DE VUURR SCHOENT HET GEHEIM v PAREL-EILANI STAD EN OMGEVING Ziekenhuisverpleging. AGENDA. LAND-. EN TUINBOUW Veilingen aan den Langedijk. Juridische voorlichting voor den tuinbouw. Amsierdamsche Beur Opé. Amsterdamsche Bank N.Y. 3' 2 PANDBRIEVEN a 99' 2 SPORT. Bedrijfsgroep „Hof< restaurant-, pensio aanverwante bed rij Eerste uitvoert; ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 APRIL 1942. Pagina 2. KIND TE WATER GERAAKT EN GERED. Dinsdagmiddag ongeveer half vijf is in het Noordhollandsch kanaal bij de Friesche brug een ongeveer zes jarig zoontje van de fam. Kiers te water geraakt De 18-jarige -P. Over- dijk, die voor de brug stond te wach ten, zag den kleinen drenkeling. Zonder zich te bedenken ontdeed hij zich van enkele kleedingetukken en sprong te water. Hij had het ge noegen het jongetje veilig en wel aan den wal te brengen. Het geredde kind heeft gelukkig geen nadeelige gevolgen van dit onvrijwillige bad ondervonden. BEVOLKING. Onderstaande personen worden verzocht, zich zoo spoedig mogelijk te melden ter gemeente-secretarie, afd. Bevolking: Bernardus P. T. van Woud, elec- tricien, gekomen van den Helder, en diens echtgenoote Petronella A. Benschop. DIEFSTAL IN HET BUREAU VAN SOCIALE ZAKEN. Bij de politie, alhier, is aangifte gedaan van diefstal van een aantal onderjurken, witte luiers, een groot aantal paren meisjes- en kinderkou sen, heererisokken, zakdoeken, paar werkschoenen gemerkt SZ, 18 paar kinder- en damesschoenen ge merkt „VANLIER" en 10 paar hee- ren- en jongensschoenen gemerkt SZ, benevens een manchester broek en jas, lakens en sloopen, alles uit het magazijn Van het gemeentelijk Bureau van Sociale Zaken aan de Doelenstraat, alhier. De goederen waren bestemd voor extra B-steun, Door de recherche wordt een zeer uitvoerig onderzoek ingesteld. Het is te hopen, dat de vandalen die dit hebben bedreven, kunnen worden opgespoord. De voor B-steun in aanmerking komenden zijn lieden die het al wel zeer moeilijk hebben. Het rooven van het voor hen -be schikbare is wel een dubbele laag heid. 489E STAATSLOTERIJ. Bij de gister gehouden trekking (3e klasse, 3e lijst) is wat de in Alkmaar en omgeving verkochte loten betreft de volgende prijs gevallen: f 45 21643 DE SNIP EN SNAP-REVUÉ. De voorstellingen van de Snip en Snap-Revue, die a.s. Zaterdagavond, Zondagmiddag en Zondagavond in het Gulden Vlies zullen plaats vinden, zijn, voor wat de Zaterdag- en Zondagavond opvoeringen betreft, uitverkocht. Alleen voor Zondagmiddag zijn nog kaarten verkrijgbaar. PIANOHANDEL KAMSTRA. De heer W. Kamstra, voorheen wonende in de Bruinvisstraat, opent Zaterdag zijn nieuwen pianohandel in de Huigbrouwerstraat 2. De „win kel" is' zeer diep en biedt plaats voor heel veel instrumenten, waar van dan ook een groote voorraad aanwezig is. We noemen piano's van alle bekende merken, vleugels en orgels. Zoo staat er in de voorzaal op 't oogenblik een prachtige vleugel, vol van klank: een juweeltje! Achter de zaal zelf is de repa ratie-inrichting. Daar worden alle voorkomende herstellingen verricht en o.a. is daar een spuitinrichting, waar de muziekinstrumenten in elke gewenschte kleur gespoten kunnen worden. Voorts worden daar nieuwe ombouwen gemaakt (tegenwoordig worden de zwarte piano'g heel veel in eiken ombouw uitgevoerd). Dat de heer Kamstra ook piano's stemt, spreekt vanzelf. De eigenaar heeft een grondige op leiding gehad in zijn vak,' o.a. bij de fa. Goldschmeding te "Amsterdam. En met zijn ruim 20-jarige ervaring zal hij het publiek zeker ih alles ten dienste kunnen zijn. De verplaatsing van de zaak naar de Huigbrouwerstraat beteekent voor hem een groote uitbreiding, waarvan in de toekomst veel verwacht mag worden. KAPPERSZAAK DE BOER. Jan de Boer, die precies tien jaar in de Boterstraat een kapperszaak heeft gedreven, heeft'!