HET ZWAH DE VU SCHO alkmaarsc AGENDA. BAKKERTJE KERK EN SCHOOL LAA1SIB BtMWUlEU MARKTBERICHTEN Amsterdamsche Beurs. Radiorede Uitsprak leider FEUILLETC DE HOEV ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 9 MAART 1942. JPagina 2. JUBILEUM. Op Maandag 16 Maart zal het twaalf en half jaar geleden zijn, dat mejuffrouw Jo van Nuland de be trekking van portierster aanvaardde van huize „Sint Augustinus" in de Emmastraat. Door deze mededeeling meenen wij een dienst, te bewijzen aan de velen in en buiten Alkmaar, die in den loop dezer jaren de altijd ijve rige en plichtsgetrouwe jubilaresse bij de uitoefening van haar taak hebben leeren kennen. CONCERT DEUTSCHE POLIZEI UITGESTELD. Naar ons wordt medegedeeld, gaat het concert der Deutsche Polizei, dat morgen in Alkmaar zou worden gegeven, niet door, doch zal op een nader te bepalen datum worden gegeven. DE RAMBLERS IN DE HARMONIE. Het dansorkest de Ramblers, on der leiding van Theo Uden Masman zal a.s. Zondag een speciaal en po pulair middagconcert geven in de Harmonie met o.a, de nieuwste ra dioschlagers. Voor nadere bijzonder heden zie men elders in dit blad. ZETKOOLREGELING. De pogingen om te komen tot een zetkoolregeling voor het ge- heele Geestmerambaiht, waarfoor de regelingen van de verschillende ge meenten zich beter bij elkaar zuRen aanpassen, zijn met succes bekroond De nieuwe regeling is thans tat stand gekomen. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. Mej. v. d. M., die zich naar het station te Heerhugowaard begaf om per trein huiswaarts te gaan, na een visite te hebben afgelegd in- Broek op Langendijk, werd dicht bij het station door de koude bevangen. Zij kwam té vallen en is daarbij zoo ongelukkig terecht gekomen, dat op name in het ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk bleek. INDIE'S ONDERGANG IS GEEN EINDE. In de laatste alinea van het onder bovenstaand hoofd Zaterdag j.l. op genomen artikel is een regel weg gevallen, zoodat zij onbegrijpelijk werd. Zij moet luiden als volgt: Misschien heeft het laatste bedrijf der noodlottige vroegere politiek, dat wij thans, zij het op een afstand, ademloos en verbijsterd volgen, ons kunnen leeren, dat zulks ook het beste is. De les echter was hard en duur en bitter. ALKMAAESCHE EXPORT VEILING. Onder voorzitterschap van den heer S. v. d. Stok uit Nieuwe Nie- dorp vergaderden Zaterdagmiddag in het Gulden Vlies ae aandeelhou ders der Allan. Exportveiling. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat het afgeloopen jaar 'n het teeken der geleide economie heeft gestaan, "hetgeen voornamelijk zip uitdrukking \or.d in de vast stelling der maximumprijzen. Deze waren loonend, hetgeen in niet on belangrijke mate heeft meegewerkt ter voorkoming van verkoop buiten de veiling om. Toch zijn die prijzen riet te hoog, want de exploitatie der bedrijven, de transportkosten e. d. zijn geste gen. Spr. drong aan op samenwer king met den boerenraad, wat .n het belang der tuinders zou zijn. Verder deelde de voorzitter mede, dat de proeftuin Kennemerland is opgericht en dat de Alkm. Export- veiiing aan dezen turn haar mede werking zou verleenen hetgeen op ongeveer 2:per aandeelhouder zou komen. Uit het verslag van den accoun tantsdienst van het Centraal Bureau bkek, dat het beheer en het beleid der veiling ook in 1941 in* goede handen was geweest, terwijl gead viseerd werd, om de jaarrekening goed te keuren. Aldus geschiedde. Uit het jaarverslag bleek, dat de omzet van 399.573.51 in 1940 ge stegen was tot 610.834.68; een vermeerdering dus van 211.260 87 Een en ander als gevolg van rui mere exportmogelijkheden en groo- tere behoeften aan groenten, aard appelen en fruit, maar ook van den grooten aanvoer van die producten, welke normaal slechts in geringe mate in Alkmaar worden geveild, zooals aardappelen en kook De winst- en verliesrekening sloot met een bruto winstsaldo van 4906.94, hetgeen voor den raad van commissarissen