Hoesten AGENDA. Vandaag is 't...? De in Wallonië geves tigde Vlamingen. ALKMAARt CHE Ct UP A N'T VAN' ZATERD'AG 14 MAART 1942. Pagina 2. BESLUITEN VAÜ DEN BURGEMEESTER. De waarnemende burgemeester heeft de volgende besluiten geno men: a. tot. aanwijzing van mr. R. Veen- dorp als gemeentelijk vertegen woordiger in de besturen van de alhier gevestigde door de gemeen te gesubsidieerde bijzondere scho len voor nijverheidsonderwijs; b. tot vaststelling van een veror dening op de heffing van den om slag'van het „zoengeld". BENOEMD. Tt onderwijzeres aan de openbare lagere school tes Barsingerhorn is benoemd mej. E. C. van der Worp, alhier. THEORIEAVONDEN SCHAKEN. Om het spelpeil van beginnende en jongere schakers op te voeren, organiseert de schaakclub V. V. V een serie theorieavonden. Deze avonden, die steeds onder leiding staan van een der sterkste spelers van V. V. V., zijn voor ieder gratis toegankelijk. Uit propaganda-oog- punt wordt belangstelling zeer' op prijs gesteld. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 15'Maart is de apotheek van Mevr. SchoutenOele, Koor- straat 47, geopend, welke in de week r van 14 t.e.m. 20 Maart tevens den nachtdienst zal waarnemen, SUIKERTOEWIJZINGEN GESTOLEN. 'De heer R., aan den Stationsweg te Heiloo, miste den laatsten tijd verschillende suikertoewijzingen. Gisteren heeft de politie aldaar een persoon aangehouden wonende te Heiloo, die den diefstal had gepleegd en nog eenige toewijzingen in zijn bezit had. Hij bekende ook de andere toe wijzingen te hebben ontvreemd, ver moedelijk uit het kantoortje van den heer R„ waar deze distributie bescheiden bij de telefoon lagen, van welke telefoon hij verschillende ma len gebruik maakte. DE INBRAAK TE BERGEN. De inbraak in „Bergens Waren huis" werd 's nachts om half 3 ont dekt door den heerW. Bellekom van den particulieren nachtveiligheids dienst. De héér Bellekom ontdekte n.l., dafc de buitendeur wél dicht was', doch niet gesloten. Hij begaf zich daarop iii het perceel en ontdekte, dat de deur van het kantoorop een kier stond en dat van' die deur het slót was weggestoken. Ook nam hij waar, dat men met de brandkast was bezig geweest. Onmiddellijk waar schuwde hij den heer Finkensieper, die vaststelde, dat uit een cassa 14 was ontvreemd en dat mede een paar nieuwe actetasschen gestolen waren. De politie stelde des morgens een onderzoek in, doch vond van de da ders nog geen spoor. VEILING TE WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Wormenhuizen werd verhandeld in de afgeloopen maand: Roode kool 1.263.000 kg (1.530.025) Gele kool 173.200 (416.125») D. witte kool 742.600 (1.093.450) Uien 11.325 (16.350) 'Peen 1500 Vroege aardapp. «800 De tusschen haakjes geplaatste ge tallen geven de cijfers voor Febr. 1941 aan. De omzet bedroeg f 146.844,07 tegen 163.363,87 in Februari 1941. TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN. Op 'de tweede verdieping van Vroom en Dreesmann, in de meu- belafdeeling, exposeeren de Bergen- sche schilder Kamstra en de Schoorlsche schilder Harry Kuyten, landschappen, stillevens en figuur stukken. Kamstra die zich in 1930 te Ber gen vestigde en daar des zomers re gelmatig in het Dr. Dekkerhuis ex poseerde, is zoo langzamerhand geen onbekende meer. Hij schildert natu" ralistisch. Reeds het stilleven in de hoeketalage levert het bewijs, dat hij de gave bezit om de dingen na tuurgetrouw weer te geven. Kamstra is een autodidact, die on danks zijn 72 levensjaren zijn lust nog in het schilderen vindt. Als copeïst werkte hij veel in het Rijks museum te Amsterdam, waar