DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bolsjewistische strijdkrachten vernietigd. Een nieuwe oproep van Bose. Bedrijvigheid der Ital. eri Duitsche luchtmacht. De oorlog in Ned.-Indië. De bronzen cenf ingetrokken inbreker doodgeschoten te Utrecht v Kameraadschap in de werkelijkheid. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 62. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 1—5 regels 1.28, elke regel meer f 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 14 Maart 1942 mDaitschland strijdt voor Europa Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 13 Maart (DNB). Het opperbevel van de Weer macht maakt bekend: „Bij de afweergevechten in het Donetzgebied werden vrij sterke vijandelijke strijdkrachten door een tegenaanval verslagen. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front vernietigden formaties van het' leger èn de Waffen-SS. in gevechten, die ver scheidene dagen duurden, een van haar verbidngen afgesneden groep vijandelijke strijdkrachten. For maties gevechts- en jachtvliegers vielen vijandelijke stellingen, be zette plaatsen en ravitailleerings- wegen der bolsjewisten met suc ces aan. In de periode van 9 tot 12 Maart verloor de vijand aan het Oostelijk front 55 pantserwa gens. Tijdens de gevechten van de af- geloopen week heeft de 33ste Wuerttembersch-Badensche divi sie infanterie zich bij den afweer van talrijke aanvallen van nurAe- riek veel sterkere strijdkrachten van den vijand bijzonder onder scheiden. In Noord-Afrika waren» succes volle aanvallen gerifcht op een Britsche vliegveld aan de Egypti sche kust, alsmede op ontsche pingen van troepen en tentenkam pen in het gebiec^ van Tobroek. Bij bomaanvallen op de luchtbasas op Malta werden talrijke treffers geplaatst tusschen op den grond staande vliegtuigen. De Britsche kruiser, die volgens het weermachtbericht van giste ren in de Middellandsche Zee door een Duitsche .duikboot werd -getorpedeerd, is, naar uit een la ter ingesteld onderzoek is geble ken, gezonken. Het was een krui ser van de Leander-klasse. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 12 op 13 Maart Kiel aangevallen. De burgerbevol king leed verliezen aan dooden en gewonden. Drie der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Oberfeldwebel Gildner behaalde zijn 25ste nachtelijke overwinning in de lucht. In zijn laatste radio-omroep heeft de Indische nationalisten-leider Chandra Bose het volgende gezegd: Sedert Sept'. 1939 heeft het Indi sche volk steeds weer een beroep gedaan op de Britsche regeering om de beginselen der vrijheid en demo cratie toe te passen op Indië en daardoor haar goeden trouw te be wijzen. De Engelschen, die er tij dens den geheelen duur van hun heerschappij in Indië naar gestreefd hebben tweedracht te' zaaien onder het Indische volk, hebben thans deze kunstmatig in het leven geroepen oneenigheid benut als voorwendsel om Indië het zelfbestemmingsrecht te weigeren. Maar de Britsche pro pagandisten zijn niet tevreden ge weest met dezen bluf. Zij trachtten het Indische volk voor te praten, dat zijn land bedreigd wordt door een vijandelijken aanval en dat de gren zen van Indië 'daarom bij Suez en Hongkong liggen. Onder dit voor wendsel werden Indische troepen onder dwang naar Libye en Frank rijk in het Westen en naar Singa pore en Hongkong in het Oosten gezonden, zulks tegen den uitdruk- kelijken wil van het Indische volk. Sedert eenigen tijd hebben de En gelschen hun tactiek gewijzigd. In-, dische en andere troepen worden naar Indië teruggezonden en tot het Indische volk wordt gezegd, dat thans oorlog zal zijn in Indië. Maar wie heeft toch hemel en aarde be wogen om Indië binnen de oorlogs zone te betrekken? Groot-Britannië heeft op de meest arglistige wijze getracht^ Indië te,» trekken binnen de oorlogszone mgjf'de bedoeling daar door tenslotte ae vrijwillige mede werking van Indië aan de zelfzuch tige Britsche oorlogsvoering te ver zekeren. Het is daarom de hoogste tijd dat het Indische volk het val- sche spel doorziet, dat thans ge speeld wordt door de Britsche poli tici en dat ten doel heeft de oor logsfakkel naar Indië te brengen, zooals zij Indië in September 1939 met dwang den oorlog in getrokken hebben, dit mag voor niemand een verrassing zijn, want de Engelschen hebben sedert 1939 voortdurend ge tracht bij andere volken den oorlog in het land te brengen. 