ADVERTENTIES ABONNEMENTEN DRUKWERK? BEL OP: 3320 Moord te Amsterdam opgehelderd. Daders in arrest. REGELS VOOR HET VERKEER. Duitschers gelieven hiervan kennis te nemen. SPORT Amsterdamsche Beurs KLEIN# TUINEN VOEDINGSGEWASSEN IN EiGEN TUIN. Het fokken van zware konijnen. ADM.ALKM. COURANT ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 MAART 1942. De recherche te Amsterdam is er in geslaagd, volledige klaarheid te brengen in den afschuwelijken, dub belen moord, op 24 Februari j.l. het perceel Haarlemmerstraat ge pleegd op de bewoners van het be nedenhuis, een 63-jarige vrouw en haar 38-jarigen zoon. De beide ders zijn gearresteerd en hebben reeds een bekentenis afgelegd. Uit het onderzoek van de P°hue bleek spoedig, dat een klein bedrag aan geld, een hoeveelheid sigaren, tabak en sigaretten, een kistje_m snuisterijen en een g°^ent t is waren ontvreemd en dit iaatste i> het, dat tot het spoor van een ar daders voerde. Op 3 Maa/M'/ p een 26-jarige werklooze J^er P genaamd, wonende m Amsteraam West aangehouden, op grond van het telUdat hij een gouden horloge, ge lijk aan het ontvreemde te koop had aangeboden. P. ontkende hardnek kig. iets met de misdaad uit te staan te hebben. Een deskundig onderzoek wees echter uit, dat op zijn kleeding bloedsporen voorkwamen. Deze had P„ naar hij zeide, overgehouden van een bloedneus. "Het intusschen met kracht voort gezette onderzoek leidde gisteren tot een tweede arrestatie en wel van een eveneens werkloozen bakker, Van V. geheeten, wonende in de Frederiksstraat, die een goede be kende van P. bleek te zijn. In de wo ning aan de Frederiksstraat werden eveneens met bloed bevlekte klee- dingstukken aangetroffen en dit bleek dermate bezwarend voor van V. te zijn, dat hij, na een langdurig verhoor, door de mand viel en een volledige bekentenis aflegde. Ook P. bekende hierna zijn aandeel in het afgrijselijke misdrijf. Gebleken is, dat van V. een jaar lang brood bij de thans vermoorden had bezorgd. Hij was van meening, dat de beide menschen er warmpjes bij zaten en kwam daardoor met P op misdadige gedachte, hen te be- rooven. Op 23 Februari gingen beiden naar den winkel in de Haarlemmer straat om poolshoogte te nemen, waarbij zij voorgaven, dat zij clan destiene goederen te koop hadden, welke zij aldus luidde de af spraak den volgenden ochtend zouden brengen. Inderdaad kwamen zij den och tend daarop te ongeveer 8 uur aan den winkel, waar zij door den zoon werden binnengelaten. Reeds direct deed van V. een poging, om de kas te plunderen, maar de zoon betrap te hem. Daarop werd deze door van V. met een zwaar voorwerp neerge slagen. Op het tumult kwam de moeder aanloopen, die daarna van P. een zwaren klap op het hoofd ont ving. De beide slachtoffers leefden toen nog en werden door van V. met 'een mes, dat op tafel lag, afgemaakt Na hun weerzinwekkende misdaad doorzochten de moordenaars het ge heels huis, de buit aan geld bedroeg slechts 75. Vervolgens reinigden zij hun kleeren en verlieten tegen half tien de plaats van hun misdrijf. De ontvreemde tabaksartikelen zijn inmiddels in de woning van P. teruggevonden. DE MELKPRIJZEN. 's-Gravenhage, 13 Maart. In de tot nu toe geldende prijsregeling voor consumptiemelk en melkproducten zijn, naar «te gemachtigde voor de prijzen mededeelt, eenige aanvullin gen en wijzigingen aangebracht, die in hoofdzaak neerkomen op een prijs verlaging voor -een aantal platte landsgemeenten, een prijsregeling voor room en gesteriliseerde melk en een wijziging van de indeeling in prijsgebieden. In de groote steden en de gebieden met de dichtste "bevol king zijn de prijzen onveranderd gebleven en hebben zij het karakter van vaste prijzen behouden, Voor het platteland zijn opnieuw maxi mumprijzen vastgesteld met mini mumprijzen, die 1 cent per v liter- lager liggen. Voor melkproducten (vla, pap, yoghurt) zijn de consumentenprijzen in de