DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zestien vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht. De strijd in het Oosten. Gewelddadig optreden tegen Duitschers wordt streng gestraft. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 82. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: ƒ,0.10 per m.M., minimum 14 m.M. 1.40, elke 3 Vi m.M. meer 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct: C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Donderdag 9 April 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Füihrer, 8 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front werden eigen aanvalsacties met succes voort gezet. Op verscheidene plaatsen her haalde de vijand zijn vruchtelpoze aanvallen. In Noord-Afrika werden tien Z.O. van Mekili Britsche strijdkrachten teruggeworpen. Het Britsche vloot- steunpunt Alexandrië werd in den nacht van 6 op 7 April gebombar deerd. In de dokken ontstond aan zienlijke schade. Luchtaanvallen van sterke forma ties Duitsche gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvlieg tuigen waren gericht tegen '•de ha ven- en ravitaiEeeringsinstaUaties van La Valeria, het torpedomagazijn Calafrana en Britsche vliegvelden op het eiland Malta. In opslagplaat sen, werfgebouwen en werkplaatsen werden groote branden teweeg ge bracht. De in het dok liggende lichte kruiser kreeg opnieuw bomtreffers. Zooals in een extra-bericht is meegedeeld, hebben Duitsche duik- booten op den Atlantischen Oceaan 16 vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 104.000 brt. tot zinken gebracht, waarvan 12 voor de Ame rikaansche en 3 voor de Afrikaan- sche kust. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben in het Skagerrack een ont moeting gehad met een aantal Noor- sche schepen, die, door de Britsche regeering gecharterd, in een Zweed- scfae haven hadden gelegen en onder Engelsche kapiteins naar Engeland trachtten dóór te breken. Door het ingrijpen van Duitsche patrouille vaartuigen werden 5 schepen van 26.674 brt., door de luchtmacht nog een schip van 6.305 brt. tot zinken gebracht. Twee schepen- onttrokken zich aan opbrenging doordat zij weder in de Zweedsche territoriale wateren vluchtten. In den afgelcopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen voor de ravitailleering belangrijke haven- en dokinstallaties aan de Humber-mon- ding aangevaEen. Er werden zware branden waargenomen. Bij de succesvolle operaties van Duitsche duikbooten op den Atlan tischen Oceaan heeft zich de duik boot van korvettenkapitein Merte bijzonder onderscheiden. In dan nacht van 6 op 7 April heeft de le luitenant Wcltersdorf zijn 10e nach telijke overwinning behaald. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 9 April. Heden avond van 19.15-19130 spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum II, in den serie „Brandende kwes ties" over het onderwerp: „Wat de anti's zeggen". De strijd op het schiereiland Bataan. Stockholm, 9 April (A.N.P.) In het legerbericht van het Amerikaansche ministerie van oorlog van Woens dagavond wordt, naar uit Washing ton wordt gemeld, met betrekking tot den toestand aan het front op de Philippijnen .medegedeeld, dat ver- sche Japansche troepen hun aanval op het schiereiland Bataan met groo te kracht voortzetten. Op het oogen- blik is een zware aanval op de nieu we stellingen der Amerikaansche troepen aan den gang. Duikbommen werpers en gevechtsvliegtuigen be stoken de Amerikaansche front linies met bommen en mitrailleur- vuur, terwijl zware bommenwerpers hun aanvallen op de achterwaart- sche gebieden in de nabijheid van de zuidelijke punt van Bataan voort zetten. De huidige Japansche aanval is de langstdurende en met de groot ste kracht uitgevoerde aanval, wel ke de Japanners sedert het begin van de operaties op het schiereiland Bataan hebben ondernomen. Golven stormtroepen hebben