m m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CORDA" RAVEN. 42 KSTRA's fa-, 1942. n, Vrucht- Aardbeien, Bosch- en Vaste- en ïHOUD. Nieuwe successen op het schiereiland Kertsj. Hef Japansche bestuur in bezette gebieden. Een rede van Litwinof. DE VOORSTELLEN VAN CRIPPS. Het journalistencongres te Venetië. DOODSTRAF VOOR SABOTEURS. Hevige bomaanvallen op Malta. Pagina 4. Igen van on tering en on- ït bloed? Ge- ide pillen, ierend. Neemt 13 ct. in post- adv. aan Mij. eren gracht 33, vangt 30 pillen ijzing. reeds stalen moet April Voor 1942 tertijk ZOO. op. van taats- ledig rvoor gerd. m. COURANT. 144ste Jaargang No. 85. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden btf vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per m.M., minimum 14' m.M. 1.40, elke 3 m.M. meer 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.: C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Maandag 13 April 1942 Duitsch legerbericht. Het Duitsche legerbericht van 11 April luidt als volgt: Uit het hoofdkwartier van den Führer, 11 April (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht, maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj hebben, na het met groote verliezen gepaard gaande mislukken der vijandelijke aanvallen van 9 April, geen gevech ten van beteekenis meer plaats ge had. Het aantal vernietigde pantser wagens is tot 72, die der onbruikbaar geraakte tot 29 gestegen. Aan de kust van de Zwarte Zee bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen haven werken der bolsjewieken en bescha digden twee vrij groote koopvaardij schepen door voltreffers. In den centralen sector van het Oostelijke front werden verschei dene ingesloten groepen van den vijand vernietigd. Bij succesvolle aanvallen van Duitsche troepen leed de vijand zware bloedige verliezen. In den N. sector mislukten vrij sterke, door pantserwagens gesteun de aanvallen van de bolsjewieken. In Lapland veroverden Duitsche bergjagers, in samenwerking met Finsche afdeelingen, in eeh dapperen aanval een zwaar versterkt vijan delijk steunpunt en vernietigden 40 stellingen met haar bezettingen. Voor de kust van N. Noorwegen liep een Sovjet-onderzeeboot op een Duitsche mijnversperring. In N.-Afrika werden ten Zuiden van Tmimi vrij zwakke Britsche Strijdkrachten afgeslagen. De vijand verloor een aantal manschappen, die gevangen genomen werden. For maties gevechtsvliegtuigen en jagers vielen met goed succes de Britsche veidstellingen en concentraties voer tuigen in de Marmarische woestijn aan en bestookten de spoorlijn door de woestijn alsmede andere achter- waartsche verbindingen van den \'iiand met bommen. De luchtmacht zette haar groote aanval op het eiland Malta voort. In luchtgevechten schoten Duitsche ja gers elf Britsche vliegtuigen omlaag. Zooals in een extra-bericht is be kend gemaakt, hebben Duitsche duikbooten vlak voor de O.-kust van Amerika 12 vijandelijke koop vaardijschepen, van tezamen 94.000 brt., waaronder 4 groote tankbooten, tof zinken gebracht. In het Kanaal en voor de Noor sehe- kust schoten Duitsche jagers gisteren 7 Britsche vliegtuigen in luchtgevechten omlaag. Uit Britsche formaties bommen werpers, die in den afgeloopen nacht storingsaanvallen op West- en Noord- west-Duitschland uitvoerden, scho ten nachtjagers en luchtdoelartillerie 12 vliegtuigen omlaag. Kapitan-leutnant Topp, die zich bij de operaties van Duitsche onderzee booten voor de Amerikaansche kust weer bijzonder onderscheide, heeft tot dusver 31 schepen van tezamen 208.000 brt. alsmede een torpedo jager en een patrouilleschip tot zin ken gebracht. De obergefreite Cernec en de gefreite Recksiegel van een regiment jagers schoten op 9 April met hun lichte pantserafweerwapens van vlakbij elf Sovjetpantserwagens kapot. Het legerbericht van 12 April luidt als volgt: „Op het schiereiland Kertsj stortr ten nieuwe, door pantserwagens en de luchtmacht ondersteunde aanval len van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten ineen. Veertien pant serwagens werden vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben haveninstallaties aan de Kauka- sus-kust aangevallen en een groot bolsjewistisch passagierschap door bomtreffers beschadigd. In den centralen en noordelijken sector van het O.