DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m mm Rookartikelen en versnaperingen op den bon. Duifsche successen op het schiereiland Kertsj. m DISTRIBUTIE-NIEUWS Pagina 4. ïns omstandighe- een dames- en hee- jwiel op z.g.a.n. en. Willibrordus- J 115, Heiloo. .n. keurig bekl. z.g.a.n. rubber ail, 3 coupons gebr. .um, 1 gezellige amenten huiskas amp. Heiligland V» machines met ga» e 15, 20, 30, 40 eq er; trapstellen 15 20. G. Klünnen, [ijkstraat 13. .n. pick up met r, tevens gramo- met 30 platen. D. n, Heerenweg E 97a eiloo. f-handtrapnaaima- z.g.a.n. 260. Bïv V 286 bur. v/d bh haardfauteuil m,et kapokkussgp. en meisjesseh. m. 80. al 102. .n. blauwe dames- el, zonder punten. Houtenkade 8. enrijwiel. Scher- •straat 5. (Na 7u.>' ht gr. mah. bouten mkast. Stationstr. ge paren vrijwel we en pas gerepa- le schoenen. 'L. M. Engelsman, Boe- ingel 76. ht spelende radio ilonkast. Prijs bil» Breedstraat 43. .n. Ital. knopaeco*. 120 bassen 5 rijen, enstraat 10. prima Phi lips radio. el. N. J. Venneker, appershuis, Groet. apauds. 4 stoelen ,n. gr. leerén club» mil. Uitenboschsi*. ier-accordeon Stu- n 12 bassen met ?r. Uiterste prijs 0. Kenn.singel 11. glazenlamp en een efoon. Vissctiers- 10. linke solide schuif- Emmastraat 31. H.-rijwiel, hand- hach. en wringer. ;emsingel 6. eeren- en dames- tel; een transport» ongensfiets en een buitenbanden 20 k. Landstraat 19. paar damessch. h. m. 38, eikenhouten fornuis, eenig 'werk. Ropjeskuil' H. Philipsradiotoestel lt prima. Schuine Jsbossehelaan 79, 3°. ten schuur. 8x4 m asbest golfplaten, studiepiano. Adr.J tl de Grootelaan 2, :en. gebr. tapijt (2.30 X N. Beetskade 62. i en weinig gebr. ütoestel (Telefun- Visser, Kenne- itraatweg A 128-, DO. sradio met pick up 25 van de nieuwste :n. Alles z. g. a/ft. geschikt voor café. Landdwarsstr. 3. ia radiotoestel. Als w. Kennemerstr.- 167. ts emaille gasstel 'em. tafel, staande ih. schemerlamp in en Napoli-mando- z.g.a.n. 'Dr. Schaep- plein 19. ..n. damesschoenen 8. Dr. Schaepman- l 20. p. werkseh. m. 41, e jongenssch. m. gummilaarzen m. koffergramofoon. leimc+ra'.t 11. ern radiotoestel. H. Trompstraat 3, ricum. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 84. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: f 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. f 1.40, elke 3% m.M. meer 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.; C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Zaterdag 11 April 1942 Duitsch legerBericht. Hoofdkwartier van den Führer, 10 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj werd tegenover krachtige, door pantser wagens en de luchtmacht gesteunde aanvallen een volledig afweersuc- ces behaald. Naast hooge bloedige verliezen van den tegenstanden* zijn volgens tot dusver binnengekomen berichten 56 vijandelijke pantserwa gens vernietigd en nog 26 door be schieting onklaar gemaakt. In ver scheidene andere sectoren van het Oostelijke front hadden eigen aan- valsacties succes. Aan de Wolchow werd een formatie der bolsjewisten ingesloten en vernietigd. In Noord-Afrika werden bij ge vechten tusschen verkenningsafdee- lingen verscheidene Britsche pant- serverkenningswagens en kanonnen vernietigd of buitgemaakt. De stoere kop tfan één der jongens, die zich als vrijwilliger voor den Landdienst in het Oosten opgaven. (Fellinga)* DE VOORSTELLEN VAN CRIPPS. Verworpen door de werk- commissie van het Indische nationale congres. Stockholm, 10 