DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Belangrijke Duitsche successen aan het Oostfront. De striid in het Oosten. 3 BERICHT. IILOO i APRIL v.m. 10 DE ONDER- s sterfgeval en r breeder te ver- Zondag 12 Ap ril aarders en AMOUREUS. aan de Stiuart- uurd voor 5.— ELHUiS aan het verhuurd voor naf 1 Januari 1942. :n Dinsdags en 24 uur. n betalen 28 Mal jen VEESTAPEL m. kalf of gekalfd >kkelingei\ 3 kui- s div. landbouw- !s: hooischudder, nerk Adriaanse), lakwagsn, tilbury, lainen met bak, lesleep, compleet el, z. g, a. nieuw, kettinghort, ijze- ierpomp, spat- truiwagem, enz. makerij -inventaris iben, kaasborden, spersen, kl.- en pen en id. zetters, ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 80. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. 1.40, elke 354 m,M. meer 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.: C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Dinsdag 7 April 1942 LTcnMnrssr#' nr.i. Duitsch legerbericht. Het Duitsche legerbericht van 4 April luidt als volgt: Hoofdkwartier van den Führer, (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Donetzgebied en in den centralen sector van het Oostelijke front deden de {aolsewisten hier en daar aanvallen. Zij werden met zware verliezen voor den vijand af geslagen. Eigen aanvalsoperaties hadden succes. In den Noordelijken sector van het' front vrij sterke gevechtsactiviteit. Alleen in den sector van een leger corps werden 15 vijandelijke pant serwagens vernietigd. Formaties- ge- vechts- en jachtvliegtuigen vielen militaire installaties in Moermansk met goede uitwerking aan. Ih de ha ven werd een koopvaardijschip door bommen beschadigd. De 197ste af- deeling stormgeschut heeft sedert het begin van derf veldtocht in het Oosten 200 vijandelijke pantserwa gens stukgeschoten. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben de bolsjewisten bij hun vergeefsche pogingen om het Duit sche Oostelijke front «aan het wanke len te brengen, alsmede door Duit sche aanvalsoperaties zeer zware verliezen aan menschen erf materiaal geleden. Behalve de bijzonder zware verliezen aan dooden verloor de vijand in de periode van 1 Januari tot 31 Maart 1942 104.128 gevangenen, 2167 pantserwagens en 2519 stukken geschut. De bolsjewistische lucht strijdkrachten verloren in dezelfde periode: 1765 vliegtuigen in luchtge vechten. 250 vliegtuigen door de luchtdoelartillerie, '595 vliegtuigen, die op den grond Vernield werden en 110 vliegtuigen, die door formaties van het leger werden neergeschoten. Het legerbericht van 5 April luidt: In den Zuidelijken en den Centra len sector van het Oostelijk front werden op zich zelf staande aanval len van den vijand afgeslagen. Bij de zuivering vian het achterwaart- sche gebied in den Centralén sector van het front werd een groep van 3000 franctireuïs vernietigd. Sterke formaties stuka's, gevecths- en jachtvliegtuigen ondersteunden met succes de- gevechten van het leger in den moordelijken sector. De bolsjewisten leden gevoelige verlie zen aan men/schen en materiaal Tij dens luchtgevechten en door lucht afweergeschut werden 47 vijande lijke vliegt/uigen neergeschoten en ging een eigen toestel verloren.. For maties vaar dezelfde luchtvloot vie len de overblijfselen van de Sovjet- Russische Oostzeevloot in de havens van Leningrad en Kroonstad aan. Twee slagschepen en twee zware kruisers kregen bomtreffers van zwaar en het zwaarste kaliber. Waar schijnlijk is ook een mijnkruiser be schadigd. De 'zwaarste artillerie van het leger Ondersteunde de aanvallen van deluchtmacht door vijandelijke batterijen luchtafweergeschut te be schieten. In het gebied van het Fi scher schiereiland en aan de Moer- mangkust brachten