DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG IN NED.-1NDIE. Succqs van leger en Waffen S.S. aan het O.-front. DE CAPITULATIE VAN JAVA. De ooriog in Oost-Azië. Vernietigende luchtaan vallen op Malta. Kleeding inruilcampagne is ingegaan. WWTERHULF NEDERLAND ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 59. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Pfijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. IJerms. Coster Zoon, Voordam 9» postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Woensdag 11 Maart 1942 Duitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 10 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front heeft de vijand ook gisteren zijn aanvallen zonder succes voortgezet. In den middensector braken formaties van het leger en de Waffen-SS ondanks taaien tegenstand door diepe veldstellingen van den vijand heen. De bolsjewisten ver loren gisteren 52 vliegtuigen, ter wijl slechts een eigen toestel wordt vermist. Bij een aanval van Duitsche zeestrijdkrachten op de Noorde lijke IJszee hebben torpedojagers bij het Bereneiland een Sovjet- koopvaarder in den grond ge boord. Tijdeps het verdere ver loop werden drie Britsche tofpe- dovliegtuigen omlaaggehaald. In Noord-Afrika wederzij dsche bedrijvigheid van verkenners. Ge vechtsvliegtuigen en jagers dre ven Britsche troepenconcentraties uiteen en vielen luchtbases ,van den vijand in Oost-Cyrenaica en ten Westen van Alexandrië aan. In de haven van Tobroek werd een vrij gfoote koopvaarder door. bommen zwaar beschadigd. Op Malta hebben 'bommen groo te verwoestingen aangericht in vliegveldinstallaties. Duitsche duikbooten hebben aan de Westkust van Afrika vier vijandelijke koopvaarders van 27.000 ton in totaal in den grond geboord, waaronder twee tankboo ten,' ëritsche bommenwerpers heb ben in den töfgeloope'n nacht en kele plaatsen in West-Duitschland aangevallen. De burgerbevolking leed verliëzen aan dopden en ge-, wonden. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Hoe de capitulatie op Java tot stand kwam. Tokio, 10 Maart (DNB). Uit kran tenberichten blijkt, dat, generaal- majoor Pesman, de bevelhebber der Nederlandsche troepen te Bandoeng, 8 Maart om half vier 's-ochtends het verzoek der Nederlandsche troepen tot staking van de yijandelijkheden heeft overgebracht. Pesman, die vergezeld was van verscheiden leden van zijn staf, toen hij het Japansche hoofdkwartier te velde naderde, onderhandelde met den bevelhebber der Japanners, die Bandoeng aanvielen. De officieele onderhandelingen over den wapen stilstand begonnen te middernacht en waren kort daarop ten einde. Tevens werden tijd en plaats be paald voor een bijeenkomst voor onderhandelingen over de voor waarden der overgave en wel op het vliegveld Kalidjpti. De Japansche opperbevelhebber kwam den 8sten 's-middags om drie uur op Kalidjati aan, desgelijks de Nederlandsche gouverneur-gene raal, Jhr. mr. dr. Tjarda van Star- kenborghStachouwer en de chef van den Nederlandse-hen generalen staf, generaal Ter Poorten, met'vier leidende officieren. De eenige grondslag, waarop de Japansche opperbevelhebber wilde onderhandelen, was, algeheele, on voorwaardelijke overgave. De Ne derlanders aanvaardden deze eischen. Intusschen waren de Japanners den 7den, 's-ochtends tegen achten, Soerabaja reeds binnengedrongen, waar de eenige Nederlandsche strijd kracht van eenigen omvang, die buiten Bandoeng nog in aanmerking kwam, stond opgesteld. Kort daarop bezetten de Japanners. Soerabaja. Terugkeer van normale toe standen in Soerabaja. Tokio, 10 Maart (Domei). Uit Soe rabaja wordt gemeld, dat vanmor gen het 'Verzet der Ned.-Indische troepen in Oost-Java alsmede in het gebied ten Oosten van Tjilatjap ge leidelijk werd gestaakt, en dat de Ned.-Indische troepen zich in groo- ten getale overgaven, overeenkom stig het bevel tot capitulatie, dat de gouverneur-generaal gisteren gege ven heeft. Inmiddels begint de toe stand tq Soërabaja sinds de Japan sche bezetting weer snel een nor maal aanzien te krijgen. De binnen trekkende Japansche troepen zagen, dat in de stad vele branden woed den, die door de aftrekkende Ned.