ALCMARIA - Z.F.C. DE VUURR ^SCHOEN! HET GEHEIK PAREL-EILA AGENDA. RADIOPROGRAMMA BURGERLIJKE STAND VERPLICHTE ViELEVERING. DISTRIBUTIE-NIEUWS. ZONDAG a.s. 2.30 uur SPORT Zondag AlcmariaZ.F.C. Amsierdamsche Beur» Prof. Goedev sprak op coi te Yeneti FBVI AL KMA ABS CHE COURANT VAN WOENSDAG 15 APRIL 1942. O Pagina 2. DROEVIG ONGEVAL. Jongen dood gereden. Gistermiddag heeft er aan den Kruseman van Eltenweg een droevig ongeval plaats gehad, waardoor een jongen gedood werd. De 15-jarige wisseljongen Pool, wonende aan den Fabrieksweg, is n.l. onder het zandtreintje gekomen, dat het zand vervoert voor de ophoo ging van de terreinen voor den wo ningbouw ten behoeve van de Hel- dersche vluchtelingen. De jongen was Maandag in dienst gekomen én had tot taak den wissel om te zetten. Reeds eenige malen was hij het zandtreintje tegemoet ge- loopen en op de locomotief gespron gen, om daarna den wissel om te gooien. De machinist had den jongen, die op zijn plaats moest blijven, daarvoor met ontslag gedreigd. Ver moedelijk heeft de jongen zijn on voorzichtigheid, zonder te zijn opge merkt, herhaald, met het droevige gevolg, dat de knaap, afschuwelijk verminkt, op slag gedood werd. LIJKJE OPGEHAALD. Zaterdag is uit het water van het Noor'dhollandsch kanaal opge haald e-*i lijkje van een pasgefc_.-;n kind van het vrouwelijk gesla ht, gewikkeld in een oude kapotte wit te directoire en geborgen in een op geschilderde blikken bus, z-nder deksel. Het vermoeden bestaat, dat het lijkje reeds een paar maanden in het water heeft gelegen en onder het ijs heeft gezeten. In verband hier mede verzoekt de w. commissaris van politie te Alkmaar aan allen, die omtrent het bovenstaande inlichtin gen kunnen geven, zich tot zijn Bu reau te wenden (afd. recherche, ka mer no. 12). PORTEMONNAIE ONTVREEMD. Een winkeljuffrouw kwam een dezer dagen tot de ontdekking, dat uit haar handtasch haar portemon- naie met inhoud was ontvreemd. De verdenking viel op den loopjongen. Een ingesteld onderzoek leidde tot een bekentenis van den jongen. Pro cesverbaal terzake van diefstal is tegen hem opgemaakt. PRIJSOPDRIJVING, Terzake van prijsopdrijving van een oud heeren/ijwiel is tegen een vijftal personen procesverbaal opge maakt, terwijl het rijwiel werd in- beslaggenomen. Het rijwiel, dat niet duurder verkocht had mogen wor den dan voor noogstens 35 werd thans verkocht voor 175. Voorts is terzake van prijsopdrij ving van een oud radiotoestel tegen een tweetal personen procesverbaal opgemaakt. INBRAAK. Vrijdagmorgen werd door een winkelier hier ter stede bij de politie aangifte gedaan, dat bij hem was in gebroken. Uit .een door de recher che ingesteld onderzoek bleek dat er een drietal heerencostuums, een winterjas en een hoed waren ont vreemd en dat de dader zich in het bewuste pand had verkleed. Zijn oude plunje liet hij voor den eige naar achter. Een onderzoek wordt ingesteld. VOLGT DE VOORSCHRIFTEN PERSOONSBEWIJZEN. Terzake van het niet binnen den vastgestelden tijd van vijf dagen aanbieden van het persoonsbewijs bij de gemeentesecretarie, ter aan vulling wegens het veranderen van woonplaats, is tegen een persoon procesverbaal opgemaakt YERVALSCHTE BONNEN INGELEVERD. Drie kruideniers zijn geverbali seerd, omdat zij eenige vervalschte suikerbonnen, ter verkrijging van een toewijzing, hadden ingeleverd bij den Distributiedienst, alhier. 14 na- GESLAAGD. Mej. G. Dorland, verpleegster in het acad. ziekenhuis te Leiden, vroe ger wonende alhier, is geslaagd voor het examen kraam verpleging. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. Met ingang van Dinsdag April zullen de exporteurs de volgende exportheffingen aan de Centrale moeten afdragen: Peen zonder lof, los verladen 1.70; witte uien A, los verladen 0.50; schorse neeren I en II 11.30; roode kool J 1.70; savoyekool 1; veldsla 18.10, prei boven 10 mm. 10.60; knolsel derij boven 10 cm. z. lof 6.50, van -10 cm. 6.50; koolrabi II 0.80 en IU 1.70 per 100 kg. De volgende bijdragen worden door de centrale aan de exporteurs verleend: witte uien A verpakt 0.90; witte kdol 0.50- en koolrabi 0,60 per 100 kg. HONDENHOUDERS PAST OP. Opnieuw zijn eenige houders van honden geverbaliseerd, omdat zij hiervan geen opgave hadden gedaan voor de belasting. DIEFSTAL. Door een inwoner dezer gemeente is bij de politie kennis gegeven, dat uit zijn pakhuis