gevechtsvliegtui gen door het werpen van bommen een koopvaardijschip van 1200 brt tot zinken en beschadigden vijf an dere schepen zwaar. In Noord-Afrika werd een op- marsch van Britsche verkennings strijdkrachten afgeslagen. Vliegvel den en autocolonnes in Marmarica werden met goede uitwerking ge bombardeerd. De aanvallen op militaire doelen en haveninstallaties in La Valetta en op Britsche vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts met hevige uitwerking voortgezet. Een in het dok liggende Britsche kruiser werd door bommen getrof fen. Aan de Engelsche zuidwestkust bombardeerden gevechtsvliegtuigen een fabriek van de Britsche vlieg tuigindustrie. Van een formatie Britsche bom menwerpers,die gisterenmiddag on der stevige bescherming van jacht vliegtuigen de bezette gebieden in het Westen trachtte -binnen te vlie gen, werden door Duitsche jagers en luchtafweergeschut veertien vlieg tuigen neergeschoten, zonder dat eigen verliezen voorkwamen. Een jachteskader onder aanvoe ring van- zijn commodore, majoor Trautloft bevocht gisteren zijn 2000ste overwinning in de lucht. Het legerbericht van 6 April meldt: Aan het Oostelijke frcnt misluk ten verscheidene plaatselijke aan vallen der bolsjewieken. Bij een eigen aanval in eten centralen front sector werd de vijand in gevechten van verscheidene dagen uit 69 plaatsen verdreven. Hij verloor bierbij behalve honderden man schappen aan gevangenen en dooden, ,47 kanonnen, 27 granaatwerpers, 132 machinegeweren en talrijke hand vuurwapenen. Gisteren werden aan het Oostelijke front 46 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neer geschoten of op den beganen grond vernield. Twee eigen vliegtuigen gingen verloren. Succesvolle nachte lijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op inrichtingen van de Sovjet-vliegtuigindustrie te Ry binsk alsmede op militaire doelen van Moskou.' In Noord-Afrika werden her nieuwde aanvallen van sterke Brit sche verkenningsafdeelingen op Me- chili afgeslagen. De spoorlijn Alexan- "driëMersa Matree werd op ver scheidene plaatsen door Lomtreffers gestagneerd. Onafgebroken aanvallen van Duit sche gevechtsvliegtuigen en jagers waren gericht op militaire inrichtin gen van het eiland Malta. In de staatswerven, in havens en docks, kazernes, opslagplaatsen van ben zine en in ravitailleeringsbedrijven werden voltreffers met ontploffingen en branden waargenomen. Door bommen werden een lichte Britsche kruiser in bet dok, eèn koopvaardij schip en een haventankboot bescha digd. Aan de Zuidkust van Engeland bombardeerden Duitsche gevechts vliegtuigen een voor de verzorging belangrijke fabriek. Britsche bommenwerpers vielen vannacht woonwijken in verschil lende plaatsen van West-Duitsch- land aan, vooral in de stad Bonn. De burgerbevolking leed verliezen aar. dooden en gewonden. Er werd geen schade aangericht aan militaire of voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen. Daarentegen werd een aantal openbare gebouwen van ten deele hooge eultureele waarde door bommen beschadigdl. Luchtdoelar tillerie en nachtjagers schoten vijf der aanvallende bommenwerpers omlaag. Japansche luchtaanvallen op Ceylon. Stockholm, 6 April (D.N.B.) Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de opperbevelhebber van Cev- lon, sir Georffrey Layton, in een radiomededeeling bekend gemaakt, dat de Japansche vliegtuigen het vliegveld, de haven en de spoorlij nen van Ratwalana gebombardeerd hebben. Van Britsche zijde wordt bekend gemaakt, dat ongeveer 75 Japansche vliegtuigen afkomstig van een vlïegtuigmoederschip aan den luchtaanval hebben deelgeno men. Aanvallen in Birma. Stockholm, 6 April. (D.N.B.) De Britsche nieuwsdienst deelt in een extra-bericht van het front in Birma mede, dat de aftocht der Britsche en Chineesche troepen aan het front van de Irawadi en de Sittang in N richting voortduurt. De vernietigen de Japansche aanvallen op .de Bir- maansche vliegvelden hebben de ge-, allieerden beroofd'van een doeltref fende ondersteuning door de lucht macht. De positie der Amerikaansche troepen op de Philippijnen. Stockholm, 6 April (A.N.P.) Vol gens den Britschen berichtendienst heeft het Amerikaansche ministerie van oorlog medegedeeld, dat de tóe stand der Amerikaansche troepen op Bataan en Corregidor moeilijk is. De vijand heeft terreinwinst behaald. Het vaticaan en Tsjoengkïftg. (D.N.B.) - Ten aanzien van een be richt uit Engelsch-Amerikaansche bron betreffende de benoeming van een vertegenwoordiger wan Tsjoeng- king bij de H. Stoel deelt een infor matie van het vaticaan nader mede, dat de H. Stoel sléchte principieel toestemming heeft gegeven, doch dat tot dusver nog geen Chineesche vertegenwoordiger is benoemd. De voorsfeMen van Cripps. Stockholm, 5 April (A.N.P.) De werkcommissie van het congres heeft, naar de Engelsche berichten dienst uit New-Delhi meldt, vandaag een bijeenkomst gehouden, die twee uur duurde, om vervolgens tot Maandag uiteen te gaan. De voorzitter van het congres, Azad, verklaarde, dat hij waarschijn lijk Dinsdag het besluit van de werkcommissie bekend zou maken. Op dat tijdstip hoopte hij het stand- pflnt van het Britsche kabinet ten aanzien van het besluit van de werk commissie aangaande de voorstellen van Cripps ontvangen te hebben. De Muzelmannen en de voor stellen van Cripps. Lissabon, 5 April (A.N.P.) Op de Pan-Indische conferentie der Muzel- mansche staten, die Zaterdag te Al lahabad werd gehouden, is, naar de Britsche berichtendienst meldt, een resolutie aangenomen, waar in ver klaard wordt, dat de rechten en pri vilegiën der Muzelmannen moeten voorkomen in elk plan, dat een wij ziging beoogt van de grondwet voor Britsch-Indië. Zonder goedkeuring van de Liga der Muzelmannen mag geen wijziging worden aangebracht. Cripps bij Johnson. Stockholm, 4 April (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst uit New Delhi meldt, heeft Sir Stafford Cripps hedenmiddag den vertegen woordiger van Roosevelt in Indië, kolonel JohnsoH, een bezoek ge bracht. Persconferentie vastgesteld. Stockholm, 6 April.(A.N.P.) De Britsche berichtendienst meldt uit New Delhi, dat Cripps de eerst vol gende persconferentie heeft vastge steld op Woensdagochtend Aardbeving in Bulgarije. (Ste fani.) - De stad Tutrakan aan den Donau heeft door een aardbeving zware schade geleden. Een honderd tal huizen werd verwoest. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. DUITSCHE ZUIVERINGSPATROUILLES IN ACTIE. Bij den aanval op St. Nazaire gevangen genomen Engelschen worden weggebracht. (Hoffman-P.K. Koch) DE NIEUWE REDDINGBOOT VOOR. DE NOORD- EN ZUID-HOLLANDSCHE REDDINGMAATSCHAPPIJ, welke gebouwd is door de werf Ni'colaas Witsen en Vis alhier, nadert haar voltooiing. Na bij Kromhout te Amsterdam van mo toren te zijn voorzien, wordt zij op de werf te Alkmaar verder afgebouwd, om daarna naar haar station te Harlingen te vertrekken. Tijdens het beproeven der motoren. (Polysoon-v. Bilsen) Een tusschenstadium aan hel Oostelijke front. Berlijn, 6 April. (D.N.B.) De win- terslag aan het Oostelijke front kan thans als geëindigd beschouwd wor- den. Naar het oordeel van Duitsche militaire experts is de strijd tusschen Witte en Zwart zee in een z.g. tus schenstadium gekomen, dat in de eerste plaats wordt gekemöèrkt dóór het feit, dat groote troepenbewegin gen worden verhinderd door de on begaanbaarheid der wegen, een ge volg van den dooi, die'thans alge meen