DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bolsjewistische aanvallen afgeslagen Cripps mislukking. Haveninstallaties en vlieg velden van Malta ge bombardeerd. Verklaring van Churchiil in Lagerhuis. Japansche maatregelen op Java. DOODSTRAF VOOR SABOTEURS. SABOTAGE EN DE GEVOLGEN. rELIJK EN ANGELIE" ^en („Gods en Gezins- ;rnieuwende gang vrii, Gemeente. idigheid, zelf- l oefenschool; l, waarvan ze tat is geen be- Op de regel- ALKMAARSCHB COURANT. 144ste Jaargang No. 86. De?e courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën; f 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. f 1.40, elke 3K m.M. meer f 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.; C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Dinsdag 14 April 1942 9 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 13 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj viel de vijand na de zware verliezen van den vorigen' dag slechts hier en daar mat vrij zwakke strijdkrachten aan. Alle aanvallen werden afgeslagen. Aan het overige deel van het Oos telijke front werden hier en daar aanvallen van vrij sterke strijd krachten afgeslagen. Bij een door troepen van een gemotoriseerde Duitsche divisie infanterie uitge- voerden verrassenden aanval verloof de vijand 650 gevangenen, 1000 door dn, 3 pantserwagens en 40 mitrail leurs. In, den centralen sector van het Oostelijke front ondersteunden for maties gevechts- en jachtvliegtuigen de operaties van 't leger met bijzon dere uitwerking. In Lapland leed de vijand in de afgeloopen dagen bij succesvolle verkenningsaanvallen hcoge, bloedige verliezen. Gevechts vliegtuigen hebben de haveninstal laties van Moermansk met goede uitwerking aangevallen. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van artilerie en verken ningstroepen. Britsche autocolonnes werden met succes gebombardeerd. De zoowel overdag als 's nachts voortgezette aavallen op de mili taire installaties en vliegvelden op het eiland Malta veroorzaakten nieu we vernielingen in de doelen. Duitsdhe jagers en de luchtdoel artillerie schoten overdag aan het Kanaal, in het Noord-Duitsche kust gebied eh voor de Noorsche kust 15 vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht West- Duitschland aangevallen. De burger bevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. De luchtdoel- artillerie en naóhtjagers schoten 9 der aanvallende vliegtuigen neer. Majoor Haase, commandant van een bataljon pioniers, heeft zich met een onder hem geplaatste gevechts groep tijdens wekenlange succesvolle verdediging van een hevig omstre den steunpunt bijzonder onderschei den. Een in het Westen gestationneerd jacht eskader heeft gisteren overdag zijn duizendste overwinning in de lucht behaald Bangkok, 13 April (DNB). De woordvoerder van de Indian Natio nal Council te Bangkok heeft aldaar in een voor Indië bestemde radiouit zending over de rede van Cripps van Zaterdag j.l. voorts nog verklaard, dat Pandit Nehroe gisteren op een persconferentie te Delhi heeft be kend gemaakt, dat het congres nu zijn eigen defensie zal organiseeren op den grondslag van een vrij, onaf hankelijk Indië. De defensie van het congres zal geheel gescheiden zijn van de Britsche oorlogvoering. De spreker merkte in dit verband op, dat het congres klaarblijkelijk het Indische volk wil bewapenen. Dit plan wordt natuurlijk door de Engelsche regeering bestreden, aan gezien zij heel goed weet, dat het gewapende Indische volk niet alleen naar buiten maar vooral tegen de Britsche heerschappij der onder drukking en uitbuiting in Indië zelf zich kan verdedigen en daarmede de Engelsche positie Indië in gevaar is gekomen. - DE DIPLO OVER CRIPPS. Berlijn, 13 April (D.N.B.) De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz levert uitvoerig com mentaar op de nederlaag van Cripps in Indië, die hierbij door een „be langrijk orkest begeleid" was, n.l. door den afgezant van Roosevelt, Johnson, een afgezant van het aan Engeland en Amerika onderdanige Tsjoengking-China en niet in de laatste plaats door een afgezant van Moskou. De Diplo schrijft: „Engeland en de Ver. Staten