'De Engel schen zullen geen oogenblik dralen om ook ons land te maken tot ver schroeide aarde. Wanneer het Indi sche volk zijn land echter buiten w j0rl°g wil houden, moet het Z6i m^\aire basis der Engel schen m Indië uit den weg ruimen en een emde maken aan de uitbui ting van Indië Voor imperialistische oorlogsdoelstellingen. Een overwin ning van het Britsche wereldrijk beteekent de vereeuwiging van onze slavernij. Een emancipatie van Indië kan alleen bewerkstelligd worden door den volkomen val van dit we reldrijk. Daarom handelt iedere In- dier, die thans voor Groot-Britannië werkt tegen'de ware belangen van zijn land en wordt tot verrader van de zaak der vrijheid. De Indische nationalisten zullen niet slechts te gen hun imperialistische heeren 'moeten strijden, maar ook tegen de lakeien van het Britsche imperia lisme. En het moest een ieder afzon derlijk zoo duidelijk zijn als wat ook, dat het belachelijk is te den ken aan een compromis met een we reldrijk, dat spoedig van den aard bodem zal zijn verdwenen. De Engelsche premier Churchill heeft in zijn laatste uiteenzettingen voor het parlement beloofd Indië 2oo spoedig mogelijk na den oorlog den status van dominion te geven. Dp zijn bevel moet thans Sir Staf ford Cripps naar Indië gaan om bij de verschillende volksstroomingen een overeenstemming tot stand te brengen en te beslissen welke poli tieke concessies thans gegeven kun nen worden. Alleen een op de maan levende kan aannemen, dat Indië thans nog den status van dominion binnen het empire wenscht, of dat aaar ook nog maar één enkele In diër is, die nog, de geringste mate van gelobf heeff voor Britsche belof ten, die na het einde van den oorlog ingelost zullen worden. Het zal Churchill en zijn kabinet spoedig duidelijk worden, dat politieke krui mels, die men het Indische volk uit Westminster toewerpt niet in staat zijn het aan den kant van Engeland te brengen. Het Britsche empire gaat thans den weg, die zoo vele we reldrijken voordien gegaan zijn en uit zijn asch Zal een vrij en veree- nigd,Indië oprijzen. Daarom, heeft ook het bezoek van Cripps,«of van welken anderen Engelschen politi cus nok in dit late oogenblik voor Indië geenerlei beteekenis en zal ook in het land geen belangstelling meer wekken. De huidige oorlog zal ein digen mits de versplintering van het Britsche rijk. De mogendheden van het driemogendhedenpact, Duitsch land, Italië en Japan zijn "daarom onze natuurlijke vrienden en bond- genooten. Het -is een ongehoorde leugen te beweren, dat deze mo gendheden Indië zouden bedreigen. Integendeel, ik kan op grond v.an mijn nauwkeurige kennis van deze drie naties de verzekering geven, dat zij Indië en de Indische onaf hankelijkheid uisluitend met sym pathie en goeden wil zien. Wanneer daaromtrent opit twijfel mocht "heb ben bestaan, zal de historische ver klaring die de Japansche premier, generaal Tojo, kortelings heeft af gelegd mijn landslieden wel eens *én voor al. geruststellen en geen Indiër mag in het vervolg meer zich laten bedriegen door de Britsche propa ganda. En laten wij ons verheugen over het opstijgende morgenrood, dat Indië vrijheid en rechtvaardig heid, geluk <en welstand zal bren gen. Het is te verwachten, dat ook hier van Britsche