DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. en, JDutischland strijdt voor Europa Voortdurende gevechten aan het Oostfront. De strijd in Ned.-Indië* m Een aanslag op den Duitschen ambassadeur Von Papen. De strijd in het Oosten. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Paging i. in MET VIJF ERKTUIGEN UW OF ;raal van het de Nederland en, welke vijf e haar bedrijf of apparaten an die onder- an welke het nschrijven bij iwstraat 174— md Bureau te mogen ont- idernemingen, ran bovenver- hout zijn ver- an I maakt hier- inventarisatie 'orden betref- st 1942. de bedrijven verzocht hun vlot verloop 'sleider is niet sntarisatiefor- dder ingevuld irt a.s. moeten Provincialen óór 10 Maart, laart a.s. te -mmissaris te COURANT. 144ste Jaargang No. 48. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, "postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C*. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag 26 Februari 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Ftihrer, 25 Febr. (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front werden bolsje wistische aanvallen door Duitsche, Roemeensche en Hongaarsche troe pen afgeslagen. In den Centralen en den Noordelijken sector van het front duren de gevechten, beurte lings in den afweer en in den aan val, voort. Luchtaanvallen in snelle opeenvolging op Sebastopol ver oorzaakten uitgebreide branden in het stads- en het havengebied. In de wateren der vesting werd een bolsjewistische kruiser door bom men ernstig getroffen. In Noord-Afrika wederzijdsche verkenningsactiviteit. Duitsche jagers schoten vier Britsche vlieg tuigen neer. Op Malta troffen bom men van zwaar kaliber duikboot ligplaatsen in de haven van La Valetta. In het zeegebied ten Noorden van Cromer dreef de luchtmacht in den afgeloopen nacht een Britsch convooi uiteen. Twee vrij groote koopvaardijschepen werden zoo zwaar getroffen, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. Bij aanvallen-van Britsche bom menwerpers op de Duitsche bocht verloor de vijand in den afge loopen nacht 3 vliegtuigen. Feldwebel Koerpel, vliegtuig bestuurder in een jachteskader heeft gisteren 4 tegenstanders neergeschoten en daarmede zijn 72ste overwinning in de lucht be haald. De Japansche luchtaanvallen op Java.» Tokio, 25 Febr. (DNB). Omtrent een groote actie van de Japansche luchtmacht tegen vliegvelden op het eiland Java, in verloop waarvan 68 vijandelijke vliegtuigen vernield werden, meldt Domei in een ver slag aan hpt front, dat de eerste golf Japansche gevechtsvliegtuigen onder bescherming van jagers om 10.30 Bandoeng aanviel, waarbij 25 vijandelijke vliegtuigen op den be- gaijen grond in brand .geschoten werden. De vergezellende jagers daagden vijandelijke vliegtuigen, die opgestegen waren, tot het gevecht uit en schoten daarvan vijf omlaag. 19 minuten later weroen op het vliegveld van Kalidjati nog 25 vij andelijke machines met machinege weervuur vernietigd. De tweede reeks aanvallen begon om 17.30 uur. met een actie tegen het vliegveld Tjililitan bij Batavia, waar Japan sche gevechtsvliegtuigen acht toe stellen vernielden en waarbij de hangars en andere inrichtingen van het vliegveld in brand geraakten.' Ten N. van Buitenzorg geraakten Japansche jagers met tien Hurrica nes in gevecht, waarbij een Hurri cane werd neergehaald. Tevens werd een aanval op de basis voor marine vliegtuigen te Batavia uit gevoerd, waar behalve de aldaar ge- stationneerde vliegtuigen een in de haven liggende lichte kruiser en twee koopvaardijschepen van 3.000 ton elk met bommen bestookt wer den. Bij dezen aanval werden twee marinevliegtuigen vernietigd. Twee andere toestellen, die bij den terug keer naar het vliegveld werden neergeschoten, brengen het totale „aantal vernielde vijandelijke ma chines op 