plattelandsstreken met 1 cent per liter verlaagd. Voor den lossen verkoop van deze producten zijn nu eveneens prijzen vastgesteld, terwijl t.a.v. den opslag voor den verkoop in flesschen tn de berekening van statiegeld dezelfde regeling is 'ge troffen als die welke voor consump tiemelk gebruikelijk is. Nieuw in deze prij zenbeschikking is bovendien de prijsregeling voor gesteriliseerde melk en room (de laatste voor zieken bestemd). Aan grootverbruikers van con sumptiemelk worden kortingen toe gestaan, die in overeenstemming zijn met de thans veranderde prij zen; terwijl voor melk, die'met toe stemming van de Nederlandsche Zui- velcentrale op scholen of voor reke ning van liefdadige instellingen aan behoeftigen wordt verstrekt, hoo- gere kortingen kunnen worden ver leend. Belanghebbenden in den handel worden voor andere bijzonderheden verwezen naar de uitgave van de prijzembaschikking 1942 consumptie- melk, zooals deze door de Neder landsche Zuivèlcentrale aan hen wordt toegezonden of die zij bij de Nederlandsche Zuivëlcentrale kun nen aanvragen. De beschikking is in de Staatscourant van Vrijdag 13 Maart 1942 gepubliceerd. Tot hoogleeraar benoemd te Istanboel. - Onze landgenoote, me juffrouw dr. C. H. Emilie Haspels, is benoemd tot „charge de cours" in de archaeologie aan .de universiteit van Istanboel. - Oude man beroofd. - Toen de 84-jar. J. S. te Ede, zich even te rusten zette oip een bank en daarbij een oogenblik zijn portemonnaie voor den dag haalde, zag een naast hem gezeten persoon kans daaruit 3 bank biljetten van 10 weg te nemen. De dader, M., een man in Rijksdienst, ko® jkgg de politie worden geji^ti Pagina 3. MMKWu. I 's-Gravenhage, 14 Maart. De Duitsche politie deelt mede: Bij de controle van het ver keer is vastgesteld, dat de be stuurders van auto's in de be zette Nederlandsche gebieden zich niet houden aan de hoogst toelaatbare rijsnelheid. De des betreffende bepalingen zijn ver vat in de verordening van den secretaris-generaal van het mi nisterie van Waterstaat no. 193 van 8 October 1941. Volgens deze bepalingen mo gen automobielen, geheel onver schillig van welke soort, bin nen de bebouwde kom niet sneller rijden dan 40 kilometer per uur. Dit wil niet zeggen, dat deze snelheicf voortdurend ge handhaafd moet worden, doch deze snelheid is het maximum, dat bij een gunstigen toestand van het verkeek bereikt mag worden. Hieruit volgt, dat wer kelijk aanzienlijk langzamer ge reden moet worden. Daarnaast bestaat de verplichting, dat de rijsnelheid telkens moet worden aangepast aan den bestaanden verkeersftestand, d. w. z. dat bij druk verkeer de hoogst toelaat bare snelheid van 40 kilometer per uur niet mag worden bereikt. Buiten de bebouwde kom mogen personenauto's tot en met 8 zitplaatsen, en motorrijwielen de maximum-snelheidsgrens van 80 kilometer per uur niet over schrijden. Alle overige auto's, dus vrachtauto's, omnibussen en andere, speciale voertuigen, mó- gen buiten de bebouwde kom niet sneller rijden dan 60 kilo meter per uur. Er wordt in het bijzonder op gewezen, dat deze maximum snelheid ook op autowegen in geen geval mag worden over schreden. De bepalingen van artikel 41 van de genoemde ver ordening worden hierdoor niet getroffen. De Duitsche politie zal er voor zorgen, dat aan deze zoo belangrijke bepalingen, die zoowel in het belang van de veiligheid van allen alsook in het belang van een zuinig ver bruik zijn, nauwgezet de hand wordt gehouden. Een ieder dient zich duidelijk te realiseeren, dat hem bij een overtreding van de ze bepaling niet alleen een stren ge straf, doch ook een intrekking van het rijbewijs te wachten staat. In dit verband wordt er nog maals aan herinnerd, dat over eenkomstig artikel 8 van de ge noemde verordening iedere be stuurder van een voertuig, hier toe behooren ook in het bijzon der de wielrijders, de uiterste rechterzijde van den rijweg