DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG IN NED.- Bolsjewistische aanvallen bloedig afge- j slagen. De oorlog in Oost-Azië Minister Cripps naar Britsch-Indië. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 60. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer f 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de 1J.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Donderdag 12 Maart 1942 JDuitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 11 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Zuidelijk deel van het Oostelijke front werden vijande lijke massale aanvallen onder hooge bloedige verliezen van den vijand afgeslagen. Ook op enkele plaatsen in het Centrale en het Noordelijke deel van het front ondernamen de bolsjewisten ver- geefsche aanvallen. In voortduren de zware afweergevechten heeft zich de Brandenburgsche 76e divi-, sie infanterie bijzonder onder scheiden. In Noord-Afrika werden in het gebied van Mekili Britsche ver kenningstroepen teruggeworpen en gemotoriseerde vijandelijké colon nes gebombardeerd. Bij luchtaanvallen op vliegtuig steunpunten op het eiland Malta werden bomtreffers geplaatst op startbanen. De vijand verloor in luchtgevechten 5 en door vernie ling op den beganen grond 6 vlieg tuigen. In de wateren der Shetlands brachten gevechtsvliegtuigen over dag een koopvaardijschip van 2000 brt. tot zinken, terwijl zij vliegveld installaties op deze eilandengroep met bommen van het zwaarste kaliber bestookten. In het tijdvak van 1 tot 9 Maart verloor de Britsche luchtmacht 68 vliegtuigen, waarvan 43 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britannië 19 eigen vliegtuigen verloren. De vijand verscheen in den afge- loopen nacht boven West-Duitsch- land en wierp voornamelijk op woonwijken bommen. Eenige bur gers werden gedood of gawond. Nachtjagers en Sfweergeschut schoten drie der aanvallende vlieg tuigen neer. In de gevechten van 5 Maart onderscheidde de eerste luitenant Cabanis, compagniescommandant in het infanterieregiment Groot- Duitschland, zich door bijzondere dapperheid. De Japansche buit. Tokio, 11 Maart. (D.N.B.) Het keizerlijke hoofdkwartier heeft een samenvatting gegeven van den in den Nederl.-In-dischen veldtocht ge- maakten buit. Er werden 93.000 gevangenen ge maakt onder wie 2.000 officieren. Van deze troepen werden 60.000 man op het eiland Java gevangen geno men. 18.000 man in andere deelen van Ned.-Indië. De overigen beston den uit vrijwilligers. Voorts werd het volgende oorlogs materiaal buitgemaakt: 152 vliegtui gen vielen onbeschadigd in Japan sche handen. Daaronder bevonden zich 24 bommenwerpers, 45 jacht vliegtuigen en 83 vliegtuigen van een ander type. Voorts werden buitge maakt 367 tanks en pantserauto's, 732 kanonnen van verschillend kali ber, 1567 machinegeweren, grooten- deels behoorende tot den luchtaf weer, 97.384 geweren, 4.105 vlieg tuigbommen, 120.000 kisten ontplof bare stoffen, 330.000 granaten, 34.000 handgranaten, 72.317,100 patronen voor geweren en machinegeweren. Verklaringen van Van Mook. Lissabon, 11 Maart. (D.N.B.) D- naar Australië uitgeweken luit.-g.g. van Mook heeft, volgens een be richt uit Melbourne, verklaard, dat de troepen in Nederl.-Indië het bevel hebben gekregen om ook na den 'val van Bandoeng door te strijden, voor al daar het grootste deel van Suma tra en andere eilanden nog onbezet zijn, ook al is niet te verwachter- dat de troepen ongelimiteerd kunnen volhouden. De voornaamste schuld aan de ineenstorting ziet hij' in het feit, dat alleen een fractie van de verwachte geallieerde hulp .