AFDEELING C. STAD EN OMGEVING Ambtenaren op contract. AGENDA. PUBLICATIES Extra winteruitkeering verlengd. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. Inlevering brandstoffen- bonnen vóór 15 April. Kampioenswedstrijden 1e klasse gaan door. LAND- EN 'IU IN BOUW Veilingen aan den Langedijk. PERSOONLIJKE ONGEVALLEN DOOR MOLEST. f 150.000.000.- Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER RADIOPROGRAMMA Amsterdamache Beurs ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 13 APRIL 1942. Pagina 2. DE TEXTIELKAARTEN DA EN DB. Op de voorpagina van ons blad van Zaterdag staat in het stuk over de distributie van rookartikelen en versnaperingen een storende fout, die rectificatie ncodig maakt. Er staat n.l. dat mannelijke personen van 18 jaar en ouder ter verkrijging van versnaperingen de bonnen P en T moeten inleveren en wel van de textielkaart DB. Aangezien zij uit sluitend in het bezit zijn van een textielkaart DA, ligt het voor de hand dat het de bedoeling was dat zij de bonnen van deze kaart in leveren. Vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder, die alleen in het bezit zijn van een textielkaart DB moeten ter verkrijging van versnaperingen de bonnen P en T van deze kaart inleveren en niet, zooals vermeld staat, van de kaart DA. Voor de verkrijging van een ver snaperingskaart moet niet bon zooals in de tweede kolom van het stuk abusievelijk eenmaal is ver meld, maar bon P worden ingele verd. SIGARENWINKEL SCHERMERHORN HEROPEND. In den winkel van café Schermer horn Waagplein alhier, zal door den heer N. Schermerhorn den handel in sigaren, tabak en sigaretten weer op den ouden voet worden voortgezet, Bonnen T van de textielkaart kun nen dan ook van heden af bij hem worden ingeleverd. CORN. JONKER'S KOORKLASSEN, Het is altijd een apart genoegen, een kinderkoor te hooren zingen: het gaat zoo ongedwongen, het klinkt zoo frisch en helder, het geeft altijd iets, dat je enthousiast stemt, 't Is ook altijd een apart genoegen, de zaal rond te zien en de reacties van het publiek waar te nemen: de talrijke mama's en papa' verliezen in den regel hun kind geen seconde uit het oog en het oor scher# ingesteld op het kind, dat daar op het podium zingt. Zoo was het ook Zaterdagavond bij de le uitvoering van Jonker's koorklassen. Een volle zaal van 't Gulden Vlies heeft eenige uren lang geluisterd naar de diverse liedjes van de drie koorklassen en ze heeft met buitengewoon veel ge noegen de twee zangspelletjes aan' schouwd, zóó zelfs, dat het eerste her haald moést worden en het tweede met het oog op den tijd voor een gedeelte herhaald werd. Waarmee eigen lijk al meteen het succes van den avond bewezen is. Jonker en Akkerman kunnen met hun kinderen omgaan. Dat zie je, als je zoo'n uitvoering meemaakt. Een kwink slag doet veel, een fronsen van de wenkbrouwen de rest! En zoo bleef Zaterdagavond de leiding bij de twee dirigenten, die de jeugd frank en vrij lieten zingen en ons zelfs lieten vergas ten op eenige voordrachtjes: door de papierschaarschte waren de liedjes niet afgedrukt, maar werden ze opgezegd, waarbij de jongedames het van de heeren wonnen! Een apart woord van hulde aan het meisje in het ledikantje voor haar rustige en goed getroffen voordracht in het zangspelletje! Onze muziekrecensent schrijft nog: Wij bezitten vele mooie liederen voor kinderen en vele van die liederen had den Jonker en Akkerman óp het pro gramma geplaatst voor de uitvoeringen van hun koorklassen. Die klassen be staan uit le, 2e, 3e klasse en jongens koor en vormen te samen een zeer tal rijk geheel. De jongste leerlingen vor men de eerste klasse en zongen liedjes van Koop (aardige nummertjes) en van Cath. van Rennes. De tweede klasse heeft al wat oudere leerlingen, zij lieten twee nummers van