HET ZWARTE DE VUURR SCHOEN! STAD EN OMGEVING Vkdïïlynfia>utf maaM U geed! AGENDA VINANCIEN AMSTERDAMSCHE BEURS Woudenberg in ons land. FEUILLETON ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1942. Pagina 2. HET WAS NIET IDE VADER. Wij hebben gister gemeld, dat voor de Arrondissementsrechtbank alhier heeft terecht gestaan de orgeldraaier J. P. B. Wegens dief stal van distributie"-"onnen. Een broer van dezen verdachte deelt ons mede, dat men zijn vader P. Beentjes, gewezen orgeldraaier, voor dezen diefstal aanziet. Daar deze kort geleden is gestorven en dus niet voor zijn eigen belangen kan opkomen, verzocht zijn zoon om het bovenstaande te willen publiceeren, waaraan wij hierbij gaarne onze medewerking ver-- leenen. ORGELCONCERT FEIKE ASMA, A.s. Zaterdagmiddag zal de be kende organist Feike Asma een concert geven in de geref. kerk aan de Oudegracht. Hij heeft een zeer interessant programma samenge steld waaronder de 5e Symphonie van Widor en het 4e Orgelconcert van Handel. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND Jaarfeest in „Waakt en Bidt", Woensdagavond heeft de afd. Alk maar van den Ned. Chr. Gemeen- schapsbond in „Waakt en Bidt" haar jaarfeest gevierd. Om half acht opende de presidente, mevr. E, Bantjesv. Dijk, het samenzijn met gebed. Zij heette de talrijke aanwe zigen. die de geheele zaal vulden, hartelijk welkom. Spreekster be paalde haar gehoor vervolgens bij Genesis 35 en wees er op hoe Jakob een altaar bouwde om de goedheid Gods te gedenken, maar tevens ook om zich bij vernieuwing den Heere toe te wijden. Dit willen wij ook op ons jaarfeest doen. We hebben een God, die trouw is en dien wij willen loven en prijzen, De secretaris, de heer A. Bak, gaf vervolgens in het jaarverslag een overzicht over de verrichte werk zaamheden. Hieruit bleek, dat naast cien plaatselijlcen arbeidals 14- daagsche evangelisatiesamenkomst, wekelijksche bijbelbesprekingen en bidstond, huis- en ziekenbezoek, enz. door den gemeenschapsleider, den heer Joh. v. Oostveen en de gemeen schapsdiacones, 2uster Johanna Stec- kenreiter, ook veel arbeid buiten Alkmaar wordt verricht. Geregelde samenkomsten vinden van Alkmaar uit thans ook plaats te 'Enkhuizen, Hoorn, Haarlem, Zandvoort, Bree- zand en Heiloo. Bij afwezigheid van de penning- meesteresse, mej. A. Spruit, werd het financieel verslag door den heer E. v. Engelhoven voorgelezen. Ook dit verslag gaf reden tot dankbaar heid. Na de pauze werd door ^verschil- lende ouderen en jongeren iets weergegeven over het werk en den zegen in het afgeloopen jaar erva ren. Ook het zang- en muziekkoor liet zich meermalen hooren. Het slotwoord werd door den heer van Oostveen gesproken. We hebben een zending, aldus spr. God wil, dat Zijn kinderen één zijn en elkander sterken in het geloofsleven. Tevens willen we arbeidsgemeen schap zijn. Er is nog werk voor Jezus te doen. Ook in Alkmaar. De heer D. Jonkman, sloot hierna deze jaarvergadering met dankzeg ging, AANVOERREGELtNG VOOR DE VEILINGEN. De aanvoerregeling voor stapel producten is, blijkens de mededee- lingen van de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noordholland, weer gelfjk aan die van verleden jaar. De regeling wordt aan dc veilingen overgelaten, maar er wordt op aan gedrongen, dat wekelijks 8 10 van den inventarisatie-voorraad moet worden aangeboden, ofwel 16 a 20 per 14-daagsche periode. Men moet voorkomen, dat de eerste dagen na een verhoogden maximumprijs de markt wordt overvoerd en op de laatste dagen van een dergelijke periode weinig, of geen aanvoer plaats heeft. De veilingen zullen da gelijks een kaart moeten invullen en opzenden aan het kantoor der Prov. Commissie, waarop de aan- en afvoer worden genoteerd. Deze kaarten moeten worden ingevuld met terug werkende kracht tot en met Maan dag 16. Februari, BRANDSTOFFEN VOOR ONTKIEMEN VAN POOTAARDAPPELEN. Over