VWtWM AGENDA. KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN Provinciate oond van Geiten^kvereenigingen Amsterdamsche Beurs -my. 3'/2 PANDBRIEVEN a 99 Succesvolle luchtaanvallen op Maoa. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRUDAG 6 MAART 1942. Pagina 2. BEDORVEN SMEERKAAS IN DEN ZWARTEN HANDEL. Een goede slag. Dezer dagen hebben ambtenaren van den keuringsdienst voor waren te Alkmaar in samenwerkig met de marechausseebrigade Langedijk e«n flinke partij bedorven smeerkaas, ongeveer 800 blikjes, in beslag geno men,' welke door „zwarte handela ren" werd verkocht, hoewel ze wegens ondeugdelijkheid voor de menschelijke consumptie slechts als veevoeder mocht worden ver kocht. Men liet zich voor dezen rom mel nog goed betalen ook. De vast gestelde verkoopprijs voor de kaas was, mits van goede kwaliteit na tuurlijk, een kwartje per blikje. De smokkelaars lieten "prijzen betalen van 60 tot 97 cents per blikje. Teger. een aantal personen, woonachtig 4e Oudorp, Sint-Pancras, Zuidschar woude en Kolhorn, werd wegens overtreding van de warenwet en prijsopdrijving procesverbaal opge maakt WINSTMARGE VERHOOGD. De winkelierster E. L. alhier ver kocht vóór den oorlog verschillende manufacturen met een winst van 25 t 35 Nadien heeft zij haar winstmarge verhoogd tot gemiddeld 50 hetgeen een duidelijke prijs opdrijving is. /Jij is hiervoor door den inspecteur voor de prijsbeheersching veroor deeld tot 500 boete, waarbij reke ning was gehouden met de onrecht matig verkregen winst. HET ALKMAARSCH TOONEEL. Zondagavbnd zal het Alkm, Too- neel in het Gulden Vlies (aanvang 7 uur) zijn tweede uitvoering geven in dit seizoen. Opgevoerd zal wor den het nieuwe successtuk van Jan van Ees en Henk Bakker: Vliegers vrouwen. In tal van plaatsen 'in N.-H.werd dit stuk reeds ten tooneele gebracht. Aan de uiterlijke verzorging is ook ditmaal groote zorg besteed, zoodat den vrienden van het A. T. Zondag ees mooie avond wacht. Voor nadere bijzon derheden zie men elders in dit blad. DIAMANTEN BRUILOFT. Onder zeer groote belangstelling heeft het echtpaar H. Dekker en S. DekkerRoos te Oudkarspepl zijn diamanten huwelijksfeest gevierd De beide echtelieden verheugen zich in een uitstekende gezondheid. De bruidegom is 83, de bruid 81 jaar. In verband met de brandstoffen- schaarschte zijn zij thans bij hun zoon in huis, maar als het aanstonds wat beier weer wordt, gaan zij weer terug naar hun eigen huis aan de Spoorstraat. Behalve vele schriftelijke geluk wenschen heeft het diamanten paar vele persoonlijke gelukwenschen in ontvangst mogen nemen, terwijl ver scheidene bloemstukken werden aan geboden. DRIEKONINGENAVOND. Reeds gisteren bestond er tamelijk veel belangstelling voor de opvoe ring van Driekoningenavond op Vrij dag 27 Maart a.s. in hetGulden Vlies. Deze is echter nog niet groot genoeg om met zekerheid te kunnen zeggen, dat de voorstelling doorgaat. Daar het echter niet mag yoorkomen. dat een dergelijk tooneelgebeuren in Alkmaar niet zou kunnen plaats vinden, worden zij, die nog plannen hebben de voorstelling bij te wonen, verzocht zich zoo spoedig mogelijk voor plaatsen aan het Gulden Vlies (Telef. 2451) op te geven. NOORDSCHARWOUDE. Koelhuizen. - Naar wij verne men, beslaat er voo!