DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ÉMIM—M I Zware succesvolle Puitsche gevechten WÊÊÊË mÊÊmÊr 1 r DuiSschland strijdt voor Europa aan het Oostfront. De bedreiging van Australië. De toestand in Batavia. Britsche afdeelingen in Cyrenaica teruggeworpen. M V.ï -V.'Vr.' De toestand in Iran. Lijst van niet beschermde vogels. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Distributie van eieren. Mussert spreekt in de hoofdstad. 2,90 r\ v ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 64. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. JKrak, Hoofdredacteur: Tj. N. Ademtf, Alkmaar. /-Jol 11 L-O T7arlzonninrfPnt-«Ji Duitsch Iegerbericht. Hoofdkwartier van den Fiihrer, 16 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend. Op het schiereiland Kertsj her haalde de vijand ook gisteren zijn massale aanvallen, die door pant serwagens werden ondersteund. Zij mislukten door den dapperen afweer van de Düitsch-Roemeen- sche troepen. De bolsjewisten le den zware, bloedige verliezen en verloren 48 pantserwagens. Zoodoende werden in de laatste drie dagen in dezen sector van het front in totaal 136 vijandelijke pant|erwagens Vernietigd. Op andere plaatsen van het Oostelijke front werden vijande lijke aanvallen tijdens een hevigen sneeuwstorm na zware gevechten afgeslagen. Sterke formaties ge- vechts- en jachtvliegtuigen onder steunden in voortdurende aanval len de gevechten te land en ver nietigden 45 vijandelijke vliegtui gen Een eigen vliegtuig ging ver loren. Bij den afweer van sterke, wekenlang herhaalde aanvallen van den vijand heeft de 134ste Saksische divisie infanterie zich bijzonder onderscheiden. Aan de Moermankust werden een groot transportschip in brand geschoten en de haven- en spoor- wegwerken in Moermansk met succes gebombardeerd. In Noord-Afrika werden vijan delijke verkenningsstrijdkrachten teruggeworpen. Een Britsch vlieg veld in het Egyptische kustgebied, alsmede militaire installaties in Tobroek werden succesvol ge bombardeerd. Bij luchtaanvallen op vijandelijke autocólonnes in het Oostelijke gebied van de Cy- renaica werden verscheidene voer tuigen iri brand geschoten. Op Malta vielen Duitsche ge- vechts- en jachtvliegtuigen -over dag en 's nachts Britsche 'vlieg velden en luchtafweerstellingen, alsmede de militaire installaties van La Valetta aan. Motortorpedobooten vielen in het Kanaal een Britsche formatie torpedojagers aan en torpedeerden een torpedojager, die na twee he vige ontploffingen in de golven verdween. In een ander gevecht werd een Britsche kanonneerboot zoo zwaar getroffen, dat aangeno men kan worden dat ook deze verloren is gegaan. Een eigen motortorpedoboot werd zwaar be schadigd en ging, nadat de gevech ten waren afgeloopen, bij het wegsleepen ten onder. In het centrale gedeelte van den Atlantischen oceaan heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britsch koopvaardijschip van 2000 ton tot zinken gebracht. Bij de gevechten van 13 Maart heeft opperwachtmeester Schroe- del, stukscommandant van een af- deeling stormgeschut acht vijan delijke pantserwagens, "waaronder drie zware, stukgeschoten. Dinsdag 17 Maart 1942 Japanners trekken op naar Port Moresby. Stockholm, 16 Maart. (D.N.B.) Naar Radio New York omtrent den strijd op Nieuw-Guinea meldt, banen de Japanners zich steeds verder een weg door het oerwoud'in de rich ting van Port Moresby. Voorts meldt radio New York, dat de Japansche luchtmacht tijdens het weekeinde de ten Noorden van Australië gelegen eilanden gebom bardeerd heeft. De houding van Australië. Tokio, 16 Maart. (Domei.) ,.Alle aanwijzigingen duiden erop, dat Australië hetzelfde lot zal onder gaan als Nederl.