aanleiding was, om voor te stellen 5 dividend uit te keeren op alle volgestorte aan deden en het restant aan te wend m voo. diverse afschrijvingen. Dit voorstel werd z. h. st aangenomen. In de plaats van den heer A. Kluft te Schermerhorn, die wegens vertrek bedankte voor een be stuursfunctie, werd gekozen de heer P. Kluft te Schermerhorn met 80 van de 91 stemmen De voorzitter richtte daarna eeni- ge hartelijke woorden tot den heer A. Kluft, die vervolgens bestuur, directie en leden dei- veiling dank bracht voor de steeds prettige samenwerking in de jaren, dat hij bestuurslid was geweest. Eenige leden stelden bij de rondvraag diverse vragen, die .door den directeur, den heer Mak af doende werden beantv. oord, waar na de vergadering gesloten weaxL JOH. KAART IN HET GULDEN VLIES. Wij vestigen gaarne nog even de aandacht op de opvoeringen van het successtuk Kiki, morgen- en Woens dagavond in het Gulden Vlies, door het gezelschap van Johan Kaart, die met Adolph Engers de hoofdrollen vervult in dit hoogst vermakelijke blijspel. NIEUWE REGELING VOOR „GEBOKTE" KOOL. Ingaande 9 Maart is een nieuwe regeling getroffen voor den afzet van de „gebokte" kool. De Nederl. Groenten- en Fruit-Centrale bericht aan de veilingen, dat deze kool het eerst geruimd dient te worden. Zij komt geheel ter beschikking van het Bureau Groenten- en Fruilvoorzie- ning. Wanneer niet meer dan 10 van de partij „gebokt" is, moet deze als afwijkend worden geveild tegen een prijs van 80 van den voor de goede kool vast.gestelden prijs. Bij een percentage gebokte kool van, 1020 bedraagt de prijs 70 van 20—30 is deze 60 en als 3040 gebokt is 50 van den voor goede kool geldenden prijs. Percentages en prijzen dienen door een vertegenwoordiger van het Bu reau Groenten- en Fruitvoörziening en een vertegenwoordiger der vei ling in onderling overleg te worden vastgesteld. Ook indien «het percen tage „gebokt" grooter is dan 50 dient de prijs in overleg te worden bepaald. Dit geldt zoowel voor roode als gele en witte "kool. Gezonde bevroren kool moet voorts vóór de goede kool worden geruimd. Bevroren koolrapen dienen ter be schikking te worden gesteld van het Bureau Groenten- en Fruitvoörzie ning, tegen een prijs van 2 50 per 100 kg. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. Groote wijzigingen zullen plaats hebben. Het district N.-Holland van den Nederlandschen Tuindersbond kwam Zaterdagmiddag in de Harmonie in de tiende jaarvergadering bijeen. Dit district telt 14 afdeelingen met nog 1625 leden. 135 ieden hadden het vorig jaar bedankt met het oog op de wijzigingen, die zullen plaats hebben en omdat het nieuwe hen niet bekoort, terwijl een deel be dankt had, omdat zij juist meer heil van dat 'nieuwe verwachten. Opge heven waren de afdeelingen St. Maarten, Zaandam en Oostzaan, De Ned. Tuindersbond, vóór 10 jaar opgericht door den nood der tijden, toen de tuinders zeker naar den afgrend gingen, heeft 'n zwaren strijd gevoerd. Veel werd bereikt, maar veel, waarnaar gestreefd werf, bleef achterwege. Het bestuur heeft in die jaren 'van strijd veel en - be langeloos werk verrcht De leden, dit bleek Zaterdagmiddag, hebben zich zeer aan hun organisatie ge hecht en algemeen was men onder den indruk over de onzekerheid van het voortbestaan, waarin de voorzit ter, de heer A. Schermer, in zijn openingswoord en'de secretaris, de heer W. Vennik, in zijn jaarverslag gewaagden. Dat de vereeniging met beperkte middelen zoo veel tot stand heeft kunnen brengen, dankt zij vooral aan den arbeid van den voorzitter en aan dien van den secretaris-pen ningmeester, die jaren voor niets en de laatste jaren voor een vergoeding van 50 en 400 hebben gewerkt. Hoewel dooi het uittreden van le den de rekening over 1941 met een nadeelig saldo van 126.99 sloot, (de uitgaven bedroegen 1633.35), werd met 44 tegen 2 stemmen een voor stel van den heer Blom uit Andijk aangenomen, om uit de reserve, groot 800, aan den