v. - iJ HET ZWARTE PAARD DeKwalifeils-Tandpqsfa Hateriaalbesparing. Duitsehers gelieven hiervan kennis te nemen. RADIOPROGRAMMA FEUILLETON DE HOEVE De Nationale Jeugdstorm en Neerlands toekomst. De zware plicht voor de komende generatie. Pagina 2. in Biimai i ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 18 MAART 19*2. Pagina 3. GESCHIEDENIS DUIMPJE! modern sprookje. stond niet in de roote o broers en dag de jongens gingen opzoeken :h, toen.... begon- :t woud de groote te loopen, Klein itende. Deze zou Is hij niet buiten- sweest was. Want voor het vertrek elsteentjes gevuld erweg regelmatig En toen hij daar et bosch stond, i, toen keérde hij terug en ging n kiezelsteentjes s het verhaal uit Sn nu komt daar gedij ker dezelfde nieuwe en meer Of beter nog, een man volgde het sin Duimpje, zij werking van een ras een zekere J. :recht stond met B. n het begih van :ans gezien, om •we en 50 kg boo- ihandelaar Ver te ontfutselen, lan en de politie- stte zich met het het niet moeilijk, de sneeuw een n dit spoor vol- j de woning van rar werd natuur- iaan en de tarwe 1 te voorschijn, i was verstopt in endiefstal. Hij de tarwe willen n beschouwde al- ;r als smokkel- eerst als getuige klaarde, dat ze e zakken wegge- er slee naar de Iden getranspor- rklaring bleef G. officier vroeg zen achtende aanden. 5 verdediger op- meende, dat higr sprake was. Ver lens hem niet om r zijn aandeel in het koopen van s verdachte ge* ten laste geleg ig de. officier een f. e zaken over een che Beurs» che Bank N.V. Alkmaar. 8 Maart 1942 SN. Vor k. 141 9tiö/16 l J00u/l6 0 II 10L5/S L938 96% S4Vs GEN .148 r. 148 .1191/j 120 1141/s 1141/, ank 80 80 NL. e .153 153 110% 112% .320 320 .149 152 ezit 250 253 CH. .232 238 .142 143 (nie 14b 148 i 711/, 74 .232 238 .140 144 .118 120 86 90 721/4 72 76 in 125 127 jn 971/5 160 ot .158'/, .134 137 .126 126 .148 153 1271/3 129 lu. 40 99 1001S/16 100% 1 OtJEN JAS; IHULP LE 'KAS ■21 MAAKT MEDERLAND en Buitenland maar. jfdred. D. A. Daalder, Bergen. G. H. W. ter "s-Gravenhage, 18 Maart (ANP). Wij zien duidelijk in, dat de gewel dige taak, die ons niet alleen wordt aangewezen door den economischen nood dezer tijden, doch ook door den vorschenden blik in de toe komst, slechts dan kan worden ver richt, wanneer boven het egoisme van ieder afzonderlijk, het belang van het algemeen den doorslag geeft". Op duidelijke en ondubbelzinnige wijze heeft Adolf Hitler met deze woorden te verstaan gegeven, dat na bverwinning van de invidualistiscn- liberalistische opvatting en ideolo gie, voortaan bij de jeugdige volke ren, die medewerken aan den op bouw van Europa en de wereld, bo ven elk persoonlijk belang van den afzonderlijken mensch, de belangen van de gemeenschap, en boven elk persoonlijk voordeel het gemeen schappelijk welzijn van het volk moeten staan. Daarmede is nog eens nadrukkelijk onderstreept, dat al leen de gemeenschappelijke presta tie onder bekwame leiding ln staat Is, den tijd van een volk in nood te boven te komen, om uiteraard dan ook na het overwinnen der moeilijk heden allen aan de resultaten van den strijd te laten deelhebben. Ook de arbeid van beroepsgroepen en organisaties van het openbare le ven heeft slechts beteekenis wan neer hij dient tot het welzijn van het geheel. Dit geldt uiteraard voor al voor het economische leven van een volk, voor de industrie van een land en voor de daarin Werkende en Scheppende techniek. Een belangrijk deel van elk inge nieurswerk is altijd geweest om met een zoo gering mogelijk ver bruik van materiaal en grondstof fen, arbeidskracht en energie, pro ducten van maximale perfectie te scheppen. Het werk van den inge nieur wordt echter zeer bemoeilijkt door de omstandigheid, dat het handhaven der vervaardiging van vele dingen van dagelijksch gebruik eenvoudig niet meer mogelijk is en verantwoord kan worden, doordat de metalen onregelmatig over de wereld verdeeld zijn en er een aan zienlijk verbruik van