HET ZWARTE ÜD Ie Verkoopster DE VUURRODE SCHOENTJES. DAMSCHE URS Bedrijfsbijeenkomsten in N.-Holland. Het N.V.V. wordt omgebouwd tot Nederlandsch Arbeidsfront. een Naar meer sociaal geiuk. LAND- EN TUINBOUW Veilingen aan den Langedfjk. Aduecimüm I. MORREEN H. KETNER. PUBLICATIES EUStGFRI.UKE STAND RADIOPROGRAMMA FEUILLETON POULUS HENDRICUS JANKNEGT, JACOB JACOBUS VERMEER, R.K. Meisje Werkster, w Net Meisje Pagina 2. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 24 FEBRUARI 1942. Pagina 8. IA VB iCHE BANK N.V. r Alkmaar. !4 Februari 1942 [iEp. Voi k. lu. 40 41 y?»/4 9-1%, 141 1013/, 10üU/ 940 II IOL-VJ 1001/, 1938 95l/w 953/. '37 843/, 84% 154S/4 V. .100 95 sbank 70% IENL. me 151% 105 310 1483/4. Bezit 270 stu. .194 .130 Ï'T' 135 en 57'/s .200 -111 81% 65 60 - 55% 110 85% 138 .114% .100 .114 I" Vj N. lijn lijn )OOt 152i/s 100 99 70 1501/, 100-1/, 326 142 253 182-4 125 130 56 1921/, 101 80 60 55 107Ï-S 80 135 111.2 95 113 100 RECHTER. 23 Februari). Onschuldig. uit Hoorn was er als steuntrekkende eg'en, dat hij een V. voor vijf en een. 1 gerepareerd. Een rag was natuurlijk t deel had vopr iet steunbedrag af- worden. Door te niet zijn geschied, raude beschuldigde hebben verzwegen, V. heelemaal geen Hij was op den zou zijn geschied, c geweest en niet i. V. beweerde als ste des morgéns om bij verdachte te en óm half een te aid. van verdachte zei igelijke beslistheid, i dag ziek was ge- an V. geen fiets ter zingen. V. was er ie andere getuigen dat verdachte dien was, niet in zijn eweest en zeker epareerd. nas nog de mede» erdachte, dat men r had probeeren te gelijks. Toen was Hoörnsche bureau gaan vertellen, dat rdachte) veertien fiets had gehuurd ten moest er maar achte dat wel zou rdachte dat inder- erd het een zaakje, aangever als leu- im te staan, n spoed werd ver- el van den officier Verduistering. ht uit Enkhuizen i, omdat hij, in e N.V. Enkhuizer beschuitfabriek, verduisterd. Het keer, zoodat ont- en proces-verbaal. Het geld had hij gheden, o.a. siga- rde vier maanden aar de rechter ver tot zestig gulden hechtenis, in de le berooide ver weken zal gaan Diefstal. Ische scheepmaker van de winkelier- zei met vijftig vet- »n en ten nadeele inkelier tien kilo Reeds als kind justitieklant. Dè larom twee maan- f. De rechter ver zes weken ge- -per tuinder moest dat hij van de ng in zijn ge- plaat, een stuk of paar kruiplanken officier vorderde en straf, die door tot de helft werd wonende kok, l een werkver- Andijk, werd er durende veertien n pakje boter of uisterd. Verdachte ten laste gelegde zelfs zoo ver den genoemde keuken, gen, zelf de boter n gestolen, de den getuige B. getuigenden kok, lijke dingen van en. Hij vond een en vorderde twee sstraf. Het vonnis zangenisstraf. (Van onzen eigen verslaggever.) Op uitnoodiging der Beauftragte des Reichscommissars für die Prov. Nordholland hebben wij gister in Haarlem de eerste bedrijtsbijeen- komst in Noordholland, die door meerderen z_l worden gevolgd, bij gewoond. Deze -bijeenkomst had plaats in de N.V. Holland Nautic, de voormalige Conradwerf, waarvan de aandeelen door Duitschers zijn overgenomen en welke thans onder Duitsche hoofdleiding werkt, met 'n Nederlandsche leiding voor de Duit sche weermacht. In dit bedrijf zijn honderden Ne derlandsche mannen en vrouwen tewerkgesteld- Wie werken wil en werken kan, krijgt daar een vakop leiding. De loonen worden naar Hollandschen maatstaf betaald, ter wijl de jongeren, voor wie het loon volgens Hollandsche overeen komst te laag werd geoordeeld, een