„inder- daad aangekomen is. Uit Singapore zijn slechts ongewapende troepen er. eenige Britsche oorlogsschepen aan gekomen. terwijl de*V.S. alleen het in Manilla gestationneerde Aziati sche eskader en zwakke luchtstrijd krachten heeft gezonden, die boven dien nog slechts de eerste dagen van den strijd om jhvfi hebben meega maakt. Het is mogelijk, zoo meende van Mook in een vraaggesprek, dat de Japanners op een deel van Austra lië een aanval zullen doen. Zij zoe ken vermoedelijk in het N. en W. van Australië naar een basis voor grootscheepsche acAies. Rouwdienst voor hertog van Aosta. 's-Gravenhage, 11 Maart. Vanoch tend is vanwege de Italiaansche con sulaire vertegenwoordiging alhier in de Jacobskerk een rouwdienst ge houden voor den hertog van Aosta, die onlangs te Nairobi gestorven en met militaire eer bijgezet is, een der naaste verwanten van het Italiaan sche koningshuis, die zich naar men weet als onderkoning van Abessinië bij de heldhaftige verde diging van de Oost-Afrikaansche ko loniën van Italië tegen een gewel dige overmacht grooten militairen- roem heeft verworven. Behalve talrijke ^edcn der Ita liaansche kolonie waren hierbij ook vertegenwoordigers der Duitsche ci viele en militaire autoriteiten en een delegatie van het „Arbeitsbereich" der N.S.D.A.P. in Nederland ver schenen om de nauwe kameraad schappelijke verbondenheid der bei de asmogendheden ook bij deze ge legenheid tot uiting te brengen. Namens den Rijkscommissaris was de vertegenwoordiger van het mi nisterie van buitenlandsche zaken, gezant Bene, tegenwoordig: Voorts merkte men onder anderen nog den officier van gezondheid van den ge- neralen staf, dr. Wagner, als verte genwoordiger van den bevelhebber der weermacht in Nederland en den marinebevelhebber, schout-bij -nacht Kienast, op. De talrijke Duitsche deelnemers aan den rouwdienst werden door consul Lo Jucco en door den groepsleider der Fascio Mariotti welkom geheeten. Na den rouwdienst werd deze waardige plechtigheid beëindigd met 'n appèl van de Fascib bij een cata- falk, gedekt met een Italiaansche vlag, waarbij verscheiden kransen met de Italiaansche en Duitsche kleuren waren neergelegd. .EDEN SPOEDIG NAAR ANKARA Rome, 11 Maart (D.N.B.) Radiurbe meldt uit Stockholm, dat volgens betrouwbare gegevens de Britscne minister van buitenlandsche zaken, Eden, zich zeer binnenkort naar An kara zal begeven. Voorts meldt dit bureau, dat de Sovjet-ambassadeur te Londen, Maisky, in een onderhoud met Eden en Cripps in categorischen vorm on- middellijken, actieven steun der Angelsaksischen mogendheden voor Sovjet-Rusland heeft geëischt. AAN HEI' DONETZFKONT. Langs bij den laatsten aanval geval len en ondergesneeuwde bolsjewis ten naar de voorste linie. (Orbis-Holland-P.K. Kintscher) BONDGENOOTSCHAPPELIJKE VORDERINGEN. 's-Gravenhage, 11 Maart. De com missaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weer macht maakt bekend, dat de behan deling van verzoeken terzake van z.g. „bondgenootschappelijke vorde ringen", d.w.z. vorderingen binnen het Nederlandsche grondgebied ge durende de oorlogsdagen gedaan door Fransche, Belgische of Engei- sche militairen, met ingang van 15 April 1942 zal worden afgesloten. Voor dien datum ingediende verzoeken zullen nog worden afge handeld. PRIJZEN VAN GEDROOGDE GROENTEN. 's-Gravenhage, 11 Maart. Aan de reeks van gedroogde groenten, waarvoor op 23 Jan. 1942 maximum prijzen zijn vastgesteld, is een aan tal andere soorten toegevoegd, waarvoor met ingang van 15 Maart a.s. eveneens maximumprijzen zul len gelden. Het zijn gedroogde peterselie, boe renkool, roode kool, savoye-kool, witte kool, uien, erwtensoepgroentèn, hutspot en juliennesoepgroenten. Ook hiervoor zijn uniforme verpak kingen ingevoerd van cellophaan en carton en in tabletvorm. Voor ver schillende gewassen gelden deze prijzen ook voor het product.in poe der- en griesvorm. