DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG IN NED.-INDIE. 144ste Jaargang No. 58. Dinsdag 10 Maart 1942 Zware afweergevechten aan het Oostfront. Radiotoespraak van den Seider der N.S.B. over Ned. Indië. Het leger in Ned.-Indië capituleert. SOERABAJA BEZET. De oorlog in Oost-Azië BEKENDMAKING ZWARE STRAFFEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.28, elke regel meer f 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Duiiachland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 9 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: „In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front zijn nieuwe zware afweergevechten aan denj gang. Ook in de overige sectoren van het front zette de vijand zijn vergeefsche aanvallen voort. Eigen aanvalsacties leverden plaatselijke successen op. Bij luchtaanvallen op vijande lijke ravitalieeringslinies werden alleen in het Waidiai-gebied 36 transporttreinen zwaar getroffen. Gevechtsvliegtuigenplaatsten' tijdens nachtelijke aanvallen op Rubinsk bomtreffers van het zwaarste kaliber op de vliegtuig fabriek aldaar. In de periode van 6 tot 8 Maart) verloren de bolsjewisien 62 pant serwagens. In Noord-Afrika werden Brit- sche verkennings'troepen terugge slagen. Doeltreffende luchtaan vallen waren vooral gericht op de havenwerken van Tobroek. Op het vliegveld Gamboet wer den vier Britsche vliegtuigen op den grond vernield1. Vijandelijke vliegvelden op Malta werden overdag en 's nachts gebombardeerd In den strijd tegen Groot-Bri- tannië werden in den afgeisloopen nacht havengebieden aan de Humber e" de Tyn© met brand en brisantbommen bestookt. Duitsche jagers vernietigden aan de Engelsche zuidkust zes ver-" sperringsballons en schoten met de boordwapens een klein koop vaardijschip in brand.. Bij aanvatten van de Britsche luchtmacht op de bezette gebie den in het Westen, o.a. ook op Parijs, werden gisteren overdag in luchtgevechten en door de luchttfoelartillerie acht vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 8 op 9 Maart eLkele plaatsen in West-Duitsch- land aan. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Ver-schei- dene openbare gebouwen werden beschadigd. Vier der aanvallend.- vliegtuigen -werden neerge schoten. 's-Gravenhage, 10 Maart (A'N.P.) De leider der N.S.B. heeft heden middag om 13 uur over beide zen ders de volgende rede uitgesproken: „Volksgenooten, De negende Maart 1942 zal voor immer met een zwarte kool geschre ven staan in het boek der geschiede nis van ons volk; de vlag rood-wit- blauw werd in Indië gestreken, zoo- als eens meer dan honderd jaar ge leden, toen Indië bezet werd door Engeland. Nu is geheel Indië bezet door Japan. Op den 7en Dec. ver klaarde Japan den ooTlog aan Enge land en Amerika. Op den 8en Dec. verklaarde koningin Wilijelmina den oorlog aan Japan. Deze oorlogsver klaring werd door Japan eerst -ter zijde gelegd en uitdrukkelijk werd door den Japanschen ministerpresi dent medegedeeld, dat alleen Enge land en Amerika vijanden waren. Dat beviel Engeland niet en het eischte Nederlandsche vliegers en marine voor de- verdediging van Singapore; deze hulp werd verleend. Eerst op den 19en Dec. sloeg Japan terug door het bombardement van Pontianak. Dag aan dag hebben wij hier in het moederland, zoo goed als ons. dat in de gegeven omstandigheden mo gelijk was, de krijgsverrichtingen in Indië gevolgd. Het zal u gegaan zijn als mij, het. was alsof zich een greep gelegd had om ons hart en het bloed' daaruit meer en meer werd wegge drukt. Het pijnlijkst zal dit geweest zijn voor hen, die hun leven in Indië heb ben doorgebracht en voor wie de Indische plaatsnamen gekoppeld zijn aan