bijna zonder onderbreking aangevallen. De ver liezen der Amerikaansche troepen zijn zwaar. De strijd op de Philippijnen. Genève, 8 April (D.N.B.) Te Washington is officieel medegedeeld dat de Amerikaansche troepen op het schiereiland Balanga zich in den afgeloopen nacht hebben terugge trokken op voorbereide defensieve stellingen. De strijd in Birma. Van het front in Birma meldt radio-Delhi, dat de Britsche terug tocht aan het front van Irrawady voortduurt. De Britsche troepen hebben Thayetmyo en Allanmyo, 28 resp. 41 mijl ten Noorden van Pro- me, ontruimd en de petroleuminstal- laties vernield. Een stad in Noord-Birma is gister morgen door de Japansche lucht macht hevig gebombardeerd. Japanners bezetten Admirali teitseilanden. Stockholm, 8 April (A.N.P.) Een kleine formatie Japansche strijd krachten zou volgens den Engel- schen nieuwsdienst de Admiraliteits- eilanden hebben bezet. Britsche stellingen in Cyrenaica ontruimd. Italiaansch legerbericht. Rome, 8 April. (Stefani.) Het 676e legerbericht luidt: In het Oostelijk deel van Cyrenai ca heeft de vijand onder den druk van onze afdeelingen enkele voor uitgeschoven stellingen ontruimd. Het vlootsteunpunt Alexandrië is m den nacht van 6 op 7 April door vliegtuigen 'van de as hevig aange vallen. Talrijke bommen van het zwaarste kaliber werden boven het havengebied uitgeworpen en hebben aanzienlijke schade toegebracht aan de militaire en industrieele inrich tingen, die herhaaldelijk getroffen en in brand gestoken werden'. Opnieuw werden hevige lucht aanvallen op Malta ondernomen, Duitslhe escadrilles plahtsten tref fers op werkplaatsen en opslag plaatsen op het eiland en brachten enkele hidhtdoelbatterijen tot zwij gen. Een torpedojager werd bescha digd. Bij een vijandelijken luchtaanval ep Bengasi werden 10 Aphbieren ge dood of gewond. Eeh Engelsch vlieg tuig werd door het luchtdoelgeschut van Derna bij den in het legerbe richt van 7 April gemelden aanval neergeschoten. Voorts hebben Duit sche jagers nog een Engelsch vlieg tuig neergehaald ter hoogte van Kreta. Een onzer vliegtuigen is niet °P zijn steunpunt teruggekeerd. Een zeegevecht in' de Golf van Bemalen. Britsche vloot in gevecht met Japansche oorlogsbodems. Geneve, 8 April (Afip). Volgens United Press heeft radio Tokio me degedeeld. dat Britsche oologsbo- dems en vliegtuigen in contact geko men zijn met de Japansche vlooteen- heden, die in de Golf van Bengalen opereeren. Radio Tokio verklaart, dat het de Japansche eenheden zijn, die den strijd hebben aangebonden. De operaties der Japansche marine. Tokio, 8 April (DNB). In den loop van de marineoperaties op 5 en 6 April zijn, naar Domei meldt, op den Indischen Oceaan 20 vijandelij1- ke schepen tot zinken gebracht. Er zijn voortdurende S. O. S.-signalen van vijandelijke koopvaarders opge vangen. Nader wordt gemeld: De Japan sche marineoperaties, die op 5 April des ochtends begonnen zijn met een aanval op Colombo, duren voort, naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld. Er verluidt, dat de door den vijand tot dusver geleden verliezen reeds zéér aanzienlijk zijn. Het schijnt, dat de Britten hun vloot geleidelijk uit de Indische wateren terugtrekken. Aan Japansche zijde zijn voor de operatie om Indië ook duikbooten in den strijd geworpen. Een algemeene Britsche terugtocht. Van een onbekende basis, 8 April (Domei). De eenheden van de Brit sche vloot, die opereeren in den In dischen Oceaan hebben, naar men meent, een algemeene terugtocht ingezet als gevolg van de hevige zee- en luchtaanvallen van de Ja panners op de vijandelijke oorlogs- en koopvaardijschepen en op de mi litaire steunpunten. Machtige Ja pansche duikbootflotieljes zijn in den Indischen Oceaan levendig in actie. Als gevolg van de toegenomen ac tiviteit van de Japansche marine op den Indischen Oceaan is de lucht vervuld van noodkreten van vijan delijke schepen die gewag maken van Japansche aanvallen. Sinds Zondag zijn de S.O.S.