G DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RS. J aking. id is. De oorlog in Oost-Azië. De strijd in het Oosten. I PagAa 4. maakt bekend, makerswerk- ÏAAT 22a anbevelend, V. L. ULM. uitgezonderd it len en. Prflzen. 4TEN EN FRUIT. estelde maximum* san, waartegen de terwijl in de en consument in enten en fruit aan jok niet, wanneer Detaillisten- prijzen. 0,43 per 1?. 0,17 per kg 0,11 per 0,10 per 0,09 per 0,09 per 0,15 per 0,15 per 0,15 per 0,15 per 0,12 per 0,14 per St. 0,48 per kg 0,35 per 0,14 per 0,12 per 0,18 per )OS tg £g bos kg 0,11 per 0,10 per 0,09 per 0,21 per 0,18 per 0,20 per st. 0,18 per 0,11 per 0,75 per kg 0,53 per 0,48 per it. 0,60 per kg 0,65 per 0,16 per 0,12 per 0,68 per St. 0,54 per 0,37 per 0,57 per kg 0,21 per 0,20 per 0,17 per 0,09 per 0,09 per 0,41 per 0,36 per 0,80 per 0,20 per 0,62 per 0,58 per 0,12 per b. 0,19 per kg 1,55 per 1,12 per 0,80 per 0,53 per 0,80 per 0,63 per 0,40 per 0,71 per 0,60 per 0,40 per 0,53 per 0,40 per 0,48 per 0,31 per 0,24 per 0,20 per 0,17 per 0,17 per 0,93 per 0,71 per t, 0,40 per 0,79 per 0,65 per 0,32 per 0,61 per 0,32 per 11 3 vorden, 0,40 per 0,32 per 0,17 per met dien per bos berekend schrappen gewogen ag door detaillisten ïlijken verkoopprijs :ten moeten prijzen n tot de hierboven ÏAFBAAR. 4. AR. maken. ALKMAARSGHE COURANT. 144ste'Jaargang No. 71. Duitschland strijdt voor Europa. Succesvolle Duitsche aamvals- en afweer- gevechten aan het Oostfront. Duitsch legerbericht Hoofdkwartier van den Führer, 24 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der •weermacht maakt bekend: - Op het schiereiland Kertsj wer den vrij zwakke, in het Donetzgebied vrij krachtige aanvallen van den vijand afgeslagen. Ook aan de ove rige deelen van het O. front lever den aanvals- en afweergevechten wederom succes op. In het zeegebied'ten Zuiden van Sebastopol brachten gevechtsvlieg tuigen door luchttorpedotreffers een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken en vernietigden in een haven aan de Kaukasuskust een duikboot Twee andere duikbooten .kregen bomtreffers. In Noord-Afrika verloor de vijand bij een aanvalspoging op een vlieg veld in Cyrenaica door afweer van jachtvliegtuigen en luchtdoelgeschut vijf vliegtuigen. Zooals reeds in een extra-bericht Is meegedeeld, hebben Duitsche duikbooten voor de Amerikaanscha kust 13 vijandelijke koopvaardij schepen van tezamen 80.300 brt., waaronder zeven groote tanksche pen, tot zinken gebracht. Voorts werd een tankschip van 11.000 brt. Deze courant wordt plken^ dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.28, elke regel meer f 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. lil1 ll«IIIIHB^ü—luw 1MM i m ,i in—■llPlMl,i II Mil 1 Woensdag 25 Maart 1942 door torpedotreffers zoo zwaar be schadigd, dat, naar kan worden aan genomen, ook dit ten onder is ge gaan. Ook in de Middellandsche zee werden den vijand zware verliezen toegebracht. In samenwerking met Italiaansche lucht- en zeestrijd-' krachten is de Duitsche luchtmacht erin geslaagd, een convooi, dat koers zette naar Malta, uiteen te drijven Daarbij hebben Duitsche vliegtuigen alleen reeds drie koopvaardijsche pen van tezamen ongeveer 18.000 brt, tot zinken gebracht en nog drie koopvaardijschepen, een kruiser en een torpedojager zwaar beschadigd. In den strijd tegen het Britsche eiland heeft de luchtmacht overda. in de haven van Newhaven een koopvaardijschip van 3000 brt. ver nietigd en munitie- zoowel als brandstofdepots van dit steunpunt voQr motor-torpedobooten met goed gevolg met bommen bestookt. Doel treffende nachtelijke aanvallen van gevechtsvliegtuigen waren gericht tégen militaire doelen in de haven steden Dover en Portland. In de successen voor de Ameri- kaansche kust heeft de duikboot van den luitenant ter zee le kldsse Mohr een belangrijk aandeel gehad. De militaire situatie in Birma. Majoor Yoichi Sawahata van de persafdeelingvan het keizerlijke hoofdkwartier heeft in een door de radio verspreid overzicht verklaard, dat de val van- Rangoon de handha ving van een verbinding tusschen Indië en Birma voor den vijand bui tengewoon bemoeilijkt. De vijande lijke troepen, die aanzienlijke ver liezen hebben geleden, trachten op het oogenblik in den N."