de verstrekking van extra brandstoffen voor het voor-ontkie men van pootaardappelen heeft de Prov. Commissie besprekingen ge voerd met de betreffende instanties. Thans is daarvoor nog geen brand stof beschikbaar, maar er is toege zegd, dat deze kwestie begin Maart ïlog eens bezien zal worden, terwijl de telers, wanneer de weersomstan digheden zulks noodzakelijk maken, voor zich persoonijk alsnog een aan vrage kunnen indienen bij de brandstoffencommissie. Voor de om geving van Alkmaar is daarvoor aangewezen de brandstoffencommis sie te Alkmaar. HARENKARSPET Openstelling secretarie en distribi' tiekantoor. - Met ingang van Maan dag 2 Maart 1942 zijn-het gemeente huis en het distributiekantoor voo het publiek geopend van 9 tot 13 uir en van 14 tot 15 uur. Onder geei enkele voorwaarde zal daarna no; publiek geholpen worden. NUTSAVOND DEPARTEMENT ALKMAAR. Het Departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen hield gisteravond voor zijn leden den derden voordrachtavond en wel in de Dancing van de Har rr.onie. Als declamator trad op mr A. W. Kamp uit den Haag. De voorzitter, mr. R. Veendorp sprak een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen in 't bijzonder tot den heer Kamp, dien hij geluk wenschte met zijn herstel en dankte voor zijn bereidwilligheid om thans mej. Brugmans te 'vervangen, wier voordracht is uitgesteld tot 25 Maart Mr. Kamp, het woord verkrijgend, hield daarna zijn voordracht over Een Middeleeuwsche Maaltijd, een banket in 1396, te Muiden gehouden op het kasteel aldaar ter eere van Albrecht, graaf van Holland eri Fre- derik van Blankenheim, bisschop van Utrecht. Deze twee hoofdfiguren zijn aan den vooravond vtm den krijgstocht dién Albrecht naar het land der Friezen zal ondernemen, samengeko men op 't slot te Muiden (waar Jan van Heenvliet als slotvoogd woont) om 'de Friesche kwestie te bespre ken. Het uitgebreide verhaal van het feestmaal bij die gelegenheid gegeven is door mr. Kamp zelf be werkt en geeft een schildering van het leven hit Albrecht's tijd, eind 14e en begin 15e eeuw. Het geheele feestmaal, met de aan komst der hooge gasten, het werk Van Duifje van Drecht, de bekwame kokkin, het uitgebreide menu, de verpoozing in den bongerd, het succes van de haring van Biervliet, eerst veracht daarna t hooggeprezen, romantische avonturen van edellie den en edelvrouwen, de geschiede nis van Justine van Heenvliet, Brustyn en Baubo, het dobbelspel der edelen na afloop van den maal tijd, dit alles werd door mr. Kamp op boeiende wijze geschilderd, zoo, dat de aanwezigen het geheel mee beleefden en aan 't slot met applaus dankten. Na de pauze gaf mr. Kamp met veel succes eenige komische, num mers, o.a. De Bokshandschoenen, Lentekoorts, Het verhaal van de Spreeuw en Het recept van de omelet. Mr. Veendorp dankte aan 't slot mr. Kamp voor zijn boeiende voor dracht en voor de goede keuze van zijn nummers. G. C. v. Gulik. BOND VOOR STAATS- PENSIONNEERING. Op Donderdag 5 Maart a.s. zal de afd. Alkmaar van de B. v. S. haar grooten feestavond houden in de „Harmonie". Dit maal is er een ge heel nieuw 'en uitgebreid program ma. Het gezelschap Hofmann dat zal optreden staat borg voor een avond van oostelijk amusement. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. VADERLANDSLIEFDE. Wij allen hebben ons vaderland lief, op 't oogenblik onder den druk der tijden nog liever dan ooit te voren. Men kan spreken van een hausse in vaderlandsliefde; ja er is zelfs, concurrentie op dat gebied. Allen eischen "oor zich het recht op, de eenig goede vaderlanders te zijn, ook talloos velen, vcor wie' vroeger alleen gold het „Waar ik mijn brood heb, daar is mijn vaderland". Hoe het ook zij, wij houden allen op onze wijze van ons land, ons volk, onze historie. Wij houden allen van ens land met zijn blonde duinen, zijn machtige stroomen, zijn vruchtbare