68. Voorts werd een Blen heim machine boven Palembang en ■nog een andere boven een niet ge noemd vliegveld neergehaald, waar door het totale aantal van den dag tot 70 is gestegen. Dreigende aanval op Java met spanning verwacht. Sjanghai, 25 Febr. (DNB). Met dagelijks toenemende spanning 'ver wacht men te Batavia een Japan- schen aanval op Java, waarvan de val zou beteekenen, dat het geal lieerde Zuidzeefront naar Australië moet worden teruggetrokken. Ondanks het ernstige gebrek „aan vliegtuigen, zoo wordt uit Batavia gemeld, heeft men de hoop nog niet opgegeven, dat op Java tot het uiterste tegenstand zal worden gebo den. Men wijst er te Batavia ver der op, dat er iir Nederl.-Indië prac- tisch geen linie meer is, waarop men zich kan terugtrekken. Nederl.-Indisch tankschip opgebracht. Tokio, 25 Febr. (DNB). Een Ja- pansch vlooteskader, dat aan den aanval op Koepang (Nederl. Timor) heeft deelgenomen, heeft naar Do mei meldt, een Ned.-Ind. tankschip buit gemaakt. De bemanning nam de vlucht. Het schip kreeg echter geen schade. De opmarsch der Japanners op Sumatra. Een Japansche basis, 25 Febr. (Domei). De Japanners rukken in W.-richting op uit PalemDang langs de spoorlijn en bereikten Zondag Lahat, een tachjag kilometer van Pa lembang. Sterke Japansche vloot bij Timor. Stockholm, 25 Febr. (ANP). Vol gens den Britsche nieuwsdienst' zouden bij het eiland Timor sterke Japansche zeestrijdkrachten zijn ge signaleerd. Port Moresby gebombardeerd. Stockholm, 25 Febr. (DNB). Naar de Britsche berichtendienst uit Canberra op grond van een com muniqué van de Australische lucht macht meldt, hebben Japansche bommenwerpers Woensdagmiddag Port Moresby (Nieuw-Guinea) aan gevallen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Japansche schout bij nacht gesneuveld. Tokio, 25 Febr. (Domei). Het mi nisterie van^narine deelt mede, dat de Japansche Schout bij Nacht Sioesaka Shiboeja tijdens de opera ties van 24 Febr. ter hoogte van Borneo gesneuveld is. Britsche aanval ten O. van Mechili afgeslagen. Italiaansch legerbericht. Rome, 25 Febr. (Stefani). Het Ita- liaansche weérmachtbericht no. 634 luidt als volgt: Een formatie vijandelijke verken ningsvliegtuigen heeft een van onze versterkte stellingen ten O. van Mechili aangevallen. De aanval werd afgeslagen en de formatie werd na een kort gevecht tot den aftocht gedwongen. In Cyrenaica werd de activiteit van de luchtmacht hier en daar gehin derd door hevige zandstormen. Vier vijandelijke vliegtuigen" werden door Duitsche jagers neergeschoten. Overdag „en 's nachts werden de luchtaanvallen op Malta voortgezet, Belangrijke doelen werden getroffen. Enkele op den grond staande vlieg- .tuigen werden vernield. HET PROCES VAN RIOM. Parijs, 25 Febr. (D.N.B.) De ver daging van het proces van Riom tot Vrijdag heeft te Vichy verrassing gebaard. De omstandigheid, dat men wegens ziekte van een der beklaagden het proces uitstelt, is een precedent, aldus de Afip, want het hof had 'zich even goed op het standpunt kunnen stellen, dat Da- ladier ten volle wordt vertegen woordigd door zijn advocaat. In zekere kringen te Vichy neemt men derhalve aan, dat het "proces zich op een keerpunt bevindt. Ver scheiden rechters zijn steeds meer van meening, dat het uitgangspunt der aanklacht verkeerd is gekozen en dat het moeilijk zoo al niet vol komen onmogelijk is een aanklacht wegens onvoldoende voorbereiding van den oorlog in te dienen, zonder tevens de schuldvraag omtrent de verantwoordelijkheid aan den ge- heelen oorlog aan te snijden. Onder deze omstandigheden verwacht men dat de komende zittingen de tweespalt in de de batten nog slechts zullen verscher pen en dat men tot een nieuw stadium van het proces, overgaat, waarvan wellicht het voorspel wordt gevormd door eén behande ling met gesloten deuren. Of de