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de officieele publi catie, die dezer dagen in de bladen zal verschijnen. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. DEZER DAGEN schonk een geit te Scheve- ningen het leven aan een vierling. Daar het dier z'elf niet bij machte is haar vier kinderen groot te brengen, is de hulp van de flesch ingeroepek. (Polygoon-Meyer) DINSDAGMIDDAG vond op het Binnenhof de beëedi- ging plaats van de Nederlandsche Ambulance, welke eerst daags naar het Oostfront zal vertrekken. Generaal H. A. Seyffardt nam den manschappen den eed af. De beëedi- ging op den sabel. Rechts generaal Seyffardt tijdens het voorlezen van de eedsformule. (Polygoon-Meyer) EEN IN AFRIKA NEERGESCHOTEN WELLINGTON BOMMENWERPER. (Luce-Holland) De strijd in Birma. Sjanghai, 11 Maart (DNB). De te rugtocht der Britsche troepen uit Rangoon is met succes uitgevoerd, zoo luidt een officieele Britsche ver klaring afgelegd te Mandalay. Pegoe is echter geheel ingesloten en aan vallen op de Japansche troepen) wel kt de omsingeling tot stand hebben gebracht, hebben geen succes opge leverd. Verder wordt in het officieele'Brit sche bericht gezegd, dat de Japan ners jachtvliegtuigen en duikbom menwerpers op succesvolle wijze in den strijd hebbên geworpen om de troepen te steunen. Bangkok, 11 Maart (DNB). De Birmaansche radic heeft hedenmid dag medegedeeld, dat de Japanners enkele plaatsen ten N. van Rangoon hebben veroverd. De Britsche troe pen trekken zich naar het Noorden, resp. naar centraal Birma terug om zich met de aldaar liggende troepen van Tsjoengking te vereenigen. Japanners rukken op naar Bassein. Stockholm, 11 Maart (DNB). Naar de Britsche berichtendienst uit New- Delhi meldt, schijnen de Japanners thans op te rukken naar Bassein, ongeveer 90 mijl ten W. van Ran goon. Bassein is thans de eenige Birmaansche haven die in het be zit is der geallieerden en die een directe spoorwegverbinding heeft met Mandalay en den Birmaweg. Japansche opmarsch naar Lashio? Madrid, 11 Maart (DNB). De Engelschèn nemen aan,-dat 't eerst- vo.gende cloel, van deh Japanschen opmarsch in -Birma Lashia zal zijn, zoo meldt het blad „Ya" uit Londen. Bij Lashio aan den Birma-weg be vindt zich een groot depot van oor logsmateriaal. Het wegvoeren van dit materiaal zou maanden duren. Men neemt te Londen aan, dat Ja pan veel waarde hecht aan het be zit van deze opslagplaats. In Engeland breekt men er zich het hoofd over, zoo meldt de Ya verder, welke mogelijkheden er be staan vcor de ondersteuning van Tsjoengking-China. De verbinding met China wordt uiterst belangrijk voor de geallieerden geacht, ornaat men hoopt, van,daaruit eens Japan in den rug te kunnen aanvallen. Japansche mijnenvegers in actie. Sjona (Singapore), 11 Maart (DNB). Een formatie -mijnenvegers, die na den val van Sjor an de wate ren aldaar gezuiverd had van vijan delijke mijnen, heeft op 26 Febr. naar Domei meldt, de nog grootere taak op zich genomen de geheele Straat van Malakka te zuiveren. Op Maart was men hiermede gereed. De mijnenvegers keerden weibehou den naar Sjonan terug. Londen over de gebeurtenissen in Oost-Azië. x Lissabon, 11 Maart (ANP). Vol gens den Britschen nieuwsdienst is Woensdag officieel in Londên ver klaard, dat door de recente gebeur tenissen in Oost-Azië de Indische Oceaan thans „ontbloot" is en men vijandelijke aanvallen op geallieerde transportschepen en koopvaarders in dit gebied kan verwachten. De Ja panners kunnen hun actie tot Cey lon uitbreiden, of een geconcentreerd offensief op Port Darwin uitvoeren.. Zij zijn zelfs bij machte, om vanuit de veroverde steunpunten hun ope raties verder naar het Oosten tot aan de Fidsji-eilanden uit te brei den, die ten Oosten van de nieuwe Hebriden gelegen zijn. De Japansche Rome, 