schaarsche me talen is. Duitschland heeft sinds vele jaren zijn bijzondere aandacht geschonken aan de kwestie van de metaalpositie in de Europeesche landen en van het metaalverbruik ter dekking van de behoefte aan goederen van het Europeesche bedrijfsleven. Indach tig de verplichting van alle volke ren tot den gemeenschappelijken opbouw van ons Europeesche con tinent, is het Duitsche volk bereid het resultaat van zijn moeizaam on derzoek op dit gebied aan zijn Euro peesche nabuurlanden ter beschik king te stellen. Steeds weer werd door vergade ringen, besprekingen en tentoon stellingen het denkbeeld van ma teriaalwijziging en materiaalbespa ring als dwingend gebod van onzen tijd onder de ingenieurs verspreid. Met de oprichting door den Rijks commissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied van de mate- riaalbesparingscommissie en de be noeming van den materiaalbespa- ringscommissaris is thans aan dezen arbeid ook voor Neaerland een richting gegeven, waarin de stelsel matige uitvoering der maatregelen die in het belang zijn van het Ne- derL volk, gewaarborgd zal zijn. Eenige honderden fabrieken der Ne derlandsche industrie en alle voor het verbruik van materiaal en grondstoffen verantwoordelijke Ne- derlandsche instanties zijn tot sa menwerking onder Duitsche leiding opgeroepen. Op 20 Maart a.s. vindt de eerste groote vergadering plaats van al de ze instanties met de in de fabrieken der Nederlandsche industrie be noemde gevolmachtigden inzake het materiaalverbruik. Gaarne reiken de aan ervaring rijker geworden Duitsche ingenieurs hun kameraden in Nederland de hand. Zij willen hen helpen om reeds thans, tijdens den oorlog, in Nederland de moge lijkheid te scheppen, voor hun wer kende medemenschen in het be drijfsleven na den oorlog niet alleen het juiste arbeidsveld te verkrijgen, doch hen ook aan den grooten ko menden opbloei van het sociale le ven te laten deelnemen. COR VAN DER LUGT MELSERT 25 JAAR TOONEEL-DIRECTEUR. Gister heeft de heer Cor van der laigt Melsert in alle stilte zijn 25- ajrig jubileum als tooneel-direceur herdacht Op 17 Maart 1917 richtte hij n,L „Het Hofstad Tooneel" op. De jubilaris heeft zich aan elk hul de- en feestbetoon onttrokken. PLAKKEN VAN RENTEZEGELS DOOR WERKGEVERS. 's-Gravenhage, 17 Maart. Bij her haling doet zich het geval voor, dat een werkgever geen rentezegels op de kaart van een arbeider heeft ge plakt. Tegenover den Raad van Ar beid wordt dan als verontschuldi ging voor. het niet nakomen van deze wettelijke verplichting aange voerd, dat de betrokken arbeider in gebreke bleef zijn rentekaart bij de loonbetaling ter beplakking over te leggen. Dit laatste is dan vaak het gevolg van de omstandigheid, dat de arbeider de rentekaart niet in zijn bezit heeft, doordat deze nog berust bij een vorigen werkgever, die de kaart, na beëindiging der dienstbetrekking, niet aan den ar beider ter hand stelde. Het verdient daarom aanbeveling, dat werkgevers; die door een om standigheid, zooals hier bedoeld, niet in staat zijn op tijd te plakken, daarvan den raad van arbeid kennis- geven, die gaarne bereid is te bevor deren, dat de arbeider weder in het bezit van zijn kaart komt. Hierdoor voorkomt de werkgever het onaangename van een navorde ring, terwijl hij zich tevens vrij waart voor een mogelijke verhoo ging der navordering met 10 pet. Onnoodige moeite en extra kosten worden aldus voorkomen. DUITSCHE TENTOONSTELLING VAN BOEKEN TE UTRECHT. Utrecht, 17 Mrt. Hedenmiddag om drie uur is in Paushuize, de ambtswoning van den commissaris in de provincie Utrecht, den heer W. B. Engelbrecht, de tentoonstel ling „Het Duitsche wetenschappe lijke boek" geopend, voor welke openihg een groote belangstelling bestond. Onder de vele aanwezigen merkten wij o. m. op den Kreizin- spector der N.S.D.A.P., prof. dr. Nieschulz, den Beauftragte van den Rijkscommissaris Bereichslei- ter Sommer, den Ortskommandant majoor Creutzinger, den commis saris van de provincie Utrecht den heer W. B. Engelbrecht, den secr.