Hoesten trnrnjphDM maaM goed! AGENDA. SUKEN u K80PEN su CL0EC8 SPORT Het Duitsche „Plan van den Arbeid" voor turopa. Vrijwilligers vóór! LAAISTE BEKWHIES Dagorder Dir.«Generaal W. H. N. AMSTERDAMSCHE BEURS 3VzPANDBRIEVEN a 99 Bedrijfsbij< Naar meer socl geauk. ^ALKMAARSCHE CC PB ANT VAN DINSDAG 24 FEBRUARI 1942.* Pagina 2 TERAARDEBESTELLING H. C. BIERMAN. Gistermiddag 12 uur is op de r.lc. begraafplaats St. Barbara ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer Bierman, werkman bij de gemeentereiniging, die, zooals men weet, is gestorven na het hem verleden week overkomen ongeval. In de kérk aan het Verdronkenoord had van te voren de kerkelijke plech tigheid plaats. Op het kerkhof waren o.m. aanwezig de burgemeester, wet houder mr. de Groot, de oud-dir. der reiniging, de heer Grootegoed, de twee opzichters en het heele perso neel. Aan het graf werd niet ge sproken. DRUK VERVOER PER TRAM. In de afgeloopen maanden is het personenverkeer op den buurspoor< weg: AUtmaar-Schoorl-Warmen- huizen v.v. dusdanig gestegen, dat een aantal reizigers meermalen met staanplaatsen tevrede» moet zijn. Ondanks den zwaren sneeuwval, waardoor autobussen en rijwielen uitvielen, hield „de spoorwagen" den strijd vol en overwon, zij het nu en dan met vertraging. GESLAAGD. Bij het in Januari te Amsterdam gehouden examen van de Ver. van Handelsexamens op practischen grondslag slaagde o.m. onze stad genoot H. J. Godijn. WATERSCHAP DE SCHERMEER. De Maandag ten stadhuize ge houden vergadering van den polder Schermeer werd bezocht door - 1T hoofdingelanden, alsmede den secre- taris en den penningmeester. Bij de opening sprak de dijkgraaf; de heer C. Kramer Glijnis, eenige hartelijke woorden tot den heer Koning, in verband met het overlijden van diens vader, die oor als heemraad'het belang van den polder gedurende vele jaren heeft gediend. Voorts sprak de dijkgraaf zijn beste wen- schen uit ten aanzien van een spoe dig herstel van den wegens ziekte afwezigen heer Dekker, heemraad. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de heer Jb. Boekei door den secr.-gen. van waterstaat is herbe noemd als heemraad. Goedgekeurd werd een wijziging van de keur ,t'an de Schermeer. De heer W. Groot Gz. te Stompe- toren werd herbenoemd als hoofd ingeland van he,t hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland. Met algemeene stemmen werd op voorstel van dijkgraaf en heemraden besloten tot het wijzigen van het besluit tot toekenning van een tij delijke verhooging van tractemen- tpn. Evenzoo werd besloten tot het aangaan van één of meer tijdelijke kasgeldleeningen tot een zoodanig bedrag, dat nimmer méér dan 50.000 zal zijn opgenomen, renten de hoogstens 1 pet. boven het pro messe-disconto van de Ned. Bank. Bij de-sluiting zei de voorzitter dat'hjj onder de huidige omstandig heden hoog water na dezen winter zeer wel mogelijk acht. Niettemin zal getracht worden om tijdig te malen. DE INDlfc-FÏLM TERECHT. De vermiste film „Kleur en Glorie onzer tropen" van de Maatschappij Nederland, welke de vorige week hier ter stede niet kon worden Ver toond, omdat zij, op de reis van Roer mond naar Amsterdam, blijkbaar ge- stoien was, is terecht. Men begrijpt, dat het vinden van deze film, die een waarde van meer dan f 30.000 heeft, bijzonder verblij dend is voor allen, die Haar in diver se plaatsen vertoonen om Tiet pu bliek de schoonheid van ons verre koloniaal gebied door beeld en woord te doen beseffen. Zooals bekend, ontbrak er van de acht koffers met benoodigdheden voor deze geluidsfilm bij aankomst té Amsterdam alleen het koffertje, dat de film zelf bevatte. Het werd thans opengebroken teruggevonden in een ledige 3e klas coupé te Alk maar. Waarschijnlijk heeft de diei in dit koffertje iets geheel anders verwacht en liet, na zijn teleurstel ling over den inhoud, in een leeg compartiment gezet, waarne het in Alkmaar terecht kwam, vanwaar men het