ïils het warè zijn jubileum gevierd met een ver plaatsing van zijn zaak; een ver plaatsing, die een vergrooting en een verbetering beteekent. Waar eertijds de winkel van mej. Teeker was juist dus tegenover kapper de Boer is thans de kapperszaak gekomen. Een ruime salon, twee keer zoo groot als de vroegere, biedt de gelegenheid voor een prettige ontvangst der klanten. Zij kunnen geholpen worden aan het nieuwe toilet en zoo zij moeten wachten, is er langs de muur een groote bank neergezet en voorziet de leestafel in een behoefte. De zaak zelf heeft twee ruime étalages en een vitrine en deze be vatten tal van artikelen, die ver kocht kunnen Worden. Men merkt: alles beteekent een enorme verbetering! Gisteren werd de zaak geopend, waarvan thans nog tal van bloem stukken getuige zijn. ZUIDSCHARWOUDE. Gemeente-avond herv. gemeente. - De gemeente-avond van de herv. gemeente mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. Ds. Kap- teyn van Schagen hield dezen avond een lezing met lichtbeelden over Albert Schweitzer. Hij heeft op boeiende wijze verteld van diens leven en werken, waarbij de veel zijdigheid van dezen genialer, mensch, die zich geheel geeft voor het lenigen van het leed van zijn medemenschen, op .de aanwezigen een diepen indruk maakte. „De Vrije Vogels", die eenige dans- en zangnummers ten beste ga ven ter afwisseling, hadden daarmee veel succes. (Slot). In 1941 werden in een ziekenhuis opgenomen 526 leden, waarvan in het centraal ziekenhuis 436, in het St. Elisabeth-ziekenhuis 75 en in zie kenhuizen buiten Alkmaar 15. Het aantal verpleegdagen was 9933, waarvoor totaal werd betaald i 28.253. Voor amandeloperatie wer den opgenomen 85 gevallen, waar voor uitgegeven werd 1025 50. Er waren acht gevallen van besmette lijke ziekte, waarvoor barakverple- ging noodig was en welke een uit gaaf vorderden van 814. De totale contributie bedroeg 37.573,92. Bij de afdeeling Operatie waren aangesloten 1681 leden, die daarvoor 2.951,71 contributie betaalden. De middelen der vereeniging be droegen op 31 December 16.393,55 tegen 14.104,70 een jaar tevoren'. Uit" de exploitatierekening over 1941, aangeboden door den penning meester, den heer A. van der El burg, bleek, dat de ontvang sten aan premie en rente, inclusief de reserve, hadden bedragen 54.815,38. De uitgaven waren te zamen 38.421,83. Beide verslagen werden goedge keurd. Verkiezingen. De heeren H. J. Bakker, K. Bos, J. Akkerman. C. Couwenhoven, G. Piet en M. Rentenaar werden bij accla matie herkozen als leden van den vertrouwensraad. In de plaats van de vertrokken leden van dat college, de heeren ter Buurkes, Groenendijk en I. Prins, werden bij enkele can- didaatstelling gekozen de heeren K. Human, C. Velthuys en H. van de Bogaerde. Rondvraag. Gevraagd werd of leden, die .uitge treden zijn tengevolge van het nieuwe Ziekenfondsbesluit, weer kunnen toetreden tot de nieuwe fondsen bovengenoemd, ook indien zij inmiddels 60 jaar (de maximum leeftijd van toelating) zijn gewor den. Hierop werd geantwoord met de mededeeling, dat zij lid kunnen b 1 ij v e n en dan bij ziekte aan spraak kunnen maken op verple ging, zooals tot dusver. Zij, die uittraden als zijnde ver plicht verzekerd, kunnen die uittre ding weer ongedaan maken als zij thans weer toetreden met betaling vanaf hun opzegging van het lid maatschap. Voorts werd o.a. nog medege deeld, dat personen boven 60 jaar niet meer kunnen toetreden tot het suppletiefonds of het aanvullings- fonds. Hierna volgde sluiting der ver gadering. DE NOOEDERMARKTBOND IN 1941. Uit het jaarverstag. - In het jaar verslag van de veilingsvereeniging Noor-> dermarktbond te Noordscharwoude, dat dezer dagen verschenen is, schrijft de secretaris, de heer P. Duyves, omtrent de uitkomsten van de bedrijven, dat men daarover tevreden kan zijn. De jaaromzet was 2.990.813,73 tegen 2.349.614,36 in 1940 en 1.825.956,76 in 1939. Voor redelijke bedrijfsuitkomsten is een omze van drie millioen gulden noodzakelijk- Er wordt op gewezen, dat men in dezen tijd van stijgende prijzen steeds achteraan komt met <fè vast stelling van de prijzen. Verscheidene producten zijn door de weersomstandig heden minder goed tot hun recht ge komen. In dit verband wordt het be treurd, dat in de kostprijzen het oogst- risico, een vergoeding voor misgewas, niet tot uitdrukking kan komen. Aan minimumprijzen voor doorge draaide producten werd in 1941 slechts 235,20 betaald. Een bedrag van 6603,67 aan steun werd uitgekeerd. Het ledental der aangesloten vereeni- gingen beliep 1365 (1317), waarvan stem gerechtigd 1068 (1117). Herinnerd wordt aan de aanvoerrege- ling, welke uitstekend voldaan heeft en aan de boeteheffing voor onjuiste in