April (A.N.P.) De Britsche berichtendienst meldt, uit New-Delhi, dat de werkcommissie van het Indische nationale congres met algemeene stemmen een motie heeft aangenomen, waarbij de voor stellen van Cripps worden verwor pen. Het besluit zal aan Cripps wor den medegedeeld. Weinig opgewekte sfeer. Lissabon, 10 April (A.N.P.) Vol gens een bericht van den Engelsehen nieuwsdienst uit New-Delhi zal aan Sir Stafford Cripps vanavond nog het definitieve besluit van alle Indi sche partijen bekend zijn. Desondanks is het heel moeilijk, aldus dit bericht, den afloop der on derhandelingen te voorspellen. Bij de nog voortdurende besprekingen van het nationale Indische congres heerscht een weinig opgewekte sfeer. Nieuwe moeilijkheden inzake de kwestie der verdediging. Lissabon, 10 April (A.N.P.) De Britsche berichtendienst meldt uit New-Delhi, dat men meent ts weten, dat nieuwfe verschillen van meening zich hebben voorgedaan in de kwes tie van de verdediging en van andere voorstellen waaromtrent men reeds meende een overeenstemming te hebben bereikt. De leden van de werkcommissie van het congres zouden door de nieuwe verdedigingsformule en de volmachten en functies, die de In diërs zouden krijgen, niet bevredigd zijn. Volgens dezelfde bron zou Cripps tegen Zaterdagmiddag een perscon ferentie hebben uitgeschreven, waarin hij het resultaat van zijn zen ding denkt mede te deelen. De aanvallen op het eiland Malta werden overdag en des nachts door Duitsche gevechtsvliegtuigen, duik bommenwerpers en jagers voortge zet. Aan de staatswerven en de ha ven- "en dokinstallaties, alsmede aan de vliegveldinstallaties werd erf door bomvoltreffers opnieuw zware be schadigingen toegebracht. Aan de Engelsche Zuidkust plaat sten lichte gevechtsvliegtuigen vol treffers op een gasfabriek. Door de ontploffing van een gashouder ont stonden zware beschadigingen in de omliggende fabrieksinstallaties. Boven de Duitsche bocht schoot marineartillerie 3 Britsche bommen werpers neer. De Obergefreite Feld, van een af- deeling pantserjagers heeft bij de gevechten op het schiereiland Kertsj op 9 April ondanks een verwonding 7 vijandelijke pantserwagens stuk geschoten. .Personen, die gebruik wenschen te maken van een openbaar vervoermiddel, dienen dit vervoermiddel op de voet- Paden of een verkeersheuvel, tevens halte zjjnde, of bjj gebrek aan een voetpad en verkeersheuvel tevens halte aan den uitersten rand van de rijlaan af te wachten". Artikel 31 (1) Wegenverkeersregeling. ,(P.olygo9n-Claudius) De oogst der „boerentuinen" is, dank zij de goede verzorging, groot, (Fellinga) De strijd op de Phiiippijnen. Stockholm, 10 April (ANP). Vol gens een R.euterbericht uit Was hington is de verbinding met Corre- gidor en Bataan al bijna 24 uur ver broken.- Het schijnt, dat de gevech ten op Bataan hebben opgehouden. Tokio, 10 April (Domei). Van een Japansche basis op Bataan wordt gemeld, dat Limay in het Z. O. deel van het schiereiland tegenover de Baai van Manilla op 8 dezer geheel door de Japanners is bezet, nadat de Amerikaasche troepen de stad onder den hèvigen druk hadden ontruimd. De Japansche troepen achtervolgen den vijand. Limay is in zware rookwolken ge huld, daar de vijand een aantal be langrijke gebouwen in de stad in brand heeft gestoken. Japansche verkenningsvliegtuigen meldden gisteren, dat de Japansche colonnes, die naar het Zuiden op rukken, snel Mariveles waar groote branden op het vliegveld woeden de belangrijke Ameri- kaansche basis aan de punt van het schiereiland, naderen. Terwijl in den sector ten N. van Mariveles massa's vijandelijke troepen en voex-tuigen konden worden waargenomen, die in wanox-de naar het Z. trokken. De Japanners, die Cabcaben, aan de Baai van Manilla in het Z.' van het schiereiland Bataan hebben be zet, rukken thans langs de O.