Hendrika van Tus senbroek hooren. Tweede en derde klasse kwamen met liederen van Theo v. d. Bijl, mooie frissche bijdragen en een lied van Wettig-Weissenborn. Na de pauze zong men nog werk van Zwager, mevr. v. d. LindenSnelre- waard en van Abt. In het eerste pro- grammadeel vertoonde de eerste klasse een alleraardigst speelliedje van de Pauw, later gaf de tweede klasse een dergelijk liedje van Daecroze te hooren en te zien. Er werd grootendeels zuiver gezongen (in Lies heeft kiespijn en in Eén April wat te laag, dat zich in „Drie konijntjes" al niet meer voordeed), en volstrekt niet geforceerd wat natuurlijk de klank ten goede kwam. Dit werken in de juiste richting was ook merkbaar bij het jongenskoor dat nu weer flink bezet is. Er is een jongenskoor geweest dat een prachtige hoogte bereikt had en subliem van klank was, verschillende oorzaken deden het terugloopen, doch, als het Jonker gelukt dit aantal bijeen te hou den, kan er weer iets moois uit groeien, Wat, de jongens in liederen van Cath. v. Rennes, van Oort, Wettig-Weissenborn, den Hertog, en van Ramshort ten beste gaven, was voor die te bereiken ont wikkeling een belofte. Beide leiders werden voor hun moeitevollen arbeid kwistig met bloemen bedacht. A. Kooger. DE PASTOOR VAN KIRCHFELD. Het Volkstooneel gaf gisteravond voor een uitverkochte zaal in het Gulden Vlies een opvoering van De Pastoor van Kirchfeld, een spel in zes bedrijven, vrij bewerkt voor het tooneel door Willem Goossens. Het stuk en spel behaalden een groot succes, zoodat dit stuk zeker nog wel eens meer in Alkmaar zal worden opgevoerd. De menschelijke deugden en hartstochten beheerschen dit spel Uit het bergdorp Kirchfeld, waar Sepp, de dochter van moeder Mar tha, opgezweept door haat, tot moord komt, waarvan de brave pas toor van St. Jacobs valschelijk wordt beschuldigd. Hij, zoowel ais de jonge pastoor van Kirchfeld zijn gebonden door het biechtgeheim, maar moeder Martha, die de schuld van haar dochter kent, schreeuwt het geheim ten slotte uit. Sepp boet haar schuld en keert na vijf jaar te rug, juist te laat om haar moeder nog levend te zien. De Pastoor van Kirchfeld weet de wanhopige Sepp tot inkeer en tot de kerk terug te brengen en een nieuw licht straalt hun tegen. De uitvoerenden hebben het stuk met veel toewijding gespeeld. Wil lem Goossens speelde de titelrol met groote overtuiging, terwijl Sepp een uitstekende vertoliter vond in Gre- Goossens. Ook de oude pastoor He kwam to, gg vertolking door Afdeeling Alkmaar opgericht. In een Zaterdagmiddag in het N.V.V.-huis aan den Konings weg gehouden vergadering van ambtenaren op contract is een afdeeling opgericht van de hoofdgroep „Ambtenaren op contract" van den Ambtenaars- bond, Een 20-tal personen (w.o. één dame) had gehoor gegeven aan den oproep om te luisteren naar den heer G. A. C. van der Windt uit Den Haag, voorzitter van genoemde hoofdgroep, die een causerie hield over het onderwerp „De vroegere, huidige en toekomstige positie van den arbeidscontractant in overheids dienst". De heer A. A. J. Gomes uit IJmuiden, propagandaleider van ge noemde hoofdgroep, die optrad als voorzitter der vergadering, consta teerde, dat de positie van den amb tenaar op contract wel zeer slecht mag worden genoemd. Aanvankelijk was het geen wonder, dat deze groep ambtenaren weinig verdien de, want het waren grootendeels menschen, die door de crisis uit hun eigenlijke beroep waren gestooten en daarna maar zoo'n beetje aan een of ander werk waren geholpen, vaak voor slechts een paar dagen per week. Allengs werden er echter veel meer ambtenaren op contract aangesteld, zoodat er een tijd kwam. dat er haast net zooveel contractan ten waren als andere ambtenaren. Hun verplichtingen waren echter niet geringer dan die van de ge wone ambtenaren