ventarisatie. - De N, M. B. heeft in de 31/,% staats- leening deelgenomen voor 2827,50. In 1941 werd rond 5600 aan het fonds ter bevordering van den afzet van het Cen traal Bureau afgedragen. Uit den witte- kool-pot 1939 werd aan leden van den N. M. B. uitgekeerd 4744,40. De financieele uitkomsten van het parkeerterrein zijn ongunstig tenge volge van de omstandigheden. De bemoeiingen van de veiling zijn tengevolge van de inschakeling in de uitvoering van diverse overheidsmaat regelen zeer belangrijk toegerfbmen. NOORDSCHARWOUDE. „Tuinbouwbelang". - De leden vergadering van de tuinbouwver. „Tuinbouwbelang", welke Dinsdag avond in café De Bakker werd ge houden, was niet druk bezocht. De voorzitter heeft o.m. medege deeld dat de rattendag in samen werking met den L.T.B. is gehouden en naar wensch is verloopen. Voor dien rattendag is brood verstrekt, doch daarna komt men er niet meer voor in aanmerking. Een vrij breedvoerige discussie werd gevoerd over het verstrekken van kali. Men besloot zich tot den voedselcommissaris te wenden met verzoek de kali-bonnen no. B geldig te doen verklaren. De prijs van het wortelzaad is vastgesteld op 4.50 per pond. Voor adviezen van de commissie „juridische adviezen" kunnen de le den zich wenden tot den veiling leider. Vervolgens kwam de be schrijvingsbrief voor de alg. ver. van den Noordermarktbond aan de orde. Besloten werd, het voorstel t.a.v. de sorteering van de peen te handha ven. Een breedvoerige gedachten- wisseling werd gevoerd over de voorstellen t.a.v. de prijzen en de aanvoerregeling. Men besloot met de prae-adviezen van het bestuur accoord te gaan. Tot afgevaardigden werden de heeren H. Reek, Arb. de Geus, A. Glas en K. Wagenaax ge kozen. Er werd bij de rondvraag geinfor- eerd naar den humusmest. Deze .üj]£t niet van beste kwaliteit te kom (Ontleend aan onze adverientierubriek) Bioscopen. Alkm. Blosooop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Haar eigen kind? (rom.) 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Janssen' tegen Peeters (kom.) Alle leeftijden. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Alcazar (rom.-dram.) Alle leeftijden. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Het witte escadron (rom.-dram.) Alle leeftijden. Donderdag 23 April. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering door Ulvadero. 8L uur, van Teylingenzaal hotel Proot, prop.-avond voor den N. V. D.; spreker de heer D. H. Querner. Vrijdag 24 April. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering Kuipers zangklassen. Zaterdag 25 April. 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompe- toren, optreden van het Hoornsche Too- neel met Amor In de pastorie. 7.30 uur, 't Gulden Vlies,Snip- en Snap-revue. Grafdelver. - De werkzaam heden van den heer E. Bos, die eer vol ontslag heeft gekregen als graf delver op de begraafplaats; alhier, zullen in het vervolg worden t ver richt 'door den heer N. Bankersen te Oudkarspel, die reeds in gemeente dienst is STOMPETOREN. Tooneeluitvoering. - A.s. Zaterdag %n Zondag komt het Hoornsche Too- neel onder'leiding van Joh. M. Rid- derikhoff in Café Kamsteeg opvoe ringen geven van Amor in de Pasto rie onder auspiciën van Aurora. Dit beloven een paar mooie avonden te worden.- EEN HUWELIJK IN OUD-WESTFRIESCH COSTUUM. Op Zondag 26 April zal in de Schermer een bijzondere huwelijks plechtigheid plaats vinden. Dan treedt n.l. het bruidspaar Piet Kor- ver én G. E. Helder in het huwelijk, beide in origineel Westfriesch costuum. Het bruidje draagt het zelfde costuum, dit Westfriesch fa miliebezit, dat eenige jaren' geleden op een nationaal défilé door men. Rooy aardsSandbergen werd ge dragen, als zijnde de origineele West- friesche dracht. Het z.g. „gouden ijzer" is vrijwel uniek iruNoordholland. Dit is n.l een der oudste oorijzers uit West- friesland. Zijn de z.g. boeken bij de tegenwoordige ijzers groot 3.52 cm en versierd met diamanten, deze boeken hebben een grootte van 7.24.5 cm, in geel goud uitgevoerd en versierd met een bloemenmotief. De bruidegom draagt het zwarte trouwpak, lange witte kousen, in den broekzak het origineele schedemes van 1780, in zilver uitgevoerd. In een stoet bestaande uit drie sjeezen, waarop speelnoot hoog, bruid en bruidegom