\V. sector van Birma te ontkomen. Wat betreft de moigelijkheid, van het N. van Birma- naar Indië te vluchten, moet de vijand de slechts met muildieren passeerbare bergen Tatkai en Arakan overwinn-én, die een hoogte hebben van 3000 meter boven den zeespiegel. Met betrekking tot de vijandelijke divisies op het schiereiland Bataan verklaarde Sawahata, dat de Japan ners, wanneer zij wilden, de omsin gelde Amerikanen te allen tijde zouden kunnen vernietigen, doch zooals de zaken er voorstonden, was het beter, ze „in hun eigen vet te laten gaarsmoren". Japansche bezetting van Boeka. Tokio, 24 Maart. (D.N.B.) Japan sche zeesoldaten zijn 10 Maart ge land op het Noordelijkste der Salo- mon-eilanden, Boeka, naar eerst vandaag wordt gemeld. Het eiland werd geheel bezet. Ook wordt medegedeeld, dat de Ca- rola-haven aan de W. kust van het eiland tot kort geleden door de vijan delijke marinestrijdkrachten ge bruikt werd als schuilplaats en als tusschenstation bij aanvalsopetaties. In verband met de operaties tegen Nieuw-Guinea, resp. .Australië, wordt derhalve aan de bezetting van het eiland groote waarde gehecht. De operaties in Noord-China. Tokio, 24 Maart. (D.N.B.) De woordvoerder van. het Japansche leger in Noord-China heeSEt, n-aar Domei uit Peking meldt, verklaard, dat de militaire operaties der Ja panners in het geheele N.-Chinee- sche gebied de laatste sporen van de resten der Tsjoen-gkingtroepen ten N. van de Gele rivier weggevaagd en evenzoo den Chineesch-communisti- schen legers den doodsteek gegeven hebben. Uit de door den woordvoerder ge noemde cijfers blijkt, dat bij de ge vechtshandelingen van het afge- loopen jaar in totaal 81.000 Chinee- sche soldaten gevangen genomen zTJn, d.w.z. het drievoud van het voorgaande jaar. Verder verklaarde de woordvoer der, dat de steenkool-, ijzer- zout- en ruwe-katcen-industrie in Noord- China reeds een peil bereikt heeft, waarop het bijna de geheele behoefte van Japan kan dekken. Japansche soldaten moeten zich elke luxe ontzeggen. Tokio, 24 Maart. (D.N.B.) De op perbevelhebber der Japansche strijd krachten in Ned.-Indië heeft zijn ón derbevelhebbers opgewekt, officieren en manschappen tot strenge'militaire discipline, tot harde oefeningen en tot soberheid aan te sporen. De sol daten van het keizerlijke leger mo gen niet op hun lauweren rusten, doch moeten hun uiterste best doen, opdat de komende operaties met on verminderde kracht kunnen worden uitgevoerd. Het is noodig, dat de Ja pansche soldaten zich van iedere luxe onthouden. i- 38 doodvonnissen in Madrid. (D.N.B.) - Als gevolg van het sinds eenigen tijd hier loopende proces tegen een groep communisten, zijn te Madrid 38 doodvonnissen voltrokken. In nauwste samenwerking met de Portugeesche politie worden de ar restaties van communisten voortge zet. Tege# het communisme in Frankrijk. (D.N.B.) - De speciale af- deeling bij het gerecht te Amiens heeft verscheidene personen wegens communistische actie veroordeeld. Een beklaagde kreeg tien jaar dwangarbeid en een andere drie jaar gevangenisstraf. Acht beklaagden werden veroordeeld tot elk twee jaar gevangenisstraf. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED l ZON 25 Maart onder: 20.01 26 Maart op: 7.29 MAAN 25 Maart op: 12.29 e onder: 3.31 25 Maart Eerste kwartier. IN EEN DUITSCHE MUNITIEFABRIEK WORDEN GRANATEN VAN KLEIN KALIBER; GEMAAKT. (Hoffmann-P.K. Schröter) 'aW LICHT DUITSCH INFANTÊRIEGESCHUT wordt op een slede geladen, om een nieuwe stelling te gaan in nemen. Ook een machinegeweer, wordt op een slede (Orbis-Holland-P.K. Götze) medegevoerd. TWEETAL SPAAN SCHE POLITIE-OFFÏCIËREX BEZOEKT ONS LAND: zij werden door den Haagschen Hoofdcommissaris van Politie mr. Hamer eri door de Duitsche politie-autoriteiten ontvangen en woonden een défilé der politie bij. (Polygoon-Meyer) NEDERLANDSCH-INDIE ZOO GOED ALS GEHEEL ONDER JAPANSCHE CONTROLE. Zoo goed als geheel Ned. Indië staat thans onder Japansche controle met uit zondering van eenige eilanden van de Soendagroep, o.a. Flores, Lombok, Soembawa en Soembadeze zijn van minder strategisch belang voor directe bezetting. Op 20 Maart j.l. kwam de eind-contróle tot stand van het oostelijk deel van Java. Het interessante kaartje geeft den lezer een goed idee van de uitgestrektheid van Ned. Indië dat nu voor het moederland verloren is gegaan. Ned. Indië telt 60.700.000 inwoners, de - gezamelijke oppervlakte bedraagt 1915.300 of 60 maal de oppervlakte van ons land. Het Ned. Indisch ge bied is op de kaart zwart aangegeven en is op gelijke schaal ingeteekend op het Eurqpeesche continent. Berlijn, 24 Maart (DNB). In het Donetsgebied zijn naar het opperbe vel der weerrftacht meedeelt, den 23sten Maart afzonderlijke hevige aanvallen der bolsjewisten afgesla gen. Daarbij kwam een Duitsche aanval midden tusschen voor den aanval gereedstaande strijdkrachten terecht, die vernietigd werden alvty. rens de aanval kon worden ont plooid. Verscheidene plaatselijke aanvallen, waaraan ook Roemeen- sche troepen deelnemen, hadden succes en leidden tot terreinwinst. Ook in het gebied ten O. van Charkof werdeiVde bolsjewistische aanvallen afgeslagen. Een .tijdelijk verloren gegaan steunpunt werd na een aanval door Duitsche stuka's weder ingenomen. - Daarbij leden de bolsjewisten groote bloedige verlie zen. Het zwaartepunt van de Duitsche luchtaanvallen in het Donetsgebied lag den 23sten Maart op bolsjewisti sche colonnes, die begeleid door pantserwagens opukten en talrijke vrachtauto's meevoerden. Pantserwa gens en meer dan 50 auto's werden door bomtreffers vernield. Dikwijls werden ook treffers gemaakt op vu rende batterijen luchtafweergeschut en artileriestellingen. Zware bolsjewistische verliezen ten Z.-O. van het Ilmenmeer. Duitsche infanteristen hebben ten Z.-O. 'van het Ilmenmeer den 23sten M-aart de gedeeltelijk door artillerie ondersteunde aanvallen der bolsje wisten afgeslagen. Alle aanvalspo- gingen stortten wederom met zwa re, bloedige verliezen voor de bols- jewiki ineen onder het Duitsche spervuur en de bommen der Duit sche luchtmacht. Tot in den, nacht toe herhaalden de bolsjewisten hun vergeefsche aanvallen. Nieuwe ge reed gehouden troepen der bolsje wisten werden door artillerie en ge vechtsvliegtuigen uiteengeslagen. Formaties van de Duitsche lucht macht hebben gisteren in het ge- vechtsgebied van het Ilmenmeer bolsjewistische stellingen en haar den van verzet met bommen van al lerlei kaliber bestookt. Bijzonder veel succes leverde de strijd tegen vijandelijke ravitailleeringscolonnes op. Duitsche jagers schoten in dit gedeelte van het front tijdens lucht gevechten 11 vijandelijke toestellen neer Twee andere vliegtuigen wer den op den grond vernield. JAPAN EN DE BEZETTE GEBIEDEN IN HET ZUIDEN. Tokio, 24 Maart. (A. N. P.) In een in terview met de Asahi Sjimboen heeft kolonel Okada van het Bureau voor Oorlogsvoorbereiding van het ministerie van oorlog verklaard, dat het militaire bestuur in de bezette gebieden in het zuiden om redenen der nationale defen sie geruimen tijd zal blijven bestaan. Het militaire bestuur moet namelijk ook zorgen, dat alle productiegebieden van grondstoffen voldoende worden ont wikkeld ter waarborging van Japan's voorziening om voorbereid te zijn