voorzitter 50 en aan den secretaris-penningmees ter 50 gratificatie voor 1941 toe te kennen. De voorzitter en de secretaris, hoewel dit voorstel waardeerende, hadden de aanneming c'aar van ont raden met het oog op de groote kans, dat de vereeniging in den loop van het jaar naar den Landstand zou worden overgeheveld. De vergadering was het echter met den heer Blom eens, dat dè reserve aleen bestond, omdat men in de voorbije jaren den voorzitter en den secretaris geen vergoeding voor hun werk had toegekend en dat er zelfs sprake van een groot tekort zou zijn, als dit wel het geval was geweest. De begrooting voor 1942 werd vastgesteld in ontvangsten en uit gaaf op 1462.50. De contributie voor N.-Holland bleef op 90 cent per lid bepaald. Aangezien het statuair niet mogelijk was >p de begrooting een hooger bedrag voor den voorzit ter en den secretaris-penningmees ter vast te stellen, dan door het be stuur was voorgedragen, zegde de heer Blom toe, dat hij, zoo mogelijk, aan het einde van het jaar met een voorstel om aan deze functionaris sen, evenals over 1941, een gratifica tie toe te kennen, naar voren zal komen. De wensch, in de vorige vergade ring geuit, dat 1941 den vrede zou brengen, aldus de voorzitter in zijn openingswoord, is niet in vervulling gegaan. Helaas is het strijdtooneel tot een wereldoorlog uitgebreid. Dankbaar was spr., dat ons land voor verder oorlogsgeweld gespaard is gebleven en hij hoopte, dat 1942 den vrede zou brengen. Het stemt tot tevredenheid, dat temidden van de zeer ernstige situ atie in de tuinbouwbedrijven in al- gemeenen zin brood is verdiend. Dit is niet het geval met telers van tuin zaden. Tusschen den telersprijs en den kleinhandelprys ligt een ver schil, grooter dan tevoren. Dringend verbetering is hierin noodig. In ver houding tot de andere producten is de vroege aardappelenprijs teleur (Ontleend aan onze advertentie rubriek) Bioscopen, Victoria-Theater, 7.30 uur hoofd nummer Brieven aan een onbekende (rum.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Haar eerste liefde (rom.) 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Land zonder vrouwen (rom.-sens.) j.8 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, 'hoofd nummer Heimkehr (dram.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 9 Maart. 6.30 uur, De rustende Jager te Ber gen, adsp.-uitvoering gymn.vereen. Be Quick. Dinsdag 10 Maart. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Kiki, door Johan Kaart e.a. 't Is winter, zorgt voor Uw gezondheid, nu meer dan ooit! Neemt bij de eerste verschijnselen AKKERTJES, dan zet 'n kou meestal niet door. De Nederhndsche Pijnstiller stellend geweest, De kostprijsrege ling behoort, in verhouding tot de meerdere kosten, die de tuinders is opgelegd, herzien te worden. De arbeidsloonen zijn met 25 ver hoogd en de sociale lasten met 13 Ook was de omzetbelasting van 1941 niet in den kostprijs verwerkt. Het is zeker, dat we met zorg de toe komst tegemoet gaan. Wij maken een overgang mee in het maatschappelijk leven. Het hoofdbestuur heeft de vraag gesteld of er voor het voortbestaan van onze organisatie nog mogelijkheden zijn. De leider van den Landstand heeft geantwoord, dat dit in de toekomst niet het geval is, maar dat ophef fing nog niet aan de orde was, zoo dat de arbeid kon worden voort gezet. Als dit jaar tot ontbinding wordt besloten, dan wordt de aan den bond betaalde contributie voor den Landstand in mindering ge bracht en hierin heeft het bestuur aanleiding gevonden om door te gaan. Ons devies is steeds geweest, de helangen van de tuinders bij die instanties naar voren te brengen, die daarvoor in aanmerking komen. Politiek is ons daarbij vreemd geweest. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd besloten, met het oog op besmettingsgevaar voor de geheele provincie een verbouw- verbod te krijgen voor de Zeeuwsche bonte, blauwe en Westeinder bonte en blauwe aardappelen. De secretaris deelde mede, dat van een vrije teelt van tuinzaden in 1942 geen sprake zal zijn. Wel zullen teeltvergunmingen worden gegeven aan de coöperaties, zoodat de telers niet met handen en voeten gebon den worden aan de zaadfirma's. De heer Blom, Andijk, betoogde uitvoerig, dat bij de thans door de bezettingsautoriteiten vastgestelde prijzen voor de tuinzaden, deze ge heele teelt om hals wordt gebracht, hetgeen geen algemeen belang is. Deze prijzen dienen loonend te zijn om de selectie en de verbeteringen door te kunnen zetten. Nu wordt die cultuur afgebroken. Het bestuur was het hiermee eens en deelde mede, in Den Haag de toe zegging te hebben verkregen, dat het ihogelijke gedaan zal worden, de bezettingsautoriteiten ervan te over tuigen, dat- hiervoor een loonepde prijs moet worden gesteld. Ten aanzien van de overige voor stellen vereenigde de vergadering zich met de prae-adviezen van het bestuur. O.m. zal getracht worden, de bewaarkosten der producten', speciaal voor de kool, verhoogd te krijgen. Eveneens zullen pogingen gedaan worden voor de bewaring van puotgoed brandstof beschikbaar te krijgen, alsmede klompen voor het land- en tuinbouwbedrijf. Nadat de heer Blom, onder in stemming der vergadering het, be stuur dank had gebracht voor de vele bemoeiingen, werd de vergade ring gesloten. N.V.V. VREUGDE EN ARBEID. Tooneelopvoering Het Paard van Troje. Zaterdagavond gaven de Schouw spelers onder leiding van Johan Boezer in het Gulden Vlies, in het kader van het N. V. V. Vreugde en Arbeid een opvoering van Henk Bakkers blijspel:Het Paard vart Troje. Er was vrij groote belang stelling. In dit stuk dat staat op de grens van tooneelspel en blijspel, is het niet de oude Grieksche stad Troje, die bij verrassing genomen wordt, maar wel een familie van schijnde- gelijkheid in den persoon van den uitgever Marcus Mol, Een jong lief tallig meisje brengt een frisschen geest in het gezin en weet Marcus en zijn vrouw tot bekentenis van jeugdzonden te brengen, wat voor beiden een groote opluchting is. De romanschrijfster Ita Strebor (een jeugdkennis van Mol n.l. Ali Ro berts) speelt ook een belangrijke rol in de verrassende omkeering. Aardige figuren zijn ook Tine en Peter, Mol's kinderen en Herman Mol, broer van Marcus. Johan Boezer vervulde de hoofd rol op zeer voldoende wijze en Riek Berkhout stond hem als zijn vrouw Nora goed ter zijde. Cilly Bach was alleraardigst als Eline, het jonge meisje en ook Hélène Plato was als Ila een aantrekkelijke figuur. Ver der noemen wij gaarne Gerard Ar- bous als de oom en Nanny Jen nings als de dienstbode, die zeer goed voldeden al waren hun rollen dan niet zoo groot. De twee jongelui Tine en Peter werden ook echt jong bespeeld door Alma van Brussel en iTonny Verwey. Het publiek heeft zich best geamu seerd en aan het slot klonk een har telijk applaus. KINDERVOORSTELLING GULDEN VLIES. De bonte, vroolijke kindermiddag in het Gulden Vlies gegeven door André Carell en prqf. Cakie, twee bekende stadgenooten, had héél wat belangstelling getrokken. Prof Cakie sprak een welkomst woord en vroeg eerst de aandacht voor het aardige kindertooneelstukje van André Carell: De wonderlijke avonturen van Jan Kwast. Dit werd door den auteur zelf en zijn jeug dige medewerkers heel leuk ge speeld en had dan ook veel succes. Prof. Cakie trad daarna op zijn be kende wijze op als goochelaar en ook nu weer verrichtte hij de won derlijkste toeren op gemakkelijke wijze tot vermaak en soms met me dewerking van de jeugd. Ook na de pauze was hij goed op dreef en veranderde tot slot het tooneel in een waren bloementuin. De poppenkast;vertooning van Jan Klaassen ende veldwachter dient nog genoemd, evenals de sa menzang bij aardige teekeningen. Voldaan keerde de jeugd huiswaarts. HET ALKMAARSCH TOONEEL. Opvoering van „Vliegersvrouwen". Het A. T. heeft zijn donateurs en vrienden een mooien avond bezorgd door de opvoerng gisteren in het Gulden Vlies van Vliegers