-front herhaalde de vijand op enkele plaatsen zijn ver- geefsche aanvallen. In de noorde lijke IJszee hebben gevechtsvlieg tuigen een beschermd vijandelijk convooi aangevallen en hiervan twee koopvaardijschepen in brand geworpen. Een ander schip werd door bommen beschadigd. In Noord-Afrika levendige activi teit van artillerie en verkennings troepen. Zware en lichte gevechtsvliegtui gen hebben in de Marmarische woestijn de achterwaartsche verbin dingen van de Engelschen met suc ces aangevallen. Vergezellende jacht vliegtuigen schoten in luchtgevech ten zes vijandelijke vliegtuigen neer. Bij luchtaanvallen op de militaire installaties op het eiland Malta kreeg een in het dok liggende Britsche torpedojager verscheidene voltref fers van bommen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten boven het eiland 13 Britsche vliegtuigen neer. De SS-Sturmmann Schulz van een formatie der Waffen-SS heeft op 5 April alleen een door den vijand bezette kazemat veroverd en de be manning vernietigd en ondanks het hevige vuur een vijandelijke pant serwagen van het nieuwste type op geblazen". Tokio, 11 April. (D.N.B.) Lt.-kol. Tsjo Kato heeft in een onderhoud met Domei gezegd, dat de Japan sche militaire autoriteiten besloten zijn om zoo veel mogelijk de be staande bestuursorganen in de be zette gebieden te handhaven, reke ning te houden met zeden en gebrui ken der verschlllnde volken en zich hierin zoo weinig mógelijk te men gen. Zij zullen de bestuursmaatregelen der Europeanen, die in den loop der eeuwen groote ervaring hebben ver worven, grondig bestudeeren om hunnerzijds van deze ervaring te profiteeren. Over het algemeen moeten de be stuursambtenaren in de bezette ge bieden zoo veel mogelijk uit inheem- schen bestaan. Omtrent de economische ontgin ning van de bezette gebieden moe ten terstond de volgende maatrege len worden genomen. 1) Beveili ging van belangrijke grondstoffen, 2) verhoeden dat grondstoffen terecht komen bij de vijandelijke staten, 3) waarborging van de behoeften der expeditietroepen in de betrokken ge bieden en 4) toezicht op en leiding van bedrijven in de bezette gebie den, benevens waarborging van de nauwste samenwerking met het moederland. De maatregelen in Neder- landsch-Indië. Batavia, 11 April. (Domei.) Het Japansche militaire bestuur heeft bekend gemaakt dat alle buitenlan- DE W.A. TE DEN HAAG HEEFT VRIJDAGAVOND EEN GROOT AAN TAL EIEREN VERKOCHT AAN ÖE ARMEN. Deze eieren waren in beslag genomen vóór zij den zwarten handel bereikten. De eieren waren zonder bon verkrijgbaar tegen den prijs van 10 cent. Heerbanleider Feenstra verkoopt eieren aan een oud moedertje, (Fol.-Meyei-) ders boven de 17 jaar met uitzonde ring van personen van Japansche nationaliteit hun verblijfplaats zul len moeten inschrijven en tevens onder eede moeten verklaren, dat zij zullen gehoorzamen aan de bepalin gen, uitgevaardigd oor de, Japan sche autoriteiten volgens het stel sel tot registratie van de verblijf plaatsen. dat in geheel Nederl.