op een langdurigen oorlog tegen Engeland en de Ver. Staten met hun groote re serves aan grondstoffen. Bovendien is 'het militair* bestuur voornemens de Japansche strijdkrach ten ter plaatje te voorzien om den aanvoer uit het Japansche moederland zooveel mogelijk te beperken. Een andere belangrijke taak van het militaire bestuur is de uitschakeling van den vijandelijken invloed, die in de bezette gebiedenjnog zeer belangrijk is. Om al deze redenen is het militaire be stuur voorloopig totaal onmisbaar. Britsche kruisers tol zinken gebracht of beschadigd. Italiaansch legerbericht. Rome, 24 Maart (Stefani)j Het 661e weermachtsbericht luidt: Gebleken is, dat bij de in het weermachtsbericht van gisteren ge melde acties van lucht- en zeestrijd- krachten een kruiser, een andere eenheid, waarvan men-het type niet heeft kunnen vaststellen en een koopvaardijschip van 10.000, ton mét zekerheid tot zinken zijn gebracht. Drie andere kruisers, een torpedo jager en 3 koopvaardijschepen wer-' den beschadigd. Bij het gevecht, dat zich in de golf van Syrië heeft af gespeeld, hebben onze zeestrijd krachten met zekerheid een kruiser en 2 torpedojagers getroffen. Een andere vijandelijke eenheid werd ge torpedeerd door een van onze duik booten, die de wacht hielden. Formaties van de Duitsche lucht macht bereikten eveneens het vijan delijke convooi en bombardeerden het verscheidene malen, waarbij zij een koopvaardijschip tot zinken brachten en twee andere beschadig den. Bij luchtgevechten in hot centrale deel van de Middellandsche zee heb ben Duitsche jachtvliegtuigen twee Spitfires neergehaald. Drie onzer torpedovliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. In het O. deel van de Middelland sche zee hebben onze vliegtuigen gisteren tijdens de schemering een Engelsche vlootforr/atie, die waar schijnlijk op den terugweg was van het tooneel van den strijd, aangeval len en met torpedo's een kruiser van middelgroote tonnage, getroffen en met een andere torpedo een groo- ten torpedojager. Vijandelijke bommenwerpers wer den boven Martoeba krachtig aanbe vallen door escadrilles onzer jagers, die zonder eigen verliezen 5 Curtiss- toestellen brandend deden^ieerstor- ten en talrijke andere met machine geweervuur bestookten. Een zesde Engelsch vliegtuig stortte neer na door het Duitsche afweervuur te zijn getroffen. Duitschland strijdt voor Europa. EXTRA-BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Nieuwe successen van Duitsche duikbooten-en vliegtuigen. Hoofdkwartier v-an den Füh rer, 24 Maarti. D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: ^Pui'tsche duikbooten hebben, voor de Amerd-kaansche kust 13 vijandelijke koopvaardij schepen met e,en ■gezamen-ldjken inhoudi v£n 80.300 ton tot zinken ge bracht. De vijandelijke ta'nk- schee-psruimte werd daarbij op bijzonder gevoelige wijze ge troffen. Tot de tot zinken ge brachte schepen behooren 7 groote tankschepen. Een achtste tankschip van 11.000 ton werd door torpedo's zóó ernstig be schadigd, dat het eveneens ver loren geacht kan worden. Ook in de Middellandsche zee werden den vijand zware ver liezen toegebracht. In samen werking met Italiaansche. lucht en vlootstrijdkrachten slaagde de Duitsche luchtmacht er in, een convooi, dat koers zette naar Malta, uiteen te drijven. Daar bij brachten Duitsche vliegtui gen alleen reeds 3 koopvaardij schepen met een gezamenlij'ken inhoud van ongeveer 18.000 ton tot zinken. Zij brachten voorts zware schade toe aan1 3 koop vaardijschepen, een kruiser en een torpedobootjager." Een rede van dr. Göbbels. „Overwinning tot eiken prijs is het parool". Berlijn, 24 Maart (D.N.B./ Minis ter Göbbels heeft een rede gehouden voor de functionnarissen van den gouw Berlijn der NiS.D.A.P. Hij gaf in de eerste plaats een uitvoerig overzicht van den militairen en