DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zoon". ADOLF HITLER - DE VELDHEER. - Haveninstallaties op Kertsj gebombardeerd. De reorganisatie der Fransche regeering. De oorlog in Oost-Azië. Britsche duikboot tot zinken gebracht. Hoe Hitier het IJzeren Kruis eerste klas verdiende. Eeri geniaal veldheer. De strijd tegen Engeland DE BONA FIDE WINKELIERS WERDEN GEDUPEERD. i VB ■■HH Pagina en. sed mi rix> APRIL acht /lies" i. Meulen oor niet- dag der zaal van t kinderled., houten ledi- ierjurkjes en jes 2/3 jaar. 32. Na 7 u, htgrijze da- maat 38. t 69. ;n z.g.a.n. •aat 7. ulerhouden kinderwagen, ide 42. it en goed Pianola met eedstraat 49. 1000 liter. Oosterzijweg DO. diotoestel, 3 salontafeltjes, Ispreker, fi- ach., 5 p. m. 3740, 8. (Winkel) huiskamer- 10, eikenh. sdestal 5. 33. ame: 6 stoe- *aatjesmatten in grasperk- 12, een 0.80. Nassau- itosstofzuiger. 28. oestel en een derdeelen en H. Radix, ran 12 S, la 6 uur). a heerenrijw. ar gebr. bui- 28 x 1 t 19. naaimachine lering. Bevr.: srstraat 11, ardappelschil- t motor 125V, tor 2 P.K. 220 l plm. 30 m igaas 1 m N. de Goede, J 117, Heiloo. nog goede okbrekers, 1 xon, 1 stalen 60 L. Heeren- 22. Oudorp- Ito St. Pancr.) isfornuis met n-lood raamp- n woning met werklaarzen tension „Hol- rgen. tel. 2508. 1312 1342 ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 90. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Kijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. f 1.40, elke 3% m.M. meer 0.35, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. Tel. Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.: C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Zaterdag 18 April 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 17 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermapht maakt bekend: In den centralen sector van het Oostelijke front viel de vijand op een plaats met vrij sterke strijd krachten aan. De aanval werd afge slagen. Andere plaatselijke aanval len van den vijand in den centralen en Noordelijken sector van het front bleveneveneens tevergeefs. Bij luchtaanvallen op achterwaartsche verbindingen en vliegvelden van de bolsjewisten leed de vijand aanzien lijke verliezen aan vliegtuigen* en rollend materieel. Op het schiereiland Kertsj werden haveninstallaties met goede uitwer king gebombardeerd. Boven het Kanaal en de Engelsche Zuidkust schoten Duitsche jagers gisteren overdag in luchtgevechten 11 Britsche vliegtuigen neer. Formaties gevechtsvliegtuigen vie len in den afgeloopen nacht ravitail- leeringsinstallaties in Southampton aan waardoor zichtbare branden en explosies ontstonden. Op 20 April a.s. viert Hitier zijn 53sten verjaardag. Het oordeel van een bekenden veldmaarschalk. Een der eerste veldmaarschalken De ministerraad te Vichy. Vichy, 17 April (DNB). Tegen het einde van den heden gehouden mi nisterraad hebben alle ministers van het tegenwoordige kabinet maar schalk Pétain hun ontslag aangebo den. Laval legt ministerlijst voor aan Pétain.' Vichy, 17 April (DNB). Na afloop van den ministerraad heeft maar schalk Pétain een onderhoud met Laval gehad, die hem de eerste lij'st van personen voorlegde, wier mede werking in de nieuwe regeering hij gewenscht acht. Eén officieel communiqué. Vichy, 17 April (DNB). Na de he den gehouden ministeijjgadszitting is het volgende communiqué uitge geven: „De ministers en staatssecretaris sen zijn op 17 April bijeengekomen in het paviljoen Sevigne onder voor zitterschap van den chef van den staat, maarschalk Pétain. De plaatsvervangende minister president, admiraal 'Darlan, heeft den chef van den staat de portefeuil le van staatssecretaris, waarmede hij tot dusver belast was, overhan digd. De aangewezen opvolger van den chef van den staat, admiraal Darlan, verklaarde zich op ver langen van den maarschalk bereid, om onder diens