DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VOOR HET KIND Open brief van Bose aan Cripps. Prijsverhooging Bolsjewieken doen vergeefsche aanvallen aan Het Oostfront. Havenwerken en scheeps- doeieri op Malta ge bombardeerd. Weï^K mede tut een JUISTE VERDEELING EN 6EN GOEDE ORDE GOOI DEN MAN,DIE U clandestiene Waaq Wil, VERKOOPENDE DsuPtuiT:: De dag is voorbij waarop men het Indische volk kan overbluffen. Advertenties. Nederlandsche kuituurkamer TENTOONSTELLING VAN SPEELGOED DE P0UTIE UW VRIEND UW HELPER ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 73. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Ryk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: Van 15 regels f 1.28, elke regel meer 0.26, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330.'Directeur: C. Krak. Hoofdredacteur: Tj. N. Adema, Alkmaar. Zaterdag 28 Maart 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den, Führer, 27 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj hebben Duitsche en Roemeensche troepen jn verscheidene golven ondernomen aanvallen van den vijand afgesla gen en hierbij twaalf pantserwagens vernietigd. Ten N.O. van Taganrog werden vrij sterke strijdkrachten der bolsjewisten in een tegenaanval met zware verliezen in ,hun uit gangsstellingen teruggeworpen. Op verscheidene plaatsen van den cen- tralen en Noordelijken frontsector heeft de vijand bij het herhalen van zijn vergeefsche aanvallen eveneens zware verliezen geleden. Eigen plaatselijke aanvallen leverden nieu we successen op. De luchtmacht dreef concentraties pantserwagens van den vijand op het schiereiland Kertsj uiteen en vernielde alleen in den centralen sector van het front 19 transport treinen der bolsjewisten. De 253ste Rijnlandsch-Westfaal- sche divisie infanterie heeft in zeer heftige afweergevechten, die weken lang hebben geduurd,. 160 deels door pantserwagens ondersteunde aanval len van den vijad afgeslagen en het merendeel der manschappen van verscheidene bolsjewistische divisies vernietigd. In Noord-Afrika werd bij lucht aanvallen op de haven van Tobroek een koopvaardijschip van middel bare grootte beschadigd. De woes tijnspoorweg in Noord-Egypte is, in den afgeloopen nacht door bomvol- treffers op verscheidene plaatsen verbroken. Hierbij werd een Britsche transporttrein vernietigd. Op Malta zetten Duitsche ge vechtsvliegtuigen de aanvallen op vijandelijke schepen in de haven van La Valetta alsmede in 'de baai van Marsa Scirocco met bijzonder succes voort. Bommen van zwaar ka liber kwamen terecht op een krui ser en vijf groote koopvaardijsche pen, waarvan er vier in brand vlo gen. Andere bomtreffers werden ge plaatst op olieopslagplaatsen, dok ken, kazernes en luchtafweerstel- lingen. In de Middellandsche zee heeft een Duitsche duikboot het Britsche convooi, waarvan, zooals in het weermachtbericht van gisteren is ge meld, reeds een torpedojager en een koopvaardijschip waren vernietigd, achtervolgd en door torpedotreffers een tankschip van 4000 brt. tot zin ken gebracht. In den strijd tegen het' Britsche eiland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht militaire installa ties van het belangrijke scheeps- bouwcentrum Sunderland en een haven aan de monding van de Hum- ber met succes met bommen be stookt. Ten Oosten van IJsland heeft een duikboot een vijandelijk koop vaardijschip van 1500 brt. aangeval len, dat door een bëwakingsvaartuig en twee duikbootjagers werd be schermd. Alle vier schepen werden tot zinken gebracht. Bij aanvallen van vrij zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht op West-Duitschland leed dé vijand zware verliezen. Nachtjagers en de luchtdoelartillerie schoten 6 der aan vallende bommenwerpers neer. Vier andere Britsche vliegtuigen werden overdag aan de Fransche westkust neergeschoten. Oberfeldwebel Gildner heeft zijn 26ste tot en met 28ste en eerste lui tenant Zu Lippe Weissenfeld zijn 18e tót en met 21e nachtelijke over winning in