vrouwen, tooneelspel in drie bedrij ven van Jan van Ees en Henk Bak ker. De zaal was geheel uitverkocht en de voorzitter de heer L. de Leeuw kon daarover dan ook in zijn welkomstwoord zijn groote vreugde uitspreken. Hij heette in het bijzonder welkom de afgevaardigden van zusterver- eênigingen en ook de Lubelaja's. Vliegersvrouwen is een zeer goed stuk, vlot geschreven en met een interessanten inhoud. Te weinig wordt er gedacht aan de vrouwen der vliegers, die steeds in onrust achterblijven, als hun echtgenooten weer een gevaarlijken vliegtocht on dernemen. Maar nog erger wordt het als de zucht naar records en uit zonderlijke prestaties de vliegers te machtig wordt. Dan is de spanning voor de vrouwen onhoudbaar, maar als dan ten slotte de vlieger behou den terugkeert en in triomf wordt binnengehaald, zijn ook de vrouwen trotsch op de prestatie. Ook Riny, de jonge vrouw van Jimmy Adler, een vlieger, die tot de meest voor aanstaande behoort, maakt dit alles mee, vooral als Jim in 'n éénmotorig vliegtuig alleen van New York naar Amsterdam zal vliegen. Zij kan dat niet goedkeuren, doch Jim zet door en slaagd, wat Riny en Jim weer nader tot elkaar brengt. Het vliegersmilieu stelde eigen aardige technische problemen voor al ook in het kleine voorspel, maar de regie van het A. T. had dit met geluidsopnamen uitstekend opgelost. Ook de beide tooneelen een kamer in Adler's huis en het kantoor van den chef-vliegdienst waren keurig verzorgd, waarvoor den regissèur alle hulde toekomt. Vliegersvrouwen is een stuk, dat aan de spelenden heel wat eischen stelt, maar over het geheel heeft het A. T. zeer goed aan die eischen voldaan. Uitstekend was de heer A. J. Bruin als Jimmy Adler. Jam mer was het feitelijk dat hij alleen in het tweede bedrijf optrad, maar hij maakte door zijn weloverdacht spel, dit bedrijf dan ook tot het bes te van de drie: De moeilijke, zware rol van Riny werd vertolkt door mej. Rie de Waal, die het er zeer verdienstelijk heeft afgebracht. Er is een voortdurende vooruitgang in haar spel te constateeren. Een an dere zeer belangrijke en moeilijke rol in het stuk is die van „Toddy" van Beilaert. De heer D. Slinger heeft deze zeer aannemelijk ver tolkt. Wat vlotter en met meer tem po had het eerste bedrijf kunnen zijn. Al zijn de andere rollen iets min der groot, ze zijn daarom niet min der belangrijk. Mevr. Schipper LuikesButter mag zeker genoemd als de andere vliegrsvrouw Ted Bert ger, terwijl mevr. AayOud de dienstbode Annie heel goed typeer de. Van de heeren noemen wij ver der nog den heer L. de Leeuw als een heel goede vliegtuigfabrikant, den heer A. de Waal uitstekend als den vliegdienstchef Staal, de heer A. de Jonge, die van den mecaniciën. Toon Smit- een opmerkelijk type gaf den heer M. Bart als de journalist en den heer W. Ay als Rinn's vader, zeekapitein, die tot een goed geheel samenwerkten. Na elk der bedrijven en vooral aan het slot klonk een langdurig en welverdiend applaus, dat zeker ook den regisseur den heer A. de Waal, gold In de pauzes trad op het bekende zang en jnuziek-trio de Lubelaja's, dat bij het tweede optreden, in de potpourri van Hawaian-melodleën door medewerking van een zangeres tot een kwartet was geworden en veel .applaus kreeg. Het A. T. heeft gisteren een heel goede beurt gemaakt. G. C. van Gulik. dachte te vinden predikant te zijn in Alkmaar, waar hij geboren is. Ik zal misschien vreemd staan tegen over veel dingen hier, zei spr., maar laten wij elkaar sterken en bidden om bereidheid voor het woord en het ambt, waartoe wij allen ieder voor zich worden geroepen. Toespraken. Ds. K 1 e y n e sprak als voorzit ter van den kerkeraad een welkom in de gemeente en uitte zijn vol doening over de komst van dr. Tuin stra, omdat er zooveel werk in de gemeente te doen is, ook in ver band met de heerschende nooden. Op spr's verzoek zong de gemeen te haar nieuwen predikant de zegen bede toe van Ps. 119 9. Ds. R a p p o 