vele herinneringen. Een onafge broken reeks van hópelooze verde digingsacties: Tarakan, Minahassa, Bandjermasin, Makassar, Ambon, Palembang, Bali, slag in de Java- Zee, -slag in de Straat Lombok, Rembang, Bantam, Batavia, Soera- ba ja, Bandoeng, het einde, de over gave, de volledige bezetting. De marine, de luchtmacht, het leger, zij hebben zich tot het uiter ste gegeven, zonder eenige kans op succes. Duizenden zullen gesneuveld of gewond ter neer liggen of met de aan flarden geschoten oorlogssche pen zijn ondergegaan. Zonen van ons volk, bloed van ons bloed,, dat ge offerd werd. Wij begrijpen de be- kompnernis van hen, die verwanten hebben in Indië; zij hunkeren naar berichten uit1 Indië. Zal de verbin ding nu hersteld worden, zullen wij eikander weer kunnen bereiken, wij Nederlanders hier en aan den over- kant? Ik heb hier nu voor gepleit, daar waar men wellicht invloed ten goede zal kunnen, uitoefenen Het gevoel van verbondenheid met onze volksgenooten is nooit zoo sterk geweest als in dezen dagen van gemeenschappelijk lijden. Naast het tot uiting brengen van dit gevoel, moet ik uiting geven aan mijn diepe verachting voor het perfide Albion. Engeland kon de Vereenigde Staten alleen tot den oorlog brengen door, in samenwer king met president Roosevelt, Japan tot den oorlog te dwingen. Dit ge schiedde door de economische om singeling, de- boycot, het afsnijden van Japan van de grondstoffen- voorziening. Ned.-Indië deed daar aan mede (de vrouw van den gou verneur-generaal is een Amerikaan- sche) op last van de gevluchte z.g. Nederlandsche regeering in Londen. De* ophitsing van Nederlaffldsch- Indië tegen de asmogendheden was grenzenloos. Het vertrouwen, dat Engeland en Amerika Indië zouden beschermen, was onbeperkt. Naast de diep treurige militaire berichten tot Indië, kwam de voortdurende stroom van betuigingen uit Enge land en Amerika over de ontzaglijke nulp, die onderweg was. Niets dan leugen en bedrog. Wij hier te lande wisten dat. Wij hadden hetzelfde immers hier medegemaakt in de Meidagen van 1940. Wij wisten wat Engelsche hulp in werkelijkheid was, n.l. 150 man in IJmuiden ge land om de sluizen van IJmuiden te vernielen en de petroleumtanks in Amsterdam in brand te steken en dan snel er van door te gaan. Wij wisten dus, dat die aan Indië iederen dag weer beloofde hulp niet zou ko men opdagen, dan iri den persoon van generaal Wavell met een hand vol militairen om orders to vernie tiging van eigendommen te geven en dan snel er van door te gaan. Zoo geschiedde het ook. De ratten ver lieten het zinkende schip en onze mannen gingen door hun leven te geven voor een verloren zaak. En tenslotte onze gevoelens voor de z.g. regeering in Londen, die Japan den oorlog verklaarde. Nemen wij voor hen aan, het allerbeste wat wij aannemen kunnen, n«l dat het geen schobbejakken en geen mis dadigers /zijn, maar dat het alleen maar zijn, zwakke, onnoozele halzen, die, nadat zij hier in de Meidagen hadden ondervonden hoe Engeland hen in den steek liet, die wisten hoe Polen, Noorwegen, Frankrijk en Griekenland in den steek gelaten waren, toch in onbegrensd vertrou wen op Engeland en Amerika, Indië in cjen oorlog joegen. Hoe zij zich verantwoorden kunnen tegenover God en ons volk is mij een vol komen raadsel. De geschiedenis zal hen oordeelen zwarter dan de zwartste figuren uit ons vaderlandsch verleden. - Gij vraagt nu, mijne volksgenoo ten, hoe ons standpunt is? De feiten zijn deze: Nederland is bezet door Duitsch land, Curasao en Suriname door Amerika, Insulinde door Japan. Het heeft geen zin speculatieve be schouwingen ten beste te geven, noch in optimistischen zin, noch in pessi- mistischen zin. Wij zwijgen en wer ken door aan den wederopbouw, waar dit ons mogelijk is. Wij zijn in- diepen rouw om de dapperen, die vielen, zoowel om hen van de ma rine, als om hen van de luchtmacht, als om hen van het Ned.