en speelnoot laag, en vijf boerenwagens met feest gangers, allen in Westfriesch costuum, zal men zich. naar Stompe- toren begeven, waar het huwelijk door den burgemeester, den heer J. Poseh. zal worden voltrokken. De paarden worden opgetuigd met de z.g. katjes-hoofdstellen, dit zijn hoofdstellen versierd met witte schelpjes. Vanuit den Beemster ko men twee boerenwagens met brui loftsgasten. Deze -wagens zijn kun stig beschilderd en met snijwerk versierd. De stoet zal om ongeveer half drie langs den Provincialen weg tot de boerderij „De Drie Koningshoofden", de woning van den burgemeester, rijden, om dan langs den straatweg naar Stompetoren te gaan, waar het huwelijk wordt voltrokken. Na af loop worden nog een paar ouder- wetsche dansen uitgevoerd. VAN DEN ZOLDER GEVALLEN. De ongeveer 13-jarige jongen A. J. Zwagerman te Hensbroek had het onge-. luk, door een luik van den zolder te vallen, waardoor hij een bloeding aan de nieren opliep. Hij is naar een zieken huis te Alkmaar vervoerd. OUDKARSPEL. Bannevergadering. - Woensdag morgen vergaderde het hannebe- stuur ten huize van den heer van Liempt, o. 1. v. den heer Jb, Kroon Jbz. Besloten werd voor den pen ningmeester een borgstellingsverze kering aan te gaan tot een bedrag van 1500. In de instructie van den penningmeester zal de bepaling worden opgenomen, dat hij de gel den, geplaatst op de Rijkspostspaar bank, slechts met machtiging van den voorzitter'Tcan opnemen. Op voorstel van het bestuur werd besloten de jaarwedden en presen tiegelden weer op het oude peil te brengen. Het salaris van den secre taris dat indertijd op 300 is vastge steld, werd op 400 bepaald met in begrip van 'het bodeloon van 45. De vergoeding voor den voorzitter werd gebracht van 50 op 75. Als hbodingeland van den pol der Geestmerambacht (O. en M.) werd de heer C. Wagenaar Dz. met algemeene stemmen herkozen. CASTRICUM. Tragisch sterfgeval. - Maandag middag omstreeks 2 uur zakte de 67-jarige ongehuwde landbouwer S. Verdwaald voor zijn woning aan de van Oldenbarneveldlaan in el kaar. De per telefoon ontboden ge neeskundige en geestelijke hulp mocht niet baten. HENSBROEK—OBDAM. Distributie. - Kaarten voor zwa- ren en zeer zwaren arbeid zullen worden verstrekt op onderstaande dagen en uren. Daarbij moet wor den overgelegd de distributiestam kaart; benevens een volledig inge vuld formulier MD 47. Personen, werkzaam in de tuinbouwbedrijven, kunnen onder overlegging van de teeltvergunning 1940, '41 of '42 de aanvulling brood in ontvangst ne mén. Personen beneden 18 jaar ont vangen geen extra kaarten, noch rantsoenbonnen. Hensbroek (ten gemeentehuize) Vrijdag 24 Agsöl va® 1—-2 uur, per sonen wier nam?n beginnen met A, C, E, F, G, H, I, J; 2—3 uur B, M, D en L; van 34 uur N, O en Q; Za terdag 25 April van 910 uur R, S en K; van 10—11 uur T, U, V, W, Y en Z. Tevens zullen worden afgegeven formulieren ter verkrijging van rant soenbonnen zeep voor vuilen arbtfid. Ter verkrijging van rantsoen bon nen melk voor giftigen arbeid wor den aanvraagformulieren verstrekt. Deze formulieren moeten uiterlijk 27 April a.s. bij het distributiekantoor te Heerhugowaard worden ingele verd. Zij, die een MD 106 Sibben getee- kend, kunnen op bovenstaande da gen en uren onder overlegging van de distributiestamkaart van het hoofd een kookkaart in ontvangst nemen. Obdam (ten gemeentehuize): Vrij dag 24 April a.s. van 910 uur voor personen wier namen beginnen met S van van 10—11 uur T, U, V, W, Y en Z. KRING CASTRICUM. Kaarten voedingsmiddelen. De leider van den distributie- dienst te Castricum maakt bekend, dat de uitreiking van de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 6e periode zal geschieden op den da tum, welke vermeld staat op de bon kaarten van de 5e periode. Te Castri cum in hotel De Rustende Jager, te Limmen in het parochiehuis Sint Maarten, te Uitgeest in het distribu tiekantoor Bonkenburg, te Marken- Binnen in café Nolten. Brandstoffen. Tegelijkertijd zullen worden uit gereikt bonkaarten „DV" bestemd voor vaste brandstoffen voor ver warmingsdoeleinden gedurende het stooksei2oen 1942-43, echter slechts aan personen, die de aanduiding „Hoofd" op hun stamkaart hebben. Eén der kaarten J, K of L van het stookseizoen 1941-42 moet worden