de lucht behaald. Een formatie nachtjagers, onder bevel van luitenant-generaal IJamm- huber heeft in. den afgeloopen nacht zoodoende haar 500ste overwinning behaald. DE FILM-OPERATEUR IN EEN MACHINEGEWEERNEST. Weltbild-Polygoon-P.K. Kintscher) Italiaansch legerbericht. Rome, 27 Maart. Het 664e leger bericht luidt: Voortdurende zandstormen hebben in Cyrenaica de activiteit van ver- kenningsafdeelingen en luchtmacht beperkt. Bij een nachtelijken lucht aanval op Benghazi is een vijande lijk vliegtuig brandend neergestort in de omgeving van Regima. Op het eiland Malta hebben Duit sche luehtformaties krachtig haven werken en scheepsdoelen gebombar deerd, waarbij zij met zekerheid treffers plaatsten op gemeerde sche pen en oorlogsbodems en herhaalde lijk luchtdoelbattterijen en zoek lichtstelingen met voltreffers raak ten. Een brand van buitengewone felheid brak uit in de brandstof depots van La Valetta. Duitsche duikbooten hebben ver scheidene malen een aanval onder nomen op een krachtig beschermd Britsche convooi ten Oosten van Sol- loem en een torpedoajger, een koop vaardijschip en een tankschip van 4.000 ton tot zinken gebracht. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Onze duikbooten, die voor de kusten der Ver. Staten opereerden, hebben 'drie schepen, waaronder twee tankschepen, totaal 22.600 ton, tot zinken gebracht. BERLIJN OVER DE REDE VAN CHURCHILL. Berlijn, 27 Maart. (A.N.P.) In de laatste rede van Churchill heb ben in Duitsche politieke kringen vooral de aandacht getrokken de bepaald pessimistische toon en het toegeven van de Britsche neder laag in den slag op den Atlanti- schen Oceaan. In de Wilhelm- strasse verklaart men, dat deze pessimistische toon de pogingen tot het opwekken van optimisme, die op het oogenblik in Engeland in het werk gesteld worden, logen straft. Churchills verklaringen worden in zekeren zin bevestigd door de beschouwingen 'in de Anglo-Amerikaansche pers over de oorlogskansen. Neemt men daarbij in aanmerking, dat door de Australische kwestie een nieuwe last voor het Britsche rijk is ont staan, dan wordt het begrijpelijk, dat Churchill gèen reden heeft om optimistisch te zijn. De geheele toestand kan worden HET VERLIES VAN NED.-INDIE. Geneve, 27 Maart. (D.N.B.) In een overzicht van de oorzaken, die geleid hebben tot het verlies van Ned.-Indië aan de Japanners, schrijft het Amerikaansche week blad Time van 16 Maart o. a.: De Nederlanders klagen thans bitter over hun bondgenooten. Zij zeggen, dat de beloofde verster kingen niet zijn aangekomen. Hun is een geallieerd opperbevel opge drongen, dat niets heeft gedaan dan bij gebrek aan eigen troepen de Nederlandsche troepen in Oost- Azië te concentreeren e'n zich in de commandobevoegdheid der Neder landsche bevelhebbers te mengen. Alles bijeengenomen heeft zich m Ned.-Indië in het klein herhaald, wat men reeds kende van Noorwe gen, Frankrijk, Kreta en Mfclakka. (Stapf-Mol) beschouwd als een bevestiging' van de opvatting, dat Churchill met een sluipende crisis heeft te kampen. Reeds teekent ziel# te Londen een regeeringscrisis af, welke mogelijk verscherpt zal worden door de steeds meer aan den dag tredende catastrofe, waartoe de Indische reis van Cripps heeft geleid. schillig, of zij werkelijke vertegen woordigers van de massa of slechts organisaties zonder eenigen aanhang van beteekenis zijn. U diende toch te weten dat eenige van deze partijen tot dusver door de Britsche politici uitsluitend tegen het congres zijn uitgespeeld om den invloed en betee kenis van dit congres neer te halen? Even verbazingwekkend is het, wan neer u den vorsten wilt verzekeren, dat zij van de komende wijzigingen niets te vreezen zullen hebben. Dit punt van uw programma is ook reeds door den onderkoning, lord Lin lithgow, toen, hij uw aankomst ver beidde, ter sprake gebracht. Bedrog en dubbelzinnigheid. Voor den objectieven toeschouwer schijnt derhalve Uw missie van den zelfden aard te zijn als de reeds