uur DEVUURI SCHOEN! HET GEHEIM PAREL-EILAN STAD EN OMGEVING rïjwieldief gevat te cAstricum. AGENDA BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEH-FLACONS! Machfr, arbeid eri veiligheid voor eiken Nederlander ^AKKERTJE De Langedijker Groenten- Centrale. TEE LETTEN KERK EN SCHOOL Moord te Ams opgehelde Bekendmaki Bieraflevering zal Hervat. vraaggesprek met e commandant der bestrijding iepen:? ALKMAARSCHE COÜRANT VAN VRIJDAG 27 MAART 1942. Pagina 2. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de kortgeleden gehouden ver gadering van „Liefdadigheid naar Vermogen" werden 18 aanvragen behandeld, waarvan er één moest worden afgewezen. Voor de andere 17 gevallen _werd toegestaan aan gif ten en rentelooze voorschotten een bedrag van 592.11. HET NIEUW HONGAARSCH KWARTET IN ALKMAAR. Het eenig optreden in Alkmaar van het zoo vermaarde Nieuw Hon- gaarsch Strijkkwartet in de groote zaal der Harmonie, is thans vastge steld op Donderdagavond 2 April a.s. (lichte maan). Dit beroemde ensemble, bestaande uit Zoltan Székely, le viool; Alex ander Moskowsky, 2e viool; Denes Koromzay, altviool en Vilmos Palo- tai, cello, zal dan concerteeren onder auspiciën van de Alkmaarsche Ka- mermuziekvereeniging. Het Alkmaarsche publiek zal door dezen kamermuziekavond van het Nieuw Hongaarsch Kwartet, dat in de belangrijkste muziekcentra van vrijwel geheel Europa triomfale successen oogstte, een avond van waar kunstgenot geboden worden. Het ensemble zal dan kwartetten van Mozart, Debussy en Schubert ten gehoore brengen. Van Schubert staat diens beroemde meesterwerk „Der Tod und das Madchen" op het programma. POSTZEGELTENTOONSTELLING. De afd. Alkmaar der Ned. Ver. van Postzegelverzamelaars heeft, ondanks de tijdsomstandigheden, ge meend van haar activiteit blijk te moeten geven door het organiseeren van een tentoonstelling in de dan cing van de Harmonie op Vrijdag en Zaterdag 27 en 28 Maart. Wij heb ben vanmorgen eens een bezoek aan deze expositie gebracht en wij kon den constateeren, dat zoowel den philatelist in hart en nieren, die zijn liefhebberij zeer ernstig neemt, als den minder wetenschappelijk ge- oriënteerden verzamelaar een groot genot staat te wachten. Opvallend bij de tentoongestelde collecties is, hoe in deze kleine papiertjes, waar zoo ontzaglijk groote sommen aan besteed kunnen worden, zich het tijdsgebeuren weerspiegelt. Orn slechts enkele voorbeelden te noe men: aanwezig zijn de zoo gezochte zegels van Noorwegen met de op druk V, voorts de laatste series, die Finland heeft uitgegeven naar aan leiding van de herovering van Kare- lie. Ook deze zegels zijn zeer zeld zaam. Wanneer wij verder wijzen op zoo goed als complete collecties van Oostenrijk, België, Bulgarije, Suri name, Bosnië en Beieren, waarbij de grootste rariteiten aanwezig zijn, dan kunnen wij met een gerust hart iedor tot een bezoek aan de tentoon stelling opwekken, hetzij heden nog tot 22 uur, of morgen van 10-21 uur. DIERENBESCHERMING: Zwervend is aangetroffen een foxterrier, signalement: wit met en kele zwarte en bruine vlekken. Ter beschikking zijn: een poes, 1 jaar oud; een herdershond, reu, plni. 2 jaar oud en een 3-jarige ruwharige Airedaler terrier. Adres: inspecteur C. Verwer, Baanstraat. ADSPIR ANTEN-UITVOERIN G. V/ij hebben gister gameid, dat Zaterdagmiddag om half drie een adspiranten-uitvoering van Turn- last in de Harmonie zal plaats vin den. Deze uitvoering is echter niet van deze vereeniging maar van de vereeniging De Halter. VOORJAARSVERGADERING ALCMARIA V.V.V, In 't Gulden Vlies hield Alcmaria V.V.V. Woensdagavpnd een leden vergadering, welke Slechts door en kele leden bezocht was. Na een openingswoord deelde de voorzitter, mr. J. P. Bosman, mede, dat de A.N.W.B. plan heeft een 2- daagsche tocht te organiseeren naar Alkmaar, één dag om het steden schoon te