DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De aanvalscapaciteit der Sovjettroepen verminderd. De regeeringswijziging in Frankrijk. Sk De strijd in het Oosten. ft ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 88. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. 1.40, elke 3% m.M. meer 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en, Handelsdrukkerij v/h. Herms, Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.: C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Donderdag 16 April 1942 Duïtsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 15 April (D.N.B.) Het ópperbevel van de weermacht maakt bekend: .In het Oosten blijft de aanvals- activiteit van den vijand verminde ren. Slechts op enkele plaatsen viel de vijand met vrij sterke strijd krachten aan, doch hij werd afgesla gen. Eigen aanvalsoperaties lever den. plaatselijke successen op. Zware artillerie van het leger be stookte voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad, waaronder een munitiefabriek.Aanhoudende branden en ontploffingen werden waargenomen. Succesvolle aanvallen van Duit- sche gevechtsvliegers waren gericht op havenwerken en een vliegveld in Sebastopol. In Noord-Afrika levendige weder- zijdsche verkenningsactiviteit. Con centraties van auto's en vliegvelden der Engelschen werden met goede uitwerking gebombardeerd. De aanvallen op militaire installa ties en vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts voortgezet. Hierbij stortte een radio- toren van het radiostation Rinella door voltreffers van bommen in. Duitsche jagers schoten boven Malta en voor de Noord-Afrikaansche kust negen Britsche vliegtuigen neer. In luchtgevechten boven het Ka naal en aan de Noorsche kust wer den gisteren overdag negen Britsch Vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht West-Duitsch- land aan. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en ge' wonden. Luchtdoelartillerie en nachtjagers schoten tien der aanval lende bommenwerpers neer. Men verwacht een oproep aan het volk. Vichy, 15 April (D.N.B.) Welinge lichte Fransche kringen meenen te weten, fiat het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, de regeerings wijziging vergezeld zal doen gaan van een oproep aan het volk, waar in hij de redenen voor deze wijziging uiteen zal zetten. De meeningen over het juiste tijdstip van de offi cieel aangekondigde' gebeurtenis loopen overigens in politieke kringen alhier uiteen. Besprekingen van Laval. Parijs, 15 April (D.N.B.) Pierre Laval heeft in den loop van den dag te Parijs een groot aantal persoon lijkheden uit het bezette gebied ont vangen. Naar verluidt betroffen zijn besprekingen de voorbereiding van de regeeringswijziging. Een verklaring van Pucheu. Brussel, 15 April (Belgapress) Het Laatste Nieuws publiceert een ge sprek van zijn correspondent te Pa rijs met Pierre Pucheu, den Fran- schen minister van binnenlandsche zaken. „Het is een Duitsch belang", ver klaarde de minister onder meer in verband met hef vraagstuk van de' Europeesche samenwerking „bij de kultuurvolken van het westen de gevoelens ongerept te laten, die aan elke oprechte samenwerking onder geschikt zijn." Wij geven er ons ten zeerste rekenschap van, dat rut dezen oor log iets nieuws moet te voorschijn komen, dat de Europeesche eenheid geen ijdel woord is, dat deze een heid moet worden verwezenlijkt tij dens of na den oorlog, indien men geen rampen wil beleven. Maar wij denken eveneens dat'voor deze.