moet gebruiken. Wielrijders, die door gemakzucht of door andere niet steekhoudende redenen midden op den rijweg met auto's in bot sing komen, kunnen geen scha devergoeding verwachten. Wil een bestuurder van een voertuig zijn voertuig ergens neerzetten om te parkeeren, dan is hij ver plicht zijn voertuig aan de uiter ste rechterzijde van den rijweg, wanneer daarnaast ruimte is, op die plaats neer te zetten, opdat het overige rijverkeer zoo min mogelijk gehinderd $cordt. Geconstateerd is, dat de be stuurders van bakfietsen (melk boeren, groentehandelaren, bloe- menkooplieden enz.) hun voer tuigen uit gemakzucht midden op den rijweg neerzetten. Tegen deze verkeerszondaars zal met alle scherpte worden opgetre den. De uitvlucht, dat de boven-r genoemde bepalingen iemand onbekend zijn, wordt niet aan vaard. Iedereen heeft de gele genheid zich met de desbetref fende geldende verkeersmaat regelen vertrouwd tev maken en wie dit nalaat, loopt gevaar be straft te worden. Do commissaris-generaal voor de openbare veiligheid maakt bekend: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche'gebied betref fende de registratie van Duitschers waren alle in Néderland woonach tige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats bevoegde regi stratie-bureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tot nu toe door on wetendheid niet aan deze verplich ting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in" verzuim zijn, worden hier mede onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen', uitgenoodigd, zich schriftelijk of mondeling bij de bureaux van de politieofficieren bij den gevolmach tigden van den Rijkscommissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmelding eveneens moet geschieden in alle ge vallen waarin personen, die tot het Duitsche volk behooren of van Duit sche afstamming zijn, in twijfel ver- keeren met betrekking tot hun na tionaliteit of als personen zonder nationaliteit worden aangemerkt. Een eventueel vroeger ontvangen 6e- richt van een officieele instantie volgens hetwelk men de Duitsche nationaliteit heetf verloren, bevrijdt niet van de plicht tot aanmelding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere .Oostenrijk, voor Sudeten-Duitschers en voor volks-Duitschers uit de Oost- gebieden. De aanmelding dient alsnog uiter lijk tot en met 21 Maart 1942 te ge schieden. Bij minderjarigen is de op voeder, ook wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen tweeden aanmeldingster mijn verantwoordelijk. Gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. WWMVMt&CKIX BH QUA PAftCR Z'IN VAW Gffe.T Mur VOOR qux* RwemN^tTBifcl' S&S 70N6Ef4ï\' KR'löEltJ ME WEER NfEUW PW*Ef^ TÉRUö! Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Vrijdag 13 Maart 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. 3A Nederland 1941 9on/16 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1940 II iul5/8 3—3VS Nederl. 1938 96% BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank .147% Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50lig»/t Koloniale Bank .120'/8 Ned. Ind. Handelsbank 81- IND. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 149% Calvé Delft Cert. .108 Nederl. Ford .324 Lever Bros145 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 249 CULTUUR MAATSCH. H. V. A248 Java Cultuur .149 Ned. Ind. Suiker Unie J50 Verg. Vorstenlanden 75 PETROLEUM. Kon. Petr227% RUBBERS. Amsterd. Rubber .147 Deli Bat. Rubber .119 Hessa Rubber 100 Oostkust 60 Serbadjadi82 SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 1231/» Java-China-Japan lijn 100 Kon. Ned. Stoomboot 152 Scheepvaart Unie ,131% TABAKKEN. Deli Batavia .134 Oude Deli152 t t W lu. 40 W/u IOOV4 iOC»/, 961/4 83% 147% 118 120% 82 1497, 108'/, 320 144 254 235-6 148 150 72% 225 140 118 95 70 123 100 153 129 120 138 MO SCHEIDSRECHTERSAVOND. Een proef, die goed slaagde. Je zou