- gen. van het hoofdkwartier der N.S.B. ir. Huygen, het hoofd van de afd.algemeene zaken van het hoofdkwartier der N.S.B.de Block van Scheltinga, dr. Koenraad Keyer, leider van het medisch front, den provincialen boerenlei der Blaauwendraad en verder vele vertegenwoordigers van N.S.D.A.P. en N.S.B., Jeugdstorm, Winterhulp, S.S. en andere instanties. Bereichsleiter Sommer sprak een kort welkomstwoord. De openings rede werd hierop uitgesproken door dr. Plutzar, den leider van de hoofdafdeeling voor wetenschap, volksontwikkeling en kultuurzorg binnen het commissariaat-generaal voor bestuur en justitie. De heilzame werking van Lux Toilet Zeep was een gevolg van de bijzonder tljne grondstoften, die hierin verwerkt waren. Déze zijn helaas niet meer te krijgen, zoodat de fabricage is stopgezet. Maar niemand zal Lux Toilet Zeep kunnen verge ten, de zachte, blanke, delicaat geurende zeep, die zoo ver- Irisschend was voor een ver moeide huid. OEZB BEROEMDE ARTIKELEN BLIJVEN IN HAAR GEDACHTEN LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N V. LTZ 191-0409» INLEVERING VAN GEBRUIKTE POETSLAPPEN. 's-Gravenhage, 17 Maart. Bij de groote schaarschte aan grondstoffen van allerlei aard is het een dwin gende noodzaak geworden, van de in onsland aanwezige materialen zoo min mogelijk verloren te laten gaan. Oude, gebruikte artikelen vinden thans een nuttige bestemming als grondstof voor nieuwe producten, afgewerkte stoffen worden door re- genereeren opnieuw bruikbaar ge maakt. In het kader van deze actie heeft het Rijksbureau voor oude materia len en afvalstoffen thans een rege ling getroffen, volgens welke de verbruikers van poetslappen, ver vaardigd uit lompen, (machinefa brieken, garages, werkplaatsen e.d.) bij het koopen van gewasschen poetslappen eenzelfde gewichtshoe- veelheid aan gebruikte, vette of olie houdende poetslappen zullen hebben terug te leveren aan den leveran cier der gewasschen poetslappen of aan een erkenden lompenhandelaar. De poetslappen, welke minstens 20 pet. olie of vet bevatten, worden door de verbruikers gezonden aan Groot's extractiefabriek N.V. te Wormerveer, die de zich in de vette poetslappen bevindende oliën en vetten door extractie Uaaruit terug wint. Daarna heben de ontoliede poetslappen op de gebruikelijke wij ze nog een wassching en ontsmet ting te ondergaan in een door het bovengenoemde Rijksbureau erken de poetslappenwasscherij. Gebruikte poetslappen, die minder dan 20 pet. olie of vet bevatten, wórden recht streeks aan een poetslappenwassche- rij gezonden. Niet alleen de terugwinning van smeeroliën en vetten, maar ook het behoud van waardevol textielmate riaal, dat tot nu toe doorgaans na eenmaal gebruik der poetslappen verloren ging, is het doel van deze regeling. Voor nadere bijzonderheden wor den belanghebbenden verwezen naar de in de bladen op te nemen desbetreffende officieele publicatie. MAATREGELEN T.A.V. SURROGATEN. Een prijsregeling: op komst. (Van onzen Haagschen correspondent. Naar wij vernemen, zijn ingrijpen de maatregelen te verwachten ten aanzien van de productie en den handel in surrogaten. Door de oorlogsomstandigheden zijn de surrogaten een steeds be langrijker plaats in de samenleving gaaan innemen, waardoor verschil lende aspecten hiervan een nadere overweging gewenscht doen zijn. Men denke hierbij aan de kwestie der volksgezondheid; aan de vraag, of er inderdaad behoefte bestaat aan een bepaald surrogaat; aan de overweging, of de voor een surro gaat benoodigde grondstoffen niet elders nuttiger besteed kunnen wor den, e.d. Ook de vraag, of een be paalde fabrikant redelijkerwijze wel in staat geacht kan worden, een door hem aan de markt gebracht of te brengen surrogaat te vervaardi gen, is niet van belang ontbloot. Sinds e enigen tijd worden enkele dezer dingen ondervangen door de instelling van de z.g. surrogatencom- missie, van welker