~de bew (ring van kool in de koelhuizen een flinke belangstelling onder de tuinbouwers. Het aantal koelhuizen aan den Lan gedijk is nog gering, doch het groote gebouw, dat door den heer Keeraan alhier geëxploiteerd wordt en plaats biedt aan ruim 70 wagons kool, ge niet veel belangstelling. Het aantal aanvragen om koelruimte overtreft de beschikbare ruimte reeds aan zienlijk. Niet alleen wordt de kool beschermd tegen een te zachte tem peratuur, ook tegen de strengste vorst bieden de geisoleerde wanden van een dergelijke inrichting weer stand, zoodat het niet is, zooals ve len denken, dat de kool bij strenge vorst in het koelhuis bevriest. CASTRICUM. Alhier is een afdeeling opge richt van de Vereeniging ter bevor dering van het vakonderwijs in Westfriesland. 'Door de bemoeiingen van het bestuur van genoemde ver eeniging is in October hier reeds een teekenschaol gesticht. Meer dan 30 leerlingen lieten zich voor den cursus inschrijven. Als directeur- leeraar is aan de school verbonden de heer Jb. Smit, hoofd der christe lijke school. De heer D. van Diepen geeft de lessen in het vakteekenen, de heer O. J. Mul te Uitgeest is be last met het geven van het onder wijs in het handteekenen en het 'technisch schetsen. De lessen worden gegeven in het gebouw, waarm tevens de christelijke schpol is ge vestigd. De volledige cursus duurt vijf jaar. Na afloop van den geheelen cursus kunnen de leerlingen zich. door het afleggen van een examen in het bezit ^stellen van een diploma, zooals dit door de nijverheidsonder wijswet is vastgesteld. Voorzitter van de afdeeling is de heed Joh. Res, secretaris de heer J. de Nijs, Overtoom 20. De afdeeiing Castricum omvat de gemeenten Castricum, Uitgeest, Limmen en een deel der Égmonden. V. V. V. - De vereeniging V.V.V hield haar jaarvergadering in hotel Borst te Bakkum. Door den voor zitter, den heer lï. Bróksma, werd medegedeeld dat toezegging yra ver„regen, dat het posts'.ation Bak kum veranderd zal worden hulpstation. Het duinterrein Cas tricum, Bakkum, Eg.nor.c. en Wijk aan Zee is beschikbaar gesteld voor een toegangsprijs a 2.50 per jaar Indien de duinen nie'. worden ont zien en worden vernield of veront reinigd, komt de oude toestand on middellijk weer terug. In 't afge- lcopen jaar is een plattegrond uit gegeven met ten oplage van 1000 stuks. De secretaris bracht verslag uit van het afgeloopen jaar. Het'leden- tal liep met 80 achteruit tengevolge van de huidige omstandigheden voor het houden van pehsiongas ten. Er zijr. 500 pensiongasten min der geweest. In 1941 kwamen er 337 .aanvragen binnen om .inlich tingen, waarvan 201 uit Amster dam. Er werden behandeld 181 brieven, 44 contracten zijn aan de leden verkocht. Slechts een klapht is behandeld. De begrooting 1942 werd. vastge steld op 740.50. In kas was een batig saldo van 31.19 De aftredende bestuursleden, de heeren Portggies en Hienkens wer den herkozen. Veranderde straatnamen. - Een viertal straten heeft een anderen naam gekregen. De Koningin Wil- helminalaan heet nu Piet Heinlaan, de Prinses Julianastraat werd M. H. Trompstraat, de Prins Bernhardstraat is Jan Evertsenstiaat geworden en de Prinses Beatrixstraat is omge doopt in Daendelstraat. UITGEEST Polderjubileum. - Zondag 1 Maart j.l. herdacht de heer W. Groen Azn. alhier den dag waarop hij voor 25 jaar tot dijkgraaf werd gekozen van den polder de Uitgeester- en Heemskerker Broek 'alhier, als op volger van wijlen deii heer Jbj Cor- nelisse. v Op den dag van zijn