zijde weer achter de feiten aangedraafd wordt en dat men in Engeland binnen afzienbaren tijd de gevolgen van deze verderfe lijke politiek ook in het Verre Oos ten zal ondervinden. Men heeft Engeland sedert het uitbreken- van den oorlog menigmaal terecht verweten achter de feiten aan te loopen en het ziet er naar uit of ook bij het Indische vraagstuk door Groot-Britannië weer een hopeloos verkeerde politiek is gevolgd. Jarenlang heeft Indië tevergeefs op een dominion-status aangedron gen en het is nimmer mondig ver klaard. Nog kort geleden was er geen sprake van dat de Indiërs kans zouden krijgen door een vrijwillige Engelsche toezegging onder het Brit sche juk uit te komen. En nu, ter wijl het geheel imperium ineen stort en de inlanders zien hoe de staat, die hen jarenlang klein hield uit Azië wordt verdreven, is er een plotselinge bereidheid tot concessies van verstrekkenden aard en wordt Cripps als de gladste Britsche di plomaat naar Indië gezonden om de bevolking met schoone beloften tot verzet en aansluiting bij een verlo ren zaak aan te sporen. Italiaansch legerbericht. Rome, 13 Maart. (Stefani). Het 650ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Afdeelingen Italiaansche en Duit sche vliegtuigen hebben gisteren in weerwil van het ongunstige weer een aanzienlijke bedrijvigheid ont plooid. In Cyrenaica werden centra achter de vijandelijke linies, op Malta de vliegvelden Mikabba, Ta Venezia en Halfar geborhbardperd. Bij eên luchtgevecht werd een vlieg tuig van het typè Tomahawk neer geschoten. Verscheidene andere ma chines werden op den grond ver nield. Branden en ontploffingen, die in een groot aantal werden waarge nomen, legden getuigenis af van de doelmatigheid der Duitsch-Italiaan- sche luchtaanvallen. De vijand ondernam een nach telijken luchtaanval op Benghazi". DOORBRAAK VAN TANKS. Waar tegenstand wordt ondervonden, breken.de Duitsche tanks deze. Overal waar de bolsjewisten zich te weer stellen, worden zij verslagen door de Duitsche soldaten, die altijd gereed zijn voor den strijd. (S.S. P.K.-Klerk -Vrijw. Leg. Nederland-Fellinga) WAAKZAAM BIJ ALLE WEERSOMSTAN DIGHEDEN. In een zeer klei ne ruimte zijn in de Duitsche duikbooten de bvfizen, leidingen en ventielen der Diesel-motcrën samengebracht. Voor den leek volkomen onbe grijpelijk, voor den vakman een zeer logische constructie. De machinisten moe ten steeds op hun beide Die sel-motoren lét ten, want van hun werking hangt alles af. (Atlantie-Hol- land-PK. Schwarz). Batavia voor vernietiging gespaard. Batavia, 13 Maart (Domei). De correspondent van het Japansche persbureau Domei geeft* een be schrijving van den toestand te Ba tavia, waar de rust is weergekeerd, De stad is volkomen intact en ge spaard geibleven vooi elke sehiade als gevolg van oorlogshandelingen. De publicatie van de Japansche overheid inzake het .militaire be stuur zijn op allei belangrijke plaat sen Van de stad aangeplakt. Politie agenten regelen het verkeer en zor gen voor de orde in dé straten, waar alle officieele gebouwen en militaire doelen onder controle van de Japansche militairen zijn ge plaatst. Sinds den* eersten avond der bezettingis het licht weer ont stoken, daar de electrische instal latie geen schade heeft opgeloopen. De tram, die tot twee dagen na de bezetting heeft stil 'gestaan, rjjdt weer als gewoon. De treindienst tusschen Buitenzorg en Batavia is op 7 Maart weer geopend. 