landouwen, zijn heiden en bosschen, zijn groote mannen in het verleden en in het oedeii. Maar tot d:t volk behooren ook "de armen en behoeftige n. Ook zij behooren bij ons en wij kun nen hen bij onze vaderlandsliefde niet uitsluiten, evenmin als in de gezin nen het misdeelde kind van de ouderliefde wordt uitgesloten. In tegendeel, dat misdeelde kind zal door de ouders, zoo mogelijk, nog warmer gekoesterd worden dan de andere. Zoo behoort het ook in ons groot- gezin, de volksgemeenschap, te zijr De armen en behoeftigen make deel uit van ons groote gezin en heb ben onze bijzondere zorgen van noode. Winterhulp Nederland" biedt u Vrijdag en Zaterdag speldjes aan- met de beeltenissen van enkele onzer groote mannen uit het verleden. Zij kijken u aan en vragen van u, ook groot te zijn, dus alle bene penheid van u af te schudden. Zij verlangen van u, uw ware vaderlandsliefde te toonen, niet met woorden, maar met da den. Koopt speldjes, natuurlijk voor meer dan den kostenden prijs; doe dat met een blij gemoed en schaamt u niet dit speldje te dragen; de beel tenis van een onzer grooten staat er op. Zoudt gij die beeltenis wegstop pen in uw zak? Schaamt u, als gij u voor hen schaamt. Namens de buurtschapshoofden W. H. N. te Alkmaar, J. BARKMAN. Zijn er onder degenen, die een of meer uitkeeringen van Winterhulp hebben gehad, geen flinke mannen en vrouwen die Vrijdag of Zaterdag willen deelnemen aan de collecten? .aten zij zich ten spoedigste aan 'ureau Winterhulp aanmelden. (Ontleend aan onze advertentie- rubriek) Bioscopen. Aikm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Vluchtelingen (rom, sens.) Alle leeftijden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Robert en Bertram (kom.) 14 jaar. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer 's Avonds op de heide (rom.) 18 jaar. Donderdag 26 Februari. Harmonie, donateursavond vrijz. herv< zangkoor, Vrjjdag 27 Februari. 2 uur, 't Gulden Vlies, verg, Noordholl Wolvereeniging. 8 uur, 't Gulden Vlies, N.R.V.- avond. y Zaterdag 28 Februari. 3 uur, Harmonie, ballet „Tilly Sylon". 4 uur, Geref. kerk aan de Oude gracht, orgelconcert Feike Asma. N.V. NOORjOER BANK. De jaarlijksche algemeene verga dering van aandeelhouders bepaal de het dividend 'over het boekjaar 1941 op 6 pet. (dividend no. 42). De heer mr. A. J. M. Leesberg werd als commissaris herkozen. DE LEVENDE POPPENKAST. Zondagmiddag 1 Maart 3 uur wordt voor de kinderen gegeven het prachtige sprookjesspel „Het Prin sesje en de Roode Toovenaar", een fijnzinnig en boeiend sprookje van een Prinsesje, dat omgetooverd wordt in een vlinder. Het wordt ten tooneele gebracht door 't hier reeds zeer bekende Theater „De Levende Poppenkast." De Nieuwe HaarL Crt, schreef om. Ouders. Éen middag doorgebracht bij deze levende pop penkast, die oneindig meer dan de mechanische op de verbeelding van de kinderen inwerkt, is wel het prettigste dat men hun geven kan. Kom zelf mee. Het is ook voor oude ren vol genoegen. KOMMER KLEIJN'S SCHOUWCABARET. Zondag 1 Maart des avonds half acht komt bovengenoemd cabaret met de daverehde cabaret-revue „Bokkesprongen", waarin tal van voortaanstaande artisten medewer ken. O.m. Kommer Klejjn, Herbert Perquin, Rob v. d. Bas, Fred Fagel, Marie Beijer, Eri Rouché e.a. Aan den vleugel de componist Wim de Vries. Het belooft een bijzonder vroolijke avond te worden, waartoe vooral de aardige schetsen zullen meewerken. Opgevoerd worden o.m Wittebroodsweken, De wonderlijke fiets van Piet Paaltjes, De kampioen v. d. Microfoon en Portiekgeheimen. Velen zullen zich het groote suc ces, dat het Schouwcabaret hier reeds eerder behaalde, herinneren en ook thans» tot de aanwezigen be hooren. "ET TEGEN TE HOOGEN PRIJS. Een slager te Obdam is tegen e lamp geloopen wegens het ver lopen van rundvet tegen te hoogen rijs. VEEL KINKHOEST. Onder de schoolgaande kinderen te Hensbroek