verkiezing was die heer Groen reeds 14 jaren hoofdingeland van dien polder. In den loop der jaren is de heer Groen in/ waterschapskringen een zeer gewaardeerd persoon geworden Reeds sedert tal van jaren is hij tevens hoofdingeland van het hoog heemraadschap de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West friesland als vertegenwoordiger van diverse waterschappen in dit rayon. Onder zijn bestuur kwam o.a. de electrificatie van het watergemaai tot stand in de jaren 1925-1926, ter wijl tevens de sedert tijden hangende kwestie met de Wijkerbroek inzake het inlaten van water in de Zuid iet in. >roe!c en het bemalen van een ge deelte van de Wijkerbroek tot een oplossing kwam. Het jubileum werd Donderdag herdacht in een - buitengewone bij eenkomst van hoofdingelanden in het electriseh gemaal, terwijl des middags receptie werd gehouden. In deze vergadering werden vele woorden van geluk'wensch en waar dering tot den jubilaris gesproken en hem eenige blijvende herinnerin gen aangeboden, o.a. door den polder een fraaie fauteuil en door het be stuur een wandelstok met zilveren knop met inscriptie, terwijl -door het waterschap „De Noorder Buitendij ken" bij monde van den dijkgraaf, den heer P. Glijnis, een zilveren aschbak werd aangeboden. Van de receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt. We merkten o.a. op bestuurderen van andere polderbesturen, den burgemeester, pastoor van der Loos, namens hex P.E.N, ir. Memelink enz., terwijl vele telegrammen, brieven en kaar tjes met gelukwenschen binnen kwa men. HEILOO. Middenstandsborgstelliugsfonds. - Eén dezer dagen besloot de ge meente Heiloo tot aansluiting bij het Middens tendsborgs ceilingsf onds .Hollands. Noorderkwartier". Het doe-1 van dit fonds is het bevorderen oj zakeljjken grondslag van de eco nomische en specifiek g-sldelijk'e be langen van eigenaren van midden standszaken of -bedrijven in zijn gebied voor zoover de zaak of het bedrijf naai het oordeel van het bestuur in wezen levensvatbaar is en de eigen-aar als vakkundig, za kelijk onderlegd en betrouwbaar k-n worden beschouwd. Aanvragen kunnen worden ge richt 'tot het secretariaat Lange- straat ZUIDSCHARWOUDE. Boerenleenbank I. - De ^opera tieve Boerenleenbank I alhier ver gaderde Donderdagavond ten lokale van den heer P. Kramer onder lei ding van den heer P. Boon. Mede gedeeld werd, dat de inlevering van spaarbankboekjes voor, rentebij- schrijving verplicht is gesteld. De rente welke voor voorschotten moet worden betaald, is vastgesteld op 4 voor loopende rekeningen 41/4 De rentevergoeding is voor leden en huisgenooten, tot 3090 2'A daarboven 2 voor niet- leden zal tot 3000 een rente wor den vergoed van 2 bij hoogere bedragen I34 De balans sloot op een eindcijfer van 234.488,38, met een winstsaldo van 616,38. Dit za, aan de reserve worden toegevoegd. Het aantal leden van de bank be draagt 161, het aantal in omloop zijn de spaarbankboekjes 330, De Jieer P. de Geus Jz. werd her kozen als lid van het bestuur en de neer P. Goet als lid van den raad van toezicht. (Ontleenu aan onze advertentie rubriek) Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur hoofd nummer Brieven aan een onbekende (rum.) Allo leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag? half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Haar eerste liefde (rom.) 18 jaar. Zo.idag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bicscoop-Theaier, 7.30 uur hoofdnummer Land zonder vrouwen (rom.