KIJKEN is KOOPEN bu CLOECI STAD EN OMGEVING AGENDA. WERK EN WINST. N.S.D.A.P.-funcfionarissen bijeen." LAATSTE BERECHTEN Nederlandsch geld voor oudroest. TOONEEL. BOEKEN Amsierdamsche Beurs^ .ion/, scy, ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 APRIL 1942. Pagina 2. JUBILEUM. Donderdag hoopt de heer H. van Galen den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als kantoorbediende bij de Alkmaarsche ijzer- en metaalgieterij alhier. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. NED. VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. t>; Doel en werkwijze der luchtvaartclubs. Zooals bekend, bestaan hier in Alkmaar twee luchtvaartclubs, 'de Alkmaarsche Luchtvaart Club en de r.k. Alkmaarsche Luchtvaart Club met een onderafdeeling in Langen- dijk. Beide vereenigingen zijn thans ondergebracht in district II van de Ned. Vereeniging voor Luchtvaart. Het doel van deze vereeniging en haar clubs is, om te trachten de luchtvaart te propageeren en vooruit te brengen. Zoo worden er lezingen, filmavonden, tentoonstellingen e.d. georganiseerd. Verder krijgt men clublessen en op de z.g. bouwavon- den worden deze lessen behandeld, waarbij het nuttige met het aange name vereenigd wordt. Zoo gaat het ook in Alkmaar, waar de nog jonge vereenigingen echter veel meer bekendheid moeten krijgen Daar is thans een goede gelegen heid voor: Zondagmiddag a.s. wordt in huize Proot een lezing gehouden door den heer v. d. Giesen over zijn expeditie naar IJsland. Deze lezing, dié in andere plaatsen zeer groote belangstelling trok, zal ook hier on getwijfeld de aandacht trekken en er toe bijdragen, dat de luchtvaart clubs in Alkmaar meer populair worden. CORN. JONKER's KOORKLASSEN. Ook de tweede uitvoering, gister avond wederom^ voor een geheel ge vulde zaal in liet Gulden Vlies ge- geveh, is voor de heeren Jonker en Akkerman, de onvermoeide leiders van deze koorklassen, een groot succes geworden. De uitstekende kinderzang heeft ieder getroffen. Ook bleken verschillende kinderen zeer veel aanleg te hebben voor de- clameeren en acteeren. Zeer aardig was het duo in Mevrouwtje Spelen en het zangspelletje De zon is sla pen, met het meisje en de sterren, verwierf zoo'n daverend applaus, dat een herhaling niet kon uitblij ven. Het knapenkoor zong daarna zeer goede, nummers. Ook nu ont vingen de leiders bloemen, een hul de, die alleszins verdiend was. De frissche fleurige kinderschaar heeft de toeschouwers vele mooie oogen- blikken bezorgd, niet het minst in Dalcroze's Zangspel Sneeuwprinses- je, dat het'programma op zoo geluk kige wijze besloot. GESLAAGD. Op het 9 en 10 April j.l. te den Haag onder rijkstoezicht gehouden examen voor 'het diploma A gedi plomeerd schoenhersteller slaagde de heer C. H. op de Weegh alhier. ONDERWIJSVERNIEUWING. In het kader van de reeks instruc tieve lezingen over de nieuwe stroo mingen in het onderwijs, welke in den loop der laatste jaren door de afdeeling Alkmaar van het Neder- landsch Onderwijers Genootschap zijn georganiseerd, zal op Woensdag a.s. in de dancing van de Harmonie de heer J. van der Worp, directeur van de Rijkskweekschool, alhier ■spreken over: „Peadagogische heem kunde", waarna deh eer E. Kroeskop leeraar aan genoemde school, een in leiding zal houden over: ..De toe passing van streekgeschiedenis in de heemkunde". Niet alleen zijn in de onderwijs vakbladen over tiit onderwerp vele publicaties verschenen, maar ook van de zijde der inspecteurs van het 1, o. in de inspecties Alkmaar en den Helder zijn reeds pogingen in het werk gesteld, om de mogelijkheid SLUIT