-kust verder xxaar het Z. op, de vluchtende Amerikaansche en Philipijnsche troe pen voor zich uit drijvend. De vlieg velden en andere militaire installa ties te Cabcaben en aan den weg ten Z. der stad hebben de terugtrek kende vijandelijke troepen ver woest. In allerijl worden te Los Cochinos, aan de Z.-kust van Bataan, kleine vaartuigen verzameld, waarmede men wil trachten, de vluchtende troepen naar het fort Corregidor over te zetten. Japansche vlooteen- heden trachtten de vijandelijke ver bindingslijn met het eilandje af te snijden. Van de Amerikaansche en Philip- pijnsche troepen zijn een groot deel gevangen genomen. Na Limay gisterochtend te hebben bezet, zijn de naar het Z. optrekken de Japansche voorhoede Lamae bin nengerukt, als gevolg waarvan de vijand in de richting van den sector van Mariveles heeft moeten vluch ten. Verscheidene duizenden vijan delijke soldaten hebben zich reeds in het gebied van Limay en Lamae overgegeven. Vernietigde schepen. Lissabon, 11 Apx*il (ANP). Vol gens berichten uit Washington heeft het departement van marine bekend gemaakt, dat generaal Wain-Wright voor den val van Bataan (Phiiippij nen) de vernietiging gelast heeft van het Amerikaansche duikboot- escorteschip Canopus, van den mij nenveger Bittern, van de sleepboot Napa en van een droogdok. Engelsche vliegtuigen hoven Duitschland. (D.N.B.) - Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 10 op 11 April bommen geworpen pp woonwijken in W.- en N.W.- Duitsehland. Er ontstond schade aan huizen. De burgerbevolking leed verliezen. Volgens tol. dusver ont vangen berichten weiden negen der aanvallende bommenwerpers neer geschoten. VERDUISTER GOED! ZON 11 April onder: 20.29 12 April op: 6.52 MAAN 11 April op: 5.22 onder: 15.55 ZON 12 April onden: 20.31 x 13 Apriï op: 6.50 MAAN 12 April op: '5.49 onder: 17.05 15 April Nieuwe Maan. HERDENKIhfG ONAFHANKELIJKHEID VAN KROATIË. Agram, 10 April (D.N.B.) Vanoch tend nam de regeering met den Poglavnik aan het hoofd deel aan een dankdienst in de kathedraal van Agram. Vervolgens vond een parade plaats, waaraan ook werd deelgeno men door een compagnie Duitsche vliegers en een afdeeling fascistische militie. Des namiddags werd een feeste lijke bijeenkomst van den Kroati- schen landdag gehouden, waarin de Poglavnik de gebeurtenissen her dacht, die sedert de Kroatische on afhankelijkheidsverklaring waren voorgevallen. Des avonds werd het diplomatieke corps in het paleis vaxx het staatshoofd ontvangen. EEN AARDBEVING OP BATAAN. Tokio, 10 April. (D.N.B.) Domei meldt van de Phiiippijnen, dat Vrij dagochtend tegen 4.30 uur, eenige urgn voor het aanbod tot capitulatie der Amerikaansche en Philippijn- sche strijdkrachten, het geheele schiereiland Bataan door een felle aardbeving is geschokt. De voor naamste beving duurde 5 minuten en deed de hutten der Philippino's in eenstorten. Ook werden verschei dene aardverschuivingen veroor zaakt. Uitwisseling van krijgsgevange nen. (A.F.LP.) - Domei meldt, dat de Japansche overheden te Hong kong, op grond van een accoord, ge sloten tusschen Japan, de Ver. Sta ten en Groot-Britannië inzake de uitwisseling der diplomaten, 363 diplomaten der geallieerden, waar onder 49 Amerikanen, 2 Nederlan ders, 5 Belgen, 3 Nox*en erx 4 Cana- deezen zullen patrieerao. fe Evacuatie van Calcutta. (D.N. B.) - Exchange Telegraph meldt «uit Calcutta: Terwijl nog steeds tal van Indiërs uit Birma in Calcutta aan komen, is men overeenkomstig de plannen der regeering begonnen met de evacuatie van een deel der bur gerbevolking. Naar raming hebben i*eeds 600.000 personen de stad ver laten. 