-Indië zal worden ingevoerd. Buitenlanders, die zich niet laten inschrijven of bovenbedoelden eed niet afleggen, zullen als vijandelijk worden beschouwd en niet de Ja pansche bescherming genieten. De inschrijvingsrechten bedragen voor Europeanen en Amerikanen 150 voor mannen en 80 voor vrouwen en voor Chineezen en an dere Aziaten met inbegrip van Ara bieren en Britsch-Indiërs 100 voor mannen en 50 voor vrouwen. Het Alg. Ned. Persbureau teekent hierbij aan: Volgens de letter van bovenstaand bericht vallen de Ne derlanders niet onder de bedoelde bepalingen, doch aangenomen mag worden dat dit volgens de bedoeling der Japaners wel het geval is. Lissabon, 11 April. (ANP). Naar United Press meldt, heeft Litwinof een rede gehouden in de Amerikaan sche academie voor politieke en sociale wetenschappen te Philadelfia, waarin hij o.a. verklaarde, dat Duitschland zijn tegenstander thans ertoe dwingt te raden, waar de vol gende slag zal vallen. Hij zeide: „Het feit alleen, dat wij een zoo groote speelruimte voor onze vermoedens hebben toont aan, hoe voordeelig de positie van den vijand is, die ons dwingt onze krachten te versnippe ren". Hij eischte gemeenschappelijke inspanningen, die echter geen „ab stractie" of „toekomstplannen" mochten zijn. „De overwinning", zoo zeide hij, „kan ons niet ten deel val len, wanneer een staat genoodzaakt wordt, zijn voornaamste kracht bij de militaire ondernemingen uit te put ten, terwijl een ander zijn krachten voor mogelijke operaties in een on bepaalde toekomst opspaart. Wij moeten snel handelen, anders zou de weg wel eens versperd kunnen zijn, voordat wij hem bereikt hebben. Vervolgens eischte Litwinof een „offensief der Ver. Staten tegen Duitschland" en „vereende inspan ningen". De asmogendheden kunnen niet uitsluitend door een blokkade van Duitschland of door oomaanval- len op Duitsche steden, doch alleen „door een veldslag" vernietigd wor den. Het voornaamste slagveld ligt op het oogenblik op het gebied van de 'Sovjet-Unie, waar een overwel digende ovennacht aan divisies uit Duitschland en uit de met Duitsch land verbonden staten wordt gecon centreerd, Stockholm, 11 April (A.N.P.) In de heden gepubliceerde hoofdreso lutie van den uitvoerenden Raacf van het Nat.-Indische congres wordt verklaard, dat de Raad niet in staat is de voorstellen van het Britsche oorlogskabinet aan te nemen. Het volk van Indië, zoo zegt de resolutie, heeft als geheel "volledige onafhankelijkheid geëischt, maar in-* tusschen zijn de nevenbepalingen en beperkingen van dien aard, dat de werkelijke vrijheid waarschijnlijk illusoir zou worden. De omstandig heid, dat negentig millioen men- schen in de door vorsten geregeerd? Indische staten buiten beschouwing worden gelaten wordt gekwalifi ceerd als negatie van het zelfbe schikkingsrecht. De last der verdediging van Indië kan slechts het Indische volk alleen waardig op zich nemen en dit kan slechts geschieden als men het vrij heid en volle verantwoordelijkheid geeft. Derhalve verklaart de com missie, dat zij niet in staat is om het haar door het Britsche oorlogskabi net voorgelegde voorstel aan te ne men. Een brief van Azad aan Cripps. Azad, de voorzitter van het con gres, heeft in een brief aan Cripps o.a. verklaard, dat het congres nog steeds bereid is om de volle verant woordelijkheid mede op zich te ne men onder voorwaarde, dat een wer kelijke nationale Indische regeering met alle volmachten wordt gevormd. Wij verklaren ons, zoo zegt hij, ac- coord, dat de hoogere oorlogsstrate gie door het oorlogskabinet te Lon den zou worden bestuurd, waarin Indië een vertegenwoordiger zou hebben. Van het hoogste belang leek ons Indië's veiligheid en verdedi ging. Zoolang deze fundamenteele overweging bestaat zie ik geen reden waarom er eenigerlei moeilijkheid zou zijn bij het vinden van een uit weg uit de thans vastgeloopen