naar Utrecht afdeeling gevonden voorwerpen had opge zonden. Het ligt in het voornemen deze fraaie kleuren- en geluidsfilm in de eerste helft van April in Alkmaar te vertoonen, HANDEL IN KOLENBONNEN. De plaatsvervangende economi sche rechter te Alkmaar deed Maan dag uitspraak in de zaak tegen den Alkmaarschen kolenhandelaar J. Husken, die zestig kolenbonnen aan zijn klanten had verkocht. Verdach te, die Woensdag j.l. terecht stond, werd veroordeeld tot 300 of 40 da gen hechtenis. De officier had vijf maanden gevangenisstraf gevorderd. De Alkmaarsche koopman J. Boom, die van genoemden H. dertig ko lenbonnen a 3.50 had gekocht, werd tot 125 of 20 dagen veroor deeld. Tegen hem had de officier vier maanden gevangenisstraf ge vorderd. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Maandagmiddag is aan de Oost zijde van de nieufve sluis te Noord- scharwoude een érnstig ongeluk ge beurd, dat den 60-jarigen heer O., vader van het tehuis voor ouden van dagen te Heerhugowaard, het leven heeft gekost. De heer O. reed per fiets op den verkeersweg. Hii stak plotseling naar links over, om den Westdyk van de Heerhugowaard op te gaan. Een autobus van de HABO, die juist een achter hem rijdenden wa gen passeerde, reed hem aan, met het noodlottig gevolg, dat hij bin nen zeer korten tyé overleed. De doktoren de Wit uit Oudkar spel en Huisman uit Z.-scharwoude waren spoedig ter plaatsë, doch hun hulp mocht niet meer baten. BEVORDERING VAN HET GEÏTENRAS. In de hoofdbestuursvergadering van de. vereeniging ter bevordering van het geitenras in Noordholland welke dezer dagen te Amsterdam onder leiding van den heer J. L. Groot uit Heiloo plaats had, werd uitvoerig besproken wat 1941 ons bracht en welke wegen men in 1942 moet bewandelen om het geitenras op peil te houden. De dieren onder vonden de gevolgen van de schaarschte aan krachtvoeder, zoo dat een volle melkgift achterwege is gebleven. Ook voor de jongere dieren waren de gevolgen merk baar. In het begin van 1941 kwam het slachtverbod voor bokken en geiten, - waarmee het frauduleus slachten een einde nam, want een geit, die volgens berekening vet was, werd grif voor prijzen van 100 tot 150 verkocht. Intusschen waren er reeds mooie gezonde die ren als offer gevallen. Een ander overheidsbesluit was, dat alleen voor de consumptiemelk mocht -worden afgeleverd met een vetge halte van 2.6 pet. vet. Gevolg was een groote liefhebberij voor het houden van geiten en verhooging van prijzen. Door gebrek aan opfokvoeder is het aanhouden van boklammeren en geitlarnmeren beneden verwach ting gebleven. Slechts 16 dieren (mannelyk) zijn ingeschreven. Aan vulling uit andere provinciès kan niet plaats hebben. In het jongvee- register zij 345 lammeren (vr.) in geschreven, een aantal dat hoopvol stemt. In het hulp- en fokregister zijn resp. 298 en 184 dieren inge schreven. Het aantal afdeelingen gaat regelmatig vooruit. In het be gin van 1941 waren 1161 leden in geschreven met 2683 geitep. Xn 1942 was dit aantal 2000 met 3200 geiten. In de afdeelingen is veel en vruchtbaar werk verricht. Een bui tengewoon succes was de L.T.M.- tentoonstelling te Hoorn. Jammer dat op de landbouwtentoonstelling te Allernaar de inzending geiten en bokken ontbreekt. Kan de jonge af deeling Alkmaar hierin geen veran dering brengen? De overheid steunt de prov. ver eeniging met een rijkssubsidie groot 357 eri een prov. subsidie groot .900. Voor het eerst sinds vele jaren heeft de vereeniging geen schuld; er is een saldo van ruim 50. DE AANVOEREN TER VEILING. Nieuwe regeling. Bij de veilingen is een circu laire van de Nederl. Groenten- en Fruit-Centrale ontvangen, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de bevroren sluitkool het eerst dient te worden aangevoerd. Mocht deze kool niet of niet ten vol le voor export en/of binhenland (ten behoeve van het bureau Groen ten- en Fruitvoorziening) worden afgenomen, dan dienen