sinaasappelen zijn ontvreemd. De politie stelt een on üerzoek in. Vervolg pagina 1. van overste Mussert: „als je een kerel bent, schiet je me kapot", ge zegd heeft: „Ik wil niet doodschie ten". Generaal van Andel als getuige, De commandant van de vesting Hol land, generaal van Andel, als getuige gehoord, verklaart op 10 Mei overste Mussert het commando over alle troe pen in het kant jnnement Dordrecht te hebben opgedragen. Toen hem telefo nisch bericht werd, dat het commando groep-Kil overste Mussert had afgezet, op grond van de aanklacht, die zijn ad judant tegen hem had ingebracht, heeft hij onmiddellijk bevel gegeven, overste Mussert in zijn functie te herstellen, aangezien hem nimmer iets van verraad of ongeschiktheid gebleken is en hij dit ook voor uitgesloten hield. Deze getuige heeft overste Mussert de mededeeling gedaan, dat Fransche en Nederland- sche pantserwagens ter versterking voor Dordrecht in aantocht waren. Redenen waarom hij ten volle kon billijken, dat de overste dé toegangswegen naar Dordrecht niet had laten versperren. Ook de commandant van de lichte divi sie, kolonel van der Bijl, noch de reserve-majoor Stoppelaar en overste de Haan hebben persoonlijk iets van verraad gemerkt. Majoor de Bie verklaarde, dat op 13 Mei om 16 uur twee vijandelijke pant serwagen? buiten gevecht waren ge steld. Enkele oogenblikken later kwam overste Mussert op zijn commandopost om hem te spreken. Hij gaf hem bevel de z.g. K-rollen, die waren uitgelegd om de pantserwagens tegen te houden, op te ruimen, aangezien deze ook het eigen verkeer belemmerden. Ook dit wekte achterdocht op. Op weg met den overste naar diens eigen commandopost in het postkantoor, bemerkte getuige, dat zij gevolgd werden door zijn offi cieren, de met de revolver in den aan slag liepen. Reeds hoorde hij mompe len: „doodschieten", waarop getuige hen met de hand beduidde, dit niet te doen. President: Vond U de gedachte van overste Mussert, dat die K-rollen het eigen verkeer belemmerden, reden om hem te wantrouwen? Getuige: Vlak daarvoor waren twee Duitsche pantserwagens bulten gevecht gesteld. De overste heeft dit moeten hooren en eigen verkeer was er overi gens niet. Raadsheer Sluyterman: Was het U niet bekend, dat er juist van de zijde waar de K-rollen lagen, Fransche pant serwagens werden verwacht? Getuige: Neen, ik had alleen maar Duitsche gezien. President: Hier ziet U tot welke ge volgen het leidt, wanneer er geen con tact is tusschen de leiders. Overste Msuse't wist dit wel. Hij had deze mededeeling van den commandant van de vesting Holland, generaal van Andel. Getuige: Wij wisten dat er Duitsche pantserwagens in aantocht waren. President: Waarom hebt u dat den overste dan niet gemeld? Getuige: Ik heb het overste Mijsberg gemeld, in de veronderstelling, dat deze het door zou geven aan overste Mussert. Gen. Seyffardt: Wanneer u bevelen krijgt van meerderen en u meent, dat die bevelen niet juist zijn, voert u ze dan niet uit en legt u ze dan maar naast u neer? Getuige: ik dacht het niet, ik wist, dat ze onjuist waren. Ook overste Mijsberg, de ^verdachte in de zaak gebr. van Dijk, werd in deze zhak als getuige gehoord. Hem had het bevreemd, dat overste Mussert hem opbelde met de mededeeling, dat hij on-' der zijn bevelen stond, hetgeen voor ge tuige van zelf spralfc Echter heeft hij zich niet aan diens bevelen gestoord, omdat hij van oordeel was, reeds zeer gunstige stellingen in te nemen. Kolonel van Andel. die als comman dant van de groep-Kil, overste Mussert van zijn functie had ontheven, op grond van het feit, dat diens adjudant had ge zegd, dat de overste geen leiding gaf, wenschte te benadrukken, dat hij abso luut geen wantrouwen koesterde ter zake de gezindheid van overste Mussert Hij had echter een technische opleiding gehad en geen tactische. Zoodoende was hij minder goed opgewassen tegen de taak waarvoor hij zich gesteld zag. De kapitein van den generalen staf Calmeijer, is eveneens afgegaan op de stellige mededeelingen 1 van den adjudant van den overste, van der Mark. Op verzoek van den ver dediger zet getuige voorts uiteen, dat militair-juridisch kapitein Bom, in het vak waar hij overste Mussert op aanwijzing van luitenant Kruit hof had aangetroffen, de meerdere was van den overste. Luitenant Da vidson werd als stelling-comman dant verrast door Duitsche pantser wagens, die