U AAN BIJ „TURNLUST". De gymnastiekvereniging Turn- lust maakt belangstellenden er op attent, dat de mogelijkheid bestaat, zich bij haar als lid te laten inschrij ven. Niet alleen oud-turners zijn welkom, maar allen, die hun lichaam willen ontwikkelen onder bevoegde leiding, kunnen bij Turnlust terecht. Men zie de advertentie in dit nummer. ERNSTIGE AANRIJDING TE BURGERVLOTBRUG. Kind gedood, man gewond. Gisteravond zjjn de heer N. Wiese, wonende te Petten, en het 7-jarig jongentje P. Nanne uit Bur gervlotbrug bij het oversteken van den rijksweg in laatstgenoemde plaats gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door den heer A. Nieuw- land te Bergen. Het jongentje' was bijna terstond dood, de heer Wiese werd licht gewond aan den schou der. Mevr. dr. van Slooten—Niessen, die onmiddellijk ter plaats was, ver leende heelkundige hulp. DIEVEN GEKNIPT. Nadat enkele dagen geleden een rijwiel was gestolen van een doch ter van de wed. B. te Schermer hom, kreeg de politie argwaan tegen een zekeren R., wonende in één der molens in die buurt. Bij een huis zoeking bij hem vond men inder daad de gestolen fiets, ontdaan van de banden. Na verhoor bekende hij de fiets te hebben gestolen. Hij werd in arrest gesteld en naar Alkmaar getransporteerd. Bij verdere onder vraging bleek hij een medeplichtige te hebben in den zoon van zekeren L. Samen hebben zij ook 6 schapen gestolen van den veehouder Appel man te Schermerhorn. Het vleesch werd door Amsterdammers tegen hooge prijzen weggehaald. De zoon van L. werd in het land van Appel man, waar hij werkte, gearresteerd en naar Allernaar overgebracht. NOORDSCHARWOUDE. Onderscheiding verleend. - Aan den heer K. Boot, directeur van de gymnastiekvereen. „Hercules", is Zondagavond door den heer van Rijswijk namens het N. G. V.-be- stuur tot onderscheidingsteeken voor het 25-jarig lidmaatschap overhan digd. Economische rechter. Torwe, boonen, erwten, enz. enz. I 500.— boete voor een landbouwer. De economische rechter had Maan dag niet minder dan 60 zaken te be handelen, waarvan het grootste deel het ongeoorloofd vervoeren van graan en boonen betrof. Natuurlijk waren de meeste van die zaken op zich zelf niet van zoo groot belang, maar als men eens al de kilo's tarwe of boonen bij elkaar telt, ,die in één- zitting „ter tafel" komen, dan blijkt ook hier steeds, dat vele kleintjes één groote maken en dat die vele kleintjes tenslotte de heele distribu tie van levensmiddelen leelijk in de war kunnen sturen. Er zijn dikwijls „slachtoffers", die dat niet kunnen begrijpen en die bij ach zejf denken: „och, die 10 kilo, die ik als een extraatje voor mijn gezin wilde gebruiken, is dat zoo erg?" Nee, dat is ook niet zoo erg maar x maal 10 kg is een heel, heel groote hoeveelheid, als men weet, dat die onbekende x een getal is, dat niet bij benadering vast te stellen is. Is het dan wonder, dat de officier in al deze kleine gevallen niet mild kan zijn, dat zijn eventueele mild heid zou kunnen uitdraaien op Ja, op" een soort van medewerking zijnerzijds, om het distributieappa- Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Heisses Blut (rom.) Alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Inspecteur Eyck in de val (avonturen). 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De jaren gingen voorbij (rom.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Comedianten (hist.-rom.) 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 14 April. 8 uur, 't Gulden Vlies, filmavond N. R. V. Woensdag 15 ApriL 7.45 uur, De Rustende Jager te Helloo, casuerie met lichtbeelden door pater Geurtjens over het leven In Nieuw- Guinea. 