DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. EEN NIEUWE FRANSCHE REGEERING. De karakteristiek van Churchill. Doodstraf geëischt tegen officier, die de schoten loste. :entrameisje I. - D.C. - D.D. Vele plaatsen veroverd in centralen sector van het Oostfront. Verdaging van het proces van Riom. De moord op overste Mussert Zitting Vredegereehtshof. Vijandelijke colonnes in Cyrenaica teruggeworpen. I n. schoeisel: 1 p. en heerenpantof- rt. 41 f 2.50 en 1 'arte damessch. rp. smalle voet 5. elaan 11, Bergen. n. leeren laarzen I. Holleweg G 58, o. in goeden staat 16 els Axminster kl. en een z.g.a.n. lette divankleed gr. Zeven liuizerlaan Heiloo. «wagen m. bedje, m. bedje en 2 ent» Stationstraat 53. ïakijker met io\j~ 2e Tuindwarssta». a 6 uur). i Philipsradlotw.- Lindenlaan 67. a- en neerenrijw» ede een Winger,. ;rstraat 12. erwagen in goeden Achterom 6. radio pracht toe- Dokterslaan I 113, o. (Na 7 uur). «stofzuiger 220V, onpathefoonkast Marxstraat 7. br. h. schoenen gr. Jevraagd: colbert- urn m. 50. Tweeda Istraat 19. 5-p. honlenledikant ieden staat. Te be- ;n Koningsweg 49. naaimach., 2 pers. ant m, spiraal, 2 waschtafels met en, Erresradio 125v ukg. Br. letter O bur. van dit blad. -haard met for- e 60x40cm. Gevr.t fornuis. Brieven R 326 b. v/d bl. w ribfluweelen imantel maat 38 3. Br. letter p 325 van dit blad. it pitriet hekl. met bedje 2Q, a grasmach. 17.50, t. gasgeyser 70, J R gasstel met en tafeltje 15. Br. M 322 bur. v/d bl. 1 onderhouden kin agen grijs-beige >1 1932 en zinken, «badkuip. Burge ter Palingstr. 15. I met 2 aqariums, r. zuurstofpomp. wpoortslaan 36. prima inzinkbare nach. merk Vesta. erweg 20. (Tus- 67 uur). a coupeurschaar. lijk 313. stel met coupes. £kade 44. goede regenjas v. }T persoon 1819 30. 's Morgens svr.: Kuijper, Wil- instraat 16. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 87. üeze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: f 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. f 1.40, elke 3 Vi m.M. meer 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.: C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Woensdag 15 April 1942 Duitseh legerbericht. Hoofdkwartier van den Füiirer, 14 ApriL (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj en in het Donetzgebied vonden behalve plaatselijke aanvallen van vrij zwak ke vijandelijke strijdkrachten geen belangrijke gevechtshandelingen plaats. Duitsche gevechtsvliegtuigen be schadigden in een haven aan de kust van de Kaukasus een groot bolsje wistisch tankschip door bomtreffers. In den centralen sector van het Oostelijke front werd bij succesvolle eigen aanvalsoperaties een vrij groot aantal plaatsen veroverd. Hier en daar werden vrij sterke, door pant serwagens ondersteunde aanvallen van den vijand afgeslagen. In den noordelijken sector van het front werd een gevechtsgroep van den vijand ingesloten en vernietigd. In den tijd van 9 tot 13 April werden aan het Oostelijke front 175 vijande lijke pantserwagens kapotgeschoten. Zooals reeds in een extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche duik- booten in de Noordelijke IJszee een uit Moermansk uitgeloopen convooi aangevallen en twee Amerikaansche transportschepen met een geïamen- lij ken inhoud van 12.200 brt. tot zin ken gebracht, waarvan er een reeds door bommen van Duitsche vliegtui gen was beschadigd. Gevechtsvlieg tuigen hebben van hetzelfde convooi een tankschip van 4.000 brt. in den grond geboord en een groot koop vaardijschip zoo zwaar beschadigd, dat het verloren geacht moet wor den. Op dep Atlantischen Oceaan heb ben duikbooten twaalf vijandelijke koopvaarders met tezamen 104.000 brt. tot zinken gebracht. Bijna al deze schepen, waaronder zich zeven groote tankbooten bevon den, werden vlak onder de Ameri kaansche Oostkust getorpedeerd. In Noord-Afrika werden aanvallen van sterke Britsche gevechtsgroe pen afgeslagen. Bij de achtervolging werden den vijand zware verliezen