hooger loon ontvangen. In den tijd van een jaar is het be drijf geweldig uitgebouwd en men heeft daarbij alle aandacht geschon ken aan "de hygiënische en veilig heidsbelangen voor de arbeiders Zoo zagen wij daar lokalen met sta len kleerkasten, betegelde waschge- legenheden met warm en koud wa ter, een groote ruime keuken, een goed ingerichte onderzoekkamer voor een 'dokter, kortom alles wat men in een modern fabrieksiiedrijt mag verwachten. Wij zagen er ook goedgebouwde schuilkelders en een van indirect licht voorziene ruime bedrijfszaal met spreuken als: „Handen- en hoofdarbeiders hooren bij elkander" en „Door gemeen schap naaf Vrijheid en Sociaal ge luk". Wat in de fabriek gemaakt wordt bleef voor ons verborgen en interesseerde ons ook niet, omdat wij er toch niet over mochten schrij ven. Aan het bedrijf is ook een school voor 100 man verbonden, die ongeschoolden' in korten tijd tot vakarbeiders maakt. Het devies is: Wie vakarbeider worden wil en kan, bekomt hier zijn loon. In de ontspanningszaal stonden de werkers met hoofd en hand in dichte rijen opgesteld om te worden toegesproken door den heer Lütt- gen, de referent voor Sociale Zaken en den heer Füncklér, frontleider van het N.V.V. te Haarlem. De arbeiders werden allereerst toegesproken door den vertrou wensman van het bedrijf, den heer Kreyer, die het een groot voor recht noemde veel leed onder de bedrijfskameraden in den barren winter te hebben kunnen verzach ten en verklaarde zeker te weten, dat een winter als deze voor den tweeden maal niet zal weerkeeren. De heer Lüttgen spreekt. De hêer Lüttgen ving zijn betoog aan met de opmerking, dat dit de eerste maal was waarop hij als ar- beidskameraad in een bedrijf het woord voerde en constateerde, dat deze bijeenkomst hem hetzelfde beeld bood als dergelijke' bijeen komsten in Duitschland te zien ga ven. In Nederland hebben vroeger nooit dergelijke bijeenkomsten plaats gehad. Wel belegden partijen dergelijke vergaderingen, doch daarvoor zijn de tijden veranderd Als eenige vakcentrale is gebleven het N.V.V., dat echter ook een re organisatie heeft móeten doorma ken. Nederland, zoo betoogde spr., leek een land van rijkdom en ge luk, maar na een tweejarige bestu deering is spr. tot de conclusie ge komen, dat de Nederlandsche arbei ders in de schaduw leefden. Neder land was tevreden, maar de breede scheppende massa was dit niet. De schuld aan dezen toestand lag niet bij de Nederlandsche arbeiders. Zij waren de dupe van gewetenloo- ze elementen, die slechts voor hun particulieren winst bedrijven ex ploiteerden. Practisch had de Ne derlandsche arbeider niets te zeg gen en geen invloed op de politieke ontwikkeling van zijn volk. Daar door was het mogelijk, dat 10 Mei 1940 het Nederlandsche volk, dat geen oorlog wilde, door de pluto craten in den oorlog met het broe dervolk werd gedreven. Direct na den oorlog toonde het Nederlandsche volk geneigdheid met het Duitsche samen te werken voor een sociaal rechtvaardigen ge- meenschapsopbouw. De politieke partijen begonnen daarna de Neder landsche arbeiders weer beet te ne men, geleid door Joden en Vrijmet selaren, en daarom heeft de Rijks commissaris die politieke partijen end.e vakvereenigingen opgeheven. Wy willen de eenheid van den ar beid in de gemeenschap. Wij willen ook hier de gemeenschap opbouwen en de nieuwe leiding van de N.V.V. zal daarvoor gebruik maken van de ervaringen, die men in Duitschland heeft opgedaan. De Duitsche Ar beidsgemeenschap is de gemeenschap van alle werkènde