-Indië, zoo verklaar de de woordvoerder van het inlich tingenbureau Tomokazoe Hori op de persconferentie op een vraag naar de reactie op de rede van Tojo. Volgens berichten in de pers schijnt de Australische minister van oorlog Francis Forde instructies te hebben gekregen om de Japansche strijdkrachten aan te vallen, hoewel uit de berichten niet is op te maken wie een dergelijke order heeft ge geven en waar de aanval op de Ja pansche strijdkrachten zal beginnen. Vervolgens zeide de woordvoer der: „Het schijnt, dat Australië de bedoelingen van minister-president Tojo, welke zoo duidelijk tot uiting komen in zijn jongste rede, niet kan begrijpen. Indien dit zoo is, dan is het erg jammer voor het geheele Australische volk". De verdediging. Stockholm, 16 Maart. De Londen- sche Times gewaagt van de absolute noodzakelijkheid, Australië als het laatste overgebleven steunpunt der geallieerden te houden. De onverbiddelijke feiten der geographie en strategie, aldus de Times, maken dit in de eerste plaats tot een Amerikaansche verant woordelijkheid, overwegingen van militaire veiligheid hebiben den Ver. Staten belet, de wereld en daarmede ook den vijand te vertellen, welke stappen zij nemen om aan hun ver antwoordelijkheid te voldoen. Het is echter bekend, dat reeds Ameri kaansche versterkingen in Australië zijn aangekomen en dat er nog meer zullen worden gezonden. De leidende rol, die de Ver. Sta ten bij de verdediging van Australië - moeten spelen, motivert de Times met .het gevaar, waaraan de Brit sche eilanden door hun Europeesche tegenstanders bloot staan, zoodat het onverantwoordelijk zou zijn, sterke strijdkrachten voor Groot-Britannië naar de Zuidzee te zenden. In ver band hiermede verklaart het blad voor verplaatsing van den totdusver te Londen gevestigden Zuidzeeraad naar Washington te zijn. Verklaring van Australischen gezant in Washington. Stockholm, 16 Maart. (A.N.P.) De Australische gezant in de V.S., Casey, heeft Maandag verklaard, dat „de tijd gekomen is, dat de geallieerde naties tot den aanval op den tegen stander moeten overgaan om Austra lië te verdedigen. Wij kunnen het ons niet permitteeren nogmaals te falen. Wij mogen niet danken aan 1843, maar moeten aan 1942 aan het heden denken". Aanval van Australische bommenwerpers op Dilli. Stockholm, 16 Maart. (A.N.P.) De Londensche berichtendienst meldt, dat volgens een communiqué uit Canberra Australische hommen- werpers de hoofdstad van Portu- geesch-Timor, Dilli, hebben aange- vallen. Tokio, 15 Maart. (D.N.B.) De correspondent van de Nitsji Nitsji Sjimboen in Batavia wijst er op, dat de snelheid van den Japanschen opmarsch den Nederlandschen strijdkrachten geen tijd heeft ge laten tot een effectieve uitvoering der politiek van „verschroeide aarde". De hoofdstad van Neder- landsch Indië keert, na de Japan sche bezetting op 5 Maart, weer terug tot het normale leven. De gas- en waterleidingsdiensten zijn nog in don avond van den eersten bezettingsdag hervat en sedert 10 Maart is het tramverkeer weer gaande. Alle cultureele inrichtin gen, zooals bibliotheken, musea enz. zijn onbeschadigd en de maat regelen voor de heropening wor den bespoedigd. Op 10 Maart heeft een der verschillende radiozenders der stad zijn dienst hervat en er worden berichten in het Neder- landsch en Maleisch uitgezonden. De telefoondienst is Zaterdag her opend. Italiaansch Iegerbericht. Rome, 16 Maart (Stefani). Het 653e weermachtsbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica zijn vijandelijke afdeelingen, die door artillerie en pantserwagens werden gesteund, met gevoelige verliezen door onze verkenningsafdeelingen teruggeworpen. Bij een verwoed gevecht boven El Adem tegen strijdkrachten, die in aantal aanzienlijk sterker waren, hebben Italiaansche jagers een nieuw succes behaald door vier En- gelsche vliegtuigen