het vuur op zijn man? nen openden. Het werd een wilde vlucht, maar later bevreemdde het hem, dat overste Mussert bevel had gegeven de. K-rollen tegen pantser wagens weer op te rollen, omdat deze het verkeer zouden belemme ren. Met deze mededeeling had hij zich naar verschillende hoogere chefs begeven, die hem echters tel kens een ander aanwezen, zoodat hij eindelijk bij het algemeen hoofd kwartier belandde, waar, juist toen hij daar was, een telexbericht bin nenkwam, dat overste Mussert ver raad had gepleegd en heulde met den vijand. Juffrouw Sirrrons, als typiste op het A. H. K. werkzaam, heeft dit telexbericht ook gezien, maar weet niet vanwaar het afkomstig is, even min als een der andere officieren. Een dienaar des woords Dominee Bronsgeest was ziek, en derhave niet ter zitting aanwezig Daardoor kon geen klaarheid wor den geschapen terzake de zeer be lastende verklaring, die de getuige Luttik aflegde, n.l., dat deze predi kant, blijkbaar als afschrikwekkend voorbeeld voor de kinderen van Luttik, die zich aangetrokken ge voelden tot de N.S.B., vertelde, dat overste Mussert, terwijl hij sterven de was aan de doodelijke schoten op hem "gelost, tegen den Velzer domi nee zou hebben gezegd: „Ik ben een verrader en heb mijn verdiende loon gekregen". Ook mevrouw Essink— Vlek, heeft ds. Bronsgeest aan een patiënt die naast haar lag in het ziekenhuis hooren zeggen, dat de be schuldiging van verraad aan he,t •adres van overste Mussert op waar heid berustte. Ds. Bronsgeest ontkent blijkens een schriftelijke verklaring een en ander ten stelligste. In ieder geval is vast komen te staap, dat deze die naar des woords in het geheel niet bij het sterven van overste Mussert tegenwoordig is geweest. Enkele getuigen a décharge ver klaren tenslotte, dat zij als officier, hoewel behoorende tot het onder deel van overste Mussert, op 10 Mei van hem geen belangrijke orders rebben ontvangen. De laatste getuige, Slob, zelf lid der N.S.B. zijnde, legt de verklaring af, dat verdachte Bom in zijn woon plaats bekend heeft gestaan als na- tionaal-socialist Tegenover hem heeft hij zich op minachtende wijze uitgelaten over de wijee, waarop in het leger nationafcl-socialistisch ge oriënteerde officieren werden gene gerd en behandeld.- Zijn vrouw en zijn moeder zijn baiden lid van de N.S.B. en Bom zelf stond "alles be halve onsympathiek tegenover deze beweging. Het verhoor van de verdachten, Stap voor stap gaat de president daarna eerst met verdachte Bom dan met verdachte Kruithof het ver loop van het drama na. Bom zegt slechts zorg te hebben gekend voor de menschen die aan zijn hoede wa ren toevertrouwd en voorts gekweld te zijn geworden door de vragg, of zijn eigen vrouw en moeder niet zouden worden weggevoerd, zooals hij in zijn omgeving vele nationaal- socialisten reeds weg had zien voe ren. Zijn daad was een gevolg van een impuls, mede bepaald door de vele geruchten die over overste Mussert de ronde deden, bevelen die hem onbegrijpelijk voorkwamen tenslotte de mededeeling van luite nant Kruithof: „Overste Mussert, die in Dordrëcht den boel in de war heeft gestuurd, verblijft in uw vak". Daarop reageerde hij met een „dan arresteeren". De bedoeling om overste Mussert neer te schieten, heeft hij niet gehad. Verdachte Kruithof verklaart eveneens geen enkele persoonlijke ervaring te hebben ten aanzien van het „verraad" van overste Mussert. Nochtans was hij van oordeel, dat diens arrestatie een gebiedende eisch was, eenerzijds op grond van de ge ruchten, anderzijds op grond van de door overste Mussert gegeven beve len. Hij heeft de doodelijke schoten gelost, omdat anders overste Mus sert zijn revolver zou hebben getrok ken en op hem zou hebben gescho ten. Requisitoir. Prof. mr. dr. van Genechten ving zijn requisitoir aan met een uitvoerig historisch overzicht van het ontstaan de verbreiding en gevolgen van de kunstmatig in het leven geroepen „ver- raad"-legende. Want de roode draad van het drama dat uw hof te berechten heeft, begint maanden voor het drama zelf, en is gesponnen door hen, die ook nu nog, vanuit hun schuilplaatsen, tot nieuwe moorden ophitsen. Overste Mussert was een officier van den ouden stempel, met zorg het wan beheer van het parlementaire stelsel aanschouwend. In hart en nieren mili tair, weigerde hij een politieke positie in te nemen, en waakte er zelfs