'Van uitgebreider toepassing; van het heemkunde-beginsel in de lagere school te onderzoeken. raat in de war te schoppen! Er moet ook in deze kleine gevallen met strerigheid worden opgetreden, en als het dan tenslotte werkelijk groote betreft, dan 300 kg boonen verdonkere maand. Zooals bijvoorbeeld de zaak van den landbouwer Dirk Meurs uit Opperdoes. Bij Meurs zouden boonen onder controle gedorschen worden, maar den dag vóór het dorschen liet deze landbouwer een partij boonen overbrengen naar een afgelegen schuur, die hem zelf niet eens toe behoorde- Daar werd door de opspo ringsambtenaren de partij boonen ontdekt en het gevolg was een pro ces-verbaal, Het bleek, dat de ver dachte op deze manier een 300 kg boonen aan de distributie had willen onttrekken, niet, omdat hij dit par tijtje wilde bewaren om zijn gezin, zijn familie, zijn arbeiders of ken nissen een extraatje te bezorgen, maar uitsluitend om deze boonen in den zwarten handel te brengen. Be grijpelijk was de officier, mt, de Brueys Tack, zeer verontwaardigd over deze handeling, die hij een be stelen van de gemeenschap noemde en waarvan het doel was, om woe kerwinsten te maken. Meurs hoort niet op een landbouwbedrijf thuis (verdachte interrumpeerde: Dat zou niet best zijn voqr Opperdoes! en daarom ook al vond de officier hie% een gevangenisstraf op zijn plaats. Spr. eischte drie maanden gevangenisstraf, maar mr. Krabbe, die opk overtuigd was, dat hier kwade trouw in 't spel was, veroor deelde Meurs tot 500 gulden boete, subs. 50 dagen hechtenis. Niet gooien: machine-onder- deelen! J. Kuipers uit Wieringen had het vorig jaar op zijn eigen tuin boonen geteeld en daarvan een deel on geveer 40 kg bestemd voor zijn familie. Deze partij had h(j in een kist gedaan, en „om diefstal te voor komen" (zoo beweerde de verdach te) had hij op de kist geschreven: Niet gooien: machine-onderdeelen. Jammer voor hem, dat noch de offi cier, noch de economische rechter hem geloofde en dat beiden meen den, dat het' opschrift bedoeld was, om de ambtenren te misleiden Eisch en vonnis waren dan ook eenslui dend: 100 boete of 20 dagen hech tenis. Ring gestolen. - Een bewoner van het Westeinde te A'dam kreeg een dezer dagen bzoek van een neef. Toen deze weer vertrokken was, werd een gouden Ting met briljan ten, ter waarde van ,f 6000, vermist. De politie werd erin gemoeid en de neef bleek de dief te zijn. Vrijwilligers Ned. Ambulance. - Bij de Ned. Ambulance, die bereids is vertrokken, kunnen ter aanvul ling nog een dertigtal medewerkers geplaatst worden. Candidaten, die niet ouder mogen zij dan 40 jaar, moeten zich ten spoedigste schrif telijk melden bij de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. De heer Plekker spreekt in Bergen. Op uitnoodiging van de N.S.B. te Bergen besprak gisteravond in het Oranje-Hotel de heer Plekker, bur gemeester van Haarlem, het onder werp „Werk en Winst". De vergadering werd geleid door den groepsleider, den heer Bok, die op plechtige wijze de aan het Oost front gevallen 21-jarigen kameraad Boon uit den Bergermeer herdaciü die in den strijd tegen het bolsje wisme en het wereldkapftaal van Engeland en Amerika voor zijn idea len en de vrijmaking van Nederland en het Nederlandsche volk was ge vallen. Dit herdenkingswoord werd staande door de aanwezigen aange hoord. Rede van den heer Plekker Spr. ving zijn betoog aan met er aan te herinneren hoe het in het verleden gesteld was. In den achter' ons liggenden demo-liberalen staat, aldus spr., gold als het alleen zalig makende: „God voor ons en ik voor mij zelf". Ieder trachtte zooveel mogelijk naar zich toe te hal,en en vaak ging dit ten koste van anderen. In den be ginne heeft dit liberalisme goede re sultaten afgeworpen, maar langza merhand ontaardde dit en kregen wij de periodieke crisis. Golven van laag- en hoogconjunctuur volgden elkander op. Spr. herinnerde aan de groote krach van September 1929 en de gevolgen daarvan: „de groote werkloosheid en de degeneratie van ons volk by hoog en laag". Tot zijn leedwezen constateerde spreker, dat het na den oorlog niet zoo veel beter is geworden. Om ons bloeit de zwarte handel. Spr. vraagt zich af of het Nederlandsche volK het nooit leert. De zwarte handel gaat men als sport beschouwen en hij is toch diep misdadig. Spr. kent in het groot den zwarten handel in 30.000 dekens en 17.000 liter jenever. In Nederland is nog een en ander'op te ruimen. Zwendel noemde spr. de in ons land voor de buitenlandsche joden gehouden collecte, die 1 millioen op bracht, terwijl aan Mussert het hou den van-een collecte voor de mis deelde Nederlanders werd gewei gerd onder het mom, dat daarvoor al zooveel gedaan werd. Uitvoerig stond spr. stil bij een misstand dien hij in Haarlem had ge vonden waar een leeraar in de licha melijke opvoeding aan een gymna sium en aan een H.B.S. was be noemd, aan iedere inrichting op een salaris van 4000, een misstand die 23 jaar had geduurd en voor welker bekendmaking hij geen' plaatsing in de pers kon krijgen. Bedrog noemde spr. de gemaakte propaganda voor den gaven gulden, toen men Colijn roemde toen de gulden viel, omdat hij die op het juiste moment had laten vallen, ter wijl men de N.S.B. over het devalua tie-pamflet aanviel, hoewel dit van A tot Z waar was. Scherp hekelde hij de voedsel- vernietiging op groote schaal, als zijn oordeel uitsprekende, dat het Nederlandsche volk wat nu gebeurt, daaraan heeft verdiend. De bom barstte dan ook verkeerd en de oorlog volgde over ons land. Wij, aldus spr., hebben het in die da gen in den Krententuin niet prettig gehad, maar op'den morgen van de capitulatie draaide men bij, wat spr. een bitteren smaak bracht. Wij, de nationaal-socialisten, „de landverra ders", aldus spr., zijn weer gaan werken voor ons volk. Wij willen zoo graag Nederlanders blijven en hopelijk zal het ook zoo worden, al heeft het Nederlandsche volk het er op aangelegd de pap te verzouten en het den Duitschers onmogelijk ge maakt vriendschappelijk tegenover ons te staan. Steeds denkt spr., die 25 jaar in Indië is geweest, aan Indië en God -eve dat alles terecht komt» waarop spr. hoop heeft. Wat de Neder landsche regeering met Indië heeft uitgehaald is echter een Gód ge klaagd schandaal. De NSB azl echter het kleine paaltje zijn waaraan het Nederlandsche volk zich weer om hoog kan werken. De groote revolu tie zal door niets tegen t& houden zijn. Wij zullen krijgen een nieuw Europa en een nieuw Nederland, dat zich opnieuw zal moeten oriëntee- ren. Dit zal, God zij dank, mogelijk zijn. De krachten in ons volk zijn nog altijd goed, zijn alleen ziek ge weest. De mogelijkheden voor ons volk zijn ongelimiteerd, wanneer ieder maar weet, dat kwaad kwaad en goed goed is. De meest grootsche dingen zijn voor dit volk bereikbaar. Wanneer dit komen zal weet spreker niet. maar dit komt met onafwendbare zekerheid. Er komt een tijd waarin er in Europa gebrek zal zijn aan men- schen. Door den wederopbouw van Europa krijgt Nederland een onge looflijke kans., Dan zal er werk en winst zijn voor den boer, den boe renarbeider, voor onze visschers, voor onze handenarbeiders, voor on ze ambachtslieden, voor onze schip pers, voor onze scheepsbouwers, voor onze industrieelen, onze kunstenaars, onze ambtenaren, kantoorbedienden en onze kooplieden. Dan zal er werk en winst zijn voor het geheele Ne derlandsche volk. Spr. wekte de nationaal-socialis ten op door het goede voorbeeld voor de samenbinding van ons volk te werken, geen vijanden maar vrienden te maken en in de Winter hulp den nood te helpen lenigen, op dat ons volk tot het begrip zal ko men, dat men de N.S.B.