x DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 15 uur Bolsjewieken in verbitterde gevechten afgeslagen. De strijd in het Oosten. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De nieuwe bonnen. lie n 15—22 uur n 1021 uur eeren W. AA1J, JW, Karl Marx- A. J. BRUIN", lan de zaal. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 73. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs pey 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.40; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 1—5 regels 1.28, elke regel meer f 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Vrijdag 27 Maart 1942 Duïtsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 26 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der v/eennacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj werden vrü zwakke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het Donetzgebied strandden aanvallen van den vijand, die ten deele door pantserwagens gesteund werden, in verbitterde ge vechten van man tegen man op den hardnekkigen tegenstand van Duit- sche en Roemeensche troepen. In verscheidene sectoren van de overi ge deelen van het Oostelijke front werden bij voortdurend dooiweer vijandelijke aanvallen in voor een deel verbitterde gevechten eveneens afgeslagen. Plaatselijke aanvalsacties verliepen succesvol. Den 24en Maart wierpen gevechts vliegtuigen in een haven aan de Kaukasische kust een koopvaardij schip van gemiddelde grootte in brand. Een Duitsche duikboot bracht ten Oosten van Solloem een torpedo jager en een stoomschip van 5000 brt., die van een krachtig beschermd Britsche convooi deel uitmaakten, tot zinken. Duitsche gévechtsvliegers vielen met goede uitwerking de haven van La Valetta op Malta. aan. Voor de baai Marsa Scirocco kreeg een Britsche patrouillevaartuig eeh bom- treffer. Nachtelijke aanvallen der lucht macht met bommen van zwaar kali ber op het havengebied van Dover en voor de oorlogvoering belang rijke doelen in deze stad veroorzaak ten groote schade. Een gevechts vliegtuig, dat op verkenning was, heeft overdag boven de Zuicl-Oost kust van Engeland een Britsch jachtvliegtuig neergehaald. De vijand wierp in den afgeloo- pen nacht brisant- en brandbommen op verscheidene plaatsen in West- Duitschland. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en ge wonden. Storingsvluchten van en kele vijandelijke vliegtuigen voerden tot in het Zuidelijke Rijksgebied. Nachtjagers en afweergeschut scho ten acht der aanvallende bommen werpers neer. Hierbij behaalde de eerste luitenant Becker zijn 15e en 16e hachtelijke overwinning. Kapi tein Ihkefeld schoot den 24en. Maart zijn 70en tot 74en tegenstander in luchtgevechten neer. Toengoe omsingeld. Stockholm, 26 Maart. (A.N.P.) Uits Nieuw Delhi meldt de Britsche berichtendienst, dat Toengoe aan het Birmaansche front door de Japanners is omsingeld. Stockholm, 6 Maart. (D.N.B.) In het in Nieuw Delhi uitgegeven communiqué over den toestand in Birma wordt volgens den Britschen Nieuwsdienst medegedeeld, dat het vliegveld van Toengoe dat twaalf kilometer- ten noorden, van deze stad ligt, in Japansche .handen is. Vluchtelingen uit Birma. Bangkok, 26 Maart. (D.N.B.) 36.600 Indische vluchtelingen uit Birma zijn, na het overschrijden,' der grens, langs junglepaden in Mani- poer, in de provincie Assam, aan gekomen. 