-signalen sterk toegenomen. Het radiostation Co lombo seinde herhaaldelijk uit: „Wij werden gebombardeerd". Van sche pen op zee werden eveneens noodkre ten opgevangen, zooals „Japansche oorlogsschepen beschieten ons, schip geraakt en in brand gevlogen, wij zinken, wij verlaten het schip". Maandag namen de noodkreten nog toe, toen enkele vijandelijke sche pen meldden, dat Japansche oorlogs schepen in zicht waren. „Zend on middellijk hulp", zoo seinden zij. Andere vijandelijke koopvaarders vroegen, „waar is de Britsche vloot?" HET BEMESTEN VAN GÏIÓENTEN IN DE WARENHUIZEN. De gier wordt door een goot aange voerd en over de plantjes uitgegoten. (Polygoon-Kuiper) f r f AAN HET OOSTFRONT. Een gehucht, bezet door achtergebleven bolsje wieken, wordt doorzocht. (Orbis-Holland-P.K. Schmidt) OP WACHT AAN DE KUST VAN NOORD-JUTLAND. (Weltbild-Polygoon-P.K. Pirath) Waf Japan in Ned.-lndië in handen is gevallen. Tokio, 8 April (Domei). Het kei zerlijke hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat de Japansche expedi tietroepen 82.618 krijgsgevangenen hebben gemaakt, alleen op Java, tot 25 Maart j.l. Van dit aantal waren 66.219 Nederlandsch, 4.890 r Austra lisch, 10.636 Britsch en 883 Ameri- kaansch. Het aantal krijgsgevange nen is 9000 grooter dan gegeven is in de lijst die door de Nederlandsch- Indische troepen overgelegd is aan de Japansdhe strijdkrachten op 9 Maart, toen de onvoorwaardelijke overgave tot stand kwam. Onder den buit bevinden zich 117 oorlogs- vKegtuigen, 940 kanonnen van ver schillend type. Voorts) werden 4.228 lichte en zware machinegeweren, 80.778 pistolen en revolvers, 5.152 zoeklichten, 1.728.5 granaten, 89.771.800 geweerpatronen, 36.000 bommen, 1.059 tanks en andere pantserwagens, 9.500 auto's en 7.108 spoorrjjtuigen buit gemaakt. Medi camenten, genoeg' voor 100.000 per sonen gedurende een jaar, vielen den Japanners in handen. De Japan sche verliezen bedroegen 845 doo- den, 1.784 gewonden. f DE DIPLO OVER DE INDISCHE ONDERHANDELINGEN. Berlijn, 8 April (A.N.P.) De Deut sche Diplomatische Korrespondenz schrijft ,o.m.: Hoe moeilijker de on derhandelingen in Indië worden, hoe opvallender de Amerikaansche deel neming aan het politieke spel daar aan den dag treedt. De toenemende druk der opdringende 'Japansche strijdkrachten van alle wapensoor ten op de Britsche stelling in de Indische ruimte, vooral echter ook de koele reserve der Indiërs ten aan zien van de aanzoeken van Cripps, hebben, vooral na de bittere ervarin gen van Hongkong, Singapore, Bir ma en Nederlandsch-Indië, klaarblij kelijk bij Roosevelt een zeer alar- mserend effect teweeggebracht. Tal rijke Amerikanen hebben juist in deze laatste gebeurtenissen gezien, dat moeder Old Engeland niet slechts onbemind is gebleven, maar ook zwak van ouderdom is gewor den. Niemand anders leek echter beter geschikt voor de opvolging dan haar Amerikaansche dochter uit de nieuw Engeland staten. Voorwaarde voor al deze plannen en verwachtin gen bleef echter, dat noch een der de buitenstaander in de plaats zou komen van Engeland, noch een vol ledige emancipatie van Indië iedere voogdij, een Engelsche of een Ame rikaansche, zou uitsluiten. De ijverig uitgevoerde missie van den afgezant van Roosevelt in Indië heeft ten doel aan dit gevaar het hoofd te bieden. Reeds toen, behalve anderen, ook kol. Johnson naar In dië ging, werd als publiek geheim verkondigd, dat het er bij deze missie 'ook om zou kunnen gaan ont ingeval van moeilijkheden een waarborg aan te bieden van de V.S. voor den toekomstigen status, waarover moest worden onderhandeld. Deze oor spronkelijke wensch is meer en meer op den achtergrond gedrongen door het eigenlijke doel, Indië te doen worden tot een groot arsenaal voor den Engelsch-Amerikaanschen trust. Thans moet een Amerikaansche ga rantie tërtmfftêt'e een