toegebracht. Zeven pantserwagens en ander oorlogstuig werden vernietigd of buitgemaakt. In de Marmarische woestijn werden Britsche autocolon nes en een vliegtuig gebombardeerd. De aanvallen op militaire installa tie^ op het eiland Malta werden over dag en des nachts voortgezet. Lichte gevechtsvliegtuigen vielen overdag havenwerken en ravitaillee- rmgsinstallaties aan de Engelsche zuidkust succesvol met bommen aan en vernielden een fabrieksgebouw. In den afgeloopen nacht hebben formaties zware Duitsche gevechts vliegtuigen een voor de ravitaillee ring belangrijke haven aan de mon ding van de Humber met goede uit werking gebombardeerd. Een gering aantal Britsche bom menwerpers trachtte in den nacht van 13 op 14 April het noordwest- Duitsche kustgebied aan te vallen. Een vijandelijk vliegtuig werd neer geschoten. Bij de successen op den Atlanti schen Oceaan hebben de duikbooten van den luitenant-ter-zee 1ste klasse, Hardegen en van den luitenant-ter zee 2de klasse, Lassen, zich bijzonder onderscheiden. De bemanning van een Duitseh vliegtuig, bestaande uit den Ober- feldwebel Nitsch, Feldwebel Schae- fer, Feldwebel Richter en Obergefrei- ter Hartmann heeft ongeacht zeer krachtig vuur van het vijandelijke luchtdoelgeschut en jagers een be langrijke opdracht over het Suez- kanaal met groot elan uitgevoerd. zeilboot roodko- üenageld in prima 450. Lyceum- t 46. schuurtje, dubbele len in goeden staat '4- Clarissenbuurt 3. Pierre Laval zal de leider zijn. Berlijn, 14 April. (A.N.P.) Te Ber lijn is een bericht uit Vicliy binnen gekomen, volgens hetwelk maar schalk Petain, admiraal Darlan en Pierre Laval besloten hebben, een nieuwe Fransche regeering te vor men. In de Wilheknstrasse neemt men kennis van dit bericht, ziet echter voorloopig ervan af, ten aanzien hiervan een standpunt te bepalen. Bekendmaking van Fransche zijde. Vichy, 14 April. (D.N.B.) De Fran sche berichtendienst heeft heden middag het volgende bekend ge- jnaakf: Sinds zijn vorige onderhoud met maarschalk Petain heeft Pierre Laval herhaaldelijk besprekingen gevoerd met admiraal Darlan. Heden heeft een conferentie plaats gehad tussehen maarschalk Petain, admiraal Darlan en Pierre Laval. Zij hebben besloten, een op nieuw® grondslagen berustende regeering te vormen. Donderdag zullen maar schalk Petain, admiraal Darlan en Pierre Laval wederom een bijeen komst hebben. De Brinon over de regeerings- hervorming. Parijs, 14 ApriL (D.N.B.) Ambas sadeur de Brinon heeft na zijn terug keer uit Vichy vanmiddag aan de pers een uiteenzetting gegeven over do regeeringsvorming in Frankrijk. Hij deelde mede, dat Pierre Laval leider van de Fransche regeering zal zijn. Admiraal Darlan zal leider der militaire strijdkrachten (leger, ma rine en luchtmacht) zijn, doch geen minister. Hij kan echter den mi nisterraad steeds bijwonen. Admi raal Darlan blijft overigens opvol ger van het staatshoofd, maarschalk Petain. In de toekomst zal er geen ministerie van oorlog meer zijn. Ten aanzien van de nieuwe ministers is nog niets beslist. Pierer Laval zal de nieuwe ministers voordragen aan het staatshoofd. De zetel der Fran sche regeering zal te Vichy geves tigd blijven. Maarschalk Petain is met de gevonden oplossing zeer te vreden geweest, terwijl de atmos feer te Vichy optimistisch is. De verdeeling van functies. Vichy, 14 April. (D.N.B.) In ver band met het heden gepubliceerde officieele communiqué over het on-, derhoud tussehen Pétain, Laval en Darlan zoowel als uitvloeisel van de besprekingen, die Laval voordien met de Fransche staatslieden heeft gevoerd, meent men in gewoonlijk goed ingelichte kringen alhier de conclusie te kunnen trekken, dat Laval tot regeeringschef met bijzon dere volmachten zal worden be noemd. Hij zal waarschijnlijk met het vormen van een nieuw kabinet worden belast. Staatshoofd blijft maarschalk Pé tain, die in deze kwaliteit het voor zitterschap van den ministerraad zal bekleeden. Admiraal Darlan zal, zoo vermoedt men, tot hoofd van de landsverdediging en tot opperbevel hebber der drie weermachtsonder- deelen worden benoemd. Iedere veronderstelling aangaande de toekomstige samenstelling der re- geering moet thans nog als voorbarig Worden beschouwd. Een rede van Doiïot. Rijssel, 14 April. (Belgapress)./ Te Ryssel is in de zaal van het conser vatorium een groote politieke'verga dering gehouden, waarop Jacques Dcriot, leider der Fransche volks partij, het woord heeft gevoerd. Doriot verklaarde o.a. 