60.000 Arbeiders zijn op het oogonbük bezig met de ''er-be teringen van de verbindingen over land tusschen Birma en Assam. De bezetting der Andartianen. Stockholm, 2(> Maart (D.N.B.) De minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft Donderdag in het La gerhuis .het verlies van de Anda- manenl bevestigd, waarbij hij sprak over het „terugtrekken van het kleine garnizoen". De conser vatief Herbert Williams verklaarde daarop, dat dit een zeer ernstigen toestand deed ontstaan. Hij wensch- te de verzekering te kirdj gen,, dat „dit nieuwe en vreeselij-ke gevaar voor Indië" op behoorlijke wijze het hoofd zou worden geboden. Ed-en antwoordde: „Ik kan daarover in het openbaar niets zeggen. Ik h-eb alleen een bl-oote mededeeling van de feiten gegeven en kan niet verder gaan." DE VERKLARINGEN VAN MAISKY. Berlijn, 26 Maart (A.N.P.) De verklaringen, door Maisky, den 'Sovjet-ambassadeur te Londen afge legd, zijn volgens het oordeel van Duitsche politieke kringen van den zelfden aard als die, eenigen tijd ge leden door Litwinof in Washington geuit. Evenals Litwinof geeft, Maisky den Engelschen en tevens dén Ame rikanen een lesje. Hij houdt hun voor, dat de tijd geenszins voor de geallieerden werkt, hij eischt tame lijk beslist de vorming van een twee de front en geeft duidelijk te ver staan, dat de Sovjet-Unie alleen de overwinning niet kan behalen. Uit het feit, dat Maisky aandringt op doeltreffende steunverleening aan de Sovjet-Unie, blijkt, aldus merkt men te Berlijn op, ook, hoe Moskou zelf den militairen toestand aan het Oostelijke front beoordeelt. Berlijnsch perscommentaar. Berlijn, 26 Maart (D.N.B.) De Berlijnsche pers levert commentaar op de verklaringen, welke de Sov jet-ambassadeur te Londen, Maisky, gisteren heeft afgelegd en waarin hij zich keerde tegen de Britsch- Amerikaansehe stelling, dat de toe stand der geallieerden in 1943 beter zou worden, en eischte, dat de gene rale staven doordrongen moeten zijrf van de gedachte: 1942 en niet 1943. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: „Als Maisky zoo onver bloemd hulp vraagt en op zoo brute wijze de afwachtingsstrategie der bondgenooten aanvalt, liggen de mo tieven daartoe voor de hand: de ver wachtingen, die de bolsjewisten van den winterveldtocht koesterden, zijn beschaamd en de bezorgdheid voor de komende gebeurtenissen groeit". De Berliner Lokalanzeiger merk: op, dat Maisky's wanhopige manoeu vre bevestigt, wat reeds bekend was door de botsing tusschen Halifax en Litwinof te Washington. Tusschen de Sovjet-Unie en de Anglo-Ameri- kaansche landen bestaat een princi pieel verschil van opvatting over den oorlog en de noodige maatrege len. Nu de wintereampagne mislukt is, stellen de bolsjewisten hun eischeh. CHURCHILL OVER DE ACTUEELE POLITIEK. Lissabon, 26 Maart (A.N.P.) Naai de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill heden in een toe spraak tot den raad van de conser vatieve partij verschillende kwesties der actueele politiek besproken. Hij onderstreepte, dat hij „thans geen waarborg er voor kan bieden, dat Engeland aan het eind van zijn „tegenspoed" is aangekomen. Chur chill* sprak erover, dat het afgeloo- pen jaar een „somber" jaar geweest is en dat „veie beproevingen" den geallieerden nog te wachten staan Hij gaf als zijn meening te kennen, dat Engelands oorlogspositie in zoo verre „verbeterd" is, dat het een jaar geleden nog alleen stond, ter wijl thans drie wereldmachten ver bonden zijn. Met betrekking tot de uitgoefende critiek verklaarde Churchill o.a.: Ik kan niet toelaten, zoolang ik de ver antwoordelijkheid voor de propa ganda draag, dat het leger verstoord wordt, oi dat liet vertrouwen van Engeland en van het leger in de bekwaamheid en het