en de bonden, waarvan men voorheen lid was, konden niets of niet veel voor hen doen. Men richtte toen een bond van die contractanten op, die echter slechts een kort bestaan had (zes maanden), want toen werd van hoogerhand tot opheffing geadvi seerd en tot aansluiting bij den Am-btenaarsbond. Men had nu be reikt, dat de belangen van de ar» beidscontractanten de aandacht had den van de overheid en dat was, het doel. Spr. was tevreden over hetgeen tot nu toe in den Ambte- naarsbond is bereikt en hoopte, dat het thans in Alkmaar zou kunnen komen tot het stichten van een af deeling. De heer v 'a n d e r W i n d t, die hierna het woord kreeg, stelde zich voor als collega-arbeidscontractant en meende, dat de benaming „con tractant" geleidelijk aanleiding is geweest de arbeidscontractanten als iets minderwaardig te beschouwen. De juistheid hiervan werd door spr, bestreden. De rechtszekerheid van den con tractant werd door spr. slecht ge noemd; zij dient dezelfde te zijn als voor de vaste ambtenaren, opdat ge zamenlijk de moeilijkheden opzij kunnen, worden gewerkt. De vak bond, waarvan spr. zich voorstelde ook in'Allernaar een afdeeling op te richten, is wij van politiek of gods dienst, maar heeft een open oog voor den huidigen toestand, waarin Ne derland leeft. Komende tot zijn onderwerp, zei spr., dat het verleden zeker niet best was en dat het streven moet zijn verbeteringen in de positie te ver krijgen, opdat geen bezoldigingen va ij getrouwde mannen met 70 a 80 per maand meer voorkomen, ge lijk spr. ze meermalen had aange troffen. Het heden is wel iets beter, maar toch nog niet voldoende. Wat er verbeterd is ook voor de distribu tie-ambtenaren (van deze categorie was er uit Alkmaar niemand aan wezig), is bereikt door den bond Eén minimum van f 100120 voor gehuwden werd verkregen en ook in ander opzicht zijn materieele ver beteringen in de positie behaald, al Zbu spr. gaarne nog veel meer heb ben bereikt. De meeste eritiek komt van de zijde van hen, die nog niet zijn aan gesloten. Spr. wilde er in dit ver band op wijzen, dat de ongeorgani seerde zich schromelijk vergist, als hij meent in de toekomst te kunnen blijven parasiteeren op hetgeen de aangeslotenen weten te bereiken. Binnenkort reeds zullen er een paar dingen gebeuren, die voor de ge- organiseerden belangrijk zullen zijn. Er zijn n.l. plannen in de richting van een suppletie van het ouder domspensioen, al naar den tijd, dien men georganiseerd is geweest (voor al van belang voor den arbeidscon tractant). Voorts zal via den bond de toekomst allicht het recht kunnen worden verkregen op steun in gevallen van nood. Voor vrouwe lijke leden zyn maatregelen bespro ken om haar bij uittreden wegens huwelijk een uitkeering te verschaf fen. Spr. stelde vast, dat bij de jongste 5 pet. salariscorrectie de arbeidscon tractanten niet meedeelden in het behaalde voordeel, maar hij had toen recht geëischt en hetresultaat is goed geweest. Ten slotte richtte spr. tot de aan wezigen en over hun hoofden heen ook tot hen die afwezig waren ge bleven en speciaal tot de jonge ren een emstigen oproep tot aan sluiting, waarbij hij nader aangaf wat er ztoo al mede door de orga nisatie is bereikt. (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Heisses Blut (rom.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Inspecteur Eyck in de val (avonturen). 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De jaren gingen voorbij (rom.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Comedianten (hist.-rom.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 13 April. 7 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering Corn. Jonkers koorklassen. 7.15 uur, De Rustende Jager te Bergen, opvoering van Het paard Van Trojé door De Maskerspelers. Dinsdag 14 April. 