Schilders en dichters in het café. DE VUUI SCHOEI Uw kans ligt bij ons gereed, LOTERIiKAKTDOR GOB HET GEHEII PAREL-EIU 4 STAD EX OMGEVING AGENDA. POSTZEGEL- TENTOONSTELLING Eigen Vervoerorganisatie. Instelling Raad voor de Voedselvoorziening. Trekking 30 MAART a.s. TEL. 3594. H0UTTIL 9. GIRO 234743. ALKMAAR. BURGERLIJKE STAND. Amsterdamsche Beurs, Moord op re te Den Haag FEU V^KIVLAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG Z5 MAART 1942. Pagina 2. PRIJSOPDRIJVING. Door den economischen dienst van de politie alhier is in samen werking met de politie te Haren- karspel tegen een tweetal pefsonen, wegens het verknopen van pakjes shag en rooktabak tegen veel te hooge prijzen, terzake van prijson- drijving en overtreding van de tabakswet procesvei'baa 1 opge maakt. Een hoeveelheid van deze rookartikelen is in bsslag genomen. ARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN. Wegens het clandestien vervoe ren en buiten de distributie «om koopen van twee zakken met aard appelen is tegen een persoon pro cesverbaal opgemaakt. De aardap pelen zn in beslag genomen. GESLAAGD. Bij! het Donderdag gehouden examen ter verkrijging van het diploma vakbekwaamheid der broodbakkerij zijn o.a. geslaagd de heeren G. Kaaij, J. Kaaij, C. Schil der, E. v. Masfrigt, C. Nkuta en C. Schroder alhier. PRIJS BEVROREN UIEN. De bevroren uien, welke tol r.u toe tegen den maximumprijs wer den verkocht, zijn thans in die prijs lijst opgenomen voor 4 50 per 100 kg. INBRAAK. Gistei-morgen, ongeveer half zes, hebben onverlaten met een grooten steen een ruit verbrijzeld van het perceel Laat 225, waarin1 de heer Dekker een grossierdieiraj in rook artikelen heeft gevestigd .De be geerte' naar siggren en sigaretten was de aanleiding tot deze wan •daad. Door het gat in de ruit zagen de inbrekers kans een hoeveelheid sigaren en sigaretten ter waarde van 10 te ontvreemden, die in pakken voor verzending gereed stonden. Zij wisten m^t de buit te ont komen voor ze door iemand ontdekt werden. Een cn ander had zich_n.l. in een minimum, van tijd voltrok ken. De politie stelt een onderzoek in. INLICHTINGEN OVER FAMILIELEDEN IN NED. O.-INDIE. Vragenlijsten voor het inwinnen van inlichtingen over familieleden (burgers en militairen) in Nederl. Oost-Indië door tusschenkomst van Het NederL Roode Kruis zijn voor inwoner^» van Bakkum, Castricum, Limmen en Uitgeest c.a. ook koste loos verkrijgbaar bij: W. E. van Keeken te Bakkum en C. J. Brou wer, Beverwijksche Straatweg 51 te Castricum. Bij de aanvrage gelieve men: 1. te vermelden of men inlichtingen wenscht in te winnen over burgers dan wel over militairen, daar voor beide categorieën afzonderlijke for mulieren moeten worden gebruikt; en 2. porto voor drukwerk in te sluiten, indien men de formulieren per post wenscht te ontvangen. OPROEP. De vervangend commissaris van politie te Alkmaar verzoekt aan de dames, die op Dinsdag 24 Maart 1942 aan den Provincialen wég by den Omval alhier getuige waren van het zonderlinge gedrag varteen manspersoon, zich aan het bureau van politie alhier bekend te maken. BENOEMD. t Bij besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van justitie van 16 Maart 1942, is be noemd tot rechter in. de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, de heer mr. H. Th. A. van der Loos, thans rechter alhier. 489E STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking 23 Maart. 1500 20460 f 20 5327 5363 5367 5384 10481 10511 12797 12802 12810 19596 20491 21636 Trekking 24 Maart. 20 5356 5374 5384 10841 10848 12821 15117 21597 21602 Hoofdprijzen 25 Maart. 200 1418 NED. REISVEREENIGING. Afd. Alkmaar. Voor een goed bezette zaal van het Gulden Vlies hebben de heeren Pan man en van Noppen Dinsdagavond de Alkmaarsche N.R.V.