karakter van ons corps officieren ondermijnd wordt. Herhaaldelijk heb ik ver zocht, meer tijd en aandacht te be steden aan den wederopbouw voor den tijd na den oorlog. Wij moeten bij machte zijn, alle kwesties zorg vuldig te behandelen, opdat niets onze gedèchten of onze volledige energie afleidt van de taak van het nationale zelfbehoud en van de ver plichtingen onder de geallieerden, welke verplichtingen ons opleggen, dat wij voor onbepaalden tijd alles, wat wij geven kunnen, in den meest volledigen zin, aan die taak beste den. Churchill heeft Singapore het tooneel genoemd van een der groot ste catastrophes in de Britsche ge schiedenis. Vervolgens zeide hij, dat het verloop van den strijd op den Atlantischen oceaan zich weder ten ongunste gekeerd had. Hij kon niet garandeeren, dat de ongelukkige tij den voor Engeland voorbij waren. Tenslotte was hij van meening, dat den geallieerden zelf schuld .trof, wanneer zij den oorlog zouden' ver liezen. Vliegvelden bij lucht gevechten getroffen. Italiaansch legerbericht. Rome, 26 Maart (Stefani.) Het 663e weermachtsbéricht luidt: Saha- rische afdeelingen, die haar verken ning tot de woestijnzóne in Zuid- Libye hebben uitgestrekt, hebben de totale afwezigheid van vijande lijke elementen vastgesteld. Sterke Duitsche luchtformaties hebben voltreffers geplaatst op een lichten kruiser en een vrachtschip in de haven van La Valetta en her haaldelijk werken en installaties van de vliegvelden Half ar, Micaba- en Gudia getroffen. Bij luchtgevech ten werden twee Spitfires neerge haald, terwijl op den grond twee toestellen werden vernield. Engelsche vliegtuigen hebben van nacht boven enkele plaatsen in N.- Italië gevlogen, o.a. boven Milaan en Turijn, zonder bommen te werpen. Eenige luchtafweerbatterijen zijn in actie gekomen. VERDUISTER GOED ZON 27 Maart onder: 20.04 28 Maart op: 7.26 MAAN 27 Maart op: 14.21 onder: 4.56 1 April Volle Maan. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. IIET PAARD IN DEN STRIJD TEGEN DEN RUSSISCHEN WINTER. Dikwijls moeten deze trouwe helpers van de Duitsche soldaten groote alstanden door de meterhooge sneeuw afleggen. (Hoffman-P.K. Gebauer) DE EERSTE LENTEBODEN. in de beschutting 'Ier huizen staan de eerste sneeuw klokjes thans in vollen bloei; ter wijl de schapen In het heerlijke Lentezon.netje en met haar lamme tjes eveneens van het zonnetje ge nieten. (Polyg.-Kuiper) HET PROCES TE RIOM. Vichy, 26 Maart. (D.N.B.) Den 20sten dag van het proces te Riom werde.n als eerste getuigen twee actief dienende officieren, de com mandant van de infanteriescheol St. Cyr, generaal Breaud, en de bevel hebber van d.-e 13e militaire divisie te Clermont Ferrand, generaal Conquet, verhoord. Zij legden bezwarende ver klaringen af voor alle beklaagden, vooral voor Daladier en Guy la Chambre. Generaal Breaud oefende critiek op de gebrekkige technische oplei ding van het leger voor den odrlog. Desondanks, was de geoefendheid, van het Fransche léger bij den aan vang. van het Duitsche offensief beter dan op het tijdstip der mobi- lisatiq. Generaal Conquet voerde vóór den oorlog het, bevel over de 45ste divisie aan het Alpenfront. Zijn ver klaring had eveneens betrekking op de onvoldoende geoefendheid van het actieve en het reserve leger, op de gebreken bij productie en afleve ring van oorlogsmateriaal en op de geestesgesteldheid der troepen. Hij wees op de communistische propa ganda in het leger. De communis tische propaganda, zoo z:eide hij, was in vele formaties zoo intensief, dat men de treinen met verlofgangers