hij „Het melkmeisje" en „Het straatje" van Vermeer en een zelfportret van Rembrandt copieerde. Bekend is zijn geslaagde copie van „De molen van Ruysdeal". Zijn portret van mevr. de Boer van Rijk als „Kniertje" werd ten behoeve van den Amsterdamschen Stadsschouwburg aangekocht, ter wijl zich in het museum te Leeu warden van zijn hand een stadsge zicht van Leeuwarden bevindt. Op deze tentoonstelling vraagt no. 18, een tegen bergen gebouwd stadje, in blijde frissche kleuren, bijzondere aandacht. Het stilleven no. 32 „Boe ken, kannen, schaal met fruit en blauwe vpis" is juist van stofuit drukking. Verrassend zijn zijn kerkmte rieurs, vooral die van de „Nieuwe Kerk" te Delft, met de- graftombe van Willem de Zwijger op den ach tergrond en van de St. Bavo te Haarlem. Deze rustige grepen bewijzen, dat Kamstra voor het schilderen van de architectuur een, biizondejep aanleg lieeft. Harry Kuyten houdt van het land en nog meer van het leven. Hij schildert frank en vrij, blijde, fris sche en. levende kunst. In zijn stil leven geeft hij de dartele, speelsche, tegelijk sterke en fijne, en nog nooit genoeg bekeken, heerlijke speling der zon op de dingen. Ook zijn land schappen getuigen over de vreugde van het zonnespel. Zijn te Bergen aan Zee vervaar digde strandgezichten met een Fran- schen, lichten inslag, getuigen van een levende impressie. Zij maken ook deel uit van de kunstverzame ling Boendermaker. Voor ons zijn het meer impressies en hebben zij niet die kunstwaarde van zijn figuurstukken en landschappen. Men bezie op deze tentoonstelling het stilleven no. 7, een compositie van een paar flesschen, met een doorgesneden roode kool, dat en om de kleur, de techniek en de compo sitie, een zeer verdienstelijk schil derij is. Prachtig is het portret van zijn vrouw met zonnebloemen. Daar naast een zeer geslaagd win terlandschap, dat ons om de roman tiek lang heeft vastgehouden. Van het landelijke Groet hangen er trou wens veel mooie doekjes. Kuyten, die. onder Franschen in vloed, tot de eerste schilders in ons land behoorde die naakt schilderde en daarmede naam maakte, werkte in Parijs, Weenen, Antwerpen, Duitschland en Zweden. In Amster dam schilderde hij meesterlijk de grachten, met haar spiegelingen van huizen en boomen, maar vooral in zijn portretten is iets van het uni- verseele, dat in hoogste instantie de blijvende waarde van een kunst werk bepaalt. Deze tentoonstelling waar' men een 200 werken geëxposeerd vindt, biedt ruimschoots gelegenheid om van het oeuvre. van beide kunste naars kennis te' nemen. Van de firma i Vroom en Drees mann was het een goede gedachte om in haar toonkamers nu eens waardevolle kunst te exposeeren. Het publiek kan nu eens zien hoe gen goed schilderij, ook een modern meubel in aanzien verhoogt. Hef belangrijke voor koopers is, dat beide kunstenaars hun voor-oorlog- sche prijzen hebben gehandhaafd. (D. A. Klomp.) HENSBROEK. „Ons Belang". - Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de tuin- bouwvereeniging „Ons Belang" was Donderdag de groote zaal van café Kossen feestelijk versierd. Namens het bestuur sprak de voor zitter, de heer K. Speets, een wel komstwoord, in het bijzonder tot den eere-voorzitter Jb. Groot, het eere lid, den burgemeester Kooiman en het dagelijksch bestuur der L. G. C. De eerste voorzitter der vereeni- ging, thans eere-voorzitter, gaf hier op een overzicht van de afgeloopen 25 jaar en wees erop hoe hij nog alleen als oprichter der vereeniging is overgebleven. Opgericht met 72 leden, is het hoogste ledental 100 ge weest, thans telt de