J DE VUURRODE SCHOENTJES. tr. Weien en doel van het Arbeidsfront.filmnieuws. HET GEHEIM van de PAREL-EILANDEN tsche Bear& Bedrijfsgroep „Hotel-, cajé-, restaurant-, pension- en aanverwante bedrijven". Liberalisme, Kapitalisme en Marxisme. De teelt voriblauwmaan-zaad Practische aanwijzingen. RADIOPROGRAMMA FEUILLETON i MARKTBERICHTEN Advertentiën. corry. rita. twee dames dagmeisje, Meisje net meisje Meisjes. net dagmeisje of 2e meisje. flunk zelfst. meisje, net meisje Net Meisje net leermeisje GEVRAAGD. flinke huishoudster huishoudster! flinke Werkster gerout. typiste, WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN Pagina 2. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 APRIL 1942. Pagina 3. msche Bank N.Y. ir Alkmaar, r 23 April 1942. rEN. Vor k.] 1941 99Vg 41 IOO1/4 40 II 1003/16 1938 96l/j 7 89% GEN .157% V. .133 .135 bank 92% 3NL. ie .157»/,' s 121% .330 171»/4 ïezit 301 iCH. 28 U/s .171 Jnie 170 n 84 .299i/4 .183V, .142% 99 rt jn ijn iot 153 127 194 179 1461/4 180 151 633/4 471/4 lu. 40 "991/4 IOO1/4 iOCi/4 96% 89»/, 157 133 134% 921/, 156 121% 330 172-3 301 290-1 171 170 83% 302-3 187 142 99 153% 128 193 179-80 147 178 152% 63% 47% f STUKKEN. EDE OM HULP. ïdacteux! sgging van mi- de militaire pen- I verbeterd zon ve wet, door een 1922 ingevoerd, herkende kracht s met uitsluiting gepensionneerde weduwen van Die regeering aan de getrouwe ie weermacht en wenschten hen ïten, terwijl men loodlijdend velen reeds overleden, levende 70 a 80- II men op snelle rringen weet te s het onrecht, ïgen begaan en zal worden en ienden en wedu- een inderdaad ad zal worden «n in de nieuwe riemen en dus te geven, ran mijn vrien- de opname blijf hoogachtend, Jw dw. dr. HOEKSTRA. OENSCHAPPEN. eltenniskamploen- dag a.s. worden >-hal te Amster- s zoo groot, dat icord is bereikt, ids zullen meer lsters hun kansen irmee zal op niet vordert gespeeld, i in al deze klas- epel; waar verder aiores uitkomen, verwerkt, du Buy favoriet, oncurrenten zijn en van Riel. Bij meer open. De .a. mej. Rauch, van Wijk. IUINDIGT. gisteren op Duin- at waren: rij 4e kl.) afstand C. Albatros, km 1,70, pi. 1,50; 2. Eduard Anvil pi. gie Scott, kmtijd 1,50; 2. Fientje ena Scott pl. 3. andicap-draverij) K., kmtijd 1.30.8, Senator Norris ;r pl. 2. indicap B) afst. 1,70, otaaittii Pl- 1,40; 2. leat: 1. Anvil E., pl. 2,40; 2. 2,30. 2e heat: 1. ',2, w. 2,50, pl. il. 3,30. Finale 1 f,3 w. 1,30, pL >1. 1,90. Totali- ipize, w. 4, pL pl. 2,60; 8. pl. (handicap A) leare, totaaltijd w. 4,50, pl. 50. (draverij 2e en 1. Baronesse K., pl. 1,20; 2. 20; 3. Akron B., ton, pl. 1,30. afstand ca 2000 een lengte, w. oc, pl. 2,30. 'isser met 80 te in deze zaak Bovenkarspel, mschakel was lommiSsionnair phte de officier vonnis luidde het laatste ge« rechter reke- or den inspec- iiing reeds aan En wat een prachtige zijden franje jit er aan. Maar die oogjes waren toch ifel het grappigst. Eerste uitvoeringsbesluit. 's-Gravenhage, 21 April. Op grond van de artikelen 2 en 3 van het „eerste uit voeringsbesluit organisatie bedrijfsleven 1940" (Ned. Stcrt. van 12 Nov. 1940, no. 221), alsmede op grond van artikel 3 van het „tweede uitvoeringsbesluit organi satie bedrijfsleven 1940" (Ned. Stcrt. van 12 November 1940, no. 221) en ln over eenstemming met den secr.-gen. van het dept. van H., N. en S. heeft de organisa tie-commissie besloten: Art. 1. Als uitsluitende vertegenwoor digster uit vakoogpunt van haar tak van bedrijf wordt de tot de hoofdgroep „verkeer" behoorende bedrijfsgroep „hotel-, café-, restaurant-, pension- en aanverwante bedrijven" ingesteld en onderverdeeld in de volgende vak groepen: 1. Vakgroep „hotels en aanverwante bedrijven", onderverdeeld in de volgen de negen ondervakgroepen: hotels, pen sions, kamerverhuurbedrijven, restau rants, café's, amusementsbedrijven, café- of restaurantbedrijf in verkeers- inrichtingen, bijzondere inrichtingen tot het verstrekken van spijzen of dranken en besloten inrichtingen. 2. Vakgroep „logementen en aanver wante bedrijven", onderverdeeld in de volgende 6 ondervakgroepen: logemen ten, restaurants, café's, amusements bedrijven, bijzondere inrichtingen en besloten inrichtingen. 