rechtstreeksche ge zag het opperbevel over de strijd krachten te land, ter zee en in de lucht op zich te nemen. Maarschalk Pétain zeide admiraal Darlan, den ministers en staatssecre tarissen dank voor de toegewijde medewerking die zij hem hebben verleend in de moeilijke omstan digheden, die het land thans door maakt". Het Philippijnsche front. Tokio, 17 April. (Domei). Het vijandelijke antwoord op de beschie ting der Amerikaansdie resten op het eiland Corregidor door de Japan- sche zware artillerie heeft een groot aantal slachtoffers gemaakt onder de Amerikaansche krijgsgevangenen op het schiereiland Bataan. Deze Ame rikaansche gevangenen werden be schoten door hun eigen strijdkrach ten. Tot gisteren hadden de Japan ners op Bataan in totaal 60.000 krijgs gevangenen gemaakt. De wegen langs de Oostkust van Bataan zijn dan ook vol gevangenen, die moei zaam optrekken naar de gevange nenkampen. Velen hunner zijn ver zwakt door den honger. De suiker rietplantages langs de wegen zijn op sommige plekken geheel kaal gewon den, doordat de gevangenen hun hon ger met de rietsuiker stillen. De strijd op Cebu. Tokio, 17 April. (D.N.B.) Naar Domei meldt, hebben bommenwer pers van het Japansche leger Don derdag de Japansche landstrijd krachten op het eiland Cebu onder steund. Zij bombardeerden de over blijfselen van de Philippijnsche en Amerikaansche troepen in het berg achtige terrein ten noordoosten van de stad Cebu. De vijand, die niet in staat was verzet te bieden tegen het krachtige opdringen der Japanners en de hevige luchtaanvallen, vlucht verder het heuvelachtige terrein in om daar dekking te zoeken. De landing op Panay. Tokio, 17 April. (Domei) De voor hoede' der Japansche troepen op Panay heeft gisteren de stad Iloilo, een belangrijk strategisch punt in het zuiden van het eiland, bezet, na het gebied van vijandelijke strijdkrach ten gezuiverd te hebben. De Japan ners hebben voorts de stad Kapiz in het Noorden van Panay bezet. Het front in Birma. Stockholm, 17 April. (D.N.B.) De commentator van den Britsehen be richtendienst, Annalist, heeft ver klaard, dat de terugtocht der Brit sche strijdkrachten aan de Irawady voortduurt. Er schijnen thans meer Engelsche vliegtuigen voorhanden te zijn, maar de hoop, dat hun aantal een ernstig gevaar voor de Japan ners zou beteekenen, is niet gerecht vaardigd. De politiek der verschroeide aarde. Tokio, 17 April. (D.N.B.) De troe pen van Tsjang Kai Sjek zijn, naar de oorlogscorrespondent van de „Yomioeri Sjimboen" meldt aan het front van Birma tot de taktiek over gegaan om hij huri terugtocht alles te vernietigen en in brand te steken. Bij den intocht in een stad in N. Birma ten N. van Pegoe werden vol gens den oorlogscorrespondent nog slechts puinhooper. aangetroffen. Zelfs groote voorraden rijst, die niet meer konden worden weggevoerd, werden in brand gestoken. De stra ten en huizen van de stad waren alle leeg, daar de bewoners vóór den te rugtocht der troepen gedwongen wa ren naar het N. van het "land te evacueeren. Versterkingstroepen ontscheept. Shanghai, 17 April. (Afip). Uit New Delhi wordt gemeld: De Japan ners hebben tweg divisies verster kingstroepen te Rangoon ontscheept. Een Japansche colonne, die langs de Salwien in noordelijke richting op rukt, bevindt zich in de omgeving van'Leikz, hoofdstad van de provin cie Kareni, terwijl een andere co lonne oprukt ten N.O. van Toengoo. Italiaansch legerbericht. Rome, 17 April (Stefani) Het Ita- liaansche legerbericht van heden luidt als volgt: Aan het front in Cyrenaica niets van belang te melden. Een vliegtuig is neergeschoten door Duitsche ja gers. Een overval, die door den vijand was ondernomen op een van de eilandjes ten Zuiden van Kreta, is mislukt. Een van onze torpedoja gers onder bevel van den corvetten- kapitein Eugenio Henke, heeft een vijandelijke duikboot in het