ingeleverd, waarop alle nog niet aangewezen bonnen voorkomen. De stamkaarten, gemerkt met „Hoofd", moeten voorzien zijn van het code nummer van den brandstoffenhan- delaar. Rookers- en versnaperingen- kaarten. Tevens 'zullen worden uitgereikt tabakskaarten EH, bestemd voor mannelijke personen, die op 31 Mei a.s. den leeftijd van 18 jaar of ouder hebben bereikt; sigarettenkaarten EJ bestemd voor vrouwen, die op 31 Mei a.s. den leeftijd van 25 jaar of ouder hebben bereikt; versnaperin- genkaarten EK voor degenen, die geen prijs stellen op een tabakskaart of een sigarettenkaart of die op grond van hun leeftijd niet voor :!eze kaarten in aanmerking komen. Textiel-distributie. Met ingang van 27 April a.s. kun nen aanvragen ter verkrijging van speciale punten, leverings- of spe ciale vergunningen voor het betrek ken van textielgoederen alleen worden ingediend op de eerste drie dagen van elke week. Nog flinke aanvoeren. Het einde van het seizoen van de grove tuinbouwproducten begint in 't zicht te komen. De aanvoeren aan de veilingen waren gedurende de afgeloopen week nog wel van beteekenig, doch in de komende week zullen waarschijnlijk de laat ste partijen van de verschillende koolsoorten worden afgeleverd. In het midden van de afgeloopen week liet de toevoer van laadruimte iets te wenschen over. Er zijn in totaal ongeveer 280 wagons kool aan de beide Langedijker veilingen afge leverd. Hiervan bestond het grootste gedeelte uit Deensche witte kooi, van welke koolsoort bijna' 200 wa gons zijn verhandeld. De aanvoer te Broek beliep 85 wagons, te Noord scharwoude ruim 113 wagons. De prijs voor dit artikel was met in gang van Dinsdag vastgesteld op 7 per 100 kg. Alles kon tegen den maximumprijs geplaatst worden. Van de rcode kool was de aan voer in totaal 75 wagons, waarvan 44 te Noordscharwoude. Ook dit ar tikel werd tegen den maximumprijs afgenomen. Het aanbod van gele kool wordt nu snel minder. Aan beide veilingen tezamen noteerden wij een aanvoer van 6 K wagon, welke tegen den maximumprijs van de hand werd ge daan. Hoewel de aanvoeren gering zijn, komen er toch nog steeds wortelen ter veiling. Aan de beide veilingen werd 12 ton verhandeld. Het zijn meestal wortelen van de II sortee ring, welke f 6.20 per 100 kg op brachten. Een enkel' partijtje groote peen noteerde 5.10. Kroten komen nog slechts spora disch aan de markt. In Noordschar woude werd daarvan 2800 kg ver^ handeld, eveneens tegen de maxi mumprijs. o Het assortiment van de jorige groenten is wéér met één uitgebreid. Vrijdag 17 April kwamen de eerste bossen radijs aan de veiling. In totaal werden 475 bossen aange voerd, welke tegen den maximum prijs aan den handel werden toege wezen. Er bestond wel belangstel ling voor. Ongetwijfeld tengevolge van de minder gunstige ervaringen van de voorafgaande week was het aanbod van spinazie aan de Broeker veiling gering. Slechts 700 kg werd er van dit artikel verhandeld. Een gedeelte noteerde den maximumprijs, de rest werd geveild en bracht 22.70 per 100 kg op. Een partijtje raapstelen van 200 lig ging van de hand tegen den maxi mumprijs. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D, A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter j loeven. Alkmaar. Een organisatie ingesteld. De veilingen in het ambtsgebied van den rijkstuinbouwconsulent voor Noordholland, ir. C. Rietsema, heb ben zich, volgens een circulaire, welke laatstgenoemde aan de vei lingen heeft rondgezonden, bereid verklaard, een organisatie te schep pen, die ten doel heeft, de leden bij te staan in moeilijkheden, die op ju ridisch terrein liggen en samenhan gen met het bedrijf. Deze commissie is gedoopt met den naam „Veilings- oonunissie juridische bedrijfsvoor lichting" en bestaat uit de heeren T. Groot te Hem (gem. Venhuizen); voorzitter; C. Smit, Hensbroek A 29 (secretaris) en D. Veerman te Wog- num (penningmeester). De juridische vraagstukken, welke zich in het bedrijf kunnen voordoen, zijn van verschillenden aard en hou den verband met verschillende over heidsmaatregelen, zooals het pacht- besluit 1941, de bepalingen t.a.v. aan neming en ontslag van personeel, de crisishypotheekaflossingswet, ver vreemding van landbouwgronden enz. Om nu te komen tot een snelle, goedkoope en