-Iridische leger, die de eer van ons volk heb ben hooggehouden in een hopeloozen strijd ver van het vaderland. Voorts is het mij een behoefte nog een enkel wóórd te spreken tot de geloovigen, tot de kleinmoedigen, tot de strijders en tenslotte tot allen van Nederlandschen stam.. Tot de geloovigen. Ik weet het, gij vraagt u af of een godsgericht over ons volk gekomen is. Voed-sel- schaarschte, uitzonderlijk strenge winter, geestelijke verdeeldheid, verlies van have en goed, bombar dementen en wat nog erger is: de bezetting der koloniën. Alle plagen komen over ons. En inderdaad, hon derdtallen millioenen kg voedsel zijn vernietigd in de jaren vóór 1940, honderdduizenden werkloozen zijn met hun gezinnen vernederd en ver kommerd. Zoo koud ontkennend is beantwoord de vraag „Ben ik mijns broeders hoeder". Zoo veel onrecht, schijnvroomheid en hoovaardij tier den lyelig. Maar heeft dit volk dit alles gewild? Op deze vraag kunnen wij antwoorden: neen. Het volk kon alleen niet zien het net van leugen en bedrog, waarmede het omspan nen was door hen, die in hoogheid waren gezeten en het had een onbe grensd vertrouwen in hen, die het voorgingen op den weg naar het ver derf. Laat ons vertrouwen hebben in rechtvaardigheid en goedertieren-1, heid en gelooven, dat dit alles over ons komt als noodzakelijk om tot inkeer te komen, tot loutering en tot herrijzenis. En tot de kleinmoedige,n die bij de pakken willen blijven neerzitten, tot hen wil ik zeggen, dat zij niet het recht hebben om zich te laten gaan. maar dat op hen de plicht rust Tokio, 9 Maart. (D.N6.) Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche strijd krachten, die opereerden tegen de hoofdmacht van den tegenstander in de omgeving van Soerabaja en Bandoeng, de strijdkrachten van den tegenstander, bestaande uit 93.000 man Nederlandsch-Indische troepen en 5000 man Australische, Britsche en Amerikaansche troe pen, op 9 Maart te 15 uur tot on voorwaardelijke capitulatie heb ben gedwongen. Het verzet gestaakt. Sjanghai, 9 Maart. (Domei). Vol gens een onbevestigd, doch be trouwbaar bericht, hebben alle Ne derlandsch-Indische strijdkrachten het verzet kort na negen uur ge staakt, nadat de Japansche eisch inzake onvoorwaardelijke overgave was aanvaard. Tokio, 9 Maart. (Domei). Een deel -van de in O.-Java gelande Japansche troepen is op 8 Maart des middags om 15.50 Soerabaja binnengetrokken en heeft de stad geheel bezet. Den zelfden dag gingen de Ned.-Indische strijdkrachten te Soerabaja" over tot de capitulatie. De wapenstilstand. Saigon, 9 Maart. (D.N.B.) De Ned.- Indische regeering heeft Maandag ochtend om' 3.30 uur, naar Radio- Saigon meldt, een verklaring gepu bliceerd, waarin gezegd wordt, dat op het vliegveld van Bandoeng een Japansch vliegtuig was aangekomen, aan boord waarvan zich een Japanr sche delegatie" bevond. Tusschen deze delegatie en den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, alsmede en kele officieren van het Nederl.Indi- sche leger vonden onderhandelingen voor een wapenstilstand plaats. De Japanners eischten de algemeene capitulatie van het Nederl.