1 Journalisten-congres te Venetië. (D.N.B.) - In de groote raadszaal van het Dogen-paleis is. gistermor gen in aanwezigheid ,van talrijke vertegenwoordigers van de Italiaan- sche regeering en van senatoren der stad Venetië oo plechtige wijze het eerste congreszalen de Unie van na tionale journaligtenvereènigingen ge opend. Hieraan nemen meer dan 300 journalisten uit 15 landen deel. Lenden geeft verlies van d.e Hermes toe. (D.N.B.) - Van offi cieels Britsche zijde wordt toegege ven, zoo meldt de Londensche nieuwsdienst, dat het Britsche vlieg tuigmoederschip „Hermes" tot zin ken gebracht is. Mededeelingen beire^fende het arbeidsdieristplicht- besluit. 1. Aanstaand personeel in openba ren dienst of bij het bijzonder on derwijs. Mannelijke personen, die na 1 Januari 1943 in aanmerking wen schen te komen voor een aanstel ling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet geboren zijn vóór 1 Jan. 1920, moe ten hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld, 2. Aanstaande studenten. Manne lijke personen, die .in eenig studie jaar als student wenschen te wor den ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een Uni versiteit of Hoogeschool, moeten, in dien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni vooraf gaande aan dat studiejaar, hun ar beidsdienstplicht hebben vervuld. Een en ander is niet van toepassing op hen, geboren vóór 1 Jan. 1920 of hen, die reeds vóór 1 Jan. 1942 als student waren ingeschreven. Op 1 Jurxi a.s. beginnen de kampen en bestaat er voor beide bovenge noemde categorieën gelegenheid zich tot 25 April a.s. in persoon of schrif telijk aan te melden bij één der aan- meldingsbureaux te: Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Gronin gen, 's-Hertogenbosch en Utrecht. Verzoeken om vrijstelling of uit stel van personen behoorende tot één der bovenstaande dienen zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wor den ingediend bij dén Commandant van den Nederlandschen Arbeids dienst, Gevers Deynootweg 59, Sche- veningen. Indiening dezer verzoeken ontheft niet van eenige verplichting. Vrij willigers kunnen zich als voorheen aanmelden. Voor nadere bijzonderheden om trent de aanmeldixxg verwijzen wij naar de annonce in dit blad. 300 gr. lekkers per 4 weken; mannen boven 18 en vrouwen boven 25 jaar kunnen inplaats hiervan een rookkaart krijgen. Distributie gaat 17 Mei in. 's-Gravenhage, 10 April. De Secreta rissen-Generaal van de Departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij maken bekend, dat in verband met de invoe ring van een distributie van tabak, sigaren, cigarillos en sigaretten en van versnaperingen (vnl. chocoladeartikelen en suikerwerk) de distributiedienstdn gedurende het tijdvak van 26 April a.s. tot en met 16 Mei a.s. op nader door de distributiediensten bekend te maken tijdstippen tabakskaarten (voor mannen van 18 jaar en ouder), sigarettenkaarten (voor vrouwen van 25 jaar en ouder) of