historisch geworden praktijk van be drog en dubbelzinnigheid, die Brit sche politici in het verleden hebben beoefend. Sedert het begin van de zen oorlog hebben Britsche politici luide en verstaanbaar gesproken over vrijheid en democratie. Ook hebben zij slapelooze nachten door gebracht over het lot van de Indi sche minderheden. Het vraagstuk der minderheden is geen specifiek Indisch vraagstuk, het is overal ter wereld te vinden. Wanneer Britsche politici werkelijk in de democratie gelooven, waarom passen zij dan het democratische recept niet op Indië toe en lossen daardoor het Indische probleem op? Britsche politici en de Britsche propagandamachine hebben ons sedert 1939 voortdurend gepre-- dikt, dat de asmogendheden Indie bedreigden, en thans verteltmen ons zelfs, dat Indië door een vijan delijke invasie bedreigd wordt. Is dat niet de zuiverste huichelarij? Indië heeft geen vijanden buiten zijn grenzen. De eenige vijand van Indië is het Britsche imperialisme en de eenige aanval waartegen Indië moet optreden, is de eeuwige aanval van het Britsche imperialisme. De Britsche regeering heeft Indië tegen zijn wil tot oorlogvoerende mogendheid verklaard en heeft sindsdien de krachten van Indië met geweld voor Engelands oorlogsdoel einden uitgebuit. Het was dezelfde regeering, die de burgers van Duitschland, Italië en Japan na het begin van den oorlog interneerde of gevangen zette. Desondanks weten de landen van het driemogendheden- pact en het Indische volk, dat zij met elkaar geen oorlog, voeren. Daarom hebben ook de landen van het driemogendhedenpact geen bur gers' geinterneerd of opgesloten. De landen van het' driemogendheden pact koesteren voor het, Indische volk en .zijn streven naar vrijheid, slechts sympathie en begrip. Houdt Indië buiten den oorlog. Ik ben er van overtuigd, dat, wan neer Indië niet aan dezen oorlog van Engeland deelneemt, er ook niet de geringste mogelijkheid voor een aanval op Indië door een der lan den van het driemogendhedenpact bestaat. En wanneer U ook maar de minste sympathie voor het Indische volk koestert en het de verschrik kingen van de moderne oorlogvoe ring wilt gesparen, dan zou ik U willen 'verzoeken er voor te zorgen, dat Engelands militaire basis van Indië verwijderd wordt en dat het gebruik van. mijn land voor Uw im- perialistischen oorlog ophoudt. Verraden en alleen gelaten. In dit verband moet ik U er aan herinneren, dat de Britsche regee ring sinds twee jaren bewust er naar streeft, andere staten tot deel neming aan den oorlog te bewegen. Deze staten hebben Engelands veld slagen gevoerd, maar telkens zijn zij verraden èn in hun ongeluk alleen gelaten. Sedert korten tijd heeft ook de Engelsche regeering de politiek van de „verschroeide aarde" aan vaard. Ik heb er niets op tegen, wanneer deze politiek op Engeland wordt toegepast. Met beslistheid moet ik mij er echter tegen verzet ten, dat een dergelijke politiek in Indië zal worden gevoerd. Immers, alleen het arme Indische volk zal te lijden hebben, wanneer zijn ste den en dorpen door het vluchtende Britsche leger worden aangestoken. De minister-president van Japan heeft bij twee gelegenheden duide lijk en ondubbelzinnig tot uiting ge bracht, dat zijn regeering een vaste politiek voert van een onafhankelijk Indië. Mag ik U en Uw regeering verzoeken, de formuleering van dè Japansehe regeering, nl. „Indië voor de Indiërs"-zonder bijgedachten te aanvaarden en onmiddellijk uit te voeren? Dat wil zeggen, dat de laat ste Engelschman terstond uit Indië vertrekt. Zulks zou de eenige geldige maatstaf voor Uw oprechtheid zijn. Een vast voornemen. Tokio, 28 Maart. (A.N.P.) Soebhas Chandra Bose, de leider van de na tionalisten in Britsch-Indië, heeft een open brief geriaht aan sir Staf ford Cripps, die, zooals bekend, op het oogenblik te New Delhi onder handelingen voert. De tekst van Bose's brief luidt als volgt: „De wereld is er van in kennis gesteld, dat u in'opdracht van den Britsohen