- in voeging in Europa, waarvan wij de noodzakelijkheid hebben doorgrond en waarheen wij ons loyaal' en op recht richten, voor den opgang naar een nieuwen tijd het herstel van de Fransche onafhankelijkheid en sbu- vereiniteit noodzakelijk is". Berlijn over nieuwe Fransche regeering. Berlijn, 15 April. (A.N.P.) Hoewel en standpunt*van bevoegde Duitsche ïijde nog niet beschikbaar is, kan men in Berlijnsehe politieke kringen de meening hooren verkondigen, dat Frankrijk zich van de politiek van afwachten schijnt te willen 'afkee- re'n, welke door oordeelkundige Fransche politici herhaaldelijk als „gevaarlijk attentisme" geken'mexkt is. De pogingen der Ver. Staten om druk te oefenen en voogd te spelen, hebben, naar men hier aanneemt, tot een geleidelijk zich baanbrekend inzicht geleid, waaromtrent pas en kele dagen geleden de bekende Fransche politicus Philippe He-nriot zich vrijmoedig heeft uitgesproken voor een door ambtenaren en offi cieren sterk bezochte vergadering te Algiers te weten de lotsgemeen- schap van Europa, die Engeland door zijn politiek van tweedracht zaaien steeds weer heeft geprobeerd te dwarsbootnen. Oumerkelijk acht men te Berlijn de door Henriot weergegeven opvatting van steeds weer andere Fransche kringen, dat EEN VIJFLING IN ARTIS! De op- Passer van de jakhals is nog meer in zijn schik met deze vijlling dan „mj Jakhals" zelf, (P.olygoon-Noskv.) het geloof aaA een overwinning van Groot-Britannië verdwijnt. Niet min der opmerkelijk acht men zijn uit eenzettingen over de verdienste van Duitschland en zijn bondgenooten in hun strijd tegen het bolsjewisme. Bevoegde Duitsche kringen blij ven in hun oordeel uiterst gereser veerd, hoewel het plan. tot het vor men van een nieuwe Fransche re geering volgens de hier ontvangen berichten concrete vormen schijnt te gaan aannemen. Bepaald verhelde rend acht men evenwel de reactie de dreigende toon van Londen en Washington op de door Vichy be kendgemaakte me'dedeelingen. In Berlijn laat men het aan de Fransche regeering over, zich met de Engelsch-Amerikaansche reactie bezig te houden. De reactie in Engeland en Amerika. Stockholm, 15 April (DNB). De uit Engeland en de V. S. ontvangen persstemmen en commentaren op de gebeurtenissen in Vichy doen dui delijk zien, dat de reorganisatie der Fransche regeering in deze beide landen de grootste ontstemming ge wekt heeft. Uit Washington wordt gemeld, dat de reorganisatie in po litieke kringen der Amerikaansche hoofdstad „als een schok" is ge voeld. Bijna alle commeptaren rich ten felle persoonlijke aanvallen op Laval. Hier en daar ontbreekt ook smaad jegens de persoon van maarschalk Pétain niet. Genève, 15 April. (D. N. B.) De New- York Times schrijft over den indruk van een Fransche kabinetswijziging in Was hington, dat men daar spreekt over de mogelijkheid van terugroeping van den ambassadeur te Vichy. De Amerikaansche vertegenwoordigers in Frankrijk bezetten belangrijke waar nemingsposten, wat zou vervallen, in dien de diplomatieke betrekkingen wor den afgebroken. Volgens het blad valt voor het oogen- blik evenwel niet te verwachten, dat de Ver. Staten hun betrekkingen met Vichy terstond afbreken of dat zij de regeering der vrije Franschen zouden erkennen, hetgeen op hetzelfde zou neerkomen. Japansche bladen over de reorganisatie. Tokio, 15 April. (Domei). Alle bladen uit Tokio vermelden in de koppen der berichten omtrent de reorganisatie van de Fransche regeer ing de opneming van Laval in het nieuwe kabinet. De Nitsji Nitsji schrijft, dat uit een via Buenos-Ayres uit Washington ont vangen bericht blijkt, dat de Engel schen en Amerikanen positieve samen werking van de regeering vaiy Vichy met de spil vreezen. Eveneens wordt