heb ben voor het eerst in hun geschiede nis moeten beleven, dat him voor stellen door alle Indische partijen botweg zijn afgewezen, dat aan hun bezweringen geen geloof meer wordt geschonken en dat van een deelne ming aan hun oorlogsfront werd af gezien. Indië heeft den zin van de Engelsche politiek in het verleden en voor de toekomst doorzien. Een politiek welke erop gericht is om goed en bloed van het land te ex- ploiteeren en door verdeeldheid te zaaien onder de geweldige volks massa's te kunnen heerschen. Op nieuw zal de Britsche onderkoning geweld gebruiken om de Indiërs met standrecht, afpersing en corruptie zooals in het verleden, tot aan de de finitieve bevrijding zijn wil op te leggen. Indië is niet bereid deel te nemen aan den aanvalsoorlog, dien Churchill en Roosevelt tegen de landen van het pact van drie hebben ontketend. Het wenscht integendeel voor zich zelf bevrijding van de Anglo-Amerikaansche heerschappij. De dag van Amritsar, die morgen gevierd wordt, herinnert met bloe dige letters aan de waarde van Brit sche beloften aan het Indische volk. Indië weigert zich een tweede maal te laten bedriegen. De Times over de mislukte Indische onderhandelingen. Stockholm, 13 April (D.N.B.) In een artikel over de missie van Cripps eischt de Times, naar Svens- ka Dagbladet uit Londen verneemt, als eersten stap voor de naaste toe komst, dat het ministerie van Indië wordt gecombineerd met dat der dominions. Het blad acht de oorzaak der mis lukking "gebrek aan vertrouwen in de Epgelsche régeering. Thans is het zaak' dit wantrouwen op te heffen en de voornaamste taak is nu de defen sie van Indië uit te breiden. De geest, waarin de onderhandelingen tusschen Cripps en de Indiërs is ge voerd, zal volgens het blad wellicht de recruteering en de oorlogsproduc- tie in Indië bevorderen. EEN „DERGELIJKE AANPASSING AAN 'X VERKEER IS VERBODEN! „Rijbanen en andere niet voor het voet gangersverkeer bestemde weggedeelten, moeten langs den kortsten weg en haakp op de verkeersrichting voorzichtig en zonder onderbreking worden over gestoken. Wegkruisingen met als zoo danig aangeduide oversteekplaatsen moeten 'op de aangegeven punten, an dere kruispunten uitsluitend in een rechten hoek ten opzichte van de rij' banen worden overgestoken. Voetgan gers dienen binnen afzettingen door middel van touwen, kettingen of van 'aderen aard te blijven". Art. 32 (2) "egenv i -geling) (Polygoon-Claudius) Italiaansch legerbericht. Rome, 13 April. (Stefani) Het Ita- liaansche legerbericht van heden luidt als volgt: Ten Z.O. van Mekili is een vijan delijke colonne door Duitsch-Ita- liaansche luchtformaties fel aange vallen en tot den terugtocht ge dwongen. In dep loop der actie scho ten Duitsche jgers zonder zelf ver liezen te lijden 6 Curtiss-toestellen neer. Luchtformaties van de spilmo- gend'heden hebben -fel haveninstal laties en vliegvelden van Malta ge bombardeerd. Tijdens luchtgevech ten werden 2 vliegtuigen van Malta gebombardeerd. Tijdens luchtge vechten werden 2 vliegtuigen ver nield, terwijl talrijke andere vlieg tuigen op den grond in brand wer den geschoten. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een' vlucht gemaakt naar Noord-Italië. Zij wier- jen eenige bommen neer, die noch slachtoffers maakten noch schade' veroorzaakten. Op de Middellandsche Zee heeft een duikbootjager onder bevel van lt. ter zee Antonio Seialdone een vijandelijke duikboot vernield. EEN REIS VAN TSJANG KAI SJEK NAAR BIRMA. Sjanghai, 13 Maart. (D.N.B.) Vol gens een bericht uit Tsjoengking zijn Tsjang Kai Sjek en zijin vrouw op 10 April teruggekeerd van een reis naar Birma, die tot dusver geheim was gehouden. Op deze reis zou Tsjang Kai Sjek besprekingen heb ben gevoerd met Engelsche, Ameri kaansche en Chineesche comman danten, waarbij vooral de kwestie van eenheid in het opperbevel en de ravitailleering ter sprake zouden zijn gekomen. Noorwegen toegetreden tot journalistenunie. (D.N.B.) - In de slotzitting, die het presidium van de journalistenunie gister wijdde aan de- resultaten van het congres, heeft ook Noorwegen zijn toetreding be kendgemaakt. De