-ers bezig ge houden met een causerie en een aan tal voordrachten. De heer Panman heeft in een zeer vlotte rede de moeilijkheden geschetst, welke dit jaar aan de vakantiereizen zullen kleven: vervoer, huisvesting en voe ding waren natuurlijk de hoofdpun ten van zijn causerie. Die moeilijk heden somde de heer Panman niet op, om de menschen af te schrikken, maar om het een ieder duidelijk te maken, dat de vacantieperiode groo- ter moet worden dan eertijds. Wan neer gansch Nederland in de 2e helft van Juli en Augustus vacantie neemt, dan zal het mis loopen; dan zullen de treinen de massa niet kun nen vervoeren, dan zal het met de huisvesting en voeding volkomen mis loopen. Daarom zal het noodig zijn,'dat ook reeds de vier weken vóór de 2e helft van Juli en de maand September als vacantiemaan- den genoteerd worden en dat kan best, omdaf juist in die perioden de mooie dagen het talrijkst zijn,, Vervolgens heeft de heer Panman een wandeling door Nederland ge maakt en vertéld, welke provincies speciaal voor het vacantiegenoegen in aanmerking komen en welke dee- len van die provincies. En men kwam tot de ontdekking dat Neder land nog altijd genoeg biedt voor een goede, prettige vacantie. Rien van Noppen heeft vervolgens een aantal voordrachten, gespeeld in costuums van de 80-er jaren. Het spel en de voordracht warén uitstekend en de voordrachtkunstenaar had een ver diend succes. Na de pauze nog een aantal voor drachten en tenslotte een serio plaatjes op het witte doek. Voorzitter Sietsma opende en sloot de bijeenkomst op zijn bekende me nier en kan op een zeer goed jjv slaagden avond terugzien, TIJDELIJK ONDERWIJZER. Als tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Dirkshorn is benoemd de heer T. A. v. d. Laan te Harenkarspel. (Ontleend aan unze advertentierubriek) Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een te veel aan boord (ropa -sens.) 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De onweerstaanbare (com.) Alle leeftijden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Unser Frauleln Doktor (rom.) Alle leeftijden- Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De vrouw met den blauwvos (rom.) 18 jaar. Woensdag: 25 Maart. 2.30 en 7.30 uur, Harmonie, Var. revue Elck wat wils en Frans Wouters en zijn solisten. 8 uur, Dancing Harmonie, voordracht over „De stadhouder-koning Willem III' door mej. Brugmans. BEZOEKT DE in de DANCING van de HARMONIE op Vrijdag en Zaterdag 27 en 28 Maart Vergadering te Alibnaar. Onder leiding van den heer E. Mak werd Dinsdagmiddag in 't Gul den Vlies een imormatorischè ver gadering gehouden, uitgaande var, ue commissie van advies voor eigen vervoer. Aanwezig waren o.a. de lieeren ir. J. Pn. Kortnals Altes, voorzitter van het hoofdbestuur, mr. K. G. N. Geeien, secretaris van E.V.O., drs. A. J. D. Rozema, adj.- secr. van E.V.O., de agent van den A.B.D., de heer Hollaar en J. A. El- sirodt, districtssecretaris van de E.V.Ü. Nadat de heer Mak de bijeen komst met een kort woord had ge opend, heeft ir. Korthals Alt es een uiteenzetting gegeven van zijn arbeid ais voorzitter van de E.V.O. Er zijn zeer veel moeilijkheden te overwinnen, vooral nu de E.V.O. nog gedecentraliseerd is. Er is een- lan delijke organisatie noodig, wil alles vlot verloopen. De heer mr. G e e 1 e n hield een inleiding over het eigen vervoer, waarin hij het verschil tusschen „beroepsvervoer" en „eigen vervoer" karakteriseerde. Nadat de beide ca tegorieën eerst met elkaar voor al- gemeene zaken, zooals verbetering van wegen, samengewerkt hadden, kwam de onderlinge concurrentie tengevolge van de oververzadiging van het vervoersapparaat. De be roepsvervoerders stichtten de N.Q.B., welke spoedig tot een sterke organi satie uitgroeide. De Eigen Vervoer ders sloten zich later aaneen. Spr. schetste de moeilijkheden, welke aan de organisatie voorafgegaan zijn. In Mei 1941 werd de E.V.O. gesticht, waarvan de eigen vervoerders auto matisch lid werden. Thans zijn de statuten goedgekeurd. Spr. gaf een uiteenzetting van den inhoud daar van. Elk district heeft drie vertrou wensmannen, om het stemrecht op de alg. vergadering uit te oefenen. Die alg. verg. benoemt het hoofd bestuur, waaruit de secr.