-sens.) xS jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half matinee: Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Heimkehr (dram.) Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 6 Maart. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring van Roxini's Express 1942. Zaterdag 7 Maart. 2 uur, 't Gulden Vlies, jaarverg. Alknp Exportveiling. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Het paard van Troje, door de Schouwspelers. 14.20 uur, De Oude Prins te Ber gen, ledenvergadering Nèd. Roode Kruis afd. Bergen en SchoorL Zondag 8 Maart. 2.30 uurs 't Gulden Vlies, kinder- middag. 7 'uur, ,'t Gulden Vlies, opvoering van Vliegersvrouwen, door het Alkm. Tooneel. 7.30 uur, café Schuit te Koedijk, optreden duo Wi-Jo. 3 uur. De rustende Jager te Heiloo, opvoering van De rechte lijp, door 't 'Ontluikende Roosje. dan helpt PREDIKBEURTEN. ZONDAG 8 MAART 1942. ALKMAAR. Kapelkerk, 10 uur, ds. Waarden burg, van Haarlem (bevestiging van dr. Tuinstra); 3 uur, dr. Tuinstra (intr.); in beide diensten extra coll. Remonstr. geref. gemeente, 10.30 jiur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegr.) io.30 u. ds. Keuning (in de- consistoriekamer). Dóopsgez. kerk) 10.30 uur, ds. Oosterbaan, van Barsmgerhorn. Gerei. 1 erk, 10 uur (bed. H. Avondm). en 5 uur (H. Avondm. en Dankzegging), ds. von Meyenfeldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstr,, 9.30 en 4 uur, dienst. Ned. chr. gemeenschapsbond, in Waakt en Bidt, Woensdagav. 7.30 uur, evangelisatie-samenkomst, de heer van Oostveen; Zondagmiddag .30 uur, jongeliedersatrienkomst Houtweg 8; Vrijdagav. 8 uur, bij- belbespr; vrouwen, Oudegracht 208; Zaterdagmiddag 4.30" uur, bidstond, Ouaegracht 203. Vrije ev. geref. gem., Doelenstr. 15, om 10.15 uur (Onderwerp: „De spotkoning en zij a onderdaan") en 5 uur (onderwerp: ,Een kruisdrager uit Benghazi"), ds. Ruys; Woensdagav. 7.45 uur, St. Jacobstr. 22. UIT DE OMGEVING. Akersloot, 10.30 uur, ds. Thomsen, Bergen, 9.30 uur, ds. v. d. Kie- boom. Geref. kerk, 10 en 3.30 u., ds. van Minnen. Maranatha, 10.30 uur, ds. Grootjans, van A'dam. Broek op Langendijk, doopsgez. gem., 10.30 uur, ds. ds. Vries, van Hoorn (vertoeving). De Rijp, geen dienst. Dirkshorn, 10 uur, ds. Boeke. Driehuizen, 10.30 uur, ds. Löysen. Egmond aan Zee, geref. kerk, 9.45 uur, cand. J. van Eerden; 4 uur leesdienst; coll. theol. hoogeschopl. Egmond aan den Hoef, geen opg. ontv. Graft, 10 uur, ds. Kastein. Groet, zie Schoorl. Grootschermer, 2.30 uur, ds. Bo- beldijk. Heiloo, 10.30 uur, ds. van Dijk, van'Zaltbommel. Evang., a. d. Kerklaan, 10 uur, de héér J. Borg- hardt, van Aikmaar. Heerhugowaard, geen dienst. Hensbroek, geen dienst. Koedijk, geen dienst. - Limmen. 2 uur, ds. Veenhuysen. Nieuwe-Niedorp, geen dienst. Noordscharwoude, 7.30 uur, ds. Prins v. Wijngaarden, van. Aikmaar (extra coll. voor de zending). Oost-Graftdijk, 2.30 uur, ds. Loysen. Oterleek, geen opg. ontv. Oude-Niedorp, geen dienst. Oudkarspel, geen dienst- - HARENKARSPEL (Jan. en Febrj Geboren: Adrianus, z. v. J. de Waard en G. Zut. Cornells, z R. G. Képpel en A. Bregman. Jo hannes, z. v. P. J. Hof en C. Bur ger. Geertje, d. v. P. Homan en P, Delver. Emerentia Lucia, d. v. Nieuwboer en S. C. Dekker. Theo óorus