-ers verkeerd heeft beoordeeld. (Applaus.) Na de pauze werden vragen beant woord, terwijl de bijeenkomst door een strijkje werd opgeluisterd en met het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus werd besloten. Rijkscommissaris sprak, 's-Gravent.age, 13 April. Gisteren heeft het korps functionarissen van het het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland een bijeenkomst gehouden om rekenschap af te leggen van zijn arbeid en tevens van den Rijkscommissaris de richtlijnen te hooren voor zijn werk in de toekomst. Als eerste sprak de leider van het Arbeitsbereich, HauptdienstL Schmidt, die herinnerde aan de woorden van den Rijkscommissaris op de stichtingsver gadering van het Arbeitsbereich te Utrecht, dat Duitsche partijgenooten in de Nederlanden een voorbeeld moesten zijn van het nationaal-socialisme der Germaansche levensruimte. Deze woor- de.i zullen ook in de toekomst richt snoer blijven. Vervolgens gaf spr. een overzicht van alles, wat door de partij en haar onder- afdeeeling in het afgeloopen jaar tot stand is gebracht, spec. t.a,v. de metaal wol- en bont-inlevering. Voorts legde spr. den nadruk op de kameraadschap tusschen de Duitsche en de Nederland sche nat.-soc. Vervolgens verleende hij de verschil lende rangteekenen aan de politieke leiders, waarbij de Rijkscommissaris van de gelegenheid gebruik maakte, ieder van hen met een handdruk te danken. Hierna nam Rijkscommissaris Seyss- Inquart het woord. Hij gaf een over zicht van de geestelijke stroomingen van onzen tijd en wees hierbij op de groote.moeilijkheden, welke het Ar beitsbereich der N.S.D.A.P. in Neder land heeft op te lossen. Niet alleen moet de achterstand worden ingehaald, welke is ontstaan door de moeilijkheden, welke de vroegere Nederlandsche regeering aan de buitenlandsche organisatie der Duitschers in Nederland in den weg heeft gelegd, doch ook moet het tempo van het steeds krachtiger leven der Duitsche natie worden bijgehouden. Spr. dankte allen die hun werkkracht hieraan gegeven hebben en sprak de verwachting uit, ook in de toekomst op alle partijgenooten te kunnen rekenen. In groote trekken schetste spr. de po litieke stroomingen, welke thans door de wereld gaan, teneinde het politieke leiderskorps de richtlijnen te toonen, volgens welke het moet handelen. Be ginnend met het geestelijke leven der Nederlanden, toonde hij de krachten, welke vroeger in dit land de ontwikke ling hebben geleid en die ook thans nog aan het werk zijn. Deze krachten heb ben één ding gemeen en wel, dat zij de bloedsgebondenheid van het volle loochenen. Voor een deel, waren deze krachten van internationalen aard, zooals libe ralisme, Jodendom, vrijmetselarij en Marxisme. Het is het noodlot geweest van het Duitsche volk, dat het in den werel ioorlog het werken van deze machten niet heeft gezien. De Führer heeft ons getoond waarom het ging en het Duitsche volk weet thans dat het om zijn bestaan strijdt tegen deze inter nationale krachten. Nu door het uitbre, ken van den strijd in het Oosten de vraag om het bestaan van Europa is ge rezen, moet