secretaris-gene raal, Freiherr dr. du Prei, bracht rapport uit over de werkzaamheden van het bureau, dat zich heeft bezig gehouden met vraagstukken omtrent de organisatie en de internationale samenwerking der journalisten Vliegtuigongeluk in Engeland (A.N.P.) - De Engelsche berichten dienst meldt, dat bij een ongeluk, dat zich tijdens gecombineerde gevechts- oefeningen Maandag in Zuid-Enge- land heeft voorgedaan, 14 officieren en soldaten, onder wie een brigade generaal, werden gedood en 40 4 50 officieren en manschappen gewond werden. Het ongeval geschiedde op het moment, waarop een vliegtuig een duikvlucht maakte. DE MEEST SUCCESVOLLE GEVECHTS VLIEGER AAN HET AFRIKAANSCHE FRONT. Ridderkruisdrager Luitenant Marseille, die intusschen zijn SOsten tegenstander heeft neergeschoten, met de vijandelijke machine, welke hij bij zijn 43ste overwinning in de lucht naar beneden haalde. (Hoffmann-P.K. Oppitz) Lissabon, 13 April (ANP). Naar de Londensche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill heden in het Lager huis eenige verklaringen afgelegd over den oorlog in Oost-Azië. Hij zeide o.a., dat Britsche formaties vliegtuigen herhaaldelijk hebben ge tracht weerstand te bieden aan de aanvallen der Japanners op Ceylon, vooral bij Colombo en Tfincomali. De meeste Britsche machines wer den evenwel neergeschoten of bui ten gevecht gesteld. r De kwestie - Cripps. Stockholm, 13 April (DNB). In zijn verklaring in het Lagerhuis heeft Churchill, 'naar de Britsche be richtendienst meldt, ook kort de In dische missie van sir Stafford Cripps besproken. Hij zeide, dat het beter zou zijn den terugkeer van Cripps af te wachten, die dan in staat zou zijn het Huis persoonlijk rapport uit te brengen. Churchiil was van mee ning, dat Cripps „zich zeker buiten gewoon teleurgesteld zou voelen", omdat geen succes bereikt had kun nen worden. Dit vermindert echter op geen enkele wijze het feit", zoo zeide de Britsche premier, „dat wij zijn missie en de leiding van deze onderhandelingen volkomen goed keuren". Vervolgens kwam Churchiil te spreken over het jongste verlies van twee Britsche kruisers en een vlieg tuigmoederschip bij Ceylon, voor welk feit hij als reden opgaf, dat het volkomen onmogelijk is allen Britschen schepen, die zich op zee bevinden voortdurend bescherming door luchtstrijdkrachten te geven. Zeer veel oorlogsschepen bevinden zich dag aan dag op zee zonder der gelijke bescherming, verklaarde Churchiil, en indien men dit risico niet op zich wil nemen, dan is het niet mogelijk de enorme taak ten uitvoer te brengen, die voor de mar rine voortvloeit uit convooibescher- ming en zeeoorlog. Hij deelde mee, in een geheime zitting het Lagerhuis rapport te zullen uitbrengen over het huidige verloop van den oorlog. De gebeurtenissen bij Ceylon. Tijdens het verder verloop der de batten kwam Churchiil nog eens te spreken over de jongste militaire ge beurtenissen bij Ceylon. Hij gaf een bevestigend antwoord op de vraag van een afgevaardigde, of practisch alle Britsche vliegtuigen, die aan den tegenaanval der Britsche strijd krachten tegen de Japanners hadden deelgenomen „of neergeschoten of zwaar beschadigd of onbruikbaar ge maakt" waren. De Labour-afgevaardigde Ammon wees erop, dat de verklaring van de Britsche regeering over het verlies van de „Dorsetshire" en de „Corn wall" zich slechts weinig onder scheidde van andere verklaringen over andere ongelukken en dat zij daarom er niet toe zou bijdragen het vertrouwen te vergrooten, ech ter veeleer een bewijs vormde, dat men uit het voorgevallene nog niet had geleerd. „Er schijnt", zooals de afgevaardigde zeide, „in net geheel geen dekking' in de lucht te zijn ge weest". Churchiil antwoordde op de ze opmerking slechts, dat hij aan zijn verklaring niets had toe te voe gen. Geen debatten over Malakka en Singapore. Churchiil werd uitgenoodigd zich aceoord te verklaren met de ope ning der debatten over de omstan digheden, die vooraf gegaan zijn aan den val van Malakka en Singapore. De premier antwoordde echter, dat uit de openbaarmaking van de rapporten over militaire en andere conferenties, die op