zco zeggen: voetballers, die week in week uit hun wedstrij den spelen en dus heel veel praktijk opdoen, die weten tpch wel precies, wat het wedstrijdreglement inhoudt. Maar even zoo vroolijk komt het iederen Zondag voor, dat men een scheidsrechter vraagt, „of die bal er ineens in mag of niet!" En even zoo vroolijk debatteert men eiken Zondagavond en liefst nog eenige avonden daarna, over een beslissing van den scheidsrechter en dan zijn er minstens twee, liefst nog méér meeningen. Zoo is het met de spelers zelf; zoo is het in niet mindere mate met het publiek, dat het ook lang niet altijd eens is met de leiding van een be paalde ontmoeting." En nu in deze voetballooze we ken worden er overal in het land avonden georganiseerd, die bedoeld zijn, om de voetballers althans wat meer te leeren van de spelregels. Zulke avonden wórden testavonden genoemd. Welnu, de Alkmaarsche scheids rechters hebben Vrijdagavond een (jergelijk geval georganiseerd in het- clublokaal van Alcmaria en ze heb ben er een wedstrijd aan verbonden. Vijf Alkmaarsche voetbalvereeni- gingen hadden elk drie spelers ge zonden, die drie maal drie vragen moesten beantwoorden. Deze vragen waren samengesteld door ir. v. Em- menes, die er meteen de goede ant woorden had bijgevoegd, zoodat de commissie hier in Alkmaar voor geen moeilijke gévallen stond. Na tuurlijk waren er tal van nlet-alle- daagsche geyalien, welke onder de loupe werden genomen, maar daar naast werden problemen behandeld, die zich bijna in eiken wedstrijd voordoen. De spelers hebbén er een goede wedstrijd van gemaakt. Er werd sportief gestreden en over het alge meen waren de antwoorden beter, dan verwacht werd. De Alkmaarsche Boys-spelers ble ken het beste thuis in de reglemen ten en wonnen den strijd met 38 A pt Op hen volgden A. F. C. met 38 en Oudoirp met 36)4 Pt., terwijl Alc maria met 27 en Go ahead met 26 punten onderaan bengelden. Maar wat doet deze uitslag er toe? Hoofdzaak was, dat de avond zeer leerzaam bleek "té zijn en dat èn spelers èn publiek hun uren nuttig besteed hadden. En de Alfcm. scheidsrechters wa ren zóó tevreden, dat ze binnenkort een tweeden avond organiseerden auJiteni - EEN TYPISCH OUD MEUBEL STUK, dat men op" enkele West- Friesche boerderijen nog ziet ge bruiken is de z.g. kinderton. Deze primitieve stoelen worden niet meer vervaardigd, maar zijn zeer oude erfstukken, welke van geslacht op geslacht gebruik zijn gebleven. (Polygoon-Kuiper) ALS VORST EN SNEEUW SPELBREKERS WORDEN. Zoo lang er in den tuin nog niets te doen valt, kunnen we, als we ten minste geen verre reizen onderne men, de vorst en sneeuw nog vrij gelaten aanvaarden," maar nu deze wintergasten zich bfcjjjen handha ven in een tijd, dat we noodig den tuin onder handen moqten nemen en er al verschillende groenten wachten om gezaaid te worden, kunnen we nauwelijks - de ellende nog langer verdragen. En toch mogen we nog ye- rust rekenen dat er 14 dagen over heen gaan e^r de "vorst uit oen grond is en de tuin weer bewerkt kan worden. Bovendien is deze den eersten tijd zoo .vochtig, dat de za den er in zouden rotten. Zoodra we nu in den tuin terecht kunnen, moe ten we, indien mogelijk, enkele geu len. graven om den afvoer van het water te bevorderen, want hoe eer der we daar van bevrijd zijn, hoe eerder we met zaaien kunnen be ginnen. In deze periode van afwachten, die ons zoo moeilijk valt als de zon schijnt en het lenteachtig weer is, kunnen we toch wel vast wat in kistjes zaaien of eventueel in een kouden bak, als we dien bezitten. Op die manier kunnen we b.v. den oogst van erwten ongeveer drie of vier weken vervroegen. De zaden laten we eerst 24 uur in water weeken, en leggen ze dan 111 een kistje of bak, dicht bij elkaar en dekken ze dan met 5 cm aarde af. Niet in de warmte zetten, omdat dan de plantjes lang en slap worden.. Om dezelfe reden worden erwten dan ook zelden in