ook het Nederlandsche volk een strijdvaardige houding aannemen, wanneer het tenminste niet wil, dat zijn rol uitgespeeld is. Daartoe moeten de volksche krachten in den Nederland- sohen man tot nieuw leven gebracht worden, omdat hij anders niet tn staat is, de taak te vervullen waarvoor hij is gesteld. Nader ingaande op de taak, voor welke de N. S. B., nadat zij verklaard is tot de eenige partij, waarin de poli tieke wilsvorming tot uiting kan komen, is gestel'd, wees de Rijkscommissaris op de gemeenschappelijke idee, welke ver plicht tot samengaan. De weg in de Germaansche gemeenschappelijke le vensruimte, welke door den Führer ten doel is gesteld, maakt het noodzakelijk, dat le Germaansche volken en dus ook het Nederlandsche volk, zich hun ge meenschappelijk lot bewust worden. Dit is niet te bereiken" door commandeeren, doch alleen door overtuigen. Spr. hecht zeer veel waarde aan de opvoedende taak van de N. S. B. en hij waar schuwde ervoor, alles van staatsstand- punt te bezien. Zooals de Nederlander zijn Nederlandsche belangen achter moet stellen, zoo moet de Duitscher leeren, in de Germaansche levensruimte te schrijden. „Wij mogen geen Duitsche imperialisten zijn en de Nederlanders mogen geen Nederlandsche separisten zijn", aldus zeide de Rijkscommissaris. Spr. besloot zijn rede met een over zicht van den militairen toestand, waar- bi' hij hulde bracht aan de militaire prestaties in den winterveldtocht, welke een schitterende getuigenis vormen voor het militaire genie van den Führer en de dapperheid van den Duitschen sol daat. pe bijeenkomst werd door Kreis- inspektor dr. Schuon gesloten met een groet aan den Führer. Utrechtsche wethouders gaan heen. - Naar wij vernemen, is dezer dagen beslist op het door de wet houders van de gemeente' Utrecht reeds eenige maanden geléden inge diende verzoek om ontslag en is hun thans dit ontslag verleend. Ontslag burgemeester van Naar- den. - In de Staatscourant is opgeno men een besluit van den commis saris-generaal voor bestuur en justi tie van 4 April 1942, waarbij aan J. E. Boddens Hosang ontslag is ver leend als burgemeester der gemeente Naarden. REDERIJKERSTOONEEL. Nogmaals de inzendings- termijn. s-Gravenhage, 14 ApriL Het de partement van van volksvoorlich ting en kunsten, afdeeling theater en dans, deelt mede:- Er wordt nogmaals de aandacht van besturen van rederijkers(dilet- tanten)-vereenigingen op gevestigd, dat de tekst van op te voeren too- neelstukken, revues, cabaretschetsen e.d. minstens acht weken voor den datum van opvoering bij de gemeen telijke autoriteiten (burgemeester of politie der betreffende gemeente) moet worden ingediend. Bij niet-in- achtneming van dezen termijn kan niet tot keuring van den voorgelegden 'tekst worden overgegaan. Tevens wordt men verzocht den tekst in tweevoud in te sturen. Voorts wordt belanghebbenden er nogmaals op gewezen zich niet persoonlijk (hetzij schriftelijk, hetzij telefonisch) met het departement in verbinding te stellen, daar dit in geen geval bespoediging der behan deling tot gevolg zal hebben. Alle inlichtingen kunnen worden inge wonnen bij de plaatselijke autori teiten. SCHERMERHORN (Maart) Geboren: Aukje Feitje d. van J. V. d. Molen en A. de Boer. Arieana d. van N. van Leijen en H. Muijs. Getrouwd: P. J. Rus en J. Kramer. Overleden: Pieter Keuris, 74 jaar, echtgen. van J. Raven. Uit Melbourne is gemeld, dat de Luitenant-Gouverneur-Generaal van Mook, in overleg met de Nederland sche emigrantenregeering in Londen een aantal oude kruisers en torpedo booten van de Ver. Staten zou koo- pen om deze