angst vallig voor, zijn broeder, die leider js van de N. S. B., zelfs maar bij familie te ontmoeten. Het oude regime eischte echter juist verpolitiekte officieren, bereid het systeem in zijn anti-Duitsche gezindheid te schragen. Eenmaal komt de dag, dat ook voor uw hof terecht zullen staan om gestraft te worden voor hetgeen zij aan ons volk hebben bedreven. Uitvoerig stond spr. stil bij de ver schillende pogingen, de natlonahl- socialisten in een zoo slecht mogelijk daglicht te stellen. Spr. herinnerde in dit verftmd aan de roemruchte licht- kogel-affaire, waarvoor prof. Ger- brandy nimmer een afdoende verkla ring heef', gegeven, hoewel hij wist, en ook in het parlement verklaarde, dat het kwajongenswerk was. Voorts wees spr. op de honderden gezinnen in Ne derland waar huiszoeking -is verricht jn verband met de nationaal-socialistische gezindheid. Nooit is er iets gevonden, maar ook nog nooit heeft de regeering haar vuile beschuldiging en verdacht making ingetrokken. Eer ging haar niet aan. Even voor den oorlog werden 21 Nederlanders geinterneerd, door den heer de Geer rechtstreeks van land verraad beschuldigd. Nog nimmer is bekend gemaakt waarop deze be schuldiging on concreto berust. Het ligt in mijn bedoeling, minister de Geer in de gelegen heid te stellen, zich hier te ver antwoorden.- Sedert h'j als vergeten burger toch weer -laat merken dat hij geen Ver geten burger wil zijn, zal hij dit on getwijfeld aangenaam vinden. Met tal van citaten uit de dag- en weekbladen toonde spr. aan, hoé ons volk in de pers propagandis tisch rijp is gemaakt voor den oor log en vooral voor een bloedbruiloft tegen de Nederlandsche nationaal- socialisten. Nadat generaal Reynders in ver band met de defensieplannen ont slag had genomen, kwam generaal Winkelman. Onder deze leiding is het Neder landsche volk den oorlog ingedre ven. Het is waarachtig niet verba- zingwekend, dat het na vier. en een halven dag strijd reeds afgeloopen was. De beide verdachten zijn de vol trekkers geworden van een noodlot, dat anderen in hun bekrompen haat gevoelens en onverstand ontketend hebben. Nochtans moeten er voor beelden gestald worden, wil' men dit kwaad den kop indrukken. Ten aanzien van de verdachten kan vastgesteld worden, dat er ver schil is tusschen Bom en Kruithof. Van Bom is niet bewezen, dat hij heeft willen dooden, al heeft hij zich ook aan feitelijke insubordina tie schuldig gemaakt. Tegen hem meen ik te kun nen volstaan met een gevange nisstraf, alles pleit tegen hem, Wanneer hij niet de zwaarste straf krijgt is dit een vrijbrief vcior alle verdere moordenaars, die speculeeren op een overwin ning van Engeland en het bolsje wisme. Indien uw hof bereid is, dit hoogste vonnis te vellen, be- teékent dit nog niet, dat het in zijn volle zwaarte voltrokken behoeft te worden. Immers, wanneer zou blijken aan de vijanden van het; Nederlandsche volk, dat de nationaal-socialis tische staat met hen die de ge meenschap bedreigen en den wederopbouw van ons volk wil len beletten, afdoende weet te handelen, dan is het misschien niet noodig, de doodstraf te voltrekken, die ik voor ver dachte Kruithof moet eischen. Deze man heeft zich aan het ern stigste schuldig gemaakt waaraan een soldaat zich schuldig kan ma ken. Wanneer wij een fatsoenlijk leger hadden gehad, zou hij geen vijf minuten na zijn misdaad meer Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Heisses Blut (rom.) Alle leeftijden. Aikm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Inspecteur Eyck in de val (avonturen). 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer De jaren gingen voorbij (rom.) 14 jaar. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Comedian ten (hist.-rom.) 14 Jaar. Woensdag 15 April. 7.45 uur, De Rustende Jager te Heiloo causerie met lichtbeelden door pater Geurtjens over het leven In Nieuw- Guinea. Donderdag 16 April. 2.30 tiur, 't Gulden Vlies, filmmiddag Vereen. Ned. Huisvrouwen. 7.45 uur, 't Gulden Vlies, causerie met lichtbeelden door pater Geurtjens over het leven in Nieuw-Guinea. 7 DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 8.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8. BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 9.1# Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 9.45 Omroep orkest en solist (opn.). 10.30 Gr.pl. 11. Voor de kleuters. 