bewonderen en één dag voor de omgeving. Van het provinciaal bestuur was bericht ontvangen, dat voortaan toe gangskaarten voor de provinciale terreinen ook op het bureau van Alcmaria V.V.V. verkrijgbaar zullen zijn. Het financieele overzicht van den penningmeester, den heer N. P. An- driesma, vermeldende aan ontvang sten en uitgaven 2901.78 met een batig saldo van 86.10, werd op advies van de controlecommissie goedgekeurd. De secretaris, de heer D. G. G. Margadant, bracht hierna zijn jaar verslag uit, waaraan wij het volgen de ontleenen: Evenals het jaar 1940 is ook 1941 voor de vereeniging ongunstig ge weest door de vele moeilijkheden, welke het vreemdelingenverkeer heeft ondervonden, o.a. door de ver- keersbeperkingen en de distriLutie- maatregelen. Vooral in de tweede helft van het seizoen lieten deze hun invloed gelden en bovendien begon in het laatst van Juli een regen periode welke tot het einde van Augustus bijna onafgebroken aan hield. Toch was het bezoek in Mei en Juni en de eerste helft van Juli be vredigend. Er v/aren bovendien in Augustus Vrijdagen, waarop het aantal beklimmers van den toren de 1000 overschreed, terwijl het aantal verkochte torenkaarten 5600 be- -droeg, tegen 3031 in 1940 en 7233 in 1939. De werkzaamheden in het bene- denkantoor begonnen 4 Juli en ein digden 16 September. Het kantoor was op alle werkdagen geopend. Als nieuw propaganda-materiaal Werd een tochtenfolder gedrukt, welkeeen succes is gebleken, daar er in korten tijd .rceds ruim 1500 stuks van zijn verkocht. Er werden 8 bestuursvergaderingen gehouden en één algemeene leden vergadering. De vereeniging werd vertegenwoordigd op de congres vergadering van de A.N.V.V. te Am sterdam en op de vergaderingen van de Federatie in Noordholland boven het Noordzeekanaal, gehouden te Heiloo en te Alkmaar. Ten einde de beschikking te krijgen over een goed onderlegd aantal vrijwillige gidsen, werd een cursus gehouden, waaraan 10 personen deelnamen. Aan 4 dames en 3 heeren werd na een afgelegd examen het diploma uitgereikt. Het verslag herinnert voorts aan de uitvoering van oud-hollandsche dansen in Westfriesch costuum op de kaasmarkt op 15 Aug. De gemeente Alkmaar schonk weer een subsidie van 1000. De K. v. K. verminderde haar bijdrage van 0.10 per lid tot 0.05 per lid, doch heeft voor 1942 wederom de oude bijdrage toegekend. Het reservefonds op ultimo 1941 be draagt 1200.53. Echter staat hiertegen over nog een post van 988.91 verschul-, digd aan diverse crediteuren, te ver minderen met een bedrag van 19.39, nog te vorderen van debiteuren. Daar mede rekening houdende, bedraagt het reservefonds 2J11.01. Het ledental bedroeg per 1 Januari 1.1. 306, tegen 324 op 1 Januari 1941. Aan contributies en donaties werd in totaal ontvangen 669.20 tegen 702.38 in 1940. Er werden ontvangen aan het secre tariaat 6659 stukken, terwijl het aantal verzonden stukken 573 bedraagt. Aan 1253 personen werden inlichtingen ver strekt. De heer J. Scharzer kreeg op verzoek wegens het aanvaarden van een ande ren werkkring per 1 Januari 1942 ont slag als administrateur, onder dank betuiging voor hetgeen hij voor onze vereeniging heeft gedaan. De functie wordt tijdelijk waargenomen door den heer Ch. G. Verwer. Het verslag eindigde met het uit spreken van de hoop, dat de reorgani satie Van het vreemdelingenverkeers wezen spoedig haar beslag krijgen en dat zij er toe zal bijdragen het mooie werk te bevorderen. Nadat de voorzitter dank had betuigd voor het uitbrengen van het verslag, volgde sluiting der vergadering. INBRAAK TE CASTRICUM. *'ïn jfeü nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in een leegstaand winkelpand aan de Doipsstraat. De daders hebben zich toegang verschaft door verbreking van het slot. De pol'tie heeft tot heden niet kunnen nagaan wat is ontvreemd, daar de bewoners de fam. Godschalk, afwezig zijn. BENOEMD. De heer W.' Bruul, oud-gem.