gemeld, dat welingelichte kringen in Washington meenen, dat de Fransche vloot mogelijk zal worden overgedragen aan Duitschland. De Jomioeri schrijft: „Vichy komt in haar politiek van afwachten nader tot de spil", „Fransche regeering gaat samenwerken met Duischland". Amerika en Vichy. Stockholm, 16 April (ANP). In welingelichte kringen te Washington heeft men gisterenavond verklaard, aldus de Britsche berichtendienst uit, de hoofdstad_ der Ver. Staten, dat het zeer voorbarig zou zijn een ont bieden van den Amerikaanschen ambassadeur te Vichy, admiraal Leahy, „voor raadplegingen" of met het doel de betrekkingen tusschen beide landen te verbreken, te ver wachten als gevolg van de laatste gebeurtenissen in Frankrijk. Er moet eerst nog een besluit genomen worden over de verstandigste poli tiek, die door de Ver. Staten moet worden gevolgd. De Amerikaansche regeering zal haar standpunt eerst vastleggen, wanneer zij in staat zal zijn zich een volledigen indruk te verschaffen omtrent de politiek, die Laval voornemens is te voeren. Te gelijkertijd meldt de Engelsche be richtendienst, dat waarschijnlijk al le Amerikaansche onderdanen in het onbezette deel van Frankrijk zijn uitgenoodigd naar hun vaderland terug te keeren. Deze uttnoodiging is echter alleen gericht tot de Ame rikaansche onderdanen, die geen of- ficieele positie beklëeden en staat niet in verband met de recente ge beurtenissen in Vichy. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 16 April. Heden avond van 19.15—19.30 spreekt Max Blokzijl, vla den -zender Hilversum II, in de serie Brandende kwesties over het onderwerp: „Burgervader», burgemeesters en burgerpapa'é?» É- iji i mm wL vr DE SOCIALE POLITIE ALHIER, werkt, onder leiding van den waarnemend hoofdcommissaris vajj politie, den heer van Maarleveld, met den Nederland- schen Volksdienst samen. De heer Barkman, inspecteur van de sociale politie, ^verbonden aan den N.V.D., bracht dezer dagen een bezoek aan een gezin, dat in zeer behoeftige omstandigheden verkeert. Men kan er verzekerd van zijn, dat dit gezin zoo spoedig mogelijk geholpen wordt! (Polygoon-Kuiper) VERDUISTER GOED ZON 16 April onder: 20.38 17 ApTil op: 6.41' MAAN 16 April op: 7.28 onder: 21.33 23 April Eerste Kwartier. De gevechten in Birma. Sjanghai, 15 April (Ofi). Uit Tsjoenking wordt gemeld: De cor respondent van het agentschap Reu ter deelt mede, dat Sjang Fu Ping, vice-minister van buitenlandsche za ken van Tsjoengking, een oproep heeft gericht tot de geallieerden, waarin hij dezen 'verzocht verster king te sturen en al-hun krachten te besteden- aan de verdediging van Birma, waar de Japanners, naar hij verklaarde, onweerstaanbaar opruk ken uit de richting' van Mandalay. De Chineesche strijdkrachten in Birma hebben zich nog verder moe ten terugtrekken en de niéuwe frontlinie bevindt zich ten N. van Yedashe, 35 km. ten N. van Toungoo. Radio Delhi meldde gistermiddag uit Birma, dat de Japansche druk aan het geheele Irawadifront nog is toegenomen. In den geheelen sector worden felle gevechten geleverd. De gisteren gemelde bezetting van Mi- gyaungye, op 45 km. ten Z. O. van Magwe aan de Irawadi, heeft een verderen terugtocht van de Brit sche troepen in dit gebied ten ge volge. De Chineesche troepen in het Sittangdal zijn vercïfer teruggetrok ken en trachten slechts de snelheid vanden opmarsch van - den tegen stander te verminderen. Het Japan sche luchtwapen heeft gisteren een stad in N. O. Birma en een stad in centraal Birma gebombardeerd. Roosevelt over Mac Arthurs opperbevel. Geneve, 15 April. (DNB). Uit New York wordt gemeld, dat in tegen stelling tot een mededeeling van den woordvoerder van het Ameri kaansche hoofdkwartier, dat gene raal Mac Arthur officieel nog geen opperbevelhebber in het Z. W.