on derhandelingen. Het beeld van de nieuwe regee- ring, zoo zegt hij o.a., een beeld, dat in hoofdtrekken zoozeer op het oude lijkt, is van dien aard, dat wij daar in voor ons geen plaats zien. Wij zijn bereid onze uiterste best te doen om het gevaar voor Indië af te wenden, maar kunnen geen verantwoorde lijkheid op ons nemen zoolang wij niet de vrijheid en de macht hebben om deze doeltreffend op onze schou ders te laden. De meeningsverschil- len in Indië hebben betrekking op constitutioneele wijzigingen in de toekomst. Wij verklaren ons bereid om deze vraagstukken uit te stellen tot later, opdat wij thans de beste maatregelen kunnen nemen voor de verdediging van Indië. Het antwoord van Cripps. Cripps heeft hierop geantwoord, dat men eventueel aan de leden der Indische executieve commissie ver- keeijs- en financieele aangelegenhe den benevens de ministeries van voorziening en defensie ter beschik king zal stellen. Men kon niet meer toestaan zonder de defensie van In dië onder het bevel van generaal Wavell op het spel te zetten. Cripps achtte de vorming van een natio nale Indische regeering niet moge lijk zonder buitengewoon gecompli ceerde constitutioneele wijzigingen. Indien een dergelijk kabinet wordt gevormd, zou dit niemand verant woording schuldig zijn en dus de volstrekte dictatuur van de meer derheid vormen. Ook de Moslem-liga verwerpt de voorstellen. In een resolutie der Moslem-liga wordt gezegd, dat de voorstellen in hun huidigen vorm niet aanvaard baar zijn o.a. omdat in dit plan niet is vastgelegd op welke wijze de meening der provincies voor of te gen toetreding tot een enkele Unie moet worden vastgelegd. De voor zitter heeft aan Cripps geschreven, dat de provincies in de wetgevende vergaderingen stemmen moeten over de vraag of zij tot de Indische Unie willen toetreden, maar er zijn pro- Dtsitschland strijdt voor Europa. EXTRA BERICHT. Opnieuw 94.000 brt. tot zinken gebracht. Hoofdkwartier van den Füh rer, 11 April1 (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt1 bekend: Nadat nog pas den 8en April was meegedeeld, dat 16 vijande lijke koopvaardijschepen met een gezamenl-ijken inhoud van 1-04.000 brt. tot zinken waren gebracht, hebben- onze duikboo ten intusschen nieuwe groote successen gemeld. Zij brachten vlak voor de Oostkust van Amerika 12 koop vaardijschepen, tezamen 94.000 brt., waaronder 4 groote tank schepen, tot zinketn. TWEE JAAR GELEDEN (9 APRIL) BEGON DE NOORSCHE VELDTOCHT. Ter nagedachtenis aan den kruiser „Blücher", welke in den heldhaftigen strijd vkn de Duitsche zeestrijdkrachten tegen de Noorsehe kustverdediging bij Oslo zonk, werd op den' Ekkeberg een gedenkteeken opgericht. .(Hoffmann-S.S.P.K. Möbius) vincies met een mohammedaansche meerderheid welke niet uitkomt in de wetgevende vergadering. In die van Sind en de N.W. grensprovin cies waar het aatal mehammedanen 50 tot 60 pet. bedraagt is de invloed der niet-mohammedanen zoo groot, dat een besluit der vergadering geen criterium is om de werkelijke opvatting der Moslems na te gaan. Voor alles dient het Pakistan-begin- sel erkend te worden en het zelf- beschikingsrecht der mohammeda nen zoo vastgelegd te worden, dat dat de opvatting der Moslems in Indië haar waren neerslag vindt. Mededeelingen van Cripps. Volgens den Engelschen nieuws dienst heeft Cripps verlaard, dat een groote kans voor de verdediging van Indië gemist is. Het congres heeft wijziging van de grondwet en een zuiver nationale regeering zonder toezicht van den onderkoning ver langd, waarvan de inwilliging thans ondenkbaar is. Hij zeide, dat nie mand anders schuld aan het verloop van zaken heeft dan hij zelf, maar dat hij niet verbitterd is op de Indi sche leiders, die