met Nederlandsche zeelieden te bemannen, die evenwel onder Amerikaansch commando zou den staan. Deze schepen zouden betaald wor den met gebruik van de negentig millioen dollars, die ten behoeve van de Ned. emigrantenregeering in Amerika geblokkeerd zijn. Zoo zal dus het kostbare in Amerika belegde geld besteed moeten worden aan vlootmateriaal, dat men oudroest kan noemen en dat Amerika wel kwijt wil, omdat het zijn eigen mannen er niet op zal wagen. De Ver. Staten spuien zob den rom mel dien zij zelf niet kunnen gebrui ken en zetten oud ijzer om in het goud, dat het meest begeerenswaar- dige is, dat een Amerikaan zich kan voorstellen. Onder Amerikaansch commando zullen daarna de Nederlandsche zeelieden op deze schepen een vijand tegemoet gaan, die afdoende bewezen heeft, dat het modernste vlootmateriaal van Engeland en Amerika tegen Japansehe bommen en torpedo's geen schijn van een kans heeft. Eerst zal het geld en daarna zullen de schepen met de bemanningen verdwijnen. Het is meer dan treurig ten op zichte van de gestrande Nederland sche zeelieden in den vreemde, die tot varen geprest worden omdat een weigering als een daad van sabotage beschouwd en gestraft wordt. Hier teekent zich een politiek van waanzin af, waarvan onze zeelieden in den vreemde onverbiddelijk de dupe zullen worden. „HET PAARD VAN TROJE". Uitvoering van „De Maskerspelers". Henk Bakker, auteur van vele blijspelen, heeft er óók een met bovengenoemden klassieken titel ge schreven. Ook de inhoud is klassiek, zij het op andere wijze: het is het bekende thema van de twee gelie ven, die elkaar niet kunnen krij gen, maar^ tenslotte, ondanks de tegenwerking van een puriteinschen vader, hun doel tóch bereiken, zij het langs duizend omwegen. De uit werking van dit gegeven is in ver schillende opzichten verdienstelijk, al is een al te critische geest in der gelijke gevallen nooit aan te be velen. Van beslissend belang is het hier of de vrouw of man op de planken in staat is de tekortkomingen van den auteur aan te vullen, de onwaar schijnlijkheden eenigszins aanneme lijk te maken en de amusante mo menten het volle pond te geven. En, dit kan direct gezegd worden, dat is hiér inderdaad in voldoende mate het geval geweest. De Maskerspelers hebben daardoor een vertolking gege ven, die bij de toeschouwers zeer in den smaak viel. Alle rollen waren acceptabel, enkele zelfs heel goed, speciaal de vier of vijf voornaamste figuren in het stuk. Namen? We noemen Ko Olden burg als Marcus Moll, den conserva tieven vader en Wies Meyervan Geemen als zijn vrouw; To Olden burg v. Geemen, die als schrijfster een goed figuur sloeg en Greet BeeldmanRensink en Gerard Meyer, die met vereende krachten alle bezwaren uit den weg ruimen tot aan het gelukkig slot. Geen enkele der overige rollen viel uit den toon. „De Maskerspelers" hebben een ge slaagde opvoering gegeven, waarvan het applaus trouwens eveneens ge tuigde. B. Daalder. EEN BROCHURE VAN JHR. DE GEER. Bij D. van Sijn en Zonen te Rot terdam is een brochure van Jhr. de Geer verschenen, getiteld: De syn these in den oorlog. In een woord vooraf zegt de oud minister-president, dat hij in Mei 1940 het land niet zou hebben ver laten als hij geen minister was ge weest. Politieke beteekenis had z(jh terugkeer als ambteloos burger niet. Een concreet verweer daarover was onmogelijk, reeds wegens de beperking door den oorlogstoestand opgelegd, maar de schrijver hoopt, dat eerlang de*tijd voor hoor en we derhoor weer ial aanbreken. Op 3 Sept. 1940 trad hij af als minister, op 5 Nov. 1940 is hij naar Portugal ge vlogen