DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG IN NED.-INDIE. JDuitschland strijdt voor Europa Bolsjewisten uit verscheidene steunpunten verdreven. De strijd in het Oosten. De scheepsverliezen bij den strijd in Oost-Azië. Ned.-Indische leger vraagt wapenstilsiand, De oorlog in Oost-Azië. DISTRIBUTIE-NIEUWS. BEKENDMAKING ZWARE STRAFFEN. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 57. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer f 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060, Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Maandag 9 Maart 1942 Duitsch legerbericht. Hoodkwartier van den Führer, 7 Maart (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht miaakt bekend: In het: Oosten zijn verscheiden aanvallen van den vijand afge slagen. De luchtmacht onder steunde eigen aanvalsoperaties door vernietigende slagen toe te brengen aan vijandelijke stellin gen en troepenconcentraties aan de Boven-Wolga zoowel als in den Sector van Lowat. Finsche luchtstrijdkrachten dreven aan het Karelische front met formaties gevechtsvliegtui gen en jagers kolonnes en troe penconcentraties van den vijand uiteen. In de periode van 25 Februari' tot 5 Maart heeft de Sovjet luchtmacht 197 vliegtuigen ver loren, waarvan 165 in luchtge vechten en 16 door luchtdoelair- tillerie, de rest op1 den grond. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 31 eigen toestel len verloren. In Noord-Afrika hebben Duit- sche troepen een succesvollen vexkenningtocht ondernomen. Stuka's en formaties lichte ge vechtsvliegtuigen der Duitsche luchtmacht bestreden in Oost- Cyrenaica tentenkampen, auto parken en benzineopslagplaatsen van den vijand. Bij de aanvallen op Britsche luchtbases en spoor wegdoelen in^Noord-Egypte werd 5 Maart ook een groote vracht boot ten oosten van Mersa Ma- fcroek door bommen beschadigd. Op Malta .hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen met bommen van 't zwaarste kaliber de citadel en ankerplaatsen van de, haven La Valetta getroffen. Ten minste 2 onderzeeërs werden zwaar be schadigd. Het legerbericht van 8 Maart luidt als volgt: „In het Donetzgebied en aan het front tien oosten van Cliarkof zijn talrijke d'°or sterke vijandelijke afdeelingen ondernomen aanval len mislukt. Op andere plaatsen wordt nog gevochten In de centrale en ue noordelijke zóne van het oostelijke front duren de afweergevechten voort. Bij eigen aanvalsoperaties hebben afdee lingen van het leger en d Waffen-S.S. den vijand uit ver scheidene steunpunten verdreven en in weerwil van den hardnek- kigen tegenstand terrein gewon nen. De vijand verloor daarbij talrijke gevangenen, onder wie een divisiecommandant, en meer dan 3000 man aan doodein. In luchtgevechten hebben Duitsche jagers 22 Sovjetvliegtuigen neer geschoten. Bij aanvallen op vlieg velden werden 9 vliegtuigen op den grond vernield. k In Noord-Afrika levendige ver kenningsbedrijvigheid aan weers kanten. Duitsche stuka's hebben in de haven van Tobroek een vrachtschip van 3000 ton en 3 lichters door treffers tot zinken gebracht. Door aanvallen in scheervlucht door Duitsche ge vechtsvliegtuigen werd de West- Egyptische spoorweg op verschil lende plaatsen vernield. Overdag en des nachts zijn ge- siaakgde bomaahvallen gedaan op de militaire installaties van Malta." Aanvallen der bolsjewieken verijdeld. Berlijn, 7 Maart (D.N.B.) Naar het opperbevel van de weermacht be kend maakt, hebben de bolsjewieken de laatste dagen even hardnekkig als tevergeefs de Duitsche stellin gen aan het Oostfront bestormd. Een optelling van de Sovjet-verlie- zèn in de verschillende sectoren le vert alleen voor den 5en Maart een aantal op van 5407 dooden en 900 gevangenen. In eenige sectoren kon den de verliezen van den vijand nog niet volledig worden opgenomen. Bolsjewistische troepen in Duitsche uniformen. Berlijn, 7 Maart (D.N.B.) Op ver scheidene plaatsen aan het Oostelijk front werden, naar van bevoegde zijde aan het D.N.B. gemeld wordt, bolsjewistische stoot- en verken ningstroepen verrast, die in