-deei van den Stillen Oceaan is, Roose velt op de persconferentie opnieuw betoogd heeft, dat Mac Arthurs op perbevel zich tot alle strijdkrachten der geallieerden in het Z. W.-deel van den Stillen Oceaan uitstrekt. Rcosevelt weigerde echter, dit ge bied nader te definieeren en meende: „Het is beter, den vijand ernaar te laten raden". Buütervarscsers in cSe door Japan bezeise gebieden. Tokio, 15.April (Domei). Tomoka- zoe Hori, de woordvoerder van het inlichtingenbureau, heeft op de ge wone persconferentie verklaard, dat staatsburgers van bevriende landen „in beginsel" tot de door de Japan ners bezette gebieden zullen wor den toegelaten, „teneinde gewone economische werkzaamheden te ver richten". Hij legde er evenwel den nadruk op, dat de desbetreffende toestemming zal afhangen van de „omstandigheden ter plaatse". Hori voegde hier nog aan toe: Ik kan nu nog' niet zeggen, wanneer be vriende staatsburgers tot de bezette gebieden zullen worden toègelaten. De ontwikkeling der Zuidzee- gehisden. Tokio, 15 April (Ofi). Met het oog op de ontginning van de ontzaglijke rijkdommen der Z. gebieden, die thans onder Japansche militaire controle staan, zullen enkele duizen den Japansche landbouwers en boschbouwkundigen daar te werk worden ggsteld. De meesten onder hen waren reeds in deze gebieden gevestigd, doch moesten in aller haast hun woonplaats verlaten toen het conflict in den Stillen Oceaan uitbrak. Japansche conferentie te Batavia. Tokio, 15 April (Domei). Naar de Asahi uit Batavia meldt, hebben in een Zondag en Maandag aldaar ge houden conferentie de Japansche nfllitaire autoriteiten ih Ned.-Indm algeheele overeenstemming bereikt ten aanzien van een plan heireffen- inlevering P en T bonnen. Ongeoorloofde attracties van winkeliers. 's-Gravenhage, 15 April. Nu tot de distributie van tabaksartikelen, cho colade en suikerwerken is besloten en de aangewezen bonnen van de textielkaart bij de desbetreffende handelaren door het publiek moeten worden ingeleverd, zijn er van ver schillende zijden klachten gekomen over de handelwijze van sommige winkeliers in verband met het in nemen der bons. Het komt namelijk voor, dat de verkoop van tabaksartikelen en versnaperingen in de periode, voorafgaande aan de in wer- kingtreding der distributie, door winkeliers afhankelijk wordt gesteld van het inleveren of in geleverd hebben der aanwezige bons. De gemachtigde voor de prij zen vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat deze winkeliers daardoor kans loopen een over treding te begaan van het prijs- vormingsbesluit 1942, voorzoo ver het den koppelverkoop en de verkoopsweigering betreft en in conflict komen met het tweede lid van artikel zes van de prijsopdrijvings- en hamster- wet 1939. Daarin wordt namelijk gezegd, dat, indien de verkoop van goederen uit den voorraad eener onderneming ge weigerd wordt, de burgemeester dezen voorraad zonder meer in be slag kan doen nemen. Mocht zulk een overtreding blij ken, dan zal er niet worden geaar zeld, zoo krachtig mogelijk in te grijpen, zooals intusschen in een zestaj gevallen reeds is geschied. BRANDWEER HEEFT ÏN FUNCTIE TOEGANG TOT ALLE PLAATSEN 's-Gravenhage, 15 April. Het ver ordeningenblad bevat een besluit van den secr.-gen. van het dep. van binnenlandsche zakeh, houdende wijziging en aanvulling van het be sluit brandweerwezeri. Daarin wordt bepaWd, dat de hoofdinspecteur en de districtsin.