en Obdam heerscht momenteel abnormaal veel kink- t zoodat een groot aantal kinde- ;n hierdoor absent is./. DE GESTOLEN TARWE UIT DE WIEKINGERMEER. Tal van distributie-overtredingen ontdekt. De tarwe welke éenigen tijd ge leden te Wieringermeer werd ont vreemd en waarvan een gedeelte via een tweetal smokkelaars aan Lange dijker ingezetenen werd verkocht, is thans voor het grootste gedeelte op gespoord. Bij een twaalftal burgers n Langedijk is een hoeveelheid van ongeveer 30 h.l., welke zij hadden gekocht voor 85 per h.l., in beslag genomen. Zij zullen er wel nooit meer iets van terugzien, De onaan gename gang naar de zitting van den economischen rechter zal him zeker niet bespaard worden. Het grootste gedeelte van de tarwe is te Waarland opgespoord door de marechaussée van Wieringermeer, Een bakker aldaar had 48 h.l. opge slagen op den zolder van de r.k. schooL Een complete maalinrichting was daar tevens aanwezig. De smokkelaars, die voor den ver koop buiten de distributie om te Langedijk hadden zorg gedragen, hadden zich niet alleen met tarwe opgehouden. Bij huiszoekingen werd een flinke voorraad andere clande stiene handelswaar ih beslag geno men, zooals erwten, boonen, vleesch en kaas. Doordat de leverancier van deze kaas ook bekend werd, ging het onderzoek ook in die richting verder en belandde men tenslotte aan de ",angereis, waar een veehouder de 'abrikant van de kaas bleek te zijn. lij het ingestelde onderzoek bleek 'iens „bedrijf" ook boter te vervaar digen. Een flinke pot met boter, een karninrichting en een paar emmers room plus een aantal kazen werden hier in beslag genomen. IN BESLAG GENOMEN. Controleurs van den crisisdienst hebben bij den bakker V. te Scher- merhorn ruim 8 h.l. tarwe en bij den bakker S. aldaar één-h.l. tarwe in beslag genomen. BEVERWÏJKER GROSSIER GESTRAFT. De grossier in aardappelen, groen ten en fruit, N. J. Schuyt te Bever wijk, Nieuwstraat 9, is wegens over treding dér prijsvoorschriften door den inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam veroordeeld tot een boete van 5000, alsmede tot verbeurdverklaring van ruim 5500 kg appelen en peren en 35 kisten oi zakken uien. Tevens werd de slui ting van zijn bedrijf en stillegging van de bedrijfsmiddelen voor, den tijd van één jaar gelast. Schuyt had in December van het vorig jaar, toen in den normalen handel dit artikel zeer moeilijk te krijgen was, aan diverse kleinhande laren witte uien, welke ten hoogste voor 7.20 verkocht mochten wor den, voor f 12 per 100 kg verhan deld. Deze uien had Schuyt ook bui len de veiling om tegen te hooge prijzen ingekocht. Êveneens waren in de vooraf gaande maanden groote hoeveelhe den fruit ver boven de daarvoor vastgestelde prijzen langs ongeoor loofde wegen gekocht en weer ver- .'ÜCht ZUIDSCHARWOUDE. C. Kroon - Woensdagmiddag werd het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. Kroon aan den schoot der aarde toevertrouwd. On der de aanwezigen bevonden zich verscheidene vertegenwoordiger, van de, banne Zuidscharwoude, van welke corporatie de overledene ruim 50 jaren bestuurslid was geweest. Ook het bestuur van den polder Geestmerarqbacht, Oosterdijk Molengeerzen was vertegenwoor digd. Aan de groeve werd alleen het woord gevoerd door den voorganger van de herv. gemeente, den heer Korndörffer, die o.m. wees op de verdiensten van den overledene verschillende kerkelijke functies en in het waterschapswezen. OBDAM „De Tuinbouw". - Dinsdagmid dag werd in het café Van den heer J. Tambach te Obdam de jaarverga dering gehouden van de coöp. tuin bouwvereenigrng „De Tuinbouw' De voorzitter, de heer H. P. de Wijs, complimenteerde den heer Jn. Mun ster, die >25 jaar onafgebroken "deel van het bestuur uitmaakt. Uit dank voor de vele diensten aan de veree niging bewezen werd hem een fraaie bloemenmand aangeboden. Uit het jaarverslag van den