door speciale afdeelingen moest be waken, teneinde vergrijpen tegen de discipline te verhinderen. Tijdens het tweede deel der zitting werd als getuige verhoord kolonel Verdurand, die in November 1939 de leiding heeft gehad van de afdee- ling artillerie van het ministerie van oorlog. Hij weidde uitvoerig uit over de moeilijkheden, waarmede de fransche artillerie te kamppn had als gevolg van het ontbreken van geschikte waarnemingsvliegtuigen. De artillerie had, naar hij zeide, niet eens de beschikking over de noodige radioapparaten o-m de waarnemingen van de vliegtuigen op te nemen. Eerst in 1940 is men begonnen met de constructie van het prototype van een dergelijk waarnemingstoe stel. Als een ernstig gemis heeft zich bij den luchtafweer het ontbreken van luchtspoormunitie, die in het Fransche leger vrij laat is inge voerd, doen gevoelen. Bovendien laakte de getuige het gebrek aan vooruitziendheid t.a.v. het in den strijd brengen van pantserafdeeli-n- gen. Ook bp dit gebied was voor de Fransche luchtmacht zoo goed als biets aanwezig geweest. Vooral heeft het ontbroken aan een vliegtuig, dat, zoowe.l de verbinding met de pant- serafd-eelingen als met de artillerie tot stand had kunnen brengen. Verklaring van admiraal King (D.N.B.) - Volgen-s een Reuterbe- richt uit Washington heeft admiraal King na zijn beëedigingals chef van de vlcotoperaties verklaard, dat het Amerikaansche volk er op voorbe reid moet zijn harde slagen in ont vangst te moeten nemen om dan nog hardere uit te deelen. DE BEHANDELING VAN DE PARA- CHUTÈS VOOR DE DUITSCHE VLIE GERS. Eens in de 4 weken worden de parachutes 24 uur lang uitgehangen. (Orbis-Holland-P.K. Slorstorpff) DE TOESTAND OP BALI. Bali, 26 Maart. (Domei.) Bali hoeft zijn gewone uiterlijk herkre gen en slechts wéinig teekenen wij zen op den korten oorlogsstorm, die over het eiland is heengegaan na de Japansche landing op 19 Februari. Het bestuur van het eiland is nog in handen van de acht bestuurders, zij het uiteraard ond^r Japansche auto riteiten. De Nederlandsche troepen had-den weinig tijd tot uitvoering I van de politiek der verschroeide aarde, zoodat de oorlogsli-dieekens op -het eiland niet zeer diep lijken. De twee voornaamste steden op het eiland. Denpasar en Singaradja, 'eden bij de Japansche bezetting al- 'een onder een korte onderbreking van den electrischen stroom en dit euvel is geheel hersteld. De hoofd wegen, die schade hadden geleden, zijn hersteld door vrijwilligerscorp sen en de autobussen hebben de diensten hervat. De drieduizend Chi- héezèn, die den handel dp het eiland in handen hadden, zijn naèr hun huis teruggekeerd en werken sa-men met het Japansche leger, Verplichting tot verrichten van diensten. Toelichting van bevoegde zijde op de jongste verordeningen. i 's-Gravenhage, 25 Maart. Van be voegde zijde werd ter persconferen tie te den Haag heden een belang wekkende toelichting gegeven op verordening no. 26, houdende een wijziging in verordening no. 42/1941 betreffende de verplichting tot het verrichten van diensten en betreffen de de beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking, en be sluit no. 32 betreffende de aanstel ling en tewerkstelling van werkne mers. Gewezen werd op het feit, dat verordening no. 26 en besluit no. 32 één geheel vormen met de op 28 Febr. j.l. verschenen besluiten betreffende het beper ken van werk én den aanmeh dingsplicht van werkloozen; een en ander maakt een begin met de ordeningvan de arbeids kracht. Wat Duitschland in de jongsté pe riode zijner