't volgende: „Wij bevinden ons thans op een punt, dat een grondig gewetens onderzoek noodzakelijk maakt. Ons land kan nog gered worden, doch het is hoog tijd dat het zijn houding be paalt en een keuze doet. Indien Frankrijk niet aan de Euro- peesche samenwerking deelneemt, zal het opgeofferd worden, niet door den slechten wil der anderen, doch tengevolge van zijn eigen onbegrip. Wij hebben ons thans in een onzin- nigen oorlog gestort, 'n oorlog waarin wij door de leiders gedreven werden zonder dat zij ons hierop hadden voorbereid. Sprekend over het proces van Riom en over het ontbonden parlement, dat men thans bezig is te reorgani- seeren, riep Doriot uit „heeft de ne derlaag ons dan werkelijk, niets ge leerd?" Zijn rede voortzettend, preciseerde de spreker: „Wij zijn het, die ons voortdurend aan de samenwerking onttrokken, omdat wij de houding der Duitschers te dien opzichte niet begrijpen". „Alle besHssende gele genheden tot een Fransch—Duitsche verzoening laten wij stuk voor stuk voorbijgaan". Frankrijk moet een re geering hebben, die vertrouwen schenkt aan Europa". Doriot vervolgde: Wanneer moet men kiezen? Nu, indien gij wacht tot het lente-offensief in het Oosten be gonnen zal zijn, zal het te laat zijn om den Europeeschen trein te nemen Indien gij wacht tot Japan; doode- lijke slagen heeft toegebracht aan het Britsche Imperium, zal het te laat zijn om nog te hopen deel te kunnen nemen aan de onderhandelingen in- zakè de regeling van den oorlog. Wanneer de wedrennen gedaan zijn, kan men niet meer wedden. Dat dient vooraf te gebeuren, wacht niet tot het paard is aangekomen om dit te doen. Veronderstelt, dat Engeland, sterk verzwakt in het Verre Oosten, een compromis vraagt. Op wiens kosten? Nogmaals op de Uwe. Ik ben misschien een der mannen van dit land die zich op politiek»ge bied het minst vergist hééft. De toe stand is ernstig. Ik zou niet graag aan het hoofd staan van een ver schrompeld Frankrijk. Ik heb U plechtig gewaarschuwd. Het is geen schande zijn vergissingen te erken nen, het is echter een schande den weg der vergissingen te blijven be wandelen indien men weet, dat het de weg der vergissing is". Herhaaldelijk werd deze rede door uitbundig applaus onderbroken en een geweldige ovatie weerklonk bij het slot. DE OORLOG IN O.-AZIE. Tokio, 14 April (Domei). Het kei zerlijke hoofdkwartier maakt be kend, dat de Japansche strijdkrach ten sedert het Begin van het groote offensief op de belegerde Philip- pijnsch-Amerikaansche troepen op het schiereiland Bataan tot Zondag j.l. veertig duizend krijgsgevangenen hebben gemaakt, met inbegrip van vijftien generaals, onder wie gene raal King, generaal Jones, generaal Parker, en generaal Francisco. Voorts is een enorme buit gemaakt aan wapens en munitie. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. GEWONDE DUITSCHE SOLDATEN door den Italiaanschen ambassadeur in Berlijn ontvangen. Op den dag voor Paschen had de^ Italiaansche ambassadeur, Z. Exc. Alfieri, gewonde Duitsche soldaten, die in Berlijnsche ziekenhuizen worden verpleegd, uitgenoodigd. Onder de gasten was ook de bekende Duitsche filmster Jenny Jugo. Links op de foto mevr. Alfieri. (Atlantic-jiolland-Jacques) Een nieuwe authentieke bijdrage. Berlijn, 15 April. (A.N.P.) Den laatstén tijd is reeds herinnerd aan een groot aantal uitlatingen van Winston Churchill van vroeger, die de ware gezindheid van den huldi gen Britschen premier aantoonen jegens alle plannen om