de uni formen van gesneuvelde en gevan gen genomen Duitsche soldaten wa ren gestoken. Dit misbruiken der uniformen is door de hoogste bols jewistische bevelvoering bevolen, zooals blijk£ uit een buitgemaakt bevel van den 28en Febr. aan den 'commandant van het bolsjewistische infanterieregiment no. 1238. Hierin wordt gezegd: op 28 Febr. verken ning door de 29e divisie infanterie in Duitsche uniform. TOM MOONEY OVERLEDEN. San Francisco, 7 Maart. (Ofi). Tom Mooney, de leider van de Ameri kaansche socialisten, die gedurende 20 jaren in de gevangenis van San Francisco had gezeten, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag overleden. Zooals bekend, werd Tom Mooney er van beschuldigd in 1916 een aan slag te hebben voorbereid, welke vele slachtoffers vergde. Mooney was slachtoffer van de Amerikaan sche militaristische reactie en men had van zijn proces een tendenz- proces gemaakt. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 9 Maart. Heden avond van 19.15-19.30 houdt Max Blokzijl voor den zender Hilversum 2 zijn politiek weekpraatje. Japanners brachten 219 vijan delijke schepen tot zinken. Tokio, 7 Maart. (D. N. B.) Het keizerlijke» hoofdkwartier heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat sinds het begin van dên oorlog in Oost- Azië in totaal 219 vijandelijke oor- logs- en koopvaardijschepen tot zinken zijn gebraent, w.o. 114 vijan delijke oorlogsschepen, o.a. de kruisers Java, Sumatra, De Ruyter en Tromp. 23 schepen nabij Java tot zinken gebracht. Tokio, 7 Maart. (D. N. B.) Naar Domei meldt, hebben Japansche marinestrijdkrachten 23 schepen tot zinken gebracht en vier buitgemaakt, die den 4en Maart nabij Tjilatjap trachtten de Japansche blokkade te doorbreken. In totaal werden 800 leden der bemanningen gevangen genomen. Een eskader Japansche marine vliegtuigen heeft, naar Domei verdef meldt, detp 4en Maart aan de Z.-kust van Java'^Tjilatjap gebombardeerd en daar 5 van de 7 in de haven liggende schepen tot zinken ge bracht. Verder werd met bommen brand veroorzaakt op werven en in opslagplaatsen in Tjilatjap. In de nabijheid van Tjilatjap werden twee vliegtuigen vernield. Getroffen vliegkampschepen. Tokio, 7 Maart. (D. N. B.) Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat het vliegkampschip, dat de Japansche marinevliegtuigen op 21 Februari ten N.O. van Nieuw- Guinea zwaar beschadigd hebben, gezonken is. Naar uit fotografische opnamen van verkenningsvliegtuigen blijkt, betreft het een middelgroot vliegkampschip van een nieuw type. Op 27 Februari, voor het begin van den zeeslag van Soerabaja, hebben, naar het Japansche hoofdkwartier meldt, Japansche marine-vliegtuigen bij het eiland Bali een speciaal vlieg kampschip van den vijand aange vallen pn daarop zes voltreffers ge plaatst. Dertig vliegtuigen aan boord van het schip geraakten in brand. Toén de aanval voorbij was vertoonde het vliegkampschip sterke slagzij naar stuurboord. Het moest zijn snelheid aanzienlijk verminderen. In hetzelfde gevecht werden twee watervliegtuigen neergehaald. JOl.-o GELEERD, Ot'i) GEDAAN! Een bezoek aan een kleerrru sc?°?i te AmsterdSm. De kleermakers in spé op hun tafel aan den ai ld' (Polygoou-Noske) AFWEERGEVECHTEN IN HET WALDAI-GEBERGTE. Dwars over de met sneeuw bedekte, eentonige velden marcheert de verkennings troep naar het bevolen doel.. (Weltbild-Polygoon-P.K. Ulrich) BIJ DEN BOUW VAN DE GEWELDIGE ONDERKOMENS, welke door de Organisatie Todt aan de Atlantische kust ter bescherming van de Duitsche onderzeebooten werden opgericht, werden geheel nieuwe methoden, welke snelheid aan volkomen betrouwbaarheid paren, toegepast. (Hoffmann-P.K. Weinbach) De strijd om Bandoeng. Tokio, 6 Maart. (Domei.) Volgens een bericht van de Yomioeri Sjim- boen uit Shanghai zou het gros del' NederL-Indische troepen, dat Ban doeng verdedigt, begonnen zijn in Z. richting terug te trekken en de stad te verlaten. Het bericht zegt verder, dat de val van Bandoeng aanstaande wordt geacht. Volgens een bericht van het front is den Ned.