een kas gekweekt. Na een maand lichten we voor1 zichtig de laag grond boven de za den op en verbrokkelen deze met de hand, terwijl we van dat oogen blik af geregeld luchten. Na een dag of veertien luchten we dag en nacht en nog een veertien dagen la ter nemen we het, glas heelem.aal weg. Dan zijn de jonge plantjes vol doende afgehard om in den vollen grond geplant te worden, en na een paar dagen gaan we daar .toe over. een voorzichtig werkje omdat erw tenplantjes bijzonder teer zijn. We doen er goed aan de wortels vóór het planten eenigszins in te korten Nu zal menigeen wel over een kistje met een glasplaat beschikken, maar de moeilijkheid zal voor velen zijn, dat er geen onbevroren grond te vinden is om het mee te vullen. In dat geval zal echter een bloemist of kweeker ons zeker aan een beetje góeden tuingrond willen helpen: Hoewel lage of kruipende soorten in kleine tuinen minder plaats inne men en ook minder van den wind te lijden hebben en eerder oogstbaar zijn, verkiezen we toch meestal de klimmende soorten, omdat deze meer opbrengen. Lentedopper én Meikoningin 'zijn goede vroege erw ten, Krombek als volger eh Groene Raspers als late soort zullen iederen fijnproever bevredigen. Voor winter provisie (groene erwten voor erw tensoep) kiezen we de groote Kaap sche Groene (Keizerdopper). HOUDT U VAN PEULTJES? Er zijn zoo van die groenten, die iedereen zaait, erwten, boonen en sla b.v. die in geen enkelen tuin ont breken, maar het is tenslotte veel aardiger om wat variatie in het me nu te brengen. En zoo moeten we ook eens aan peulen denken, een fijne groèqte, die echter heel wei nig door liefhebbers. gekweekt wordt. Hierbij onderscheiden we, evenals bij erwten, ook lage of krui pende soorten en klimmende soor ten. Van de laatste groep is de Vroege Record een der vroegst dra- genden met smakelijke peulen, ge volgd door de Vroege Suikerpeul en de Overvloed, een zeer stérke groeier met zeer zachte en zoete peulen, terwijl de Nieuwe Reuzen Boterpeul zeer groote schokken voortbrengt, die zeer malsch en zoet zijn. Zoodra de grond het toelaat, mis schien omstreeks eind Maart reeds, zullen we de vroege peulen kunnen leggen. We maken 5 cm diepe geu len, leggen de zaden 3 cm uit él- kaar en nemen de rijen 1.40 meter van elkaar. Op zandgrond zaaien we nog wel eens, op dubbele rijen, ,-die we 20 cm uit elkaar nemen. Het rijshout zetten we er bij als de piantjes goed zichtbaar zijn, anders zouden we ze kunnen beschadigen. Het is ook heel goed mogelijk langs kippengaas te zaaien, een gemakke lijke manier, maar aangezien het op het oogenblik schaarsch is, zullen velen zich bij rijshout houden. Wanneer de plantjes 20 cm hoog -zijn worden ze aangeaard in de flSb&BS - ÜE&B bat afeUBsal gsbïaoht, 1 waardoor ze bij wind niet neerslaan en zich met hun hechtranken beter aan het steunsel kunnen vastgrijpen. Zijn de peulen 50 cm hoog, dan doen we er goed aan, een touw er langs te spannen, hetgeen we, als ze nog 30 cm hooger geworden zijn, nogmaals herhalen, ook al weer om beschadiging door wind te voorko men. Peulen worden vroeger geoogst dan erwten, en meestal, zullen we van eind Maart of begin April ge zaaide peulen begin Juni reeds kun nen eten. Gemiddeld duurt een pluk drie weken, eenigszins afhankelijk van de weersgesteldheid. Daarom worden de volgsoorten dan ook een week of drie na de vroege soorten aan de aarde toevertrouwd. Als de peulen geoogst zijn, volgen de erwten, en daarop de capucij ners. Teneinde eentonigheid te voor komen, nemen we dus van ieder wat zaad, om zoodoende geruimen tijd achtereen afwisseling in het menu fc kunnen brengen. A. C. Muller-Idzerda. Glimlachje. Deskundige voorlichting De belangstelling voor het telen van voedingsgewassen in eigen tuin is mede onder den invloed der huidige omstandigheden sterk toegenomen. Vele bezitters van een siertuin zoudgn wel gaarne over gaan tot de teelt