- specteurs van het brandweerwezen, alsmede de door den secretaris-gene raal aangewezen ambtenaren van de Rijksinspectie van het brandweer wezen te allen tijde vrijen toegang hebben tot alle plaatsen voor zoover zij het betreden daarvan, voor een goede vervulling van hun taak rede lijkerwijze noodig oordeelen. Zoo ncodig verschaffen zij zich den toe gang met behulp van den sterken arm. Is een zoodanige plaats een wo ning of alleen door een woning toe gankelijk, dan treden zij tegen den wil iftm den bewoner niet binnen dan vergezeld van een hulpofficier van politie, dan wel voorzien van een algemeen of bijzonderen schrif telijken last van den procureur- generaal bij het gerechtshof of van den officier van justitie of van een bijzonderen schriftelijken last van een hulpoffieièr van justitie. Alle bovengenoemde personen zijn verplicht een geheim te bewa ren, hetwelk hun in verband met het betreden van een plaatsis bekend geworden. Hij, die door schuld zoo danig geheim bekend maakt, wordt gestraft met gevangenisstraf of hech tenis van ten hoogste drie maanden of met geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. de het bestuur. De conferentie werd o.a. bijgewoond door luitenait-gene- raal Hitoshi Imamoera, den opper bevelhebber van de Japansche strijdkrachten in Ned.-Indië. De Asalri meldt verder nog, dat de centrale politieke structuur voor Ned.-Indië, naar men verwacht, binnen de komende maanden door de Japansche militaire autoriteiten zal worden voltooid. Herstel van spoorlijnen op Sumatra. Tokio, 15 April (A.N.P.) Op Su matra zijn 500 km van den spoorweg tusschen Medan en Kotaradja her steld en voor het verkeer heropend Ook zijp de belangrijkste verkeei: wegen op Sumatra weer hersteld. DE MOORD OP OVERSTE MUSSERT. De eisch tegen luitenant Kruithof. 's-Gravenhage, 15 April. Nader wordt medegedeeld, dat de proc.- generaal van het vredegerechtshof. van Genechten, in de zaak betref fende den móórd op overste Mus- sert, tegen luitenant Kruithof de doodstraf heeft geëischt op grond van artikel 120 in verbinding met ar tikel 9 van het wetboek vaii, militair strafrecht. (Reeds in een gedeelte van onze vorige editie opgenomen). Luchtgevechten boven Cyrenoica. Italiaansch legerbericht. Rome, 15 Apil (Stefani.) Het Ita- liaansche legerbericht van heden luidt als volgt: Levendige activiteit in de lucht boven Cyrenaica. Onze jagers heb ben den strijd aangebonden met een stérke vijandelijke formatie in de omgeving van Ainz El Gazala en twee toestellen neergeschoten, ter wijl zij 10 andere vliegtuigen doel treffend met- mitrailleurvuur be stookten. Tijdens een aanval op Benghasi, welke geen slachtoffers heeft ge- eischt, is een Britsch toestel door a£- weervuur getroffen en neergestort. Twee van onze toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Tijdens een luchtgevecht werd een Engelsch verkenningstoestel door onze jagers boven het midden van de Middel- landsche Zee vernield. ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE. Geneve, 16 April (D.N.B.) In het laatste nummer schrijft 'het Ameri kaansche tijdschrift „Time", dat op dit oogenblik iets de gedachten der Engelschen méér dan al het andere bezig houdt. Dit iets is Sovjet-Rus land. Het Engelsche volk heeft net gevoel, dat de Sovjet-Unie Engeland „tijdelijk gered" heeft. Daarentegen heeft de ongeschiktheid van Enge land op militair gebied verpletterend en ontmoedigend gewerkt. Ook dit voelt het Engelsche volk. Dientenge volge is Sovjet-Rusland en zijn „we reldbeschouwing" uitermate popu lair in Groot-Britannië. Verklaring van minister van onderwijs. Stockholm, 16 April (D.N.B.) Ten