- secretaris van Heiloó, die, zooals be kend, voorzitter is van den Westfrie- schen bond vfan harmonie- en fan farecorpsen, is benoemd als hoofd bestuurslid van de federatie van harmonie- en fanfarecorpsen in Ne derland, terwijl hij tevens bestuurs lid is van de afdeeling Noordholland van deze Federatie. Een ingezetene der gemeente Castricum heeft zich, schuldig ge maakt aan rijwieldiefstal en is ter beschikking van ds justitie gesteld (Ontleend san onze advertentlernbriek) Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Problemen der jeugd (rom.) Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagav. geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een onvergetelijke nacht (rom.) Alle leeftijden. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Manege (circusfilm) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Jacht zonder genade (rom.-sens.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrjjdag 27 Maart. 15—22* uur, postzegeltentoonstelling in de dancing Harmonie. 8 uur, Gulden Vlies, alg. verg. Dieren bescherming. Zaterdag 28 Maart. 1021 uur, postzegeltentoonstelllng in de dancing Harmonie. 2.30 uur, In de Harmonie, adspiranten- uitvoering De Halter. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Vliegersvrouwen, door Het Alkmaarsch Tooneel. Zondag 29 Maart. 4.30 uur, zaal voorh. B. van Doorn, Kennemerstraatweg, film en propa- ganda-mlddag Athletielcver. Alkmaar. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Onder één dak, door de tooneelver. De Maskers. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, heropvoering van De Distel. Tot nu toe kon de verpakking van Kruschen hier te lande nog regel matig als voorheen voortgang vinden. De voorraad Kruschen Is nog voor geruimen tijd voldoende, doch glas-schaarschte bemoeilijkt thans de levering. - Daarom kan voortaan Uw apotheker of drogist slechts Kruschen afleveren, Indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van gelijke grootte. Hij vergoedt U daarvoor 5/ 3 of 2 ets., naar grootte. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. LANGEDIJK. Centrale keuken. - Er zal aan den Langedijk gelegenheid worden gegeven, om warme maaltijden te betrèkken uit een centrale keuken. De gegadigden zullen vóór 3 April a.s. ter gemeentesecretarie afd. so ciale zaken (te Zuidscharwoude) op gave moeten doen. Inenting. - De inenting tegen de pokken zal op Woensdag 1 April van 2-3 uur in een lokaal van de open bare school te Zuidscharwoude wor den gehouden. KIND VERDRONKEN TE GROOTEBROEK. Dinsdagmiddag is het) 2-jarig zoontje van den heer D. Appelman te water geraakt en verdronken. door A. Boin. Macht, arbeid en veiligheid. Wat wil ons volk in wezen anders? Het volk heeft geen anderen wil dan de zen: te leven, menschwaardig, wel varend te leven. Hebben de leiders van ons volk in den tijd waarin wij zijn geboren, in het tijdperk der democratie, dezen volkswil uitgevoerd? Geen sprake van. De democratische regenten heb ben integendeel in de hand gewerkt: machteloosheid op alle gebied, werk loosheid van een groot deel van het Nederlandsche volk, onveiligheid van den Nederlandschen staat. Ons volk was innerlijk verdeeld in tien tallen elkander heftig bestrijdende partijen ert in elkander hatende klassen. Via de partijen trachtte iedere be langengroep nog iets te redden uit de wanorde van den liberalen staat. De machthebbers maakten er echter instrumenten van om het volk ver deeld te houden, teneinde des te be ter te kunnen heerschen. Waarom moest het volk door klas senhaat worden verscheurd? Waar om moesten beroeps- pn bedrijfsge- nooten tegen elkander worden op gezet, ofschoon het toch duidelijk is dat zij gemeenschappelijke belangen hebben, welke zij in samenwerking met elkander hebben te behartigen. Van