-Indischen troepen de terugtocht van Batavia; naar Ban doeng afgesneden, nu Japansche trcepeh van het W. uit Bandoeng hebben bereikt. Tegelijk met de operaties op W - Java is een Japansche legerafdee- bng, die in het midden van het eiland opereert, tot Soerakarta door gedrongen, waar sterke formaties tanks en pantserauto's van den tegenstander zijn geconcentreerd. Bandoeng wordt ingesloten. Tokio, 7 Maart. (D.N.B.) De Ja pansche troepen, die van het N^uit de omsingeling van Bandoeng "uit voeren, hebben Vijrdag een nog niet genoemd punt in de buurt van Ban doeng bereikt, waan zij zich thans op den eindaanval op Bandoeng voorbe reiden. De Japansche strijdkrachten, die in den nacht van 5 op 6 Maart Buitenzorg hebben ingenomen, slui ten Bandoeng van het Westen af in. Naar uit Bandoeng gemeld wordt, bereidt men zich hier, waar zich de laatste groote kern van het Nederl leger bevindt, op het uur des nood- lots voor. Vrijdagnacht was de stad in duisternis gehuld, daar er perma nent luchtalarm heerschte.' De Ja panner, in aantal, uitrusting en vlieg tuigen verreweg superieur, staat voor de poorten der stad. Daar de verzochte versterkingen niet zijn aangekomen, bestaat er geen hoop op redding meer. De ha ven Tjilatjap aan de centrale Z.-kust van het eiland is volkomen ver woest, waardoor de laatste moge lijkheid voor het wegvoeren van groote troepencontinigenten verdwe nen is. Volgens mededeelingen van de New Yorksche kabel- en radiomaat schappijen, zoo meldt Reuter in een extraberieht uit New York, hebben alle radio- en telefoonverbindingen met Java opgehouden. Stockholm, 8 Maart. (A.N.P.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de sinds Zaterdag verbro ken kabelverbining met" Nederl.-In- dië nog steeds niet hersteld. Verklaring van radio-Bandoeng. Sjanghai, 8 Maart. (D.N.B.) Den onmiddellijk voor de deur staanden val van de nieuwe Nederl.-Indische hoofdstad Bandoeng voorspellend, gaf radio-Bandoeng voordat tot de vernieling van het radio-station werd overgegaan, Vrijdagnacht een kort overzicht van de tot dusver in Nederl.-Indië gevoerde krijgsopera ties, waarin steeds weer verwijten opklonken over het niet aankomen van de geallieerde versterkingen. Staking der vijandelijkheden op Java? Bangkok, 8 Maart. (D.N.B.) Te Bangkok is Zondagochtend een radio-uitzending in de Ne- derlandsche taal opgevangen, volgens welke de vijandelijk heden op Java Zondagnochtend zouden zijn gestaakt. Een beves tiging hiervan is totdusver nog niet ontvangen. Japansche proelamatie te Batavia. Batavia, 8 Maart. (Domei.) De Japansche legerautoriteiten te Batavia hebben gisterenmiddag om 14 uur de Nederlandsch-Indi- sohe autoriteiten formeel in kennis gesteld van de instel ling van een militair' bestuur in Nederlandseh-Indië. Een pro clamatie, bestaande uit zes pun ten, is'aan den burgemeester van Batavia en andere Neder- landsch-Indisehe autoriteiten ter hand gesteld en in de Neder- landsche, Maleische en Japan sche taal overal in de stad aan geplakt. Als eerste punt van de pro clamatie wordt de nadruk erop gelegd, dat het militaire bestuur streeft naar een snel herstel van rust, orde en normale verhou dingen in Nederl.-Indië, geba seerd op de beginselen van de samenleving en de gemeen schappelijke .welvaart voor een ieder. De andere punten van de proclamatie luiden als volgt: 2. De commandant van de Ja pansche strijdkrachten neemt de taak van den gouverneur-gene raal over. 3. De plaatselijke wetten en bestuursorganen blijven in wer king, voor zoover zij het mili taire bestuur niet hinderen. 4. De Japansche autoriteiten zullen leven, godsdienst en het rechtmatige bezit van het volk respecteeren, dat op zijn beurt de bevelen van |tet Japansche leger en de Japansche autoritei ten in acht moet nemen. Moed willige overtreding van de be velen van het Japansche leger, verbinding mei den vijand, ver nietiging van eigendommen of hulpbronnen, alsmede iedere daad, welke beoogt de finan- cieele en economische verhou dingen te verstoren, zal streng worden gestraft. 5. De gulden en het militaire geld zijn wettig betaalmiddel1 in de oorlogszone. 