vereeniging weer 72 leden. Spr. herdacht de bestuurs leden, die heengingen en veel in het belang van „O. B." hebben gedaan. De voorzitter gaf een overzicht van de ontvangsten over de afge loopen 25 jaar. In het oorlogsjaar 1917 was de omzet 158.000. Geleidelijk zakte de omzet (met enkele opflikkeringen) tot 25.000 in 1933. Daarna kwam weer stijging tot dat in 1941 de omzet 107.000 was. Spr. dankte den burgemeester voor al wat hij voor de vereeniging heeft gedaan en hoopte nog vele jaren van diens steun te mogen ge nieten. Ook wethouder Wit bracht hjj dank voor zijn bemoeiingen ten behoeve van „O.B." Vervolgens werd het woord gege ven aan mevr. T. GrootBas, die een overzicht van de afgeloopen 25 jaar keurig in dichtvorm gaf. Ook was door haar een jubileumlied ge maakt, wat aan de aanwezigen werd aangeboden en op verzcek van den voorzitter staande werd gezongen. Door den secretaris werden feli citaties voorgelezen van enkele oud bestuursleden, die wegens ziekte niet tegenwoordig konden zijn, waarna't woord werd gevoerd door den heer S. de Boer; voorzitter der L. G. C„ door den burgem., en den wethouder Wit. Naméns de niet aanwezige le den van Rustenburg feliciteerde de heer Joh. Langereis de vereeniging met haar 25-jarig jubileum. De verschffende toespraken werden eenige malen .onderbroken door het optreden van-het duo Wi-Jo, een af wisseling die wel,zeer op prijs werd gesteld. Aan het einde van den feestmiddag sprak de eere-voorzitter het slot woord. Hij dankte allen die het woord hadden gevoerd en verder allen, die hadden medegewerkt, den middag te doen slagen. HEILOO. Filmavond. - De Hellandsche Maatschappij van Landbouw afd. Heiloo en omstreken, geeft op Don derdag 19 Maart in de Rustende Ja ger de mooie en leerzame film „Groenende Weiden". Deze rolprent ovV het boerenbedrijf zal zekgr de belangstelling trekken die zij ver dient Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit num mer. Na-uitreiking bonkaarten. - Zij die door bijzondere omstandigheden verzuimd hebben de bonkaarten 4e periode op de daarvoor vastgestelde data af te halen, kunnen dit alsnog doen op Donderdag 26 Maart a.s. van 9.30-12.30 uur op het distribu tiekantoor. GROOTSCHERMER. Benoemd. - De heer W. C. Slcóten alhier is benoemd tot gem.- veldwa.ehteff («Aalsmeer, (Ontleend aan onze advertentie- rubriek) Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Haar privé-secretaris (com.A Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Schurk of gentleman? (rom.-sëns.) 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3. matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Eine Frau wie du (rom. com.) 18 jaar. Zondagmiddag geen voorstelling. Woensdagmiddag, half 3. matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Ik beschuldig (rom.-dram.) 18 jaar. Zóndag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3. matinee. Zate .dag 14 Maart. *7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van De vier jaargetijden, door de arb. tooneelve r. Ontwaakt. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „De vier jaargetijden" door de arb. tooneelvereeniging „Ontwaakt". Zondag 15 Maart. 2.30 uur, Harmonie, optreden van Theo Uden Masman en zijn dans- orkest. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van ,De Kroegzangeres, door gezel schap Bouber. 7 uur, zaal De. Vries te Oterleek, uitvoering Kunst naar Kracht. - Maandag 16 Maart. 8 uur, café Haring (Oudegracht), verg. Bond hotel-, café- en restau- rantpersoneel; spreker de bonds voorzitter. Door het gebruik van Hoestival, verdwijnt Uw hoest geheel en al! „Wat Mijnhardt maakt Is goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. 