secr, penningmeester vermelden we dat de omzet over 1941 was 635.990.19 (v.j. 380.056.38). De ontvangsten en uitgaven o,ver 1941- sluiten op 69.446.74. De balans geeft aan op actief en passief 23.050.53, waarbij de onroerende goederen staan aan gegeven op 16.800 aan actief. Besloten werd de zetKooi-regeling in dier voege te veranderen, dat in plaats van de witte kool in den nooraoostnoek'Succes Deen zal wor den verüouwd. Dit voorstel zal aan net gemeenteDestuur ter bekrachti ging woraen aangeooden. Van den heer ir. iuetsema was een schrijven binnengekomen tqi assistent is oenoemu ue neer P. W aeaeio, by wien door bemiddelinL der vereeniging inlichtingen kunnen worden ongewonnen ter oplossing van moeinjKe gevallen op net be drijfsgeDieu der tuinbouw. Het te storten bedrag üij uittre den als lid der vereeniging wera georacht van 10,0 op lu, onder de motiveering, dat de vereeniging thans geheel zonder schulden is. De vergoeding voor het bestuur werd vastgesteld op 1/10 pet. van den omzet. Het bestuur werd vrij mandaat gegeven om het marktgeid te rege oen naar den omzet. Bij de rondvraag deelde de con- van den Piantenziektenkundigen Dienst, de heer P. Groenland, mede dat bij hem eiken Woensdag gele genheid zal bestaan tot het laten ontsmetten van koolzaad. LANGEDIJK Jaarverg. „Het Witte Kruis". - Woensdagavond hield de afdee- ling Langedijk van het Witte Kruis haar algemeene jaarvergadering ten lqkale van den heer P. Kramer. Medegedeeld werd, dat voor de verstrekking van de vitamine-ta bletten de belangstelling stijgende is. Het verslag van de contactcom missie voor de t.b.c.-bestrijding ver meldde, dat de rekening sloot op een totaal van 3409.08, met een saldo van 177.92. Aan verpleegkosten is 1900.75 uitgekeerd, aan verster kende middelen 172.03. De rekening 1941 van het Witte Kruis sloot op een totaal van 3938.61. De rekening aan de wijkverple ging sloot op 'n totaal van f 4617.68, met een vooruitgang van 146.36, Goedgekeurd werd een voorstel om het salaris van den secretaris- penningmeester van 125 tot f 150 per jaar te verhoogen. De begrooting voor het Witte Kruis werd vastgesteld op een be drag van 2900, voor. de wijkverple ging op 4800. Aan de wijkverpleegsters zal een gratificatie worden verleend. Het jaarverslag vermeldde, dat het ledental is gestegen van 1458 tot 1477. Er werden 1343 stuks mate riaal uitgeleend. Het materiaal ver keert in uitstekenden staat. Het ledental van Wijkverpleging is gestegen van 1112 tot 1168. De verpleegsters hebben 7708 bezoeken afgelegd. Bij het consultatiebureau werden 120 nieuwe baby's inge schreven. Voor het nieuw ingestelde bureau» voor kleuterzorg, dat 25 maal zitting heeft gehouden, bestaat zeer veel animo. In de volgende vergadering zal een voorstel op de agenda worden geplaatst, om de verplichting op te nemen, dat een lid van het Witte Kruis ook lid van de wijkverpleging zal moeten zijn. DE NIEUWE PROGRAMMA'S. Het Harmonie-Theater brengt een afwisselend programma in Holland- sche films, vervaardigd door Poly goon Haarlem, o.a. de komische film x 7 naar een schets van P. Bakker met Aaf Bouber en Jan Nooy in de hoofdrollen, de detective film Eerst denken, dan spreken, met Joke Wells, Piet Bron en Dick van Veen als hoofdvertolkers en verder het optreden van de Ramblers voor de microfoon in de film: Hoe een gra- mofoonpiaat tot stand komt. De op- -amen zijn gemaakt in de Profilti- tudio te 's-Graven-hage. Een fraai opera-film met Benja- mino Gigli in de hoofdrol wordt ge geven in het Victoria-Theater, n.l. Moederliefde. De mooie opnamen van een uitvoering van de opera Othello zijn een groote attractie evenals het spel van de actrice Emma Gramatica, die met Gigli de film tot een succes maakt. Gasparone naar de beroemde operette van Carl Millöcker komt in het Cinema Theater en het spel en de zang van Johan Heesters, Marika Kökk en Leo Slezak zal opnieuw ieder boeien. Het Aikm. Bioscoop Theater brengt een documentaire oorlogsfilm over de verovering van Polen. Deze film: Vuurdoop getiteld, geeft een beeld van. den feilen strijd in Polen gevoerd, I LAATSTE BEP" ''"EN de verliezen dek LUCHTMACHT IN NED.