eerste zitting overigens Vrijdag kan worden gehouden, hangt af van den gezondheidstoe stand van Daladier, die gister avond meer koorts zou hebben ge had. Volgens program zou Daladier op den komenden zittingsdag gedu rende ten minste vier uur worden verhoord. Verplichte dienst aan den staat in Italië. (D.N.B.) - In een nieuwe door den koning-keizer ondertee- kende wet wordt bepaald, dat voor taan alle mannen van 18 tot'55 jaar kunnen worden verplicht - tot het verrichten van bepaalde werkzaam heden in dienst van den staat. T COEN BOT één van Neerland's bekendste redders, de schipper van de motorreddingboot „Dorus Rijkers" te Den Helder, vierde zijn 60sten verjaardag. De secretaris van de N. en Z.H.R.Mde heer H. Th. de Booy, wenschte den jarige geluk. De jarige heeft 487 reddingen op zijn naam staan, (Polygoon-Kuiper) OP DE BESNEEUWDE LANDWEGEN DER SOVJET-UNIE blijven de vrachtwagens nog al eens in de sneeuw steken. Echter worden} de voertuigen dan met behulp van paarden gauw weer op gang gebracht. (Hoffmann-S.S. P.K. Gayk) VOORBEREIDIN GEN VOOR DEN ZOMER op de kweekerijen van den Haagschen Plantsoenendienst. De jonge geranium- stekken worden in grootere potten ge zet en daarna nog eenigen tijd in over dekte bakken ge plaatst. Dezen zomer zullen zij de plantsoenen met haar felle kleuren een fleurig aanzien geven. (Polygoon-Sagers) i Bomexplosie in Turkije. Ankara, '25 Febr. (DNB). Het agentschap Anatolië publiceert het volgende communiqué: Op 24 Febr. om 10.10 uur is op den Bulevard Ataturk een bom ontploft. Op het genoemde tijdstip heeft men een man de plaats van de ontploffing zien passeeren,' Hij droeg in zijn ar men een in een'stuk stof gewikkeld voorwerp. Deze man werd in stuk ken gereten. De Huitsche ambassa deur Von Papen met echtgenoote, die uit tegenovergestelde richting kwamen en die zich op 17 1 meter afstand van de plaats bevonden, waar de bom ontplofte, werden door den luchtdruk op den grond geworpen. De autoriteiten begaven zich onmiddellijk r.aar de plaats des onheils, waar zij een onderzoek in stelden. Bijzonderheden over den aanslag. Ankara, 25 Febr. (ANP). Zooals iederen morgen verliet Von Papen om 10 uur zijn woning en sloeg den weg in naar het ambassade gebouw. De aanslag werd gepleegd op 80 m. van de Duitsche ambassade. Von Papen had den indruk op het me chanisme van een helsche machine getrapt te hebben. Om 10.10 uur ontstond er een ontploffing, die den Duitschen ambassadeur en zijn echt genoote tegen den grond wierp. Von Papen vertelde, dat hij achter zich een man bespeurde. Deze werd door de explosie in stukken gereten. Von Papens was bedekt met vloedvlekken "van dit slachtoffer. De explosie was zoo hevig, dat de ruiten van alle in de buurt gelegen huizen sprongen. Verscheidene per sonen, die zich in de nabijheid be vonden, onder wie drie jonge meis jes, werden door scherven gekwetst. Zoodra hij bekomen was, begaf Von Papen zich naar de in de omgeving gelegen Italiaansche ambassade. Hij verloor geen oogenblik zijn koel bloedigheid en liet terstond de poli tie waarschuwen, die de huizen in de buurt ging bewaken. Er bestaan twee lezingen wat den aard van den aanslag betreft, n.l. een, dat er sprake was van een op de boulevard liggende helsche ma chine, en een, dat er 'èen bom wérd geworpen. Zoodra von Papen in zijn bureau was aangekomen, zond hij een am bassaderaad naar den minister Sa- radjogloe, om over de gebeurtenis verslag' uit te brengen en een on derzoek te eischen. De Turksche minister begaf zich terstond naar de Duitsche ambassade en feliciteer de den ambassadeur, dat hij aan deri aanslag ontkomen was. De president der republiek en de minister-president zonden hun ka binetchefs. Von Papen is volkomen ongedeerd. Hij had slechts eenige schrammen in het gelaat. Het door het ministerie