11.20 Fluit en piano, 12.Ensemble Francis Keth. 12.40 Al manak. 12.15 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.Reportage. 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 14.- Zang met pianobegel. en gr.pl. 14.45 Gr.pl. 15.Roemeensch orkest Gregor Serban. 15.30 Voor de zieken. 16.Zon dag VIII van den Heldelbergschen Catechismus, lezing. 16.20 Gr.pl. 16.30 Revida Sextet. 17.15 BNO: Nieuws- econ.- en beursber. 17.30 Varia, gevar. progr. 18.Sport en lich. opvoeding, 18.15 Varia, gevar. progr. 18.50 BNO Nieuwsber. 19.BNO: De wereld- meening uit* vreemde kranten. 19.10 Omroep-Symphonle-Orkest. 20.10 Viool en piano. 20.30 Declamatie en Om- roep-Symphonie-Orkest. 21.— Causerie De Nederlandsche ceramiek van de laatste vijftig jaren. 21.15 Viool en piano. 21.35 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.— BNO: Militair overz. 22.10— 24.— Gr.pl. HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pl. 8.45 Arnhemsche, Orkestver. (opn.). 9.12 Gr.pl. 10.Mor genwijding. 10.15 Zang met pianotegel, en gr.pl. 10.40 Voor de vróuw. 11. Gr.pl. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.Amusementsorkest en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.- Omroeporkest. 13.45 Voordracht. 14. Otto Hendriks en zijn orkest en piano muziek. 15.Voor de vrouw. 15.30 Viool en plano. 16.— Zang met pianobegel. en gr.pl. 16.30 Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 1.715 BNO: Nieuws-, econ.- en beuisber. 17.30 Pianovoordracht. 18.— Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.30 „Sterft, oude vormen". 18.45 Orgelcon eert. 19.15 Brandende kwesties, causerie. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: Wat Nederland schrijft. 20.— Orgel en zang 20.40 Luisterspel. 21.Otto Hendriks en zijn orkest. 21.30 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuws ber. 22.Christ, liederen (opn.). 22.10 22.15 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. ALKMAAR. GEBOREN: Janny, d. van Jan Burges en M. S. Tuithof. Agatha S. M., en Antonius A. M., d. en z. van Johannes A. Koop en A. A. Ligthart. Willem A. F. H., z. van Jacob Wagenaar en A. van der Meulen. Bernardus J., z. van Bernardus J. Bremmers en C. Boogert. GETROUWD: Anthonius H. Warmer dam en Catharina J. van der Veer. SUCCES V0OK IMHÜLSEN. De bekende DAW-zwemmer D. A, Imhülsen wist bij de nationale zwemwedstrijden (op uitnoodiging) van de Meeuwen te Amsterdam den tweeden prijs te behalen op het nummer 100 m schoolslag voor hee- ren seniores. Eerste was R. v. Feg- gelen van de Meeuwen. hobben geleefd. Wij begrijpen nu waarom dit is'geschied: Degénen die hem hadden moeten straffen, waren geestelijk medeplich tig. Tegen hem kan slechts één straf worden uitgesproken en die is het, die ik van uw hof eisch. Pleidooi. De verdediger van de beide ver dachten, mr. W. F. H. Zegers, zeide verheugd te zijn, dat de krijgsmans eer van overste Mussert onbezoedeld is. Dat hij nochtans de verdachten verdedigt, komt, omdat hij in hen de slachtoffers ziet van datgene, wat door den procureur-generaal zoo uit voerig is betoogd. Spr. wijt het ge beurde met overste Mussert aan een ongelukkigen samenloop van om- standigheden. Hij was 'n eerlijk sol daat, daar heb ik, die hem van nabij ook als soldaat heb leeren kennen, nooit aan- getwijfeld. Hij was ook een knap technicus, maar had geen tactische opleiding gehad. Zoo rijst de vraag, of hij in Dordrecht wel op zijn plaats was. Bovendien had hij een moeilijk karakter, waardoor sa menwerking niet gemakkelijk werd. De roddelpraatjes en het feit, dat er in en rondom Dordrecht te weinig wapenen voorhanden waren, hadden den toestand zeer gespannen ge maakt. De werkelijke daders zijn buiten bereik. Dat spijt mij niet min der dan den procureur-generaal. Intusschen is wel komen vast te staan tijdens deze procedure, welke motieven er toe hebben geleid, dat de beide verdachten tot hun vree- selijke daad zijn gekomen. De ver warde omstandigheden in aanmer king genomen, wordt hun daad ver klaarbaar; zij zelf meenen dan ook niets anders dan hun plicht te heb ben gedaan. Om na twee jaar de doodstraf te eischen acht spreker voor geheel het Nederlandsche volk onaanvaard baar; men vergist zich wanneer men rr .at daarmede de belangen van de ""S3, te dienen. Bovendien staat op muiterij tijdens den oorlogstoe stand niet de doodstraf, aldus spr., en kan dus ook in dit geval niet ge- eischt worden. Resumeerende concludeerde spr. voor beide verdachten tot vrijspraak of gevangenisstraf voor den duur der voorloopige hechtenis. Het vredegerechtshof zal over 14 dagen vonnis wijzen. Het aanhouden van kalveren wordt beperkt. 