doeltreffende voorlich ting en hulp, hebben de veilingen in overleg met him bestuursleden eenigpi hunner voorgesteld de aan vragen can advies in ontvangst te nemen. Degenen, die hulp en voorlichting rrbodig hebben, kunnen zich tot deze personen wenden. De kosten zijn 0.50 per advies. Voor de Langedijker Groenten Centrale is de heer N. Keyzer, West- dijk 6a te Alkmaar, als assistent werkzaam. De aanvragen kunnen worden gedaan bij de navolgende adressen: Avenhorn K. Schouten; S. de Boer Kz. voorz. L.G.C. te Broek op' Langen dijk en Zuidscharwoude; L. Doekes te Dirkshorn; K. Kalf te Eenigep'burg; K. Oudeman, P. Tromp, Jac. Volkers en Jb. Glas te Heerhugowaard; K. Speets tè Hens broek; G. Boekei te Kalverdijk; W. Visser te Koedijk; C Dekker te Krabbendam; P. Gootjes, Groenveld (Sint Maarten); P. Zwagerman en Jb. de Jong B 97 teN. Niedorp; P. Duyves en Jn. Kliffen te Noord scharwoude; P. Dekker Wzi" A 176 'te Obdam; O. de Vries te Oterleek; J. Bakker Pz. te Weel en Th. Wijnker te O.'--Niedorp; Jb. de Boer te Oud karspel; Jb. Duif Cz. en J. Wagenaar Cz. te Sint Paneras; Jb. Paarlberg te Sehajferwaard (Haremkarspel); K. Half te schoorldam; J. Ch, Peeraer te Spanbroek; C. de Geus te Stroet (St. Maarten); Jb. Blokdijk te Tuit- jenhorn; T. Rens te Valkoog (St. Maarten); H. Dekker te Waarland; W. Dekker en W. Gutker te Warrnen- huizén; G. Pauw en C. Besseling te De Weere (Hoogwoud); J. de Groot, A 172 te Winkel. Economische rechter. BOONEN IN BOLLENMANDEN. En tulpenbollen,.dekten de lading! Als eèn controleur op bezoek komt bij een tuinder of handelaar en hij ontdekt, dat in bollenman- den onder een laag tulpenbollen boonen zitten, dan wekt dat na tuurlijk zijn argwaan en dan is het verbazend moeilijk, om een aan nemelijke verklaring te geven voor deze wijze van verpakking. Dat lukt niet bij den controleur, dat lukt 'evenrnin bij den economi- schen rechter! Zooals Woensdag bleek, toen vijf personen uit Westfriesland terecht stonden, deels als verkooper, deels als kooper, deels als „commission- nair"! De rechter wilde maar niet gelooven, dat het hier reëele zaken betrof en de verdachten schikten zich dan ook min of meer vlot in hun lot. Daar was allereerst Corn. Glasber gen uit Rijnsburg, die op het matje verscheen. In de eerste plaats werd hij er van beschuldigd, dat hij van P. Burger uit Venhuizen 360, kg booneh gekocht had voor 268, alsmede een hoeveelheid tulpenbollen voor JJ5, waarmee hij de boonen had geca-i moufleerd. Eisch en vonnis 1 maand. Vervolgens had dezelfde verdachte van H. de Boer uit Bovenkarspel 510 k^ boonen gekocht voor 408 en tul penbollen voor 30, al we er voor camouflage. Ook hier luidden eiseh en vonnis een maand. Tenslotte stond Glasbergen terecht voor het koopen van 1020 kg boonen van Th. Hauwert uit Hoogkarspel. Eisch en vonr.is een maand. Totaal dus drie maanden gevange nisstraf! Th. Hauwert, landbouwer te Hoog karspel, gaf toe, dé boonen verkocht te hebben, maar hij meende, dat deze boonen voor de zaai bestemd waren. Inderdaad waren het goedgekeurde zaaiboonen. Getuige J. Bot legde een voor verd. zeer gunstige verklaring af en meende, dat Hauwert welis waar onvoorzichtig, maar te goeder trouw heeft-"gehandeld. Het gevolg was, dat de eisch van rar. de Brueys Tack van 300 door mr. Ubbens, econ. rechter, in een vonnis van 50 of 5 dagen werd omgezet. IL de Boer te Bovenkarspel kon zich van den verkoop van zijn boo nen niet al te veel herinneren, maar dat kwam waarschijnlijk, omdat de Boer er „leelijk inzat". Het bleek n.L, dat hij de boonen al had achterge houden bij het dorschen! Een en an der was voor den officier aanleiding, om een maand gevangenisstraf te eischen, maar mr. Ubbens wilde het nog eerst nrobeeren met een geld boete: 500 of 25 dagen. P. Burger uit Venhuizen deed geen moeite om er uit te draaien; h'f be kende de 360 kg -boonen en de tulpen te hebben verkocht aan Glasbergen en hoorde 250 of 30 dagen tegen zich eischen. Het vonnis luidde con form. Tenslotte verscheen 6p het ver- dachtenmatje G. Visser uit Groote broek, die zijn bemiddeling had ver leend bij de transacties van Glasber gen. Voor deze bemiddeling vroeg de officier 60 of 10 dagpn, maar mr. Ubbens vond dat niet neelemaal vol-, Bijkantoor Alkmaar. van Donderdag 23 April 1943. ALKMAARSCHE Cl STAATSLEENINGEN. Vor kj 3y, Nederland 1941 99Vg 4 *7o Nederland 1941 100i/4 4 Nederland 1940 II 100»/16 3—37, Neder1. 