aanzien van de reeds gemelde ope ning van een vierdaagschen cursus voor de onderwijzers op de Londen - sche scholen om een studie te ma ken van de Sovjet-Unie, waarbij, zooals bekend, ook Maisky heeft ge sproken, meldt Tass uit Londen, dat de Britsche minister van onderwijs verklaard peeft, dat „geen ander land zooveel beteekent als de Sov jet-Unie en dat Sovjet-Rusland het# eenige land is, waarvan men niet ge-* noeg kan weten". De voorzitter van het onderwijscomité in het graaf schap Londen heeft gezegd, dat in Londen in alle kringen der bevol king een bijzonder sterk verlangen valt waar te nemen om zooveel mo gelijk over het Sovjet-volk te weten te komen. Dit niumner bestaat uit vier pagina's. EEN NIEUWE OORLOGSRAAD DER GEALLIEERDEN? Genève, 16 April. (D.N.B.) De op het oogenblik in Londen vertoeven de chef van den Amerikaanschen generalen staf Marshall en de man van de leen- en pachtwet, Hopkins, zijn Woensdag ,door koning George ontvangen. Over het resultaat van de -huidige besprekingen tusschen de Vereenig- d.e Staten en Groot-Britannië meldt de Daily Telegraph, dat binnenkort in Londen een nieuwe „oorlogsraad" der geallieerden het licht zal zien, die ten doel heeft de voortdurende samenwerking tusschen de Britsche en Amerikaansche stafofficieren. Deze oorlogsraad zal gelijk zijn aan' den geallieerden oorlogsraad in Washington. Alleen meent men te mogen aannemen, dat de Londen sChe oorlogsraad zich bijzonder met de strategische positie van Europa zal bezig houden, ter wijk zooals be kend, de oorlogsraad te Washington zich bezig houdt met den oorlogs toestand op den Stillen Oceaan. Daarenboven is, naar de Daily Te legraph meent te weten, het doel van de huidige besprekingen in Lon den om een „elastische" samenwer king te verkrijgen tusschen de geal lieerden om te komen tot een sneller transport van troepen en voorraden van het eene oorlogstooeel naar het andere. Petain ontvangt Fransche boe ren. (D.N.B.) - Het hoofd van den Franschen staat maarschalk Petain heeft Woensdagmiddag een delega tie der Fransohe boeren onder lei ding van den minister van land bouw Cazot ontvangen om met hen uitvoerig den tegenwoordigen toe stand van den Franschen landbouw te bespreken. De leden van de dele2 gatie spraken hun vertrouwen uit in 't door de regeering begonnen werk voor den wederopbouw van Frank rijk en beloofden den maarschalk, dat de Fransche boeren van hun kant alles zullen doen om de ver nieuwing van Frankrijk te bespoedi- Mond- en klauwzeer. 's-Gravenhage, 15 April. De strenge en langdurige winter heeft o.a. tot gevolg, dat het vee dit voor jaar laat in de weide komt en voor het grootste deel in minder gunsti- gen voedingsloestand dan voorheen. Daardoor zal het in het algemeen minder weerstand tegen besmettelij ke ziekten kunnen bieden dan an dere jaren. Waar in de afgeloopen winter maanden het aantal wekelijks gecon stateerde gevallen van mond- en klauwzeer in geringer mate is afge nomen dan gehoopt en verwacht was, heeft de directie van den land bouw aan het begin van den weide- tijd nogmaals een ernstig en drin gend beroep gedaan op de veehou ders om hun volle medewerking te verleenen bij de bestrijding van deze zoo gevreesde ziekte. Nu Nederland wat de voedselvoor ziening betreft voor den komenden winter geheel op eigen krachten is aangewezen, zullen de veehouders zich tot het uiterste hebben in te spannen teneinde zoo goed mogelijk in de vetbehoefte van ons land te voorzien. Derhalve is het hun dure plicht mede te werken aan het voor komen en in geval zij optreden het bestrijden van alle ziekten, welke de