's-Gravenhage, 14 ApriL De be drijfsorganisatie-voor vee en vleesch heeft thans in een officieele publics tie, eiders in dit blad opgenomen, de richtlijnen voor de verplichte vee levering voor de periode 1 Decem ber 1941 tot 1 December 1942 be kend gemaakt. Na de reeds in het vorig jaar opgelegde beperking van den ouderen veestapel, is thans, zoo als reeds was aangekondigd, voor deze categorie geen verdere inkrim ping voorgeschreven dan de nor male jaarlijksche uitstoot, die onge veer 20 pet. van den melkveestapel bedraagt. Wel is het echter noodza kelijk gebleken, het aantal kalveren terug te brengen tot het voor de aanvulling van den veestapel hoogst noodzakelijke minimum. Het buiten sporig groote aantal kalveren, dat is aangehouden, zoowel als de krappe voederpositie, dwingen tot dezen maatregel. De aanslag op dit jong vee wordt dan ook zoo bepaald, dat het jongvee, dat niet aangehouden moet worden voor de aanvulling van den veestapel, bijna geheel zal moe ten worden geleverd. Voor bijzonderheden der richtlij nen wordt naar bovenvermelde pu blicatie verwezen. INGEZONDEN STUKKEN. DE VERSN^PERINGSBONNEN. Geachte redactie. Verzoeke beleefd een plaatsje voor het volgende: Uw blad vermeldde dat de distri butie van chocolade en suikerwerk, tabak, enz. ingaat op 17 Mei. Opmerkelijk nu is dat de verschil lende winkeliers, banketzaken, enz, op eigen houtje de distributie reeds nü, dus een maand vroeger, gaan toepassen. Nu men een toewijzing en dus om die toewijzing te krijgen, een zoo groot mogelijk aantal textielletters noodig heeft, ziet men het opmerke lijke feit, dat zaken, die voorheen haast de geheele week gesloten wa ren, met „totaal uitverkocht" als mededeeling in de étalage, opeens prijken met een ongekenden voorraad van allerlei versnaperingen waarvan wü het bestaan' niet meer konden vermoeden. Daarbij prijkt de mededeeling dat dit alleen verkrijgbaar is na inle vering van de textielletter. Afgezien van het feit, dat nu open baar wordt, dat er wel degelijk, ook bij sigarenwinkeliers, nog van alles was, doch dat dit op de een of an dere wijze den gewonen burger voorbij ging, gaat het toch niet aan dat men op eigen initiatief de dis tributie gen maand vervroegt. Deze toch gaat immers pas in wanneer de werkelijke distributiekaart gel dig wordt en nergens staat voorge schreven, dat men om uitgestalde artikelen te bekomen eerst de tex tielletter moet inleveren. Inderdaad de klant schijnt nu weer kans te hebben behoorlijk be handeld te worden doordat men hem nu weer noodig heeft. Hoogachtend, J. M. Alkmaar, 14 April 1942. (Wij ontvingen een gelijksoortig artikel van een „Kleine winkelier", die er zich over beklaagt, dat zij, die geen voorraad vormden, zoodat zij thans voor het inleveren van bon nen geen versnaperingen kunnen presenteeren, de dupe dreigen te worden. Red. Alkm. Crt.) Wie zijn volk met hart en ziel wil dienen sluit zich aan als lid bij den Nederlandschen Volksdienst. HEILOO. -- Brandstoffen voor kookdoeleinden, Zij, die niet in de gelegenheid zijn op gas of electriciteit hun maaltijden te bereiden, kunnen aanvraagformu lieren voor het verkrijgen van vaste brandstoffen invullen van 9-12.30 en van 2-5 uur op Donderdag 16 April a.s. in de Rustende Jager, ingang tooneelzaal. Stand 2e kl. A: R.C.H. 6 verliespunten, Z.F.C. 9 verliespunten, Voorverkoop bij DE GRAND, Waagplein, eiken middag van 5-6 uur. Voetbal Kampioenscandidaat op bezoek. 