neer te halen en verscheidene andere te beschadi gen. Op den terugweg viel onze for matie met succes een vijandelijke autocolonne aan en schpot eèn tien tal auto's in brand. Een onzer toe stellen is niet teruggekeerd. In het centrale bekken der Mid- dellandsche zee hebben Duitsche ja gers bij herhaalde aanvallen drie spitfire's vernield. De vijand heeft een lucht- en vlootbombardement op Rhodes uit gevoerd. Er werd geen enkel mili tair doel getroffen. Enkele gebou wen. waaronder de orthodoxe kathe draal, kregen lichte schade. Zeven burgers werdén gedood en tien an deren gewond. DE NEDERLAAG DER GEALLIEERDE VLOOT. Uit Stockholm, wordt door het D. N. B. gemeld: Een ernstig ongeluk en een betreurenswaardig verlies, zoo noemt de Britsche berichten dienst in aansluiting op het com muniqué der admiraliteit de neder laag der geallieerde vloot bij Java. Het verlies van eenige duizenden geoefende mannen is een zware slag en het evenwicht tegenover Japan heeft 'zich nog verder ten nadeele der geallieerden verschoven. Deze overheerschende positie der Japan-, ners ter zee tezamen met hun meer derheid in de lucht maakt een Ja panschen aanval op de voorposten van Australië mogelijk. Met betrekking tot de militaire situatie in Birma wordt in hetzelfde commentaar van den Londenschen berichtendienst opgemerkt^ dat het ergste is het ontbraken van ravitail- leerings- en versterkingsmogelijkhe den. Voor het overige is de toestand in het geheele gebied afhankelijk Van de resultaten der besprekingen van sir Stafford Cripps. HELDENGEDENKDAG. Overzicht op het Binnenhof tijdens derede van den Weermachtsbevelhebber in Nederland, Generaal der Vliegers, Fr. Christiansen. (Polygoon-Meyer) yPfPfPl I - i HELDENGEDENKDAG. De Weermachtsbevelhebberin Nederland, Generaal der Vliegers Fr. Christiansen, bij de kranslegging op de graven der gevallenen. Rechts: Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart. Polygoon-v. BUsen) VRIJWILLIGERS VAN H^T LE GIOEN NEDERLAND. Een der vele flinke jongens van het Vrijwil ligers Legioen Nederland. In de rijen der Waffen S.S. strijden zij schouder aan schouder met hun Duitsche kameraden en met de mannen van alle Germaansche naties, tegen den wereldvijand, het bolsjewisme. (S.S. P.K. Klerk-Vrijw.Leg Nr.derland-Fellinga) DE STRIJD IN BIRMA. Tokio, 16 Maart (D.N.B.) Japan sche luchtstrijdkrachten hebben volgens frontberichten van 'n bases bij Rangoon voortdurend aanvallen ondernomen op militair belangrijke installaties van den tegenstander ten N. van de Birmeesehe hoofdstad. Zoo vielen vrij groote formaties Zaterdag vijandelijke stellingen op ongeveer 130 km ten N.O. van Ran goon aan en vernietigden daarbij vijandelijke tanks en vrachtauto's. Aangenomen kan worden, dat de vijand na^zijn terugtocht uit Ran goon zich heeft genesteld tusschen de beide spoorlijnen, die van Ran goon naar het Noorden leiden. De positie der geallieerde troepen zeer netelig. Stockholm, 16 Maart (A.N.P.) Om trent den strijd in Birma bericht de Engelsche nieuwsdienst, dat de posi tie der geallieerde troepen zeer nete lig is. Zij zijn afgesneden van den oceaan en hun watervoorziening levert buitengewone moeilijkheden op Ook is de landweg naar de Voor- Indische ravitailleeringsbasis on bruikbaar geworden. Denemarken en de strijd tegen de bolsjewisten. (A.N.P.) - Het eer ste contingent van hejt Deensche Fin- land-l<jgioen is, volgens telegrammen uit Helsinki, in Aboe aan land ge gaan. Nog voor het eind dezer maand zal dit contingent onder Deensche commando deelnemen aan den strijd tegen de bolsjewisten. Ballonversperring rond Haifa. (D.N.B.) - De militaire autoriteiten van Palestina -hebben een ballonver sperring tegen luchtaanvallen om de stad Haifa aangebracht. Voorts wordt gemeld, dat een brandweerafdee- ling uit Londen is aangekomen, die gespecialiseerd- is in het blusschen van brandbommen. In alle Palestijn- sche steden zijn algemeene luchtbe- schermingscursussen voo-r de bevol king geopend. SLÉCHTS WEINIG ANGLO- AMERIKAANSCHE KRIJGS GEVANGENEN OP JAVA. Onbekende basis, 16 Maart (Do mei). Een concreet bewijs van de verraderlijke houding van Engeland en Amerika jegens Ned.