ministerpresident en ven het ooriogskabinet de taak op u ge nomen hebt naar Indië te reizen, om te probe eren, Indië voor het Brit sche empire te redden. Van het standpunt van den huidigen minis terpresident en van het ooriogska binet bekeken, is het volkomen be grijpelijk, dat men u- voor dit doel wil gebruiken. Onbegrijpelijk blijft het echter, dat u, sir Stafford Cripps, die taak hebt aanvaard. U bent vol komen op de hoogte met de reaction- naire houding van het huidige En gelsche kabinet. Het feit, dat afge vaardigden van dé labourpartij in dit kabinet zitting hebben, veran dert niets aan het werkelijke karak ter van dit ministerie. U bent eenige jaren geleden ge-' noodzaakt, u van de Labourpartij af te scheiden, zoodat u wellicht beter dan ieder ander weet, hoe weipig vooruitstrevend die partij is, vooral walt betreft het probleem Indië en andere onderdrukte volkeren van het Empire. De nationale regeering van mr. Ramsay MacDonald kon al- thansN uiterlijk doorgaan voor een regeering van de arbeiderspartij, doc'h zelfs dit kenmerk ontbreekt aan de Britsche regeering van het oogenblik. Toen u streedt voor uw eigen beginselen en overtuiging tegen de Britsche Labourpartij had u de bewondering van velen, met inbe grip van die van mij. U. was toen in uw doelstellingen zoo anti-imperia listisch, dat u zelfs een pleidooi hield voor dé opheffing van de mo narchie, de hoeksteen van het Engel sche imperialisme. Radicale verandering. Deze principieele houding «van u is zoo radicaal veranderd, dat u een regeeringsfunctie onder mr. Winsten Churchill hebt aangenomen. Het valt moeilijk een Engelschman te vinden, die een vijandiger houding tegen In dië aanneemt dan u. Wie u dus per soonlijk kent, en uw levensloop met belangstelling gevolg heeft, moet over uw politieke houding van het oogenblik wel zeer verbaasd zijn. Den heer Churchill kan men wel -be grijpen. Hij is een imperialist, die zich geyvijd heeft aan de politiek van het brutale geweld, en hij geeft het ook heel openlijk toe. Wellicht kan men zelfs de Britsche labourpartij begrijpen. Haar leiders zijn in wer kelijkheid even imperialistisch als de conservatieven, alleen spreken zij hoffelijker en verleidelijker. Wij hebben met de labourpartij in 1924 en daarna in den tijd van 1929/31 slechte ervaringen opgedaan. In bei de tijdvakken moesten wij onzen tijd -in Britsche gevangenissen door brengen, soms zelfs zonder dat er een proces aanhangig werd gemaakt. Indië zal nooit vergeten, dat -in 1930/1931 een Labourregeering er voor verantwoordelijk was, dat on geveer 100.000 mannen en vrouwen de gevangenissen ingingen, dat in het geheale land ongewapende man nen en vrouwen met gummistokken enz. werden mishandeld, dat, zooals in Pesjawar, op ongewapende men- sehenmenigten werd geschoten, dat huizen verbrand en vrouwen ge schoffeerd werden, zooals in de dor pen van Bengalen. Geen aanbod van onafhanke lijkheid. U was indertijd steeds de scherp ste criticus jegens de labour-partij, toen ik u iri het jaar 1938 te Londen ontmoette en het genoegen had ken nis met u te maken. Thans echter schijnt u een volkomen ander man te zijn. U wilt hiertegen wellicht te berde bréngen dat u Engel-and en Indië met elkaar wilt verzoenen. De regeering waartoe u behoort heeft er echter geen twijfel over laten be staan, dat het aanbod aan Indië niet een aanbod der onafhankelijkheid doch van de dominion-status is, die niet eens terstond maar pas aan het eind van den oorlog zal worden er- ked. U hebt zoojuist te Delhi ver klaard, dat u over Indië precies zoo denkt als mr. Churchill. Voor deze openhartigheid zijn wij u dankbaar Weet u niet, wat het Indische .volk van Britsche beloften denkt? W-eet u niet even goed, dat de ge schiedenis der Engelsche heer schappij in Indië slechts een keten van geschonden verdragen en niet vervulde beloften is? Aange zien u weet, dat het Indische na tionale congres volledige onaf hankelijkheid verlangt, is het dan niet een beieediging voor Indië dat een man van uw positie en van uw faam met een dergelijk aanbod in den zak naar Indië reist? Onderhandeling met waarde looste partijen- Wat bovendien nog alle vader landslievende Indiërs voor het hoofd gestooten heeft, is, dat 'u van plan bent in Indië met alle mogelijke partijen te onderhandelen, onver- VERDUISTER GOED! ZON 28 Maart onder: 20.85 29 Maart op: 7.24 MAAN 28 Maart op: 15.25 onder: 5.33 ZON 29 Maart onder: 20.07 30 Maart op: 7.21 MAAN 29 Maart op: 16.34 onder: 6.05 1 April Volle Maan. 36 BRITSCHE VLIEGTUIGEN VERLOREN. Berlijn, 27 Maart. (D.N.B.) Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: De Britsche luchtmacht heeft bij vluchten naar het gebied van het Duitsche Rijk en de bezette gebie den in den afgeloopen nacht door Duitsch luchtafweergeschut en nachtjagers volgens tot nu toe ont vangen berichten 16 vliegtuigen verloren, d. i. ongeveer 30 procent der in den strijd gebrachte toestel len. In den nacht van 25 op 26 Maart bedroeg het verlies der Brit sche luchtmacht reeds volgens be richten van de Britsche radio elf vliegtuigen, zoodat in twee nach ten 27 bommenwerpers niet op hun uitgangspunten zijn terugge keerd. De 16 neergeschoten toestellen van den afgeloopen nacht alleen reeds komen bij een totaal van 60 tot 70 in den strijd gebrachte vliegtuigen, waaronder bommen werpers van het nieuwste type als „Blenheim" en „Magghester", neer op het verlies van ongeveer 90 man vliegend personeel. Daarbij bomen nog 4 toestellen die gisteren ovex-dag zijn neergeschoten. Teza men met de boven de Middelland sche Zee ten val gebrachte 5 ja gers, hebben de Britten in 48 uur tijds 36 vliegtuigen verloren. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. Staat U mij tóe, U openhartig te zeggen, dat de dag voorbij is waar op men het Indische volk kon over bluffen en bedriegen. Het Indische volk weet nauwkeurig, dat deze oorlog een geweldige poging is om den ouden stand van zaken omver te gooien, en dat deze oorlog het Indische volk de beste gelegenheid biedt, zijn sinds jaren nagejaagde doeleinden te verwezenlijken. Wie Het proces te Riom. (D.N.B.) - Tijdens de zitting van het gerechts hof te Riom van -gister werd gene raal Etcheberi Rigaray verhoord, die verklaarde, dat zijn divisie in Sep tember 1939 niet in staat was ge weest dén strijd tegen aem vijand met goede uitwerking aan te bin den. Daarentegen beweerde Dala- dier, dat de organisatie van het Fransche leger precies even go was geweest als die van het Duit sche. De volgende getuige, kolonel Janson, verklaarde dat de reserve officieren en onderofficieren slechts onvoldoende bekend waren met de leiding en het gebruik van moderne wapens. Ook kleeding en oplei dingsmateriaal voor de reservisten was onvoldoende geweest. Na het verhoor van deze getuigen werd de zitting onderbroken. Aanslag cp Marcel Deat. (D.N, B.) - Donderdagavond wend op Mar cel Deat, toen deze het woord voerde in de groote schouwburg, een aan slag gedaan. De dader wierp een bom met lont naar hem, die tegen zijn vest terecht kwam en op den grond viel. Deat raapte de bom on middellijk op, doofde dé Tont en gaf de bom over aan een politieagent. Hij -zette zijn rede voort ver klaarde er niet aan te denken, zich door zulke methoden van zijn doel te laten afbrengen. het Indische volk thans wil helpen deze vrijheid te veroveren, zal van Indië de vriend en bondgenoot zijn. In ieder ,geval heeft Indië het vaste voornemen gemaakt zich zijn vrij heid met alle middelen te verove ren. Het Indische volk weet thans dat de zwarte nacht der slavernij voorbij is en dat de schemering der vrijhell is aangebroken. Uit deze rede van Bose spreekt duidelijke taal. Hij windt er geen- doekjes om en laat duidelijk uitko men, dat het imperium zich in feite niet het minst bekommert over de vraag of Indië al dan niet als zelf standig geheel buiten de verschrik kingen van den oorlog zal kunnen blijven. Cripps is de gladde Britsche diplo maat, hij