8 uur, 't Gulden Vlies, filmavond N. R. V. Een paar vragen, door aanwezi gen gesteld, werden door den heer v. d. Windt beantwoord. Na een korte pauze en eenige on derlinge besprekingen werd una niem besloten tot oprichting van een afdeeling Alkmaar en omstreken van de hoofdgroep „Ambtenaren op con tract" van den Ambtenaarsbond. Tot voorzitter werd gekozen de heer G. Postma, Groeneweg te Heiloo; overigens werden nog als bestuurs leden aangewezen de heeren J. Pes- ser, Em. de Wittestr. 14 te Alkmaar en J. Barrau, Russenweg 3 te Bergen. CHR. KLEUTERSCHOOL. De Chr. kleuterschool, in het ge bouw Waakt en Bidt begint morgen ochtend 9 uur. DE VEEVORDERING. Voor de levering aan de veehou derij centrale werden heden 65 run deren en ruim 400 nuchtere kalve ren aangevoerd. De aanvoer van de nuchtere kalveren wijst er op, dat de boeren het advies van den Land stand, om in het belang van de voedselvoorziening van ons volk niet meer jongvee aan te houden, dan eigen voedselpositie toelaat, op volgen. KINDERVOORSTELLING DIK TROM. Een zaal, stampvol met jeugdige toeschouwers, heeft gisterenmiddag in het Gulden Vlies weer volop ge noten van de avonturen van Dik Trom en vele bekende personen uit het boek, zooals Jan Vos en Piet van Dril, Blinde Nelly, Flipsen, den vrek, den burgemeester, den bar bier Wip enz. Het jeugdige publiek leefde en speelde zeis op enthou- siste wijze mee. Het succes was groot. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De werkman G. Dekker te Ursem, die eenige dagen geleden bij zijn werkzaamheden aan de zuivelfabriek De Prinses aldaar door een plat dak viel, is in het St. Elisabethzieken- huis aan de gevolgen overleden. DRANKWET. (Staatsblad 1931, Nr. 476). De BURGEMEESTER van ALKMAAR waarnemende de taak van Burgemees ter en Wethouders, brengt ter alge meene kennis, dat is ingekomen een verzoek van den heer J. KRUIJER alhier, om een verlof B. verlof voor den verkoop uitsluitend van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel PARK STRAAT Nr. 2. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwa ren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 13 April 1942. Ds Burgemeester voornoemd, G. VAN SLINGERLAND, loc. Burg. A. KOELMA, Secretaris. 's-Gravenhage, 11 April. De secr.-gen. van het dep. van soc. zaken heeft de extra winteruit keering aan ondersteunde werk- loozen met een week verlengd. Ook over de week van 12 t/m 18 April zal dus. nog een extra winteruitkeering van 10 pet. resp. 15 pet. (al naar gelang betrok kenen al dan niet eten uit de centrale keukens betrekken) aan de ondersteunde werkloozen worden toegekend op de wijze, als in den afgeloopen winter is geschied. Gasverstikking. - Zaterdagmid dag werd de 63-jarige weduwe A. L, van H.-S., in de Klimopstraat te 's-Gravenhage door haar huisarts dood in haar woning aangetroffen, Zij is vermoedelijk bij het aanmaken van een kachel gevallen, waarbij een z.g. „gaspook" is gebroken en ver volgens door gasverstikking om het leven gekomen. HEILCO „Elek wat wils". - Bovenge noemde vereeniging, die uitsluitend bestaat uit jeugdige amateurartisten, gaf Zondagmiddag voor een goed bezette zaal van „De Rustende Jager" een zeer onderhoudênd pro gramma. In een vlot tempo werd een met veel elan spelend orkestje, een accordeonduo, een humoristisch too- neelstukje „De Verjongingskuur'" dat, mede door het goede spel van de hoofdrolvertolkers, veel succes had, een Haiwai-ensemble, een Indische too venaarja, wat niet al, vooi' het voetlicht gebracht. Wat het muzikale gedeelte betreft, oogstte vooral het accordeon-duo een welverdiend applaus. Het Haiwai- ensemble, dat vooral door het aar dige decor en de fleurige costuums veel succes had, zal, na ernstige stu die, ongetwijfeld een geliefd pro grammanummer van