menschen. Geen ohderscheid bestaat daar tusschen werkgever en werknemer. Arbeider is niet alleen de mensch, die met de handen arbeidt. De splitsing van het volk in twee klassen berust op het liberalistische denken, dat heeft afgedaan. Wie is de werkgever? Is dat alleen de man, die de fabriek bezit? De ar beider, die een paar schoenen of een pak laat maken, is ook werkgever. Na een uiteenzetting van de Duit sche Arbeidsfront-gemeenschap, be toogde spr., dat het in Holland onder het N.V.V. ook zoo zal gaan. Mer. ban practisch alles in het. leven or- gamseeren, maar niet het zieleieven van den mensch. Het begrip ge meenschap is daarom een geestelijk probleem en daarom is het noodig, dat dit in uw harten gaat leven. Het gemeenschapsideaal moet gesteld worden inplaats van het materialis tisch denken. Gij, kameraden, moet uw ver trouwen, weer in uzelf krijgen. Dit is de wil van den Führer, de grootste socialist van alle tijden, die het Duitsche volk weer heeft opgeheven. Hoewel het oorlogstijd is, is ook, on der de Duitsche bezetting in Neder land, al heel wat sociaal recht voor den arbeider tot stand gebracht, waarvoor onder het democratische bewind tientallen jaren noodig wa ren. De Nederlandsche arbeider staat afwijzend tegenover Duitschland, maar heeft niet geaarzeld, de sociale voordeelen, die Duitschland brachi te accepteeren. Spr. eindigde zijn betoog, met als zijn overtuiging uit te spreken, dal de zon van -het nieuwe socialisme ook over Nederland zal gaan schij nen. De heer Fünkler spreekt. De heer Fünklet bracht aller eerst een woord van dank aan den bedrijfsleider voor de medewerking aan deze bijeenkomst. Aan vele directies gaat de veran dering van den tijd nog voorbij. Zij werken niet mee en bestaan uit de groepen, die de arbeiders hebben uitgebuit en geëxploiteerd, naar hei bekende woord van: „Verdeel en heersch". Spr. schetste de wordingsgeschie denis van het bedrijfsleven in Ne derland en betoogde, dat Domela Nieuwenhuis en Troelstra gevoeld hebben, dat de eenige mogelijkheid van verzet tegen de uitbuiting was: het scheppen van een sterke arbei dersorganisatie. Zij wisten, dat de tegenpartij voor geen enkel middel zou terugdeinzen, die organisaties klein te houden, naar het voorbeeld van de kapitalistische uitbuiting in Engeland en de Engelsche koloniën. Als gevolg van. het regeeringsstel- sel, dat de arbeiders tegenover zich vonden, liepen tenslotte de arbei dersorganisaties in hun stootkracht vast. Da leider van het Duitsche rijk wist, dat de eenige weg was: het stichten van het«tront voor de wer kenden. En daarom heeft hij den Rijkscommissaris opdracht gegeven, maatregelen te nemen, die moéten voorkomen, dat de werkgever den werkenden mensch weer kan uitbui ten. Het gevolg daarvan was de ont slagverordening en het uitkiezen van t.-et N.V.V. om dit uit te bouwen tot een arbeidsfront, zooals wij dat in Duitschland kennen. Het N.V.V. mocht niet gebruikt worden als een Duitsch vijandig element. Na opheffing van de be- tuursbonden zijn wij overgegaan tot het instellen van districten. In Noordholland zijn het er elf. E11-; district heeft een leider en naasi zii^h als medewerker, de plaatselijke leiders. Door de veranderde positie van het N.V.V. tegenover de depar tementen, is de mogelijkheid gescha pen, dat .de leden spoediger rechts- oedeeling krijgen dan vroeger. De tegenwoordige phase is een over- gangsphase; er komt in Nederland nderdaad een Arbeidsfront, waar door een nieuwe gedachte z^l ont staan voor den Nederlandschen wer kenden