de groepeering in klassen eens door socialistische voormannen bedoeld om sociale verbeteringen af te dwingen bedienden de werke lijke machthebbers (namelijk de machten met het geld) zich om het volk te versplinteren. Zoo gelukte het hun vooral de eenvoudige wer kers van hoofd en hand in bedwang te houden, zoo verwerd de socialis tische omwenteling tot een revolu tie-op-de-plaats-rust; Innerlijk verdeeld en verscheurd en daardoor verzwakt kon ons volk, evenals andere volken in en buiten Europa, niet tot gezonden en eensge- zinden arbeid komen. Het liberaal- democratische stelsel werd oorzaak van een ramp, welke hoogst ernstige gevolgen voor de gemeenschap zou hebben: de werkloosheid, waardoor ons volk in verval geraakte; het leed onder da algemeene decadentie. Het was rijp voor het cultuurlooze bols jewisme. Het werd niet in de minste mate beschermd tegen de brutale heersch- zucht van het volksvreemde Joden- om, niet tegen den kanker van het bolsjewisme, welke zich reeds diep in onze samenleving had ingevreten. Nederland werd klein gehouden. Onze weermacht werd afgebroken. Het is een grove leugen geweest, dat wij „paraat" waren. Maar dat was rtog niet alles: In het groote Europeesche gevecht werden wij aan den verkeerden kant geplaatst, namelijk aan de zijde van den vij and van Europa, het trouwelooze plichtvergeten, verraderlijke Enge land. Plebben de democratische regen ten dan tenminste ons koloniaal be zit veilig gesteld? De jongste ge beurtenissen hebben het antwoord gegeven. West-Indië werd zonder meer aan Amerika verkwanseld. En O.-Indië, 't rijke land, dat onze vade ren met bloed en zweet hebben ge kocht, is zoo goed als weerlooos ge maakt en vervolgens met veel lawijt aan den verkeerden kant van het strijdtooneel in het Verre Oosten opgesteld. De verschrikkelijke ge volgen hiervan weten wij nu allen. Het spel is uitgespeeld. Er valt'niets meer te verkwanselen en te verra den. Nederland zou thans aan het ein de zijn, als hier niet zou staan: een nieuwe volkskern en een nieuwe staatskern, wanneer de N. S. B. niet zou zijn: het volk van het volk, de staat in den staat. Het volk der Nederlanden is niet dood. Het vecht voor zijn leven, hier en ginds in het Oosten. Het is niet alleen de plicht der nationaal-socia- listen, maar de plicht van het gehee- le volk den grootst mogelijken steun te verleenen aan de strijders voor Europa's bestaan. Het gaat om de toekomst van Europa, de toekomst van het Germaansche gemeenebest, de toekomst van ons volk. Op 14 December 1941 heeft Mus- sert medegedeeld, dat ons .volk als gelijkberechtigd met de andere Ger maansche volkeren is toegelaten tot de Europeesche volkerengemeen schap. Daar de Germaansche volke ren met hun Noordschg raskern voorbestemd zijn om m deze ge meenschap de leiding te nemen, ver werft ons volk hieTdoor opnieuw macht, arbeid en veiligheid. Van welk een ontzaglijke beteekenis zulks voor onze toekomst is, dient elke Nederlander te weten. Het be- teekent in elk geval werk en Winst, indien wij met inspanning aller krachten de ons passende taak in het nieuwe Europa verrichten. En daarom: Met Mussert voor nieuw-Nederland in niéuw-Europa, Juist de slaap kan genezing brengen, doch klaar wakker blijft ge, woelend en kreu nend. AKKERTJES stillen de pijn; U kunt inslapen en heerlijk tot rust komen. AKKERTJES helpen altijd. AKKERTJES stillen direct alle pijnen en maken dat U zich' prettig gaat voelen. De Nederlandsche Pijnstiller OUDKARSPEL. CcÖp. Boerenleenbank. - Onder leiding van den heer P. Wijn hield de coöp. boerenleenbank alhier Woensdagavond haar algemeene le denvergadering. De voorzitter heeft den gang van zaken in den tuin bouw gememoreerd, welke beteris, waardoor niet zoovaak een beroep op de bank werd gedaan. Er zijn nog leden, die nalatig zijn t.a.v. de aflos sing en de