versnaperingenkaarten zullen uitreiken. Het ligt in de bedoeling van 17 Mei a.s. af beschikbaar te stellen: op de tabakskaart (voor mannen) per week hetzy 40 sigaretten, hetzij 10 sigaren, hetzij 20 cigarillos, hetzij 50 gram tabak. Op de sigarettenkaart (voor vrouwen) per vier weken: veertig sigaretten. Op de versnaperingen- kaart per vier weken: 300 gram ver snaperingen. Mannelijke personen van achttien jaar en ouder en vrouwelijke per sonen van 25 jaar en ouder hebben de keus tusschen tabak (resp. siga retten) of versnaperingen. Zij moe ten van tevoren goed nagaan, welke van deze kaarten zij wenschen te ontvangen, daar een persoon slechts hetzij een tabakskaart (resp. siga- réttenkaart), hetzij ceil versnape- ringenkaart zal ontvangen. Degenen, die de keus tusschen een tabakskaart (resp. sigarettenkaart) en een versnaperingenkaart hebben ge daan en degenen, die slechts voor een versnaperingenkaart in aanmerking komen (dit zijn dus de mannen beneden 18 jaar en vrouwen beneden 25 jaar) moeten de hieronder vermelde bonnen bij den handelaar, resp. Bij den distri- butiedienst bij de uitreiking der kaarten in de eveneens hieronder genoemde ter mijnen afgeven: Mannelijke personen van 18 jaar en ouder moeten ter verkrijging van een tabakskaart de volgende bonnen in leveren: 1. bon T van textielkaart DA bij den tabakshandelaar van 11 tot en met 18 April 1942, 2. bon P van textielkaart DA bij den distributiedienst van 26 April tot en met 16 M!ei 1942, o f ter verkrijging van een ver- snaperingenkaart 1. bon P van textielkaart DB bij den handelaar in chocolade en suiker werken van 11 tot en met 18 April 1942, 2. bon T van textielkaart DB bij den distributiedienst' van 26 April tot en met 16 Mei 1942. Vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder moeten ter verkrijging van een sigarettenkaart de volgende bonnen in leveren: I bon T van textielkaart DB bij den tabakshandelaar van 11 tot en met 18 April 1942, 2. bon P van textielkaart DB bij den distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942, o f ter verkrijging van een ver snaperingenkaart 1. bon P van textielkaart DA bij den handelaar in chocolade en suiker werken van 11 tot en met 18 April 1942, 2. bon T van textielkaart DA bij den distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942. Mannelijke personen beneden 18 jaar en vrouwelijke personen beneden 25 jaar moeten ter verkrijging van een versnaperingenkaart de volgende bon nen inleveren: 1. bij den handelaar in chocolade en suikerwerken van 11 tot en met 18 April 1942 bon P van textielkaart DA, DB, DC of DD o f bon AA van textielkaart DE o f bon HH van textielkaart DF, 2. bij den distributiedienst van 26 April t/m 16 Mei 1942 bon T van textiel kaart DA, DB, DC of DD of BB van textielkaart DE of bon«JJ van tex tielkaart DF. Voor de bepaling of iemand een leef tijd van 18 of 25 jaar bereikt heeft wordt in dit verband uitgegaan van den leef tijd op 31 Mei 1942. Dit beteekent dus, dat zij, die uiterlijk op 31 Mei 1942 18 of 25 jaar oud worden, desgewenscht voor een tabakskaart (resp. sigarettenkaart) in aanmerking kunnen komen. Behalve bij den tabakshandelaar kan men zijn bon T ook inleveren bij een hotel, café of restaurant, dat in het bezit is van een tabaksvergunning. Met nadruk wordt er voorts de aan dacht op gevestigd, dat men, nadat men in het tijdvak van 11 April 1942 tot 18 April 1942 bon T van de textielkaart DA of DB bij den tabakshandelaar heeft