11 Maart (Steani). Reuter heeft ambtelijk meegedeeld, dat Cripps zich naar Britsch-Indië zal begeven. Uit Stockholm wordt door het ANP gemeld dat Cripps met den onderkoning van Indië en den op perbevelhebber zal beraadslagen -over den militairen toestand. Het officieele doel van het bezoek is toe stemming te verkrijgen voor de grondwetsvoorstellen van de Brit sche regeering om het hoof(I te kun nen bieden aan den toestand in Indië. De indruk te Berlijn. Berlijn, 11 Maart (ANP). Cripps' reis naar Britsch-Indië kan volgens politieke kringen hier beschouwd worden als een bevestiging van de inlichtingen, volgens welke Chur chill en Cripps achter de "-coulissen een hardnekkigen strijd voeren. Reeds bij de debatten over Indië in het Lagerhuis, aldus zegt men, tee kenden zich bepaalde tegenstel lingen af. Ongetwijfeld heeft Cripps van de critiek op Churchill gebruik gemaakt om zijn opvatting, een nauwe alliantie met de Sowjet-Unie te propageeren en tevens de betrek kingen met de Ver. Staten los te maken van bepaalde personen. Als men van een rivaliteit tus- schen Cripps en Churchill mag spre ken, kan dat slechts gelden voor de wijze van oorlogvoering, want ten aanzien van den vasten wil, den oorlog voort te zetten, zijn beiden het volledig eens. Door Cripps naar Indië te zenden, aldus is de eerste reactie in Duitsche politie kringen, schijnt Churchill zijn „concurrent" een hoogst deli caat werk te hebben opgedragen, ook met het doel hem, voorloopig al thans, op veiligen afstand te hou den. EEN JAPANSCHE WAAR SCHUWING AAN AUSTRALIË. Tokio, 11 Maart. (Domei). „Australië wacht hetzelfde lot als Nedei'l.-Indië getroffen heeft, wanneer «Australië volhardt in -zijn tegenwoordige hou ding jegens Japan", zoo zeide Tsoe- richya, plaatsvervanger van Tomo- karoe Hori. Er is een voorbeeld ge steld. Wanneer het verzet blijft bie den, zal dat niets anders -brengen dan rampspoed en lijden voor het Australische volk zooals Nederl.- Indië ondervonden heef! Vervolgens zeide de woordvoerder: De beste en eenige weg voor Australië is die, welke minister president Tojo in zijn rede van 21 Januari heeft aangegeven, toen hij verklaarde, dat indien het Australi sche volk zou volharden in zijn houding van verzet jegens Japan, het zonder genade zou worden ver slagen, doch dat Japan, wanneer het Australische volk Japans ware be doelingen zou begrijpen en bereid zou zijn met Japan samen te werken, niet zou aarzelen de hulpverleening uit te breiden, waarbij het volledig begrip zou toonen voor welvaart én vooruitgang. Tsoerichya besloot met te zeggen, dat indien Australië zou nalaten zijn voordeel te doen met deze raadge ving, dit land hetzelfde lot wacht als Singapore en Java. Italiaansch convooi fevergeSjSch aangevallen. Italiaansch legerbericht, Rome, 11 Maart (Stefani). Het 648e legerbericht luidt als volgt: Vij andelij ke verkenningsaf deelin gen zijn na een gevecht met onze patrouilles in het gebied van Mekili met verliezen op de vlucht gedre ven. Onze luchtformaties hebben met succes gemechaniseerde strijd middelen aangevallen en hiervan een flink deel beschadigd. Bij een nachtelijken aanval van Engelsche vliegtuigen op Benghazi zijn geen slachtoffers gevallen noch werd schade aangericht. Het bombardement van Malta werd dag en nacht voortgezet. Vlieg velden, depots en pakhuizen wei den door bommen van elk kali ber getroffen. In de doelen, die verscheidene malen getroffen wer den, braken omvangrijke .en lang durige branden uit. De vijand ver loor elf toestellen, waarvan er 6 op den grond vernield en 5 door Duit sche jagers bij luchtgevechten ne'er- geschotèn werden. Een onzer convooien, dat onder bescherming van formaties vloot- en luchtstrijdkrachten uit Libye terug keerde, werd door