van hinnenlandsche zakèn geleide onderzoek wordt voortgezet. Nader wordt gemeld: De KnaHvan. de explosie werd in het op ongeveer 300 m. afstand gelegen gebouw der Duitsche ambassade duidelijk ge hoord en men gevoelde zelfs een trilling. Zoowel in officieele kringen als onder de bevolking van de Turk sche hoofdstad heerscht de grootste verontwaardiging over den aanslag. Het Turksche blad „Ulus" brengt groot opgemaakt een uitvoerige uit eenzetting over den bomaanslag. In een eigen kprt commentaar merkt het blad op, dat Turkije dergelijke gebeurtenissen in geen geval mag toelaten. In het blad Aksdam geeft .Sadak uiting aan het leedwezen van het Turksche volk over deze gebeurte nis en aan de voldoening van Tur kije over het mislukken van deze misdaad jegens den „bij alle Turk sche staatslieden geliefden en ge- achten ambassadeur van Duitsch- land". De opvatting te Berlijn. Berlijn, 25 Febr. (A. N. P.) Men acht het in Berlijnsche politieke kringen aan geen twijfel onderhevig, dat er sprake is van een aanslag in samenwerking tusschen den Brit- schen en den bolsjewistischen ge heimen dienst. Voorts is men er van overtuigd, dat von Papen als over brenger der .inlichtingen aan de Turksche regeering inzake de door Eden te Moskou gevoerde ónderhan delingen, moest worden geliquideerd. In deze overtuiging wordt men ver sterkt door het feit, dat er de laatste weken veelvuldig pamfletten in Is- tanboel en Ankara verspreid zijn. waarin stelling genomen werd tegen den heer von Papen in het bijzonder en tegen het Duitsche rijk in het algemeen. In een Grieksche club zijn de vermoedelijke verspreiders van pamfletten van Engelschen en een aanhanger van De Gaulle gearres teerd. Overigens wacht men te Ber lijn het resultaat af van het door de Turksche regeering geopende onder zoek, en verwijst men hoogstens nog naar de talrijke ontploffingen der laatste maanden, waaruit een bij zonder groote activiteit van Britsche agenten is gebleken. De Führer en niinister Von Rib- bentrop hebben Von Papen telegra fisch gelukgewenscht. De Duitsche bladen geven unaniem hun afschuw over het gebeurde te kenhen en hekelen de methoden van de Secret Service. Het lijdt geen twijfel of de am bassadeur Von Papen was bijna het slachtoffer geworden van een der beruchte aanslagen van de Gepoe in samenwerking met den Britsehen geheimen dienst. Wie zich den aanslag in het Pera Palace te Istanboel en den kort geleden gepleegden aanslag te Tanger herinneren, weet. dat de Secret Service voor geen'moord desnoods op groote schaal terug schrikt om ongewenschte personen uit den we'g te ruimen. Het is begrijpelijk dat von Papen, die de vriendschap tusschen Duitsch- land en Turkije propageert, voor de Engelschen een hinderlijke figuur is. Er zijn de laatste dagen in Tur kije vele anonieme pamfletten tegen Von Papen en zijn politiek versche nen. Wanneer men in Turkije door dergelijke aanslagen sympathie voor de zaak. der Britten tracht te winnen, zou men wel eens zéér be drogen kunnen uitkomen. DISTRIBUTIEPERSONEEL OOK ONDER DE ZIEKTEWET. t Met ingang van 1 Januari 1942 is een wijziging gebracht in de ziekte-' wet, waardoor buiten twijfel is ge steld, dat bet op arbeidscontract werkend: gemeentelijk distributieper- soneel voor zoover het niet meer dan 3000 verdient, deel heeft aan de rechten, die deze wat verleent. EERSTE REDE VAN STAFFORD CRIPPS IN HET LAGERHUIS. Stockholm, 25 Febr. (D.N.B.) Tij dens het debat van heden in het Lagerhuis heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, Sir Stafford Cripps zijn eerste rede als speaker en leider van het Huis gehouden. Hij zeide, dat men er niet voor te rug mag schrikken de Britsche de mocratische machinerie na te zien, Evenmin mag men toestaan, dat on volmaaktheden of verouderde me thoden haai bij haar werk