1938 96>/, 3 Ned.-lndië 1937 89s/8 BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank 1577/8 Handel Mij. Cert. v. 2.50133 Koloniale Bank .135 Ned. Ind. Handelsbank 92'/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 157»/, Caïvé Delft Cert. ,121'/, Nederl. Ford .330 Lever Bros171'/, Phil. Gloeil. Gem. Bezit 301 CULTUUR MAATSCH. H. V. A28 U/s Java Cultuur .171 Ned. Ind. -"Suiker Unie 170 84 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kón. Petr RUBBERS. i Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN, Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Déli Batavia Oude Deli Senembah SPOORWEGEN. Deli Spoor Ind. Spoor 2991/! 1831/, 1421/, 99 153 127 194 17b 1461/, 180 151 63 V, 47i/, lu. 40 '991/, 100i/4 iOCi/4 965/8 89'/, 157 133 1341/, 92 V, 156 121'/, 330 172-3 301 290-1 171 170 831/, 302-3 187 142 99 1531* 128 193 179-80 147 178 1521/, 631* 471* Hypotheekbank Noord-Hollandsch Giflpdcrediet N.V. Alkmaar. INGEZONDEN STUKKEN. BEDE OM HULP. Mijnheer de Redacteur! Ondanks de toezegging van mi nister Bosboom, dat de militaire pen sioenwet herzien en verbeterd zou worden, is de nieuwe wet, door een latere regeering in 1922 ingevoerd, sledhts met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1920, dus met uitsluiting van alle vroegere gepenskxnneerde oiid-militairen en weduwen van land- en zeemacht. Die regeering dacht al niet meer aan de getrouwe landsdienaren van de weermacht en latere regeeringen wenschten hen liefst maar te vergeten, terwijl men heel goed wist hoe noodlijdend velen waren geworden. Zeer velen zijn reeds overleden, doch de thans nog levende 70 a 80- jarigen hopen nu men op snelle wijze sociale verbeteringen weet te treffen dat thans het onrecht, door vorige regeeringen begaan en bestendigd, hersteld zal worden en dat aan die oud-gedienden en wedu wen eindelijk nog een inderdaad verzorgde levensavond zal worden geschonken, door hen in 'de nieuwe pensioenwet op te nemen en dus eerlijke gelijkstelling te geven. Onder betuiging van mijn vrien delijken dank voor de opname blijf Hoogachtend, e Uw dw. dr. J. HOEKSTRA. Wassenaar. Tafeltennis. NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. De nationale tafeltenniskamploen- schappen zullen Zondag a.s. worden gehouden in dé Apollo-hal te Amster dam. De Inschrijving is zoo groot, dat een internationaal record is bereikt. Uit alle deelen des lands zullen meer dan 90Q spelers en speelsters hun kansen wagen. In verband daarmee zal op niet minder dan 60 tafels wordeh gespeeld. Er zijn drie klassen en in al deze klas sen staan titels op het spel; waar verder ook veteranen en juniores uitkomen, zullen 21 titels worden verwerkt. Bij de heeren is Cor du Buy favoriet, wiens meest ernstige concurrenten zijn Jaap de Buy, Reyndoip en van Rlel. Bij de dames is de strijd meer open. De beste kansen hebben o.a. mej. Rauch, mej. Bakkenes en mej. van Wijk. Paarden. COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren op Duin- dlgt gehouden draverijen waren: I. Casinoprjjs (draverij 4e kl.) afstand 1740 m. eerste afd.: 1. C. Albatros, km tijd 1,33,6, total, w. 3,70, pl. 1,50; 2. Darius G. pl. 1,50; 3. Eduard Anvil pl. 1,60. Tweede aid.: 1. Eulogie Scott, kmtijd 1,38,7, w. 2,50, pl. 1,50; 2. Fientje Deter, pl. 2,50;- 3. Borlena Scott pl. 3. II. Cymbalprys (handicap-draverij) afstand 2000 m: 1. Lex K., kmtijd 1.30.8, w. 2,20, pl. 1,30; 2. Senator Norris pl. 1,90; 3. Mesnil Cher pl. 2. III. Kliksemprys (handicap B) afsL ca 1200 m: 1. Hard Job, totaaltijd 1,18,8 met vele lengten, w. 1,70, pl. 1,40; 2. Le Beguin, pl. 1,80. IV. Climaxprijs: le heat: 1. Anvil E., kmtijd 1,30,7, w. 6,30, pl. 2,40; 2. Lutin Sans Suite, pl. 2,30. 2e heat: 1. 0 Lapize, kmtijd 1.27,2, w. 2,50, pl. 2,10; 2. Le Canigou, pl. 3,30. Flnalet 1 O Lapize, kmtijd 1.27,3 w. 1,30, pk 1,30; 2. Le Canigou, pl. 1,90. Totali- sator definitief: 1. O Lapize, w. 4, pL 1,50; 2. Le Canigou, pl. 2,60; 3. pk 1,60. - V. Roggewoningprys: (handicap A) afstand ca 1800 m: 1. Icare, totaaltijd 2.09,7 met een lengte, w. 4,50, pl. 1,80; 2. Baadil, pk 1,50. VI. Cruysbcrgenprys (draverij 2e en 3e kl.) afstand 2000 m: 1. Baronesse K., kmtijd 1.31,4, w. 3,30, pk 1,20; 2. Dutch Hanover pl. 1,20; 3. Akron B.