- Indische troepen waren gesticht. De Japansche opmarsch naar Soerabaja werd vergemakkelijkt door Indone sische en Chineesche bewoners, die meehielpen bij het herstel van brug gen en wegen. Medewerking voor Japan in Sèrwak. Koetsjing, (Serawak), 10 Maart (Domei).,14 leiders van Britsch- Indische bewoners van Serawak hebben besloten volledig met Japan samen te Werken voor de vestiging van een gebied yan -gemeenschappe lijke welvaart in Oost-Azië, en te vens voor de oprichting van een Britsch-Indische vrijheidsliga in Se rawak. Japan eri de krijsgevangenen. Tokio, 10 Maart (Domei). Het mi nisterie van financiën deelt mede, dat alle krijgsgevangenen vrij over hun geld mogen beschikken, ook over hetgeen zij in de krijgsge vangenkampen verdienen. Alle ge vangenen kunnen hun geld storten op banken of postkantoren zonder eenige vergunning, en het daarvan afhalen wanneer zij willen. Bevrijding van geïnterneerde Japanners. Tokio, 10 Maart (DNB). Naar be-, richten uit Batavia melden, zijn bij het uitbreken van den oorlog de meesten der in Ned.-Indië geïnter neerde Japanners naar Australië vervoerd. Slechts een kleine groep bleef in een kamp bij Soekaboemi, ongeveer 90 km.' ten Z. van Batavia, geinterneerd. Eenheden van de Ja pansche weermacht hebben zich he den derwaarts begeven, om deze ge- interneerden te bevrijden. Het to tale aantal der in Ned.-Indië geïn terneerde en naar Australië vervoer de Japanners is wel nog niet bekend, doch zou eenige duizenden bedragen, daar de Japansche kolonie in Ned.- Indië betrekkelijk grtfot was. Van Mook te Melbourne. Stockholm, 10 Maart (DNB). Naar de Britsche nieuwsdienst uit Mel bourne meldt, is Van Mook in gezel schap van hooge Nederlandsch-Indi- sche ambtenaren, onder wie de op perbevelhebber der Nederlandsch- Indische luchtstrijdkrachten, gene raal L. H. van Oijen, per vliegtuig uit Adelaide te Melbourne aangeko men. Van Mook heeft volgens een me- dedeeling van den Britschen berich tendienst, verklaard het voornemen te hebben zijn reis naar Washington voort te zetten. SOERABAJA BEZET. Nevenstaande kaartjes geven een algemeen overzicht van de Ja pansche bezetting van het Noordelijk gedeel te* van Oost-Java en hoe de Japanners Soe rabaja hadden inge sloten. Na m de baai van Rembang te zijn ge land verdeelden de Japansche eenheden zich in drie colonnes; de eerste rukte op naar Tjepoe, het cen trum van de petro- leumwinning en raffi- naderijbedrijven der Bataafsche petroleum- maatschappij, De tweede en derde co lonne begaven zich op weg naar Toeban; co lonne twee rukte op langs den kustweg in de richting van Soe rabaja, colonne num mer drie bezette Bod- jonegoro, Kalitidoe, en vereenigde zich met de eerste colonne te Tjepoe; vandaar trok men via Ngawen op naar Midden-Java, nadat nieuwe versterkingen waren aangekomen. De tweede colonne, opereerende voor Toeban, wist op 7 Maart de rivier Solo te overschrijden en stond toen 30 km van Soerabaja af. Op 8 Maart gingen de Ned.-Indische strijdkrachten te Soe rabaja over tot capitulatie; hiermede viel het tweede en laatste vloot- steunpunt der geallieerden op Java in handen der Japanners. JAPANSi OP EEN ITALIAANSCHE LUCHTBASIS AAN DE MIDDELLAND- SCHE ZEE. (Luce-Holland). DE ORGANISATIE TODT IN HET HOOGE NOORDEN. In nauwe samenwerking met de bouwcompagnie van het Luchtwapen bouwen de mannen van de Organisatie Todt' hangars aan, het front aan de Noordelijke IJszee. (Weltbjld-Polygoon-P.K. Maier). Het beeld van Rangoon bij intocht der Japanners. Tokio, 10 Maart (D.N.B.) Naar de Jomioeri Sjimboen uit Rangoon meldt, hebben aldaar voor den in tocht, der Japanners onbeschrijflijk" toestanden geheerscht. Op 3 Maart zijn overal in de stad onlusten en plunderingen ontstaan, waarbij de ruiten van vele gebouwen het moes ten ontgelden. De winkelzaken bie den een beeld van droeve wanorde. Aan den ingang van een Britsche zaak is een bord opgehangen mot de woorden: „Weg met Engeland". Ook op andere wijze blijkt, hoe de stemming zich tegen de Engelschen keerde. Birmaansche vrijwilligers zouden' eènige dagen geleden het vuur op de Britsche troepen geopend hebben. Als gevolg van het oproer, dat kort .voor de bezetting is uitge broken, staat Rangoons grootste en hoogste gebouw, het Strandhotel,, in lichterlaaie. De binnenrukkende Ja- pannefs worden door de Birmanen, die zich ten deele met Japansche vlaggetjes getooid hebben, vriende lijk toegejuicht. Australië in bange afwachting. Stockholm, 10 Maart (D.N.B.) On der het opschrift „Australië bereidt zich voor" publiceert de Times van 10 Maart een artikel waarin o.a. het volgendewordt gezegd: In Canber ra, Sydney of Melbourne 'twijfelt niemand er meer aan, dat de Ja pansche landingen op Nieuw-Guinea de eerste phase vormen van den slag om Australië. De vrees van Australië is door de Japansche lan dingen op Timor, Rabaul gn New- Britian toegenomen, evenals door de luchtaanvallen op Port Darwin, Broome en Wyndham en door de herhaalde aanvallen op Port Mores by. Thans zijn de Japanners met stei'ke strijdkrachten geland "op Nieuw-Guinea en iedereen in Australië heeft het gevoel, dat nu de strijd ernst wordt. Met zeer groote aandacht, zoo meldt de Ti mes verdek heeft men in Australië de gevechten op Java, ^dat be schouwd werd als het laatste bol werk tusschen Australië en de. snel oprukkende Japansche troepen, ge volgd. Men is vastbesloten zich vooral op eigen kracht te verlaten. In Australië is men ervan overtuigd. ,zoo besluit de Times, dat het land niet alleen nieuwe bomaanvallen staan te wachten-, doch, dat ook een landing van sterke Strijdkrachten dreigt, temeer daar de Japanners in de laatste drie maanden bewijs heb ben geleverd van hun kracht en dapperheid, die de geallieerden overal verrast hebben. Tsjoengking-leger onder bevel van een Amerikaan. Stockholm, 10 Maart (D.N.B.) Naar de Britsche nieuwsdienst uit Tsjoengking meldt,' is aldaar offic cieel bekend gemaakt, dat Tsjang Kai Sjqk den luitenant-generaal van het Amerikaansche leger, Stillwell, tot chef van den generalen staf en daarmede tot ópperbevelhebber van het leger van Tsjoengking heeft be noemd. Voorts heeft de regeering van Tsjoengking besloten, een mis1 litaire missie naar Washington te zenden, onder leiding van generaal Hsioeng Hsji Hoei. Italïaansch legerbericht. Rome, 10 Maart (Stefani.) Het 647e legerberichf luidt: In Cyrenaica wed-erzijdsche acti viteit van verken-mngsafdeelin-gen en van de artillërie. Vliegtuigen bom bardeerden met succes de haven van Tobroek en het vijandelijke achter land. Een koopvaardijschip kreeg een voltreffer en vier vliegtuigen werden op den grond vernield. Een onzer vliegtuigen, waarvan het legerbericht van gisteren het ver lies vermeldde, is teruggekeerd. Vliegtuigen van de spil herhaal den de vernietigende aanvallenop Malta, als gevolg waarvan een vlieg tuig op den grond in brand vloog, terwijl talrijke voltreffers werden geplaatst op vliegveld- en havenin stallaties van het eiland. Een Engelsch vliegtuig wierp luk raak eenige bommen op Rhodes en Samos. Er wordt geen schade ge meld. Voorts ondernam de vijand een luchtaanval óp de stad en de omstreken van Athene, waardoor twee huizen instortten en twee Grieksche burgers d^n dood vonden Verklaring van Churchill over Sritsch-Indië aangekondigd. (A.N.P.) - Volgens den Britschen berichten dienst heeft sir Stafford Cripps gis ter in het Lagerhuis medegedeeld, dat minister-pTesidehtChurchill in de volgende bijeenkomst van het Huis een verklaring zal afleggen over Britsch-Indië. AKTIS is in het bezit van, het jachtluipaard „Pipo", dat iederen dag onder geleide van den oppasser ih den tuin mag wandelen. Het ver-: trek voor de wandeling, waarbij de directeur, dr. Sunier, belangstellend toekijkt. (Pojygoon-Noske). Derde Japansche landing op Britsch Nieuw-Guinea. Lissabon, 10 Maart (A.N.P.) Naar de Britsche nieuwsdienst uit Sydney meldt, hebben Japansche troepen hun derde landing op Britsch Nieuw- Guinea