de veilingen zich met de Centrale in verbinding to stellen voor aflevering aan de drogerijen. Ten aanzien van bevroren peen is bepaald, dat deze met ingang van Maandag 23 Febr. onge stoord moet worden aangevoerd en geveild tegen den prijs van 3.50 per 100 kg ten behoeve van boven staand bureau, eventueel van de drogerijen. Opgave van den aanvoer en de hoeveelheid van deze peen dient daags te voren aan de Centra le te .geschieden, welke nadere in structies zal geven aan wie mo^t worden afgeleverd. Voor hoeveelhe den met binnenlandsche bestemming van minder dan 2500 kg geldt niet de bepaling, dat déze voor het bu reau Groenten- en Fruitvoorziening moeten worden beschikbaar ge steld. Afgifte van kool ten behoeve van de Duitsche weermacht kan blijven geschieden uit het exportgedeelte, terwijl de voor het binnenland be stemde hoeveelheid geheel ter be-, schikking komt van het bureau voor Gronten- en Fruitvoorziening te Den Haag. Dit laatste geldt niet voor hoeveelheden sluitkool, welke voor het binnenland bestemd, in to taal minder dan 1500 kg bedragen. Ten aanzien van uien, kool rapen en kroten (bieten) is bepaald, dat ook deze producten wat het binnenlandsche gedeelte be treft, geheel ter beschikking gesteld dienen te worden van genoemd bu reau; de wijze, waarop over deze producten zal worden beschikt, zal nader bekend worden gemaakt. Voor hoeveelheden van minder dan 2500 kg van elk dezer producten geldt dezelfde bepaling als bij sluitkool en peen. CASTRICCM. Diefstal van hout. - In den nacht van Zaterdag op Zondag, en van Zondag op Maandag zijn ten -na- deele van de Ned. Spoorwegen spoorbielzen ontvreemd, liggende langs de spoorlijn in 't Bakkum- merveld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Met pensioen. - Aan den heer D. Zinkweg, hoofd der openbare lage re school te Bakkum, is met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.; G. H. W, ter Hoeven, Alkmaar, Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Vluchtelingen (rom. sens.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Het gouden masker (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag- en Donderdagav. geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Robert en Bertram (kom.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer 's Avonds op de heide (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Dinsdag 24 Februari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, verg. Vereen, voor Gezinsverpleging. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, tooneel avond Selskip Friso. Woensdag 2:5 Februari 8,15 uur, dancing Harmonie, voor drachtavond Nut. Donderdag 26 Februari. Harmonie, donateursavond vrijz. herv. zangkoor. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Wederom acht schepen getorpedeerd. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 24 Feibr. (D.N.B Het op perbevel dér weermacht deelt mede: Duitsche d-uikbooten hebben van convooien op den Atlanti- schen Oceaan en voor de Ame- rikaansche kust wederom acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 63.000 ton, waaron der vijf tankschepen, tot zinken gebracht. SCHOORL. Sneeuwruimen. - Nu de arbei ders in de werkverruiming, in den beginne versterkt met een aantal andere burgers, gedurende eenige weken gewerkt hébben om de vele kilometers hoofd- en zijwegen be gaanbaar te maken, zal dit werk dezer dagen geëindigd zijn. In den vervolge zal de weldra te leveren 31/» meter breedt sneeuw ploeg er mede toe bijdragen om dit werk tijdig te verrichten. Houtdiefstallen. - De gemeen tepolitie heeft eenige personen ge verbaliseerd, die hout ontvreemdden uit de bosschen en zich niet ont zagen er met zaag en bijl op uit te tlekken. Hoewel de koude een kwelling is, moet toch aan dit eigen machtig optreden paal en perk wor den gesteld in het belang der gé meenschap. "STOMPETOREN, Benoemd. - De heer J. C. Duin, ambtenaar tér secretarie