-Indië werd aan het licht gebracht, toen een on derzoek ter plaatse uitwees, dat er een verrassend klein aantal Brit sche, Amerikaansche en Australische krijgsgevangenen op Java gemaakt is. In weerwil van het enorme aan tal Ned.-Indische krijgsgevangenen, bedroegen de Amerikaansche gevan genen slechts 400, die krijgsgevan gen gemaakt zijn in de omgeving van Bandoeng en een honderdtal anderen, die gevangen genomen zijn meer in het O. deel van Java, een totaal dus van slechts 500, onder wie een kolonel. Onder de Britsche krijgsgevangenen bevonden zich twee generaal-majoors. De voor naamste oorlogsbuit die de Japan ners op de Amerikanen veroverden bestond uit 93 automobielen, 8 stuk ken veldgeschut, 19 machinegewe ren, 319 automatische en gewone ge weren, 80.000 patronen. .Het onder zoek naar het op de Britten buitge maakte materiaal duurt nog voort, doch volgens de voorloopige inlich tingen werden 76 kanonnen, 90 ma chinegeweren, 6000 geweren en 600 automobielen veroverd, hetgeen bij elkaar een onbeteekenend percenta ge is van den totalen oorlogsbuit op Java. ITALIAANSCHE LUCHTMACHT BEHEERSCHT DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Rome, 16 Maart (D.N.B.) In toon aangevende militaire kringen geeft men een uiteenzetting van den toe stand aan het Middellandsche Zee front, waarin gezegd wordt, dat de bedrijvigheid der Italiaansche vloot toeneemt, waardoor het verkeer tus schen Italië en de Afrikaansche kust gehandhaafd blijft. De positie in de Middellandsche Zee is thans precies de omgekeerde van die_ bij het begin der vijandelijkheden. Overal, e'n vooral in de Middel landsche Zee, is de Britsche heer schappij ter zee verlamd. Vooral door een toenemende actie der lucht macht en doo~ de gunstige ligging der steunpunten beheerschen de Ita liaansche vliegtuigen de geheele Middellandsche Zee. Terwijl de spil- mogendheden hun voorraden gere geld naar Libye kunnen zenden, moet de Engelsche aanvoer om Kaap de Goede Hoop geleid worden. Eèn andere factor, die voor de spil positief en voor haar tegenstanders negatief is, wordt gevormd door de steeds toenemende scheepsverliezen van Engelschen en Amerikanen. Meer en meer moeten dezen afgele gen 'zeewegen zoeken, zonder dat daardoor de veiligheid der transpor ten wordt vergroot. De oorzaak van Veel ellende, de winter, is heen! Nog gitten wij met de gevolgen! Gedenkt de laatste Winterhulp- collecte op 20 en 21 Maart, Iran ondervindt geleidelijk sterker de gevolgen van de Britsche bezet ting en niet zoozeer van Britsche dan van bolsjewistische zijde. Het is reeds geruimen tijd geleden, dat de Engelschen niet krachtig genoeg waren of wellicht niet krachtig genoeg wilden zijn om den steeds grooter wordenden invloed der bols jewistische elementen in Iran in toom te houden. Van bolsjewistische zijde wordt Iran steeds meer als een veroverd gebied beschouwd, waarin men naar willekeur kan optreden en de be volking ondervindt steeds meer wat het zeggen wil, door het barbaren dom onderdrukt te worden. Thans schijnt men van bolsjewistische zijde aan te sturen op inlijvng van een deel van het Iraansch gebied bij de Sovjet-republiek en er schijnen reeds plannen te bestaan tot bezet ting van Iran, terwijl de Britsche troepen zich in dat gebied zouden terugtrekken. Men constateert hier zeer duide lijk den invloed van de tusschen Eden en Stalin gemaakte afspraken, waarbij de Engelschen zich, om de vriendschap en medewerking der bolsjewisten te behouden, steeds meer schikken naar de wenschen van Stalin en zijn trawanten. v Iran bewijst eens te meer, dat men geen vertrouwen kan hebben in Britsche beloften, wanneer Groot- Britannië de toezegging doet, dat een bezetting slechts ten doel heeft staat en volk tegen alle schadelijke in vloeden van buiten in bescherming te nemen. EEN INTERVIEW MET DEN G.