goedkeuring het afhankelijk is, of een vervangings middel al of niet in den handel ge bracht mag worden, Waarbij zij zich voornamelijk bezig houdt met de samenstelling der producten; dus of zij al of niet schadelijk zijn voor de volksgezondheid en of de beschik baarstelling van grondstoffen ervoor gewettigd is. Het zou in de bedoe ling liggen, aan de bevoegdheden dezer commissie eenige uitbreiding in bovengenoemden zin te geven. Met de prijzen bemoeit zij zich ech ter in het geheel niet. Thans zal evenwel door een bin nenkort te verschijnen Vervangings- middelenbesluit aan eiken fabrikant de verplichting worden opgelegd, alvorens zijn product in den handel te brengen, toestemming hiertoe aan te vragen bij den Gemachtigde voor de Prijzen, onder overlegging van een kostprijsberekening. De ver koopsprijs zal dan onder goedkeu ring van genoemden Gemachtigde worden vastgesteld. Naar ons no,g ter oore komt, zou een en ander ertoe leiden, dat een niet gering aantal bestaande surro gaten hierdoor aanzienlijk goedkoo- per zal moeten worden. Clandestiene alcoholstokerij. - Ambtenaren van de belastingen te Enschedé hebben met assistentie der politie zich toegang verschaft tot een perceel aan de Vlierstraat, waar een compleet distilleertoestel werd ontdekt, alsmede een hoeveelheid sterke drank, welke vermoedelijk uit suiker is bereid. Men stookte het toestel met gas, dat men betrok bui ten den meter om, waarvoor de buis was omgeleid. De bewoner en diens helper zijn in verzekerde bewaring gesteld. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid maakt bekend: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betref fende de registratie van Duitsehers waren alle in Nederland woonach tige Duitsehers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats bevoegde regi stratie-bureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tot nu toe door on wetendheid niet aan deze verplich ting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in verzuim zijn, worden hier mede onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, uitgenoodigd, zich schriftelijk of mondeling bij de bureaux van de politieofficieren bij den gevolmach tigden van den Rijkscommissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmelding eveneens moet geschieden in alle ge vallen waarin personen, die tot het Duitsche volk behooren of van Duit sche afstamming zijn, in twijfel ver- keeren met betrekking tot hun na tionaliteit of als personen zonder nationaliteit worden aangemerkt. Een eventueel vroeger ontvangen be richt van een officieele instantie, volgens hetwelk men de Duitsche nationaliteit heetf verloren, bevrijdt niet van de plicht tot aanmelding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitsehers uit 'het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten-Duitschers en voor volks-Duitschers uit de Oost gebieden. De aanmelding dient alsnog uiter lijk tot en met 21 Maart 1942 te ge schieden. Bij minderjarigen is de op voeder, ook wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen tweeden aanmeldingster mijn verantwoordelijk. Gez. RAUTER, SS-Gruppenfiihrer und Generalleutnant der Polizei. Inval in speelhuis. - De Haag-, sche politie heeft Zaterdagmiddag een inval gedaan in een speelhuis aan den Rijkswijkschen weg. In een der achterkamers op de bovenver dieping trof zij elf mannen en twee vrouwen aan, die roulette speelden. Een tafel met een groen kleed, een roulette en bijbehoorend materiaal, waaronder pl.m. 200 fiches, alsmede een bedrag van ongeveer 360, dat op tafel lag, werden in beslag geno men. DONDERDAG HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gr.pl. 7.45 Ochtengymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.Ochtendgymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.30 Zang met pianobegeleiding. 11. Voor de kleuters. 11.20 Viool met pianobegeleiding en gr.pl. 12.0 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Alma nak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 13.De vroege snijbloemen. 