1 d, rem. predikante, sprak, mede namens de collega's der doopsgezinde en luthersche gemeen te, een, hartelijk woord van welkom tot dr. Tuinstra en diens gezin. Ds. W a r n e r s sprak zijn vreug de erover uit, dat zijn werk thans door dr. Tuinstra wordt overgeno men, nadat hij zelf het bijna acht maanden geleden had neergelegd. Aan de gemeente vroeg hij om haar vriendschap, genegenheid en liefde aan zijn opvolger te schenken en diens werk te steunen door de voor bede der gemeente. De plechtigheid werf hierna be sloten door zang van Ps. 72 11. VACATURE EINDELIJK VERVULD. Herv. gem. te Alkmaar. De sinds ruim zeven maanden door het vertrek van ds. Warners naar Apeldoorn bestaande vacature van predikant bij de herv. gem. te Alkmaar is thans weer vervuld door de overkomst van dr. C. L. Tuin stra uit Terwinselen (Limburg). Zondagmorgen had diens bevesti ging plaats in de geheel met belang stellenden gevulde Kapelkerk door zijn zwager, ds. Waardenburg uil Haarlem. In een inleiding tot zijn eigenlijke preek schetste ds. W. de verhouding tusschen predikent en gemeente als een van vertrouwen, die geleidelijk moet groeien. Hij was overtuigd, dat met het beroepen van dr. Tuinstra een goede keuze was gedaan. Als tekst voor zijn preek had ds. W. gekozen de woorden van Efeze 5 14, waarin hij betoogde, dat de predikant niet is iemand, die op eigen houtje voor ideëele dingen op komt, geen filosoof in de eerste plaats, noch een filantroop of sociaa: werker, maar de drager van een hoog ambt, n.l.- dat van herder en leeraar en daardoor dienaar van Jezus Chris tus en Zijn Kerk en gemeente mei overtuiging des woords en barmhar tigheid in Christus, uitdeeler van barmhartigheden Gods. Uitweidende over het herderschap, zei spr., dat dit is een zich geheel geven, omdat het slechts de eer van God beoogden het welzijn van de kudde (naar de woorden van Ps. 2i en Joh. 10), waartegenover hij stel de hetgeen in Ezechiel 34 staat over slechte herders. Het herderlijke ambt legt een schoone taak op, maar vraagt ook diep verantwoordelijk heidsgevoel, een sterk geloof in God; liefde voor de menschen en moed en zelfopoffering. Het leeraarschap moet riiet wor den opgevat in den schoolschen zin van het woord, maar in zijn bijbel- sche en apostolische beteékenis: ver manend optreden, het woord van God richten op het hart van de men schen. De predikant zöö ging spr. voort sta niet hoog, want hij is in dienst van Jezus Christus en daarom nederig en eenvoudig, vlak naast de gemeenteleden en toegankelijk voor hen. De boodschap van het evange lie, die hij als leeraar heeft over te brengen, is de roep van Jezus aan de wereld, ver-vat in spr's tekst: Ont waak gij die slaapt en sta op uit de dooden en Christus zal over u lich ten. Nadat gezamenlijk gezongen was Gez. 165 1, 2 en 4, ging ds. Waar denburg over tot bevestiging van den nieuwen predikant in diens dienstwerk. Toen dr. Tuinstra op de hem gestelde vragen met heldere stem bevestigend had geantwoord, zong de gemeente hem toe het twee de deel van Gez. 94, waarna met het zingen van Gee. 53 2 deze gods dienstoefening werd besloten. De intrede van dr. Tuinstra. Des middags had de intrede van dr. Tuinstra plaats, eveneens in de Kapelkerk, die, zoo mogelijk, nog meer gevuld was dan in de voor middag-godsdienstoefening. Dezen lieer waren onder de aanwezigen, de plaatselijke predikanten ds. Rap- pold, ds. Kleyne, ds. Kuiper, ds. Keu- ning en ds. Kléin Wassink, die des morgens door ambtsbzigheden ver binderf waren, terwijl ds. Prins van Wijngaarden en ds. Warners, die ook de bevestiging hadden bijgewoond, thans weer aanwezig waren. Na samenzang las de nieuwe pre dikant de geloofsbelijdenis, waarop hij liet volgen de zaligsprekingen uit de Bergrede. Den tekst voor zijn predicatie ontleende hij eveneens aan die rede (Matth. 