alle machines vernield, barakken en auto's in brand geschoten en troepen getroffen en op de vlucht gedreven. Onze vliegtuigen keerden alle terug. Duitsche vliegtuigen hebben in den strijddrie toestellen neerge schoten en een vierde op den grond vernield. Twee vijandelijke koop vaarders, een groot en een midden slag, werden in het oostelijk deel der Middellandsche Zee gebombardeerd en in den grond geboord. Doelen op Malta werden herhaaldelijk inten sief gebombardeerd door krachtige formaties der Duitsche luchtmacht, die bovendien op den grond zes En gelsche toestellen in brand schoten. DE BEZORGDHEID IN INDIE. Bangkok, 23 Febr. (DNB). De be zorgdheid in Indië voor eventueele aanvallen van de Japansche vloot neemt volgens radio Delhi nog meer toe. Nadat reeds maatregelen tot evacuatie van de steden Calcutta, Colombo, Madras en Karatsji zijn genomen, heeft nu ook de gouver neur van de provincie Bombay, Ro ger Lumley, de rt eer dan 2 millioen zielen tellende bevolking van Bom bay aangeraden de stad indien mo gelijk te verlaten. Ook Gandhi schrijft in zijn tijdschrift „Harijad", dat het voor de bevolking van de groote Indische steden het beste is, wanneer zij zich in de dorpen terug trekt om een algemeene paniek in de steden bij aanvallen te vermij den. De Indische wetgevfende verga dering te Delhi, zal naar gemeld wordt, a.s. Vrijdag in geheime zit ting bijeenkomen, om den oorlogs toestand te bespreken. Ook het In dische Hoogerhuis zal in geheime zitting bijeenkomen. Een datum is hiervoor nog niet bepaald. AAN BOORD VAN EEN VERNIEL DE BOLSJEWISTISCHE KANON NEERBOOT. Systematisch wordt het schip doorzocht. Tot het laatste oogenblik verdedigden zich de over levende manschappen, uit angst voor ae bedreigingen van hun commissa rissen, als zij zich gevangen lieten nemen. (Atiantic-Holland-P.K. Kirscha) BIJ DE DUITSCHE MARINE-ARTILLERIE VOOR LENINGRAD. Ge camoufleerd spoorweggeschut. (Atlantic-Holland-P.K. Peter) EEN RADIOREDE VAN ROOSEVELT. Stockholm, 23 Febr. (DNB). Pre sident Roosevelt heeft Maandag avond in een 'radiore le, naar de Britsche nieuwsdienst uit Washing ton meldt o.m. gezegd: „Voordat ons de voortdurende stroom van ons bewapeningsmateriaal een duidelij ke superioriteit heeft gegeven, moe ten wij er aan vast houden onze vij anden te allen tijd en. overal te ver slaan, waar wij ze aantreffen, ook al moeten wij wellicht een zekeren tijd terrein opgeven". Op het oogenblik aldus ijoosevelt, eischen wij een zware schatting van onze vijanden. De president zeide vervolgens: „Wij en niet onze vijand zullen het offensief in dezen oorlog uitvoeren. Wij zullen de laatste slagen winnen en definitief vrede maken". In zijn verdere rede zeide de pre sident o.m. nog: „Wanneer wij, zoo als gevraagd is, onze oorlogsschepen, onze vliegtuigen en onze koopvaar ders naar de vaderlandsche wateren zouden brengen en ons uitsluitend zouden concentreeren op de laatste verdedigingsloopgraven, zouden on ze groote krachtbronnen van elkan der worden afgesneden". Dè Ver- eenigde Staten zouden dan geener lei hulp meer kunnen zenden naar China, Engeland, Rusland, naar de Middellandsche Zee en de Perzische Golf. 'Wanneer de Ver. Staten met een zoodanige eenvoudige politiek zou den ophouden, n.l. de Noord-Atlan tische ravitailleeringlsijnen naar Engeland en Rusland te beschermen, aldus Roosevelt, dan zouden zij er toe bijdragen „het schitterende Rus sische tegenoffensief" tegen de Duit- schers kreupel te doen worden. Zij zouden Engeland berooven van een belangrijk deel van zijn aanvoer van levensmiddelen en oorlogstuig. On danks den grooten afstand en de moeilijke transportomstandigheden staan reeds, aldus de president, een groot aantal bommenwerpers en an dere vliegtuigen der Ver. Staten met Amerikaansche bemanningen thans 'in dagelijksch gevechtscontact met den vijand in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan. Duizenden man Amerikaansche troepen bevin den zich thans in dit gebiqd De oor log tegen Japan moet gewonnen worden door een slijtageproces. De twee laatste maanden is er niets ge beurd, dat den Ver. Staten aanlei ding zou moeten geven om deze fundamenteele strategie aan een herziening te onderwerpen. Roose velt beweerde vervolgens, dat de consequenties van den aanval op Pearl Harbour al waren ze „ernstig genoeg", sterk overdreven zijn. Het aantal der in Pearl Harbour