verricht, en wel te Finsch- Haven tusschen straat Dampier en qe golf van Huon. DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT Gevechten op den Krim. Berlijn, 10 Maart (D.N.B.) Maan dag hebben de Sovjettroepen aan het front van Sebastopol de stellin gen eener Duitsche divisie aange vallen. Evenals op .vorige dagen werd de aanval afgeslagen; de vijand moest zich terugtrekken. Ook op het schiereiland Kertsj leden de bolsje wisten zware verliezen, toen zij poogden de Duitsche stellingen aan te vallen Bij een artillerieduel aan dit front werden verscheidene bols jewistische batterijen door het Duit sche geschut vernield. Duitsche ge vechtsvliegtuigen en stuka's onder namen geslaagde aanvallen op ha venwerken en veldversterkingen op den Krim. EEN NIEUWE HONGAARSCHE REGEERING. Boedapest, 10 Maart (D.N.B.) Nu von Bardossy zijn ambt van minis ter-president en minister van bui- tenlandsche zaken wegens ziekte heeft moeten neerleggen is, naar van bevoegde zijde wordt meege deeld, c.e Hongaarsche regeering ge wijzigd. De nieuwe minister-presi dent is de gewezen minister van landbouw Nicolaas von Kallay. In de leiding der overige ministeries is geen wijziging gebracht. De post van minister van buitenlandsche za ken blijft voorloopig onbezet." Met de leiding van dit departement zal minister-president von Kallay zich belasten. Reeds uit de samenstelling van het kabinet blijkt, zoo verklaart men hier, dat de koers der regee ring niet veranderd wordt. De nieuwe regeering heeft van daag den eed afgelegd. Naar in par lementaire kringen verluidt, zal zij zich in den loop van de volgende week San het parlement voorstellen. Geen wijziging in de buiten landsche politiek. Berlijn, 10 Maart. Naar hier ver luidt, beteekent de benoeming vqn Kallay, den vroegeren minister voor landbouw, tot opvolger van den af getreden von Bardossy hij is tot "nu toe nog niet gereed gekomen met de volledige samenstelling van zijn kabinet een versterking van het conservatieve element in de Hon gaarsche regeering. Men verwacht een terugdringen van de beweging der pijlkruisers. De buitenlandsche politiek van Hongarije zou geen en kele wijziging ondergaan. HET OPTREDEN VAN DUITSCHE DUIKBOOTEN IN NOORDELIJKE IJSZEE. Berlijn, 10 Maart (DNB). Dat de Duitsche duikbooten niet, zooals de Amerikanen beweerden, naar het gebied van het W.-deel van den Stil len Oceaan zijn verdrbngen, doch dat zij alle zeeën bevaren, toonen de scheepsverliezen aan de W.-kust vaq Afrika. Daarmede is de belang rijke Britsche konvooiweg naar Z. Amerika ernstig getroffen, alsook de •weg naar Indië en Australië, welke sinds de afsluiting van de Middel- landsch'ë Zee om Kaap de Goede Hoop gaat. Doch bok daar zijn de schepen voor den aanval van Duit sche duikbooten niet veilig. Ook in de Noordelijke IJszee, zoo verneemt het DNB, als aanvulling op het weermachtbericht, aan gene zij de der drijfijsgrens, waren Duitsche zeestrijdkrachten met succes aan het opereeren. De vijandelijke mo gendheden worden bij haat poging om Moermansk te bereiken, door de Duitsche kustafweer voor Noorwe gen steeds naar het Noorden ge drongen, zoodat zij thans tusschen Groenland en IJsland via Jan Mey- en- en het Beren-eiland moeten va ren, wanneer zij daar althans door heen komen, hetgeen hun ook niet altijd gelukt, zooals het legerbericht van heden heeft laten zien. HET PROCES TE RIOM. Riom, 10 Maart (D.N.B.) De tien de zittingsdag van het gerechtshof was uitsluitend gewijd aan het ver hoor van Leon Blum. Het openbaar ministerie legt in de beschuldiging verzaking van ambtsplichten op. de volgende punten ten laste: Blum was in de periode aan den oorlog voorafgaande tot twee maal minis ter-president. Zijn ambt legde hem den plicht op Frankrijk de noodza kelijke wapens te geven ten einde het zijn veiligheid te verzekeren. Hij heeft nagelaten de bewapenings industrie de aansporing te geven, die de toestand gebiedend.eischte. Hij heeft integendeel de productie door de nationalisatie der bewapenings- fabrieken gedesorganiseerd en met