-Indische leger. De Nederl.:Indische regeering DE ENGELSCHE BOMAANVAL OP PARIJS. woeste woonhuizen. Puinhoopen van ver- (Telefoto Hoffmann) LUCHTFOTO van de haven vail Tandjong-Priok met het oude en het nieuwe station. (Archief H. C.) om te zwoegen en te ploeteren voor een volk in nood, opdat het weer een toekomst zal hebben. Denkt aan de spreuk: Het is niet noodig om te overwinnen, om door te kunnen zet ten. Echte Nederlanders zetten do'or juist als het moeilijk is, juist als het er hopeloos uitziet. Tot u, mijn oude kameraden, niet wie ik nu regds jaren in den strijd sta, is het mij een behoefte om te zeggen, dat ik weet, dat deze slagen u meer treffen dan anderen. Want wij hebben met elkander dit alles reeds jaren te voren zien aankomen; v/ij hebben dag en nacht gewerkt om te bereiken, dat ons volk zou te- rugkeeren van den weg naar den afgrond. Wij zijn er om gehoond en gesmaad, om Uitgebannen en ver volgd en nu is alles gekomen, zooals is voorspeld en wij weten, het had niet behoeven te zijn. Laat geen ver bittering zich daarover van u mees ter maken. Wij hebben het goede gewild, doch helaas het kwade niet kunnen tegenhouden. Ma^r wat wij hebben bereikt is dit: .iri deze tien jaren van onzen strijd is.-de grond slag gelegd voor de wederopstanding van ons volk en op dien grondslag zullen wij voortbouwen met alle kracht en vastberadenheid die wij in jaren van strijd hebben verkre gen. Mijne volksgenooten. In dit voor ons volksbestaan zoo tragis.che uur, wend ik mij -tot u en vraag u, geen wilde uitbarsting van haat en woede tegen hen, die ons volk na&r het verderf hebben geleid, maar vraag van u om eindelijk, maar dan ook radicaal te ontwaken uit den roes van misplaatst vertrouwen en ge loof, die zoo misbruikt worden. Diep is onze val als natie. De bo dem van de put is bereikt, nu Enge land ons niet meer noodig heeft in Indië, ons land wordt behandeld als Frankrijk na zijn capitulatie. Denkt aan Oran en Dakar, denkt aan het jongste bombardement van Parijs met 700 dooden en 1000 gewonden. Dat kan ook nog hier komen, want een Engelschman erkent geen an dere belangen dan de zijne. Als dat gaat geschieden, is het diepst van do put nog niet bereikt, maar dichtbij den onderkant zijn wij in ieder ge val. Nu,zijn er twee mogelijkheden. De eene is ondergang als volk, maar dan ook totaal. De andere is opgang, een moeizame maar trotsche worste ling tot de herrijzenis. Wij gelooven aan deze herrijzenis, omdat ons volk in millioenen eerlijke, werkzame, fatsoenlijke en begaafde werkers, een volk met groote traditie en een schat van ervaring en bekwaamheid, te goed is om te gronde te gaan. Hoe trotsch en zelfbewust dragen niet honderdduizenden de ontzaglij ke lasten van dezen tijd. Wij staan te midden van de groot ste revolutie van alle tijden, een we reldrevolutie zonder voorbeeld. Uit de worsteling van dezen tijd herrijst een nieuw, eendrachtig Europa, het besef der saamhoorigheid en lotsver bondenheid der Germaansche vol keren. Dit is noodig, anders gaat Europa te gronde. In dkt nieuwe, sterke Europa zal een herboren en gelou terd, een eendrachtig en kame raadschappelijk, een ijverig en be kwaam, een eerlijk en geloovig Ne- derlandsch volk een plaats te ver vullen hebben en een roeping te volgen. Laat nu ieder Nederlander zijn plicht doen, nu ons vaderland in nood is en zonen van ons volk bij duizenden hun leven hebben gegeg ven in getrouwheid aan hun vader land, zoowel aan den Grebbeberg als in de onmetelijke vlakten van Rusland, zoowel in de Java-Zee als op het plateau van Bandoeng. Plicht doen, beteekent nu met man en macht werken aan een nieuw Neder land in een nieuw Europa. Ons volk heeft wel meer voor heete vuren gestaan en wij zijn er altijd doorgekomen, omdat op het beslis sende oogenblik altijd mannen en vrouwen bereid gevonden werden zich op leven en dood in te zetten voor ons volk. Zoo zal het ook dit maal zijn. Schouder aan schouder, vereenigd tot een eensgezind en vastberaden volk, zullen wij ons inzetten onder het devies van den Jeugdstorm: „In Godsvertrouwen, alles voor het vaderland". heeft beloofd, Maandagavond, via de radio haar troepen bevel te geven de wapens neer te leggen. Staking der vijandelijkheden op Java. Tokio, 9 Maart (Domei). De Ne- dèrl.