-generaaL van waterstaat een aantal personen benoemt voor de dag. leiding; de voorzitter reeds benoemd. Naar spr. mededeelde, is deze or ganisatie ingesteld in overleg met de voormalige bonden van werkge vers, middenstandsorganisaties enz. Bij de reorganisatie van het be drijfsleven door de comhiissie-Wol- tersom zullen de eigen vervoerders hun belangen moeten toevertrouwen aan de groep handel en ambacht, waarin zij zijn ingedeeld. Het eigen Vervoer zal worden beschouwd als te behooren tot het bedrijf. Hierna besprak de heer Geelen de dóelstelling van de E.V.O. Zij heeft over de distributiemaatregelen niets te zeggen, maar wel ten aan zien van de vraag om met de be schikbare ftiiddelen het grootst mo gelijke rendement te krijgen voor de eigen vervoerders. By die adviezen worden de menschen uit de practijk ingeschakeld. De commissies hebben al heel veel weten te bereiken. Er bestaat een goede samenwerking met de bevoegde instanties. De E.V.O. 'en de verkeersinspecties heb ben soms onoverkomelijke moeilijk heden. Spr. riep aller medewerking in, om de zaken zoo vlot mogelijk te laten verloopen. Dit kan door zich aan de voorschriften te houden en vertrouwen te hebben in den rijks inspecteur van het verkeer en de vervoerscommissie. De E.V.O. heeft ook haar doelstel lingen voor meer normale omstan digheden. In verband met het even tueel te handhaven vergunningsstel sel kan zij ook in de toekomst een taak hebben. Zij is een semi-officiee- le organisatie, met een adviseerende taak. De heer Rozema sprak over den Auto-Bevrachtingsdienst (A.B.D.) Het vervoerwezen heeft een dienen de taak en vervult een belangrijke functie in het economische leven. Het is daarom niet te verwonderen, dat de overheid, de moeilijkheden ziende aankomen, tot het vergun ningsstelsel kwam. Hiermee alléén kwam men er niet. Daarom kwam het Autobevrachtingsbesluit, met de instelling van den Autobevrachtings- dienst; ter regeling van het autover voer langs den weg, waar alle vraag en aanbod van laadruimte, zoowel van beroeps- als eigen vervoerders per vrachtauto tezamen kwam. Dit was noodzakelijk, door de inkrim ping van het vrachtautopark in ons land. Hoe nijpender het wordt met het vervoer, hoe meer zal het eigen vervoer moeten worden ingeschakeld in het vervoer voor derden. Hierna gaf de heer Rozema een overzicht van de organisatorische in deeling van den A.B.D., alsmede van de practische werking van den A.B.D. aan de hand van een reeds rond gezonden circulaire. De eigen vervoerders werden wel verplicht verantwoording te doen van het eigen vervoer, al behoefden zij niet voor eiken rit een vergun- ïing te vragen. Wanneer er te wei .ii| vervoerd wordt, zal men ve: 'plicht kunnen worden by lading TOONKUNST. Johannes-Passion. Voor deze uitvoering '(het was de derde van Bach's Johannes-Passion, die door „.Toonkunst", onder leiding van Joh. Röntgen, Dinsdagavond in de Kapelkerk gegeven werd) bestond, ondanks het ongewone aaiyvangsuur, n m. half 7, een overgroote belang stelling. Niet alleen was de kerk be neden geheel gevuld, maar ook de gaanderij werd door de bezoekers in beslag genomen. Hadden bij de vori ge uitvoeringen de soljsten op de gaanderij een plaats gevonden, nu bevonden zij zich ook beneden en was boven alles voor het publiek. Precies op tijd begon men en na de orkestinleiding zette het koor, dat gedurende de geheele uitvoering voor zijn taak berekend wgs, met een flinke attaque het „Herr, unser Herrscher" in. Met goed geplaatste nuanceering zong men de koralen, mooi was het slotkoor „Ruht wohl", en evenzoo die korte uitroepen bijv. nos. 5 en meerdere in het eerste ge deelte; 34-36; het angstig klinkende „Wohin, Wohin" en bovenal het ont roerende koraal „Jesu, der du warest tot", dat tegelijk met de bassolo „Mein teuer Heiland" klinkt.. Van de solisten, mevr. Ank ie van WickevoortCrommelin (sopraan) en mevr. Annie Woud (alt), kon.men het jammer vinden, dat zy zoo wei nig te doen hadden; genoeg zij het, te vermelden, zij in hun aria's het beste gaven wat men verlangen kon. Omvangrijker is de partij (bas), die door Herman Hulsman gezongen werd. Waardig en voornaam was