'en Drogisten. OUDKARSPEL. Ouderavond O.L.SchooL - In de O.L.Sohool alhier werd Woensdag avond een ouderavond gehouden, welke door ruim 50 ouders werd be zocht. Ook dé burgemeester was aanwezig. Na eenige mededeelingen, o.m. over de melkvoeding, bracht mevr. LangedijkBouman verslag uit over de tandverzorging op school. Ruim 70 leerlingen worden nu ge regeld behandeld. Omdat vier leden van de oudercommissie moesten af treden, besloot men, een vrije stem ming te houden voor de-vorming van 'een nieuwe commissie, bestaande uit drie dames en twee. heeren. Gekozen Werden de dames WagenaarKooy, GoudsblomGroot en MienesBenit en de heeren J. Hink en P. Mienes. Hierna heeft het hoofd der school, de heer Van den Abeele, een lezing gehouden over „De geschiedenis van het leesonderwijs en de manieren, waarop gedurende de eeuwen aan de kinderen lezen is geleerd". Met belangstelling werd deze lezing ge volgd; die ongetwijfeld bij vete ouders herinneringen aan eigen schooltijd zal hebben opgewekt. Aan het einde van de bijeenkomst sprak de burgemeester een woord tot de ouders. Hij sprak over het moeilijke werk van den.onderwijzer en zegde alle medewerking toe voor de school te Oudkarspel. Het onder wijzend personeel ontvhig waardee- rende woordén voor de vorderingen der leerlingen en spr. eindigde met de beste wenschen voor de school. HEERHUGOWAARD. Een ovatie. - Donderdagmid dag is onder ongewone belangstel ling onze plaatsgenoote Annie Kostelijk in het huwëlijk getreden. Tot verrassing der bruid had zich gedurende de plechtigheid de jeugdaccordeonclub vóór de trap van het raadhuis opgesteld. Na de huwelijksvoltrekking werd bij het naar buiten treden ter harer eere het clublied ten gehopre gebracht. Geroerd dankte de bruid voor de haar gebrachte ovatie. Polygoon was aanwezig, zoodat deze gebeurtenis werd vastgelegd. Op de voordracht. - De machi nist Retsema der coöp. zuivel fabriek „Excelsior alhier, staat no. 1 op de vocfrdracht voor benoe ming als machinist aan de fóbriek te Weidum (Fr.) Een koud bad. - Als .Hugo- waardenaars kunnen we ons nog altijd slecht schikken in het feit, daft door het afbreken van de oude Hip.jgendijkerbrug de kortste ver binding met Alkmaar verbroken, is en we thans wat we noemen „een omweg" moeten maken. Niet te verwonderen is dan ook, dat, nu de laatste weken een ijsvloer de ringvaart dekte, iedereen die ter plaatse bekend was, daarvan eeri dankbaar gebruik maakte orrj den weg te bekorten. Dit werd Donder dagmiddag den kapelaan der pa rochie van den H. Dionysius, den heer Tromp, noodlottig. Het ijs brak plotseling onder zijn voeten weg en een onvrijwillig koud bad was het gevolg. Gelukkig waren omstanders aanwezig, die na eenige moeite den drenkeling behouden aan wal wisten te bren gen. CASTRICUM. Zilveren jubileum. - Gisteren herdacht de heer Fiat den dag waarop hij voor 25 jaar geleden in dienst trad bij de Ne j. Spoorwegen. De opzichter van. weg en werken, de heer A. Lesterhuis van Alkmaar,, kwam des !s morgens den jubilaris gelukwenschen en" overhandigd® hem na een korte toespraak, na mens de directie, een enveloppe met inhoud. Namens het personeel van weg en werken, bood de heer Vlaarkanip, ploegbaas, een baro meter en een fraai bloemstuk-. Ver- dei werden verschillende bloem stukken en -felicitaties ontvangen var. vele ingezetenen. BERGEN. Volkstuinen. - Ter oprichting vén een afdeeling Bergen van het Al gemeen Verbond van Volkstuinver- eenigingen in Nederland werd op