13.15 Gerard van Kre velen en zijn orkest en soliste. 14. Zang met pianobegeleiding. 14.30 Klarinet en piano. 15.Zang en piano. 15.30 Voor de zieken. 16. Zondag IV van den Heidelbergschen Catechismus. 16.20 Gr.pl. 16.30 Revi- da-Sextet. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurberichten. 17.30 Gevarieerd programma. 18.Sport en lichamelijke opvoeding. 18.30 Ge varieerd programma. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten.' 19.'— B.N.O.: De wereldmeening uit vreemde kranten. 19.10 Gr.pl. 19.20 Concertgebouwor kest en solist. 20.05 Gr.pl. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Uit de werk plaatsen van onze beeldende kunste naars. 20.30 Concertgebouworkest en solist. 21.15 Gr.pl. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.24.Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—8.— Zie H'sum I. 8.45 Gr.pl. 10.Mor genwijding. 10.15 Orgelconcert (opn.) 10.40 De voorjaarskteeding v. Vader en Zoon, vraaggesprek. 11.— Gr.pi. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12. Orkest Malando en solist. 12.45 B.N. O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.Otto Hendriks en zijn or kest. 13.45 Voordracht. 14.Om- en Omprogramma. 15.Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.Omroep orkest. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Pianovoor dracht en gr.pi. 18.15 Gr.pl. 18.30 Verkeersfantasie. 18.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 19.15 Bran dende kwesties, causerie. 19.30 B.N. O.; Nieuwsberichten. 19.40 Spiegei van den dag. 19.50 B.N.O.: Wat Ne derland schrijft. 20.Gr.pl. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Orgelcon cert. 20.40 Radiötooneel. 21.De Speellieden en Klaver Drie. 21.45 B. N.O.: Nieuwsberichten. 22.B.N.O.: Toelichting op het weermachtsbe- X'icht 22.1022.15 Avondwij'ding. door N. K. Mensink deed aarzelend het ver haal. Maarten was ontslagen, maar het raadsel was thans opgelost. „Ik heb hem verzekerd, dat hij altijd terug kan komen, als hij om werk verlegen zit, meneer Brakman. De man, die alle schuld droeg, heet te wacht even, ik heb zijn naam genoteerd, voor het geval dat ik hem nog eens tegenkom. Het is Louis Windman", Brakman greep zijn opschrijfboek je en noteerde den naam van Louis eveneens. „Hij beweerde dat hij een vriend van Maarten was, en ik geloof, dat hij zei dat hij getrouwd was met eens kijken, ik geloof dat die vrouw Nora heette". „Maar dat kan Nora toch niet zijn!" riep Brakman uit. „Zij is mijn nicht en zal het toch niet met een dergelijken schurk hebben aange legd!" Denzelfden middag bezocht Brak man notaris Beverwijk en diende zich aan als Li-Yan. Hij genoot van zijn bedriegerij en meneer Bever wijk zei „allemachtig", toen hij ver nam, dat Li-Yan in, werkelijkheid zijn oude cliënt was. Het nieuws van den notaris beroofde Brakman echter aanmerkelijk van zijn genoeg lijke stemming. Hij was tot een we reld teruggekeerd, waarin heel wat veranderd was. „Uw nicht is getrouwd", sprak meneer Beverwijk," en wel met een van de grootste schelmen, die ik ooit gezien heb". Het nieuws over de boerderij kon niet slechter zijn. Nora's echtgenoot had zich ingespannen om de zaak te gelde te maken en de voorman, Van Waveren geheeten, had zijn werk voltooid. „Uw boerderij zou op het oogen- blik al failliet gegaan zijn, maar tot uw geluk, meneer Brakman, deed uw nicht, nog maar juist op tijd, een zeer verstandige daad. Zij liet Maarten de Roever komen en de wolken trekken al eenigszins weg. Het is het beste, dat u er zelf eens een kijkje gaat nemen". Den volgenden morgen droeg Ja cob Brakman een costuum met een broek en een jas en een vreemden hoed, dien hij op de boerderij dik wijls had gedragen. HOOFDSTUK XXXIX. Een gelukkige hereeniging. Jacob Brakman kwam in het dorp aan, twee dagen voordat Eva Langeveld verlaten moest voor haar laatsten termijn