zijn vertolking van de hem opgedra gen taak. Jan Schipper (tenor), vdie de partij van den evangelist zong, en Ernst Anaka (bas) de kleine partij van Pilatus en de aria no. 48, vol tooiden het solistisch zanggedeelte en Werkten mede tot het slagen hier van. (Naar aanleiding van de mede- deeling in de courant van Dinsdag, hierover geen aanhalingen.) Het or kest uit Haarlem (de H.O.V.), waar van fluitist en hoboïst en een en kele maal de altviolist op den voor grond traden en mevr. Visde Boer, die op het orgel de recitatieven be geleidde, zorgden voor het instru mentale gedeelte; hun werk voldeed geheel aan de gestelde verwachtin gen. A. Kóoger. SCHERMERHORN. Jaarvergadering Flor^lia. - Maan dag hield de vereeniging Ftoralia haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Klippel, richtte in zyn openingsrede eenige hartelijke woor den tot het bestuurslid, den heer A. Kluft, die wegens vertrek uit de ge meente als bestuurslid had. bedankt. De heer Dagelet, penningmeester, bracht verslag uit van de rekening over 1941, welke in ontvangsten en uitgaven f 903.34 bedroeg, met een batig saldo van f 204.45. Besloten werd aan de leden de volgende planten - te verstrekken: begonia, hanekam, coleüs en averan- tus; voor kinderplanten zullen wor den verstrekt viool en dubbele afri- leaajn. De aftredendA bestuursleden, de heeren S. Kan en A. de Vries, wer den herkozen, terwij 1 in de plaats van den heer A. Kluft werd gekozen de heer P. Kluft. De heer A. Kluft zegde den voor zitter hartelijk dank voor de tot hem gerichte woorden en dankt voor de enveloppe met inhoud, waarvoor hij een lamp heeft aangekocht. rm CASTRICUM. Dienst jubileum. - Op Woensdag 1 April a.s. herdenkt de heer F. Tromp, wonende aan de Pernéstraat, den dag, waarop hij 25 jaar in gemeentedienst werkzaam is. HARENKARSPEL. Detaillisten in eieren. - In deze gemeente is aangewezen als detail list, die steeds op de aan te bieden rantsoenbonnen voor eieren kan le veren, C. Glas, Kalverdijk, alhier. te nemen voor het geheele of gedeel telijke traject. Hoewel er niets aan te doen zal zyn, zag de E.V.O. met angst de be moeiingen van den A.B.D. tegemoet, maar hgt is nogal meegevallen. Er bestaafeen goed contact tusschen E.V.O. en departement, terwijl de adviezen van de practijk gunstig worden beoordeeld. Spr. behandelde daarna de com binatie-vrachten, waarmee goede re sultaten zijn te behalen, de assuran tie van de te vervoeren goederen en de wagenverzekeringen en de sa menwerking tusschen den A.B.D. en de E.V.O. Deze is heel goed. De ad- ministratieën zijn op elkaar inge steld. De vraag of de A.B.D. en de E.V.O. slechts oorlogsverschijnselen zullen zijn, beantwoordde spr. ont kennend. Ook in meer normale tij den zal er plaats zij voor den A.B.D. als regelaar van het goederenver voer op den weg. De plaats van de E.V.O. is na den noodtoestand bui ten den A.B.D. Deze inleidingen werden met aan dacht aangehoord, en door een vrii uitvoerige gedachtenwisseling' gi iö'volgd, Officieele mededeeling. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR VAN TOEWIJZINGEN VOOR PEULVRUCHTEN. De Secrearls-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de toewijzingen voor peulvruchten, welke een vervaldatum hebben, gelegen tusschen 15 Februari en 15 April, ver lengd wordt tot en met 15 April a.s. NIEUWE-NUEDORP. Revue. - Zondagmiddag vond in de Prins Maurits de opvoering plaats van de non-stoprevue „Wij zijn pre sent!" van Hercules-Hebe. De alge- heele leiding berustte bij den heer K. Boot. De zaal was zeer goed be zet. Het programma bestond uit 26 nummers, waarin verschillende aar dige dingen waren verwerkt. In het nummer van de Sportschool waren het vooral de lenigheidsoef., die ieders aandacht hadden en de kleine Neli Woudt nam ieder voor zich in door haar aardige optreden. Na de pauze kregen we direct hoogbrug dames waar zeer zeker nog wel wat viel te genieten. In Sterrenballet, verdienstelijk ge zongen door mej. N. Stammes, was de begeleiding wel wat al te sterk en in „Als de sterren fonkelend'aan den hemel staan" had de heer N. Zwanenburg wel wat meer van zijn voordracht kunnen maken. Het bes te nummer op het gebied der gym nastiek vonden we. de rhytmische oef. dames. Het geheele laatste ge deelte van het programma ademde een echt Hollandsche sfeer. Alles met elkaar een middag, die zeer geslaagd mag heeten. 