van aardappelen en groenten, maar weten niet goed hoe zij hierbij te werk moeten gaan Gaan dergelijke volkomen ondes kundigen hiertoe toch over, dan zal dit in vele gevallen op teleurstellin gen uitloopen en bovendien gaan' dan op onverantwoordelijke wijze zadei% en planten ten gronde. Dergelijke tuinbezitters doen het verstandigst, om teleurstelling te vermijden, de hulp van een vakkun dig tuinman in te roepen. De Tuinbouwvoorlichtingsdiens' van de Directie van den Landbouw zal echter ten behoeve van hen, die zich b.v. om fmancieele' redenen deze hulp niet kunnen verschaffen, regelmatig korte wenken voor par ticuliere tuinbezitters en volkstuin ders publiceeren. Hierbij zullen de werkzaamheden in. de verschillende maanden steeds tijdig worden behandeld. Als eerste der serie artikelen ver schijnt het onderstaande over het teeltplan. I. Het teeltplan. Wie voedingsgewassen wil ver bouwen, maakt te viut'11 een teejt- pian. Een plan, dat' allereerst ant woord geeft op. de vraag: „welke ge wassen zal ik .verbouwen?" Uit een oogpunt van krachtige voeding zijn aardappelen en peul vruchten, vooral bruine boonen, ver reweg het belangrijkst, terwijl den zomer als zoodanig het aller eerst tuinboonen en doperwten kunnen worden) geoogst. Daarne vens kan men voor gebruik als ver- sche groente of voor den inmaak ook telen: slaboonen, snijboonen, andij vie, witte en roode kool, uien, bie ten, ramenas, tomaten of boeren kool. Aardappelen en- peulvruchten blijven echter primair; de overige groenten kunnen "worden geteeld naar gelang van de beschikbare op pervlakte. Op de tentoonstelling „Voedings gewassen in eigen tuin", welke sinds half Januari door den Tuinbouw- voorlichtingsdienst van de Directie van den Landbouw wekelijks in een andere plaats wordt georganiseerd, wordt den bezoekers een drietal teeltplannen getoond voor een volkstuin van 225 m2. Het eerste en meest eenvoudige plan verdeelt de beschikbare opper vlakte in twee gelijke deelen, n.l. 50 pet. te betelen met aardappelen en 50 pet. met bruine boonen. In het tweede plan wordt eveneens 50 pet. van de oppervlakte voor aardappe len gereserveerd; overigens 25. pet voor bruine boonen, 12 A pet. voor stamslaboonen en de resteerende 12 A pet. voor diverse andere groen ten. Het derde plan is e'venals het vo rige voor 50 pet. met aardappelen ingedeeld en verder voor 12 .pet. met stamslaboonen, 7 A pet. met prorikboonen, 7A pet. met tuinboo nen, 5 pet. met stamdoperwten en -17 A pet. met bladgroenten, knol- en wortelgewassen, enz. Voor den tuin- amateur of volkstuinder is het in verschillende opzichten een voor deel en gemak om jaarlijks het teeltplan in den vorm van een plat tegrond van zijn moes- of volkstuin in teekening" te brengen. Wil een dergelijk geteekend teelt- plan volledig zijn, dan moet daarin de bestemming van ieder stuk grond voor het geheele seizohn, dus ook de zoogenaamde nateelt, zijn aange geven. Voor een ieder doet zich bij het maken van zulk een plan tenslotte ook nog de belangrijke vraag gelden: «„wat zullen de verschillende gewas sen per oppervlakte opbrengen?" Goede tuingrond kan per 10 m2 gemiddeeld voortbrengen: aardappelen: 20 kilo; peulvruchten: 24 kilo tuinboonen of 10 kilo doperwten of 28 kilo pronkboonen of 12 kilo slaboonen of 2 a-2)4 kilo droge bruine boonen. andere gewassen: 35 kilo roode bieten of 40 kilo koolrapen of 30 kilo roode- of witte kool of 50 kilo late andijvie enz. Ongetwijfeld zullen er wel ver schillende particuliere tuinen zijn, waarvan de opbrengst wat lager is, doch er zullen ook tuinen zjjn, waarvan de opbrengst hooger ligt. In ieder geval kunnen bovenstaande cijfers voor, den particulieren tuin- bezitter of volkstuinder een aanwij zing zijn voor'de afzonderlijke op pervlakten, welke voor diverse voe dingsgewassen in hun teeltplannen dienen te worden gereserveerd. Pantserslagen springende granaten