ingevallen is. Aan beide zijden teekenen zich nu reeds de maatregelen voor nieuwe offensieve resp. defensieve operaties af. Aan Sovjetzijde valt duidelijk een uitputting te bemerken. Natuur lijk zijn ook de Duitsche af deelingen, die van hagr steunpunten uit in sneeuw en ijs optraden tegen de voortdurende stormloopen der boli- jewisten, niet te vergelijken met het legerdeel, dat frisch en uitgerust voor den aanval klaar staat. Maar op geen enkel oogenblik en op geen en kel punt van het reusachtige front is het moreel der Duitsche troepen ook maar tijdelijk geschokt. Het Duitsche defensief, aan het O. front op een volkomen nieuwe tac tiek voor den winteroorlog berus tend, heeft met het tot stand bren gen van een voortdurende keten van versterkte steunpunten zijn deugde lijkheid ten volle bewezen. Daardoor had men voor den afweer slectits be trekkelijk geringe strijdkrachten noodig. De Duitsche verliezen kon den verrassend laag blijven, verge leken bij die van den vijand. Defen sieve operaties werden noodig, welke de wet van het handelen in schijn aan den tegenstander overlieten, doch in werkelijkheid dengene, dié wilde omsingelen, tot omsingelde maakten. De omvang der vijandelijke verliezen -blijkt hoofdzakelijkuit net aantal dooden en zwaar gewonden. Gebleken is, dat de verhouding van tien gesneuvelde bolsjewisten op een gevangene (waarvan er ruim 100.000 zijn) hier en daar nogj: te ge ring genomen is. Waar de sneeuw geheel verdwe nen is, zijn speciale af deelingen be last met het begraven van de lijken der bolsjewisten. Kilometers ver strekken zich de velden, die met lijken bedekt zijn, uit. De meesten missen schoeisel en elke bruikbare militaire uitrusting. De Duitsche steunpunttactiek heeft ook de concentratie van materiaal en levensmiddelen mogelijk gemaakt. Schaarschteverschijnselen konden door luchtvervoer gemakkelijk en snel verholpen worden, daar de gar nizoenen der steunpunten geenszins zoo talrijk waren als de vijand meen de, een gevolg van de Duitsche ca mouflage en van de vuurkracht. Het gevolg van de zoogénaamde bolsjewistische „doorbraken" was, dat de Sovjetdivisies geheel van haar achterwaartsche Verbindingen wer den afgesneden. Op deze wijze ope reerden de, bolsjewisten vaak met. groote strijdkrachten in het lucht ledige en kwam de ravitailleering in het gedrang. De gevallen van kani- balisme zijn den laatsten tijd onder de afgesneden afdeelingen zoozeer toegenomen, dat gevangenen reeds spreken van een epidemie. Hier openbaart zich het düivelsche we zen van het bolsjewisme in al zijn naaktheid. In steeds sterkere mate gaat men van Duitsche zijde tot tegenaanval len oyer. Zij woffden in Berlij&sehe BOMAANVAL OP HAPARANDA. Stockholm, 4 April (D.N.B.) Be kend is, dat een bomaanval op.Ha- paranda door een bolsjewistisch toe stel'is ondernomen. Volgens Nya Dagligt Allehanda heeft de afdeeling luchtverdediging van den Zweedschen defensiestaf bekendgemaakt, dat in totaal 8 bom men zijn uitgeworpen. V;er daarvan waren blijkbaar luchtmijnen tus schen den 200 en 250 kg, twee bri santbommen van 100 tot 200 kg en twee brandbommen, met petroleum gevuld, van 20 tot 25 kg. De aangetroffen bomsplinters en andere onderdeelen waren voorzien van getallen en Russische letters.' Een Zwecdsch protest. Stockholm, 5 April (D.N.B.) De Zweedsche gezant te Koejbisjef heeft opdracht gekregen, naar het ministerie van buitenlandsche zaken meedeelt, bij de Sovjet-regeering te protesteeren tegen het uitwerpen van bommen bij Haparanda. De Engelsche begrooting. (A. N.P.) - Volgens berichten uit Lon den becijfert men de Engelsche staatsinkomsten in het afgeioopen begrootingsjaar op 2.07 milliard, de uitgaven- met inbegrip van de oor