E. W. W. wor den. Brandweer. - Het berichtje in ons blad van Vrijdag j.l. betreffende de brandweer behoeft eenige verbete ring. Na de installatie zal de brand weer geen demonstratie geven voor het raadhuis, doch bij den vijver van Nijenburg. NOORDSCHARWOUDE. Operettever. Caecilïa. - De Zon dagmiddag in „Concordia" gehouden tweede opvoering van de operette „De Vogelkoopman" door de ope- rettevereeniging „Caecilie" is weer een succes geworden. De zaal was geheel uitverkocht. Bram Boelé zeer goed tot zijn recht. Verder mogen zeker nog genoemd Christine v. Meeteren als moeder Martha, Ans Cheval als de huishoud ster Brigitte en Nelly Gyswijt als een zeer goed Annie. Theo de Weert typeerde met succes den koster en Nico Steenbergen was de ongeluk kige Michaël, die reeds spoedig als slachtoffer viel: De muziek bij de laatste acte had de indruk zeker kunnen verhoogen als zij zachter was geweest. Een luid applaus klonk na elk der bedrijven op uit de volle zaal voor de spelers van dit spel van hartstocht en bekeering. O, ft van Svpfc ALKMAAR. GEBOREN: Ine, d. van Arie Zanen en G. van der Baan. Gerardus J. N., z. van Roelof Schuijt en C. E. Hoek. Petrus J., z. van Petrus J. Mooij en A. C. Stavenuiter. Agatha M., d. van Nicolaas Oud en J. Zaal. Anna E., d. van Wijnandus P. J. Beemster en M. Jong. Aagje, d. van Wiggert de Boer en M. de Boer. Stephanus S., z. van Dienus A. van Duin en R. Douma. Filippijntje, d. van Johannes Vliegent- hart en A. Monster. 's-Gravenhage, 11 April. Het blijkt dat velen, die nog beschikken over geldige brandstoffenbonnen deze niet hebben ingeleverd bij hun. ko- lenleverancier. Daarom vestigen wij er de aandacht op, dat deze bonnen hun geldigheid per 15 April, dus a.s. Dinsdag verliezen, indien zij voor dien datum niet bij den leverancier zijn ingeleverd. Op de bonnen, die voor 15 April bij den brandstoffenhandelaar wor den ingeleverd zal in elk geval ook na dien datum worden geleverd. Het is dus raadzaam geldige bonnen, die men nog in zijn bezit heeft, nog tij dig af te leveren aan den handelaar bij wien men als verbruiker is inge schreven, ook al zou die op het oogenblik niet over voldoenden voor raad beschikken. Zooals reeds werd gepubliceerd mag echter na 15 April op bon „08 HK" geen turf meer worden af geleverd. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 13 April. Heden avond van 19.1519.30 uur spreekt Max Blokzijl, via den render Hil versum II, in zijn politiek week- praatje over „Wantrouwen en stands inbeelding". (Van onzen Haagschen correspondent) Naar wij van zeer bevoegde zijde ver nemen zullen de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland le klasse van den N. V. B. gewoon doorgang vinden. Gelijk bekend, was het tot dusver onzeker of dit in verband met de verplichte sluiting van het seizoen op 15 Juni nog wel mogelijk zou zijn. De beslissing hieromtrent is thans ge vallen en wel in bovengenoemden- be vestigenden zin. Indien het onmogelijk blijkt alle wed strijden vóór 15 Juni te doen spelen en een verlenging van het seizoen niet toegestaan mocht worden, zal men ook op avonden in de week spelen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 13 April. (DNB). Naar het DNB van bevoegde zijde verneemt, hebben Britsche vliegtuigen in den nacht van 12 op 13 April bommen neergeworpen op woonwijken in W.- en N. W.