déél van de aanwezige hinderpalen, gezien het onoverwinnelijke wantrouwen op heffen. DE VOORSTELLEN VAN CRIPPS. De Daily Express meldt uit Delhi, dat Engeland Indië de benoeming van een Indischen minister van defensie heeft aangeboden, doch dat die minister klaarblijkelijk in zijn bevoegdheden boo beperkt zou zijn, dat "hét congres waarschijnlijk het nieuwe Engelsche voorstel niet kan aanvaarden. Het congres hou<it er nog steeds aan vast, dat, wanneer een Indiër minister van defensie zou worden, hij ook werkelijk vol machten zou krijgen. Een antwoord. Genève, 8 April. (D.N.B.) Het al- Indische congres heeft vandaag zijn definitieve antwoord aan Qripps meegedeeld, zoo meldt de Times. Men meent, dat vastgehouden is aan de eerste beslissing, waarbij de Brit sche voorstellen werden afgewezen. Een nieuw plan overhandigd. Stockholm, 8 April. (D.N.B.) Vol gens een bericht van de Göteborgs Handels Och Sjoefarts Tidningen uit Londen heeft Cripps vandaag het nieuwe Engelsche plan aan Nehroe en Azad overhandigd. Men acht het waarschijnlijk, dat ook dit voorstel wordt afgewezen. Volgens den Engelschen nieuws dienst heeft Nehroe een onderhoud van een half uur gehad met Roose- velts afgezant, Johnson, waarop hij terugkeerde naar de vergadering der congrescommissie. Een resolutie. Stockholm, 9 April. (A.N.P.) De Britsche berichtendienst meldt uit New Delhi, dat de commissie van de Al-Indische Moslemliga een resolutie heeft aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de voorstellen van Cripps niet voldoende tegemoetkomen aan de eischen van de Indische Moham medanen ei» derhalve onaanvaard baar zijn, wanneer zij niet veranderd worden. De resolutie verzet zich ook tegen het machtigen der provincies om buiten den voorgestelden regee- ringsvortn te blijven. De solidariteit en eenheid van Indië, zoo wordt verder in de resolutie gezegd, zijn in het belang van d-e gemeenschappe lijke zaak van het Indische volk en vooral voor de Mohammedanen be slist noodzakelijk. De voorzitter van de Moslemliga. Jinnah, heeft Woensdagavond de zitting van de executieve commissie van de Moslemliga verlaten om zich naar sir Stafford Cripps te begeven. Naar verluidt, zou Cripps hem een nieuwe formule met betrekking tot de verdedigingskwestie overhandigd hebben. Daarna keerde Jinna'h terug en begaf hij zich naar de zitting van de executieve commissie, waar hij den leden deze formule heeft voor gelegd. Laat op dsn avond werd de commissie verdaagd; zij zal Donder dagochtend opnieuw bijeenkomen. Kolonel Johnson, die, zooals reeds gemeld, Woensdagmiddag een be spreking had met Pandit Nehroe, heeft Woensdagavond nog een on derhoud gehad van een uur met Cripps. Het gewijzigde plan van Cripps. Sjanghai, 9 April (DNB). Volgens een bericht uit New Delhi verluidt in welingelichte kringen aldaar, dat het nieuwe voorstel, dat Cripps gis- steren eaft den voorzitter van net congres Az&d en cfên leider VSn de Moslem-liga Jinnah heeft overhan digd, de benoeming van Wavell tot GRAAF GROTE GESNEUVELD. Naar de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" uit Den Haag ver neemt, is in den strijd voor Groot- Duitschlands vrijheid en voor de toe komst van Europa de Landesbauem- führer en leider van de Geschafts- gruppe Ernahrung und Landwirt- schaft bij het Rijkscommissariaat te Den Haag, Friedrich Franz Graf Grote, in het Oosten gesneuveld is. HET PROCES T EANKARA. Ankara. 