Wilhelmus, z. v. C. Limmen en T. Spaans. Petrus Jacobus, v. M. Blankendaal en V. Blom. jannetje, d. v. M. Schoolderman en M. P. Hoogvorst, wonende te De; Helder. Goitske, d. v. J. Vaartjes tn A. de Haan. Johannes Adria nus Theodorus, z. v. J. Schuijt en C, Groen. Tinie. d. v. J. Stoop en A. ./I. Droog. Pieter Jan, z. v. P. D Kapitein en A. Hollander. Corne lls, z. v. J. Bleeker en A. Blanken daal. Cornelia Elizabeth, d. v. M Blankendaal en C. de Wit. Geer truida, d. v. A. Pankras en K. Noordstrand. Albertus Johannes Franciscus Maria, z. v. A. J. M. óchmeddes en G. M. A. A. Huijs mans. Petrus Johannes, z. v. J. H, Pronk en M, A. Bommer. G e t r o u w d: J. P. de Boer en A, A Wester. H. de Pee en G. Haaima. P. W. Mooij en M van Duin. J.- Tijm en A. Meester N. S. Naimes en C Prpnk. C, Tesselaar en J. Kannekëns. Ove rieden: Elizabeth Leek echtg, v. H. Dekker. Maarten Ut'f, echt. v. A. Dekker. A. Kok, echtg. V. S. Groen. M. van Ophem, echtg' van W. Zwagerman. Agatha Geer truida Itekker, d. v. C. Dekker en A. Veldman. Fijtje Tentij, echtg. van D. Kuijper. Siroop Bonnema verlicht de pijn bij het hoesten ë;n doet.de hoest spoedig bedaren" EGMOND AAN ZEE (Febr.) Geboren: Jacob, z. v. Philip pus Zwart en Engeltje Zwart. Hans Peter, z. v. Johannes Petrus Berkhout en Maria Helena Kloot wijk. Arie, z. v. Cornelis Stam en Aaltje van Pel. Helena Elisa teth, d. v. Albert Glas en Grietje Gravemaker. Getrouwd: Oege Bollema, gesch. echtg. v. Jantje Vaartjes wednr. van Woutera Wilhelmina van Maanen en Catharina Prins, gesch echtg. van Jacob Vroegop. Overlede n:,Hendrikus Smit, oud 83 jaar, wednr. van Kniertje Gul. Jacob Groen, oud 81 jaar, wednr. v. Antje Gravemaker, Jacob Wijker, oud 74 jaar, wednr. v. Geertje de Groot. Hendrika Rui gewaard, oud 82 jaar, wed. v. Jan Hopman. Guurtje Blok, oud 85 jaar, wed. v. Cornelis Zwart. Jan Krab, oud 88 jaar, wednr. v. Geno- veva Blok. Bastiaan Zentveld, oud 83 jaar, wednr. v. Adriaantje Westdijk. 1 Willem Visser, oud 53 jaar, 'echtg. v. Pietertje Groen. Tjeerd Koorstra, oud 78 jaar, wednr. v. Maria Johanna WorteL Ken nisje Broek, oud 85 jaar, wed. v. Al- dert Dekker. Wulbert Krom, .oud 65 jaa.r, wednr. v. Maria Kleverlaan Anton Zwart, oud 72 jaar, echtg v. Antje Prins. Antje Prins, oud 71 jaar, echtg. v. Anton Zwaan. LANGEDIJK (Febr.) Ggboren: Jchan Herman, z. v. Ant. Kroon en Vr. de Pee. Johan nes, z. v. Augustjnus Ooijevaar en Margaretha Spaans. Simon, z. v, Jan Wagenaar en Tetje Plugboer. Maria, d. v. Pieter.Schoenmaker en Grietje Francis. Maria Marga retha, d. v. Petrus Johannes Brink en Margaretha Kos. .Willem, z. v. Jan Giltjes en van Adriana van den Heerik. Jacob, z. v. Jacob Koste lijk en Tr. Slot. Johannes Adria nus, z. v. Jan Duineveld en Eliza beth Commandeur. Annigje Jies, d v. Jan v. d. Abeele en Maartje Houtman. Geertruida, d. v. Jo hannes Hink en Geertruida Bleeker. Willy, d. v. Nicolaas Hink en Jo hanna M. Bakker. Maria Catha rina, d. v. Sijmon Smit en Johanna Hes. Petrus Gerardus, z. v. Wil helmus Ooijevaar en van Anna Mar tha Laan. Maartje, d. v. Pieter Zon en Aafje Wig'gers. Jacoba Neeltje, d. 