aan de huishoud school. De oude heer vroeg den sta tionschef zjjn bagage met een be steller naar de boerderij te laten brengen en hij aanvaardde den weg, met een stok in de hand, gelijk in vroeger tijden. Hij liep in vogelvlucht het woon huis van de boerderij door en on derging een verrassing. De deur van het huis stond wijd open en aan de tafel zaten twee menschn - Maar ten en Evai Maarten zag hem het eerst, omdat hij tegenover de deur zat, en hij sprong op, bleef een joogenblik staan en liep toen op hem toe en greep met zijn sterke handen Brak man bij de schouders. Er werd geen woord gezegd. Eva was eveneens opgesprongen en zij sloeg hun ontmoeting gade. Het was een ontroerend schouw spel. Twee mannen een oude en een jonge vast te saamgebonden, niet door handen des bloeds, maar door vriendschap en liefde. Brakman's oude gezicht'was wat vertrokken, alsof hij bij deze ont moeting met zijn jongen vriend zijn gevoelens nauwelijks beheerschen kon. Maarten schudde den ander licht bij de schouders, alsof hij zeggen wilde; „Daar heb ik je dus weer! Ik zal je nooit meer laten gaan!" Maar het was de stilte, die zoo vreemd aandeed, en toen Maar ten tenslotte sprak, schenen de woorden bijna belachelijk. Men zou denken, dat er niets ongewoons voorgevallen was. .(Wordt vervolgd). i Frits Koolhoven aan het woord. Duizenden jongens, door bloed en bodem verbonden, hebben zich om de vlag van den Nationalen Jeugd storm geschaard, waarin ais devies staat geschreven: „In Godsvertrou wen alles voor het Vaderland". Op hen rust de zware plicht, als komende generatie ons land omhoog te brengen, op de sporten van den ladder, die voert uit de puinhoopen van de democratie, naar de op een hooger plan liggende ruimte en naar de vrijheid in gebondenheid van het nationaal-socialisme van Mussert. Om dezen plicht te kunnen ver vullen, wordt de jeugd, in den Na tionalen Jeugdstorm thans voorbe reid, waarbij het oog gericht is op het algemeen belang van onze na tie, dat ver uitgaat boven het groeps- en individueel belang. Ne derland, een natie van zee- en lucht- vaarders, zal straks in de nieuwe Europeesche gemeenschap, ook moe ten bewijzen, dat het hierop nog aanspraak mag maken. Dit staat de leiding van den Jeugdstorm scherp voor oogen, waarbij zij een gepast gebruik maakt van den natuurlijken drang van de jongens, die naar avon turen zoeken. De jongens, die blij kens hun aanleg zich tot de lucht vaart voelen aangetrokken, die voor hen het groote avontuur beteekent, zijn vereenigd in de z.g. Luchtvaart- scharen, waarin zij bij den bouw van modelzweefvliegtuigen, spelen derwijs de grondbeginselen der luchtvaart leeren kennen. Daarnaast' wordt hun geestelijke en lichamelij ke conditie opgevoerd. Door vor ming, exercitie en veldwerk leeren zij zich onderwerpen aan straffe discipline en wordt hen gevoel voor kameraadschap bijgebracht en ver der ontwikkeld. Ons land heeft groote vliegers voortgebracht, doch helaas te wei nig, een gevolg van de fout om de opleiding van de vliegers niet te met een enkel bewijs kan aanvoe ren: „Adolf Hitier bewondert en ver eert de mannen, die groote daden voor him volk verrichten; onze voor malige regeering ontsloeg den luite nant-vlieger Theo Coppers uit den dienst, omdat hij met een welgerich te bom, ons land bevrijdde van een troep opstandelingen, die met één onzer oorlogsschepen in Indië er vandoor waren gegaan, inplaats van hem tot voorbeeld onzer jeugd te stellen. Het vliegen maakt serieuze, moe dige en zelfstandige mannen; serieus omdat het vak geen slapheid, non chalance, noch fouten ongestraft toe laat, moedig, omdat men dikwijls plotseling door weersomstandighe den of technische storingen voor groote moeilijkheden komt te staan, die van den vlieger besluitvaardig heid en doorzettingsvermogen eischen, zelfstandigheid, omdat op zulk een oogenblik geen advies kan worden gevraagd en de verantwoor delijkheid niet op een ander kan worden geschoven, hij