-G. VAN NED.'-INDIE. Tokio, 16 Maart. (Domei). Jhr. mr. dr. Tjarda van Starkenborgh- Stachouwer, de gewezen G.-G. van Ned.-Indië, heeft zijn eerste inter view sinds zijn interneering toege staan aan de Nitsji Nitsji. Jhr. Tjarda leidt thans een een voudig bestaan in een kleine villa op 5 kilometer van Bandoeng, die voor hem is ingericht door de Japansche autoriteiten. In zijn omgeving bevin den zich 12 hooge ambtenaren. De gewezen G.-G. spreekt zelden en brengt zijn tijd in hoofdzaak door met het lezen van detective-verhalen en met wandelen in zijn kleinen rozentuin. Tijdens het persgesprek gaf jhr. Tjarda uiting aan izijn verontwaardi ging over het verzuim van Engeland en Amerika hulp naar Ned.-Indië te zenden. Tevens prees hij de vecht- capaciteiten van den Japanschen soldaat, die hem ten zeerste hadden verbaasd. Hij verklaarde voldaan te zijn over zijn behandeling door de Japansche legerautoriteiten, de om standigheden in aanmerking geno men. Op de vraag van den correspon dent, waarom de heer Tjarda Java niet voor den inval der Japanners had verlaten, antwoordde deze: Ik achtte het 't beste te blijven en voorts kon ik toch ook niet weggaan, nadat ik aan de ambtenaren had meegedeeld, dat zij, ook al zou Java in handen der Japanners vallen, ge legenheid zouden krijgen onder de Japansche autoriteiten het plaatselijk bestuur voort te zetten. De gewezen G.-G. verklaarde in antwoord op een vraag, dat de Ja pansche geïnterneerden met uitzon dering van den consul-generaal Isjizawa naar Australië waren over gebracht ter beveiliging van hun leven, omdat het zeker was, dat Ned.-Indië in den maalstroom van den oorlog.zou worden meegesleept. DE ZEESLAG BIJ JAVA. Genève, 16 Maart (Afip). Het com muniqué van de Britsche admirali teit, dat Zaterdag te Londen is be kend gemaakt, zegt dat de geal lieerde vloot tijdens den zeeslag bij Java vijf kruisers heeft verloren: „Perth" (Australië), „E se ter" (Enge land), ..Houston" (Ver. Staten), „de Ruyter" en „Java" (Ned.) Voorts werden vijf torpedojagers in den grond geboord, de Britsche schepen „Electra", Jupiter", „En- fcounter" en „Stronghold" en het Ne- derlandsche schip „Kortenaer". De torpedojager „Evertsen" (Ned.) wordt als verloren beschouwd. Men heeft nog niets vernomen om trent de kleine schepen en hulp schepen, die zich in de wateren van Java bevonden. 's-Gravenhage, 16 Maart. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van op voeding, wetenschap en kultuurbe- scherming, waarbij wordt bepaald, dat in het geheele rijk niet zullen behooren tot de beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936: a. gedurende het tijdvak van 1 April 1942 tot en met 31 December 1942: de schollevaar, de houtduif, de ekster, de Vlaamsche gaai en de bonte kraai; b. gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1942 tot en met 31 Decem ber 1942: de blauwe reiger, de sper wer, de zilvermeeuw, de kokmeeuw en de mantelmeeuw; o. gedurende het tijdvak van 1 Juni 1942 tot en met 31 October 1942: de spreeuw. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 17 Maart onder: 19.47 18 Maart op: 7.49 MAAN 17 Maart op: 8.13 onder: 29.27 25 Maart Eerste kwartier. 's-Gravenhage, 16 Maart. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en vissdherij maakt bekend, dat in alle gemeenten be paalde detaillisten zijn aangewezen, die zoodanig met eieren worden be voorraad, dat zij regelmatig in de gelegenheid zijn te leveren tegen af gifte van rantsoenbonnen. De namen en adressen van deze detaillisten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke distributiediensten. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat eieren, welke niet van een door de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee vastgesteld merkteeken (stempel) zijn voorzien, buiten de distributie vallen en der-, halve zonder bon verkrijigbaar zijn. Hieronder vallen kippen- en eenden eieren afkomstig van producten, die geen krachtvoer krijgen toegewezen en een eventueel- overschot aan kip pen- en eendeneieren afkomstig van producten, die dit krachtvoer wel toegewezen krijgen. (ANP). In de groote zaal van het Concertgebouw heeft de leider der N. S. B., ir. Mussert, gisteravond het woord gevoerd. „Ons volk verkeert in lichameHj- ken nood", aldus de heer Mussert o.m., „maar meer dan deze is de geestelijke nood van dezen tijd. Een groot deel van ons Nederlandsche volk wil geen ongelijk erkennen en toch ware het wel goed, als het dat deed". Na gesproken te hebben over „den toestand van ons volk, dat zich in somberheid, in een gevoel van onmacht, verbittering en haat stuurloos laat drijven en geen blij heid meer'kent", zeide spr.: „nog ooit is ons volk zoo voor den gek gehouden als in de periode Sept. 1939 tot Mei 1940. Men maakte ons wijs, dat onze bewapening uitste kend was en toen eenmaal de oor log over onze grenzen kwam, was het in 4% dag afgeloopen. Terwijl honderden vielen voor de verdedi ging van ons vaderland, knepen de schuldigen 'er tusschenuit. Er kwam een kort oogenblik van bezinning; 24 uur raakte men het geloof in de dierbarèn kwijt, maar toen begon het weer". „Na 15 Mei 1940" zoo ging spreker voort „begint het nieuw ste tijdvak: ons land als bezet ge bied. Het is niet prettig, maar laten degenen die kankeren, twee dingeii bedenken: ook de Duitsche soldaten, die huis en goed, vrouw en kind hebben achtergelaten, vechten niet voor hun pleizier. Als zij er niet wa ren, zou Engeland zijn gekomen en dan zou het er heusch niet pretti ger uitzien". Zoo kwam spreker tot, wat hij noemde, de groote misdaad: het ver lies van Indië. „Ik heb het aan zien komen met Indië, reeds twee jaar lang. Alles wat er gedaan werd, geleek als twee druppels water op wat hier voor Mei 1940 geschied was. De pu blieke voorlichting was in handen van EngelschAmerikaansch. Joodsche ophitsers. Op instignatie van Engeland werden de econo-- mische onderhandelingen met Ja pan anderhalf jaar gerekt en alles werd gedaan om Japan tegen In dië in het harnas te jagen". Op de vraag hoe we uit den put komen, wilde spreker allereerst antwoorden, hoe het niet moet. „Er zijn er velen, die maar steeds blij ven „afwachten". Engeland wint toch, is hun parool. Maar de wer kelijkheid zou dan zijn dat niet Engeland zou winnen, maar het bolsjewisme, het Joodsche kapi taal uit Amerika. Indien er geen nationaal-socia- lisme en geen fascisme waren ge weest, zou er nu geen Europa meer zijn. Deze wereldrevolutie beteekent het einde van het kapi talistische tijdvak, het einde van van de Fransche revolutie, het ontwaken der volken en aaneen sluiting van Europa". Ir. Mussert eindigde met een beroep op de N. S. B.-ërs. „Onze taak is het, ons, volk, niettegen staande alles wat het tegen ons misdaan heeft, dit alles bij te brengen, het ontvankelijk te ma ken voor een Germaansch, voor een Europeesch bewustzijn, onder leiding van den door God geroe pen leider". Vervolgens werden het zesde cou plet van het Wilhelmus en het lied „Wij zijn de zwarte soldaten" gezongen.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1