8 April (DNB). Vanmor gen is het verhoor van de Sovjet- Russische beklaagden Pawlow en Kornilow in het proces wegens den aanslag op von Papen voortgezet. Pawlow verklaarde, te weinig tijd te hebben gehad voor de bestudee ring van de verklaringen van_ Ab- doel Rahman Sayman. Hij eischte een schriftelijke vertaling van de verklaringen in het Russisch en wenschte op grond hiervan, dat het proces zou worden uitgesteld. Ook de beklaagde Kornilow eischte ver daging van het proces om dezelfde redenen. De beklaagde Abdoel Rahman verklaarde nog op oen vraag van den president, wel voor het commu nisme te hebben gevoeld, doch niet lid van de partij te zijn geweest. Zoowel in Joegoslavië als in Tur kije had hij een aantal communis tische vrienden, met wie hij tezamen zg. cellen had gevormd. Tijdens de middagzitting kwam het 'meermalen' tot woordenwisse lingen tusschen de beide Sovjet- Russische beklaagden, Pawlow en Kornilof, en den president en pro cureur-generaal. De beklaagde Pawlow 'weigerde zijn handteekening te plaatsen on der- het procesverbaal van het ver hoor. De president verklaarde, dat indien de onderteekening werd ge weigerd. het proces daardoor niet in zijn loop gestoord zou kunnen worden. De procureur-generaal was van meening, dat et geen aanleiding bestond af te zien van het hooren van de gedagvaarde getuigen en het proces te verdhgen. Het gerechtshof besloot echter na kort beraad den beklaagden de ver klaringen van Soêlleyman en het verloop van de zitting van heden vertaald ter beschikking te stellen en het proces tot 15 April des och tends te verdagen. De Sovjet-regeering besloot een specialen waarnemer te zenden om het proces bij te wonen. ZES NOORSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Berlijn, 8 April (D.N.B.) Lichte Duitsche zeestrijdkraehten hebben, naar het D.N.B. verneemt, een ge vecht geleverd met Noorsche sche pen, die door de Engelsche regee ring in een Zweedsche haven waren gecharterd en onder het commando van Engelsche kapiteins naar Enge land trachtten te ontsnappen. Door Duitsche patrouillevaartuigen wer den vijf van deze schepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 26.000 ton en door de luchtmacht nog een ander schip met een inhoud van meer dan 6000 ton tot zinken ge bracht. Twee schepen vluchtten in de Zweedsche territoriale wateren. Het opperbevel van de weermacht deelt nog eenige bijzonderheden me de, waaruit blijkt, dat de in, de ha ven van Gotenburg liggende schepen probeerden naar Engeland over ta steken. Zij werden buiten de Zweed sche territoriale wateren door Duit sche patrouillevaartuigen in het Skagerrak aangehouden. Deze brachten de tankboot Storsten en het schip Gudvang in een artillerie- gevecht tot. zinken. De walvisch- vaarder Skytteren, de tankboot Buc caneer en het schip Charente ont trokken zich aan de aanhouding door zichzelf tot zinken te brengen. De schepen Dicto en Lionel trokken zich in de Zweedsche territoriale wateren tei'ug om weer Gotenburg binnen fe loopen. De tankboot New ton ontkwam. Van de bemanningen der schepen, die overwegend uit Britten bestonden, werden door de Duitsche zeestrijdkrachten 235 man gered en gevangen genomen. Het succes tegep de gewapende No'orsche schepen is te danken aan het optre den van de patrouillevaartuigen en aan de goede samenwerking met de luchtmacht. De aanvallen op Malta. (DN. B.) - De hevige aanvallen .der laat ste dagen op Malta hebben Dinsdag hun hooptepunt bereikt in een raid, die tien uur duurde. Zoowel La Va leria als andere plaatsen op het eiland werden zwaar geteisterd door Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's. minister van oorlog in den raad van den onderkoning behelst. Wavell zou als zoodanig zoowel tegenover het Britsche oorlogskabinet als te genover het Indische ministerie van landsverdediging verantwoordelijk zijn. - Naar in dezelfde kringen verluidt, zou Azad in een brief aan Cripps met vermelding van de redenen heb ben meegedeeld, dat de werkcom- missie van het congres de nieuwe voorstellen eveneens verwerpt. De Moslem-liga heeft daarentegen nog geen beslissing omtrent de nieuwe voorsteEen genomen. Stockholm, 9 April (ANP). Naar de Britsche berichtendienst voorts uit New Delhi meldt, is de door Cripps op Donderdag bepaalde pfersctffife- rentie voor onbeperkten tijd uitge steld. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 9' April onder: 20.26 10i April op: 6.57 MAAN 9 April op: 4.10 onder: 13.34 15 April Nieuwe Maan. Vóór, tijdens en na den Poolschen veldtocht in 1939 is het herhaalde lijk voorgekomen dat Volksduit- schers in Polen mishandeld of ge dood werden en men heeft van Duitsche zijde onmiddellijk krachtig ingegrepen, verschillende aange klaagden tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld en niet geaar zeld hen die zich aan de zwaarste misdaden hadden schuldig gemaakt ter dood te veroordeelen. Daaruiys reeds gebleken, dat men van Duitsche zijde den tijd vporbij acht dat men in Europa op willekeu rige wijze met leven en goed en met de moreele en andere belangen van Duitschers kan omspringen. Het maakt daarbij natuurlijk niet het minste verschil waar men zich tegen deze Duitsche belangen richt, noch of het leden der Wehrmacht dan wel burgers van Duitsche natio naliteit betreft. Door de Nationaal-Socialistische revolutie heeft Duitschland in Euro pa een macht gekregen als nimmer te voren, het nieuwe Duitschland beschermt alle Duitschers waar zjj zich ook bevinden en een misdaad tegen willekeurig welk lid der groot- Duitsche gemeenschap ook wordt beschouwd als een misdaad tegen deze gemeenschap zelf. OnverbiddeUijk wordt hieraan se dert AdoE Hitier de macht heeft overgenomen, streng de hand gehou den en men mag dat zeker bedenken in de door Duitschland bezette ge bieden als Frankrijk, Noorwegen, België, Nederland enz. VerschiUende personen uit deze gebieden hebben reeds ondervonden hoe streng er gestraft wordt wan neer gewelddadig tegen Duitsche militairen of burgers wordt opgetre den. Dank zjj een machtig en wijd vertakt apparaat beschikt Duitsch land over aUe middelen om hen die zich aan leven of goed van Duit schers vergrijpen op te sporen en te straffen en dat men daarbij voor de strengste straffen niet terugschrikt is den laatsten tijd in Frankrijk en elders duidelijk gebleken. De pro cessen in het Generaal-Gouverne- ment Polen en de strenge vonnissen elders in dqpr Duitschland bezet ge bied mogen ieder een ernstige waar schuwing zijn gewelddadig optreden tegen Duitsche militairen of burgers ten eenenmale achterwege te laten. DE AANMELDINGSPLICHT VOOR WERKLOOZEN ENZ. 's-Gravenhage, 8 April. De voor lichtingsdienst van het dep. van so ciale zaken meldt: Nu de verordening, omtrent den aanmeldingsplicht van werkloozen eenige weken in werking is getre den, blijkt, dat nog vrij veel perso nen, die zich op grond dezer veror dening bij de gewestelijke arbeids- bureaux of de bijkantoren moeten aanmelden, in gebreke zijn gebleven dezen plicht na te komen. De be langhebbenden verliezen dus blijk baar uit het oog, dat verzuim in déze strafbaar is. Voorts blijkt uit aUerlei mededeelingen en vragen, dat omtrent de gevolgen van de aan melding veel misverstand heerscht. Daarom kan het zijn nut hebben er nog eens op te wijzen, dat studee renden boven den 24-jarigen leef tijd zich moeten aanmelden, doch dat het geenszins de bedoeling is hen uit hun studie te halen of hun studie te bemoeilijken. Zij kunnen deze stu die, mits die als ernstig is op te vat ten, rustig voortzetten en tot een einde brengen. Hetzelfde geldt ook voor hen, die b.v. bij hun ouders werkzaam zijn. Indien aangenomen kan wofden, dat een aanmeldingsplichtige in de huis houding of in het bedrijf van de ouders een volledige dagtaak heeft, zal men deze taak ook verder kun nen blijven vervullen. Men- lichte hieromtrent de arbeidsbureaux vol ledig en juist in, waardoor de leiders van deze bureaux in staat zijn met elke bijzondere positie rekening te houden. De verwachting, die hier en daar schijnt te bestaan, dat men, door zich niet aan te melden, aan de aan dacht ontsnapt, zal voEcomen onge grond blijken. Wie deze houding aanneemt bezorgt zich slechts moei lijkheden,

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1