'v. Simon Dekker en Trijntje Herman. Helena Hen drika, d. v. Cornelis Bras ên Catha rina Blokker. Ondertrouwd: Adriaan Schuurman te Oterleek en Anna Hermina Hendrika Kuilman. Lourens Jonker te Sint Maarten en Stijntje Welner. Harry Berend Anton Kanis te Nieuwe Niedorp en Clazina Petronella Koster. Getrouwd: Jan Klingeier en Ajentje Schoenmaker. Klaas Rens Rempt te Winkel en Catharina Groenveld. Cornelis Bruijn te Twisk en Marie Otsen. Bertus de Waal, wedn. van Cornelia de Wilde en Aaltje Bekhuis. Cornelis Hui- bers en Antje Bak. Overleden: Klaas Balder, z. v. Aarjen Balder en Dieuwertje Tiel, oud 3 weken. Aris Kout, echtgen. van Neeltje Schrieken, oud 63 jarén. Neeltje Groot, oud 84 jaren, tgenoote van Klaas Bekker. ritje Hoogland,i oud 81 jaren, wed. van Gerrit Kramer. Cornelis Kroon, oud 80 jaren, wedn. van Gurtje Stam. Willem. Eiland, oud 76 jaren. Dina de Korte, oud 83 jaren, wonende te Den Helder, wed. van Johannes Va» Engelsdorp Gas telaars. Jurriaan Boot, oud 31 ja ren, echtgenoot van Neeltje de Vet. Klaas Bakker, oud 80 jaren, wedn. van Vrouwtje Droog. Si mon Dekker, oud 85 jaren, wedn. van Antje Fluister. Schagen, geref. kerk, 10 en 2.30 uur de heer R. Koolstra, bez. pred. te Schermerhorn. Schermerhorn, 10.30 uur, ds. Boe- rendonk. Schcorl, 11.15 uur Zondg.sch.; 4.30 uur, ds. Boeke. Stompetoren, geen opg. ontv. Evangelisatie, 10 uur, de heer Poor ter, van A'dam. Uitgeest, 10 uur, ds. Hanneman. Sedeur, 10 uur, de heer Akse; 11.40 uur Zondagsschool. Ursem, 10.30 uur, ds. Bobeldijk. Veenhuizen, 10.30 uur, ds. de Mooy; hierna Zondagsschool. Warmenhuizen, 10.30 uur, ds. Klein Wassink. Winkel, 2.30 uur, ds. de Mooy, ZuicLscharwoude. gees dienst, Dnitschlaitd strijdt voor Europa. EXTRA BERICHT VAN HEI) DUITSCHE OPPERBEVEL. Twaalf .koopvaarders en een - jager tot zinken gebracht. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 6 Maart (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: „Duitsche duikbooten hebben' in de wateren van Noord- en Midden-Afnerika wederom 12 vijandelijke schepen met een gezamenlljken inhoud van 82.500 ton, waaronder 7 groote tankschepen, tot zinken ge bracht. Bij deze aanvallen werd bovendien een groote Ameri- kaansche torpedofcootjager tot zinken gebracht. Twee andere schepen werden door torpedo treffers beschadigd." Jaarvergadering te Am sterdam. De Woensdagmorgen gehouden jaarvergadering in. De Roode Leeuw- te Amsterdam werd door den voor zitter, den heer J. L. Groot uit Hei loo, geopend met een inleiding en een bijzonder woord van welkom aan ir. Verschuil en ir. L. de Vries beiden te Alkmaar, alsmede aan de nieuwe afdeelin-gen Alkmaar, Zijpe, Spanbroek en En-khuizen. Spr, deel de mede, dat de afdeelingen tot z.g. commissies van uityoering zijn be noemd, omdat' alleen leden der vroegere afdeelingen lid van deïi bond zijn en als zoodanig stemrecht hébben. De „afdeeling" Krommenie jubi leert op 11 April e.k. en zal dit doen met een tentoonstelling op een na der te bepalen datum. Jaarverslag en rekening werden aangeboden. Het aantal afdeelingen is momenteel 30 met ruim 2000 le den en 3200 Ingeschreven goedge keurde dieren. Het nijpende gebrek aar. goede fokdieren baart het hoofdbestuur veel zorg. De rekening werd vastgesteld op 17M. De neer K. Schuitemaker te Hau- wert werd bij enkele candidaat- stelling herkozen als lid - an het hoofdbestuur. De bestuursvoorstellen om geiten uit andere provinciën bij keuringen alleen in te schrijven in het F- register en om F-boklammeren die nog niet gecontroleerd zijn, ook aan te houden wanneer afstammingsbe wijzen tijdens de keuring overge legd kunnen worden, ontmoetten