logskosten op 4.78 milliard pond ster ling. Herstel .van petroleumleidingen op Java. (D.N.B.) - Volgens berich ten van Tokio Nitsji Nitsji uit Java hebben Japansche genie-troepen de olieleidingen naar Tjepoe weer her steld. Ook zijn zij erin geslaagd de brand, die tijdens de vijandelijk heden op de petroleumvelden aldaar is ontstaan, definitief te blusschen. De olieraffinaderijen van Canes kon den inmiddels het bedrijf hervatten. Men verwacht, dat de petroleumin- stallaties te Soerabaja in Juli weer in bedrijf kunnen gesteld worden. Nieuwe Engelsche luchtaanval op Parijs. (D.N.B.) - Van militaire zijde verluidt, dat Britsche vliegtuig gen in den nacht vaji 5 op 6 April wederom Parijs hebben aangevallen. Door den krachtigen Duitschen luchtafweer werden de Britten van alle voor de oorlogvoering belang rijke industrieele inrichtingen verre gehouden. De uitgeworpen bommen veroorzaakten slechts geringe schade aan gebouwen. De strijdkrachten op Curasao en Aruba. (A.N.P.) - Volgens een proclamatie van den gouverneur van Curasao heeft de Amerikaansche schoft-bij-nacht Oldendorf het op perbevel over alle Nederlandsche strijdkrachten op Curasao en Aruba op zich genomen, naar de Engel sche nieuwsdienst meldt. Bovendien bekleedt hij het opperbevel over de Amerikaansche, strijdkrachten in deze gebieden. militaire kringen beschouwd als voorboden van den naderenden storm. Bij den Grootduitschen gene- ralen staf maakte men vandaag da rekening van den winterslag op met tl opmerking, dat volgens alle tee kenen en berichten de groote stoot kracht der Sovjetlegers letterlijk doodgeloopen is. Men komt tot die slotsbm niet alleen op grond van de vermindering der groote aanvallen, maar ook op grond (?an inlichtingen, waarvan om militaire redenen ver der niets gezegd kan worden. Niet temin berusten de Duitsche plannen op het traditioneele aannemen van ongunstige omstandigheden. Succesvolle Italiaansche gevechten bij Mechili. Italiaansch legerbericht. Het Italiaansch legerbericht van 4 April luidt als volgt: In Cyrenaica zijn vijandelijke verkenningsafdeeling'en op 'n promp te reactie gestuit van de zijde onzer voorposten, die den vijand overal te rugdreven en hem .verliezen aan manschappen en strijdmiddelen toe brachten. De luchtmacht was bui tengewoon actief en behaalde aan zienlijke successen. Bij een actie in scheervlucht op colonnes gemecha niseerde strijdmiddelen in het ge bied Tengeder werden eenige tien tallen voertuigen in brand gewor pen of ernstig beschadigd. Onze Ja gers bonden den strijd aan met een Engelsche formatie die meer dan tweemaal zoo* sterk in aantal was. Bij een aantal luchtgevechten, die wederom de stoutmoedigheid en vaardigheid van onze piloten deed zien, werden zes Curtisstoestellen neergehaald en nog zes zwaar ge troffen. Vijf vliegtuigen werden door Duitsche vliegers vernield. Een onzer vliegtuigen is niet terug gekeerd. De spoorweg van Alexan- drie naar Mersa Matroe werd op verscheidene plaatsen door onze bommenwerpers met Voltreffers ge raakt en vernield. Hevige aanvallen van luchtformatïes der as op oor logsinstallaties te Malta werden voortgezet. Boven het eiland ver loor de Engelsche luchtmacht in ge vechten met ,Duitsche jagers zes vliegtuigen. In het W.