's-Gravenhage, 24 Maart. D6or den 'secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij is bij besluit van 24 Maart 1942, opgenomen in de Ned. Stcrt. van dien datum, in gesteld een raad voor de voed selvoorziening. De raad heeft tot taak den secre taris-generaal vari-advies te dienen by de uitvoering van het organisa- tiebesluit voedselvoorziening 1941 en van andere wettelijke regelingen op het gebied der voedselvoorzie ning. Voorts Zal in den raad het contact gelegd worden tusschen de bij de uitvoering van de besluit be trokken ambtelijke instanties eener zij ds en de organisaties en groepen, ten behoeve van de voedselvoorzie ning ingesteld of ingeschakeld, an derzijds. De dir.-gen. van de voedsel voorziening, de heer ir. S. L. Louwes is voorzitter van den raad. Als lid hebben o.m. zitting vertegenwoordi gers van diverse departementen, den Ned. Landstand, industrie en handel. DE STRIJD OP SUMATRA. Tokio, 25 Maart (DNB). Naar Domei uit Medan meldt, onderne men de Japansche troepen op het oogenblik zuiveringsacties tegen de overblijfselen van de Nederlandsche troepen op Sumatra, die zich in het bergachtige terrein, ongeveer 100 km. ten W. van Medan hebben te ruggetrokken, om van hier uit een guerilaoorlog te voeren Daar de Japanners alle strategisch belang rijke punten aan de O.- en W.-kust van het eiland hebben bezet, zal de verdere strijd nog slechts een kwes tie van tijd zijn. Arr.-Rechtbank. Twee jaar geëischt wegens verduistering. Gekocht, verkocht, maar niet geleverd! Dinsdagmiddag heeft voor de arr. rechtbank alhier terecht gestaan J. H. B. te Alkmaar, verdacht van oplich ting. B., die sinds begin October in voor arrest zit, zou ongeveer tegen Pinkste ren van het vorig jaar een vat slaolie verkocht, maar niet geleverd hebben, terwijl hij van den kooper een ge deelte van de koopsom had ontvangen. De zaak zat zoo in elkaar: B. wist een vat slaolie te koop, ergens in Bergen en hij had in Egmond aan Zee een kooper gevonden. Toen het zoover was, kocht B. de olie tegen 4.20 de liter en de verkooper .Bakker kreeg van B. 50 „handgeld", terwijl was af gesproken, dat de betaling bij levering zou geschieden. Tot zoover was alles dus in orde, als we tenminste vergeten, dat hier sprake was van een zwarten handel. Maar B. ging toen den verkeerden weg op. Hij ging naar den kooper W. in Egmond aan Zee en vertelde dezen, dat hij een deel der koopsom direct moest voldoen. W. gaf hem toen 200 en een dag later bovendien nog een voorschot van 25, welk bedrag buiten deze zaak stond. En ziet, toen ,B. de olie in ontvangst zou nemen van Bakker, bleek deze de olie inmiddels aan een derde te hebben ver kocht. Dat was van" Bakker weliswaar geen reëele transactie, maar er was niets aan te doen: de olie was weg. En had B. nu maar de 200 gulden voorschot teruggegeven! Dan was hij nog niet met den rechter in aanraking gekomen. Echter B. wilde „de strop" niet dragen en vergat de 200 terug te betalen. Aangifte volgde en de rest komt dan vanzelf. Zoo stond B. dan terecht. Er werden drie getuigen gehoord, waardoor de zaak duidelijk genoegen werd, B.'s straf register werd nog eens opengeslagen (en dat bleek lang niet fraai te zijn!) en toen meende de officier, mr. de Brueys Tack, dat weliswaar oplichting niet be wezen kon worden, maar dat hier zeer zeker sprake was van verduistering. Hij eischte daarvoor een gevangenisstraf van twee jaar. Spr. waarschuwde het publiek voor dergelijke menschen, die vooral in dezen' tijd van den zwarten handel, heel wat durven en heel wat slachtoffers maken. I)e verdediger vroeg clementie en ook verdachte zelf meende nog verzachtende omstandigheden te mogen noemen. De uitspraak werd bepaald op 31 Maart