80 pro cent van de winkels' is geopend, hoewel de meeste zaken nog de zakken zand voor den ingang heb ben liggen. Vertrouwend op de scherpe discipline van de Japansche soldaten, gaan de bewoners tegen den avond uit om hun inkoopen te doen. Sabang door Japanners bezet. Japansche legerbasis, 13 Maart (D.N.B.) (Domei). De Japansche strijdkrachten, die gistermorgen vroeg geland zijn op een punt van Sumatra's Noordkust, hebben giste ren Ketaradja, het sleutelpunt van' de noordwestelijke top van het eiland bezet. Een deel der' Japan sche troepen trok verder op en ver overde het vliegveld dat gelegen is ten westen van Koetaradja. Inmid dels heeft een andere Japansche afdeeling gisteren zondW' slag *>f stoot een landing verricht op het eiland Weh, gelegen aan de noord punt van Sumatra en de stad 'Sa- bang bezet. Medan door Japanners bezet. Medan, 13 Maart. (Domei) De Japansche strijdkrachten, die geiland) zijn te Lafooehanro^soe, in het noorden van Sumatra, hebben hun opmarsch zonder tegenstand te ont moeten voortgezet en hedenmorgen Medan, de .hoofdstad van .Sumatra, zonder slag of stoot) bezet. NEDERLANDSCHE AMBULANCE BEEEDIG». Dezer dagen zijn de leden van de Nederlandsche ambulance 'beëedigd. Hun werk zal weldra aanvangen. Veel, heel veel is er te doen, veel leed moet verzacht worden. Zorgt u er voor, dat het de Neder landsche ambulance aan niets ont breekt. Stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0. Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 14 Maart. (D.N.B.) In den nacht van 13 op 14 Maart hebben Britsche bommenwerpers storingsaanvallen op noordwest- Duitschland ondernomen. Woon wijken der burgerbevolking wer den door bomnjen beschadigd. ■Volgens voorloopige berichten werd een der aanvallende bom menwerpers neergeschoten. DE AANSLAG OP VON PAPEN. Bijzonderheden bekend geworden. Berlijn, 13 Maart. (A.N.P.) Naar aanleiding van een desbetreffende vraag verklaarde men vandaag in de Wilhelmstrasse, dat over het onderzoek naar den aanslag op dèn ambassadeur von Papen tal rijke bijzonderheden bekend zijn geworden. Men geeft uiting aan de' verwachting, dat het resultaat van het onderzoek binnenkort gepubli ceerd kan worden, vooral, omdat in den tusschentijd alle bewijsma teriaal bestudeerd en conclusies getrokken kunnen'zijn. De kwestie is bovendien voor Duitschland nog van ^bijzondere beteekenis, omdat de Iswestija het waagt, in een artikel, dat beneden alle critiek is, te beweren, dat de aanslag van Duitsche zijde geën sceneerd is. Het Sovjet-orgaan zal, zoo zegt men hier, tijdig genoeg vernemen, welke buitenlandsche ambassadeur de daders had ver borgen en in welk consulaat-gene raal een der plegers van den aan slag werd gearresteerd. Bandoeng zendt weer uit. Bandoeng, 13 Maart. Domei). Het radiostation van Bandoeng, dat uit den ether verdwenen was, toen de Japansche strijdkrachten de tijde lijke hoofdstad van Ned.-Indië na derden, heeft thans zijn uitzendin gen hervat. De nieuwsberichten worden omgeroepen in het Neder- landach, heit Maleiseh, Japansc-h 'en in de Indonesische talen, 's-Gravenhage, 13 Maart. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van financiën is met ingang van heden de bronzen cent in getrokken en buiten omloop gesteld. De nog in omloop zijnde bronzen centen kurpen tot en met 11 April a.s. worden in gewisseld bij de kantoren van de Ned. bank en bij de post kantoren, de bijkantoren en hulpkantoren der posterijen en de poststations in Neder land. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Eerst thans is bekend geworden dat Woensdag omstreeks 9 uur door een rechercheur1 van politie te Utrecht een inbreker is doodgescho ten, die zich schuil had gehouden in een pakhuis aan den Vleutenschen weg. Een expeditieknecht, die on raad bemerkte, waarschuwde de politie, die het propvolle pakhuis nauwkeurig inspecteerde. In een hoek, achter 'bout, in een ruimte van-5 bij 2 meter, ontdekte, een der recheurcheurs twee mannen. Op een van hen, die hem trachtte te bespringen, schoot de rechercheur zijn revolver af. Hij trof zijn belager recht in den buik. Een schffeeuw en 'n doffe slag waren het eenige, wat de politieman hoorde. Onmiddellijk gealarmeerde medische assistentie kon den dood van den inbreker, een 2'3-jari'gen jonge man, niet verhin deren, De andere inbreker is gear resteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. 