der gem. Oterleek, is benoemd tot secretaris ontvanger der gemeénte Graft. HEILOO. Uitreiking inlegvellen. - Ingezete nen van Heiloo, Egmond aan Zee en Egmond-Binnen, die niet in de gelegenheid waren op de daartoe vastgestelde data him inlegvellen af te halen, worden alsnog in de gelegenheid gesteld dit te doen op Donderdag 26 en Vrijdag 27 Febr. a.s. van 9.30 tot 12.30 uur op het Distributiekantoor te Heiloo, Ken- nemerstraatweg A 382. Distributie stamkaarten en bon 13 van de bon kaart Reserve medebrengen. HENSBROEK. Poldervergadering. - De pol der en banne hielden Maandag ten gemeentehuize een algemeene ver gadering onder voorzitterschap van den heer Jb. Grapt Jz., die mede deelde, dat de schade aan het gras gewas, ontstaan door de werkzaam heden aan den Dijk, nog niet is ver rekend. Over dit punt ontstond een langdurige bespreking, daar men het bedrag dat de polder moet beta len, veel te hoog vond. Tenslotte be sloot men om 1 meter breedte over den geheelen dijk te vergoeden. Tot gevolmachtigden 'voor even tueel te nemen besluiten werden aangewezen de voorzitter en de se cretaris-penningmeester. De legger der wegen Egt ter in zage ten gemeentehuize tot 31 Maart. Verder was nog ingekomen een schrijven waarin werd medege deeld dat bij poUtieverordening moet worden vastgelegd, dat in tij den van nood (bescherming va%dy- ken) het bestuur het recht heeft manschappen, materialen, schüiten, paarden enz. te vorderen, maar dat het bestuur daar ook plichten te genover moet stellen. Door het gebruik van Hoestival. verdwijnt Uw hoest geheel en al! „Wat MIJnhardt maakt Is goed". Flacon 90 ct. BjJ Apoth. en Drogisten. Schaatsen KENNEMER IJSBAAN TE CASTRICUM. Op de Kennemer Ijsbaan te Cas- tricum werd Zondag een afvalwed- strijd gehouden, waaraan door 15 personen werd deelgenomen. Uit slag: 1. Molekamp te Castricum, 2. A v. d. Wolf te Castricum, 3. Nic. Min t® Limmen. (Van onzen Haagschen correspondent.) Met de opdracht van Rijksmaar schalk Göring aan den directeur- generaal van den Arbeid, Dr. Mans- feld, is het sein gegeventot de mo bilisatie van alle Europeesche ar beidskrachten. Wij hebben daarop in ons blad reeds gewezen. Nu in Duitschland voor den Europeeschen strijd tegen den bolsjewistischen beer, wiens brute kracht niet onder schat mag worden en die zijn klau wen, bij een overwinning, ongetwij feld ook begeerig uitstrekken zou naar ons mooie landje aan de zee, elke weerbare man in het veld wordt gebracht, om geen enkel risi co te loopen, acht men het voor de overige landen van Europa- niet minder dan een moreele plicht om de hierdoor ontstane lacunes in de gelederen van het arbeidersfront aan te vullen. Het komt ons zelfs waarschijnlijk voor, dat mede de mate, waarin deze steun verleend wordt, .van niet geringen invloed zal blijken te zijn op de na-oorlog- sche positie van het betrokken land. Zoo wordt ook op de Nederland- scné arbeidsmarkt een beroep ge daan; allereerst om vrijwilligers, omdat men aan Duitsche zijde zie ook het bovenstaande er groote waarde aan hecht, dat de arbeiders zich uit eigen beweging beschikbaar stellen'. Indien wij echter juist in gelicht zijn, zal het hierbij niet krui nen blijven. In deze mcening wor den wij versterkt door een artikel in „Das Reich", gewijd aan de mobili satie der Europeesche arbeidskrach ten, waarin de volgende passage voorkomt: „Bijzonder moeilijk is de mobilisatie der verborgen reserves, omdat deze zonder ingrijpen van de overheid (Spatieering van ons. - Red.) in het economische leven onbereikbaar zijn, en in den regel ook verband houden met een verandering in de levens- en be roepsgewoonten van den afzonder lijken iriividu, welke verandering zekere offers aan persoonlijke vrij heid meebrengt". De verborgen reserves. Dergelijke verborgen reserves of onzichtbare werkloozen kennen wij ook ten onzent. Terstond na de oor logsdagen van Mei 1940, toen vele ondernemingen zich