initiatief van den heer J. H. Rogge veen een vergadering belegd, waar op o.m. werd medegedeeld, dat «in verband met de voedselpositie van wege het departement bij de ge meente-besturen is aangedrongen op bevordering van volkstuinwerk. Door het gemeentebestuur zijn reeds ter reinen beschikbaar gesteld, welke tegen een zoo laag mogelijke ver goeding voor den aanleg van volks-^ tuinen kunnen worden gebezigd. De heer H. Boeijing, secr. van het Alg. Verbond van Volkstuindersver- eenigingen, hield op deze bijeen komst een inleidende bespreking, waarin hij het belang van volkstui nen uiteenzette en aangaf welke voordeelen aan het lidmaatschap van een volkstuindersvereeniging, met betrekking tot het verkrijgen van zaai- en pootgoed, meststoffen etc. zijn verbonden. Op gestelde vragen werd geant woord, dat vooreerst zij voor een tuin in aanmerking komen, die er nog geen bezitten; dat het verbou wen van groenten aan geen beper king is gebonden en sleohts nog voor het verbouwen van aardappelen de restrictie geldt, dat deze oppervlakte de 200-M2 niet mag overschrijden. Het resultaat van deze bijeen komst is geweest, dat zich te Bergen een afdeeling heeft gevormd met 63 leden-volkstuinders. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren W. F. Tegel, voorzitter, S. Kleverlaan, A v. d. Velde, W, Beeldman en J. Kroon. SCHAGERBRUG. Ernstige val. - Gistermorgen ongeveer 9 uur is de heer Boo gaard uit Den Helder, werkzaam aan het distributiekantoor te Scha- gerbrug, door het breken van een pedaal van zijn fiets gevallen. Hij liep een ernstige hersenschudding op en is, na voorloopig te zijn ge holpen door dokter Brandt te Schagerbrug, naar het noodzieken huis te Julianadorp vervoerd. ALKMAAR. VERTROKKEN PERSONEN. C. F. Snijders, geen, van Oosterburg- str. 6 n. H.waard. J. Kuis, RK.z.b., van Westerhofje 14 n. Schagen. D. Oosterburgstraat 6 naar Heerhugc- waard. J. Kuis, RIK-, z. b., van Westerhofje 14 naar Schagen.'D. Bosker, N.H., van Schermeérstraai 10 naar GorsseL T. Peereboom, geen, dienstbode, van Noorderkade 7 naar Texel. P. Stokx, RK, z. b„ en echtg., van Jan van Scorelkade 51 naai- Rotterdam. J. Kip, N.H., dienstbode, van Juliana van Stol berglaan 2 naar Hoogeveen. J. C. Kosters, N.H., leidster kindertehuis, 'óan Varnebroek naar Leidschen- dam. G. J. Blaauboer, O.Bis.C., dienstbode, van Bisschop Botteman- nestr. 24 naar Maassluis. J. H. van den Berghe, R.K., echtg. v. H. F Homborg, van Korte- Landstraat 5 naar Amsterdam. G. Henkes, N.H., controleur C.C.C.D., Van Koorstraat 15 naar Haarlem. A. van der Meu len, R.K., dienstbode, van De Ruij- terstraat 47 naar Apeldoorn-. M. M. Tamis, N.H., z. b„ en zuster, van Kennemerstraatweg 102 naar Castri- cum. J. Brandenburg, N.H., los arbeider, van Hoeverkade 4 naar Amsterdam. E. N. Schoemah geen, z. b., van Nassaulaan 7 naar Leiden. E. P. Spierings, N.H., ambtenaar Wieringermeerpolder, en gezin, van Corfstraat 46 naar Zwolle. N. Mante, geen, dameskapper, en gezin, van Oudegtacht 138 naar Eg- mondbinnen. D. Baas, R.K grondwerker, en gezin, van Hoever kade 13a naar Bergen. W. Pauw, geen, kellner, en echtg., van Vin der Kaaijstraat 29 naar Castricum. J. H. Lansen, R.K., naaister, van Laat 150 naar Bergen. G. M. van der Heijden, R.K., z. b.. echtg. van J. N. Timmer, van Zeglis 7 naar Hoorn. F. Bruinsma, geen, dienstbode, van Langestraat 94 naar Emmen. E. S. W. Angerstein, N. H„ gezelschapsjuffrouw, van Wes- terweg 94 naar 's-Gravenhage. C. J. T. Sariemijn, R.K., decoratieschil der, v. Keizjerstr. 