mensch. De bedrijfsleider zal niet meer zijn de natuurlijke vijand van den arbeider. De rechten van beide zullen worden afgeba kend. In het Duitsche Arbeidsfront zijn 29 millioen menschen georganiseerd. Het is dwaasheid te veronderstel len, dat die er met de knoet zijn in geslagen. Voor de Duitschers is het Arbeidsfront een vanzelfsprekend iets geworden, waar ze niet meer buiten kunnen. De bedrijfsleider Js niet meer in de eerste plaats ver antwoordelijk voor zijn aandeelhou ders, maar voor de welvaart van de werkers in het bedrijf en de Neder landsche gemeenschap. Daarom moet ïeaer bedrijf een werkgemeenschap worden, waar ieder zijn taak ver vult. Daarbij zal het niet de vraag zijn, welke taak -hij vervult, maar wel, hoe men zijn taak vervult. Als Engeland' zou winnen, dan worden de arbeiders weer gedegra deerd tot een. willooze massa. Het Nederlandsche volk behoort met groote dankbaarheid vervuld te zijr. tegenover de Hollandsche mannen, die medestrijden tegen Rusland, want daardoor heeft dit volk de zekerheid, dat zijn kinderen en Kindskinderen gespaard blijven voor een hel, die anders over Europa zou komen. Jn de totstandkoming van het Ne derlandsche Arbeidsfront steunt tie Duitsche regeering ons tenvolle De functionnarissen kunnen dat niet al leen, maar hebben de medewerking van de arbeiders noodig. Spr. eindigde met de opwekking om het N.V.V. te steunen, opdat mer tezamen opmarcheeren kan als het Arbeidsfront naar meer en sociaa geluk. VERMOGEN BEDRIJFS ORGANISATIES. 's-Gravenhage, 23 Febr. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een beschikking van de organisatie commissie, waarbij het wordt ver boden: a. op eenigerlei wijze geheel of gedeeltelijk over het vermogen van een bedrijfsorganisatie te beschik ken; b. rechtshandelingen te ver richten, waardoor op eenigerlei wij ze een verplichting tot het geheel of gedeeltelijk beschikken over het vermogen van een bedrijfsorganisa tie ontstaat, behalve voor zoover zulks voor de voortzetting van de loopende werkzaamheden dier orga nisatie noodig is. Ontheffing kan verleend worden door de commissie. Deze beschikking treedt heden in werking. ZWEMINRICHTINGEN MOETEN VERGUNNING AANVRAGEN. 's-Gravenhage, 23 Febr. De secr.- gen. van het dep. van sociale zaken heeft bij uitvoeringsbesluit een reeks van voorschriften gegeven ten aan zien van openbare zweminrichtingen onverschillig of zij voor het publiek in het algemeen dan wel alleen voor leden van vereenigingen toeganke lijk zijn. Oprichting of voor het ge bruik open stellgn van een zwemin richting is voortaan slechts toegela ten na verkregen vergunning. Deze moet, wanneer het een niet-gemeen- telijke instelling betreft, bij den burgemeester wordert aangevraagd. De x gemeenten dienen één vergun ning te hebben van den commissaris der provincie. De thans reeds be staande zweminrientingen mogen, in afwachting van de door hen aan te vragen yergunnig, nog gedurende ten hoogste zes maanden hun bedrijf zonder vergunning voortzetten, De secr.-gen. van sociale zaken zal voor het verleenen van vergun ningen nadere voorschriften vast stellen. Indien de hygiënische toestand van een zweminrichting te wen- schen overlaat, kan de burgemees ter of, indien het een gemeentelijke inrichting geldt, 't toezicht houden de hoogere orgaan, het treffen van een of meer maatregelen voorschrij ven. DE DAG DER DUITSCHE POLITIE. Opbrengst collecten. 