rentabiliteit van den veestapel kunnen schaden, dus ook van het mond- en klauwzeer. Al was, behoudens enkele uit zonderingen, de door deze ziekte in 1941 aangerichte schade niet zoo be langrijk meer, toch moet worden, bedacht, dat zij elk oogenblik weer kwaadaardige vormen kan aanne men, te meer, omdat de aanwezige veestapel na de felle ziekteperiode van 19371939 langzamerhand min der immuun, dus meer vatbaar voor de ziekte is geworden. De smetstof haarden, die er nog zijn, vormen een ernstige bedreiging voor den zeer gevoelig geworden veestapel. Teneinde deze ziekte te helpen be strijden, behooren de veehouders het hunne te doen om verspreiding, van de smetstof tegen te gaan. Eij, die onder hun dieren verschijnselen van mond- en klauwzeer meenen waar te nemen, zijn verplicht daarvan on middellijk aangifte te doen bij den burgemeester en moeten niet,''door eigen belang gedreven, oogenschijn- lijk nog gezonde runderen aan de markt brengen. Dit „vluchten" kan ruïneus in zijn gevolgen zijn. De „vluchtelingen" zijn uitwending be smet en verspreiden misschien reeds smetstof met speeksel, urine, mest en melk. Door middel van veeauto's, personen, marktterreinen, veestallen, enz. komt de smetstof op honderden, veebedrijven en binnen enkele we ken kunnen de aanwezige veebesla gen worden aangetast. En zoo gaat het kwaad steeds verder. De verkooper mag zichzelf mis schien eenig financieel voordeel heb ben verschaft, aan de gemeenschap ■berokkent hij door zijn moreel niet te verantwoorden daad onbereken bare schade. Wordt het vermoeden van ver schijnselen van de ziekte bij onder zoek door den veeartsenij kundigen dienst bevestigd, dan kunnen de voorgeschreven maatregelen hinder- lijk zijn, maar ze zijn er toch uit» sluitend 'op gericht verspreiding van de smetstof zooveel doenlijk tegen te gaan. Dat kan geschieden door middel van seruminspuitingen en door toe passing van hygiënische maatrege len. Zoowel de veeartsenijkundige dienst als de practiseerénde dieren artsen zijn bereid de betrokken vee houders uitvoerig in te lichten. Naast rechten zijn ook plichten op de schouders van de boeren gelegd, plichten, welke den boeren niet in de laatste plaats bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer ver antwoordelijkheid opleggen, niet al leen tegenover zichzelf, maar ook tegenover andere veehouders, ja te genover het geheele volk. Als de nood het hoogst is, is de Nederlandsche Volksdienst nabij. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. De politieke verdediging van het Amerikaansche continent. (D.N. B.) - De eerste zitting van de com missie voor d'e politieke verdediging van het Amerikaansche continent is, naar uit Montevideo wordt gemeld, gisteren door den minister van bui tenlandsche zaken van Uruguay, Goeani, geopend. Argentinië, Brazi lië, Chili, Mexico, Venezuela en de Vereenigde Staten zijn door gedele geerden vertegenwoordigd, terwijl de overige Ibero Amerikaansche staten waarnemers hebben gezon den. De vertegenwoordiger der Ver eenigde Staten, Spaath, richtte tot de vergadering een propagandisti- schen oproep, waarin hij tot een energieke actie tegen de zg. vijfde colonne aanspoorde. Iran breekt met Japan. (D.N. B.) - Naar Reuter uit Teheran meldt, heeft Iran de betrekkingen met Ja pan verbroken en aan het Japansdie gezantschap verzocht Teheran bin nen een week tijds te verlaten. Bui tenlandsche berichten als* zou de Japansche gezant te Teheran ge dwongen zijn de Iraansehe hoofdstad te verlaten, worden van bevoegde Japansche zijde nog niet bevestigd,

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1