midden van de Middellanclsche zee tot zin ken gebracht. HET VERTREK* VAN ADMIRAAL LEAHY. Vichy, 17 April (DNB). Vanavond is op de persconferentie bevestigd, dat de Amerikaansche ambassadeur admiraal Leahy, door Roosevelt naar Washington is ontboden om zijn re geering nadere mededeelingen over de Fransche politiek te doen. Tevens werd medegedeeld, dat Leahy ech ter met het ook op den gezondheid van zijn vrouw waarschijnlijk pas over eenige weken naar de Ver- eenigde Staten zal vertrekken? Bolsjewieken verloren ruim 20.000 vliegtuigen. (D.N.B.) - Van militaire zijde verluidt, dat de bolsje wieken sinds het begin van den veldtocht in het Oosten tot eind Maart 1942, als gevolg van de Duit- sehe actie, in totaal 20.476 vliegtui gen verloren hebben. DONDERDAGMIDDAG HEEFT RIJKSCOMMISSARIS Dl. SEYSS-INQUART DE TENTOONSTELLING „NEDEBLANB-DANZIG", WELKE WOENSDAG GE OPEND WERD, BEZOCHT. Tijdens den rondgang op de tentoonstelling. Van rechts naar links: Prof. Erich Keyser. directeur van het Museum te Danzig-Oliva, die den rondgang leidde, Ir. A.'A. Mussert en Rijkscommissaris Dr. Seyss- 'aquart. Geheel links; Mevrouw, Sejrsg-Iaquarl. (Staps-Mail) van den Führer, een der succesrijk ste legerbevelhebbers van den tegen- woordigen ctgrlog Generaal Veld maarschalk von Reichenau, wien het helaas niet meer gegeven "was de uiteindelijke overwinning te beleven, schildert aan de hand van wat hij zelf beleefde het veldiheergenie van Adolf Hitler in de volgende woor den: De soldaat Adolf Hitler is door den wereldoorlog in ontelbare slagen gekenmerkt als een der bes ten uit het beste krijgsvolk der wereld. 1 De veldheer Adolf Hitler vond zijn definitieve beproeving zoo wel voor het eigen volk als voor de verwonderde wereld in den vrij heidsstrijd van het Groot-Duitsche volk. Onder het begrip veldheer wordt vaak alleen de leider op het slagveld verstaan, maar het is cns reeds lang duidelijk geworden, dat dit roem volle werk met zijn dramatische be slissingen niet alleen aanspraak kan maken op de overwinning. Moltke staat boven Roon en Blii- cher boven Scharnhorst. Juist de ard en snelheid der Duitsche over winningen hebben het bewijs ge leverd, dat men den Führer reeds vele jaren als eerste soldaat van het Rijk in het bijzonder de voorberei dende werkzaamheden voor de over winning te danken heeft. Zijn veldheerschap is in voorbe reiding en leiding zoo veelomvat tend, dat in de aan groote mannen rijke Duitsche geschiedenis slechts één enkel voorbeeld van. een zelfde combinatie van eigenschappen te vinden is: Frederik de Groote. Hier komt nog' eenzelfde eigenschap aar voren. De groote staatsman is ook zijn eigen veldheer. Alle mogelijkheden die volk 'en industrie boden, werden gebruikt. Daaruit concludeerde de Führer: geen bewapening is zoo kostbaar als een verloren oorlog. De norm der bewapening bepaalt den geboren soldaat en veldheer. De kiem van de bliksemsnelle slagen was reeds lang verborgen in onze pantserwagens, de kracht van onze aanvalswapens en de snelheid op elk gebied, in den nieuwbouw van ons alles overtref fend luchtwapen. Ter vervolmaking van dit arbeids- beeld nog een gedachte, die mij overviel toen de spits van ons leger de Marne overschreden had en, als in het jaar 1914, Oostwaarts van Parijs naar het Zuiden trok. Ditmaal was er voor de Franschen geen vurig verlangd wonder aan de Marne, want echter het frontkorps volgden in een aantal dat men zich niet kan voorstellen nieuwe korpsen en tal- looze divisies, ieder oogenblik tot ingrijpen bereid. Wanneer ik Adolf Hitler als de ware veldheer niet' in het volle licht stel, dan is daarvan niet de oorzaak, dat dat voor zijn beslissende leiding niet een massa onweerlegbare be wijzen aanwezig is. Maar de strijd is nog niet ten einde eh uit de erken ning volgens de krijgsgeschiedenis van zjjp veldheergenie konden die genen