po- litieken toestand. De winter 1941/42, zoo zeide hij, is abnormaal hard geweest. De vijanden Wan Duitschland zagen daarin hun laatste kans om de mili taire kracht van het Duitsche rijk te breken. De plutocratisch-bolsjewis- tische coalitie had zich een zeer ver gaand doei gesteld. Maar alle ver wachtingen van den vijand is sma delijk de bodem ingeslagen. .Dr. Göbbels wees op de overwel digende successen van Japan in de eerste maanden van den oorlog; thans staan de soldaten van den Ja- panschen keizer dreigend voor Australië en Britsch-Indië. Bij een nauwkeurig afwegen van de dooi den vijand aangekondigde plannen en de door hem bereikte resultaten kan men zeggen, dat deze winter, in weerwil van de zware eischen, wel ke hij heeft gesteld, een voor dt spilmogendheden verblijdend gun stig verloop heeft gehad. De zware verliezen, die de vijand heeft gele den, zullen natuurlijk niet zonder gevolgen voor den binnenlandschen toestand der vijandelijke landen zijn gebleven. Het is duidelijk, dat En geland een sluipende crisis door maakt. De minister vergeleek het Britsche rijk -met een doodzieke, wiens organen zoo aangetast zijn dat hij nog slechts op kunstmatige wijze in het leven kan-^wrden ge houden.. Voor een dergMjk lang zaam afbrokkelingsproces is Chur chill de geschikte man. Bij het begin van zijn loopbaan als pfemier heeft hij een leuze voor zijn oorlogsvoe ring afgekondigd: bloed, zweet en tranen. In dezen geest zet hij den oorlog tot de zelfvernietiging, voort. Indien de spilmogendheden de over winning op geen andere wijze kun nen behalen dan door de ineenstor ting van het Britsche rijk, aldus dr. Göbbels, dan komt Churchill ons daarbij goed van pa's. Wij kunnen ons met hem slechts gelukwenschen. De minister sprak vervolgens over den binnenlandschen toestand. Hij zette uiteen, welk een eenige kans het Duitsche volk thans heeft cn welk een geweldige verantwoorde lijkheid op de generatie van nu rust. Het Duitsche volk weet, .dat het in Adolf Hitler een leider heeft gevon den, die zijn lot bestuurt met realis tische dapperheid en een ongeëve naard politiek genie. In het besef, dat deze oorlog tot geen prijs verlo ren mag en kan worden, heeft het volk de moeilijkheden en ontberin gen, welke uit het slechte weer en de ongunstige transportomstandighe den voortvloeiden, op bewonderens waardige wijze gedragen. In den volsten zin van het woord is het volk daarbij gehard. Overwinning tot el- ken pfijs is het parool, dat geboren is uit de zorgen van den afgeloopen Winter. HET PROCES TE RIOM. Vichy, 24 Maart. (D.N.B.) Den achttienden dag van het proces werd verboord de leider van den Franschen arbeidsdienst, generaal de la Porte du Theil, die van 3 Septem ber 1939 af het bevel voerde over een legerkorps. Hij weidde breed uit over de gebreken in uitrusting en opleiding en verklaarde, dat de uit breiding der verdedigingswerken aan het Fransche Oostelijke front in den winter van' 1939/40 in zijn sector met groote moeilijkeden gepaard ging, aangezien niet voldoende cement en prikkeldraad beschikbaar was. Hij vestigde verder de aandatht op misstanden bij-de opleiding van Boter, margarine en vet. 's-Gravenljage,25 Maart. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vis- seheri) maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van 26 Maart tot en met 11 April a.s. bon 16, zoowel van de boter- kaart als van de vetkaart, uit sluitend recht geeft op het koo- pen van margarinC Voorts geeft gedurende genoemd tijdvak bon 17, zoowel van. de boter- kaart als van de vetkaart, naar keuze recht op het koopen van boter, mar garine of vet, zulks met dien ver stande, dat men niet steeds het arti kel zal kunnen verkrijgen, waaraan, men de voorkeur geeft, doch genoe gen zal moeten nemen met het arti kel of de artikelen, waarover de winkelier