Indië for- meele rechten en vrijheden te ver- leenen. Het departement van buitenland- sche zaken is in staat een nieuwe authentieke bijdrage tot de karak-j teristiek van Churchill te publicee- ren. Onder de in Duitsche b.ezit ge raakte documenten van het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken bevinden zich ook rapporten van den vroegeren Poolschen ambassadeur in Londen, graaf Razynski, die de on derhandelingen over het in 1935 op de agenda staande ontwerp van wet betreffende de autonomie van Indië behandelen. In een van desze rappor ten wordt er op gewezen, dat een groep Engelsche conservatieven on der leiding van Churchill een ver beten campagne hebben gevoerd tegen het ontwerp. Bovendien spreekt de vroegere Poolsche diplo maat nog over een andere kwestie, die thans weer van actueele betee- kenis is. Er wordt n.L in verband met Indië gewezen op het Engel sche wantrouwen ten aanzien van de kuiperijen der Sovjet-regeering ir' Centraal Azië,, welke naar de mee- ning van Churchill ten doel hadden, de Engelsche positie in de wereld in te nemen. De inhoud der bewuste passages. De bewuste passages van het ge noemde rapport luiden vertaald als volgt: „Ambassade der Poolsche repu bliek in Londen 28/3/1935. O.P.S./ M.G. 14/1 a/7 aan den minister van buitenlandsche zaken te Warschau. Politiek rapport nummer 8/35. Auto nomie voor Indië. Op het oogenblik wordt de lezing van het wetsontwerp behandeld in de commissie van het Lagerhuis. Het schijnt, dat de eindstemming over de wet in de voltallige verga dering van het Huis niet voor Juni geschieden zal, vooral aangezien de regeering zonder twijfel de aanwe zigheid van de Indische vorsten in Lo'nden bij de in de eerste dagen van Mei beginnende jubileumple'ch- tigheden voor den koning zou wil len gebruiken om rechtstreeks met hen contact te zoeken, Intusschen voert een groep conservatieven, de z.g.n. Diehards onder leiding van Winston Churchill verder een ver beten' campagne tegen het wetsont werp. De groep der Diehards omvat in het Lagerhuis ongeveer 90 leden (bij een totaal-aantal van 510 con servatieven) en zal waarschijnlijk tezamen met de in het Lagerhuis 55 leden tellende Labourpartij dat deel van het Huis vormen, dat ook bij de derde lezing zal stemmen voor verwerping van de wet Uitvoerig commentaar. Zoo worden ook alle gebeurtenissen die zich in Iiidië zelf afspelen dan wel daar een zekeren invloed kunnen uitoefenen, vooral- door de ultra conservatieve pers uitvoerig van commentaar voorzien. Tot dergelij ke gebeurtenissen moet in den laat- sten tijd de bloedige opstand in Ka- ratsji gerekend worden, welke op 19 Maart is voorgevallen en die nog maals heeft bewezen, dat de plaat selijke bevolking nog niet op het peil staat, dat haar in staat zal stellen op breederen grondslag deel te nemen aan de regeering des lands. Een tweede gebeurtenis van geheel ander karakter die in de toekomst al naar den loop der gebeurtenissen ver strekkende gevolgen kan hebben voor de positie van Engeland in In dië, is de bezetting van Chineesch Turkestan door het Sovjetleger ge durende de laatste maanden waar door dit land in feite werd afge scheiden van de Chineesche repu bliek. Ook al kan volgens de persstem men alhier te oordeelen dë uitroe ping van een Sowjet-republiek daar voorloopig niet verwacht worden, de bezetting van dit land, dat in uitge strektheid driemaal zoo groot is als Frankrijk en een gemeenschappe lijke grens heeft met Indië en Tibet, door troepen van het Roode leger geeft toch den Sowjets de moge lijkheid op dit punt van midden- Azië een sterke strategische positie op te richten. Dit land, welks han- delsomzet met de Sowjets 90 procent handel, is ook een belangrijke eco nomisch gebied. Om bovengenoem de redenen zijn dus de Sowjets reeds eenige jaren steeds krachtiger gepenetreerd in Chineesch Turke stan. Hun huidige positie daar kan men daarentegen vergelijken met een feitelijk protectoraat over dit land. De