-INDIE Tokio, 26 Febr. (D.N.B.) Militaire waarnemers verklaren naar aanlei ding van het zesde bombardement op Java van Woensdag j.l. door de Japanners, waardoor het totale aan tal vernielde vliegtuigen op het eiland tot 177 is gestegen, het vol gende: Dit is een zware slag voor de geallieerden, daar thans bijna de helft der vijandelijke luchtmacht op Java vernield is en er weinig mogelijkheden bestaan voor een toe reikende versterking. Dezelfde leringen schatten, dat de geallieerde luchtmacht op Java bij het begin der vijandelijkheden on geveer 350 vliegtuigen sterk was, waaronder 100 jagers, 80 bommen werpers, 20 verkenningsvliegtuigen en 120 andere typen. Dit aantal inmiddels waarschijnlijk door Gr, Britannië en de Ver. Staten tot in totaal 450 toestellen verhoogd. DutIschiand strijdt voor Europa. EXTRA BERICHT. Nieuwe Duitsche duikboot successen. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 26 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht .naakt bekend: Duitsche duikbooten hebben midden in den Atlantischeh cpaan in hardnekkige gevechten, die dagenlang hebben geduurd, van een krachtig beschermd convooi 7 schepen, waaronder twee groote tankschepen, in totaal 52.000 brt., tot zinken gebracht. Voorts werden 6 groote sche pen, waaronder een tankschip, zoo zwaar beschadigd, dat aan genomen kan worden, dat-ook deze verloren zijn gegaan. ECONOMISCHE RECHTER. Zitting van 25 Februari Voor den economischen rech ter moesten Woensdag weer verschillende clandestiene slachters terecht staan. - Twee inwoners van Barsingerharn. H. Uitvlugt en C. Keesman, hadden op 20 Februari clandestien een schaap geslacht. De eerstgenoemde was. niet verschenen, omdat hij na zijn verhoor bij den burgemeester, die hem naar huis had laten gaan, was gevlucht. De officier, mr. de Brueys Tack, noemde verdachte U een der gevaarlijkste clandestiene slachters uit denomtrek en vor- aerde tegen hem 1 -y, jaar gevange nisstraf, en tegen den medeplichti gen C. Keesman 9 maanden, met bevel van onmiddellijke arrestatie van beiden. De rechter veroordeelde Uitvlugt tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf en Keesman tot 8 maanden, beiden met onmiddellijke gevangenneming. De slager R. Re zeiman te Anna Paulowna had op 26 November twee schapen zonder vergunning ge slacht. Hij beweerde, dat hij op ver zoek van een lid der Duitsche weer- macht, die rad gezegd dat alles in orde was ,de dieren had gseiacht. De Duitscher zou den volgenden mor gen de geslachte beesten met een vrachtauto hebben gehaald. Ver dachte zou den ander ook nog het geld hebben voorgeschoten om de schapen op de markt te Purmerend te koopen. Dit geld had hij terugge kregen, plus 60 slachtloon. Ver dachte had nog moeite gedaan om ater den Duitscher. dien hij niet kende, te achterhalen, doch zonder succes. De officier Vond het een vreemd verhaal en hij oordeelde het ver keerd, dat verdachte zonder onder zoek of eeni-g schriftelijk bewijs van de Duitsche autoriteiten, zich voor deze zaak had geleend. Spreker vorderde de minimumstraf die voor slagers geldt, n.l. 9 maanden gevan genisstraf. Het vonnis was conform. De werklieden H. van Houten te Beemster en G. He-kelaar te Pur merend hadden in de huiskamer van eerstgemoemden twee schapen ge slacht, zonder daarvoor vergunning te hebben. Eisch tegen Hekelaar 7 maanden en tegen van Houten we gens medeplichtigheid 4 maanden gevangenisstraf. Vonnis resp. 7 maanden en 6 weken gev.straf. J. Balvers, landbouwer te Uit geest, die zonder vergunning een varken van 40 kg had geslacht, werd tot '6 maanden gevangenis straf