heel wat verzet bij de afgevaardig den. Ir. L. de Vries zeide dat h?t bittere noodzaak is dat het hoofd bestuur met déze voorstellen komt. Het is geen stap terug. Ook wij er kennen gaarne dat het beter anders was (alken geregistreerde geiten). Hoewel niet van harte, stemde men in met deze voorstellen. Over het instellen van een zwaardere keuring voor het hulp- register, andere samenstelling van de jury op de tentoonstellingen en hét aanhouden van boklammeren van die geiten, die als eenjarige 690 kg melk geven met 3.5 vet, werd uitvoerig besproken. .Daar het praeadvies van het hoofdbestuur zooveel mogelijk aan de voorstellen tegemoet wilde komen, werden de praeadviezen aangenomen. Ook me't het benoemen van juryleden zal men een anderen koers inslaan, wat niet inhoudt dat men de bestaan de juryleden aan kant' zet. De begrooting voor 1942 gaf een tekort aan kasmiddelen. Daarom stelde het hoofdbestuur voor om den steun aan de afdeelingen a 0 10 per géit te laten vervallen. Ook kwamen voorstellen ter tafel om de vergoeding voor den inspec teur te verhoogen met 50 en de bijdrage van de atakelingen van 0.12 tot 0.15 te brengen (per geit). Na een discussie, die bijna 2 uur in beslag nam, werden deze voorstellen aangenomen.. De be grooting werd vastgesteld op 1785 met 177 tegen 36 stemmen. OVERSTROOMING IN BULGARIJE. Sofia, 5 Maart (D.N.B.) De stad Vidin 'aan de Donau is tengevolge van het dooiende ijs door een over strooming' getroffen, zóoals Bulga rije sinds lang riiet heeft beleefd. 3000 huizen worden door het water omringd. Duizenden menschen wachten op hulp. De minister van binnenlandsche zaken, die ter plaat se-maatregelen wilde nemen is door het hooge water niet naar Vidin kunnen komen. De minister van oorlog heeft pioniers en pontons uit gezonden om de stad te kunnen na deren. Treinen met bedden en le vensmiddelen zijn onderweg. Uit vliegtuigen worden de ijsdammen in de Donau gebombardeerd om het water doortocht te verschaffen, tot dusver echter zonder succes. Men houdt er rekening mede. dat een groot aantal menschen het slachtof fer is geworden. - Brieven naar Duitschland. - Een gedeelte van het Nederlandsche publiek blijkt de berichten over ver laging van sommige posttajrieven ir. het vericeer met Duitschland mis verstaan te hebben; veelvuldig wor den brieven, bestemd voor dit land te laag gefrankeerd. Tot en met 20 gram bedraagt het port voor briever. naar Duitschland 10 cent en nie' 3eeat. Op£ Amsteidamsche Bank N,V. Bijkantoor Alkmaar, van Vr(jdag 6 Maart 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k 3)4 Nederland 1941 981/, 4 Nederland 1941 1007/s 4 Nederland 1940 II lüLis/ 33'/, Nederl. 1938 97 3 Ned.-Indië 1937 BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank 144 Handel Mij. Cert. v. t 2.50 .1071/, Koloniale Bank .9t,i/, Ned. Ind. Handelsbank 751/, IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 146 Ualvé Delft Cert. 102 Nederl. Ford 325 Lever Bros135 Phil. Gloeit. Gem. Bezit 240 CULTUUR MAATSCH. H. V. A176 Java Cultuur .140 Ned. Ind. Suiker Unie 145 Verg. Vorsterlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Am.-terd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah 591/, .188' 107 92 68 63 58i/« .114 86 .143 .112 .131 11 V, lu. 40 9--% 100l%6 100% 83'/, 143 106 95 74 146'/., 97i/. 325 1311/. 