er voor moeten zorgen, dat Indië na den oorlog een rol speelt bij den wederopbouw van de wereld. Zoolang Indië niet een omraming voor zijn nieuwe grondwet heeft ge vonden, blijft de oude status be staan. Een Indisch radiocommentaar. Bangkok, 12 April. (D.N.B.) Het hoofdkwartier van de Vrije Indiërs in Bangkok verklaart in een radio- commentaar op de nederlaag van Cripps o.a. het volgende: De neder laag van Cripps in Delhi beteekent, dat Engeland zijn slag iïi Indië ver loren heeft en dat het tijdperk van de Indische vrijheid begonnen is. De woordvoerder van het hoofd kwartier besloot zijn verklaring door te zeggen, dat Cripps met be hulp van den invloed van het Al-In dische congres heeft willen probee- ren nog meer reserves aan materiaal en menschen uit Indië te halen al leen om deze ter beschikking te stellen van generaal Wavell. (Naar uit New York wordt gemeld, blijft Wavell belast met het opperbevel der Britsche troepen in Britsch- Indië.) Indische congres bijeen geroepen. Stockholm, 12 April (D.N.B.) De executieve commissie van het In-, disch nationale congres heeft, naar de Britsche berichtendienst uit New Delhi meldt, besloten het congres tegen 29 en 30 April in Allahabad bijeen te roepen. Cripps op de thuisreis. Stockholm, 12 April. (A.N.P.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn sir Stafford Cripps en zijn medewerkers op de terugreis naar Londen te Karatsji aangeko men. Commentaar in de Amerikaan pers. De New York Herald Tribune schrijft o.a.: Het uit Delhi afkom stige bericht is verbluffend en ont goochelend. De Japanners hebben bewezen, zoo merkt het blad op naar aanleiding van de operaties van Ja pansche zeestrijdkrachten in de Golf van Bengalen, dat zij kunnen toeslaan zooals zij willen en hierdoor te het vraagstuk der ravitailleering van In dië en C'hina geweldig gecompli ceerd geworden. De New York Times verklaart, dat het verstand weigert te aanvaarden, dat dit het einde van alle pogingen beteekent oim een eerlijke oplossing van de geschilpunten te vinden. De New York World Telegram schrijft: De Indiërs dienen te weten, dat de Amerikaansche sympathie, die bij het begin der onderhandelin gen aan hun zijde was met ieder compromisvoorstel van Cripps meer aan diens zijde is gekomen. Turksch gezant naar Duitsch land teruggekeerd. (D.N.B.) - De Turksche ambassadeur te Berlijn Gerede heeft Zaterdag Istanboel ver laten ten einde zich naar zijn post terug te begeven. Hij verklaarde met goede hoop voor de toekomstige ontwikkeling der Duitsch-Turksche betrekkingen, die op een traditio- neele vriendschap en wederzijdsch vertrouwen berusten, naar Duitsch land terug te keeren. Venetië, 11 April (DNB). Het journalistencongres heeft met alge- meene stemmen een motie aangeno men waarin geconstateerd wordt dat onweerlegbaar bewezen is, dat den van internationale kapitalistische invloeden afhankelijke pers mede schuldig is aan het uitbreken en de uitbreiding van den huidigen oorlog. Eerst na bittere, vreeselijke erva ringen hebben talrijke volken het ware karakter van een zoogenaamde vrije pers onderkend. De in de Unie van Nationale Journalistenvereeni- gingen bijeengebrachte journalisten van talrijke naties zien de noodlot tige afhankelijkheid van kapitalisti sche willekeur, die ook thans nog in vele landen de richting der journa listiek bepaalt en roepen de journa listen van alle landen op om den oorlog te verklaren aan deze misda dige methoden van een ontaarde in ternationale publicistiek. De journa listiek, zoo eindigt de motie, is geen handeltje, maar een roeping, slechts voor die journalisten, die vrij van alle naamlooze banden zich uitslui tend verantwoordelijk achten jegens het nationale