op 7 Dec. gedoode officieren en man schappen bedroeg 2340 en het aan tal gewonden 946. Van alle in Pearl Harbour gest..tionneerde schepen ziin, volgens de gegevens van Roo sevelt, slechts drie buiten dienst ge steld. Tenslotte verklaarde Roosevelt „nooit tevoren hebben wij zoo wei nig tijd gehad, waarin zooveel te doen is". - z DE OORLOG IN OOST-AZIE. De bedreiging van Rangoon. Bern, 23 Febr. (DNB). Verwacht kan worden, dat Rangoon zal val len, zoo meldt Exchange Telegraph van daar. De geallieerden trekken zich thans onder zwarp en bloedige achterhoede-gevechten terug op de stellingen van de rivier de Sittang, die de laatste verdedigingslinie voor Rangoon vormt. Zaterdagavond is het tot een ver bitterden slag op ongeveer 109 km. ten N. O. van Rangoon gekomen, die van beide, zijde met uiterste krachtsinspanning gevoerd wordt. WATERBRON MIDDEN IN SAHARA. Parijs, 24 Febr. (DNB). Midden in de Sahara, 500 km. ten Zuiden van Reggane, in een klein karavanenbi- vak is men volgens persberichten bij boringen op 160 m. diepte op water gestooten. Deze mogelijkheid werd twee jaar geleden reeds voorspeld door' een jeugdigen Franschen geo loog. De maatschappij der spoorlijn Middellandsche Zee-Niger is nu on langs met de boringen begonnen. De bron levert tot honderd kubie ke meter per dag en het water ge lijkt in zijn samenstelling op zee water. Overwint toch die schroom, Blijft niet langer dralen. Geeft U op als collectant, En gaat een w. H. N.-bus halen- EEN ARTIKEL VAN WILLKIE. Stockholm, ,23 Febr. (A.N.P.) Vol gens berichten uit Londen heeft Willkie een artikel gepubliceerd, waarin hij schrijft: De geheele wereld en vooral de Amerikanen hebben nooit den droom van Wilson be grepen. Wij weten, waar de fouten liggen. De wereld had reeds toen Japan Mandsjoerije binnenviel en Italië in Abessinië binnendrong, moeten ingrijpen. Wanneer toen iets gebeurd was, zouden wij thans geen tweeden wereldoorlog hebben. In dezen zin is Amerika mede verant woordelijk voor hetgeen tnans ge schiedt, aangezien het op het juiste oogenblik niet handelend kon op treden. Wij hebben een fout gemaakt door het Internationale Gerechtshof van de hand te 'wijzen, door inter nationale samenwerking te weigeren en ons te verzetten teg'en internatio nale tarieven. Men kan thans zeggen, dat wij onbewust hebben gespecu leerd op de'massa der democratie. Wanneer men hélder nadenkt, moet men zeggen, dat industrieele sociale en economische krachten niet aan grenzen zijn gebonden en nooit bin nen nauwe grenzen, die thans bijna kunstmatig lijken, opgelost kunnen worden. Het gaat er om na de over winning niet meer terzijde te blijven staan. Precies zooals de Amerikaan sche soldaten overal moeten strijden, moet men er thans" zich van bewust zijn, dat degene, die overwint, de verantwoordelijkheid draagt voor den toekomstigen vrede. De krokodillentranen, die Willkie thans over den verdwenen Volken bond schreit, doen vreemd aan, als men bedenkt, hoe weinig waardee ring het internationale instituut des tijds van Amerikaansche zijde heeft ondervonden. Zijn thans naar vorerq gebrachte theorie, dat industrieele, sociale en economische krachten niet aan grenzen zijn gebondeh en Ame rika dus na den oorlog niet meer ter zijde kan blijven staan, is een wat al te doorzichtig excuus voor de in menging der Ver. Staten in de zui vere Europeesche aangelegenheden. Er blijkt opnieuw uit, dat men elk egoïstisch streven zoo kan bemante len tot'het ten slotte op een onbaat zuchtig streven ten bate van de ge heele menschheid begint te lijken. ONTPLOFFING IN MARSEILLE. Vichy, 23 Febr. (D.N.B.) Een ern stige ontploffing is Maandag ont staan in de centrale gasfabriek van Marseille. Volgens de tot dusver ontvangen berichten heeft het onge luk 14 dooden en 30 zwaar gewon de geëischt. welke geborgen zijn uit de puinen van de voor eengroot deel vernielde fabriek. Het aantal dooden, dat gevallen is, zal volgens latere berichten, waar schijnlijk veel grooter zijn. Behalve de 14 dooden, die reeds geborgen konden worden, worden nog andere arbeiders, die in de fabriek werkten, vermist. Buiten de dertig zwaarge wonden waren er talrijke lichtge wonden. De eerste ontploffing deed zich voor om 14 uur 45 in het hoofd gebouw derfabriek. Enkele secon den later volgden twee nieuwe ont ploffingen. Tengevolge van den luchtdruk stortte het geheele ge bouw