's-Gravenhage, 23 Febr. Naar door den bevelhebber van de Ordnungs- polizei in Nederland, generaal-majoor der politie Schumann, wordt mede gedeeld, heeft de „dag der Duitsche politie" in Nederland een overwel digend succes opgeleverd. Een week geleden maakten wij melding van de verschillende bijeenkomsten, waar door de leden der „Grüne Polizei" in verschillende steden in nauw con tact kwamen met de Nederlandsche bevolking. Dit jaar kon een bedrag van rond 258.364 rijksmark aan het Duitsche winterhulpwerk worden overge maakt. Daarenboven werden in zes steden rond 12.000 kinderen ge spijzigd met eetwaren, die de politie beambten hadden overgespaard. Hoe buitengewoon groot deze offervaar digheid geweest is, blijkt uit het feit, dat het vcrige jaar slechts rond 83.000 tijksmark kon worden overgemaakt. De opbrengst van dit jaar is,dus 200 procent hooger geweest. INBRAAK IN PASTORIE TE KORTENHOEF. Inbrekers hebben zich Zondag nacht op brutale wijze toegang ver schaft tot de Ned. herv. pastorie te Kortenhoef, bewoond door ds. S. Vissers De indringers doorzochten alle kamers op de benedenverdie ping en haalden alles overhoop, De buit bestond uit een flink bedrag aan geld, dat ds. V. onder zijn be rusting had, alle distributie beschei den en levensmiddelen. De familie, die boven sliep, heeft geen onraad gehoord. Voelt Ge een kou opkomen, laat dan de AKKERTJES hun werk doen. Geen koorts, geen griep/mits de AKKER TJES bij 't eerste griepe rige gevoel te hulp komen. "AKKERlJJES" zijn echte griepverdryvérs en zyn tegelijk echte pijnstillers. »smt De Nederlandsche Pijnstiller De aanvoeren aan de veilingen zijn in de afgeloopen week aanzien lijk grocrter geweest dan in de voor afgaande week. Een belangrijk gedeelte van het voor het binnenland bestemde ge deelte was bestemd voor het bureau Groenten- en Fruitvoorziening, dat voor de verzorging van een veertig tal plaatsen in ons land was inge schakeld. Hierdoor kwam er op som mige dagen van verschillende pro ducten niets voor den vrijen binnen- randschen handel ter beschikking. Zooals wel te verwachten was, is de centralisatie nog verder doorge voerd. Bij' een gedeeltelijke centra lisatie toch zou men niet tot het ge stelde doel zijn geraakt. In de ko mende week zal het geheele voor het binnenland bestemde gedeelte voor het Bureau Groenten- en Fruit voorziening zijn, doch dan zullen, naar ons van de zijde der hande laarsorganisaties wordt medege deeld, de binnenlandsche handelaren worden ingeschakeld in verhouding van hun aandeel in den aanvoer, dat zij thans bij de op de veilingen toe gepaste verdeeling van de producten hebben. Van roode kool was het aanbod aan beide veilingen tezamen bijna 75 wagons. Voor deze koolsoort gold met ingang van j.l. Dinsdag een prijs van 7.'80 per 100 kg. Het aanbod van gele kool was ge ring. In totaal werden 24 wagons gele kool geveild. De prijs was f 7.20 per 100 kg. Er komen nog steeds aanzienlijke hoeveelheden Deensche witte kool aan de markt. Aan beide veilingen tezamen noteerden wij een aanvoer van 210 wagons. De zuurkoolfabrie ken hebben hiervan 30 toegewezen gekregen, terwijl de binnenlandsche handel ook voor dit artikel een aan merkelijk grootere belangstelling toonde. Er werd 5.40 per 100 kg voor besteed. Uien kwam in vrij aanzienlijke hoeveelheden ter veiling, n.l. 18 wa gons. Ondanks het feit, dat ze wel wat „koud" waren, werd toch het grootste gedeelte van de aangeboden hoeveelheden tegen den maximum prijs van 6.10 per 100 kg afgeno men. Eenige partijen B-kwaliteit gingen van de hand voor 4.90 per 100 kg. Van peen beliep de aanvoer ruim 4 wagons. De sorteering H ging voor