voordeel trekken, wien wij niets anders dan de de slagen gun nen welke zij als gevolg van deze leiding nog zullen ondervinden. Ik ben er zelf meermalen getuige van geweest, hoe strak en zeker bij plan en leiding hij de door hem aan gevoerde legers in de hand had en hoe hij het moeilijkste tot stand bracht, dat wat het wezen en den roem van een veldheer uitmaakt, in de onzekerheid.van den oork-g, in de snelle wisseling van zijn onder vindingen en indrukken, de groote les van de krijgskunde té volgen, het juiste besluit te vinden en trouw te blijven aan het voornemen steeds in geest en willen sterker te zijn dan de vijand. Zeker zijn zulke eigen schappen aangeboren, maar zij zijn thans bewonderenswaardig als men. zelf een geschoold soldaat, ziet hoe zij gepaard gaan met een vaste be- heersching van alle technische vraag stukken der legerleiding, datgene wat wij het practische deel der kunst noemen. Zoo zal Adolf Hitler deze kunst ook altijd opnieuw mee leven en gestalte geven, zooals ook de trotsch van den grooten Frederik was: origineel en altijd ver rassend en vernietigend voor den vijand. Een geniale veldheer stelt aan de troepen in hun leiding zeer zware eisehen. Onze zijn bevelhebbers trotsch en roem is het, de ver wachtingen van onzen'grooten lei der nimmer ontgoocheld te hebben. In dit oogenblik van beproeving heeft ook de heilige lente van Duitschland, zijn jeugd te wapen, zich de groote daden van de vaders waardig te toonen. Maar dit uur heeft ook iets ge bracht, wat ons vertrouwen tot zekerheid maakt. Het geheele Duitsche volk heeft zich het groote geschenk waardig bewezen, dat de voorziening het in den persoon van den Führer heeft geschonken. Het heeft met de grootte van zijn Führer tegelijkertijd zijn eigen plicht erkend, meer voor te brengen en te presteeren dan het normale ver loop der gebeurtenissen anders een generatie verplicht stelt. Daarover schrijft Freiherr ven Godin: Het legerarchief Potsdam had naar aanleiding van de oprichting der legerachieven een tentoonstel ling van documenten ingericht, die door den Reichskriegs-Minister en de andere eeregasten met groote belangstelling bezichtigd werden. Vele origineele stukken van dit grootste Duitsche archief gaven een indruk van de documenten van me nige gebeurtenis uit 1 54 eeuw Duit sche geschiedenis. Men zag origi neele kaarten van het groote hoofd kwartier in alle phasen van den slag bij Tannenberg of uit de laatste oor- Dit nummer bestaat uit vier pagina's. (Hoffmann) Een portret van den Führer van 30 Januari 1942. logen aanteekeningen van Scharn horst. De grootste belangstelling vond vanzelfsprekend een door het huidig legerarchief München.het vroegere Beiersche oorlogsarchief, ter be schikking gestelde origineele brief, die het voorstel bevatte, om het IJzeren Kruis eerste klas aan den Gefreiter van den wereldoorlog Adolf Hitler te verleenen. Het op den 31sten Juli 1918 door het 3e (Beiersche) reserve infante rie regiment 16 herschreven docu ment luidt als volgt: „Korporaal (vrijwilliger) Hitier, 3e compagnie heeft getoond in alle gevechten een uitstekend soldaat te zijn. Als ordonnans onderscheidde hij zich zoowel in den stellings- als in den bewegingsoorlog door zijn koelbloedigheid en durf en was steeds vrijwillig bereid berichten in de moeilijkste omstandigheden en met gevaar voor eigen leven over te brengen. Nadat in moeilijke gevechtsposi ties alle verbindingen verbroken waren, was het aan de onvermoei baarheid en offervaardigheid van Hitier te danken, dat wij belang rijke meldingen, niettegenstaande alle moeilijkheden, konden door geven. Hitier verkreeg het IJzeren Kruis 2e klas voor dapper gedrag in den. slag bij Wytschaete op den 2den December 1914. „Ik acht Hitier voor onderscheiding met het IJzeren Kruis le klas abso luut waardig. Het is vanzelfsprekend, dat het Duitsche