geschiedenis beleefd heeft op het gebied van tewerkstel ling van arbeidskrachten, zullen bin nenkort alle volken van Europa op dezelfde wijze beleven. Daarom is noodig, dat een aanvang met de or dening gemaakt wordt. Tusschen den arbeid, die regelmatig in vast dienst verband verloopt en de werkloos heid ligt een menigte van tusschen- _§tadia.Besluit no. 15, verschenen 23 Febr. j.l., betréffende den aanmel dingsplicht van werkloozen, had de bedoeling de werklooze en de niet volledig tewerkgestelde werknemers te registreèren. Men heeft dezen aanmeldingsplicht in breeden kring opgevat als een begin van arbeids plicht; daarvan staat echter in het besluit geen woord. Voorts diende het tegelijkertijd uitgevaardigde besluit betreffende het beperken van werk, waarin het vaststellen van den wekelijkschen arbeid op minder dan 48 uur per week van toestemming afhankelijk werd gemaakt, om een rem aan te leggen aan het sléchts gedeeltelijk te werk stellen van krachten. De toestand, dat honderden, ja duizen den bedrijven slechts op halve klacht werken of nog minder, is niet toelaatbaar en zou tot ondergang lei den. Is in dezen toestand niet te voorzien, bijvoorbeeld door het ver schaffen van werk, dan moet een deel der arbeidskrachten elders te werk worden gesteld; in elk geval moet worden gebroken met het systeem, dat slechts een halve tijd wordt gewerkt en half verdiend; be ter is dan de helft dezer krachten geheel aan het werk te zetten tegen compleet loon en de andere helft op andere wijze in het arbeidsproces in te schakelen. Dit te helpen ordenen is de taak der arbeidsbureaux. Thans zijn in de op 25 Maart ver schenen nieuwe besluiten de noodza kelijke volgende stappen gedaan: Het tewerkstellen van arbeids krachten wordt nu van toestem ming afhankelijk gemaakt. Natuurlijk zijn er verscheidene be roepen, waar het intreden van nieu we arbeidskrachten niét anders dan welkom kan zijn eh wa?'r steeds rachten tekort waren. Daarom is -een toestemming vereischt voor het tewerkstellen van krachten in den landbouw, den mijnbouw, de zee- en binnenscheepvaart, de zee- en bin nen visscherij, de huishouding of op het gebied van de gezondheidszorg. 's-Gravenhage, 27 Maart. Voor het koopen van brood, vleesch en aardappelen gedurende de volgende week zijn aangewezen de bonnen 17. UITREIKING BONKAARTEN voor de 5e periode EN AARDAPPELKAARTEN. De Leider van den Distributiedienst, Op die wijze kan naar deze beroe- Kring Alkmaar, maakt bekend, dat pen een sterkere toevloed van vanaf Maandag 30 Maart 1942 een aan- krachten in de hand worden ge- vang zal worden gemaakt met de uit werkt. Voorts is de toestemming re}kmg van bonkaarten voor voedings- evenmin vereischt voor het tewerk- m'dde^n voor de 5e periode (19 April stellen van krachten, ouder dan 40 laren. dit kan tot gevolg hebben, j voor houders van K inlegvellen: dat ouderen makkelijker aan werk komen en de leeftijdsgrens in de be drijven zich naar boven verplaatst, hetgeen uit sociaal oogpunt piet an ders dan welkom kan zijn. Verder wordt de arbeids dienstplicht, gelijk die in de óp 3 Maart 1941 verschenen veror dening no. 42 werd ingevoerd, en toen alleen voor tewerkstel ling binnen het bezette Neder landsche gebied gold, thans in dier voege gewijzigd, dat men ook elders te werk gezet kan worden. De arbeidsdienstplicht heeft twee motieven; zakelijk beperkt hij zich tot werkzaam heden die onvoorwaardelijk moeten gebeuren en voor welke op andere wijzen niet voldoen de krachten Verkregen werden; persoonlijk beperkt hij zich tot diegenen, die