zijn autoriteit op dit gebied het noodlottige optreden van zijn mi nisters Dalatjier en Pierre Cott ge dekt. Hervormingen der arbeidswet geving (40 urenweek), waaromtrent overeenstemming in het land had kunnen worden bereikt, heeft hij van haar warey zin vervreemd, van het normale doel afgeleid en veeleer gemaakt tot een werktuig in den klassenstrijd. i Blum bestreed tijdens zijn pleidooi alle puriten van de beschuldiging en wees de verantwoordelijkheid van de hand, die hij voor een dcpl op den generalen staf, voor een ander deel op den voormaligen minister- oresident Chautemps trachtte af te wentelen. Hij maakte zich verder schuldig aan crjtiek op Bet gerechts hof, hetgeen hem eenige malen een terechtwijzing van den president be zorgde. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 11 Maart onder: 19.36. 12 Maart op: 8.03 MAAN 11 Maart op: 4.32 onder: 13.3-0 16 Maart Nieuwe Maan. 's-Gravenhage, 10 Maart. In Januari j.l. werd medegedeeld, dat het Rijksbureau voor de distributie van tetxielproducten door den han del een rqgeling voorbereidde, welke d© mogelijkheid, beoogde tegen in levering van een der hier na te noemen, in goeden staat verkeeren- de, gedragen kleedingstukken, t.w. een heeren- of jongens winter- of tweedjas, demi-saison of -costuum, of een dames- of meisjes- winter- of tweedmantel, nieuwe bovenkieeding in een bepaalde hoogere prijsklasse aan te schaffen, zonder dat daar voor, zooals anders wel wordt ver- eiseht, een speciale vergunning be- noodigd is. Thans kan worden medege deeld, dat reeds sedert eenige dagen deze regeling is ingegaan. Het is den belanghebbenden daardoor mogelijk geworden,, van de getroffen regeling te profiteer®!, door bij de voor deze inruilactie ing|eschaikelde dames- en heerenkleedin-gmaga- zijnen ,en kleermakerijen in goeden staat verkeerende ge dragen kleeding in te leveren. Voor het niewe kleedingstukj dat door deze inlevering bij de zelfde firma zonder speciale vergunning kan worden aange schaft, is men dan slechts de puntenwaardê verschuldigd, welke men verkrijgt door op de werkelijke puntenwaarde van 't nieuw aan te schaffen kleeding- stuk het aantal punten in min dering te brengen, dat aan het ingeleverde gedragen kleeding- stuk is toegestaan. Voor nadere informatie omtrent het bovenomschreven kleediniginruil- plan, alsmede de prijsklassen, waar in de aan te schaffen kleedingstuk ken dienen te liggen, kan men zich thans wenden tot de aangewezen kleed'ingzaken, die zulks per adver tentie bekend maken. De Langemarck:opleiding. - Aan het laatste Schiftumgskamp van de Langemarek-opleiding (Waals- dorperweg 12, Den Haag) nam ook een jonge arbeider uit het Z. des lands deel. Hij is kweekers,knecht en ondanks het feit dat hij slechts lager onderwijs had genoten, slaagde hy. Over enkele weken begint hij zijn studie voor tuinbouwkundig inge- DIT WORDT DESLIST DE «ECHTE BAND; SN OlRO SSSS NIEUWE VERMINDERING VAN ENGELSCHE RANTSOENEN. Lissabon, 10 Maart (ANP). Vol gens den Britschen berichtendienst zal de Britsche minister voor de voedselvoorziening, lord Woolton, nog deze week nieuwe verlagingen ban de levensmiddelenrantsoenen bekend maken. Volgens de Londen- sche ibdio heeft de regeering beslo ten de Britsche bevolking een nog spartaanscher levenswijze voor te schrijven. De nieuwe maatregelen hebben vergaande gevolgen voor al le mannen, vrouwen en kinderen. Levensmiddelenrantsoenen, klee- dingdistributie, reizen en amusement zullen nog meer beperkt worden. Ook kan deze week een nieuwe ver laging van de benzinetoewijzingen verwacht worden. De paus weder hersteld. (D.Nt B.) - De gezondheidstoestand van den paus is weder normaal. De paus zal Woensdag ter gelegenheid van de algemeëne audiëntie een toespraak houden. Koning Gustaaf. (D.N.B.) - De toestand van den Maandag geope reerden koning Gustaaf van Zweden is, naar uit het gisteren uitgegeven bulletin blijkt, bevredigend. De ko ning kon gistermorgen reeds korten tijd in een, stoel zitten.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1