volk een verjaardag van den Führer te baat neemt om té toonen hoezeer het op prijs stelt, dat in de ure van Duitschlands weder- opstandig en beproeving een man als Adlof Hitier aan het hoofd van het Rijk staat. Zooals Napoleon een stempel drukte op de geschiedenis van Frankrijk aan het einde der 18e eeuw, zoo staat de groote Duit sche worsteling om vrijheid en vei ligheid en verspreiding van nieuwe inzichten geheel in het teekfin van den Führer, die een zeldzame com binatie van geniale eigenschappen vertoont en daarom in Duitschland de onvolprezen historische figuur is, waaraan het zijn vrijheid en opkomst heeft te danken. Berlijn, 17 April (D.N.B.) Van mi litaire zijde verneemt het D.N.B. het volgende: Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den nacht van 16 op 17 April hun aanvallen op voor den oorlog tjelangrijke, doelen op het Britsche eiland voortgezet. Voltreffers veroorzaakten in de voor de ravitailleering belangrijke instal laties in Southampton zware bran den. Bij luchtgevechten boven het Kanaal en de Engelsche Zuidkust schoten Duitsche jagers op 16 April 11 Britsche vliegtuigen neer. De Duitsche vliegtuigen bonden den strijd aan met een vrij sterke for matie naderende Britsche jagers. Zij dreven deze formatie uiteen en maakten een aanval onmogelijk. De Duitsche jagers achtervolgden af zonderlijke Britsche afdeelingen bo ven het Kanaal tot aan de Engelsche kust en schoten hierbij boven de Britsche Zuidkust twee Britsche vliegtuigen neer. Aangenomen kan worden, dat andere Britsche vlieg tuigen in de luchtgevechten, Tyelke boven het Kanaal en (Jicht aan de Engelsche kust zijn geleverd, zware beschadigingen hebben opgeloopen. Negentien Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Berlijn, 17 April (D.N.B.) Volgens een mededeeling van het opperbevel der weermacht hebben vanmiddag afdeelingen Britsche bommenwer pers onder krachtige, bescherming van jagers de kust van het bezette gebied in het Westen aangevallen. Duitsche jagers bonden den strijd aan en schoten 19 vijandelijke vlieg tuigen, w.o. vier groote viermotorige en drie andere bommenwerpers neer. Nieuwe Finsche postzegels. (D. N.B.) - De Finsche posterijen geven 2 Mei nieuwe postzegels van 50 en 100 Finsche marken uit. De eerste, zegel vertoont een landschap uit de omgeving van Tampere en de an dere de haven van Helsinki. De nieuwe zegels zijn bestemd voor frankeering van luchtpostbrieven en buitenlandsehe pakketten. Dit zijn de hoogste postzegelwaarden, die de Finsche posterijen ooit heb ben uitgegeven,0 Inlevering P- en T-bonnen Hoe het onrecht kgn worden hersteld. Wij ontleenen aan 'het Volk het volgende: Het is met de distributie van rook artikelen en versnaperingen een drama in drie bedrijven geworden. In het eerste bedrijf kwamen de bonnenjagers ten tooneele. Zij lokten het publiek met volle étalages goed- koope sigaretten, lang gemiste cho- coladereepen en nog veel meer. Er waren er zelfs, die geldpremies uit loofden voor den tienden, vijftigsten en honderdsten bonnenbrenger. De bonnenjagers waren vriendelijk en behulpzaam, stonden met de heer lijkste dingen klaar en verzamelden ontelbare bonnen. Ondanks het feestvertoon zag het publiek tenslot te de harde werkelijkheid: de bon nenjagers waren degenen, die tot nu toe het meeste „neen" verkocht had den en die intusschen voor de noo- dige voorraden hadden gezorgd om zeker van een zoo groot mogelijk aantal bonnen te zijn. De ongelukki ge winkeliers, die steeds hadden verkocht wat ze binnen kregen, za ten met de stukflfcen. Zij hadden geen voorraden om het publiek te lokken. In het tweede bedrijf zagen we het optreden vail den Gemachtigde voor de Prijzen. Een aantal boosdoeners werd gegrepen. JSn dat tot volle te vredenheid van publiek en bona-fide winkeliers. Dit bedrijf was kort, maar krachtig. Opnieuw „uitverkochte" winkels