18 n. Koedijk. J. Baas, R.K., grondwerker, v. Hoever kade 13a naar Koedijk. E. E. van den Berg, geen, coupeuze, van Steyn straat 10 naar Utrecht. C. M. On- neweer, RK, dienstbode, van Ma- claine Pontstr. 23'naar Blokker. N. Broertjes, N.H., wed. v. K de Jong, z. b„ van Hooftstraat 9 naar Utrecht. A. Bakker, N.H., dienst bode, van Zeglis 59 naar Koedijk. C. A. Dalenberg, geen, z. b„ echtg. v. Gerrit Groen, van Heul 15a naar Bergen. H. M. de Winter, R.K., z. b„ van Oudegracht 128 naar Heem stede. D. Dt de Vries, H.A.Z., kruidenier, van Eikelenbergstr. 27 naar Zaandam. H. T. Kolenbran der, R.K., chauffeur, van St Anna- straat 23 naar Schagen. T. Peere boom, R.K., dienstbode, van St. An- nastraat 23 naar Schagen. H. J, van Alphen, Ger.K., leeraar wiskun de R.H.B.S., van 'Maclaine Pontstr. 18 rtfaar Wassenaar. J. Roos, Ger. K„ huishoudster, van le Tuindwars straat 15 naar Breskerts. V. van Vegten, R.K., dienstbode, van Nieu- wesloot 16 naar Marl-Brassert (Did.) J. de Vries, H.A.Z., van Luttik Oudorp 3 naar Zaandam. H. van Aarst, H.A.Z., chef rijwielhandel, van Luttik Oudorp 3 naar Zaandam. C. M. de Wit, R.K., dienstbode, van Prins Hendrikstraat 13 naar Den Helder. C. G. Winter, R.K., dienst bode, van Oudegracht 128 naar Zaan- dam. E. Schuijt, R.K, dienstbode, van Oudegracht 231 naèr Langedijk. J. A. Sinnige, R.K„ fruithande laar, van Popelmanslaan 23 naar Schagen. L. de Jong, N.H„ z. b„ van Uiteabosehstraat 30 naar Heem' stede. Aaa het ontbijt zegt mijn vrouw alleen het hoogst noodzakelijke tegen me, want Ik ben een morgen- lijder. Maar gisterochtend gaf ze mij m'n thee en vroeg: „Wat voor dag is het vandaag?" Ik keek even in het hoofd van de courant, waar achter ik verscholen zat en zei: „Dinsdag". Toen las ik weer verder, ierwij 1 mijn hand naar het kopje tastte. Een half uur later had ik mijn jas aan en kwam ik nog even de kamer binnen om te zeggen, dat ik ging. Mijn vrouw kuste mij op beide wangen en vroeg, met een raar lachje: „Vergeet je niets? Wat voor dag is 't vandaag?" Ik verloor mijn geduld. „Dinsdag", schreeuwde ik, .Dinsdag 11 November 1941. Hoe veel keer moet ik dat nog zeggen?" Want zóó ben ik in het ochtenduur. Toen ik orh elf uur ergens mijn kopje schijnkoffie dronk, moest ik weer aan dat gevraag denken. Ze bedoelde er natuurlijk iets mee, ze wilde mij ergens aan herinneren maar waaraan? Ik pijnigde mijn hersens en toen schoot mij plotse ling te binnen, dat ze me Zondag heef gevraagd om op Dinsdag even de rekening te gaan betalen bij den fietsenmaker. Dat was het natuur lijk. Ik liep naar de telefoon en belde mijn huis op: „Vrouwtje", zei ik monter. „Nou weet ik wat je be doelde vanmorgen ik moet gaan betalen''bij den fietsenmaker, hè? Hoeveel is het?" „Het is vijf en zeventig", ant woordde zij. „Maar dat bedoelde ik liet, hoor". „Wat dan?" vroeg ik. „Denk nog maar eens na", zei ze :n logde de haak op het toestel. Verdraaid er zat oorlog in de lucht. Ik keerde terug naar mijn kleintje koffie en begon weer te denken. Systematisch liet ik nu alle interessegebieden van mijn vrouw de revue passeeren. De huisvlijt? Neen r ze had me niet verzocht rolletjes zij of zoo iets mee te bren gen uit de stad. Etenswaar? Op drachten om naar slager of bakker to gaan kon ik mij niet herinneren. Wat mocht het dan wel zijn? O, ja de bibliotheek! Ze heeft me al vier maal gevraagd om bet laatste boek van Walschap voor haar mee te brengen. Niet aardig, dat telkens te vergeten. Weer ging ik naar de telefoon en weer- belde ik mijn huis. „Walschap!", riep ik. „Ik ben er achter hoor!1 Vanmiddag haal ik het." „Graag", antwoordde zij. „Maar dat was het toch