is in dit tijdsgewricht de man, wien men de beste kansen geeft als vogelaar te spelen naar wiens zoet gefluit de Indiërs nog maals moeten luisteren om daarna, voor de zooveelste maal, te consta- teeren, dat zij verlaten en bedrogen zijn. Er is één ding waaraan Indië behoefte heeft: met rust te worden gelaten. Zelfs al zou het volledige onaf hankelijkheid toegezegd krijgen wat geenszins in de bedoeling ligt dan zou het een dergelijke vrijheid door de verschrikkingen van den oorlog zoo duur moeten koopen, dat het middel erger dan de kwaal zou zijn. Mannen als Bose zijn in dezen tijd voor het Britsche kabinet de meest gevreesde tegenstanders Qjndat zij Engelands toekomstige slachtoffers den spiegel van het verleden voor houden en maar al te duidelijk aan- tooflen, dat ingaan op Britsche belof ten eigen ondergang ten bate Van de belangen van het imperium betee- kent. Met ingang van 30 Maart is, inge volge voorschrift van de Nederland sche Kultuurkamer bepaald, dat alle dagbladen in ons land de adverten tieprijzen moeten verhoogen met 40% en de rubriek-advertenties met 20%. Derhalve wordt met ingang van Maandag a.s. de prijs voor de rubriek „Vraag en Aanbod'®, waarin uitslui tend koop en verkoop van 2e hands goederen wordt opgenomen, ver hoogd met 20 en wel tot 43 cent, hoogte 11% mm. De gewone advertenties, familie berichten enz., alsmede de contract advertenties worden met 40 ver hoogd. De minimum-hoogte van adver tenties bédraagt 14 mm. (4 regels). De rubriek „Vraag en Aanbod" zal voortaan Dinsdags- en Vrijdags avonds verschijnen. Zooals iipeds eerder medegedeeld, behouden wij ons, met het oog op de voorgeschreven papierbeperking het recht voor, advertenties, die door plaatsgebrek niet meer kunnen wor den opgenomen op den gevraagden datum, naar een volgend nummer te verschuiven. Directie Alkmaarsche Courant. 's-Gravenhage, 28 Maart. De Ne derlandsche Kultuurkamer deelt mede: Zij, die werkzaam zijn op het door de Nederlandsche Kultuurkamer be streken gebied en uiterlijk op I April a.s. aan hun wettelijke ver plichting' tot aanmelding b'j de Ne derlandsche Kultuurkamer hebben voldaan, kunnen tot nader bericht hun werkzaamheden als tot dusver blijven uitoefenen. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 27 Maart. In den nacht van Donderdag op Vrijdag vlogen weer verscheidene Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch ge bied. De aanvallen, die van militair oogpunt bekeken volkomen zinne loos waren, hadden behalve geringe schade aan woonhuizen den dood van twee burgers ten gevolge. Het in het vorige bericht bekend gemaakte aantal dooden is inmid dels van twee tot vier gestegen. Leider afd. visscherij Ned. Landstand. - Gistermiddag heeft de boerenleider E. J. Roskam in een plechtige vergadering ih het huis van den Ned. Landstand, te Utrecht, dien heer N. Roskam tot leider van de afdeéling visscherij van den Ned. Landstand geïnstalleerd. Door gas gestikt - Gistermor gen is te Amsterdam een 68-jarig echtpaar door gasverstikking om het leven gekomen, vermoedelijk tenge volge van het feit," dat het had verzuimd des avonds, toen de gas- toevoer werd stopgeeet, de kranen van het gasfornuis te sluiten. Gift Winterhulp. - De Neder landsche Bank te Amsterdam heeft aaan Winterhulp Nederland een gift van 50.000 doen toekomen. Onderhoud tusschen Gandhi en Cripps. (A.N.P.) - De Britsche be richtendienst meldt uit New-Delhi, dat het onderhoud tusschen Gandhi en Cripps twee uur en tien minuten heeft geduurd. Gandhi weigerde later zich over het besprokene uit te laten, daar hij, naar hij zeide, zich verbonden had te zwijgen. SPEELGOEDTENTOONSTELLING. RIJKSMUSEUM IN VRIJEN Tip VERVAARDIGD DOOR DE DUITSCHE ORDEPOLIT1E TE AMSTERDAM VÖOR DE BEHOEFTIGE NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE KINDEREN VAN 2—8 APRIL 1942 DAGELIJKS VAN 10-17 UUR INGANG HOBBEMASTRAAT TOEGANG VRIJ; (Polygoon-Seym) Kl

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1