-Ind. strijdkrachten, die ope reerden in het gebied van Soerabaja, hebben zich vandaag volledig over gegeven. Daarmede heeft de geheele Ned.- Indische strijdmacht op Java den eisch tot onvoorwaardelijke over gave aanvaard en het verzet ge staakt. Tot het neerleggen der wa pens werd last gegeven door den gouverneur-generaal, Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer via het radiostation van'Kalidjati, waar na de Ned.-Indische troepen den strijd terstond staakten. Het Ned.- Indische leger heeft zich overgege ven binnen negen dagen tijds sinds de eerste landing van Japansche troepen op Java op den eersten Maart j.l. Hoe de capitulatie in haar werk ging. Tokio, 9 Maart (Domei). Omtrent hetgeen aan de capitulatie van het Nederl.-Indische leger voorafging, vermeldt Domei nog de volgende bijzonderheden: De gouverneur-generaal, Jhr. Tjarda, was op 8 Maart des middags om 3 uur per vliegtuig op het vlieg veld Kalidjati aangekomen. Hier had de ontmoeting plaats tusschen den gouverneur-generaal en den Ja pansche opperbevelhebber die, ver gezeld van zijn staf, ongeveer te- zelfder tijd op het vliegveld was aangekomen. De gouverneur-gene raal was in gezelschap van gene raal Ter Poorten en vier andere vooraanstaande personen. De Ja pansche opperbevelhebber, zoo ver volgt Domei, eischte de volledige overgade van het Ned.-Indische le ger. De Ned.-Indische onderhande laars aanvaardden aanvankelijk al leen de overgave van den sector Bandoeng, maar stemden ten slotte in met een volledige overgave van het Ned.-Indische leger en beloof den per radio last te geven tot het staken der vijandelijkheden vóór 9 Maar des ochtends om 10 uur. Generaal Himamoera opperbevelhebber. Tokio, 9 Maart (DNB). Zooals ge meld, staan de Japansche strijd krachten in Ned.-Indië onder het opperbevel van den 55-jarigen lui tenant-generaal Himamoera, die vroeger bij den generalen staf dien de. Hij heeft de functie bekleed van,, souschef van den staf wan het Kwantoengleger en heeft geruimen tijd in Engeland en Britsch-Indië vertoefd. Als militair opperbevel hebber zal Himamoera, zoolang nog geen nadere regeling is gemaakt, tevens de rechten van gouverneur- generaal uitoefenen. Van Mook in Australië, Stockholm, 9 Maart (ANP). Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Adelaide (Australië), is dr. van Mook, lt.-g.-g. van Ned.-Indië, met veertien leden van het bestuur, per vliegtuig uit Bandoeng aldaar -aan gekomen. De Japansche landing in Australië. Berlijn, 9 Maart. De A. N. P,- correspondent meldt: Dé Japanners hebben thans voor het eerst vasten voet gezet op Nieuw -..Guinea en wel op het voormalige Duitsche deel, dat Australisch mandaat is. De reeds eerder bezette hoofdstad van dit mandaat, Rabaul, ligt op het eiland New Britain. De landingen geschiedden met de be zetting van de plaatsen Salamaua bp een klein eilandje voor de Noord- Oost kust en Laji, dat veertig K. M. verder aan de kust ligt. Deze plaat sen zijn ongeveer 350 K. M. van het Australische vasteland door de lucht gemeten verwijderd. Het Australische kabinet kwam terstond in exra ziting bijeen. De uit Singa pore gevluchte generaal Gordon Bennett, die thans in Sydney is aangekomen, drong aan op 't laten varen van de verdedigigstactiek, in dien het niet te laat is. Port Dar win kan nu reeds van weerzijden n.l. ook vanuit Timor luchtaanvallen verwachten. Japansche troepen snijden Birma-weg af. Saigon, 9 Maart {DNB). De Bir ma-weg, welke voor het bestaan van Tsjoengking zoo belangrijk is, is, naar Domei meldt door de snel oprukkende voorhoeden van het Japansche leger, welke opereeren in den Z.