storen, Persoonlijke buitensporigheden moe ten uitgeschakeld worden, evenals iedere soort verkwisting. Zonder re kening te houden met de belangen van enkelingen moet het tempo der Britsche oorlogsinspanningen overal opgevoerd worden. Ingaande op den tegenwoordigen oorlogstoestand, zei- de Cripps, dat het deelnemen van Japan aan den oorlog Engeland een last heeft opgelegd, die zwaarder is dan welke ook, dien het tot nu toe te dragen heeft gehad. Cripps deel de mede, dat op het oogenblik voor al pogingen worden gedaan om de samenwerking der drie onderdeelen van de weermacht te verbeteren Hij eindigde met de woorden: „Wij maken thans een periode van moei lijkheden en bezorgdheid 'door, die waarschijnlijk in de geschiedenis van ons land haar weerga niet heeft, Wij zullen ons noch door deze moei lijkheden laten neerdrukken, noch door onze zorgen laten vermoeien, want wij zijn allen eensgezind en vastbesloten in ons plan de eind overwinning te bevechten". Debatten in het Lagerhuis, Stockholm, 25 Febr. (D.N.B.) Om trent den eersten dag der debatten in het Lagerhuis meldt de „Nya Daglight Allehanda": James Grif fith heeft verklaard, dët men in En geland algemeen overtuigd is, dat het geheele systeem heeft gefaald en dat vele mannen, die de produc tie controleeren,tegelijkertijd den ken aan de behoeften van het volk en de belangen van hun firma's. Ko lonel Rayner zeide, dat de regeering het volk ook het ergste moet mede- deelen. Het Engelsche volk weet niet waarvoor het strijdt. Sir John Schuster stelde de vraag, of de regeering den oorlog ernstig neemt en of zij -het volk de waarheid vertelt. Hoe dikwijls heeft het Engelsche volk te hooren gekre gen: „In Indië is alles in orde en Indië heeft èen millioenenleger on der de wapens". Thans begint het Engelsche volk aan dit millioenen leger te twijfelen. Kapitein Gammans (cons.) stelde de vraag, wat men eigenlijk gewild heeft met de versterking van Hong kong en wat men er zich eigenlijk van voorstelde toen men op het laat ste oogenblik nieuwe Britsche divi sies naar Singapore zond, daar men toch had moeten weten, dat men deze daarmede slechts aan de Ja panners overleverde. De conserva tieve afgevaardigde Sir Archibald Southby, heeft volgens de Aftonbla- det gezegd te kunnen mededeelen, dat niets het Engelsche volk in den geheelen oorlog zoo heeft veront rust als de doortocht der Duitsche slagschepen door het Kanaal. Bo vendien kon hij nog mededeelen. dat den Woensdag tevoren drie Duitsche torpedojagers bet Kanaal onbeschadigd in Westelijke richting waren gepasseerd. Naar dit blad verder meldt, heeft de vertegen woordiger van de Universiteit van Cambridge, prof. Hill, verklaard, dat Engeland weet, dat de resulta ten van het bombardement van Duitschland uiterst onbelangrijk wa ren. Volgens „Nya Daglight Alle handa" heeft hij nog gezegd, dat de bommen nooit iets van beteekenis troffen. De Britsche bombardé- mentspolitïek is even zinloos als verkwistend. Dit nummer bestaat .uit vier pagina's. Zware verliezen der bolsjewisten. Berlijn, 25 Februari. (D.N.B.) Naar van militaire zijde verluidt hebben Duitsche troepen in het gebied ten Z.O. van het Ilmenmeer tijdens een strijd van meer dan vier wéken 387 aanvallen van ster ke Sowjet-strijdkrachten, ten deele in succesvolle tegenaanvallen, af geslagen. Debolsjewisten verloren behSlve vele wapens en oorlogs materiaal meer dan 14.000 dooden en een veelvoud aan gewonden. Talrijke' pantserwagens, stukken geschut, machinegeweren, granaat werpers, vlammenwerpers, ski's en ander materiaal vielen den Duit schen troepen in handen. Duitsche luchtaanvallen op Sebastopol. Berlijn, 25 Februari. (D.N.B.) Duitschè duikbommenwerpers heb ben op 24 Februari een aanval ge daan op een Sowjetkruiser in de haven van Sebastopol. De kruiser werd getroffen. Bovendien