rentebetaling. Het jaar verslag vermeldde, dat het ledental 200 bedraagt. De rekening 1941 sloot op 365.425.45. De balans sloot op 398.436.42, met een winst van 836.96. Het reservefonds bedraagt 22.623.44. De heer Ij. Kalverdijk werd her kozen als bestuurslid, de heer P. Wijn als lid van den Raad van Toe zicht. In de rondvraag deelde de voorzit ter mede, dat in het vervolg alle spaarboekjes zullen moeten worden ingeleverd op 1 Januari. Bestuursvergadering. Het bestuur van de veilingsvereeni- ging Langedijker Groenten Centrale vergaderde Dinsdagmiddag onder lei ding van den heer H. Schelhaas, burge meester van Langedijk. In zijn openingsrede heeft de voor zitter de vereen. „Ons Belang" te Hens broek welke dezer dagen 25 jaar be stond gecomplimenteerd. Hierna be sprak hij de moeilijkheden, welke men met den afzet der producten heeft ge had. Mededeelingen werden gedaan 'over de door ir. Rietsema, rijkstuinbouwcon- sulent, Ingestelde commissie voor juri dische aangelegenheden. Alle vereeni- gingen zullen een vertegenwoordiger in die commissie dienen aan te wijzen, welker leden de opgaven der tuinders in ontvangst zullen nemen. De omzet was in de maand Januari 304270,94, in Februari 263.850,65. Aan de vereen. „IJsstrijd" werd een extra bijdrage verleend van 100 in de gemaakte extrakosten voor het open- makenavan de vaart naar Alkmaar. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief voor de alg. verg. van het Centraal Bureau v. d. Veilingen spraken verscheidene leden zich uit voor een andere sorteering van de breekpeen. Het voorstel van de Utrechtsche vei ling, om voorzieningen te treffen, voor den afzet van de producten bij een te grooten aanvoer, zal gesteund worden. Daarbij werd gedacht aan de stichting van groentedrogerijen, ook in Noord holland. De te lage prijs voor de landbouw producten, welke in den tuinbouw ge teeld worden, waren een punt van be spreking. De veilingleider merkte echter op, dat er thans voldoende teeltvergun ning is te krijgen voor tuinbouwpro ducten. De heer Jongpma van Koedijk vroeg of er nog bindtouw voor de rabarber beschikbaar zal komen. Hierop werd geantwoord, dat dit wel is aangevraagd. De heer Spaan (Koedijk) drong aan op een hoogere boete bij het afleveren van tekort gewicht. Het dag. bestuur zal dit overwegen. De heer P. de Geus Jz. wilde de extra rantsoenen voor brood aan de tuinbouwers verleend zien vanaf 16 jaar, i.p.v. vanaf 18 jaar. Hierop zal worden aangedrongen bij het Centr. Bureau, weer tevens de aandacht zal worden gevestigd op de wenscheljjkheid, dat de tuinbouwers na 15 October een extra rantsoen brood krijgen. De' voorraad stapelproducten bij de L. G. C. was nu nog 175 wagons roede kool, 57 wagons gele kool en 493 wagons Deensche witte kool. Op 9 Februari j.l. resp. 271, 135 en 877 wagons. De heer De Boer deed verder mede- deeling van de maatregelen om tot vluggere aflevering van de kool te komen. Hij drong er op aan, de kool schoon aan te voeren. Over de aflossing van de tuinders- credieten is nog niets bekend. Het 'is door de bevoegde instanties afgewezen, werd medegedeeld. De voorzitter zeide, zich hierover met den Comm. der Provincie in verbinding te hebben gesteld. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 26 Maart. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Engelsche bommenwerpers verscheidene malen boven Neder- lan'dsch grondgebied gevlogen. Zij wierpen, meerendeels in het wilde weg, een aantal brisant- en brand bommen omlaag, die deels zonder uitwerking in het open veld terecht kwamen, deels echter aanzienlijke schade toebrachten aan woonhuizen en boerderijen. In een stad in het Oosten des lands werden eenige woonhuizen verwoest. Hierbij wer den twee burgers gedood, twee ern stig en vijf licht gewond. Twee- per sonen worden nog vermist. DE KRACHTSVERHOUDINGEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Rome, 26 Maart. (D.N.B.) De Popoio di Roma wijdt een artikel aan de sterkteverhouding der zeestrijd krachten in de Middellandsche Zee. Het is tweemaal voorgekomen, aldus het blad, dat Engelsche versterkin gen van Egypte uit Malta trachtten te bereiken zonder, zooals vroeger steeds het geval was, door slag schepen of vliegkampschepen te worden beschermd. De oorzaak hier van is, dat Engeland sedert Septem ber 1939 36 procent van zijn slag schepen, namelijk de 5 eenheden Prince of Wales, Hood, Repulse, Royal .Oak en Barham, verloren heeft, terwijl Italië de 6 slagschepen Rechtszaken. Alkmaarsche smokkelafjaire in hooger beroep. Tegen den caféhouder van G. opschorting van de nog res jee- rende vijf maanden gevange- nisstraf gevraagd. De zeor ingewikkelde smokkel affaire van den Alkmaarschen café houder-Th. H. van Gijzen, die van dun filiaalhouder van een groot win kelbedrijf te Den Helder, J. S., kort vóór Kerstmis 1940 koflie en zeep had gekocht, werd Donderdagmiddag opnieuw door het gerechtshof te Amsterdam behandeld. Van G. had oorspro n keljj k het voornemen gehad den filiaalhouder de in den smokkel handel gebruikelijke prijzen te be talen voor de koffie en de zeep, doch toen hij den voorraad kwam af halen, wist hij J. S. bang te maken, zoodat van G. de goederen voor nor male pryzen kon koopen. De voor raad werd later te Alkmaar bij van G: in beslag genomen. De rechtbank te Alkmaar had van G. tot tien maanden gevangenisstraf veroor deeld op 4 Maart van het vorige jaar. Op 15 Mei d.a.v. behandelde het h.ol te Amsterdam de zaak in hooger be roep. Het hof beval toen terugwij zing naar den rechter-commissaris voor een nader onderzoek. Ook bij de nieuwe behandeling in hooger beroep toonde van G. zich zeer sober in zijn mededeelingen. Op een vraag van den president, mr. H. D. Feenstra, verklaarde de politie-ambtenaar J. E. Staats, dat van G. zich na deze affaire nooit meer met clen smokkelhandel had opgehouden. De winkelier uit Den Helder, als getuige gehoord, zeide den indruk te hebben, dat hij het slachtoffer was van chantage. De procureur-generaal, mr. van DuHemen, bracht hulde aan .den heer Staats voor het werk in cleze zaak verricht en zette uiteen, dat in dit geval terecht een veroordeeling is gevolgd. De rechtbank heeft een zware straf opgelegd. Het optreden van Van G. getuigt van een menta liteit, die zulk een straf rechtvaar digt. De zaak is echter al lang ge leden dn omdat van G. reeds vijf maanden in preventief heeft doorge bracht, vroeg de procureur-generaal opschorting van de straf voor de resteerende vijf maanden. Mr. F. Rolling trad als verdedi ger op. Het Hof zal over veertien dagen arrest wijzen. Vraagt Uw Winkelier C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam MARK1 BtRiCHïtN DE KAASMARKT. ALKMAAR, 27 Maart 1942. Op da heden gehouden kaasmarkt waren 2 stapels aangevoerd, wegende 350 kg. 1 st. kl. Fabriekskaas 20+ m.m. 39; 1 st. kl. Boerenkaas 20+ m.m. 56. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Maart 1942. 30600 kg Roode kool 8.80; 8300 kg Gele kool ƒ- 8.10; 104000 kg Deensche witte kool 6.20; 300 kg Witlof 27. NOORDSCHARWOUDE, 27 Maart '42. (Noordermarktbond). 30800 kg Roode kool 8.80; 120700 kg Gele kool 6.20. W ARMENHUIZEN, 26 Maart 1942. 136100 kg Roode kool 8.80; 6000 kg Gele kool 8.10; 99100 kg Deensche witte kool 6.20. SCHAGEN, 26 Maart 1942. 58 Paarden 300—1300; 60 Geldekoeien (magere) 250—350; 160 Geldekoeien (vette) Centrale; 30 Kalfkoeien 375475; 7 Pinken 175—200; 21 Graskalveren Centrale; 85 Nuchtere kalveren Centrale, fok 30—45; 16 Schapen (vette) Cen trale; 76 O ver houders 4065; 7 Bok ken en Geiten 2.50—140; 154 Konijnen 2-? 