-sector van dezen weg, in de buurt van Rangoon op twee plaat sen afgesneden. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. DE BOLSJEWISTEN IN IRAN. Adana, 9 Maart. (D.N.B.) Uit Te heran wordt gemeld, dat het door de bolsjewisten bezette Iraansche Azer- beidsjan wat bestuur betreft, reeds volledig van het overige Iran is los gemaakt. De bolsjewisten hebben in Tebris een commissariaat ingesteld, dat het geheele bestuur opnieuw be gint te organiseeren. Voor binnen komen en verlaten van het door de bolsjewisten bezette gebied is thans ook voor de Iraansche burgers een visum van de bolsjewistische autori teiten noodig. VERDUISTER GOED! ZON 10 Maart onder: 19.35 11 Maart op: 8.05 MAAN 10 Maart op: 3.31 onder: 12.33 16 Maart Nieuwe Maan. RADIOREDE VAN MUSSERT OVER NED. INDIE. 's-Gravenhage, 9 Maart. De leider der N. S. B. spreekt Dins dagmiddag om 13 uur Iver de beide zenders over het onderwerp „Nederlandsch-Indië". Deze rede wordt te 19.15 uur over beide zenders herhaald. van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid betreffende het verbod van dansvermaak in oorlogstijd. 's-Gravenhage, 9 Maart. On der opheffing der openbare bekend making van 26 Juni 1941 betreffen de het verbod van dansvermaak (afgekondigd in beschikking no. 1 van den commissaris-generaal voor •de openbare veiligheid en Hoogere SS- en Politieleider van 10 Decem ber 1941, blz. 7) wordt op grond van artikel 45 der verordening no. 138/ 1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde bepaald: Artikel 1. Verboden zijn tot nader order: 1) openbaar dansvermaak; 2) dansvermaak in clubs, ver- eenigingen en soortgelijke bij eenkomsten, ook wanneer deze niet openbaar zijn; 3) alle dansvermakelijkheden van dansscholen met uitzonde ring van zuiver dansonderwijs door middel van cursussen vóór personen in den leeftijd tot 20 jaar of door middel van privaat lessen. Artikel 2. (1) Hij die opzettelijk of door schuld handelt in strijd met deze be schikking wordf overeenkomstig de in den aanhef vermelde bepaling ge straft. (2) Op gelijke wijze wordt ge straft hij die opzettelijk of öbor schuld aan verboden dansvermaak deelneemt. Artikel 3. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging in de pers. 's-Gravenhage, 5 Maart 1942. De commissaris-generaal voor <je openbare veiligheid: gez. EAUTER. SS-Gruppenführer und General- leutnant der PolizeL 's-Gravenhage, 9 Maait. Bij een. controle op de naleving van de ver plichte inlevering van metalen wer- <t den in talrijke gevallen overtre dingen van de algemeen bekende bepalingen geconstateerd. In vier gevallen wordt thans een voor beeld gesteld. Wegens het niet inle veren van voorwerpen, bestaande uit non-ferrometaal zijn de volgen de Nederlandsche staatsburgers ge arresteerd, die binnenkort naar een concentratiekamp zullen worden overgebracht. Jan B., bankier te Amsterdam, Theodores K., winkelchef te Den Haag, Simon de V„ Joodsch vertegen woordiger van een verzekerings maatschappij te Deventer, Hendrik B„ verzekeringsinspecteur te Gorssel. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag geplaatst.) i Von Papen naar Berlijn. (A.N. P.) - In de Wilhehnstrasse werd op een desbetreffende vraag verklaard, dat de Duitsche ambassadeur te An kara, von Papen, in den loop van deze week te Berlijn wordt verwacht voor het uitbrengen van een rap port. NEE!'NIET IN DEN VUILNISBAK, maar in dit kistje. Ze maken er weer nieuwe ruiten van. (Poljgoon-Leemker),

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1