6.. Deze proclamatie treedt met haar afkondiging in werking. De strijd op Oost-Java. Tokio, 8 Maart. (D.N.B.) De ieder oogenblik te verwachten ineenstor ting van de Nederlandsche verdedi ging op Oost-Java was reeds sinds verscheidene dagen te voorzien, toen de Japansche troepen op 6 Maart des avonds tot in de nabijheid van La- mongan, een sleutelpositie ten W. van Soerabaja, oprukten, nadat zij op 3 Maart Bodjonegoro, ten N.W. van Soerabaja, en op 5 Maart Bahad hadden ingenomen. Op 5 Maart des middags werd Djombang, ten 2.W. van Soerabaja, ingenomen, Tokio, 9 Maart. (D.N.B.) Volgens nog niet officieel bevestigde be richten heeft het Ned.-Indische leger Zaterdag wapenstilstand ge vraagd en onder zekere voorwaar- .den capitulatie aangeboden. De onderhandelingen daarover met het Japansche opperbevel schijnen nog gaande te zijn. Aangenomen wordt, dat va# Ja pansche zijde zooais bij Singapore onvoorwaardelijke overgave wordt geeischt. De politiek der verschroeide aarde. Stockholm, 7 Maart. (A.N.P.) De vlakte van N.-Java is volgens Ex change Telegraph thans geheel in handen der Japanners. Volgens dit persagentschap wordt thans de poli tiek der verschoeide aarde op Soera baja toegepast. Het bureau geeft de schuld voor het verhes van Java aan de zwakheid der aanwezige geal lieerde luchtstrijdkrachten. Japanners tot dicht bij Soerabaja. Bandoeng, 7 Maart. (A.N.P.) Vol gens hier ontvangen berichten zijn de Japansche troepen tot dicht bij Soerabaja genaderd. De hoofdstrijd schijnt zich geheel in den sector Bandoeng te concentreeren. Australische luchtaanval op Timor. Stockholm, 7 Maart. (A.N.P.) Vol gens den Engelsohen nieuwsdienst heeft het Australische ministerie van luchtvaart bekend gemaakt, dat Australische bommenwerpers aan vallen hebben gedaan op de Z. punt van Ned. Timor. Risedent van Timor gevangen genomen. Tokio, 7 Maart. (D.N.B.) De Ja pansche troepen op Timor hebben, naar Domei meldt, den Nederland sehen resident van Timor gevangen genomen. Bovendien wordt gemeld, dat de assistent-resident van Timor den dood gevonden heeft, toen het vliegtuig waarmee hij voor de lan ding der Japansche troepen te Koe- jang wilde vluchten, door een Ja pansche vliegtuig werd neergescho ten. Zuid-Sumatra in Japansche handen. Tokio, 8 Maart. (D.N.B.) Het Ja pansche 'hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat Zuid-Sumatra thans ge heel in Japansche handen is, door dat de Japansche troepen op 4'Maart de strategisch .belangrijke stad Djam- bi hebben bezet. Ook de petroleum- velden in de omgeving vielen in Ja pansche handen. Eskader Amerikaansche bom menwerpers van Java terug getrokken. Stockholm, 7 Maart. (D.N.B.) Vol gens- een bericht van United Press uit Melbourne is aan het eind van de vorige week een eskader zware Amerikaansche bommenwerpers van Java teruggetrokken. De formatie kon, naar het bericht verder zégt, niet langer in den strijd gebracht worden, daar er geen beschermende jagers meer waren. De positie der Amerikaansche troepen op Balanga. Tokio, 7 Maart (DNB). Naar Do mei van het front op de Phillippij- nen meldt lijden da op het schier eiland Balanga ingesloten Ameri kaansche en Philippijnsche troepen onder een dagelijks toenemend ge brek aan levensmiddelen. De toe stand van de ingesloten troepen wordt bovendien moeilijker door de onrechtvaardige verdeeling van le vensmiddelen, waardoor conflicten onder de ingesloten troepen aan de orde van den dag zijn. Volgens me dedeelingen van een in Japansche gevangenschap geraakten Ameri- kaanschen scheepskapitein heeft de Amerikaansche legerleiding aanvan kelijk beweerd, dat de voorraden levensmiddelen voor minstens 2 ja ren voldoende zouden zijn, doch reeds binnen 2 maanden is vooral de meelvoorziening schaarscher ge worden. Bovendien is er in de ves ting Corregidor geen moderne wa terleiding en moet de bevolking en de bezetting zich met slechts twee brorjnen behelpen. Japansche troepen op Mindoro geland. Stockholm, 7 Maart (DNB). Vol gens een'officieel bericht van het Amerikaansche ministerie van oor log van Zaterdag zijn, naar de Brit sche berichtendienst meldt, Japan sche troepen met pantserwagens aan land gegaan te Calapan op het eiland Mindoro (Philippijnen). De strijd in China. Tokio, 7 Maart (DNB). Het Japan sche hoofdkwartier deelt mede, dat tengevolge der operaties in N.