veroordëeld, nadat de officier maanden had gevraagd. Door den slager C. F. Deckwitz te De Rijp waren op de Purmeren- dermarkt voor 250 drie schapen gekocht. Hij had daarvoor geen vergunning, evenmin als voor den verkoop ervan, die later had pLaatg gevonden. Door den officier weid een boete van 250 of 40 dagen gevraagd, welke boete ook door den rechter werd opgelegd. De bloembollenkweeker P. Bak ker uit Enkhuizen had zonder ver gunning op een oppervlakte van 70 are roode breekpeen geteeld, welke bij verkoop in totaal 678 op bracht. Hij zei te goeder trouw te hebben gehandeld, omdat hjj uit het in de bladen gepubliceerde teelt- plan van dr. Posthuma had begre pen, dét zulks wel was toegestaan ja zelfs aanbevolen. De rechter ze: hem, dat In de publicatie geen sprake was van roode breekpeen. Ue officier vorderde 1000 boete of 60 dagen. Het vonnis luidde 600 o£ 40 dagen, DE NOORDJSRBAN'K. De Noorderbank te Alkmaar boekte in 1941 een netto-winst van 38 912 (v. j. 33.203), waaruit een dividend van 6 (v. j". 5 wordt uitgekeerd. Aan het jaarverslag is het vol gende ontleend: Het reservefonds wordt verhoogd tot een bedrag van 124.358 109.000) bij een kapit'aal van J 350.000. Activa: Kas etc., banken, schat kistpapier, effecten, creditpromes- sen, samen bedragend 1 340.721., Deze post is tengevolge van de toename van de crediteurengelden belangrijk hooger dan vorig jaar, en geeft onze Hquiditeitspositie voor het grootste gedeelte weer. De debiteuren in rekening-cou rant en tegen accept ad 775.746 (v. j. 1.110.820) waren grooten- deels voldoende gedekt door hypo theek, borgtocht, cessie en polissen van levensverzekeringen. Zij waren over diverse bedrijven verdeeld en bij geen enkel daa-van hadden wij een overwegend belang. De belangrijke inkrimping, een inkrimping, die ook in het nieuwe jaar nog steeds voortschrijdt, is ge heel toe te schrijven aan de on mogelijkheid om geliquideerde voorraden handelsgoederen weder aan te vullen. Tegenover de dadelijk en op korten termijn opvraagbare 1.188.010 /■waren beschikbaar: Kas qtc. 60.000, tegoed "bij banken 452.320, effecten bqleenbaar met f 271.000, schatkistpapiei 500.000, credietpromessen 185.00-0, totaal 1.468.320. DE TWENTSCHE BANK N.V. Aan het jaarverslag over 1941 van de Twentsche Bank N.V. wordt het volgende ontleend: De winsten der instelling over het afgeloopen jaar stemmen tot tevredenheid. De vermindering der commer- cieele credietvraag bleef aanhouden, waarnaast de toestrooming van cre diteurengelden regelmatig voort gang vond, gepaard gaande met een overeenkomstigen groei van de por tefeuille schatkistpapier. De rente winst gaf ten opzichte van het jaar 1940 een meerdere bate van ruim 1.800.000. De winsten van het ef fectenbedrijf overtroffen die van het voorafgaande jaar met i 1.100.000. De provisiewinst bleef vrijwel ge lijk. Daarentegen gaven vreemde wissels en arbitrage slechts een bate van ruim f 180.000. Reserveering tegen debiteuren bleek wederom niet noodig. Met ingang van 1 Nov. j.L werd ons kantoor te Eist (O.B.) opgehe ven. De winst- en verliesrekening wijst een saldo aan van f 4.861.445.76. De directie stelt voor, hiervan 81.428.58 extra aan het statutaire reservefonds tee te voegen en 2.222.874.34 op nieuwe rekening over te brengen. Bij verdeeling volgens de bepa lingen der statuten komt ter dispo sitie van aandeelhouders 2.200.000,. waaruit een dividend kan worden' uitgekeerd van 5procent en aan het statutaire reservefonds een be drag van 168.571.42. Het reservefonds zal dan in totaal bedragen 11.000.000 tegen 10.750.000 op 31 Dec. 1940. OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANK KV, Bijkantoor Alkmaar.- van Donderdag 26 Februari STAATS LEEN INGEN. Vor.k 3Ü Nederland 1941 9716/A 4 Nederland 1941 lüi.s/, 4 Nederland 1940 II lLOi/s 3—3'/, Nederi. 1938 95". 3 Ned.