werden stad en haven van Sebastopol door de Duitsche luchtmacht gebombardeerd. Dag en nacht lieten de Duitsche ge vechtsvliegtuigen bommen van al lerlei kaliber op deze Sowjet-oor- logshaven vallen, waar voltreffers terecht kwamen op scheepswerven en haveninrichtingen. VERDUISTER GÓED ZON 26 Febr. onder: 19.13 27 Febr. op: 8.32 MAAN 26 Febr. op: 14.39 onder: 5.38 3 Maart Volle Maan. ALKMAAR. De Leider van den Distributie- dienst Alkmaar brengt 'ter kennis van belanghebbenden, dat bij de in levering van den bon van de vet- kaart welke zal worden geldig ver klaard voor het tijdvak van 28 Febr. tot en met 7 Maart a.s. toewijzingen voor vet zullen worden uitgereikt. Daar ook voor bon 09 van de vet- kaart toewijzingen voor vet worden uitgereikt, kan de bon voor boven genoemd tijdvak, waarvan het num mer in de pers zal worden bekend gemaakt, tezamen met bon 09 van de vetkaart worden ingeleverd. Bij de inlevering' van „diverse distributiebescheiden" wordt een verzameltoewijzing uitgereikt' over-' eenkomstig het artikel van de inge leverde toewijzingen. Voor ingeleverde botertoewijzin- gen wordt dus een verzameltoewij zing voor boter verstrekt, voor in geleverde margarinetoewijzing een verzameltoewijzing voor margarine en voor ingeleverde toewijzingen voor vet een verzameltoewijzing voor vet. Alkmaar, 26 Febr. 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. BEKENDMAKING. 's-Gra-v-en-h-age, 25 Februari. Door het bureau van- den weer machtsbevelhebber in Neder land wo-rdt mede-gedeeld: Vier Nederlanders zijn bij de p oging om zich aan te sluiten bij het Nederlandsdhe koloniale leger o-m daar oorlogsdiensten te verrichten tegen- de spilmogendi- heden, buiten Nederland: gear resteerd. Zij werden door een Duitschen krijgsraad wegens begunstiging van den vijand ter dooü veroordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 26 Februari. He denavond van 19.4520.—- uur spreekt Max Blokzijl over den zen der Hilversum, 2 in de serie „Bran dende kwesties" over het onder werp „Als de klok twaalf slaat". ORGANISATIE BEDRIJFSLEVEN. Hoofdgroep „Verkeer" ingesteld. 's-Gravenhage, 25 Febr. In de Nederlandsche staatscourant is op genomen een beschikking van de organisatiecommissie betreffende de instelling van de hoofdgroep „ver keer", en van de volgende bedrijfs groepen: haven- en aanverwante bedrijven, koopvaardij, wegvervoer, binnenscheepvaart, tramwegen en spoorwegen. GEVANGENE BRAK BEEN BIJ ONTVLUCHTINGSPOGING. Een 27-jarige man uit Enschede, die veroordeeld was- tot 2)4 jaar gevangenisstraf en opgesloten zat in het huis van bewaring te Alme lo, had kans gezien te ontvluchten, doch was in Enschede weer spoe dig opgepakt. Bij zijn overbrenging naar Al melo, onder geleide van twee ma rechaussees, deed de man opnieuw een poging tot ontvluchten en sprong door de coupéruit heën uit den trein. Hij had daarbij echter geen succes, want hij kwam in zijn val neer op een naast den spoor weg staand kilometerpaaltje en bleef met een gebroken linkerbeen liggen. De man is thans ter verple ging in het r.k. ziekenhuis in Hen gelo opgenomen. Ondergang van de Stroema. (D. NB.) - In verband met den onder gang van h-et sehip Stroema, met 769 Joden aan boord-, merkt men in Bulgaarsche politieke- kringen op, dat het schip onder de vlag van Panama voer en bijna precies op de zelfde plaats op een mijn geloopen of getorpedeerd is als het Turksche motorschip Tsjangkaya. Men gelooft, dat hier een Sovjet-duikboot in actie is geweest, Tankschip tot zinken gebracht. (A.N.P.) - Naar de Britsche berich tendienst uit d-e Vereeniigde Staten meldt, is voor de kust van den At- lantischen Oceaan een tankschip van 8000 ton tot zinken gebracht. Slechts 25 leden der bemanning kónden ge- ed worden.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1