Malakka en Singapore vóór( de oorlogsverkla ring van Japan gehouden zijn, „groo te nadeelen" zouden ontstaan. „Een enorm aantal studies en debatten", zoo zeide Churchiil, „is aan deze be treurenswaardige gebeurtenissen voorafgegaan. Echter zijn studies en debatten alleen niet voldoende om zich voor te bereiden op den aanval van superieure strijdkrachten van, den vijand en de moeilijkheden, waarmede wij te kampen hadden, bestonden in het zoeken naar de noodzakelijke sterkte der troepen om aan de nieuwe aanvallen het hoofd te bieden, waaraan wij waren blootgesteld". Churchiil zeide, niet aceoord te kunnen gaan met de instelling van BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 13 April. Tijdens het afgeloopen weekeinde hebben Engelsche vliegtuigen zich verschei dene malen boven Nederlandsch grondgebied vertoond. Er werden talrijke brisant- en brandbommen uitgeworpen, die meerendeels zon der schade aan te richten in het open veld terechtkwamen. Op twee plaatsen in het Zuiden des lands werden eahter verscheidene woon huizen verwoest en andere woonhui zen deels ernstig, deels licht bescha digd. Onder de burgerbevolking val len acht dooden en een vrij groot aantal ernstig en lichtgewonden te betreuren. Tokio, 13 April. (Domei). Uit Ba tavia wordt de inhoud van een be kendmaking der Japansche militaire autoriteiten over de voorloopige re geling van het economisch leven op Java gemeld. Deze bekendmaking behelst de volgende maatregelen: a. Industrie, 1. Vernieling van waterbeddin gen, irrigatie werken, mijnbouw- en industrieinstallaties, pakhuizen, fa brieken en productieinstallaties is verboden. Hierop staan zware straf fen. 2. Alle ambtenaren en burgers moeten terugkeeren tot hun werk en hun zaken voortzetten. Personeel van export- en importfirma's fabrie ken, waaronder ook rijstpellerijen, plantages, expeditie- en pakhuis- maatschappijen moeten bij de be voegde legerinstanties opgave doen van hun voorraden van de volgende goederen en vergunning vragen om daarover te beschikken:; textielstof- fen, naaigaren, weefgarens, ijzerwa ren, cement, lucifers, phosphor, phosphorhoudende kunstmeststoffen, rijst, mais, kinabast, kinine, ricinus, verfstoffen, huiden, copra en palm olie. b. Financien. 1. Verbergen, vernietigen ert niet- aanmelden van deviezen, ongemunt goud en zilver, waardepapieren, za kelijke boekhouding en dergelijke handelingen, die de geldmarkt on gunstig beinvloeden, zijn verboden. 2. Het bankbedrijf staat voorloo- pig stil. Vertegenwoordigers van alle banken moeten zich persoonlijk bij de militaire autoriteiten melden om instructies in ontvangst te nemen. 3. Over terreinen, waardepapie ren, banksaldi enz. kan voorloopig slechts- met toestemming van de mi litaire autoriteiten worden beschikt. c. Muntwezen. 1. Als munten zijn in de bezette gebieden toegelaten de militaire gul- dei en de Ned.-Indische gulden. 2. Alle andere munten zijn ver boden met uitzondering van de Ja pansche munten van 10, 5 en 1 sen, die dezelfde waarde hebben als de overeenkomstige munten in Ned.- Indische centen. 3. Verboden zijn alle daden, die de circulatie van militaire guldens of gewone guldens belemmeren, het ontvangen en verrichten van beta lingen in andere munteenheid, ver- valsching, wijziging of vernietiging, mede het hamsteren of verbergen van Ned. Indische bankbiljetten "of munten benevens van biljetten in militaire guldens, voor zoover het gaat om bedragen boven de 100 gul den. d. Prijzen en loonen. 1. Prijzen, loonen, huren en pach ten mogen het peil van 1 Januari j.l. niet overschrijden. 2. Het achterhouden van goede ren met het doel de prijzen op te drijven is verboden. e. Buitenlandsche handel en de viezen. 