in "elkaar, waardoor talrijke ar beider onder 't puin werden bedol ven. Nog tWee gebouwen werden eveneens, zij het ook in lichte mate, beschadigd. In een omtrek met een middellijn van verscheidene honderden meters wer den alle vensterruiten vernield. Troepen uit een naburige kazerne en de brandweer waren in enkele oogentolikfcen ter plaatse. Dank zij hun snelle optreden kon voorkomen worden, dat de door de explosie veroorzaakte brand oversloeg op den grooten gashouder. Aangezien dooi de ontploffing essentieele deelen het machinegebouw vernield zijn, zal een der der stad tot nader order zonder gas zitten. (Poiygoon-Seym) 's-Gravenhage, 23 Februari. Door het SS- en Politiegerecht in Nederland zijn drie Neder- landsche staatsburgers, waar onder een half jood, wegens het vervaardigen en verspreiden van verboden drukwerken, waarin wordt aangespoord- tot sabotagéhandedingem tegen Duit sche belangen, ter dood veroor deeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. BURGEMEESTER VAN NOOTDORP. 's-Gravenhage, 23 Febr. Het Rijks commissariaat deelt mede: de com missaris-generaal voor bestuur en .justitie heeft op grond van para graaf 3 van verordening No. 108/40 (vierde verordening betreffende bij zondere bestuursrechtelijke maatre gelen), tezamen met paragraaf 4 art. 1 van verordening no. 3/40 over de uitoefening van de regeeringsbe- voegdheid in Nederland, den burge meester van de stad Delft, F. W. van Vloten, belast met het tijdelijk waar nemen van de burgemeesterszaken in de gemeente Nootdorp. DE KABINETSWIJZIGING IN ENGELAND. Berlijn, 23 Febr. (A.N.P.) De twee de wijziging binnen 48 uur van het Britsche kabinet wordt in politieke kringen alhier beschouwd als een verdere verschuiving naar links en als een onderdeel van de latente crisis, die zich in Engeland open baart. Bijzonder kenmerkend is, naar hier verklaard wordt, de ver wijdering van den minister van oor log- Margesson en van den minister voor de productie, Brabanzon, die wegens hun anti bolsjewistische ten- denz, waarvan zij openlijk blijk heb ben gegeven, thans openlijk op ver zoek van sir Stafford Cripps zijn verwijderd. De Daily Mail gaf heel voorzich tig en tusschen de regels door te kennen, dat overigens geheel on dubbelzinnig kan worden tegenge sproken, dat de, ontwikkeling in Engeland gaat in- de richting van het bolsjewisme. Het is, zoo verklaart men te Berlijn verder, slechts nog een kwestie van tijd of de door Stalin vooruitgezonden man, de Kerensky van Engeland, zal voor een meer- radicalen pretendent van hei- bolsjewisme moeten wijken. In de Wilhelmstrasse, waar min of mer soortgelijke gedachten worden uitgesproken, wordt bovendien nog gewezen op de positie van de Brit sche labour'partij. Deze partij is, zoo zegt men.tdoor de opkomst van sir Stafford Cripps in een onaangename positie geraakt. Zij is gebaseerd op de tweede internationale, terwijl Cripss lid is van geen enkele partij, doch als exponent van de derde in ternationale moet worden be schouwd. De moeilijkheden, die hier uit voortvloeien, zijn, naar verklaard wordt, tamelijk duidelijk te voor zien. De parlementaire toestand biedt derhalve geen garantie, dat het kabinet ook in zijn nieuwe samen stelling een lang leven beschoren zal zijn. Derde uitvoerings besluit. 's-Gravenhage, 23 Febr. In het he den verschenen verordeningenblad is opgenomen het' derde uitvoerings besluit van den secr.-gen. van het dep. van sociale zaken betreffende het beperken van werk. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: De leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, alsmede dege nen, die een vrij beroep uitoefenen, behoeven toestemming van den di recteur-generaal van den arbeid, of de hiertoe gemachtigde instanties om: 1). Den wekelijkschen werktijd van het bedrijf, van een afdeeling van het bedrijf of van afzonderlijke werknemers op minder dan 48 uur vast te stellen; 2). Werknemers te ontslaan, tenzij artikel 1639p van het burgerlijk wetboek toepasselijk is. Toestemming behoeft eveneens een op het tijdstip van het in wer king treden van dit besluit bestaan de werktijdregeling van minder dan 48 uren per week. Het verzoek om toestemming moet, in viervoud aan het bevoegde dis trictshoofd der arbeidsinspectie wor den gericht en dien); met redenen te zijn omkleed. De toestemming kan van de ver vulling van bepaalde voorwaarden