7. LEEUWARDEN, 27 Maart 1942. Vee markt: 80 Enter stieren; 625 Vette koeien; 1720 Melk- en kalfkoeien 290560; 286 Pinken 135200; 1096 Nuchtere kalveren; 236 Weide schapen; 24 Lam meren; 15 Vette varkens, dr. varkens 160—300; 25 Magere varkens 90— 150; 19 Kleine biggen 1123; Loopers 30—45; 89 Bokken en .Geiten; 41 Paarden. Totaal aanvoer 4259 stuks. Eierhandel: Kipeieren 6.5 tot 10.45 ct. per st. Handelsprijs 1.321.37 p. kg. Eendeneieren 7.6 tot 8.1 ct. p. st. Pluimvee: Slachthanen 1.502.50; Slachtkippen 1.25—2.25; Jonge hanen 12; Jonge duiven 0.250.40; Konijnen 1 per kg. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen: Edammer kaas 20 plus 0.87; Edammer kaas 40 plus 1.12; Goudsche kaas 20 plus 0.87; Goudsche kaas 40 plus 1.12; Bro:dkaas 40 plus 1.12; 50 plus 1.02 per 100 kg. waarmede het den oorlog inging, nog alle bezit. Bovendien werden talrijke groote Engelsche eenheden door zware schade, die nog niet her steld is, buiten gevecht gesteld, zoo als de eenheden NeLon, Valiant, Queen Elizabeth, Resolution en Warspite. De verschuiving der krachten wordt door drie phazep gekenmerkt; bij het begin van den eorlog beschikte Engeland in de Middellandsche Zee over een totaal van 9 slagschepen, 4 vliegkampschepen, 43 kruisers, 62 torpedojagers en 67 duikbooten van Engelsche en Fransche herkomst'. In de tweede phaze, na de ineenstorting van Frankrijk, verving Engeland de Fransche eenheden door Engelsche. Op het pogenblik, zool besluit het blad, dus in de derde phaze van den oorlog in de Middellandsche Zee, be schikt Engerand nog slechts over middelzware en lichte eenheden. et Teeietten, Neertands fijn ste theesurrogaat blijft U van uw „thee" genieten. Duizenden huisvrouwen schenken het reeds dagelijks. Vraagt uw winkelier. yeus en SmaaA cOzr ecfiie tfxae! CHefaro Rotterdam PREDIKBEURTEN. ZONDAG 29 MAART 1942. UIT DE OMGEVING. Akersloot, 10 uur, ds. van Mullem (bevestiging). Bergen, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 en 3.30 Uur, ds. van Minnen. Maranatha, 10.30 u., ds. Gregory, van Amsterdam. Broek op Langendijk, doopsgez. gem., 3 uur, ds. mr. Oosterbaan (H. Doop). Castricum, 10 uur, ds/ Seulijn; geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Krüger; herv. evang., 10 uur, cand. de Boer. Dirkshorn, 3 uur. ds. Nell (bevest. lidm.; extra coll. nood der kerk). De Rijp, 10 uur, ds. Kastëin (be vest. lidm.) Egmond aan Zee, geref. kerk, 9.45 uur (H. Avondm.) on 3 uur (dankz.), ds. von Meyenfeldt; in beide diensten coll. orgelfonds. Egmondbinnen, 30.30 uur, ds. Veenhuysen. Graft, geen dienst. Groet, zie Schoorl. Grootschermer, 10.30 uur, ds. Bo- beldijk (bevest. lidm.; kerkkoor). Heiloo, 10.30 uur ds. Bloemhoff (bevest. nieuwe leden). Evang. a. d. Kerklaan; 10 erf 5 uur, ds. ter Linden, van A'dam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Dinsdagmid dag 3 uur, bijbelbespreking Laar- manstr. 185. Heerhugowaard, 2.30 uur, ds. de Mooy (bevest. nieuwe lidmaten). Hensbroek, 10.30 uur, ds. v. d. Kreeke. Koedijk, 10.30 uur, ds. Prins van Wijngaarden, van Alkmaar (H. A.) Limmen 2 uur, ds. Bloemhoff. Nieuwe-Niedorp, 10.30 uur, ds. db Mooy. Doopsgezinde Gemeente, 10.30 uur, prop. Th. van Veen, van Amstelveen. Noordscharwoude, 10.30 uur, ds. Nell (bevest. lidm.; eitra colL nood der kerk). Oterleek, 3 uur gemeentemiddag; zang mej. Marie Kliffen. Oude-Niedorp, 10.30 u., ds. Boeke. Oudkarspel, geen dienst. Oudorp, geen dienst. Schagen, geref. kerk, 10 en 2.30 u., cand. J. v. d. Mije. Schermerhorn, ,10.30 uur, ds. Boe rend onk. Schoorl, 11.15 uur Zondagsschool; 7.30 uur, ds. Boeke (Palmzondag- dienst; koorzang). Stompetoren, 10.30 uur, ds. de Jong. Evangelisatie, 10 uur, de heer Weeda, van A'dam; Woensdag- av. 8 uur de heer Heeresma, van Amsterdam. Ursem, geen dienst. Veenhuizen, geen dienst. Warmenhuizen, av. 7.30 uur, ds. Nell. West-Gratdijk, 2.30 u., ds. Loysen. Winkel, geen dienst. K Zuidschermer, 10.30 u., ds. Loysen. AmsSerdamsche Be ara Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Vrijdag 27 Maart 1942 STAATSLEENINGEN. Vor k. lu.40 3J4" Nederland 1941 98% 9s7/a 4 Nederland 1941 .100% I007/M 4 Nederland 1940 II 10(1% i00 3—3i/5 Nederl. 