al of niet te recht genoodzaakt achtten een deei van haar personeel te ontslaan, werd de ontslagverordening-Winkel- man afgekondigd, die in eerste in stantie ten doei had, een paniek op de arbeidsmarkt te voorkomen. De ze, mede in verband met de op de arbeidsmarkt heerschende onduide lijke vooruitzichten, op de bedrijven gelegde last kon niet anders dan van tydeEjken aard zijn. Derhalve werd eenigen tijd later de z.g. wachtgeldregeling ingevoerd, waar door het b.v. voor scheepvaartonder- nemingen, handelsfirma's, export- industrieën e.d. mogelijk werd, de band tusschen bedrijf en (overtol lig) personeel in stand te houden, hetgeen voor alle betrokkenen ve lerlei voordeelen had. Hiertoe werd door het Departement van Sociale Zaken - gelijk nojg steeds geschiedt - aan de bedrijven een subsidie ver leend op het aan overtollig perso neel uitgekeerde wachtgeld. Op deze waren niet alleen de gedupeerden geholpen en werd een paniek op de arbeidsmarkt voorkomen, doch ook voor de bedrijven bood deze rege- Eng het voordeel, dat zij haar per soneel grootendeels ter beschikking konden houden. Naast dezen vorm van steun be- staat er nog een tweede, die in de practijk op hetzelfde neerkomt; en wel de onder toezicht van het de partement van Handel enz. verstrek te onderlinge hulp van bedrijfsge- noo.ten in verband met ondêrbezet ting in een geheelen bedrijfstak. Het aantal der aldus ontstane „on zichtbare werkloozen" wordt ten slotte nog vergroot door die werk nemers, wier loon door de onderne mingen voor eigen rekening wordt uitbetaald, doch die als gevolg van de huidige omstandigheden geen volledige dagtaak meer hebben. Bij een ruwe schatting van den omvang dezer verschiUende vormen van onzichtbare werkloosheid, kwam men onlangs tot een totaal aantal van een kleine 100.000 personen. Dit nu zijn o.a. de „verborgen re serves", waarop de schrijver van bo vengenoemd artikel in „Das Reich' doelt en/welker „opsporing" zonder ingrijpen van hooger hand door hem onmogelijk wordt geacht. Naar ons ter oore komt, zou een dergelijk ingrijpen dan ook eveneens voor ons land in de bedoeling Eggen, indien zich althans niet voldoende vrijwil ligers aanmelden. In dit verband ge waagde de Tel. dezer dagen reed§ van een mogelijke stopzetting der subsidie op de wachtgelden,waar door de aldus getroffen werkkrach ten automatisch als werkzoekenden bij de arbcidsbureaux zouden moe ten, terechtkomen. Vrijwillige aanmelding nog mogelijk. Afgezien van de vraag, of op deze wijze een voldoend aantal vakbe kwame en vaUde arbeidskrachten voor Duitschland beschikbaar komt, is het bovendien nu nog niet zoo ver. De resultaten der vrijwillige aanmeldingen worden nog afge wacht. Van Duitsche zijde wijst men hierbij terecht op de gunstige ar beidsvoorwaarden. De arbeider, die zijn gezin achterlaat, geniet boven zijn loon, dat varieert van 45 tot 100 mark per week, nog een z.g. schei dingstoelage, terwijl naar nog on langs uitvoerig werd bericht de sociale orzprging voor hem en zijn gezin aan de hoogste eischen vol doet en verzekerd is. Van het loon moet minstens 60 pet. naar het gezin worden overgemaakt, terwijl boven dien gedurende de eerste weken na de tewerkstelling een „overbrug- gingssteun" aan de achtergelaten be trekkingen wordtuitgekeerd door het Neaerlandsche departement van Sociale Zaken. Met voUedige erkenning van het feit, dat er tegenover al deze voor deelen ook ongemakken staan, mee- nen wij toch, aEe omstandigheden en verhoudingen in aanmerking ge nomen, dat Nederland zeer zeker vrijwillig nog een behoorlijk aantal arbeidskrachten, met name vooral jongeren, wier handen in eigen land helaas toti werkloosheid gedoemd zijn, inet alle geestelijke, moreele en stoffelijke bezwaren en gevaren daarvan, kan opleveren,' om het Europeesche productieproces, waar mee ook ons bestaan in meerdere opzichten gemoeid is, aan den gang te houden. In zekeren zin „hokvast", heeft ons volk toch altijd tevens voldoen den ondernemingsgeest bezeten om ook-over de grenzen de handen uit de mouwen te slaan en zich met stevige Hollandsche knuisten een permanent of tijdelijk bestaan te verzekeren in den vreemde. Die eigenschap mag, zelfs nu, niet verloren gaan! (Ongecorrigeerd.) Landgenooten, Juist in dezen tijd, nu de winter ons terdege laat voelen, wat koude werkelijk beteekent, spreekt de nood van onze behoeftige landgenooten welEcht sterker tot u dan ooit het geval was. Het is verbEjdend dat juist in dezeii tijd, nu tal van landgenooten verstoken zijn van warmte en hel meest noodzakelijke voedsel, Win terhulp Nederland op zooveel plaat sen kan ingrijpen, dank zij den inzet van duizenden vrijwilEge medewer kers, jongeren en ouderen, die on danks de weersomstandigheden er op uit trekken om hulp te vërleenen, daar waar het noodig is. Deze vrijwillige niedewerkers hebben het begrip gemeenschapszin tot werkelijkheid gemaakt en ik. doe een dringend beroep op hen om on vermoeid door te gaan en zich met alle krachten in te zetten. Doch verder zou ik allen, die nu nog aarzelend aan den kant staan wiUen vragen om te beslissen. Beslissen om zich mede in de gele deren te scharen van ons groote WHN-corps, dat reeds in staat was tienduizenden en nog eens tiendui zenden in den lande te helpen. Op 27 en 28 Febr. zal wederom 'n straatcollecte worden gehouden, een coUecte waarbij de beeltenissen van groote mannen uit onze historie zul len worden verkocht Laat de her innering aan hen U de beslissing gemakkelijk maken. Zij hebben niet gepraat, maar gedaan. Maar hen niet beschaamd. Doe zooals zij en zet U in voor Uw volk. Twee mogelijkheden staan voor U open. Offert. Offert, omdat tiendui zenden wachten en ook van Uw be slissing afhankelijk zijn. Meidt U als collectant of coUec- trice, om anderen het offeren moge lijk te maken. Doch het best dient ge Uw volk door geld en tijd ter be schikking te stellen. Offert en meldt U, opdat ons devies op 27 en 28 Februari bewaarheid worde: „Voor het volk, dooi het volk". Den Haag, 23 Februari 1942. PIEK RATTENBESTRIJDING. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen deelt mee, dat de voorbereiding der rattenbestrijding in Nederland, die op dit oogenblik door hem wordt uitgewerkt, een tweeledig karakter zal dragen. Aller eerst wordt nagegaan in hoeverre de door plaatselijke omstandigheden op tredende verschnien een rationeele samenwerking van alle instanties, die zich met rattenbestrijding bezig houden, mogelijk maakt. Daarnaast is echter in vele gevallen weten schappelijk onderzoek noodzakelijk, haar nog verschillende vraagstukken onopgelost zijn, die van groot belang kunnen zijn. Deze beide punten, de coördinatie en het wetenschappelijk onderzoek, zullen leiden tot de basis, waarvan uitgegaan kan worden om de resultaten der bestrijding uit te breiden eii op te voeren. De vergoeding van 10 ct., die de Plantenziektenkundige Dienst voor- ïoopig voor elke doode rat uitlooft, is vanzelfsprekend niet als bestrij dingsmaatregel" bedoeld, daar het resultaat hiervan slechts plaatselijk en waarschijnlijk niet zeer groot zal zijn, maar dat deze gegeven wordt in verband met het wetenschappelijk onderzoek, waarvoor een vrij om vangrijk materiaal noodig is. Hierbij moet echter de eisch gesteld worden, dat de Plantenziektenkundige Dienst de ratten in verscben toestand ont- v angt, daar zü anders voor onderzoek waardeloos zijn; bovendien moet de vindplaats zoo nauwkeurig mogelijk bij elk exemplaar opgegeven worden. BUREAU LANDSCHAPS- BESCHER.MING OPGERICHT. 