1 Het wedstrijdprogramma voor Zondag a.s. heeft een algeheele ver andering ondergaan en een der oor zaken daarvan is, dat een week later op het sportterrein alhier courses gehouden worden, terwijl voor den N.V.B. Alcmaria dan moest spelen tegen ZFC. Teneinde zoo weinig Zondagen meer te verliezen, moeten del voet balprogramma's vlot worden afge werkt en als nu de wedstrijd Alc- maria-ZFC uitgesteld zou moeter. worden, zou ZFC twee wedstrijden achterop komen, wat niet mag mei het oog op ZFC's kampioenskansen. Op het oogenblik is de situatie n.l. zoo, dat RCH aan den op gaat met 6 verliespunten (en één wedstrijd meer gespeeld) en ZFC nog de eeni ge club is, die met 9 verliespunten haar bedreigt. Nog één misstap van RCH en de strijd is weer geheel open en die kans bestaat, nu RCH na dé vorstperiode precies de helft van het te behalen aantal punten veroverd heeft. Maar ZFC mag dan natuurlijk geen., enkel punt meer verliezen! En nu is voor a.s. Zondag dan de wedstrijd Alcmaria-ZFC ingelascht! Ieder weet nu, wat dat beteekent: de eenige mede-gegadigde voor de eer ste plaats komt bij Alcmaria op be zoek. Een belangrijke ontmoeting dus, zeer vermoedelijk de belang rijkste van het heele seizoen op ons sportpark. Alcmaria is zich die belangrijkheid bewust en heeft voor dezen bizonde ren wedstrijd de voorverkoop inge schakeld, teneinde een al te groote drukte aan de loketten te voorko men. En dat Alcmaria aan ZFC zoo sterk mogelijk partij zal geven, is natuurlijk ook zeker. In dat ver band mag het gelukkig genoemd worden, dat de withemden, geheel volledig uitkomen; met den weer ge nezen Venema dus als mid-voor! Dat belooft dus Zondag wat te worden! ALCMARIA II KAMPIOEN. We hebben reeds gemeld, dat Alc maria H voor de tweede maal in successie het kampioenschap der res. 3e klasse A veroverd heeft. De witte reserves hebben zich dit seizoen wel zeer fraai geweerd en van de 14 ge speelde wedstrijden er slechts één verloren. Trouwens, het doelgemid- delde spreekt duidelijk genoeg: 59 doelpunten werden "emaakt/ II keer werd Keuris gepasseerd! Den spelers en hun dames werd het spreekt welhaast vanzelf in het clublokaal van Alcmaria een hartelijke ontvangst bereid en of schoon hier geen sprake was van een grootsche huldiging, werd de titel- verovering toch op gepaste wijze ge vierd. Voorzitter Bonsema* heeft het elf tab toegesproken, daarbij gewezen op den goeden clubgeest van thans en uiteengezet, dat het tweede thans maar eens moet promoveeren: het hoort in de res. 2e klasse thuis. Aan voerder Godvliet heeft netjes terug- gespeecht en beloofde, dat allen hun best zullen doen, om ook de promo tiewedstrijden tot een goed einde te brengen. Het kampioenselftal zag er als volgt uit: Keuris (d.)Verweel en A van Wierihgen (a.); Dingerdis, Mulder en Bakker (m.); Godvliet, Wit, G. v, Wieringen, Maasen en Zwart (v.) O Z-wemmen - D.A.W. WINT TWEEKAMP TEGEN NEREUS. Zaterdagavond werd in de Over dekte alhier de eerste helft van den Tweekamp tegen Nereus voor hèt jaar 1942 gehouden. Beide vereeni- gingen waren met hun sterkste ploe gen opgekomen. D.A.W. bleek op bijna alle nummers verre de meer dere van de Zaansche zwemmers. Slechts op de nummers 100 m borst- crawl en 100 m schpolslag voor da mes wist de Nereus-zwemster als eerste aan te tikken. Op alle ove rigen nummers zegevierden onze stadgenooten, wat voorwaar een mooie prestatie te noemen is. Het beste werk bij de Alkmaarders deed mej. de Rover, die twee nummers wist te winnen en op het nummer 100 m borstcrawl de bekende Zaan sche zwemster Janny Spreeuw bijna had geklopt. (Dit nummer was dan ook het fraaiste en spannendste van den geheelen avond). Ook op het estafetténummer wisten de beide D.A.W.-ploegen te winnen. Nereus kon door de polo-overwinningen de zen achterstand niet inloopen. Met een voorsprong van 18 pt. (71-53) wonnen de Alkmaarders. Zij kunnen de return-ontmoeting met vertrou wen tegèmoet zien. De uitslagen luiden: 50 m borstcrawl adsp. meis jes: 1. T. Wiegman (D)' 35.8 sec., 2, C. Walig (N) 40.6 sec.; 100 m schoolslag heeren: 1. D. A. Imhülsen (D) 1.22.5, 2. D. C. Boot (N) 1.29.4; 50 m rugslag dames: 1. T. de Ro ver (D) 41.6, 2. A. Melk (N) 44; 50 m borstcrawl adsp. jongens: 1. A. Boxem (D) 31.6, 2. A. Slikker (D) 32.8; 100 m schoolslag dames: 1. A. v. d. Bosch-v. Loenen (N) 1.34.4, 2. T. Bakker (N) 1.35.4; 25 m rug slag adsp. meisjes: 1. T. de Rover (D) 19.8, 2. T. Wiegman (D) 21; 100 m rugslag heeren: 1. G. Wulp (D) 1.26.8, 2. D. Breeuwer (N) 1.28; 50 m schoolslag adsp. jongens: 1. A. Slikker (D) 39, 2. K. Booy (D) 44.6; 100 m schoolslag adsp. jon gens: 1. J. Spreeuw (N) 1.22.8, 2. T. de Rover (D) 1.23; 25 m'rugslag adsp. jongens: 1. A. Boxem (D) 16.2, 2. A. Slikker (D) 18.8; 100 m borstcrawl heeren: 1. J. C. v. Ben- nekom (D) 1.10.1, 2. G. Wulp (D) 1.14.8; gemengde estafette vrije slag: 1. DAW I (T. Wiegman, A. Bo xem, T. de Rover, D. A. Imhülsen) 1.41.4, 2. DAW II 1.44.6. alkmaarsche co Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 14 April 1942 STAATSLEEN1NGEN. Vor k 3V, Nederland 1941 W/f. Nederland 1941 1003/. 