geweten en het oor deel der geschiedenis. Een telegram van Mussolini. Mussolini heeft tot het congres een boodschap gericht waarin hij dank brengt voor den hem gezonden groet en zegt er zeker van te zijn, dat de besluiten zullen overeenstemmen met den grooten historischen tijd, welke de volken van het drielandenpact beleven, terwijl hun soldaten de overwinning tegemoet gaan. Een referaat van Lunde. De Noorsehe minister Lunde heeft op het congres een referaat gehou den over het onderwerp: „Hoe Noor wegen door de Britsche. pers bedro gen werd". De minister zette daarin uiteen hoe Engeland de Noorsehe vloot gedwongen heeft om in Brit- schen dienst te varen en schilderde de Britsche inmenging in de Noor sehe binnenlandsche politieke aan gelegenheden. Hij zeide, dat de leu- genberichten der Britsche pers een onmetelijke schuld dragen aan de politieke moeilijkheden van Noor wegen. Een rede van professor Goedewaagen. De Nederlandsche professor Goe dewaagen heeft op het congres ge sproken over den invloed der Brit sche berichtenpolitiek op Nederland. Hij zeide, dat ook thans nog de Engelsche agitatie haar voornaamste taak daarin ziet openlijk en heime lijk tot daden van sabotage van al lerlei aard aan te zetten, waarvan het succes gelukkig gering is. Het Nederlandsche volk heeft den keten van leugen en laster met zware of fers moeten betalen, maar deze zul len niet tevergeefs zijn geweest wanneer het gelukt te verkrijgen, dat het geheele Nederlandsche volk zich bezint op zijn Europeesche taak en zich schaart in de zich thans vor mende gemeenschap der Germaan- sche volkeren. Bijzonderheden van het congres. Spanje is opgenomen als lid van de unie. De leider der Spaansche delegatie, dr. Luis Gonzales Alonso, hield daarbij een toespraak. De leider der Japansche delegatie, gezant Sakoema, zeide in een rede, dat de Japansche pers door denzelf den geest bezield het congres te Ve netië heeft gevolgd. Rijksperschef dr. Dietrich bracht het congres de groeten over van den Führer, die de unie een verdere suc cesvolle ontwikkeling overeenkom stig haar groote taak en doelstellin gen toewensohte. De president der unie, Weiss, las vervolgens een telegram van het congres aan den Führer voor, waar op Pavolini, de Italiaansche minister voor volkscultuur, een rede uit sprak, waarin hij o.a. zeide, dat de persvrijheid der democratische jour nalistiek het recht beteekent om zon der verantwoordelijkheid geheime machten te dienen en zijn overtui ging uitsprak, dat door het genie van de leiders en de dapperheid der strijders de zekerheid der overwin ning bestaat. Rijksperschef dr. Dietrich hield vervolgens .een redevoering, waarin hij zeide, dat Venetië een mijlpaal is op den weg, dien de eerste jour nalisten van een nieuwen tijd jaren geleden moedig en vastbesloten zijn ingeslagen. Met verpletterende bewijzen is op het congres uiteengezet, dat in Enge land met behulp van de pers eer, misdadig hazardspeler een wereldrijk regeert en in de Ver. Staten een aan grootheidswaanzin lijdend paralyti cus door een verjoodschte pers de openbare meening beheerseht en dringt tot misdaad jegens het eigen volk. De nieuwe, groote sociale en cultuurscheppende ideeën hebben ook de pers het doel gegeven te strijden voor de waarheid en den vooruitgang der mensdhelijke oul- tuur. In aansluiting op de redevoerin gen waren de deelnemers van het congres de gasten van de Italiaan sche regeering. Des avonds woonden zij een feestelijke opvoering bij van de Salome van Richard Strauss en de Lucretia van Respighi in de Ve- netiaansche opera. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED ZON 13 April onder: 20.32 14» April op: 6.47 MAAN 13 April op: 6.15 onder: 18.14 15 April Nieuwe Maan. GELUKWENSCH VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. 