niet, mijn jongen." Weer ging die haak er op en op nieuw keerde ik als een innerlijk verscheurd mannetje terug naar mijn koffie. Ik dacht ,tot mijn hoofd bonsde. Toen gaf ik het op, reken de af en ging aan mijn werk, maar telkens overviel het probleem mij weer. Ik zat aldaar maar te denken aan de opdracht die ik vergeten was en raakte er tenslotte zóó door in de war dat ik, toen het tegen drieën liep, een café binnen wan delde en in de telefooncel nogmaals mijn huis opbelde. „Vrouw", riep ik. „Zeg me nu in vredesnaam waaraan ik denken moet. Ik heb alles overdacht, maar ik kan er niet achter komen". Ze zweeg even. Toen kwam haar stem, heel dim: „We zijn vijf jaar getrouwd, vandaag". S. C. Een papiertje van tien. Ik had liever dat het een koffiebon was ge weest. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar. (Van onzen correspondent). Reeds voor den oorlog is op aller lei gebied het vraagstuk gesteld ge weest van de in Wallonië gevestigde Vlamingen. Het aantal van deze binnenlandsche uitwijkingen wordt geraamd op 3C0.000 ongeveer, wat zoo hoog is als het aantal in Frank rijk gevestigde Belgen, veelal Vla mingen eveneens. Dit werpt een schril licht op de moeilijke levens omstandigheden in eigen land en ook bp de levenskracht van het volle. De Belgische regeering heeft echter nooit maatregelen genomén om de binnenlandsche uitwijkingen tege moet te komen in hun essentieele, cultureele en materieele behoeften. Het is overigens op zich zelf een vrij pijnlijke kwestie. De Vlamingen hebben nJ. steeds het standpunt inge nomen, dat alle maatregelen, die win Vlaanderen werden getroffen ten gunste van een Franschsprekende minderheid, een inbreuk waren op de ongereptheid van het Vlaamsche land. Deze Fransche minderheid wordt immers beschouwd als zijnde gevormd uit verfranschte Vlamin gen ofwel als ingeweken Walen, die zich in Vlaanderen hebben gevestigd om, hetzij er in bestuur, administra tie, handel of industrie leidende, „koloniseerende" posten in te nemen. Met de Vlamingen in Wallonië, zoo werd dan- verder tvredeneerd, is het anders gesteld. Hier heeft men te doen met /binnenlandsche uitwijkin gen die naar Wallonië worden ge roepen om daar het eigen tekort aan arbeidskrachten aan te vullen. Zij beantwoorden aan een Waalsche behoefte en bewijzen een dienst. Als wij voor hen maatregelen vragen die aan hun essentieele behoeften te gemoet komen is dit redelijk, want zij mogen voor hun volk niet ver loren gaan. Voor Poolsche arbeiders in Vlaanderen wordon door de Kem- pische mijnbazen Poolsche scholen opgericht. Het minste dat zou kun nen gebeuren is dat voor de Vlaam sche arbeiders hetzelfde zou plaats hebben. Tal van Vlaamsche land bouwers zijn gevestigd in Waalsche boerderijen, omdat de Walen deze niet meer wisten te -exploiteeren door gebrek aan kinderen. De Walen hebben het recht niet deze Vlaijim- gen te assimileeren. Zooals men ziet' gaat het hier om een schijnbaar een zijdige toepassing van een Gngerept- heidsbeginsel, dat ook in den laat sten tijd aan de orde is, nu aan Vlaamsche zijde de positie wordt afgebakend, althans in de kringen van het Vlaamsch-Nationaal Ver bond, ten opzichte van de in Wallo nië gevestigde Vlamingèn. Hoe dan ook is het een feit dat in alle Vlaam sche kringen sedert lang de eisch zeer levendig is dat de Vlamingen die zich in Wallonië vestigen, niet volledig aan zich zelf worden over gelaten. Het mocht bedenkelijk heeten, inderdaad, dat voor den oor log *de Belgische regeering hieraan nooit heeft gedacht en de Waalsche macht in den Staat is wel steeds