torpedovliegtui- jfen aangevallen. De 'aanval werd dank zij snel manoeuvreeren en doeltreffend af weer vuur afgeslagen en het convooi kwam op de plaats van bestemming aan zonder schade te hebben geleden. Bij het gevecht werden twee Engelsche vliegtuigen getroffen, die in zee stortten. De torpedojagers San Martino en Solferino, resp. onder bevel van de eerste luitenants ter zee Angelo Pie vatolo en Mirco Vedovato, hebben elk op verschillende dagen en ver schillende plaatsen een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. De laatste vier weken hebben de Engelsche:} zoodoende in de Mid dellandsche zee- met zekerheid duikbooten verloren. Onze duikbooten, die langs de kusten der Ver. Staten opereeren. hebben vijandelijke schepen met een totalen inhoud van ongeveer 23.500 ton tot zinken gebracht. In een week tijds werden in dit gebied dus 50.700 ton op deze wijze in den grond ge boord. Bij deze operaties hebben de duikbooten onder bevel van de kor vetten-kapiteins Longanesi Cattani, de Giacomo, Giudici en Fecia di Cos- sato zich bijzonder onderscheiden. HET PROCES TE RIOM. Riom, 11 Maart (D.N.B.) De elfde zittingsdag van het gerechtshof was gewijd aan de verdediging van Leon Blum. In het begin van zijn verdedi ging trachtte Blum het gerechtshof af te leiden door een aantal argu menten naar voren te brengen, die door den president werden afge wezen. Nadat de president verschei dene malen de kwestie dèr nationa lisatie van de bewapeningsfabrieken had aangesneden, liet Blum zich in dien zin uit, dat hij de verantwoor delijkheid voor deze maatregelen van de hand wees, daar hij nooit specialiteit in die kwestie was ge weest. Zonder den generalen staf met name te noemen, verklaarde Blum, dat niet de nationalisatie der bewapeningsfabrieken, doch de ve lerlei fabricagetypen schuld hadden. Aan het slot van zijn verdedigings rede heeft -Blum heden getracht meer door psychologische dan door feitelijke argumenten de verwijten van den aanklager van zich af te wentelen. Nadat het gerechtshof geruimen tijd de uiteenzettingen van Blum had aangehoord, schorste de president de zitting. Het proces wordt Donderdag vport- gezet met het verhoor van den laat sten beklaagde, den legercontroleur, Jacomet. vloot heeft tot dusver nog geen ern stige verliezen geleden en hun su perioriteit ter zee maakt het den Japanners mogelijk van hun succes sen in elke gewenschte richting ge- eigen zwart eskader vereenigd wor- bruik te maken. den. Slagschip „Malaya" moet op nieuw in reparatie. (D.N.B.) - He1 Britsche slagschip „Malaya", dat pas ch-ie maanden geleden in Gibraltar, haastig gerepareerd werd, is thans weer met aanzienlijke schade -de ha ven van Gibraltar binnengeloope-n. Opleiding eerste Hegervliegers voltooid. (A.N.P.) - Volgens een be richt van de „New York Herald Tri bune" hebben de eerste negervlie gers het opleidingskamp te Tuskegge in Alaska verlaten, nadat hun oplei ding voltooid was. Zij zullen in een VERDUISTER GOED ZON 12 Maart onder: 19.38 13 blaart op: 8.01 MAAN 12 Ma-art op: 5.25 onder: 14.34 16 Maart Nieuwe Maan. OFFICIEELE ENGELSCHE VERKLARING OVER BR.-INDIE. Stockholm, 11 Maart (D. N. B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Londen vandaag een of ficieele verklaring .over Britsch-Indië gepubliceerd. Daarin wordt allereerst gezegd, dat, in Engeland de wensch is ont staan, alle krachten van het Indische leven te vereenigen om-het land voor een invasie te behoeden. De verkla ring verwijst dan naar de Engelsche belofte van Augustus 1940, volgens wolke Indië zoo spoedig mogelijk na den oorlog den status van dominion zou krijgen, waarbij als voorwaarde werd genoemd de nakoming der Engelsche verplichtingen ten aan zien van de bescherming der minder heden enz. Het