den maximumprijs van 5.40 per 100 kg van de hand. Ook de overige sorteeringen noteerden de daarvooi vastgestelde prijzen. Het aanbod van bieten was gering: 3000 kg 'aan beide veilingen tezamen, voornamelijk var. de kleinste sorteering. De prijs hier van was 6 per 100 kg. Jhr. ir. G. W. F. van Riems dijk - In den leeftijd van 91 jaat ,r gisternacht te zijnen huize in Am sterdam na een ongesteld van enkele weken overleden jhr. ir. B. W. F van Riemsdijk, oud-hoof ddirecteui van het Rijksmuseum te Amster dam. De begrafenis zal Donderdag as. geschieden om 12 uur op. de Nieuwe Oosterbegraafplaats. Twee missionarissen vermoord. - Het generalaat van de paters Franciscanen te Rome heeft aan den provinciaal overste dezer paters in ons land bericht, dat de weleer waarde pater Wilgisius van Dijk uit Rotterdam en Mathias Scholberg uit Maastricht op hun missiepost ir. China op 22 December van het vori ge jaar zijn vermoord. Radioberichten van het O.- front. (Persdienst Ned. Omroep.) - Zondag heeft de Nederlandsche luisteraar voor het eerst via den aether contact gekregen met het Ned.vrijwilligerslegioen aan het Oostfront. Volgende uitzendingen via Hilversum I: 24 Febr. van 18.00 18.15; 27 Febr. van 20.0020.15 en 1 Maart van 11.3012.00. Burgers moeten Aruba ontrui men. (D.N.B.) - Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, moeten op last van de Amerikaansche militaire in stanties op de Nederlandsche bezit tingen in de Caribische Zee de bur gers het eiland Aruba ontruimen Reeds zijjj 150 personen per vlieg tuig naar Maracaibo in. Venezuela gebracht. Banksaldi van Gaullisten ge blokkeerd. (D.N.B.) - De Fransci.e regeering heeft een wet afgekon digd, waarbij, alle banksaldi van Fransche onderdanen, die in de Fransche koloniën aan de beweging der Gaullisten hebben deelgenomen, tot nader s order worden geblok keerd. Keitel te Pressburg. (D.N.B - De chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarsehalk Keitel, is gisterochtend te Pressburg per extra-trein aangekomen op uit noodiging van de Slowaaksche rggee- ring. Tal van autoriteiten begroet ten hem. Verloofd: en Alkmaar, 26 Februari 1942. Gerard Doustraat 8. Stationsweg 1. HINDERWET. Bij besluit van 23 Februari 1942 is aan den heer H. C. Eecen vergun ning verleend tot het oprichten van een meubelfabriek, waarin zullen worden geplaatst vier electromoto- ren resp. van 2, 3, 3, en 3 P.K. voor het aandrijven van diverse werktui gen in het perceel Oudegracht nr. 191, alhier. Alkmaar, 24 Februari 1942. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De secretaris, A. KOELMA. ALKMAAR. GEBOREN: Dirkje, d. van Paulus Poorter en G. B. de Vries. Janne tje G., d. van Pieter C. Wortelboer en S. Egbergen. Marianne A., d. van Hermanns Ott en E. Jes. OVERLEDEN: Willem Verhagen, gehuwd met A. Kleimeer, 65 jaar. Bregje de Boer, gehuwd met K. van den Berg, 55 jaar. Jacob J. Ver meer, wedr. van C. Vos, 80 jaar. Poulus H. Janknegt, gehuwd met A. Watzes, 78 jaar. Dirk van der Velden, 23 jaar. NOORDSCHARWOUDE, 24 Febr. (Nóordermarktbond). 15100 kg Roo de kool 7.80; 5500 kg Gele kool 7.20; 54500 kg D. witte kool 5.40; 15000 kg Uien 6.10; 9400 kg Peen 0.50—5.40; 550 kg Bieten 4.50. BROEK. OP LANGENDIJK, 24 Febr. (Lang. Groentenveiling). 12200 kg Roode koot 7.80; 15600 kg Gele kool 7.20; 122800 kg D. witte kool 5.40; 6700 kg Uien ö.IO; 5500 kg Peen 3.505.40; *000 kg Bieten 6. WARMENHUIZEN, 23 Febr. 1942. 21600 kg Roode kool 7.80; 1700 kg Gele kool 7.20; 79800 kg D. witte kool 5.40. WOENSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouW. 9.20 Gr.pl. 11.Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12.Orgel en zang. 12.40 \1- manak. 12.45 BNO: Niéuws- en econ. ber. 13.De kleine boerendienst. 13.15 Fluit en clavecimbel. 14.Gr. pl. 14.15 Revida-sextet. 15.Voorde vrouw. 15.20 Pianovoordracht en gr.pl. 16.Gedeeltelijke uitz. van de Maranatha-conferentie uit den Haag. 16.35 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws- econ. en beursber. 17.30 Nat. Jeugdstorm-kwartier. 17.45 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 18.30 Volksgezondheid. 18.45 Roe- meensch orkest Gregor Serban. 19. Act. halfuur. 19.30 „Foto-album. Oompje zet de radio af", muz. progr. 20.15 Gev. ayondprogr. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Frans Wou ters en zijn orkest (opn.) 22.40 Gr.pl. 23.24.Dansmuziek (gr.pl.) HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie progr. H'sum X. 8.45 Gr.pl. 10. Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (gr.pl.) 10.40 Voordr. -11.Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 11.30 Gr.pl. .12.Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Roemeensch orkest Gregor Serban. 13.30 Amus.-orkest, solist en 't Dameskoor „Aethereharme". 14.15 Uit Neerlands Gouwer.. 14.30 Opera „Norma" (gr.pl.) 16.Het Haagsche blaaskwintet. 17.Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beurs ber. 17.30 Het groote Omroeporkest, solisten en het Schrammelkwartet en soliste. 19.BNO: Brabantsch praatje.' 1-9.10 BNO: Nieuwsber. 19.20 OmroepVolkszangkoor. 19.45 Cyclus „In en om de NSB" (voorbereid door de NSB). 20.— Gr.pL 20.15 Strijk kwartet en zang met pianobegelei ding. 20.45 „Als je verre reizen doet, dan kun je veel verhalen". 20.55 Strijkkwartet. 21145 BNÖ: Nieuws ber. 22.Gr.pl. 22.1022.15 Avond wijding. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken. Levensmiddelen door den paus naar Griekenland - gezonden. (D.N. B.) "- In Athene zijn zendingen tevensmiddelen van den paus, waar onder melk en andere voedingsmid delen uit Zwitserland en meel uit Hongarije aangekomen. 50 door N. K. De zaken gingen nu zoo slecht, dat Louis er een verontschuldiging in vond om de uitgaven te vermin deren. In werkelijkheid beteekende dit, dat hij waardevolle voorraden tegen iederen prijs verkocht. Nora protesteerde. „Je ruïneert de boerderij!" riep zy. „Volstrekt niet, lieveling!" zei hij spottend. „Dat had jij immers al ge daan, voordat ik hier kwam. Ik zorg er slechts voor, dat jij en ik ons deel van de plundering krijgen, zoolang er nog iets van waarde is. Maar ik wou, dat ik wist wanneer die oom van je van plan is om terug te komen. Wanneer hjj juist" nu "op kwam dagen, zou dat uiterst onaan genaam zijn!" Hij verminderde de voorraden^zoo ver a's hij maar durfde gaan, want op het platteland wordt elk nieuwtje gemeengoed en de menschen begon nen al te praten. Bijna vijf duizend gulden hadden den weg naar Louis Windman's zak gevonden, maar hij was onverzadigbaar. Hij had steeds meer geld noodig en hij werd bijna wild van woede omdat hij verder weinig kon verkoopen. Soms zag Nora hem in twee we ken niet. Hij ging dan voor belang rijke zaken naar Amsterdam, die onveranderlijk met groote sportge beurtenissen samenvielen. Dan placht hij vloekend en scheldend over zijn „geluk" terug te komen en sprak er op een of andere wijze zoo over, alsof zij er de schuld van had. Maar op een ochtend na zijn late ontbijt keek h:j inpiaats van direct de sportpagina op te slaan, het bui- tenlandsch nieuws door