groot geweest dat zij den minsten maatregel ten gunste van .deze Vla mingen heeft weten te beletten. Alles immers, wat maar ten gunste van hen kon worden gedaan, werd uitgelegd als een imperialistische verovering van Waalsch gebied. Een feit is het wel dat de Vlamingen zich vrij gemakkelijk lieten assimileeren door den wil, gediend door een voor de hand liggend belang, zich met de taal vertrouwd te maken. De be stuurlijke taalwet heeft dit, door het eentaligheidsbeginsel te huldigen, ook sterk in de hand gewerkt. Doch dit heeft zeer zeker in vele gevallen tot moeilijke toestanden aanleiding gegeven. Wel werd de ontbrekende Staatszorg in eenige mate vervangen door private zorg, n.l. van katho lieke zijde, door arbeidsaalmoèze- niers die de uitgeweken Vlaamsche arbeiders niet aan hun lot over lieten. Reeds verscheidene jaren 'te rug werden op het congres van de Vlamingen te Luik allerlei misstan den aangeklaagd. De vorige volks optelling toonde aan dat er te Luik 16.000 personen waren die de twee talen spreken wat beteekent dat bet hier Vlamingen betreft en 4.000 die slechts Nederlandsch ken nen, Vlamingen en Nederlanders. De statistiek van de jongste telling zal deze verhouding wel niet vast heb ben gewijzigd. Nochtans is er b.v. van de drie vrederechters te Luik niet een die ook het Nederlandsch machtig is. Op het Luiksche stad huis b.v. het kantoor van de bevol king is er niet een die ook het Ne derlandsch spreekt en wanneer b.v. Vlaamsche journalisten in Luik pers- telegrammen hadden te verzenden was er niemand die deze behoorlijk kon overseinen. In 1927 zond de toenmalige minister van onderwijs, Huysmans, een schrijven aan het schepencollege te Luik om er op te wijzen dat de Vlaamsche klassen van lager onderwijs dienden ingericht, wanneer een zeker aantal Vlaamsche ouders dit aanvroegen. De brief van den minister werd nooit -ter kennis van den gemeenteraad gebracht... Het katholiek onderwijs Werigens heeft denzelfden weg gevolgd. Het minderwaardigheidscomplex bij de uitgeweken Vlamingen, de vrees am den broode, beletten de betrokken Vlamingen bovendien zich te do?n gelden. Het ligt dan ook voor de hand dat de zorg voor de Vlamingen in Wal lonië een bekommernis uitmaakt, al is het ook waar dat, bij de handha ving van het beginsel van de eenta ligheid in Vlaanderen, waarvan geen enkele Vlaming ooit zal afwijken, de vorm waarin deze bekommernis tot uiting komen zal van aard zal zijn om tal van Waalsche gevoeXgheden te kwetsen en tot nieuw» moeilijk heden te komen, waar in werkelijk heid het verlangen bestaat om een oplossing te bereiken die definitief breekt met het stelsel van het open houden der wonde; en de Vlamingen ook bjj herha'ing hebben te kennen gegeven er niet voor te vinden te zijn, de Walen slachtoffers te maken van misstanden zooals deze waarvan zij zelf de nadeeüge gevolgen heb ben ondergaan. Aan Waalsche zijde is intusschen een propaganda opge zet om te komen tot een bevolkings- aangroei die in verhouding is tot de behoeften. De Vlaamsche bezorgd heid voor de uitwijkelingen strekt zich ook uit tot diegenen die zich in Frankrijk bevinden. Voor den oorlog heeft de Fransche regeering steeds de naturalisatie van in Frankrijk ge vestigde Belgen bevorderd en in de statistieken nam België, wat de na- f turalisatie betreft, steeds een van de eerste plaatsen in. Doch ook op dat gebied zal de weg dienen gevonden die, zonder te veel oneffenheden, naar doelmatige resultaten leidt welke tevens beantwoorden aar werkelijke behoeften.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2