arbeids-ethisch niet gezond zijn en eenigermate tot arbeid moeten worden ge noopt. Natuurlijk zal in den regel de ar- met inlegvel K1 bonkaart K 102 met inlegvel K 2 bonkaart K 202 met inlegvel K 3 bonkaart K 302 met inlegvel K4 bonkaart K 403 II. voor houders van L inlegvellen: met inlegvel L I bonkaart L 102 met inlegvel L 2 bonkaart L 203 met inlegvel L 3 bonkaart L 302 met inlegvel L4 bonkaart L 402 benevens aardappelkaarten, dië geldig zullen zijn voor een periode van 10 weken. De bonkaarten worden alleen uitge reikt aan personen, die zijn opgenomen in het bevolkingsregister van de gemeente Alkmaar. Hierop wordt een uitzondering ge maakt ten aanzien van: a. schippers en woonwagenbewoners; b. de vaste bevolking van kost scholen, gestichten en dergelijke inrichtingen; c. gedetacheerde marecliaussee's; d. tengevolge van oorlogsomstandig heden tijdelijk elders verblijvenden. Men dient zich voor het afhalen der kaarten uitsluitend aan te melden op den datum, welke op de bonkaart 4e periode i3 afgestempeld. Ten bewijze, dat men op den juisten datum verschijnt, moet een bonkaart beider vrijwillig zich inspannen aan van de ^e period Torden getoön" werk te komen, daar hij aan zeii jgen uitzondering hierop wordt zijn arbeid en plaats van arbeid kip- maakt ten aanzien van de kaarten, die zen kan. Tezamen werken de nieu- afgestempeld zjjn op 3 April (Goeden we maatregelen zeer opvoedkundig. I Vrijdag) daar op dien dag geen kaarten Dit brengt tot de slotopmerking: worden uitgereikt, omdat de Arbeid namelijk is geen handels- dl5tiibuhekantoren dan gesloten zijn. -"■■■■ De personen m het bezit van bon- - [«.aarten, gestempeld 3 April, moeten van de arbeidsmarkt en de arbeids- zjC[j aanmelden op VRIJDAG 17 APRTL beurs. De arbeidskracht is een der 1942. belangrijkste en waardevolste ge- De uitreiking zal geschieden op de méenschapsgoederen; het behoort navolgende plaatsen, t.w.: tot de belangrijkste plichten van den I le. IN HET SCHOOLGEBOUW AAN staat den arbeid ten bate van de BRILLESTEEG. In dit gebouw volksgemeenschap te ordenen. Daar -. gereikt j Pla.atsen worden uit- om is het arbeidsbureau éen der ge- 2e. IN D1) VOORMALIGE KEET- wichtigste opvoedkundige ïnstellm- KOLKSCHOOL, INGANG WESTER- gen van den staat, waar de men- KOLKSTRAAT. schen de arbeidsethiek van dezen De kantoren zullen op bovengenoemde nieuwen tijd leeren kennen en deze data geopend zijn van 9.30 uur v.m. tot leeren aanvaarden. Verhooging luisterbijdrage tot f t.p. maand. 's-Gravenhage, 26 Maart. Op de 4 uur n.m. De inlegvellen van de personen ge boren in de maand Mei van de jaren 1921, 1928 en 1938 moeten eerst ter om ruiling aangeboden worden in lokaal II van het schoolgebouw in de Brill^teeg, en pas daarna kunnen de bonkaarten in ontvangst genomen worden, mits met P 1 feVUUUICU WUtUCU, 1UUS U1CI Raagsche pers conf éren tie gaf neaen jn achtname van den datum van af- de heer dr. ir. W. A. Herweyer, dir.- stempeling. gen. van den Ned. Omroep, een be- De bonkaarten worden alleen uitge- sehouwing over den, omroep en de reikt tegen overlegging van de distribn- wijziging in de luisterbijdrage-1942, "tn^fchti^enfo^u&r MD 32 ter verkrijging van aardappelkaarten, waar uit moet blijken, dat per gezinslid over minder dan 50 K.G. aardappelen wordt beschikt, moet in het uitreikingslokaal worden ingevuld. Aan personen BENEDEN 18 JAAR worden GEEN distributiebescheiden af gegeven. Er wordt met nadruk de aandacht op gevestigd, dat men bij de in ontvangst- name der bonkaarten dient na te gaan of alle