in geleverd, geen versnaperingenkaart meer zal kunnen verkrijgen. Evenzoo zal men, nadat men in het tijdvak van II April 1942 tot 18 April 1942 bon P van de textielkaart DA of DB bij den han delaar in chocolade en suikerwerken ingeleverd heeft, niet meer voor een tabaks- of sigarettenkaart in aanmer king kunnen komen. De distributie diensten zullen n.l. slechts een tabaks kaart of sigarettenkaart tegen inleve ring van bon P en een versnaperingen kaart slechts tegen inlevering van bon T (voor kinderen bonnen BB en JJ) af geven. Voorts zal er bij de uitreiking der kaarten streng op worden toege zien, dat geen mannelijke personen be neden 18 jaar of vrouwelijke personen beneden 25 jaar een tabakskaart of si garettenkaart ontvangen. Indien zij zouden trachten door inlevering van bon T bij den tabakshandelaar hiervoor toch in aanmerking te komen, is het eenige gevolg, dat zij geen tabakskaart of sigarettenkaart, doch ooft geen versna peringenkaart kunnen ontvangen. Het riitlen van een tabakskaart oi si garettenkaart tegen een versnaperingen kaart of omgekeerd, is in geen geval toegestaan. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd, dat de thans uit te reiken tabakskaart, sigaretten-., kaart en versnaperingenkaart slechts gedurende acht weken gebruikt zullen worden en daarna nieuwe kaarten in gebruik worden genomen. Men zal.der halve, nadat de distributie acht weken heeft geduurd, opnieuw een keuze kun nen maken tusschen een tabaks- of si garettenkaart eenerzijds en een versna peringenkaart anderzijds. Speciaal voor den handel van belang zijnde voorschriften zullen per officieele publicatie worden bekend gemaakt. Toelichting. Zoo staat dan vanavond het met spanning verbeide officieele bericht in de krant, betreffende de distributie van tabaksartikelen, met als tegenhanger voor de niet-rookers, distributie van lekkernijen. Zooals daaruit blijkt zullen drie soorten kaarten worden uitgereikt, maar dat gebeurt pas na 26 April. Eerst bestaat er gelegenheid de goede ren die men wenscht, te bestellen door het inleveren van een bepaalden bon van de textielkaart. Een dergelijke be stelbon is niets nieuws, want die is voor andere artikelen ook reeds meer malen aangewezen. Het zou natuurlijk eenvoudiger geweest zijn, eerst tabak en versnaperingen- kaarten uit te reiken en daarna een bon aan te wijzen, waarop de winkeliers voorraad hadden kunnen opdoen, maar dan zou het nog aanmerkelijk langer geduurd hebben, voor de door velen zoo zeer gewenschte distributie een aanvang kon nemen. Het'oog is gevallen op de textielkaart, omdat hierbij het onderscheid tusschen mannelijke en vrouwelijke gegadigden tot uiting komt. Wie krijgen een tabaks kaart? Tabakskaarten, waarop naar keuze verkrijgbaar zijn zoowel sigaren, sigaretten of tabak worden alleen' ver strekt aan mannen boven de 18 jaar. Voor vrouwen boven de 25 jaar worden sigarettenkaarten beschikbaar gesteld. Vrouwen en meisjes onder de 25 jaar en jongens beneden de 18 jaar komen uitsluitend in aanmerking voor een versnaperingenkaart. Ieder, die recht heeft op een rookerskaart kan echter desgewenscht in plaats daarvan een versnaperingenkaart krijgen. Hoe de uitreiking van deze kaarten zal geschieden wordt binnenkort in een afzonderlijk bericht bekend gemaakt. Ditmaal zullen wij alleen nog geitellen, wanneer en bij wie men zijn bestelbon kan inleveren. Het inleveren moet geschieden in het tijdvak van 11 t/m 18 April. Wie in aan