In het derde bedrijf, dat we nu zien vertoonen, hangt er als weleer een geheimzinnig waas over de win kels in rookartikelen en versnape ringen. Het is afgeloopen met de lokkende aanbiedingen. Tallooze deuren, die zoo wijd open waren ge zet, zjjn (weer hermetisch gesloten. Er wordt opnieuw druk „Aeen" ver kocht. Wij moeten weer hooren, dat ar „helaas" niets aanwezig is, Wat wij tijdens het tweede bedrijf reeds vermoedden, dat we terug 2'ouden komen tot de misselijke toestanden, waartegen we zoo hevig gesputterd hebben, is prompt uitgekomen. Maar er is meer. Ondanks het ingrijpen van den Gemachtigde voor de Prijzen moeten wij vast stellen, dat de bonnenjagers voor 'n zeer groot deel den buit binnen hebben. De bona fide winkeliers zitten met de stuk ken. Zij zien zich de basis van hun bestaan ontnomen. Zij heb ben weinig bonnen binnen ge kregen, omdat zij niet over lok middelen beschikten. Zij hebben droevig in hun leege winkels móeten aanzien, dat de concur renten, die hun winkels dicht hielden, toen zij hun voorraad onder de klanten verdeelden, de bonnen binnen haalden. Straks zullen de bonnenjagers, dank zij dit onsociaal optreden, over rui me toewijzingen beschikken, terwijl de anderen zonder voor raad en zonder klanten zitten. De heele gang van zaken is bui tengewoon onverkwikkelijk. De re geling is zoodanig geweest, dat zij een belooning beteekende voor de winkeliers die hun voorraden heb ben achter gehouden, die hun klan ten hebben bedrogen, die de winkels dicht" hielden enz., enz. De straf is voor degenen, die steeds hebben meegewerkt aan een eerlijke verdee ling van de aanwezige voorraden. Moet dit zoo blijven? Wü zijn ervan overtuigd dat dit nooit de bedoeling van deze distri butieregeling is geweest. Maar intus schen liggen de feiten er zooals wij geschilderd hebben. Tallooze winke liers komen hun nood bij ons klagen Deputaties komen aankloppen. En allemaal hebben zij dezelfde vraag: Moet dat nu maar zoo blijven? Wij zijn er evenzeer van ove: tuigd, dat dit niet noodig is. De be doeling van iedere distributie is, een rechtvaardige verdeeling te bevor deren. In cjjA geval heeft zij een groote onrechtvaardigheid ten gevol ge gehad. Nu het nog niet te laat is, kan dit hersteld worden. En wel heel' eenvoudig: Men trekke de nu aangekon digde bonnen (T, P, enz.) ten spoedigste in. En men wijze nieuwe bonnen aan, maar dan vergezeld van een aantal voor schriften, die een herhaling van wat we deze week hebben mee gemaakt, onmogelijk maken. Dan staan de bedriegers in hun hemd. Dan zitten de bonnenjagers met de gebakken peren. En dan krijgen de bona fide winkeliers een kans een redelijk aantal bonnen binnen te krijgen. Bovendien heb ben degenen, die tegen fantastische prijzen in T- en andere bonnen ge sjacherd hebben, een strop.. Allerwegen is de verontwaardi ging over den gang van zaken groot. En het is duidelijk, dat deze veront waardiging gerechtvaardigd is. Er is onrecht gedaan. En dat moet onge daan gemaakt worden. Wij hopen, dat het nog mogelijk zal blijken, de knoeiers op gevoelige wijze duidelijk te maken, dat hun optreden in dezen tijd niet onge straft kan plaats vinden. MAX BLOKZIJL SPRAK TE UTRECHT. Het hpofd van de afdeeling pers wezen, van, het dep. van V. en K., de heer Max Blokzijl, beeft gister avond) te Utrecht in Tivoli voor een uitgebreid gehoor het woord ge voerd. De heer Blokzijl, die nu reeds meer dan een jaar tweemaal per week voor de ratjio spreekt, zal thans op diverse bijeenkomsten als spreker optreden. «Van hun belang stelling getuigden- o.m. de Beauf- tragte ini de prov. Utrecht, Reichs- letter Sommier, Kreisdn-spektor der N.S.D.A.P., prof. O. Nieschulz, de commissaris der prov., de heer W. B. Engelbrecht en de nieuwe bur gemeester van /Utrecht, de heer C. van Bavensiwaay.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1