hierboven aangehaalde ge beurtenissen worden door de Die hards in talrijke door hen georgani seerde vergaderingen in verscheide ne steden in Engeland ijverig uitge buit. Een der grootste vergaderingen was die van de India Defence League waaraan door 5000 leden werd deel genomen en die op 28 Maart in Lon den is gehouden. Churchill en Lloyd waar schuwden. De voornaamstne sprekers, Winston Churchill en Lord Lloyd, waar schuwden de regeering ervoor op onvoorzichtige wijze Indië een grondwet te geven, die een vermin dering van de Engelsche heerschap pij in Indië tot uitdrukking zou brengen en vervolgens ook op ge lijke wijze in het geheele Britsche Rijk consequenties zou hebben. Aan- knoopende aan het van den kant der Sowjets dreigende gevaar, sprak Churchill de karakteristieke «Woor den uit: „Anderen wachten er reeds op onze positie in de wereld in te nemen". Vichy, 14 April. (D.N.B.) Een op 14 April in de Fransche staatscou rant gepubliceerde wet op de ver daging van het proces van Riom gaat vergezeld van een motiveering van den plaatsvervangenden minis ter-president, admiraal Darlan en den minister van justitie, Barthe- lemy, waarin er. allereerst op wordt gewezen, dat het hooge gerechtshof zijn taak volgens de opdracht er toe beperkt heeft slechts een deel der verantwoordelijkheid, voor de ge brekkige voorbereiding van de lands verdediging na te speuren, vooral waar het ging om feiten, cfee onder de hrftdige omstandigheden gemakke lijker konden worden onderzocht. Woordelijk wordt in de motiveering verder gezegd: „De verantwoorde lijkheden, die door gebrekkige lands verdediging en de politieke en mili taire fouten tot den oorlog en tot de nederlaag hebben geleid, zijn on deelbaar, aangezien zij tot dezelfde catastrophe hebben geleid. Om ech ter licht te brengen in de den be klaagden verweten onervarenheid, moet echter ook opheldering verkre gen worden over die politieke of militaire daden van hen, welke een misdadige nalatigheid bij de uitoefe ning van hun ambtsplicht kunnen beteekenen. Het is derhalve nood zakelijk, dat het hooge gerechtshof een aanvullend onderzoek instelt naar alle verantwoordelijkheid, die door de in artikel 1 van de wet van 30 Juli 1940 genoemde personen moe ten worden gedragen voor alle han delingen, die bijgedragen hebben tot den overgang van den vredestoe stand naar den oorlogstoestand. Dit onderzoek naar de waarheid zal ein delijk een einde maken aan de ge vaarlijke campagnes, die door het opblazen en verdraaien van de be weringen der beklaagden ten doel hadden de openbare meening in Frankrijk opnieuw tot tweedracht te brengen en die zelfs zoo ver gaan, dat de veiligheid naar buiten van Frankrijk door het compromitteeren der in-jeniationale betrekkingen wordt bedreigd. Derhalve wordt het hooge gerechtshof voorzien van alle noodige volmachten om zijn on derzoek te hervatten en uit te brei den." Door de wet op de verdaging van het proces van Riom blijft de positie der beklaagden ongewijzigd, welke nog steeds onderworpen blijft aan het besluit van den chef van den Franschen staat van October 1941. Dit beteekent, dat de beklaagden Blum, Daladier en Gamiehn terugge bracht worden naar de vesting Por talét in dé Pyreneeën, waar zij ver der vestingstraf ondergaan. iiitmaakte van zijn geheelen ruil- VERDUISTER GOED l ZON 15 April onder: 20.36 16 April op: 6.43 MAAN 13 April ópj 7.03 onder: 20.18 15 April Nieuwe Maan. Chaos in de oorlogsdagen ten gevolge van de verraad-legende. 