-lndië 1937 bi'/. BANK-1NSTELL. Afnsterd. Bank .145 Handel Mq. Cert. v. 2.50100 Koloniale Bank 94Vs Ned. Ind. Handelsbank 70 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Ume 142 Calve Delft Cert. 88 Nederi. Ford .290 I-ever Bros126 Phih Gioeil. Gem. Bezit 208 CULTUUR MAA1SLH. H. V. A. .190 Java Cultuur 128 Ned. Ind. suiker Uni. jj5 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deb Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Hol land-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Den Batavia Oude Ueh »n»mhah 58 190 109 80 57 - 58 53 107 85 ,1ZA/4 112 105 .119 108 1942 lu.40 9a •00*/» iOC'/, 057. 84i/8 140s 100 96 75 144 92% 290 1301A 22o-5 190 125 140 59'/« 195 1081/, 85 60 60 109 85 129 115 U3V, 133 114 Oplichter aangehouden. - De politie te Laren heeft Dinsdag de hand kunnen leggen op een persoon, die er zijn werk van maakte, klee- dingsstukken hij diverse ingezetenen machtig te worden, onder voorwend sel. dat hij colporteur was voor een chemische wasscherij te Hilversum. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A, Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter loeven, Alkmaar. ALKMAARSCHE COP1 Vorming v gemeenscb (Van onzen Haa corresponden „Een volk is zoo rijk i weet te organiseeren". Dit door den Heer W* de dagelijksche persei Den Haag gebezigde wel den grondslag en grond van hetgeen de van het N.V.V. in zijn d rede, aver de toekomst landsche bedrijven, hée toogen, met den geestd druk, hem eigen. Dit is doeling van alle maat den laatsten tijd ten aai arbeidende leven en zij in het N.V.V., thans de eeniging van werknemei werden genomen. Het 1 bedrijfsleven moet v een wijze, waarop de h volkskracht zich het be wikkelen. Hiermee is niet gezej heer Woudenberg nadri stelde, dat met de geti regelen het ideaal, de e een N.V.V., reeds bereil Dat is zeker niet het g< ook niet, want de eco: sociale problemen, w; tijdsgewricht ons stelt, En zoolang het social niet tot oplossing is g lang zal ook het econ moeilijkheden blijven b; Het problepm v Nadat de heer Woude inleidende opmerKingei maakt over de algemei zichten voor ons land, wees' op de onzekerheid bezit van Nederlandsch- tegenover echter verhei pectieven staan in d< Europeesche ruimte, kn< het begin van zijn rede onlangs door prof. Kreki lezing over het problee massa. Duitschland heeft in i overwonnen en kan ook andere opzichten vp bei taten roemen, omdat ht slaagd is, het probleem i op te lossen. Ten onzer dat probleem niet opgei nog leefden in den nat Fransche revolutie. Bij lutie werd immers gei gehouden met het prob massa. Dat kon bovendi omdat sindsdien een ni stand eerst is ontstaan. I geleid tot het marxism! vierden stand in zijn m te Krijgen en hem haat strijd inprentte. In Duit ter heeft men van de een volk weten te makt den in den laatsten tijc land wel ingrijpende noodzakelijke maatregel een stakingsverbod, geti hiermee Wordt toch de gedachte niet uitgebannt en er zijn hier eener gevers- en anderzijds organisaties, waartussche sprekingen werden gevoi moeilijk en soms ook zt waren. Alles was evenw baseerd op de tegenstel gever-werknemer. Deze ling is er mede schuldig geweldige vóór-oorlogsc men, als b.v. het werkioo stuk, niet konden wordei Thans staan wij weer problemen, jij het dan Derhalve moet voor allf 114. „Ja", knikte de fee ook. En een kobolt was bouter, alleen hij was niet de mensen, maar erg pla boosaardig. Jaspar heette hij woonde in het kleine Anneke door den kijker DE HOEVE 52 'Nora's oom moest hebben gemaakt en waar zich dit be ond. man haar tot zijn maakt? Dat was toch want Louis had haar ondervraagd, en zij sche dere familie te hebben. Maar zou de oude rfj misschien aan Maar ver hebben vermaakt? was onwaarschijnlijk, renmenschen waren de familie gesteld Mii Maarten een legaat na hij hem beheerder va gemaakt eh hem .en winst gegeven, maar

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2