5, eerste deel van het 13e en 14e vers), de woor den: „Gij zijt het zout der aarde, gij zijt het licht der wereld". In zijn voorwoord sprak dr. Tuin* stra van de moeilijkheden vóór zijn overkomst, die allerlei maatregelen hadden doen nemen, welke later ble ken overbodig te zijn geweest.Het groote tijdsverloop tusschen de aan neming van het beroep en de intre- cte had zwarigheden naar voren ge bracht van persoonlijken aard, maar sprT had kracht gevonden in het, woord, dat hij nu tot tekst had ge- Kozen, omdat het gaat om de vraag: „Hoe zal de gemeente zijn?" en om het oordeel van den Heer der ge meente, Jezus Christus, hetwelk neergelegd is in de tekstwoorden. Hij toont zich daarin één met hen, die hem hoorden; daarin ligt de grond slag der Kerk en op geen ander fun dament kan nieuw leven gebouwd worden, want het is alleen door het geloof in den Zoon mogelijk het zout der aarde te zijn. Uitvoerig weidde spr. hierover uit, o.a. opmerkende dat vele krachten bezig zijn om dat zout smakeloos te maken door de eigen daad van de menschen te prediken en in de plaats van vergeving vergelding te stellen Samen willen wij delven naar hét zout der aarde, het eenige dat bederf weert, door te graven in het Boek. dat aan de gemeente gegeven is. Wij willen probeeren het licht op den kandelaar te zetten, een stad op den berg te zijn en de zendingstaak te beoefenen, waartoe ook de gemeente van Alkmaar geroepen is. Een persoonlijk woord. Nadat samen gezongen was Gez, 102 1, richtte de nieuwe leeraar zich tot de verschillende kerkelijke colleges en dienaren der kerk met woorfen van dank voor de mede werking en tegemoetkoming, hem betoond. Sprekende tot de collega's in dén Ring Alkmaar en buiten de herv. kerk, zei spr., dat er verschil len van opvattingen bestaan, maar dat allen moeten trachten in het oog te houden, dat de gemeente van Jezus Christus door allen gediend wordt Hij dankte voor de reeds on dervonden vriendschappelijke tege moetkoming en ankte ds. Waarden burg voor diens woorfen bjj de be vestiging, die voor spr. een oproep waren geweest en hem kracht had den gegeven. Spr. stelde grooten prijs op de aanwezigheid van ds Warners, wiens werk hij in Gods kracht hier hoopt voort te zetten. Aan den heer Jelsma uit Terwinse len verzekerde spr., dat de tijd, al daar doorgebracht, onvergetelijk zal zijn, omdat hij een zeer - belangrijk deel van zün leven was. Aan de fam Ringers betuigde spr. speciaal dank voor hare bemoeiingen om een wo ning voor zijn gezin te vinden. Ten lotte zei hjj het een prettige ge Ongecorrigeerd DE INTOCHT DER JAPANNERS IN BATAVIA. Tokio, 9 Maart. (D.ND.) De cor respondent van de Asahi Sjimboen geeft zijn eerste bericht uit Batavia na den intocht der Japanners op 3 Maart. Volgens dit bericht werd Batavia bezet, zonder dat er een. schot werd gelost, daar de Nederl. stedelijke ambtenaren, nadat de Ne- derlandsche strijdkrachten zich had den teruggetrokken, waren achter gebleven om de controle over het stadsbestuur aan de Japanners over te dragen. De Japansche strijdkrach ten rukten om 20:30 uur, precies een uur en twintig minuten nadat de Japansche voorhoede in de N. bui tenwijken der stad was aangekomen, Batavia binnen, nadat de Nederl. ambtenaren hadden medegedeeld, dat Batavia .tot open stad was ver klaard. Vervolgens geeft hij een beschrij ving van den intocht. Hierin zegt hij o.a.: „Toen wij aan het kleine rivier tje, ongeveer 7 K.M. ten N. van Batavia, waren aangekomen, ont moetten wij een klein troepje men schen, die plotseling aan gene zijde van den oever bij een opgeblazen brug verschenen en met witte vlag gen zwaaiden. De Japansche com mandant liet hen bij zich brengen, waarop zij mededeelden, dat zij. ver tegenwoordigers van den, provin cialen gouverneur van Batavia, als mede van de bevolking waren. Zij zeiden gekomen te zijn om den Ja- panschen troepen persoonlijk de mededeeling van overgave te over handigen. Toen de Japansche com mandant vernam dat Batavia tot open stad was verklaard en dat alle geallieerde troepen waren terugge trokken, gaf hij bevel de stad binnen te rukken. Wij vergezelden de Ja- oansche troepen door de straten. Toen wij in de stad aankwamen, be vond de commandant zich reeds bij den burgemeester en den provin cialen gouverneur, met wie hij on- derhandeingen voerde over de wegen en middelen om in de door de Ja panners bezette gebieden ,de rust en orde te handhaven. Deze besprekin gen werden gevoerd in de woning van den Nederlandschen ambtenaar, die aan het hoofd had gestaan van de wapenstilstandsdelegatie. NOORDSCHARWOUDE,. 