235 172 138 142 57 1S4 103-1/, 88 68, 63 112 85 140 110 107 127 117 Hypotheekbank Noord-Hollandsct Grondcrediet N.V. Alkmaar. Itaüaansch legerbericht. Rome, 5 Maart (Stefani) Het 642ste communique van het Italiaan- i.che hoofdkwartier luidt: „In die streek van Mekili gevech ten tusschen patrouilles, die voor ons een gunstig verloop'hadden. Be perkte activiteit der wederzijdsche luchtmachten boven Cyrenaica. Ita- liaansche en Duitsche vliegerafdee- iingan hebben opnieuw met succes vernielingsaanvalien ondernomen op de vlóot- en luchtbases op Malta. Bij een Engeïschen aanval op Tripolis is gisteravond lichte schade aange- rient Er zijn geen slachtoffers". DE VERDEDIGING VAN DE FRANSCUE KUST. Berlijn, 5 Maart (D.N.B.) In de af-, geloopen weken is naar verluidt een nieuw gedeelte van de 220 km lange verdedigingslinie langs de kust van Noord-Frankrijk gereed gekomen. De veldstellingen door Duitsche in fanterie en pioniers in de eerste maanden der bezetting aangelegd, zijn in betonnen stellingen veran derd. Alle voordeelen, die het ter rein bood zijn. uitgebuit en de na tuurlijke hindernissen door loop graven en prikkeldraadversperrin gen versterkt. Tevens werd niet al leen aandacht geschonken aan de .verdediging van de kust, doch ook rekening gehouden met de mogelijk heid van het neerlaten van landmgs- troepen uit de lucht. Rotterdams begrooting. - In de toelichting op de ontwerp-begrooting van Rotterdam voor 1942 wordt voor den gewonen dienst een nadeelig saldo geraamd vap 31.200.000. De middelen toonen een vooruitgang van 5.637.523, de uitgaven een stij ging van 9.881.847. 8000 uit postzak verduisterd. Dezer dagen is men op het hoofd kantoor der P.T.T. te Tilburg een verduistering op het spoor gekomen van 8000 gulden uit eeji postzak, af komstig van het kantoor te Hilvaren- beek. De 20-jarige postbeambte L., die verdacht wordt van den dief stal, is gearresteerd. Wanneer wij blijven geven. Moeten wij ook blijven vragen. Het is aan u, ons dit geven Mogelijk te maken. Winterhulp Nederland Giro 5553. MUZIEK. Door W. L. en J. Brusse's Uit geversmaatschappij, Rotterdam, is een keurig uitgevoerd boekje uit gegeven, dat tot titel heeft „De nagtegael die sanc een liet", oud- Nederlandsche volkswijzen voor piano, 'orgel, harmonium, met of zonder zang, meerstemmig bewerkt door dr. K, Ph. Bernet Kempers, verlucht door Justa Hartman. De volgende liederen zijn er in opge nomen: Nu zijt wellecome, Drie koningenlied, Maria Godes Moeder, De nagtegael die sanc een liet, s Nachts doen een blauw bestarde- kleed (op de melodie van „O Ne derland let op u saeck"), De winter is vergangen, Het viel'eens hemels dauwe. De reeks opent met een Psalm (9 en sluit met 'gezang 96. De instrumentale partij is contra- puntisch, en de nummers kunnen ook als pianostrijkjes beschouwd worden. In de voorrede zegt de bewerker o. m., dat de stukjes ,als leekenmuziek gedacht zijn, d. w. z. voor de huiskamer en vooi den di lettant bedoeld; inden leergang voor piano zouden zij tusschen Bach's kleine Praludiën en diens tweestemmige Inventionen een plaats kunnen vinden. Een zeer mooie verzameling, nog verhoogd door de fraaie illustraties. A. KOOGER. Hoofdredacteur en Buitenland Tj, N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A» Klomp, Bergen. Binnénland: B. Daalder, Bergea Stad en Prov.: G. H. W. ter üoeven, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2