's-Gravenhage, 23 Febr. De Land standpersdienst meldt, dat bij de hoofdafdeeling „Volk en Bodem" van den Nederlandschen Landstand is ingesteld,' een bureau „Landschaps- bescEerming". Met de leiding van dit bureau is belast de heer W. N. Linde man, van Limburg Stirumweg, Oos terbeek. De taaie van dit bureau zal zijn zich bezig te hóuden met het boersth karakter van het Nederland- sche landschap, teneinde het eigen karakter van liet boerenland te be- haren. OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 24 Februari STAATSLEENlNUEjN- Voi k. 3)4 Nederland 1941 9l*lt 4-% Nederland 1941 .lOcs/s 4 Nederland 194Ü II Kkty, 3—3V, Nederl. 1938 95i/i« 3 Ned -Indlë 1937 ts4>/« BANK-INSTELL, Amsterd. Bank 154'/< Handel Mij. Cert v. t 2.59 100 Koloniale Bank 95 Ned. ind. Handelsbank 7(1'/, 1ND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Ume 151»/. Calve Delft Cert. 105 Nederl. Ford .330 Lever Bros 148»/.. Phil. Gloeit. Gem. Bezit 270 CULTUUR MAAXSLH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. suiker tin Verg. Vorsténlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Seróadjadi SCHEEPVAARTEN. Hol land-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Den Batavia Oude DeE114 Son bah10 1/j 194 .130 i' 135 - 57'/, 200 •111 817, 65 60 557, 110 85 V« 138 ,1141/, ,100 1942 lu. 40 9 100% lücy, y5s/B 84% 152Vs 100 99 70 1501/, 100-1/, 326 142 253 182-4 125 130 56 192»/. 101 80 60 55 107J.8 80 135 111.2 95 113 100 Hypotheekbank Noord-HoUandich Grondcrediet N.V. Alkmaar. POLITIERECHTER. (Zitting van 23 Februari). Onschuldig. Een werklooze uit Hoorn was er van beschuldigd als steuntrekkende te hebben verzwegen, dat hij een fiets, van zekeren V. voor vijf en een_ halven gulden had gerepareerd. Een deel van dat bedrag was natuuriijk arbeidsloon en dat deel had vopr tweederdén van het steunbedrag af getrokken moeten worden. Door te zwijgen zou zulks niet zijn geschied. De aldus van fraude beschuldigde ontkende iets te -hebben verzwegen, want hij had voor V. heelemaal geen fiets gerepareerd. Hij was op den dag, dat zulks zou zijn geschied, zelfs tamelijk ziek geweest en niet in staat te werken. V. beweerde als getuige ten stelligste des morgens om elf uur zijn fiets bij verdachte te hebtjen gebracht en om half een. te hebben teruggehaald. De echtgenoote van verdachte zei met de grootst mogeHjke beslistheid, dat haar man dien dag ziek was ge weest en dat hy van V. geen fiets ter reparatie had ontvangen. V. was er niet geweest. Twee andere getuigen beweerden steUig, dat verdachte dien dag vrij erg ziek was, niet in zyn werkplaats was geweest en zeker geen fiets had gerepareerd. Merkwaardig was nog de mede- deeling van den'verdachte, dat men hem al eens eerder had probeeren te vangen op iets dergelijks. Toen was iemand aan het Hoorn'che bureau van sociale zaken gaan vertellen, dat hy van hem (verdachte) veertien dagen lang een fiets had gehuurd tegen betaEng. Men mojst er maar op letten, of verdachte dat wel zou opgeven. Toen verdachte dat inder daad niet opgaf, werd het een zaakje, waarbij echter de aangever als leu genaar te kijk kwam te staan. Met den meesten spoed werd ver dachte op voorstel van den officier vrijgesproken. Verduistering. Een bakkersknecht uit Enkhuizen moest terecht staan, omdat - hy, in dienst zijnde by de N.V. Enkhuizer brood-, koek- en beschuitfabriek, veertig gulden had verduisterd. Het was niet de eerste keer, zoodat ont slag volgde, met een proces-verbaal. Hy gaf het feit toe. Het geld had hy aan allerlei kleinigheden, o.a. siga retten, besteed. De officier vorderde vier maanden gevangenisstraf, maar de rechter ver- Gordfeelde den man tot zestig gulden boete of 15 dagen hechtenis, in de verwachting, dat de berooide ver dachte wel twee weken zal gaan zitten. Diefstal. Een H. H. Waardsche scheepmaker bad uit de keuken van de winkelier ster R een opplakvel met vyftig vet- bonnen weggenomen en ten nadeele van een anderen winkelier tien kilo gortmout gestolen. Reeds als kind was verdachte een justitieklant. Dè officier vorderde daarom twee maan den gevangenisstraf. De rechter ver oordeelde hem tot zes weken ge vangenisstraf. Een Oude Niedorper tuinder moest terecht staan, omdat hy van de rykswerk verschaffing