-Duitschland. Militaire of voor de oorlogsindustrie belang rijke schade werd niet aangericht. De burgerbevolking had enkele ver liezen aan dooden en gewonden. Vol gens de totdusver ontvangen be richten werden 5 der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. EEN NIEUWE BULGAARSCHE REGEERING. Sofia, 11 April. (D.N.B.) Minister president Filoff bood den koning het ontslag der Bulgaarsche regee ring aan en werd belast met de vor ming van een nieuwe regeering. De economische politiek van den mi nister van handel werd den laatsten tijd sterk becritiseerd. De nieuwe regeering-Filoff is vanmiddag ge vormd. De premier heeft de porte feuille van onderwijs afgestaan en in plaats daarvan die van buiten- landsche zaken op zich genomen. Gabrofski (binnenlandsche za ken), Bojilof (financiën) en ir. Was- siljef (openbare werken) behouden hun functie. De nieuwe ministers zijn: oorlog generaal Michof, commandant van het legercorps van Sofia, handel ex- minister Tsaharief, vice-voorzitter van de Sobranje, landbouw ir. Petrof, regeeringspresident te Sofia, spoorwegen ir. Radoslawof, direc teur-generaal der staatskolenmijnen te Pernik, justitie Partof, vice-pre sident van het ambtenarengerecht, onderwijs prof. Potsof, secretaris generaal van het departement. De premier heeft medegedeeld, dat de tot dusverre gevoerde buiten- landsche politiek wordt voortgezet. Men streeft naar nauwe samenwer king met de as-mogendheden en naar vriendschap met Turkije. Nasleep van de oorlogsdagen te Abebville, (D.N.B.) - De krijgs raad te Abbeville heeft den 45-jari gen luitenant Rene Caron en den 37- jarigen onderofficier Emile Mollet. die op 20 Mei 1940 tijdens den op» marsch der Duitsche legers te Abbe ville 21 burgerlijke gevangenen om- het leven hadden laten brengen, ter dood veroordeeld. De verliezen van de Britsche luchtmacht. (D.N.B.) - Bij vluchten overdag boven de kustgebieden in het "W. schoten Duitsche jagers in luchtgevechten 7 Spitfires neer. In den nacht van 10 op 11 Apri verloren de Britten door het optreden van Duitsche jagers en de luchtdoelartil lerie 15 bommenwerpers. Bij deze cijfers komen nog de 11 Hurricanes in het gebied van de Middellandsche Zee, zoodat de totale verliezen bin nen een tijdsbestek van 24 uur 33 vijandelijke vliegtuigen (met 100 man personeel) bedragen. In het zelfde tijdvak zijn van Duitsche zijde 3 vliegtuigen niet teruggekeerd. Aan de Kanaalkust zijn Zondagmiddag 12 Britsche vliegtuigen neergescho ten, -v -A t BRITSCHE MINISTER SPREEKT VAN EEN KEERPUNT. Stockholm, 13 April (ANP). De Engelsche minister van arbeid Be vin, heeft, naar de Britsche berich tendienst meldt in een rede te Yorkshire verklaard, dat de tijd op „een keerpunt" is gekomen. Men kan niet zeggen wanneer en waar, doch Groot-Brittannië zal, zoo be weerde hij, „spoedig" van de verde diging tot( den aanval overgaan. De eerstvolgende zes maanden zijn een uiterst belangrijke periode. „Wij zullen", zoo zeide Bevin, „nog ge noeg nederlagen moeten incasseeren, daarover maken wij ons geen illu sies, doch wij zullen onzen moed niet verliezen". NOORDSCHARWOUDE, 13 April 1942. (Noordermarktbond). 50000 kg Roode kool 9.30; 123600 kg Deensche witte kool 6.30; 200 kg Uien 7; 2800 kg Bieten 3.50—6. GETROKKEN WITLOFWORTELS NIET VOOR VEEVOEDER. De Nederlandsehe Groenten- en Fruit Centrale heeft aan de veilingen bekend gemaakt, dat met ingang van 13 April a.s. de getrokken witlofwortelen niet meer voor veevoederdoeleinden mogen worden verkocht. Ze moeten aan de drogerij worden geleverd tegen een prijs van 14 per 1000 kg, franco vei ling, tenzij door den ontvanger een le veringsplaats wordt aangewezen, welke voordeeliger ligt dan de betrokken vei lingen. Het droogbedrijf „Hollandia" Hoff Blokker te Limmen zal het product afnemen. Er wordt de aandacht op ge vestigd, dat de teler voor Iedere 100 kg witlof minstens 150 kg getrokken lofwortelen zal moeten leveren. wit- DE NIEUWE PRIJZEN VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. Met ingang van Dinsdag 14 April zul len voor de verschillende tuinbouw producten de navolgende veilingprijzen gelden: Roode kool 9.80 (was 9.30) sovoye kool (geel) 9.10 (was 8.60) en witte kool 7 (was 6.60). Witte uien zijn verhoogd van 