1938 961/,. 96»/i 3 Ned.-Indië 1937 88 S8 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank ,148 Handel Mij. Cert. v. 118Vi 2.50 ,128 128 Koloniale Bank .131 131 Ned. Ind. Handelsbank 89l/s IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 153 152'/t Calvé Delft Cert. ,119i/j Nederl. Ford 325 -320 Lever Bros167 165-5 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 274"/, 2)7-8 CULTUUR MAATSCH. H. V. A267 268-78 Java Cultuur .155 160 Ned. Ind. Suiker Unie 153 160 Verg. Vorster landen 791/, 78i/i PETROLEUM. Kon. Petr262 259-61 RUBBERS. Am;-terd. Rubber .160 170-1 Deli Bat. Rubber .138 140 Hessa Rubber ÏOIU/, Oostkust 83 85 Serbadjadi82'/« 83'/* SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn 1361/» 1361/» Java-China-Japan lijn 106 106 Kon. Ned. Stoomboot 174 174-5 Scheepvaart Unie 150 151-2 TABAKKEN. Deli Batavia 147 148 Oude Deli 171 171*/, Senembah .147 143 ALKMAARSCHE COURA Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A, Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ie? Hoeven, Alkmaar, 139. „Ja", zei de fee, bruiloft zou de Prins e! hier in het paleis wonen, zou hij weer naar zijn t Zo hadden ze het afgespr Da Amsts'rd'amsche p< geslaagd den moord in gepleegd op den avor Maart jl. op een da vrouw, volledig tot 1 brengen. Na den oproep, enkel leden gepubliceerd, kr cherche aanwijzingen, den tot de aanhouding jarigen' man. Na aanvan nekkig ontkend te hebbi tenslotte een volledige af. Hij w:as op den avond fcdj de vrouw op weest en had ruzie me: kregen over geld, welkt tastelijkheden over gto{ de vrouw met haar hoof muur sloeg en vervolge grond viel. Daarna had d met een dolk eenig© ste rug toegebracht, zich ee, leeren jas en een paar toegeëigend en vervolge ning verlaten. 's-Gravenhage, 26 M Rijkscommissariaat maak' De commissaris-genera: stuur en justitie heeft kr 3 der verordening no. 101 verordening over bijzc stuuxsrechtelijke maatre, art. 4 eerste alinea, van - no. 3/40 over de uitoefen regeeringsbevoegdheden land tot burgemeester 1> den heer Jan Hendrik Heerlen tot burgemeester den boer Q. W. Frenken, bosch tot burgemeester v; den kapitein op non-acti van der Zanden te Assen gemeester van Wijlre en H. Frijns te Bunde tot ter van Limbricht. 's-Gravenhage, Maart rijksbureau voor de voed ning in oorlogstijd mede< de bijzondere omstandigh eenigen tijd geleden hebb( tot stopzetting van de van bier door de brouwer zoodanig gewijzigd, dat n van 30 Maart a.s. deze zal kunnen worden herva' Het spreekt vanzelf, di stagnatie, die eenige weke heeft, niet ieder zijn volle soen terstond zal kunnen en dat in den eerstkome nog onregelmatigheden in voer kunnen optreden, 's-Gravehage, 27 Maart, kader van de Maandag a.s. heerbantentoonstelling en offert" wordt Zaterdag 20.15 over den zender Hii een vraaggesprek uitgezc den heerbanleider J. E. heerbancommandant der h 3 en 4. De Burgemeester vam Ingevolge artikel 3 van d Verordening van den Rij! saris voor het bezette N sche gebied betreffende 1 maatregelen op admaj rechtelijk gebied (Veror: blad voor het bezette Nede gebied, 1941, nr. 152) de Burgemeester en Wethoud „Iedere man op zijn pos was hij nog nooit met zoo'n naar de brug gerend. „Dat heeren duur te staan kom hu den eersten stuurman 1 Baan er achteraan, al sprii ketels van de Memphis" kracht vooruit! wilde hij p< netelegraaf aangeven m hand bleef in de lucht stek was. m 's hemels naam het De drie kerels, die de fc mommen hadden en den 1 Ji ee,n h°fk hadden gedronj den in anerjji het rad Waar'w' lag daar Wel' ma waar het op gestoken moest w®6 uit dep cylinder gehai

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2