1. Uitvoer, en invoer van goede ren is voorloopig verboden. een commissie van onderzoek naar de oorzaken, die tot de nederlagen op Singapore en Malakka hebben geleid. Hij verklaarde dienaangaan de: „Naar mijn meening, zouden al diegenen, die voor deze commissie gedaagd zouden worden, er ernstig door belast worden. Na de meest zorgvuldige overweging ben ik niet voornemens het voorstel tot het in stellen van een commissie van on derzoek ook maar in hei geringste aan te moedigen". DuiiscMand strijdt voor Europa. EXTRA BERICHT. Wederom groote scheepvaart- verliezen voor de Angel-Saksen.. Hoofdkwartier van den Füh rer, 14 April (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: Duitsche duikbooten en ge vechtsvliegtuigen hebben de vijandelijke ravitailteerings-' scheepvaart wederom zware slagen toegebracht. Op de noor delijke IJszee: hebben' duik booten een uit Moermansk uit- geloopen convooi aangevalten en twee Amerikaansche trans portschepen, tezarnpn 12.200' brt. waarvan één reeds door bom men van Duitsche vliegtuigen beschadigd was, in den grond geboord. Gevechtsvliegtuigen helbbetn van hetzelfde convooi een tankschip van 4.000 brt. in den grond geboord- en een groot koopvaardijschip zoo zwaar be schadigd dat.het verloren ge acht moet worden. Op den Atlantischen Oceaan hebben duikbooten twaalf vij andelijke koopvaarders met te zamen 104.000 brt. tot zinken gebracht. Bijna al deze schepen, waaronder zich zeven groote tank-booten bevonden, werden vlak onder de- Amerikaansche Oostkust getorpedeerd. De vij and' heeft hiermede wederom 15 koopvaarders met een inhoud van 120.200 brt. verloren. 2. Uitvoer en invoer van guldens, deviezen, ongemunt goud en zilver en waardepapieren is voorloopig verboden. 3. Verwerping van of beschikking over deviezen en transacties met in het buitenland woonachtige personen zijn voorloopig verboden. f. Transportwezen en andere open bare bedrijven. 1. Vernieling of beschadiging van schepen, spoorwegen, electrische lo comotieven, spoorwagens, autowegen, bruggen, havens,' electrische centra les, waterleidingen, gasfabrieken, telefoon- en lichtinstallaties, en an dere installaties die het verkeer te land, te water en in de lucht bene vens het berichtenverkeer dienen, is verboden. 2. Alle personeel werkzaam bij verkeer en berichtgeving, moet den arbeid terstond hervatten. 3. Vertegenwoordigers van maat schappijen op het gebied van verkeer en berichtgeving moeten zich per soonlijk bij de militaire "instanties melden en rapport indienen over hun onderneming. VERBINDING TUSSCHEN CEBU EN CORREGIDOR VERBROKEN. Stockholm, 13 April (D.N.B.) Het Amerikaansche ministerie van oor log heeft naar de Britsche berichten dienst meldt, medegedeeld, dat de verbinding tusschen het eiland Cebu en Corregidor sedert 48 uur verbro ken is, zoodat over den tegenwoor- digen toestand op Cebu niets be kend is. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft verder medegedeeld, dat, twee vrachtschepen van den transportdienst van het leger door vijandelijk optreden verloren zijn gegaan. Het zijn de „Liberty", die op 12 zeemijlen van Bali getorpedeerd is en het stoomschip „Meight" dat door vijandelijke bombardements vliegtuigen in de haven van Port Darwin tot zinken is gebracht. Wijziging' Britsche vlootcom- mando in het Verre Oosten. (D.N. B.) - Volgens Associated Press heeft de Britsche admiraliteit medege deeld. dat admiraal sir James So- merville in de plaats van sirGeof frey Layton benoemd is tot opper bevelhebber van de vloot in het Verre Oosten, GEVAARLIJKE ACTEURS. 's-Gravenhage, April. Een 16-jarige loopjongen, in dienst bij een wasscherij te 's-Gravenhage, werd dezer dagen door. een zijner kornuiten, den 18-jarigen arbeider H. N., overgehaald, een deel van het geld, dat hij voor zijn baas geïnd had, te besteden aan het koopen van gevulde koeken zonder bon. Onge veer de helft van het bedrag van 27.50, dat hij bij zich had, ging er aan. De loopjongen durfde niet meer naar zijn baas terug, maar zijn makker wist er wel raad op. Hij haalde een wiel van de bakfiets van den loopjongen en reed er toen met zijn eigen bakfiets eenige malen overheen. In de broek van den loopjongen werd een groote scheur gemaakt- Zijn fiets werd op de bak fiets van den behulpzamen makker ge laden en zoo kwamen zij bij den baas aan. Daar werd toen verteld, hoe de loop jongen was aangereden door een auto op den Rijswijkschen weg. De jongen was gevallen en bij, een bakker binnen gedragen. Hij had daarbij een scheur in zijn broek gekregen en daardoor had hij zijn portemonnaie verloren. De ensceneering van dit drama in zakformaat door de jeugdige acteurs bleek niet aannemelijk genoeg te zijn. De patroon van den loopjongen kreeg argwaan en bij navraag bij den door de jongens genoemden bakker bleek niets van deze gebeurtenis bekend te zijn. Hij heeft toen'aangifte gedaan bij de politie. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED! ZON 14) April onder: 20.34 15 Aprü op: 6.45 MAAN 14 April op: 6.49 onden: 19.22 15 April Nieuwe Maan, 's-Gravenhage, 13 April. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: Een aantal Nederlanders heeft zich verstout om een in den zo mer van 1940 verboden politieke partij van Amsterdam uit weer in het leven te roepen en een uitgebreide anti-Duitsche vlug- schriftenpropaganda te voeren. In een in Amsterdam voor het Deutsche Obergericht gevoerd proces hebben zich de oprichter en voorzitter dezer illegale partij, Hendricus Sneevliet, en zeven leidende functionarissen en medewerkers, de jood Abra ham Menist, Wilhelm Dolleman, Jan Schriefer, Jan Koeslag, Cor nells Hermanus Gerritsen, Jan. Edel en Rein Witteveen moeten verantwoorden. Ongeacht alle waarschuwingen hadden zij hun anti-Duitsch gewroet tot Februari 1942 voortgezet. Zij werden we gens overtreding van par. 1 van de sabota geverordenïn g als sabo teurs ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. Reeds in een. gedeelte van ons vorig nummer vermeld. De executie van een achttal Ne derlanders, die zich, ondanks de her haalde waarschuwingen, aan over treding van de Duitsche sabotage- verordening hebben schuldig ge maakt, bewijst eens te meer, dat de waarschuwing, welke wij dezer da gen gepubliceerd hebben, terdege in acht genomen dient te worden. Het is begrijpelijk, dat Duitsch. land niet kan en niet zal dulden dat in door zijn troepen bezet gebied dingen gebeuren, waardoor leven of goed van Duitsche militairen of staatsburgers in gevaar gebracht kgn worden. Een machtig apparaat voor opspo ring van dergelijke feiten staat den bezetter ten dienste en men heeft het volkomen aan eigen ondoordacht optreden te danken, als men <joor anti-Duitsche propaganda of aantas ting van leven en bezittingen van Duitsche militairen of burgers ge vangen genomen en gestraft wordt. De executies, die thans weer heb ben plaats gevonden, bewijzen welk leed men over zich zelf en zijn fami lieleden kan brengen, wanneer men 'op de herhaaldelijk gegeven waar schuwingen geen acht slaat. Gelukkig kan geconstateerd wor den, dat de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk er niet aan denkt tot volkomen doellooze sabotage tegenover den bezetter over te gaan. De smokkelarij in shag sterk afgenomen. - De smokkelarij in Bel gische shagtabak aan de grens is door de afkondiging van die distributie bepalingen van rookartikelen sterk afgenomen. De prijs der smokkel- shag, die eenig dagen geleden nog rond 60 per kg bedroeg, zijnde het twintigvoud van den baniderolle- prijs, is nu in enkele dagen tijd ge daald tot ongeveer de helft en nog minder. De smokkelaars wagen daar hun hachje niet voor. Het kwaad had intusschen zeer groote vormen aangenomen, want de Belgische shag, die veelal zoo slecht was, dat men haar niet kon rooken, was reeds over het heele and verspreid. De smokkelhandel was zeer leven dig, en al werden er dagelijks smok kelaars en sluikhandelaren gesnapt, men kon het kwaad nieit den kop indrukken, Distributie versnaperingen. In aansluiting op het in de bladen verschenen bericht betreffende distributie van versnaperingen kan nog worden" medegedeeld, dat zij, die een versnaperingenkaart wen- schen te ontvangen, bon P van de textielkaaxt, behalve bij bakker of kruidenier, uiteraard ook bij hun banketbakker kunnen inleveren. Concertgebouw-orkest te Wec- nen. (A.N.P.) - In het kader der be- zoekconeerten van buitenlandsche orkesten te Weenen, ter gelegenheid van de jubileumfeesten van het Weensche Philharmonische Orkest, gaf ook het Amsterdamsch Concert gebouw-orkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg een uitvoerig#.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1