merking komt voor een tabaks- of si garettenkaart, levert bon T van den textielkaart in bij zijn tabakshandelaar. Deze bon mag ook worden ingeleverd in café's, restaurants, e.d., voor zoover deze een tabaksvergunning hebben. Het is natuurlijk verstandig hiervoor een ontvangstbewijs te ontvangen. Zij, diei een versnaperingenkaart wen schen te ontvangen, leveren b o n B van den textielkaart in bij hun handelaar in chocolade en suikerwerken, bakker of kruidenier b.v. Voor kinderen beneden de drie jaar zijn, zooals men weet, geen bonnen P op de textielkaart aanwezig. Voor kinderen van X en 2 jaar moet daarom bon AA van den textielkaaï/t worden ingeleverd, voor kinderen beneden 1 jaar bon HH van dien kaart. Natuurlijk zullen sommigen op hun manier slim willen zijn en een bon inleveren, niet alleen bij een sigaren winkel, maar ook by hun kruidenier. Ook zullen jongens beneden de 18 en meisjes, die nog geen 25 zijn, probeeren bon T toch by hun tabakshandelaar te plaatsen, zy zullen echter bedrogen uitkomen, want bij ftet afhalen van de werkeiyke tabak-,^sigaretten- of ver snaperingenkaart moet ook een bon van de tetxielkaart worden ingeleverd. Wie het officieele persbericht goed leest zal daaruit zien, dat degenen, die zoo listig denken.te zijn, dan de juiste bon niet meer hebben, zoodat ze kans loopen, dat zij nóch het een nóch het ander krijgen. Men moet dit van te voren goed weten, wat men wil hebben en of men daar werkelijk recht op heeft. Is de keus eenmaal gedaan, dan kan men daar later niet op terug komen. Gebleken is, dat sommige handelaren reeds bon Q hebben ingenomen. Wie deze bon heeft ingeleverd behoeft geen moeite te doen deze terug te krijgen. Bon Q van de textielkaart zal öergens meer voor worden aangewezen en kan vernietigd worden. Groote schade aan Britsche ravitailleeringscentra toegebracht. Italiaansch legerbericht. Rome, 10 April. (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht luidt: In Cyrenaica zijn nieuwe ontmoe tingen tusschen vooruitgeschoven afdeelingen in ons voordcel geëin digd. In den loop van de zuiveringsactie in de Libysche Sahara werd de ver nietiging van nog meer vijandelijke pantserwagens geconstateerd. In een aantal schitterende ge vechtsacties bracht de luchtmacht aanzienlijke schade toe aan ravitail leeringscentra in het vijandelijke achterland. Duitsche jagers schoten in een luchtgevecht met sterke for maties vijandelijke jagers 4 Curtiss- toestellen neer. Een ander vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut van Dzjalo getroffen en stortte in de na bijheid van de Oase neer. Ook tegen Malta waren opnieuw hevige aartvallen van de spil gericht. De haven- en dokinstallaties van het eiland werden met goed gevolg ge troffen en militaire inrichtingen grondig vernield. Duitsche jagers vernietigden in luchtgevechten vijf vliegtuigen. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. UITREIKING ZEEPKAARTEN EG EN EF VOOR KINDEREN VAN 0 TOT EN MET 7 JAAR. De Leider van den Distributie dienst, kring Alkmaar, maakt be kend dat op Maandag 13, Dinsdag 14, Woensdag 15, Donderdag 16 en Vrijdag 17 April 1942 zeepkaarten EG en EF zullen worden uitgereikt. Ten behoeve van kinderen, die op 1 Mei 1942 den leeftijd van 2 jaar nog niet hebben bereikt, dus gebo ren zijn na 1 Mei 1940, zal 1 kaart EG alsmede 1 kaart EF worden ver strekt. Ten behoeve van kinderen, die op X Mei 1942 den leeftijd van 2 jaar hebben bereikt, doch op dien datum