17-JARIG MEISJE REDT TWEE JONGENS. Gistermiddag zijn te Den Haag 2 jongens, de 8-jarige P. S. en de 9-jarige W. H., die o; het ijs liepen van de naast den Loosduinscheweg loopende vaart, ter hoogte van de Walnootstraat, door het ijs gezakt. Op het hulpgeroep van de in levensgevaar verkeerende jongens begaf zich een juist passeerend meisje, de 17-jarige C. O., op het afbrokkelende ijs en zwom, geheel gekleed, naar de jongens. Zij mocht er in slagen de beide kna pen, met gevaar voor ljaar eigen leven, uit het water te halen. Berlijn, 14 Maart (A.N.P.) In het tijdschrift „Berlin-Rom-Tokio" pu bliceert de bekende Noorsche.schrij ver Knut Hamsun een artikel over de bolsjewieken en hun kameraad schap met de Engelschen en de Amerikanen. Hij zegt een onderscheid te ma ken tusschen Russen en bolsjewie ken. De eersten heeft hij leeren ken nen tijdens een reis naar Rusland in den'Tsarentijd. Het waren vrien delijke, dichterlijk en muzikaal aan gelegde menschen. De Russen wa ren zijn vrienden: Zij lazen zijn boe ken en schreven hem vele brieven. Maar tijdens den wereldoorlog bracht men hen ertoe, revolutie te maken: Zij werden terroristen en stichtten het roode leger. E^n groot aantal menschen werd gedood, ande ren werden zelf tot moordenaars. De Russische wereld werd meer en meer een wereld van schrik en ge weld. Het bolsjewisme heerschte in Rusland. Met de bolsjewisten, zoo zegt Hamsun, kan ik mij niet ver want voelen. Er lag een afgrond tusschen ons en ik kan slechts zeg gen: het bolsjewisme heeft de Rus sen ten gronde gericht,, het heeft hun ziel gedood. In de 24 jaren bolsjewisrne is de Russische volks aard en oorspronkelijkheid verloren gegaan in een leven van ijzer, ce ment en bloed. Thans zijn de Russên bolsjewieken geworden. Thans is er in Rusland slechts bloed en vuur, en geen barmhartigheid, geen me degevoel, geen medelijden, geen ge nade, zooals vroeger. De bolsjewisten zijn veranderde Russen. Zij „liquideerden" de ge heele oude beschaving, schoten allen zonderonderscheid neer, roeiden al les uit. Menschen die op vernieti ging uitgaan, kunnen slechts moei lijk een grens vinden, zij wilden de wereldrevolutie verwekken en meenden daarvoor de middelen te hebben. Ten eerste bezaten zij de theorie om naar te werk te gaan, ten tweede hadden zij zich geducht voorzien van kanonnen en pantser wagens, en ten derde bezaten zij moed om te vechten. Zij deden ook aan politiek, en terwijl zij een pact van vriendschap met Duitschland aangingen, sloten zij tevens bij nacht en ontij een bondgenootschap met Engeland en bereidden zij zich op den oorlog tegen ditzelfde Duitschland voor. En den oorlog kregen zij dan ook, al was hij iets anders dan zij gedacht hadden. Het beteekende een diepe val voor de Russen, dat zij bolsjewieken werden en als bolsjewieken zich met de En gelschen verbonden. Wanneer het VERDUISTER GOED l ZON 14 Maart onder: 19.41 15 Maart op: 7.57 MAAN 14 Maart op: 6.47 onder: 16.55 ZON 15 Maart onder: 19.43 16 Maart op: 7.54 MAAN 15 Maart op: 7.18 ondier: 18.06 i 16 Maart Nieuwe Maan, den bolsjewieken gelukt is in deze 24 jaar negen millioen menschen te „liquideeren", dan hebben zij waar schijnlijk de Engelschen in recht- streekschen massamoord overtrof fen. Churchill is thans verrukt over hen: Rusland was het laatste land in Europa, dat voor Engeland wilde vechten. Toen de Engelschen zich met de bolsjewieken vérbonden, hadden zij reeds den derden partner, Amerika, op den achtergrond. Het kwam erop aan, zich te voorzien van menschen en wapens, want zij stonden voor een grooten oorlog: de bolsjewieken wilden hun revolutie redden en de Engelschen hun wereldrijk. Duitsch