-deel van de Middellandsche Zee is een onzer duikbooten onder bevel van den luitenant-ter zee eerste klasse Paolo Monechi er na een langdurige en ze gevierende achtervolging in ge slaagd, een tankboot van gemiddel de tonnage, die op weg was naar Malta, te torpedeeren en tot zinken te brengen. Het legerbericht van 5 April meldt het volgdende: Rome, 5 April. (Stefani). Het 673e .weermachtsbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica ac tiviteit van artillerie en patrouilles. De vijand ondernam luchtaanvallen op Benghazi en Derna. Er werd geen enkel doel van militair belang ge troffen. Van de inheemsche bevol king werden enkele personen ge wond. Een vijandelijk toestel werd door het afweergeschut van Beng hazi neergeschoten. Drie anderen werden bij luchtgevechten door Duitsche jagers neergehaald. Overdag en 'des nachts werden hevige aanvallen op Malta onder nomen- door groote Duitsche forma ties, die de vliegveldinstallaties van La Venezia. Halfar en Luka krach tig bombardeerden, waarbij zij tal rijke toestellen op den beganen grond beschadigden en batterijen en zoeklichten vernielden. Het legerbericht van 6 April meldt Rome, 6 April. (Stefani), In zijn weermachtbericht no. 674 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: Vijandelijke verkenningsafdee lingen, die gesteund werden door artillerie, zijn in de zóne ten Z. O. van Mechili afgeslagen. In hetzelfde gebied hebben onze gevechtsvlieg tuigen op doeltreffende wijze een concentratie gemechaniseerde strijd middelen aangevallen, waarbij een aanzienlijke hoeveelheid ernstig be schadigd werd. Een onzer machines is niet teruggekeerd. De spoorlijn van Mersa-Matroe naar Alexandrie is opnieuw door onze vliegtuigen ge bombardeerd en op versqhillende plaatsen gestagneerd. Machtige formaties van de Duit sche luchtmacht hebben herhaalde aanvallen overdag en des nachts on dernomen op het eiland Malta. Het arsenaal, fabrieken en opslagplaat sen van brandstoffen te La Valetta, werden hevig bestookt en in de ha- van deze stad werd een kruiser getroffen. De vliegvelden van het eiland leden aanzienlijke schade. In een luchtgèvecht werd een Hurri cane neergeschoten. DE STRIJD OP SUMATRA GEËINDIGD. Tokio, 7 April. (D.N.B.) Het Ja pansche 'hoofdkwartier deelt mede, dat Dinsdag de nog overgebleven vijandelijke strijdkrachten op Su matra hebben gecapituleerd. Zoo doende staat het geheele gebied van Sumatra thans onder de'' controle van het Japansche leger. In Noord en midden-Sumatra werden in to taal 3100 soldaten gevangen geno men, onder wie 900 Engelschen en 1000 Nederland s oh- Ind ische solda ten, Onder de Engelschen bevinden zich talrijke soldaten uit Singapore, die destijds met een koopvaardij schip zijn gevlucht. Dit schip werd echter door Japansche vliegtuigen gebombardeerd. De Engelsche kon den ternauwernood Sumatra berei ken. WAVELL ONDERKONING VAN IND IE? Stockholm, 7 April (D.N.B.) De zender van Boston maakt in een be richt meldinig van nieuwe voorstel len 'der Engelsche regeering. Vol gens dit bericht 2ou géneraal Wave]] onderkoning van Indië' en Nehroe minister van defensie worden. Dit nummer bestaat uit vier, pagina's. VERDUISTER GOED ZON 7 April onder: 20.22 8 April op: 7.01 MAAN 7 April op? 2.28 onder: 11.25 8 April Laatste Kwartier.» ONBILLIJKHEDEN IN DE LOONBELASTING. (Persdienst N. V. V.) Terwijl na een jaar practijk in het algemeen kan worden- vastgesteld, dat de loonbelasting gunstig werkt, blijkt het systeem van heffing toch een paar onbillijkheden in te houden, die een nadere regeling vereischen. Allen, dre een in verhouding hoog dag-, week- of maandloon ontvangen in minder dagen, resp. weken of maanden dan in een jaar voorkomen, betalen n.l. veelal aanmerkelijk meer loonbelas ting dan bij hetzelfde inkomen regel matig verdeeld over een vol jaar aan loonbelasting of bij hetzelfde jaar inkomen aan inkomstenbelasting ver schuldigd is. De mogelijkheid om tegemoet te komen aan de uit het systeem van hef fing van de loonbelasting voortvloeiende bezwaren, zonder te vervallen in een oneindig aantal uitzonderingsbepalingen, is echter voor alle benadeelden ge geven door verevening van het teveel betaalde