moet dus zélf besluiten. Wat is er mooier voor een jonge man dan te weten, dat hij en hij alleen over het hem toevertrouwde toestel en zijn vracht of menschen heerscht, en dat de goede afloop van een vlucht vol moeilijkheden, ja, van iedere vlucht van hem alleen af hangt. Deze wetenschap vormt ka rakter en de man, die in zijn jeugd gevlogen heeft, zal een gezochte kracht zijn en in het verdere leven en de wereld van nut kunnen zijn, aldus Frits Koolhoven. Een grootsche taak. Ook de leiding van den Jeugd storm erkent dit en is zich bewust van de groote waarden, die de op leiding tot vlieger den jongen mee geeft in het leven. Daarvoor is in de Luchtvaartscharen een logisch sche ma opgebouwd waarin deze waarden volledig verankerd liggen. Door de oorlogsomstandigheden is voorloopig DE „VLIEGENDE HOLLANDER", eertijds een legende, is thans overal in Europa een levend begrip. De Jeugdstormers toonen dit met hun model-zweefvliegerij op ondubbelzinnige wijze. (Foto X. P. R. S.-Hazewinkel-m.) brengen binnen het bereik van iede- ren Nederlandschen jongen, die zich tot de luchtvaart voelde aangetrok ken en er voor geschikt was. Slechts jongelui, die bevoorrecht waren met financieel krachtige ouders konden zich de luxe van een opleiding veroorloven, waarbij om geving, opvoeding (in democrati- schen zin) een groote rol speelden. Daarbij kwam dan nog het feit, dat deze jongelui pas op ongeveer 20- jarigen leeftijd hun luchtvaartge zindheid in daden konden omzetten. Jong beginnen! In een onderhoud met onzen be kenden vliegtuigbouwer Frits Kool hoven, zeide deze: „Het is absoluut noodzakelijk, dat men nu en niet la ter aanvangt het voor onze Neder landsche jeugd mogelijk te maken, aan haar natuurlijken drang te vol doen. Het is gewenscht, jong te be ginnen, hoe jonger begonnen, hoe meer het den jongens in het bloed komt. Die regel geldt speciaal voor het vliegen, dat eigenlijk door iede- ren daartoe geschikten Nederland schen jongen beoefend behoorde te worden, evenals zwemmen dat zou moeten. Niet op overdreven Spartaansche manier, maar goed georganiseerd, met de noodzakelijke medische keu ring op school, zal dat onze jeugd spelenderwijs karaktervorming ge ven, die haar pansert tegen den le vensstrijd. Het leven is nu eenmaal een voortdurende strijd en de beoe fening der luchtvaart prepareert de jeugd hiervoor. Wij waren hier in Nederland op een geheel verkeerden weg, wat ik aldus Koolhoven alleen het model-zweefvliegtuigbou- wen aan de orde. Pas wanneer deze oorlog ten ein de is, zal de luchtvaart, en. ik doel hier speciaal op de burgerlijke luchtvaart, zich ten volle kunnen gaan ontplooien. Of wij ons deze luchtvaart in eng Nederlandsch ver band moeten denken dan wel in al gemeen Europeeschen zin is van geen belang. De „Vliegende Hollander", eertijds een legende, is thans overal in Euro pa een levend begrip. Dit begrip is voortgevloeid uit het prachtige pio nierswerk van onze Luchtvaart-Mij. en onze piloten, waarbij ik speciaal de namen wil noemen van Scholte, Geysendorffer, .Schmidt Crans, Soer, van Dijk, van Weerden Poelman, van der Hoop en Versteegh. Gelukkig het land, dat zich met deze mannen als voorbeeld voor oogen, kan voorbereiden op de grootsche taak, die ervoor is wegge legd. Ook is dat land gelukkig te prijzen, dat het een organisatie heeft, die de jeugd in zijn geheel kan omvatten en deze jeugd kan opvoeden in de oud-Nederlandsche deugden, waardoor het volk weer een weerbaar volk kan zijn, zooals het onze dat was in tijden van Mi- chiel de Ruyter. Reeds marcheert een jonge gene ratie, en niet het slechtste deel van ons volk in de rijen van den Natio nalen Jeugdstorm. Dat spoedig onze geheele jeugd, schouder aan schouder met deze „Voortrekkers" moge gaan, tot heil van Volk en- Vaderland! H. M. C. SchrSder. STORMERS BEZIG MET DEN BOUW VAN MODEL ZWEEFVLIEGTUIGEN. (Foto L P. R. S.-Hazewinkel-m.),

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 3