's-Gravenhage, 15 April. In een zitting, die ruim zeven ureh duur de, heeft het vredegerechtshof te den Haag Dinsdag de zaak behan deld tegen den reserve-kapitein A. J. C. Bom en den luitenant-adjudant A. J. Kruithof, wien ten laste is ge legd feitelijke insubordinatie in tijd van oorlog, den dood van den kan- tonnementscommandant van Dor drecht, overste Mussert, ten gevolge hebbend. Evenals de vorige week stond het Hof onder leiding van mr. dr. Carp en trad prof. mr. dr. van Genechten als procureur-generaal op. Nadat niet minder dan 32 ge tuigen waren gehoord, eischte de procureur-generaal tegen den reserve-luitenant Kruithof de doodstraf en tegen den reserve kapitein Bom 20 jaren gevan genisstraf. Allereerst werden de beide artsen gehoord, die overste Mussert ter plaatse van het misdrijf, het kantoor van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf te Dordrecht, resp. in het zie kenhuis te Gorkum, hebben onder zocht. Beiden waren eenstemmig van oordeel, dat de vier geloste scho ten doodelijk zijn geweest. Vervol gens werden een groot aantal offi eieren gehoord, waarmede overste Mussert samengewerkt heeft, of be ter gezégd, samen had moeten wer ken. Uit al deze verhooren bleek, dat van contact door de schuld van die officieren weinig of geen sprake is Italiaansch legerbericht. Rome, 14 April. (Stefani) Het Italiaansche weermachtbericht luidt: In Cyrenaica zijn sterke vijandelijke colonnes, die door pantserverken- ningswagens en artillerie gesteund werden, na levendigen strijd terug geworpen. Zeven pantserwagens en talrijke automobielen werden ver nield, twee officieren en een aantal manschappen gevangen genomen. De vijand, die ook merkbare verliezen aan dooden en gewonden had gele den, trok zich in wanorde terug. De luchtaanvallen op oorlogsdoe len op Malta, dat herhaaldelijk hevig werd gebombardeerd, werden voort gezet. Italiaansche vliegtuigformaties vielen met succes de havenwerken van Macabba, Halfar, Luce en Gudia aan en beschadigden tal van op den grond staande vliegtuigen zwaar. Een duikboot, die onder bevel van korvettenkapitein Emilio Olivieri op den Atlantischen Oceaan opereerde, heeft gemeld, dat zij twee schepen en drie tankbooten met een geza- i -nlijken inhoud van 48.000 ton tot zinken heeft gebracht. CHINEESCHE COMMUNISTISCHE REGEERING UITGEROEID. Hsinking, 14 April (D.N.B.) De Kokoetsoe meldt uit Jehol: Het hoofdkwartier der Chineesche com munistische organisatie, die heime lijk een eigen regeering gevormd had en bolsjewistische denkbeelden onder de bevolking probeerde te verspreiden, is op 8 April na een strijd van zeven uur in het district Loeanping (provincie Jehol) door Mandsjoerijsche strijdkrachten vol komen uitgeroeid. De communisten, die optraden onder- aanstichting van een niet genoemde derde mogend heid, waren met hun activiteit reeds bezig sinds het voorjaar van verle den jaar. Het hoofdkwartier van de roode organisatie bestond uit onge veer 200 personen en vormde een onderdeel van het tiende Chineesche communistische leger. Als resultaat van de succesvolle verrassende on derneming der Mandsjoerijsche strijdkrachten lieten de communisten 63 dooden op het slagveld achter. Onder de dooden bevond zich .de „gouverneur" Sjen, leider van de communistische „regeering", alsmede nog acht officieren. Er werden 49 gevangenen gemaakt, onder wie ver schillende hooge ambtenaren en of ficieren van den „staf" der z.g. „re geering". DE VERLIEZEN DER ENGELSCHE EN AMERIKAANSCHE KOOP VAARDIJ. Berlijn, 14 April (D.N.B.) Met de 116.000 brt., waarvan vandaag het tot zinken brengen is gemeld, heeft de Engelsche en Amerikaansche koopvaardij sedert het begin van dit jaar door het optreden van Duitsche wapens 1.5 millioen brt. verloren. Met inbegrip van de 400.000 brt„ die de Japanners sedert het begin van dit jaar in den grond hebben geboord, en de 125.000 brt., die de Italianen sedert 1 Jan. j.L tot zinken hebben gebracht, is in totaal meer dan twee millioen brt. Engelsche en Amerikaansche koopvaardijtonnage .vernietigd. geweest. Men wilde overste Mussert overal zoo veel mogelijk buiten hou den, aangezien men hem niet ver trouwde. Dientengevolge was er zelfs geen geregeld overleg tussehen de chefs der militaire onderdeglen, hetgeen fatale gevolgen heeft gehad. Concrete feiten ontbraken. In den ochtend van den» 13den Mei kreeg de reserve-majoor den Boer van overste Mussert telefo nisch bevel naar. de pont te gaan en te