beschikt. NA-UITREIKING BONKAARTEN 4e PERIODE. -s De Leider van den Distributie- dienst, kring Allernaar, maakt be kend, dat zij, die verzuimd hebben hun bonkaarten in het daarvoor ge stelde tijdvak af te halen, deze als nog in ontvangst kunnen^ nemen aan het schoolgebouw aan de Bril- lesteeg en wel op Donderdag 26 Maart 1942 tusschen 9.304 uur. De leider voornoemd, H. BAKKER. Alkmaar, 25 Maart 1942. reserveonderofficieren. Daladier trachtten na de verklaringen van den generkal te bewijzen, dat voor de opleiding der troepen voldoende ma teriaal aanwezig was en stelde in het bijzonder den oppersten genera len staf er verantwoordelijk voor, dat in het Fransche leger eerst mijnen tegen infanterie werden gebruikt, nadat in den sector van Saarbrüeken de uitwerking van dergelijke mijnen was geconstateerd. Generaal Tro-lly de Preiaux, die aan het Italiaansche front het bevel heeft gevoerd over een divisie infan terie, vergaarde dat stemming en strijdgeest van den troep, evenals de opleiding middelmatig waren ge weest. Generaal Touchot, die het bevel heeft gevoerd over het 6e Fransche reserveleger, verklaarde, dat door den Framschen generalen staf uitge breide studies waren gemaakt over scheervluchten met vliegtuigen, doch dat de pogingen wegens het gebrek aan geschikte toestellen niet verder dan tot het theoretische wa- 1 h-en gekomen. Het volksfront had de geschikte persoonlijkheden van de commandoposten verwijderd. Generaal Huret, voormalig inspec teur-generaal der afdeeling vesting- pioniefs en van 1935 tot 1936 lid van den oppersten oorlogsraad, criti- seerde de gebrekkige organisatie van de versterkingen tusschen Mont- medy en de zee. Daarna deed Daladier de opzien barende onthulling, dat in alle ver- sterkingswerken van de Maginotlinie en aan de Noordgrens de schietgaten op het allerlaatste oogenblik veran derd moesten worden, omdat bij het opstellen van het geschut bleek, dat alle openingen te laag waren. EEN ONDERHOUD MET GENERAAL WAVELL. Genève, 24 Maart. (D. N. B.) Uit Londen wordt gemeld: De correspondente van de Daily Sketch in Indië, Eve Curie, geeft in de Maan- dagéditie van het blad verslag van een onderhoud met generaal Wavell. Deze heeft verklaard, dat het juist is dat de geallieerden voor een oorlog met Japan niet voldoende voorbereid waren. De schuld hiervan ligt bij de materiaal transporten naar het Midden-Oosten en naar de Sovjet-Unie, die het voor En geland noodzakelijk maakten het risico an een betrekkelijk onverdedigde Stille Zuidzeeruimte op zich te nemen. Het uiteindelijke doel der geallieerden is aldus Wavell verder in dit interview, de heerschappij ter zee op de Japanners te heroveren. De heerschappij in de lucht te veroveren is echter voor de directe oorlogsdoelen van groote betee- kenis. De zeeëngten en kustwateren be- heerscht degene, die de lucht contro leert. Ook ter zee is een vloot' vrij machteloos, zoodra de vijand bommen werpers en gevechtsvliegtuigen van land af in den strijd kan brengen. Reeds in den aanvang van de gevechten aan de Stille Zuidzee hebben sde geallieerden zoowel de heerschappij' in de lucht als die ter zee verloren. Hij, Wavell, is er zich ten volle -van bewust, aldus ver klaarde de generaal, dat men in Enge land gaarne spreekt van een offensief. Men mag echter niet vergeten, dat een modern offensief geweldige reserves aan oorlogstuig eischt. Deze reserves hebben Engeland nooit, vanaf het begin van den oorlbg, ter beschikking ge staan. Zoowel in West-Europa in 1940 als ook in het Midden-Oosten en Oost- Azië zijn alle operaties der geallieer den belangrijk benadeeld door de ravi- tailleeringsmoeilijkheid en ook thans, in het defensief, hééft men nooit met wer kelijk voldoende wapens, schepen, vlieg tuigen en soldaten kunnen strijden.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1