( pk 1,20: 4 Diana Norton, pk 1,30. VII. Ginnekenprys: afstand ca 2000 m: '1. Quadrantal met een lengte, w. 1,70, pk 1,30; 2.. Duroc, pk 2,30. doende en vonniste Visser met 80 of 20 dagen. De laatste verdachte in deze zaak was H. v. Bruggen uit Bovenkarspel, die ook een tusschenschakel was en min of meer aly commiSsionnair optrad. Tegen hem eischte de officier 150 of 15 dagen; het vonnis luidde 100 of 20 dagen. In het laatste ge val hielden officier en rechter reke ning met de boete, door den inspec- tut der prijsbeheersching reeds aan verdachte opgelegd. 160. En wat een prachtige zat er aan. Maar die oogjes wel het grappigst. 's-Gravenhage, 21 April, i de artikelen 2 en 3 van he voeringsbesluit organisatie 1940" (Ned. Stcrt. van 12 f 221), alsmede op grond van het „tweede uitvoeringsbe: satie bedrijfsleven 1940" (Ni 12 November 1940, no. 221) eenstemming met den secr.- dept. van H., N. en S. heeft tie-commissie besloten Art. 1. Als uitsluitende v digster uit vakoogpunt van bedrijf wordt de tot de „verkeer" behoorende „hotelr, café-, restaurant-, aanverwante bedrijven" onderverdeeld in de vo groepen: 1. Vakgroep „hotels en bedrijven", onderverdeeld i de negen ondervakgroepen: sions, kamerverhuurbedrij' rants, café's, amuseme café- of restaurantbedrijf i inrichtingen, bijzondere inr: het verstrekken van spijzen en besloten inrichtingen. 2. Vakgroep „logementen wante bedrijven", ondervei volgende 6 ondervakgroepei 0 ten, restaurants, café's, bedrijven, bijzondere inrii besloten inrichtingen. 3. Vakgroep „jeugdherbi stellingsoorden en tehuizen of philantroplschen grondsl verdeeld in de volgende 2 groepen: jeugdherbergen i Imgsoorden en tehuizen op philantroplschen grondslag. Art. 2. De bedrijfsgroe café-, restaurant-, pension- wante bedrijven" omvat alle land gevestigde ondernerr tuurlijke en rechtspersonen) de artikelen 3 tot en met 5. Het secretariaat van de t „hotel-,'café-, restaurant-, 1 aanverwante bedrijven" is 's-Gravenhage. Art. 3. Bij de vakgroep aanverwante bedrijven" zij: zich aan te melden: a. Alle ondernemingen, hotelbedrijf uitoefenen en v, voldoen aan de door den vo de bedrijfsgroep vast te stel (ondervakgroep hotels). b. Alle ondernemingen, pensionbedrijf uitoefenen tevens voldoen aan de dooi zitter van de bedrijfsgroep i len eischen (ondervakgroep j c. Alle ondernemingen, kamerverhuurbedrijf uitoe welke tevens voldoen aan c voorzitter van de bedrijfsgr stellen eischen (ondervakgro .verhuurbedrijven). d. Alle ondernemingen, restaurantbedrijf uitoefenen tevens voldoen aan de door zitter van de bedrijfsgroe stellen eischen, met uitzone de onder g, h $n i van dit van de onder e en f van ar noemde ondernemingen (one restaurants). e. Alle ondernemingen, cafébedrijf uitoefenen en we voldoen aan de door den voc de bedrijfsgroep vast te stel] me;t uitzondering van de ond van elit artikel en van de or van artikel 4 genoemde ond (ondervakgroep café's). f. Alle onder d en e van genoemde ondernemingen, w enboven op tenminste 25 aantal dagen; waarop het b kalenderjaar geopend is, 0 minste 50 van het aantal en Zondagen, waarop het t kalenderjaar geopend is, 1 geven tot dansen of een 1 gramma doen opvoeren (ond amusementsbedrijven). g. Alle ondernemingen, café- of restaurantbedrijf uit een station, op een voor d scheepvaart bestemd schip, in tuig, op een vliegveld of in (ondervakgroep café- of bedrijf in verkeerslnrichtinge: h. Alle ondernemingen, hoofdzaak bestemd zijn tot h teeren van buffetten van fees' toonstellingszalen, schouwbur copen en van soortgelijke ii (ondervakgroep bijzondere h tot het verstrekken vin dranken). „Als jij onderweg was e wat uitgespookt en zoo, en der je de stad met agentei voort, nou dan zou je den nog wel eens even van tevc nakijken. Kijk je zakken i eens na of er niets in is, di hoort. Je kunt nooit wetei overheid niet eens wil wc erin zit. Dan moet je, hoe ze dat., alle sporen uit hè?" Dat snapten allen, zo Korby het begrepen had. een uur werden ze toch ei ongerust. „Wat doen ze toch zoo la ben ze zoo lang getrokken daan tot hun wat op het ho<

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2