7 tot 7.40. Peen zonder lof sort. II van 6 tot 6.20, sort. Ill 5.10, sort. IV 4.30. Gewas- schen roode peen sort. I 10.40, gele peen ongewasschen 3.80. Glaskoolrabi boven 7 cm 11.50, van 47 cm 9.20 en van 24 cm 6.50 per 100 st. Raap stelen 35, spinazie 34, veldsla 35 per 100 kg. Kropsla sort. I, minstens 12 kg per 100 st. 12, II van 10—12 kg 10, III van 7—10 kg 5.80 per 100 st. Kaskommers sort. I vanaf 40 kg 42, sort. II van 3440 kg 31.50 en III van 28—34 kg 21 per 100 st. Radijs 5.20 per 100 bos. Prei boven 10 mm 10, tot 10 mm 5.60 p. 100 kg. Knolselderij z. lof boven 10 cm 14, van 810 cm 13, van 6—8 cm 11 p. 100 kg; bosselderij 11 p. 100 bos. Savoyekool (groen) en boerenkool 7.30, savoyekool (schelk) 17; witlof ten hoogste 15 st. p. kg 24, meer dan 15 st. 19 p. 100 kg. Spruit- kool ongeschoond 22.50, geschoond 32.50; roode uien 8.60; bospeen glas 25 p. 100 bos; sla (dunsel en snij-) 44; rabarber 31; postelein 50; spi nazie (natuur) 25; peterselie 12 p. 100 bos; andijvie glas 33; sjalotten 11.30, Mei- en herfstrapen 4.20; kool rapen 4.30; rammenas 11.50 en pas- tinaken (industrie) 4.50 per 100 kg. Bloemkool I boven 20 cm 32, II van 1620 cm 24, III van 1016 cm 16 per 100 kg. Vroege aardappelen 40 p 100 kg. Niet in de circulaire genoemde pro ducten zullen, wanneer zij worden ge presenteerd, niet boven de laatst aan gegeven prijzen mogen worden verkocht, In de verdeeling tusschen export en binnenlandsche voorziening is geen wijziging gekomen. Nog groote aanvoeren. Zooals wij in ons vorig overzicht reeds als verwachting uitspraken, was de week vóór Paschen wel de record-week van dit seizoen. Mis schien komt er nog een goede week met aanzienlijke aanvoeren; daarna zal het wel meer om de restjes gaan. De tuinbouwers kunnen over het koolseizoen ongetwijfeld tevreden zijn. Er behoefde niet al te veel ar beid aan de kool te worden verricht, zoodat het gewichtsverlies niet groot is geweest. Wel heeft men zeer veel naloop gehad, tengevolge van de strenge vorst, waardoor veel in de schuren gestookt moest worden. De aanvoer van gebokte kool is nu van weinig beteekenis meer. Er komt zoo af en toe nog een partij, welke dan tegen de normen van de door de Ned. Groenten en Fruit Cen trale vastgestelde regeling- wordt overgenomen. Al was het in de afgeloopen week niet zoo druk als de week te voren, toch werden nog flinke hoeveel heden verladen. Aan beide veilingen tezamen noteerden wij een aanvoer van ruim 370 wagons kool, waar onder 92 wagons roode kool, welke tegen den maximumprijs werden overgenomen. Het grootste gedeelte van den aan voer bestond uit Deensche witte kool: 260 wagons van deze koolsoort zijn gedurende de afgeloopen week gepresenteerd. De prijs hiervoor was 6.60 per 100 kg. Het aanbod van gele kool blijft gering, slechts 18 wagons aan de heide veilingen tezamen. Deze brach ten 8.60 per 100 kg op. Er kwam bijna 10 ton peen, waar van het grootste gedeelte te Noord- scharwoude werd aangeboden. De prijs hiervoor was steeds gelijk aan de maximumprijzen. Het aanbod van kroten beliep eveneens ongeveer een wagon. Ook deze noteerden den maximumprijs. Van uien bemerkt men den laat sten tijd zeer weinig. Er werd alleen Noordscharwoude nog een klein partijtje gepresenteerd, dat voor 7 per 100 kg van de hand ging. Dit artikel is wel zoo goed als geheel uit verkocht. Van de jonge groentesoorten kwa men aan de Broeker veiling slechts spinazie en raapstelen, laatstgenoem de soort in zeer bescheiden hoeveel heden, n.l. tweemaal 100 kg in totaal; hiervoor besteedde men 41 per 100 kg. De spinazie, waarvan ruim 6000 kg werd aangeboden, heeft tot en met Vrijdag den maximumprijs van 41 per 100 kg kunnen opbrengen. Zaterdag echter waren er tegen de zen prijs geen koopers. Toen noest tot veilen overgegaan worden, aan gezien men hier niet voor export van spinazie is ingericht, doordat dc JiIllNllltftMHiMlUfc Tverzekerings maatschappij* gevestigd te 's-gravenhage bestuur: t.e. r. t. van helden tucker, a. a. e eflcrtt. br. I i. montuh. al. j. grqbbeb. f. l cv cbs- Adres: Groot Hertoginnelaan I Den Haag. (Ook voor personeel van luchtbescherming, brandweer, politie enz.) In deze Afdeeling werd tot heden reeds verzekerd een bedrag van ruim Halfjaarlijksche Schade-Uitkeering. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.—» BNO: Nieuwsber. 8.15 Politiek week- praatje (opn.). 8.30 Gr.pl. 9.15 Voor da huisvrouw. 9.20 Orkest Malando en so list (opn:). 10.Pianovoordr. en gr.pl. 10.30 Gr.pl. 11.Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.Amabile-Sextet. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.—» Voor de rijpere jeugd van het platte land. 13.15 Salonorkest. 14.Kamer orkest „Ars Nova et Antiqua", solisten en gr.pl. 15.35 Gr.pl. 16.— Ziekentroost. 16.20 Gr.pl. 16.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 Musette-orkest en solist. 18.Voor de vrouw. 18.15 Gr.pl. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.— BNO: Gesproken binnenl. overz. 19.10 Gr.pl. 19.30 Omroep-Harmonie-Orkest, Het kleine Omroep-Vrouwenkoor met planobegel. 20.15 Melodisten en solist. 21.Badiotooneel. 21.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. 21.45 BNO; Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 Roemeensch Orkest Gregor Serban, 22.25—24.— Gr.pl. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.15 Zia Hilversum I. 8.15 Gew. muziek (gr.pl.). f.45 Gr.pl.' 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.40 Vroeger en nu. 11.Cello, piano en gr.pl. 11.30 Gr.pl. 12.Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO; Nieuws- en econ. ber. 13.Fagot en piano. 13.15 Gr.pl. 14.30 Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 16.„Het Baeh- feest van de Universiteit te Keulen", eigen opnamen van enkele Bach-werken (met inleiding). 16.30 Gr.pl. 16.45 Viool en piano. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.15 Boekbespr. 18.30 Reportage. 18.45 Een strijkorkest. 19.30 BNO; Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Praatje in Zeeuwsch dialect. 20.BNO: Eng. uitz.: Holland and the economie reorganisation. (Voor de Radio-Centrales: Gr.pl.). 20.15 Hol- landsch Kamermuziek-ensemble. 21.— Mevr. van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 Gerard van Kreve len en zijn orkest en soliste. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Gr.pl. 22.10—22.15 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. Qpg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Maandag 13 April 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3'/, Nederland 1941 98'/, Nederland 1941 1001/» Nederland 1940 II 100»/, 3—3»/, Nederl. 1938 963/, 'i Ned.-Indië 1937 883/, BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .151'/, Handel Mij. Cert. v. ƒ2.50133 Koloniale Bank 1387, Ned. Ind. Handelsbank 93'/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 186Vs Calvé Delft Cert. 1203/, Nederl. Ford .325 Lever Bros1673/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 288 CULTUUR MAATSCH. H. V. A2741/, Java Cultuur .1661/» Ned. Ind. Suiker Unie 1681/, Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor i I Ind. Spoor 84»/, .268 .1801/, .144 .102 144 127 .181 Hl 152'/» 180 160 65 47 lu. 40 W-Vh 100%, 1008/g 96% 88'/, aanvoeren van dit product te gering zijn. De tuinder moest zich toen met 21.10 per 100 kg tevreden stel len, dus bijna de helft van den prijs, welke voor export wordt besteed. Een enkel partijtje witlof werd te Broek op Langendijk aangeboden. Deze werden afgenomen tegen J 26 per 100 kg.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2