kaarten aanwezig zijn. Van reclames na het verlaten van het uitreikingslokaal kan geen nota worden genomen. De zelfverzorgers (tuinders, veehou ders en huisslachters) zullen AFZON DERLIJK worden opgeroepen om met hun stamkaarten en inlegvellen te ver schijnen aan het DISTRIBUTIEBUREAU OUDEGRACHT 168. aan welke wij het volgende onrtlee- nen: Aanvankelijk werd de luisterbij drage bepaald op 9 per jaar dus 75 cent per maand. Inmiddels is gebleken, dat voor de totale taak van den om roep, de zenders enz., een groo te* bedrag noodzakelijk is, zoo dat de luisterbijdrage nu met in gang van 1 Mei wordt gesteld op 12 per jaar of 1 per maand. 1 Wanneer men zich realiseert wat men alles door den omroep terug ontvangt, is het bedrag van 1 per maand zeker niet te hoog en steeds nog veel minder dan in Duitschland, waar men 18 per jaar betaalt. Om een te zware belasting van de sociaal zwakke volksgroepen zoo veel mogelijk te voorkomen, worden gelijktijdig de aansluitingskosten op de radiocenfraies verlaagd van 18 op 15 per jaar. Zij, die in gebreke blijven de bon kaarten op den gestelden datum af te halen, zullen niet meer tijdig van de nieuwe kaarten worden voor zien. EXTRA RANTSOENEN ZEEP. De Leider van den Distributie- per ja-ar. rdiiensH, Kring Alkmaar, maakt be Het staatsbedrijf der P.T.T. deelt V. voorts in aansluiting hieraan niede: Houders van een eigen ont vangtoestel betalen dus over 1942 van -Mei tot, en met December 25 cents meer per maand. De radiozegel, waarmede de luister bijdrage maandelijks kan wor den voldaan op de luisterver gunning zal dus 1 Mei a.s. van 75 cents op een gulden worden gebracht. Aangeslotenen op de rijksradio- distributie betalen de luisterbijdrage tegelijk met de contributie, de prijs van het abonnement op de distribu tie zal met ingang van 1 Mei a.s. echter evenveel verlaagd worden als de luisterbijdrage verhoogd is, zoo dat de aangeslotenen op de rijks- radiodistributie tenslotte evenveel blijven betalen. kend, dat op Maandag 30 en Dins dag 31 Maart 1942 (tussohen 912 of 1.3-03 uur) bij den Distributie- dienst, Breedstraat 40, formulieren MD 8'0 ter verkrijging van- estra zeep wegens „vuiien arbeid" en van extra zeep voor meikers kun nen worden afgehaald, Deze formulieren moeten uiterlijk 6 April 1942 weer bij den Distribu tiedienst zijn ingeleverd1. De Leider voornoemd, H. BAKKER, Alkmaar, 27 Maart 1942. VOEDERKAARTEN VOOR HONDEN. 's-Garvenhage, 26 Maart. Tot 15 De invoering op 1 Mei a.s. brengt April is er nog gelegenheid-bij de ten slotte eenige verplichtingen mee sectie bijzondere diergroepen te voor houders van eigen ontvangtoe- Apeldoorn eeni formulier aan te stellen, die op hun nieuwe luister- vra,gen voor toewijzing van hon- vergunmg reeds meer dan vier zegels V j hebben geplakt, verder voor hen, denbrood vooi honden, welke men die een half, dan wel het geheele reeds op 1 Januari m zijn bezit had jaar reeds over de giro hebben voor- en waarvoor nog' geen kaart is uit betaald en tepslotte voor hen, die uitgereikt. In aanmerking komen een opdracht aan den postcheque- en aüleien diensthonden, trekhonden of girodienst hebben verstrekt tot auto-1 blindengeleidehonden en honden matische overschrijving. Over al deze punten zal nog nader worden bericht. Wie reeds f 9 betaalde, bijv. er giro, kan er 2 bijgireeren, daar dit jaar de totale bijdrage dus 11 is. van z-eer zware rassen, terwijl voor ar.ctere hónden een toswij-zin-g kan worden gegeven, wanneer men meer dan één. hond heeft.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1