en kwam begin Febr. via Barcelona en Berlijn naar den Haag. Oud-minister de Geer wijst er ver volgens op, dat deze oorlog om vangrijker is dan ooit te voren en nog jaren kan duren, zoodat vriend en vijand te gronde gagn. Daarom is het tijd tot bezinning te komen en overleg is mogelijk mits het oog gericht wordt op het geen na den oorlog zal zijn ontstaan. Na den huidgen oorlog zullen de volkeren in grooter verband leven dan tot .dusver. De toestand van vol strekte souvereiniteit van een onbe paald aantal naast en los van elkaar levende staten zal zich niet handha ven. De voornaamste tegenvoeters in dezen oorlog zijn het hierover eens. Het neutraliteitsbegrip in zijn ouden v-.rm heeft geen toekomst meer. Een lichtpunt is dat beide strijdende groepen op een 2eer voor naam punt in gelijke richting den ken en het vormt de synthese onder de bestaande tegenstellingen. De re de van Hitier op 19 Juli 1940 was N.V. PRODENTA - AMERSFOORT P 137, Opg. Amsterdamsche Bank N.V. J Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 14 April 1942 STAATSLEENINGEN. Vor.k. 3y, Nederland 1941 99 4 Nederland 1941 100% 4 Nederland 1940 II10U?/' 3—3V, Nederl. 1938 96'/,' 3 Ned.-lndië 1937 88'/, BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank »151*/« Handel Mij. Cert v. ƒ2.50 ,132 Koloniale Bank 1383/, Ned. Ind. Handelsbank 93'/, IND. OND. BINNENL. Aig. Kunstzijde Unie 157'/. Calvé Delft Cert. ,122 Nederl. Ford .325 Lever Bros1691/, PhiL Gloeil. Gem. Bezit 289'/, CULTUUR MAATSCH. H. V. A276 Java Cultuur 164 Ned. Ind. Suiker Unie 168'/, Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN, Deli Spoor Ind. Spoor 85 ,292 .182 .144 HU/, 129 1821/, 175 150 180 1581/, 64 47 lu. 40 100'/8 i 008/g 96%, 88»/, 152 132 138'/, 93 157'/, 122V, 325 173 289 282 164 168 299'/, 185 145 100 149 129 185 178 150 178 158 64 47 V, Hypotheekbank Noord-Hollandsch Grondcrediet N.V. Alkmaar. 3' 2 PANDBRIEVEN a 99', 2 PUBLICATIES GROOTE VOORJAARSVEEMARKT. De directeur van het marktwezen te Alkmaar brengt belanghebben den hierbij ter algemeene kennis, dat de bespreking van vakken voor de groote voorjaarsveemarkt - die hier ter stede wo.dt gehouden op Woensdag 22 April 1942, dient te ge schieden: a. mondeling, in een lokaal van het waaggebouv aan het Waag- plein, op Zaterdag 18 April 1942, van des voormiddag 9 tot 10 uur. b. schriftelijk, doch alléén indien het verschuldigde bedrag a 1 per vak vóór Dinsdag 21 April a.s. per postwissel wordt ovér- gemaakt aan het adres:- Direc teur van het marktwezen - gemeente-slachthuis Alk maar. De Directeur van het Marktwezen, VOORTHUIJSEN. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaah Plaatsverv. hoofdred. D. A, Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen, Stad en Pro v.: G. H. W. teï Hoeven, Alkmaar. reeds het geschikte moment om tot samenspreking te komen. De vrede zoo zegt de schrijver tenslotte is altijd gediend als kleinere eenheden in grooter ver band kwamen te leven. Wanneer door dezen oorlog die eenheden zich vormen dan zal binnen die eenheden de vrede verzekerd zijn. Men kan dan niet de volstrekte souvereiniteit der afzonderlijke staten handhaven maar men bedenke daarbij om wel ke' hoogst ernstige dingen het gaat. Wij moeten bij dezen oorlog niet eerst de schuldvraag uitzoeken eer wij aan andere dingen denken. Jhr. de Geer beëindigt de brochu re met een herinnering aan het Kerstfeest in Portugal in 1940, toen menschen van verschillende nationa liteit hetzelfde lied zongen en ook tegenover elkaar in het geweer stonden.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2