zorgen, dat er niemand overheen kwam. Overste Mussert wilde Dordrecht tot het uiterste verdedi gen. Daarop is getuige naar het kwartier van den overste gegaan om hem dringend aan te raden teruig te- trekken. Bij dit onderhoud waren nog twee officieren aanwezig. Om 14 uur werd plotseling de deur ge opend en stormde verdachte Bom met een revolver in de vuist de kamer binnen. Na „handen omhoog" te hebben gesommeerd vroeg hij: „Wie is over ste Mussert?" „Ik", antwoordde de overste, waarop Bom zeide: „Ik ar resteer U". Daarop volgde een he vige woordenwisseling, waarbij de overste, zich op de borst slaande, den kapitein toeriep: „Ik laat mij niet arresteeren door een mindere, schiet me maar kapot, als je een kerel bent". Ook tussehen Kruithof en overste Mussert zijn nog enkele woorden gewisseld. Plotseling hoor de getuige schoten knallen, die uit de revolver van Kruithof afkomstig waren. De overste zeeg ineen en bleef doodelijk gewond liggen. Niets heeft getuige kunnen ont dekken, dat in strijd zou zijn met de krijgsmanseer van den verslage- ne. Integendeel was hij geïmponeerd door de kordate houding, die over ste Mussert tegen zijn belagers aan nam. Hij werd echter door velen als een verrader gebrandmerkt. De leiding van de lichte divisie sprak de verdachtmaking tegen overste Mussert niet tegen, integen deel zelf uit. Uitlatingen als „het is maar goed, dat hij dood is, anders moesten wij hem nog van kant ma ken" kenschetst voldoende de stem ming onder officieren en manschap pen jegens overste Mussert. De fa tale berichtgeving van het alge meen hoofdkwartier, gebrek aan mi litaire opvoeding, de geruchten stroom en het ontbreken van vol doende wapenen hebben er daaren boven in niet geringe mate toe bij gedragen den toestand uiterst ge spannen te maken. Een incident. De kapitein-adjudantvan. den verslagene, getuige van der Mark, is bij het drama tegenwoordig ge weest. Hij schetst den overste als een onberekenbaar mensch. Wan trouwen ten opzichte van de gezind heid van overste Mussert bestond "bij getuige niet, wel echter ten aanzien van zijn geschiktheid als militair aanvoerder, hoewel hij daarin niet achterstond bij de overige officieren. President: Heeft de overste zich lijdelijk verzet en naar zijn vuur wapen gegrepen? Getuige: Dat heb ik niet kunnen waarnemen. Procureur-generaal: Hebt u achter den rug van den overste om, moeite gedaan hem afgezet te krijgen als kantonnementscommandant? Getuige: Neen. Procureur-generaal:Maar dat er wantrouwen tegen hem bestond, hebt u wel overgebracht aan het commando de groep Kil, Getuige: Ik had niet veel tijd om na te denken, en meende mijn plicht te doen. Procureur-generaal: Waarom schoot u niet terug ten einde het leven van een hooger officier, waaraan u als adjudant was toegevoegd, tegen muiters te verdedigen? Getuige: Ik had er geen gelegen heid toe. Procureur-generaal Zegt u liever, dat u er geen moed toe had. U bent trouwens nog verder gegaan en hebt na den aanslag gezegd: „Het is jam mer, maar er is een groote zorg van mij afgenomen". Getuige: Ja. Procureur-generaal: Vindt u dat in overeenstemming met uw eep als officier en hebt u er nooit over na gedacht, dat er ook nu nog maar één oplossing is in overeenstemming met die eer? Of hebt u daar soms ook nog geen tijd voor gehad? De verdediger, mr. Zegers: Deze getuige draait het meest van allen. Wanneer de verdediger hem vraagt of hij op 12 Mei den kapitein Cal- mijer van den generalen staf ge zegd heeft, dat in Dordrecht een chaotische toestand heerscht, overste Mussert geen leiding gaf, niemand hem vertrouwde en getuigde het niet meer uit kon houden indien overste Mussert niet zou worden afgezet, zakt getuige In elkaar en moet ondersteund door toegeschoten veldwachters uit de zaal worden geleid. Uit het verhoor vSr. den agent van politie de Roon blijkt, dat verdach te Bom in antwoord op de uitlating Zie vervolg pagina, 2.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1