's-Gravenhage, 11 April. Rijkscom missaris Rijksminister Seyss Inquart heeft den consulaatssecretaris Hell- muth Boitin, die heden 25 jaar in dienst is van het Auswartige Amt, in het bureau van den vertegen woordiger van het Auswartige Amt persoonlijk gelukgewenscht. AANMELDING CURSUSSEN EN PARTICULIERE OPLEIDINGEN. 's-Gravenhage, 11 April. Daar aan den oproep tot aanmelding van particuliere cursussen en opleidingen van 7 Januari 1942, (Staatscourant No. 4) nog niet door allen gevolg is gegeven, wijst de Secre taris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur- bescherming er nog eens op, dat deze aanmelding ten spoedigste dient te geschieden. Ter verduidelijking zij hieraan toe gevoegd, dat deze aanmeldingsplicht ook geldt voor particulieren, die voor een of ander diploma opleiden. 's-Gravenhage, 13 April. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: Een aantal Nederlanders heeft zich verstout om een in den zo mer van 1940 verboden politieke partij van Amsterdam uit weer in het leven te roepen en een uitgebreide anti-Duitsche vlug- schriftenpropaganda te voeren. In een in Amsterdam voor het Deutsche Obergericht gevoerd proces hebben zich de oprichter en voorzitter dezer illegale partij, Hendricus Sneevliet, en zeven leidende functionarissen en medewerkers, de jood Abra ham Menist, Wilhelm Dolleman, Jan Schriefer, Jan Koeslag, Cor nells Hermanus Gerritsen, Jan Edel en Rein Witteveen moeten verantwoorden. Ongeacht alle waarschuwingen hadden zij hun anti-Duitsch gewroet tot Februari 1942 voortgezet. Zij werden we gens overtreding van par. 1 van de sabotageverordening als sabo teurs ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. Italiaansch legerbericht. Het legerbericht van 11 Aprif luidt als volgt: Ten Z. van Tmimi hebben door pantserwagens gesteunde verken ningstroepen vooruitgeschoven vij andelijke afdeelingen afgeslagen, waarbij 5 pantserwagens vernietigd werden, eenige stukken afweerge- schut buitgemaakt en talrijke gevan genen gemaakt werden, w.o. 7 offi cieren. De luchtmacht ondernam doeltreffende aanvallen op de vijan delijke aanvoerlinies. Engelsche vliegtuigen ondernamen een nachte lijken aanval op Benghasi, waarbij eenige gebouwen beschadigd wer den. Sterke formaties van de lucht macht der as vielen onafgebroken Malta aan. Een bom van het zwaar ste kaliber trof een torpedojager. Twee Spitfires werden door Duitsche jagers neergecshoten. Het legerbericht van 12 April luidt als volgt: Aan het front in Cyrenaica leven dige activiteit van verkennings troepen en de artillerie. Afdeelingen. van het leger hebben tijdens gevech ten in de afgeloopen dagen twee vliegtuigen vernield. Een derde vliegtuig werd door de luchtdoel- artülerie in Benghazi getroffen waarop het neerstortte. De geheele bemanning bestaande uit een officier en vijf onderoffi cieren werd gevangen genomen. Tij dens succesvolle hevige bomaanval len op Malta hebben Duitsche ja gers in schitterende luchtgevechten 13 Engelsche vliegtuigen neergescho ten. Aan de Z. W.-kust van Sicilië werd een vijandelijk vliegtuig ge dwongen op het water neer te strij ken. De bemanning, bestaande uit vijf man, werd gevangen genomen. Een van onze vliegtuigen heeft in het O.-deel van de Middellandsche Zee een koopvaardijschip van 10.000 brt. waargenomen. Het vlieg tuig viel het schip aan en bracht het ondanks het optreden van vijande lijke jagers tot zinken. Jeugd van heden, volk van morgen. Geeft dus al Uw goede zorgen aan het wordende geslacht, bron van onze v./Iksche kracht. De Nederlandsche Volksdienst.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1