oprukkende infanterie. Steunt de Nederlandsche ambulance v/h oostfront. Koninginnegracht '22 giro: S7600 's-Gravenhage. Schaakspeler: Ik moet een andere deken heb ben, want onder deze krijg ik nooit geen rust. De Weeners. Voor den beginnenden konijnen- houder is de beantwoording van de vraag van welk ras hij een dier zal 'koopen vaak 'n groot probleem, daar hij de keuze heeft uit een groot aan tal rassen en kleurslagen. Onder de tegenwoordige omstan digheden moet hierbij zeer zeker de waarde als vleeschproducent den doorslag geven. De voedselvoorzie ning is nu eenmaal belangrijker dan persoonlijke liefhebberij. Beiden zijn echter gemakkelijk te combineeren, daar we eenige uitstekende „vleeschrassen" bezitten, die boven dien tot sportdieren van den eersten rang gerekend mogen worden. Bui ten de Fransche hangoor, die tot de zware rassen behoort, komen hier voor eenige middenzware rassen in aanmerking. De dieren van deze laatstgenoemde groep hebben het voordeel, dat ze door hun geringer lichaamsgewicht minder voedsel per dag noodig hebben, en daardoor ge makkelijker te houden zijn dan de groote lassen. Tot de beste vleeschproducenten van de middenzware rassen behoo ren in de eerste plaats de Weeners, en hiervan vooral de blauwe en wit te kleurslagen. De standaard der in Nederland erkende konijnenrassen geeft over de blauwe Weeners o.a. de volgende gegevens: De lichaamsbouw is iets gestrekt, met soepele afronding van achter hand en flanken. Het lichaam is dus rechthoekig. Het gewicht van de dieren varieert van 6A tot 9 pond. Dieren van 8 pond demonstreeren meestal hat beste type. De dekkleur is van neuspunt tot staarteinde zuiver, glanzend donker staalblauw. De onderzijde van den buik en den staart zijn iets doffer. Een kleur, welke in het zwarte of lichtblauw gaat, is foutief. De kleur van den iris der oogen is grijsblauw". Bij den aankoop moet men er vooral op letten of een dier het ge blokte type vertegenwoordigt. He laas komendieren van dit type slechts in geringen getale in ons land voor. De pas beginnende konij nenhouders zuÜen dan ook wel te vreden moeten zijn met dieren, die het eenigszins benaderen. De witte Weeners hebben een helder witte pels met een fraaien glans. De kleur van den iris van hét oog is zuiver lichtblauw.,Dit is een van de typische kenmerken van dit kleurslag, welke onder de halve Al bino's gerangschikt wordt. De witte Weeners waren voor heen doorgaans kleiner dan het blauwe kleurslag, doch in den laat- sten tijd komt hierin veel verbete ring. Daarnaast komen de Weeners nog in de zwarte en grijze kleur voor. De blauwe Weeners zijn gefokt door Johann Constantin Schulz, spoor wegbeambte te Weenen-Hetzendorf- Zijn doel was een zoo groot mógelijk blauw konijn als nationaal nut-ras te fokken, dat zoowel vleesch- als bontproducent was, en een fraai type had. Schulz begon den opbouw van dit ras met een gekruiste voedster, die in verbinding met-, zwarte Vlaam- sche reuzen en gele en blauwe Lo- tharingers het uitgangsmateriaal vormde. Het resultaat was aanvan kelijk een groot blauw konijn, dat* ongeveer met de tegenwoordige blauwe Vlaamsche reuzen overeen kwam. Deze dieren kwamen in 1895 het eerst in het Prater te Weenen op de. tentoonstelling; ze hadden èen gewicht van 11-13 pond. in den loop der jaren heeft zich dit groote ras tot een middenzwaar ras ontwikkeld. De witte Weeners werden door Wilhelm Macke te Prinzendorf bij Weenen uit te licht geteekende blauwe Hollanders gefokt. Hierbij werd de blauwe licliaamskleur steeds verder terug gedrongen, zoo dat tenslotte een geheel witte Hol lander ontstond. Om ze grooter te krijgen werden waarschijnlijk blau we Weeners ingekruist. De blauwe en witte Weeners zijn dus van oorsprong geheel verschil lende dieren, die echter in den loop der jaren tot eenzelfde type zijn uit- gefokt. 3

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 5