a.s. RingenSief voor de rechtbank. Eisch3 maanden. De 19-jarige P. J. M. alhier heeft ondanks zijn jeugdigen leeftijd geen blanco strafregister meer. Hij is reeds eenmaal met dé rechtbank In aanmer king geweest, deed verder nog een paar „handigheidjes", waarvoor hij net niet voor de rechtbank kwam en Dinsdag morgen probeerde hij zijn straf te ont- loopen door eigen spitsvondigheid, dor'- kwam bedrogen uit. Ruim eet> maand geleden seas bij fen' Het .Wapen van Brederode" te Bergen Kunstenaars centrum. Reeds in den gopdey eeuw be stond er tusschen kunstenaars en nerbergiers een groot contact. Be kend is, dat Adriaan Brouwer zijn consumptie met de edelste versie- singen van zijn kunst betaalde. Be kend is ook, dat de kunstenaar-her bergier Aert van der Neer zyn ta veerne met zijn schoone decoraties versierde. Schilders «reizen voor hun werk meer dan andere stervelingen. In alle tijden is voor hen de herberg hun tweede tehuis. Waar zij zich ook bevinden, steeds geven zij aan de karakteristieke landelijke herbergen de voorkeur boven de cosmopolitie- sche hotels. In het „Wapen van Brederode" te Bergen, aldus genaamd naar den drooglegger van de Berger- en Eg- mondermeren, in de 16e eeuw Heer van Bergen, hebben de schilders en dichters te Bergen een pied a terre gevonden. In dit oude café, waar jaarlijks de poldervergaderingen worden gehouden, in welke vergade ringen vroeger, naar een oud ge bruik, een nieuw bestuurslid werd geïnstalleerd door uit" èen, door Jan van' Brederode geschonken roemer, een flesch wijn leeg te drinken, zwaait thans de waard, Piet Olden burg, den scepter, wiens vader voor 40 jaar de zaak van een ander over nam. Hij is een 'gevoelig en har telijk man, met wien de kunstenaars in Bergen gaarne een praatje ma ken, mede aangetrokken door de be zoekers, in hoofdzaak geboren Ber- genareneii het milieu. Het interieur Mpn dit bij de vreemdelingen weinig bekende, aan een middeleeuwsch klein straatje gelegen café, is nog als voor een halve eeuw en bestaat uit een klein hoekbuffet, zand op den grond, een biljart en kleine tafeltjes met eenvoudige stoelen. De eenige versiering bestond uit twee land schappen in 1900 geschilderd op de verhooging van de afscheiding van twee lokalen, die toen één werden en tot stand werden gebracht door den geboren Bergenaar decorateur C. Bogtman, later wethouder in deze gemeente. Op initiatief van Matthieu Wieg man hebben thans eenige kunste naars in Bergen, uit waardeering voor, den waard, dit café het karak ter van een kunstenaarscentrum ge geven, dat eenig is voor Holland en men als voorbeeld slechts in Zuid- Frankrijk aantreft. Piet Worm, die op de in 1938 ge houden Parijsche Wereldtentoonstel ling in het Nederlandsche Paviljoen de muurschilderingen verzorgde, heeft hier geestige schilderingen op de wanden, betrekking hebbende op het gezelligheidsleven in de café's aangebracht. Ook Jaap Min bracht 'n aardige muurschildering aan, ter wijl de schilders Matthieu Wiegman, Germ de Jong en Jos Viëster ieder een waardevol" schilderij schonken, de grafische kunstenaar B. Essers een mooie houtsnede en de beeld houwers Sibbelé en Reijers een fraai masker. Door dichters bezongen. Dinsdagavond werd in besloten kring deze mijlpaal in de geschiede nis van het Wapen van Brederode door de kunstenaars gevierd, met bloemen en toespraken en aangezien Piet Oldenburg zich een waard van den ouden stempel toonde heerschtq er een gezelligheid die veel belooft voor de toekomst. De dichters Jac Bloem Xals hy in Bergen is een vaste beiqeker van deze zaak) én A. Roland Holst maakten op dit gebeuren de volgen de gedichten, die ingelijst in het café een plaatsje vonden. A. Roland Holst dichtte als volgt: Waar Worm de muren fleurig maakte, Waar Bloem zijn dorst op rijm a bslssd Waar Wiegman ,,'t Daaglijksch Brood" verzaakte Wijl ook hij liever drinkt dan eet; Waar Germ de Jong in teedre kleuren Van zijn onleschbaar leven spreekt, Daar mag het zeker niet gebeuren Dat mijn gerijmde woord ontbreekt Al jaren waren zij hier gasten Van