land moest vernietigd worden, al ging heel Europa daaraan ten gron de. Dat daardoqy millioenen solda ten werden opgeofferd, dat het ge heele Europeesche cultuurleven werd uitgedoofd, dat de landen tot -het barbarendom zouden vervallen, dat legde voor geen der partners eenig gewicht in de schaal. Een waardig lid dezer samenzwering, wellicht de waardigste van de drie, is de Yan kee Roosevelt. Zijn dictatuur over 'de gehoorzame hansworsten van het congres wekt de herinnering op aan het oude Rome ten tijde van zijn zwaarste' verval, toen de keizers den senaat tot een nul maakten en zich niet eens aan beschaafde om gangsvormen hielden. Hitier hield een zijner groote redevoeringen te Neurenberg, waar de geheele we reld naar luisterde. President Roo sevelt luisterdë er niet naar en het kon hem ook niéts schelen terstond de vertaling te krijgen. Neen, aan de journalisten liet hij zeggen, dat hij naar bed ging! En de drie staatslieden kwamen tezamen en beraadslaagden hoe zij het Hitlerdom konden uitroeien en Duitschland konden verpletteren. Maar zij konden niet terstond over winnen, want thans stond immers het grootste deel van Europa achter het gehate Duitschland. Wat deed Roosevelt nu voor de gemeenschap pelijke zaak? Hij sloofde zich uit, eigende zich steunpunten toe op alle groote zeeën, bewapende zijn koop vaardijschepen en verkreeg van zijn gehoorzame congres de volledige op heffing der z.g. „neutraliteitswet". Nu had hij vrij baan voor zijn ex peditiecorps naar Europa. Hoe groot moet dat zijn om iets te kunnen uit richten? Wij mogen wel rekenen op millioenen. President Roósevelt zendt dus een millióenenleger op een sprookjesachtig groote transport- vloot over een zee van 6000 km, en Ihndt ergens in Europa, zonder dat de Duitschers en hun bondgenooten iets daarvan vernemen! Zoo had Roosevelt het zich gedacht. Maar al kan president Roosevelt Engelands lot vertragen» verhinde ren kan hij het niet. Hij kan geld naar China sturen en wapens naar He Sovjet-Unie, maar het heugelijke feit wegnemen, dat de tijd der bols jewieken in Europa ten einde loopt, kan hij niet. Den oorlogstoestand ter wereld kan hij verlengen, maar de nieuwe orde in Europa verhinde ren, waarin alle landen met de as- mogendheden samenwerken, kan hij niet. Europa verlangt noch Joden, noch hun goud, noch de Amerikanen, noch hun land, Europa houdt thans schoonmaak in eigen hüis en denkt niet aan avontuurlijke veldslagen tusschen twee werelddeelen. Het artikel van Knut Hamsun zegt hier in onopgesmukte en daar door zeer duidelijke taal, waar het tenslotte om gaat. Zoo is het onder scheid tusschen „Russen" en „bolsje wieken" wel zeer scherp getrokken en zelfs de meest oppervlakkige le zer kan daaruit zijn conclusie trek ken; een conclusie, die niet twijfel achtig kan zijn. Dat Churchill zich met deze bolsjewieken verbond, is misschien wel de meest zwarte blad zijde in de1 Engelsche geschiedenis, ook al willen we nog aannemen, dat dit verbond de laatste stroohalm was, waaraan Engeland zich vast klampte. Wat is het gevolg geweest van dit verbond? Eenvoudig dit: dat de oorlog in Europa er door verlengd is, dat millioenen soldaten geofferd zijn, dat daardoor de geheele Euro peesche cultuur dreigde te worden uitgedoofd. Over Roosevelts houding behoeven we weinig meer te zeggen. Zijn poli tiek is er een geweest van duistere machten en niemand gelooft serieus aan dat millioenencorps, dat naar Europa gezonden zal worden. Nee: de bolsjewieken verlengden den oorlog, Roosevelt' heeft hen daarbij geholpen en dat alles.... voor niets. Want de nieuwe orde komt er toch, Europa blijft Europa en de as met zijn bondgenooten denken er niet aan, om dat Europa over te la ten aan anderen, die slechts uit zijn op eigen belang.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1