nog geen 8 jaar oud zijn (derhalve geboren zijn na 1 Mei 1934 doch voor 2 Mei 1940) zal 1 kaart EF wor den verstrekt. De kaarten zullen worden uitge reikt in de uitreikingslokalen Keet- kolkschool (ingang Westcrkolk- straat) en BriUesteeg (2 lokalen) tusschen 9.30-4 uur en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met Ietter A, B, C of D op Maandag 13 April E, F, G, H, I of J op Dinsdag 14 April K, L, M of N op Woensdag 15 April O, P, Q, R of S op Donderd 16. April T, U, V, W, X, Y of Z op Vrijdag 17 April 1942. De distributiestamkaart moet wor den pvergelegd. UITREIKING KAARTEN BIJZONDEREN ARBEID. De Leider van den Distributie dienst, kring Alkmaar, maakt be kend, dat op Maandag 13, Dinsdag 14, Woensdag 15 en Donderdag 16 April 1942 kaarten M102, M202 en M 302 voor bijzonderen arbeid en aardappeltoeslagkaarten zullen wor den uitgereikt aan personen, die hun arbeid verrichten in de gemeente Alkmaar. De kaarten zuilen worden uitge reikt in het Schoolgebouw aan de Brillesteeg (2e lokaal) tusschen 9^ uur v.m.-4 uur n.m. en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met letter A, B, C, D, E of F op Maandag 13 April 1942, G, H, I, J of K op Dinsdag 14 April 1942, L, M, N, O, P, Q of R op Woensdag 15 April 1942, S, T, U, V, W, X, Y of Z op Donder dag 16 April 1942. De distributiestamkaart moet wor den overgelegd. Alkmaar, 11 April 1942, De Leider voornoemd, H. BAKKER. LANGEDIJK. Bonkaarten voor Oudkarspel. De uitreiking van levensmidde lenkaarten voor inwoners van Oud karspel zal geschieden in het voorm. gemeentehuis aldaar op Woensdag 15 April van 3%10de letters A t/m C; van 10^—11^ D t/m G; van 11 y212^ H; van 2-3 J t/m K en 3K t/m P. Op Donderdag 16 April: van 9^—11 de letters Q t/m U en van 1112 V t/m Z. Zij, die wegens gebruik van graan uit eigen oogst, huisslachting of het bezitten van melkvee, op Maandag 30 en Dinsdag 31 Maart j.L hadden moeten verschijnen, behooren aan dezen oproep geen gevolg te geven. Zij, die als aardappeltelers staan ingeschreven, dienen thans wèl hun kaarten af te halen. Wie over min der dan 50 kg aardappelen per ge zinslid beschikken, dienen thans het ingevulde formulier MD 32 mede te brengen.' Stamkaarten en inlegvel len medebrengen. Toeslagkaarten wegens zwaren en langdurigen arbeid. Zij, die voor de thans loopende periode in aanmerking kwamen voor toeslagkaarten en thans nog denzelfdea arbeid verrichten, kun nen deze toeslagkaarten wederom afhalen aan het kringkantoor te Zuidscharwoude op Maandag 13 April voor inwoners van Oudarspel en Broek op Langendijk; op Woens dag 15 April voor inwoners van Z.-Scharwoude en N.-Scharwoude. Voor tuinders wordt een aparte oproep geplaatst. EGMOND AAN ZEE. Schoenenbonnen en brandstoffen. Aanvraagformulieren voor schoe nenbonnen kunnen voortaan iederen zitdag (Dinsdag en Vrijdag) worden aangevraagd, onder overlegging van de distributiestamkaart. Aanvraagformulieren voor het ver krijgen van bonnen voor vaste brandstoffen zijn te verkrijgen op Woensdag 15 April a.s. aan het dis tributiekantoor. Voor petroleum ko men alleen zij in aanmerking, die het vorig jaar ook een kaart voor petroleum ontvingen. KRING OUDORF. De gister genoemde data, uren en plaatsen gelden voor het afhalen van de formulieren MD 47. De toe slagkaarten worden uitgereikt op de gister tevens genoemde dagen en uren in de verschillenden tot den kring behoorende plaatsen.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1