door een aartslag in de in komstenbelasting. In dit verband heeft het N. V. V. aan den waarnemend secretaris-generaal van het departement van fihanciën.verzocht: a. Ambtshalve steeds een aanslag in de inkomstenbelasting op te leggen aan 'de houders van een loonbeiastingboekje (de losse arbeiders volgens de-, 9de uit voeringsbeschikking) en daarmede de volgens dit boekje afgehouden loon belasting te verrekenen, b. op verzoek van den belastingplich tige steeds een aanslag in de inkom stenbelasting op te leggen, met verreke ning van de ingehouden loonbelasting. Ingeval van niet ambtshalve?; gecorri geerde te hooge loonbelasting kan dan van de regeling volgens b. gebruik wor den gemaakt. De hierdoor verkregen correctie kan gaan tot 100 van het oorspronkelijk betaalde bedrag. Tevens heeft het N. V. V. verzocht een andere regeling toe te passen ten opzichte van de berekening van vacan- tiebonnen, daar de tot nu toe toegepaste optelling van de waarde dezer bonnen bij het weekloon, eveneens als gevolg van de progressie, tot een hoogere be lasting van het jaar-inkomen leidt, dan wanneer de waarde van de bonnen bij uitbetaling als loon zou worfien aan gemerkt. GROENTE IN ZWART BLIK BESCHIKBAAR. Ongeschikt voor bewaring. In verband met de groenten- schaarschte is voor de aan ver- sche groenten arme maanden April, Mei en Juni een hoeveelheid groenten, welke in 1941 is inge maakt in niet blank blik voor het publiek beschikbaar gesteld. Op de etiketten van de deze blik ken is vermeld „beperkt ijoudbaar", zulks met het oog hierop, dat groen ten, in dit soort blikken ingemaakt, uiteraard eerder aan kwaliteitste ruggang onderhevig zijn, dan de groenten welke in de blarike blik- ken waren ingemaakt. De in deze blikken geconserveer de groenten dienen dan ook ,in de Maanden April, Mei en Juni van dit jaar geconsumeerd te worden. Molen afgebrand. - In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de as vam de Boltjer molen, staande aan'bet Damsterdiep onder de gem. ten Boer (Gr.) tengevolge van den kraohtigen wind warm ge- loopen. De molen stond weldra in lichter laaie en is geheel afgebrand. DE RIJKSCOMMISSARIS TE DUSSELDORF. Bezoek aan kunsttentoon stelling. Dusseldorf, 6 April. (D.N.B.) De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Syess-Inquart, heeft Vrijdag j.l. een bezoek gebracht aan de voorjaars tentoonstelling van Du'sseldorfSche kunstenaars in de stedelijke kunst zaal. De Rijkscommissaris, die door den Dusseldorfscbep kunstschilder Fritz Kohier werd rondgeleid, sprak zich zeer waardeerend over de ten toon gestelde werken uit. De ar tistieke prestaties van de gouw Dus^. seldorf maakten op den Rijkseom-a missaris een diepen indruk. Nieuwe Amerikaansche ambas sadeur te Madrid. (A.N.P.) - Reuter meldt, dat president Roosevelt den hoogléeraar in de geschiedenis aan de Columbia-universiteit, prof. J. H. Hayes, tot Amerikaansch ambassa deur te Madrid heeft benoemd. De in Japan geïnterneerde vreemde staatsburgers. (A.N.P.) - De Japansche regeering heeft aan vertegenwoordigers van het interna tionale Roode Kruis toestemming ge geven om de in. Japan geïnterneerde vreemde staatsburgers ongeveer midden April te bezoeken. Ook zal een bezoek aan de krijgsgevangen kampen worden toegestaan. Britsche vliegtuigen boven. Duitschland. (D.N.B.) - In den nacht van 6 op 7 April hebebn, naar het D.N.B. verneemt,' Britsche bommen werpers enkele steden in Duitsch land aangevallen. In woonwijken ontstond schade aan gebouwen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonlen. Volgens de tot- dusver ontvangen berichten werd een der-aanvallende bommenwerpers neergeschoten. A -

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1