9 Maart (Noordermarktbond). 2061(10 kg Roo de kool 8.30; 15800 kg Gele kool 7.60; 512100 ki D. witte kool 5.80 en 2000 kg Uien 6.40. WARMENHUIZEN, 7 M-art 1942. 3000 kg Uien 5.10; 8000 kg D. witte kool 5.80. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Maandag 9 Maart 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k 3X Nederland 1941 y:»/4 4 Nederland 1941 100'/, 4 Nederland 1940 II UIL'/» 3—3»', Nederl. 1938 97 3 Ned.-lndië 1937 83% BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank .1441/, HandeJ Mij. Cert. v. f2.50110»/, Koloniale Bank .1051/, Ned. Ind. Handelsbank /y'/, IND. OND. 8INNENL. Aig. Kunstzijde Unie .152 Calvé Delft Cert. .100 Nederl. Ford .325 uever Bros144 Phil. Gloeit. Gem. Bezit 251 CULTUUR MAATSCH. H. tf. A202% Java Cultuur .155 Ned. Ind. Suiker Unie 157 Verg. Vorsterlanden 661/, PETROLEUM. Kon. Petr20IV, RUBBERS. Am.-terd. Rubber 121 Deli Bat. Rubber 103ys Hessa Rubber <1 Oostkust 70 Serladjadi65 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn .119 Java China-Japan lijn 100 Kon Ned. Stoomboot 152 Scheepvaart Unie .123 TABAKKEN. Deli Batavia .102 Oude Deli143 Senembah ,130 lu. 40 9,'/, I001%g ,0C3/4 96% 831/4 145 115 110 91 152-4 108 325 1487, 258-9 245-35 160 162 70-69 213-18 129-31J 105-10 75 123 105 153 1297. 130 169-67 140 123. ,Daar, in een woont de berggee berggeest is al stc hij 's winters nog en dan legt hij over de hele were Hilversum, 7 Over den zende: Zaterdagavond i der N.S.B., een 1 den titel „Uitsp der". Ir. Hygen „In verantwoo gen hoort men maken: „Als de ten hoeveel m voor het Nederl; veel zorgen wij toekomst van zouden velen o len. Hoe is h tallooze Nederlai maar steeds niet Mussert de eenig hier kan opknap stekeblind? Hebt grepen van he jaren gebeurd gaande is?" Men soc. en de N.S.E ervan weet en c meen niet vee machthebbers, d: gevaarlijk voor 1 volk op de hoogt hetgeen we wille beproefd gelaten deren. Door aller verdachtmaking i kans het overgroc Nederlapdsche houden en hierd- kundig van tal Mussert t.a.v. poli Aan de hand v; uitspraken zal ik Mussert het altijd heeft gehad. Ind geluisterd had, 1 geheel anders voc elk geval minder loosheid, minder wen zijn. En het zou weten, welke bewandelen om komen, waarin c en misdadige reg domheid of eigen wegzinken. In den tijd tc regeeringsinstantii m .akten, dat het ons land was dèe den Volkenbond, setr ontelbare ma ren, die hieruit z en die wij op ee den lijve zouden geen inmiddels is volgens gaf ir. citaten uit rede Mussert over die diens geloof in b dat in deze dagen over de gevaren kapitalisme en m; in schijn bestrijd' elkaar aanvullen e „Mussert werd, na zijn uitsprak' hoond en belachel zoover de z.g. poli hem niet voor 01 uitkreten. De sis sche pers kwaak dezè heeren na volk onkundig ge zorgheid van onze moe werd te waar: gevaar dat ons ba maar naar hem ge De nog niet voll Nederlanders bes< zamerhand wel v sche dreiging Vo< volkeren beduidt allen terechtgekom de Duitsche legers van de verbonden aanval van Ruslai afgewacht in p'laa grijpen". „Wanneer wij th 61 „Ik zal er graag antwoordde Maarte steld van, dat een zoo kan vergeten. Phoenix werkte, vc de kundigste en menschen, die ik 01 Zjj stopten aan c Weg. „Je bent een a De Roever", merkt. „Weet je wel, waa Phoenix uitgegooid „Meneer Mensink dronken had, maar antwoordde Maart* maar een kop the; •"V sprak zonder want hij was niet i

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2