oorlogskabinet heeft thans eenstemmig voor het heden en de toekomst besloten tot een actie,.die, indien zij door Indië in haar geheel aanvaard wordt, het gevaar zou ver mijden van het verzet eener minder heid of van een meerderheidsbesluit, dat „zoozeer op verzet stuit, dat het fatale gevolgen voor de binnen- landsche eendracht heeft en het tot stand komen van een nieuwe consti tutie onmogelijk maakt". „De Engelsche regeering heeft er eerst over gedacht, terstond de voorwaarde voor een dergelijke po ging om Britsch-Indië bij de verwe zenlijking van een volledig zelfbe stuur door een constructieve bijdra ge te'steunen, bekend te maken. Men vreest echter, dat een openlijke aankondiging op dit oogenblik eer der ongunstig dan gunstig zou wer ken. Dientengevolge zal een lid van het oorlogskabinet naar Indië gezon den worden om zich door persoon lijke raadplegingen ervan te over tuigen, dat de Britsche besluiten, waarover men het eens geworden is, hun doel vervullen. Sir Stafford Cripps heeft zich vrijwillig bereid verklaard, deze'taak op zich te ne men. Hij zal tevens besprekingen voeren met den onderkoning en den opperbevelhebber over den militai ren toestand, waarbij hij in het oog zal houden om de volkeren van Indië met alle mogelijke middelen te behoeden voor de gevaren, welke hun thans bedreigen. Indië moet thans zijn helpende hand in trouwe kameraadschap naar het Chineesche volk uitstrekken. GERUCHTEN ROND TURKIJE. Berlijn, 11 Maart. De ANP-corres- pondent meldt: Van buitenlandsche zijde zijn geruchten verspreid om trent een ontmoeting te Sofia tus- schen vooraanstaande Duische en Turksche persoonlijkheden, waaraan ook von Ribbentrop zou deelnemen. Aansluitend aan deze geruchten kon men hier in Berlijn vermoedens van verschillenden aard hooren uiten over een Turksche kabinetswisseling en' zelfs over een aansluiting van Turkije bij het driemogendhcöen- pact, waaromtrent vroeger al eens geruchten in omloop geweest zijn. Te bevoegder plaatse kon men ons hieromtrent niet nader inlichten. Men wenschte de geruchten te be vestigen noch te dementeeren. Von Papen, die deze week nog naar Berlijn zou komen, is in Tur kije gebleven. Letsel aan het oor bij den jongsten -aanslag opgeloopen, belette hem te reizen, zoo werd ons verzekerd. Nieuw Thailandseh kabinet. (D. N.B.) - De Thailandsche minister president Songgram is erin geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Het nieuwe kabinet telt acht ministers met en 14 ministers zonder porte feuille, dus negen ministers minder dan het vorige kabinet. De premier heeft ook de portefeuilles van ver dediging en buitenlandsche zaken. Gordon Bennet inspecteur-ge neraal der Australische weermacht. (D.N.B.) - Naar de zender Sche nectady meldt, is generaal sir Henry Gordon Bennett benoemd tot in specteur-generaal der Austrfelische weermacht. Engelsche persstem over het bolsjewistische winteroffensief. (D. N.B.) - De Londensche „News Chro nicle" noemt het verloop van het bolsjewistische winteroffensief een teleurstelling. Het resultaat is niet voldoende om Duitschland te ver lammen. Amerikaansche kruiser tot zin ken gebracht. (Domei.) - Het Japan sche hoofdkwartier deelt mede, dat een Japansche formatie kruisers den Amerikaans-chen kruiser Marblehead omsingeld en tot zinken gebracht heeft. Deze kruiser mat 7030 ton en trachtte naar Australië te ontsnap pen. Voorts heeft een Japansche torpedojager den Nederl. mijnen veger Jan van Amstel op 9 Maart des ochtends in de Straat Lom-bok bij het eiland Bali tot zinken gebra-cht. Op 7 Maart des ochtends hebben Ja- pan-s-che oorlogsschepen het Christ mas eiland aangevallen, waarbij de militaire installaties ernstig werden beschadigd.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1