en las: „Men bericht ons het overlijden in een afgelegen deel van Westelijk China van een landgenoot, Brakman genaamd. Het schijnt, dat de heer Brakman zoo onverstandig was, een groote som geld bij zich te dragen, waarmee hij in handen van bandie ten viel, die hem vermoordden en een groot bedrag in bankpapier sta len". Louis Windman sprong op en riep zijn vrouw. „Nora, waar ben je? Kom eens hier!" Zij kwam de kamer -binnenge sneld terwijl ze .zich afvroeg wat er nu weer aan de hand was. „Wat is er?" Zijn heele gezicht was een breede grijns. „Eindelijk goed nieuws!" riep hij. „Lees dit maar eens!" Hij kon nauwelijks wachten tot rij het korte berichtje gelezen had. „Hij komt nooit weer terug, dus nu kunnen wij onzen gang gaan!" HOOFDSTUK XXXI. Zij deed haar plicht. „Wat bedoel je?" Nora's oogen schoten vuur. „Wat wil' je gaan doen?" Louis zag haar bevreemd aan. Zijn vrouw zou toch niet van plan zijn tegen zijn gezag op te staan. Het denkbeeld amuseerde hem. „Waarom zou ik je mijn plannen meedeelen?" treiterde hij. „Bemoei jij je maar met je eigen zaken". „Dit is mijn zaak", antwoordde zij met verstikte stem. „Hij is- mijn oom en nu dood. Het is afgrijselijk! Hij is ver van huis vermoord» en ik huiver er van". „Werkelijk? Zoo'n bijzonder toe genegen nichtje was je anders niet, toen hij nog leefde, maar nu hij dood is, begin je van hem te hou den. Echt iets voor een vrouw!" plaagde hij. „Je toewijding komt net een beetje te laat om nog.uit werking te hebben!" „Jij zult hem niet bestelen!" riep zü uit. „Dat zal ik niet toestaan! Je zult mij niet als je werktuig gebrui ken. Hoor je dat? Het goed van de boerderij is niet van jou en mis schien niet eens van mij en je zult er afblijven!" (Wordt vervolgd.) Heden overleed, na een kortstondige ongesteldheid, nog geheel onverwacht, onze beste zorgzame Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 78 jaar. Alkmaar, A. JANKNEGT— WATZES, Zwaagdijk, J. M. KARELS— .JANKNEGT, C. KARELS. Barneveld, W.'H. JANKNEGT. E. M. JANKNEGT— VAN DEN BURG. Hoom, R. P. JANKNEGT En Kleinkinderen. Alkmaar, 23 Februari 1942. Stationsweg 190. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Vrijdag op de Gemeente-Begraafplaats. Vertrek vanaf het sterfhuis nam. twee uur. Eenige kennisgeving. Heden overleed, in het Hof van Sonoy, onze gelief de Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Wedr. van CORNELIA VOS, in den ouderdom van ruim 80 jaar. -* I. W. HARDER— VERMEER. J. HARDER. S. M. A. VRIESMAN- VERMEER. G, P. VRIESMAN en Kleinkinderen. Alkmaar, 23 Februari 1942. ,-,Hof van Sonoy". (Postadres Kanaaldijk 27). De begrafenis zal plaats hebben a.s. Donderdag op de Gemeentebegraafplaats. Vertrek vanaf het Hof van Sonoy voorm. elf uur. Hierbij betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons 25-jarig huwelijksfeest onder vonden. J. R. POPMA E. M. POPMA— GEERLINGS. Alkmaar, Febr. 1942. B. Bottemannestraat 58. gevraagd, bekend met het vak. VELTHUIJS—BROUWER, Dameshoeden, PAYGLOP 19. Gevraagd net voor dag of dag en nacht. Adres: Sunder Manufacturen - handel, Fnidsen 107, Alkmaar. Gevraagd flinke liefst R.K., voor 2 ochtenden per we^k. BURG. PALINGSTRAAT 9, gevraagd voor de morgenuren. ALKM. GELEIDEDIENST, Gr. Nieuwland 64. 112. „Heb je wel eens van kabou tertjes gehoord, Anneke", vroeg de fee. Ja, óf Anneke daarvan had ge hoord. Moeder kon zulke prettige sprookjes vertellen voor ze haar naar bedje bracht over kabouters en reuzen en wat al niet meer.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 7