-Chi- na, gericht tegen de Tsjoengking- troepen, 20.000 Chineesche soldaten behoorend tot het 51ste leger, na hevige gevechten uiteengedreven werden in den bergachtigen sector der provincie Shantung. Het communiqué voegt er bjj, dat Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED I ZON 9 Maart onder: 19.33 10 Maart op: 8.07 MAAN 9 Maart op: 2.23 onder: 11.44 16 Maart Nieuwe Maan. ALKMAAR. Uitreiking kaarten voor bijzonderen arbeid. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, maakt be kend dat op Dinsdag 10, Woensdag 11, Donderdag 12 en Vrijdag 13 Maart 1942 kaarten M 101, M 201 en M 301 voor bij zonderen arbeid zullen worden uitgereikt aan personen, die hun arbeid verrichten in de ge meente Alkmaar. De kaarten zullen worden uitge reikt in het schoolgebouw aan de Brillesteeeg (2e lokaal) tusschen 9 y? uur v.m.4 uur n.m. en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met letter A, B, C, D, E of F op Dinsdag 10 Maart 1942, letter G, H, I. J of K op Woensdag 11 Maart 1942, letter L, M, N, O, P, Q of R op Donderdag 12 Maart 1942, letter S, T, U, V, W, X, Y of Z op Vrijdag 13 Maart 1942. De distributiestamkaart moet wor den overgelegd. De Leider voornoemd, H. BAKKER. van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid betreffende het verbod van dansvermaak in oorlogstijd. V-Gravenhage, 9 Maart. On der opheffing der openbare bekend making van 26 Juni 1941 betreffen de het verbod van dansvermaak (afgekondigd in beschikking no. 1 van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en Hoogere SS- en Politieleider van 10 Decem ber 1941, blz. 7) wordt op grond van artikel 45 der verordening no. 138/ 1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde bepaald: Artikel 1. Verboden zijn tot nader order: 1) openbaar dansvermaak; 2) dansvermaak in clubs, v®r- eenigingen en soortgelijke bij eenkomsten, ook wanneer deze niet openbaar zijn; 3) alle dansvermakelijkheden van dansscholen met uitzonde ring van zuiver dansonderwijs door middel van cursussen voor personen in den leeftijd tot 20 jaar of door middel van privaat lessen. Artikel 2. (1) Hij die opzettelijk of dofer schuld handelt in strijd met deze be schikking wordt overeenkomstig de in den aanhef vermelde bepaling ge straft. (2) Op gelijke wijze wordt ge straft hij die opzettelijk of door schuld aan verboden dansvermaak deelneemt. Artikel 3. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging in de pers. 's-Gravenhage, 5 Maart 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid: gez. R A U T E R. SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei. 's-Gravenhage, 9 Maart. Bij een controle op de naleving van de ver plichte inlevering -van metalen wer den in talrijke gevallen overtre dingen Van de algemeen bekende bepalingen geconstateerd. In vier gevallen wordt thans een voor beeld gesteld. Wegens het niet inle- •veren van voorwerpen, bestaande uit non-ferrometaal zijn de volgen de Nederlandsche staatsburgers ge arresteerd, die binnenkort naar een concentratiekamp zullen worden overgebracht. Jan B., bankier te Amsterdam, Theodorus K., winkelchef te Den Haag, Simon de V., Joodsch vertegen woordiger van een verzekerings maatschappij te Deventer, Hendrik B„ verzekeringsinspecteur te Gorssel. in het W. derzelfde provincie de Ja panners het leger van generaal Liang Chang, bestaande uit 35.000 man, een nederlaag toedienden. RANGOON BEZET. Sjanghai, 8 Maart. (D.N.B.) Radio Saigon meldt: Nadat in Birma sterke Britsche strijdkrachten in de provincie Pegoe verslagen waren, hebben de Japanners Zondag ochtend om 10 uur Rangoon bezet. Een bevestiging van dit bericht van andere zijde is nog niet ont vangen.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1