4 Nederland 1940 II l0(J7/-6 3—3'/, Nederl. 1938 96"/,, Ned.-Indië 1937 89s/,6 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 153i/9 Handel Mij. Cert. v. f 2.50 132»/« Koloniale Bank 1 -8% Ned. Ind. Handelsbank 91'/s IND. OND. 8INNENL. Ai'g. Kunstzijde Unie 158Va Calvé Delft Cert. .123 Nederl Ford .325 Lever Bros174 Phil. Gloeii. Gem. Bezit 301 CULTUUR MAATSCH. H. V. A279 Java Cultuur .169 Ned. Ind. Suike>- Unie 170 Verg. Vorster landen PETROLEUM. Kon. Petr RUEBERS. Am.-terd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Arr.erika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. )eli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor 86 .293 lu. 40 10ü'/g iO0'/)6 967, 89 154V, 131 136 soy, 1591/4 12 Vi -25 173 305-6 27 V, 169 170 85 296-7* 144 144 100 100 1501/, 151 130 128 189 18S3/< 179 1781* 152 146 130 175'/, 159 158 64 64 47V, 4sy, 153. Daar stonden ze voor smal deurtje. De fee duwdi Nu keek Anneke ln de kamen. Venetië, 14 April, in de i Goedewaagen op het Journalistencongres te Ver houden, zeide de secr.-g volgende: „Wannéér de oorlog een klaard, ls de .waarheid het offer, zoo luidt een Eng< woord. De Brioche staats Baldwin ging nog verder, het gezegde afkomstig: in den strijd tusschen de vol] mensch boven de waarh vaderlandsliefde als de - Staatsmansdeugd. De Ungelsch-Amerikaan; berichtgeving sedert 1939 ervoor, dat het kamp der zich nog steeds op dit prin „Het voordeel, dat op de behaald, zal later evenwel schijnbaar voordeel blijker bestaat een opvallende tusschen de middelen, Britten zulk een rechts) deel hebben behaald en die de Joden voor de j; gebruiken. In beide gevallen wordt op het directe voordeel. Ir len werkt deze hahdelwij den duur als een boemei zal deze oorlog zoowel vo dom als voor Engeland fs De volkeren zullen zich van hen afwenden. Daar de Anglo-Amerika: een werktuig in de hanc Jodendom is, is het ook all dat de middelen, die in b geallieerden worden toege Joodsch zijn, n.l. bluf, bri achtigheld gepaard met la raad, alsmede de zucht, d gebruiken tot persoonlijk plaats van tot verschaffini ruimte voor het volk, da' moet geven en de ontberi strijd moet dragen. Dat de berichtengeving tot een middel voor het persoonlijke voordeelen, is verwonderlijk. Onder de i ming in den berichtendiei objectiviteit der berichten van de dagbladen ln de landen ontzaglijk geleden, neerde wijze werd dit dei verborgen gehouden. Imm krantenlezer, die met de 1 buitenlandsche nieuwsbui herhaaldelijk in zijn blad noemd, bekend was gewox druk van veelzijdigheid er Hij wist echter niet, well zonder zijn medeweten wa: Prof. Goedewaagen ve bladen vormden tezamen tionaal koor, dat de meloi het imperialisme en van d asmogendheden en het 1 edele Engeland, dat voor ties op de bres stond, en sevelt, die alle moeilijk door het kapitalistische s ontstaan, uit den weg zou door de „religieuze democ eenigde Staten ,tot „citadel ving" zou maken. Terwijl de geschiedenis door de eeuwen heen tot het tegendeel heeft bewe: degeneratie van het open Amerika iederen dag mer schrijdt, terwijl de macht metselarlj. met name in sische landen voortdurend de Joden daar steeds belar bekleedden, ondanks dit a in de democratische lar valsche ethiek geloofd en gebouwd, dat de kloof tu; dedigers van het kapitali; en de voorvechters van anderzijds er zelfs door 01 en een eenheidsfront kon hen, die het werkelijk; ■wilden en de leugens aan feiten herhaaldelijk aan d< Hoe onwaarschijnlijk 1 het den 'nuchteren menscl doet, in den Britschen 1 overtreft de ophitsing en de zakelijke berichtgeving Waartoe al deze leugens dl om steeds weder dezelfde toegepast, dan moet het den: omdat deze taktiek <3 die de Anglo-Amerikanen passen. Wanneer zij de waarh zou de oorlog reeds lang door 20 Duane werd aan al voorgesteld en na hem schow. Vervolgens maa kennis met de heeren, fluisterde men toe, eigenlijk een prins wai tamelijk nieuwsgierig dat hij Duane lang er bekeek. Hij kwam hi; overtuiging, dat Dua geen prin,s kon zfjn, c een bedrieger, zonder 1 -.wist, waarom hij dit c meer hij Duane gadesl meer werd hij ervan hij het bij het rechte e ondanks voelde hij ziel genten jongeman aang< nam zich aanstonds v helpen vluchten als h

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2