in zyn ge meente een yzeren plaat, een stuk of wat bielzen en een paar kruiplanken had „geleend". De officier vorderde f 40 of 15 dagen, uen straf, die door den politierechter tot de helft werd beperkt. Een te Enkhuizen wonende kok, die chef-kok was in een werkver schaffingskeuken te Andyk, werd er van beschuldigd gedurende veertien dagen eiken dag een pakje boter of vet te hebben verduisterd. Verdachte ontkende het hem ten laste gelegde hardnekkig en ging zelfs zoo ver den getuige B., kok in genoemde keuken, er van te beschuldigen, zelf de boter en het vet te hebben gestolen. De officier geloofde dén getuige B. en nog een ar.deren getuigenden kok, die ook allerlei-leelijke dingen van verdachte had gezien. Hy vond een fnnke "straf noodig en vorderde twee •landen gevangenisstraf. Het vonnis as zes weken gevangenisstraf. ALKMAARSCHE C (Van onzen eigen Op uitnoodiging d des Reichscommissar Nordholland hebben Haarlem de eerste komst in Noordholli meerderen z-1 word' gewoond. Deze -bi plaats in de N.V. Ho voormalige Conrad de aandeelen door overgenomen en wel Duitsche hoofdleidinj Nederlandsche leidin sche weermacht. In dit bedryf zyn derlandsche mannen tewerkgesteld- Wie werken kan, krygt c leiding. De loonen Hollandschen maatst wyl de jongeren, loon volgens Hollani komst te laag werd hooger loon ontvang In den tyd van eer drijf geweldig uitget heeft daarby aüe aa ken aan de hygiënis heidsbelangen voor Zoo zagen wy daar len kleerkasten, bet< legenheden met wan ter, een groote ruin goed ingerichte i voor een 'dokter, koi men in een modern mag verwachten. Wi goedgebouwde schuil van indirect Echt bedrijfszaal met „Handen- en hoofda by elkander" en schap naar Vrijheid luk". Wat in de fa wordt bleef voor on interesseerde ons oo wy er toch niet over ven. Aan het bedry school voor 100 man ongeschoolden' in k vakarbeiders maakt. Wie vakarbeider w kan, bekomt hier zyi In de ontspannin de werkers met hoo dichte ryen opgestelc toegesproken door d gen, de referent vooi en den heer Fünck van het N.V.V. te H De arbeiders we toegesproken door wensman van het bi Kreyer, die het ee recht noemde veel bedryfskameraden h winter te hebben ki ten en verklaarde dat een winter als tweeden maal niet De beer De hèer Lüttgen aan met de opmerki eerste maal was wa< beidskameraad in e( woord voerde en cc deze byeenkomst beeld bood als der komsten in Duitschl ven. In Nederland nooit dergelyke plaats gehad. Wel bc dergelyke vergade daarvoor zyn de tij Als eenige vakcentr het N.V.V., dat echte organisatie heeft mi ken. Nederland, zoo leek een land van luk, maar na een tv deering is spr. tot komen, dat de Nedei ders in de schaduw land was tevreden, scheppende massa De schuld aan dez niet by de Nederlan Zij waren de dupe ze elementen, die particulieren winst ploiteerden. Practise derlandsche arbeider gen en geen invloed ontwikkeling van zi door was het mogel 1940 het Nederlands geen oorlog wilde, i craten in den oorlog dervolk werd gedrev Direct na den ooi Nederlandsche volk met het Duitsche sa voor een sociaal ree meenschapsopbouw. partyen begonnen C landsche arbeiders men, geleid door Jot selaren, en daarom commissaris die pol en de vakvereenigin Wy willen de eenh beid in de gemeensc ook hier de gemeen en de nieuwe leiding zal daarvoor gebruik ervaringen, die men heeft opgédaan. De beidsgemeenschap van alle werkënde onderscheid bestaat werkgever en werkr is niet alleen de m de handen arbeidt, het volk in twee k het liberalistische afgedaan. Wie is de werkgev de man, die de fabrii beider, die een paar pak laat maken, is Na een uiteenzetti: sche Arbeidsfront- toogde spr., dat het het N.V.V. ook zoo kan practisch alles ganieeeren, maar n van den mensch. meenschap is daaroi probleem en daarom dat dit in uw harten gem eenschapsideaal worden inplaats van tisch denken. Gy, kameraden, trouwen weer in

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 6