afhankelijk worden gesteld. Overtreding van deze bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden en met geldboete van ten hoogste tien dui zend gulden of met een dezer straf fen.' Wordt een strafbaar gestelde han deling begaan in het kader van het bedrijf van een rechtspersoon, dan wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem, die de opdracht dot de strafbare handeling heeft gegeven of die de feitelijke leiding had bij het verbo den handelen of nalaten. De straf baar gestelde handelingen zijn over tredingen. Dit Besluit treedt in wer king op den dag zijner afkondiging Tegelijkertijd treedt het eerste uit- voeringsbesluit buiten werking. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 24 Fe'br. onder: 19.09 25 Febr. op: 8.36 MAAN 24 Febr. op: 13.05 onder: 3.57 3 Maart Volle Maan, 's-Gravenhage, 24 Februari. Het departement van- financiën waarschuwt heli publiek oan geldstukken, welke door inker vingen of anderszins verminkt of veranderd zijn, aan te nemen-, daar men zich bij het in het bezit hebben van zulke waardelooze geldstukken, aan ernstige moeilijkheden bloot stelt. 's-Gravenhage, 23 Febr. Het Ver ordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van justitie betreffende den aan meldingsplicht van werkioozen. Ingevolge dit besluit moeten mannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsche nationaliteit of zonder nationaliteit, o in den leeftijd van ten minste achttien - en ten hoogste veertig jaar, die hun woonplaats of gewoon ver blijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig in staat zjjn uit eigen middelen in him levensonderhoud te voorzien, zich bij het bevoegde Geweste lijk Arbeidsbureau ter inschrij ving als werkzoekende aan melden. Niet tot aanmelding' verplicht ïs hij, die: 1. In een dienstbetrekking staat, tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft; 2. Zich reeds voor het in kracht treden van dit besluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of geworfe verblijfplaats bevoegde arbeids bureau als werkzoekende heeft aan gemeld; 3. Wegens wetenschappelijke of vakstudie niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien, tenzij hij (zij) den 'leeftijd van 24 jaar heeft bereikt; 4. wegens geestelijke of lichame lijke gebreken niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien. De aanmelding moet geschieden: 1. Indien hij, die tot aanmelding gehouden is, op den dag van het in werking treden van dit besluit niet in dienstbetrekking staat, binnen veertien dagen na dit tijdstip; 2. In andere gevallen binnen 48 uur nadat de dienstbetrekking een einde heeft genomen, tenzij de aan vaarding van een nieuwe dienstbe trekking onmiddellijk daarop volgt. Als bewijs der inschrijving geldt de door het Gewestelijk Arbeids bureau afgegeven inschrijvingskaart. Hij, die een voorgeschreven aan gifte niet tijdig, onvolledig, onjuist of in het geheel niet doet, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of met geld boete van ten hoogste drie duizend gulden. De strafbaar gestelde handelingen zijn overtredingen. Voor vervolging wegens overtre dingen zijn economische rechters in eerste instantie bij uitsluiting be voegd. Dit besluit treedt in werking op 1 Maart 1942."" Alle aanvragen voor Februari geannuleerd. 's-Gravenhage, 23 Febr. De secr.-gen. van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat de dis tributiediensten gedurende de maand Februari geen bonnen voor rijwielbanden afgeven. Alle aanvragen, welke voor de maand Februari zijn ingediend, zijn ver vallen verklaard, zoodat betrok kenen in Maart wederom bij de distributiediensten een nieuw aanvraagformulier moeten indie- VERKLARING VAN DEN GROOT-MOEFTI. Tokio, 23 Febr. (D.N.B.) In een interview met Domei heeft de groot- Moefti, naar Domei uit Rome meldt, verklaard, dat alle Mohammedanen op de wereld gebruik moeten maken, van de gelegenheid, welke de ver overing van Singapore door de Ja panners biedt. Zij moeten met Japan samenwerken, oan de eeuwenoude Anglo-Amerikaansche ketenen af te schudden. De val van Singapore doet de hoop der Aziatische volken op vrijheid en onafhankelijkheid geweldig toenemen. Na de opzien barende Japansche overwinningen te land, ter zee en in de lucht zijn de nderdrukte volken er tratsch op, Aziaten te zijn, aldus de Moefti. il

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 5