d' onvolprezen kastelein - En ik leg het mijzelf ten laste, %Dat ik hier pas zoo laat moest zyn. Maar ben ik jaren weggebleven, Het heeft mijzelven slechts geschaad, Wellicht komt éénmaal in mijn leven - Berouw nu net nog niet te laat. ,,'t Daaglijksch Brood" Is de titel van het schilderij, dat Matthieu Wiegman aan de zaak schonk. Het geeft een arbeider weer voor een brood en een flesch wyn, waarmede de schilder tot uiting wil brengen, dat een werker daar recht op heeft. Jac. Bloem dichtte als volgt: De vreemdeling, die Bergen's dreven Een enkele maal slechts komt doorzweven En weer vertrekt met grooten spoed, Hij weet niet, \Vaar hij wezen moet. Maar zij die lang in Bergen wonen, Of zich er steeds opnieuw vertoonen, Zij kennen wel de Fransche steeg En al wat men daar krijgt of kreeg. Zij kunnen zich nu gaan verblijden, Ja, zelfs in deze sombre tijden Tijden, gelijkelijk droef en zwaar Voor herbergier en bitteraar Zij zullen d' oogen zich uitkijken, Als ze Oldenburg's café zien prijken, Opnieuw versierd door kunstenaars hand. Daarom zegt elk in 't Bergensch land; Moge 't geluk dit huis bewaren Tot heil van alle Bergenaren! D. A.-Klomp. ALKMAARSCHE COI t Magh stormen sjjn, sij vloeien of ebben. Die niet en waeght en sal niet hebben. ALKMAAR. GEBOREN: George R., z. van Clemens M. van Veen en M. C. Keune. Jan, z. van Adriaan van der Post 4h A. Koele- man. Sebilla M., d. van Cornells Dekker en G. J. Boersma. Johanna M., d. van Johannes Th. Kuis en A. J. Verver. GETROUWD: Hendrik J. van de Ven en Marijtje P. Haasbroek. OVERLEDEN: Eusebia M. Smit, ge- huwd met J. Wltteveen, 65 jaar. BOEK OP LANGENDIJK, 25 Maart 1942. 57400 kg Roode kool 8.80; 14600 kg Gele kool 8.10; 124600 kg Deensche witte kool 6.20; 1100 kg Uièn 6.70; 2000 kg Peen 5.80; 500 kg Witlof 21.60—27. NOORDSCHARWOUDE, 25 Maart 1942. (Noordermarktbond). 110425 kg Roode kool 8.80; 1050 kg Gele kool 8.10; 231050 kg Deensche witte kool 6.20; 1175 kg Uien 6.70. W ARMENHUIZEN, 24 Maart 1942. 159500 kg Roode kool 8.80; 22100 kg Gele kool 8.1Ó; 161400 kg Deensche witte kool 6.20. PURMEREND, 25 Maart. 1942. Totaal aangevoerd 589 stpks. 140 Vette koeien voor levering; 227 Geldekoeien 340 440, handel matig; 210 Melkkoeien 460605, handel matig; 5 Stieren voor levering; 79 Vetta- en Graskalveren voor levering; 1362 Nuchtere kalveren voor de slacht en voor de fokkerij 30 tot 45, voor de slacht voor levering, handel matig; 14 Vette varkens voor de slacht voor levering; 21 Magere varkens 2755^ handel matig; 204 Biggen 1836, handel matig; 347 Schapen 4070, handel matig; 97 Bokken 2140 handel matig; 75 Lammeren; Kipeieren 1.32 per kg; 600 Oude kip pen en hanen 0.800.90 per kg; Konijnen 0.90 per kg; 100 Eenden 0.800.90 per kg. huize van de familie van Eyck, waar hij kans zag, twee ringen weg te nemen. Deze lagen op de schoorsteenmantel en toen hij even alleen in de kamer was, keek hij de kleine voorwerpen eens goed aan, preuvelde zooiets als: „ga weg of ik neem je weg" en even late* waren belde sieraden verdwenen in zijn zak. Erg veel plezier beleefde M. niet van deze affaire, want de vermissing werd heel gauw ontdekt. Zoo haa o.a» mevr. van E., thans als getuige gehoord, ge zien, dat verdachte bij den spiegel „iets" wegnam en de zoon van de familie E. vertelde als getuive, dat hij samen met M. was vertrokken uit huis, nadat M. even alleen in de kamer was geweest, toen E. in de gang zijn overjas aantrok. Verd. ontkende. Hij wa3 niet bij den schoorsteenmantel geweest en had geen ringen gezien! De officier achtte het be wijs echter geleverd en vroeg dri- maanden gevangenisstraf. JJltspraai over een week, VON PAPEN TE SOFIA. Sofia, 24 Maart. (D.N.B.) De Duit- sehe ambassadeur te Ankara, von Papen, heeft vóór zijn vertrek uit Sofia de Bulgaarsche pers ontvangen. Hy gaf uiting aan zijn sympathie voor Bulgarije en zeide, dat hij tal rijke gelukwenschen van Bulgaar sche zijde had ontvangen na den mislukten aanslag op zijn leven. Tengevolge van denaanslag heeft het trommelvlies van zijn linkeroor geleden. De Turksche autoriteiten hebben de, daders spéedig gegrepen en weldra begint het proces. Over de Duitsch-Turksche betrek kingen zeide von Papen, dat zij van dag tot dag beter worden, vooral de economische betrekkingen. Na het herstel van den spoorweg kunnen zij zich nog meer ontwikkelen. Tur kije wenscht geen oorlog en zal zijn neutraliteit handhaven. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Woensdag 25 Maart 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k, 3Yt Nederland 1941 985/s 4 Nederland 1941 .KW/is 4 Nederland 1940 II 101)»/, 3—3'/, Nederl. 1938 96s/s 3 Ned.-lndië 1937 88 ty, BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 148»/, Handel Mij. Cert. v. 2.50 128»/a Koloniale Bank .133 Ned. Ind. Handelsbank 88i/s IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .152 Calvé Delft Cert. .117 Nederl. Ford 325 Lever Bros 159 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 272Vs CULTUUR MAATSCH. H. V. A. .267 Java Cultuur .160 Ned. Ind. Suiker Unie 160 Verg. Vorsterlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Air.erika lijn JavaChina-Japan lyn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unia TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah 80V* .258 .168 .131 .105 SU/, - 83'/, 135 107»/4 175 148 145 173 147 lu.40 93E/is 'OC'Vw iOCs/jj 96'/, 88i/j 1481/, 125 132 88 151'/, 117 320 159-62 275 263-8 153 158 79 256-60 165-6} 130 83 135 105 174 147-9 142 168 145 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder,Bergen. Stad en Prov.t- G. H. W. Boeven, Alkmaar, rnv 137. „Waarom'ben ik als jij na'n kleine Ar Nimbo?" Nimbo staat elke dag een paar ui Dan holt hij met zij] berg af, en plukt arr men, die hij in z'n wa Dader verw ander en si vrouw en z Vanochtend, ev heeft zich in het kade 89 te 's-Gra afschuwelijk misdr waarbü drie pers leven kwamen. Het was omstreeks toen een inspecteur de Laan van Meerde Suezkade werd aan een meisje, dat mede de Suezkade. iets aai De inspecteur spoedd Suezkade en zag daa bebloed hoofd op het die in weinige woordi er op hem geschoten hij het huis aan, war was. Toen de inspecteur aankwam, ging juist c kwam de hoofdbevo man, naar buiten. H van streek doordat h had hooren schieten i delijk, dat een en and de in een uitbouw. Oj hoorde de inspectèu schieten. Met eenige hij den uitbouw in, achterkamer en von drie menschen dood wié tot zijn aanvanke de 53-jarige recherchi J. Cornelissen. De anc ren die van een man Ook vond hy nog tw ten dood liggen. Intusschen had de Dienst den zwaargewoni straat door den inspect) troffen; naar het Gen gebracht. Waarom had de reche dat huis opgehouden? I zoek bleek, dat hij daai onderzoek van een oi Hij had zich met den 3 aan die woning vervoei zwaar gewonde, die op werd aangetroffen, was slachtoffer geworden va lichters, die hem zijn po ling ter waarde van maakten in een wonir ningen. Nu woonden in onderh ceel aan de Suezkade de en diens 34-jarige vrouv mogelijk in verband mei gepleegde postzegelopllcl dat de rechercheur dit 1 nengegaan. In de achterl moét hij toen' onmiddell hoeds zijn aangevallen e ten door den 21-jarigen K offer van de oplichting h vluchten, maar werd mi geraakt. Daarna is hij nog en mishandeld door c wel als door de vrou zich een oogenblik b< zag later loans, op stri Zijn toestand is niet 1 dat er levensgevaar staat K. C., die in een t razerny scheen te schoot, nadat hij <j cheur gedood had, vrouw en de twee 1 waarna hij de hand sloeg. Hij was in h een automatisch pist De rechercheur, die for van zyn beroep was een huisvader va gezin. Hij was zeer bel vak en by de politie a acht. (Reeds In een g vorige oplage ve doo 4 Toen ontstond er een van stemmen, die boos riepen: men was heele: koers, een waar toeval, schersschuitje voorbyk wilde niet afwachten t< bemanning in de enke' boot moest, om dan hu afgelegen deel van der dobberen". „Dat is muiterjj 1" bn ste stem weer. „Ga langzaam langsz: ler zijn sturman toe. niet de rolkussens aan Met „rolkussens" we

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2