3. Vakgroep „jeugdherbergen, her stellingsoorden en tehuizen op ideëelen of philantropischen grondslag", onder verdeeld in de volgende 2 ondervak groepen: jeugdherbergen en herstel lingsoorden en tehuizen op ideëelen of philantropischen grondslag. Art. 2. De bedrijfsgroep „hotel-, café-, restaurant-, pension- en aanver wante bedrijven" omvat alle in Neder land gevestigde ondernemingen (na tuurlijke en rechtspersonen) bedoeld in de artikelen 3 tot en met 5. Het secretariaat van de bedrijfsgroep „hotel-,'café-, restaurant-, pension- en aanverwante bedrijven" is gevestigd te 's-Gravenhage. Art. 3. Bij de vakgroep „hotels en aanverwante bedrijven" zijn verplicht zich aan te melden: a. Alle ondernemingen, welke het hotelbedrijf uitoefenen en welke tevens voldoen aan de door den voorzitter van de bedrijfsgroep vast te stellen eischen (ondervakgroep hotels). b. Alle ondernemingen, welke het pensionbedrljf uitoefenen en "welke tevens voldoen aan de door den voor zitter van de bedrijfsgroep vast te stel len eischen (ondervakgroep pensions). c. Alle ondernemingen, welke het kamerverhuurbedrijf uitoefenen en welke tevens voldoen aan de door den voorzitter van de bedrijfsgroep vast te stellen eischen (ondervakgroep kamer verhuurbedrijven). d. Alle ondernemingen, welke het restaurantbedrijf uitoefenen en welke tevens voldoen aan de döor den voor zitter van de bedrijfsgroep vast te stellen eischen, met uitzondering van de onder g, h ^n i van dit artikel en van de onder e en f van artikel 4 ge noemde ondernemingen (ondervakgroep restaurants). e. Alle ondernemingen, welke het cafébedrijf uitoefenen en welke tevens voldoen aan de door den voorzitter van dr bedrijfsgroep vast te stellen eischen, me.t uitzondering van de onder g, h en i van dit artikel en van de onder e en f van artikel 4 genoemde ondernemingen (ondervakgroep café's). f. Alle onder d en e van dit artikel genoemde ondernemingen, welke daar enboven op tenminste 25 van het aantal dagen* waarop het bedrijf per kalenderjaar geopend is, of op ten minste 50 van het aantal Zaterdagen en Zondagen, waarop het bedrijf per kalenderjaar geopend is, gelegenheid geven tot dansen of een cabaretpro gramma doen opvoeren (ondervakgroep amusementsbedrijven). g. Alle ondernemingen, welke het café- of restaurantbedrijf uitoefenen in een station, op een voor de binnen scheepvaart bestemd achip, in een vlieg tuig, op een vliegveld of in een trein (ondervakgroep café- of restaurant bedrijf in verkeersinrichtingen). h. Alle ondernemingen, welke in hoofdzaak bestemd zijn tot het exploi- teeren van buffetten van feestzalen, ten toonstellingszalen, schouwburgen, bios copen en van soortgelijke inrichtingen (oiidervakgro'ep bijzondere inrichtingen tot het verstrekken van spijzen of dranken). „logementen zijn ver- welke het welke niet 1. Alle ondernemingen, welke het café- of restaurantbedrijf uitoefenen in casino's en sociëteiten en in het bezit zijn van een societeitsvergunning (onder vakgroep besloten inrichtingen). Het secretariaat van de vakgroep „hotels en aanverwante bedrijven" is gevestigd te 's-Gravenhage. Art. 4. Bij de vakgroep en aanverwante bedrijben plicht zich aan te melden: a. Alle ondernemingen, hotelbedrijf uitoefenen en voldoen aan de in artikel 3 onder a be doelde eischen (ondervakgroep loge menten). b. Alle ondernemingen, welke het restaurantbedrijf uitoefenen, maar niet voldoen aan de in artikel 3 onder d be doelde eischen en met uitzondering van de onder e en f van dit artikel genoem de ondernemingen (ondervakgroep restaurants). 0. Alle ondernemingen, welke het cafébedrijf uitoefenen, maar niet vol doen aan de ln artikel 3 onder e be doelde eischen en met uitzondering van de onder e en f van dit artikel ge noemde ondernemingen (ondervakgroep café's). d. Alle onder b en c van dit atrikel genoemde ondernemingen, welke daar enboven op tenminste 25 van het aantal dagen, waarop het bedrijf per kalenderjaar geopend is, of op tenminste 50 van het aantal Zaterdagen en Zon dagen, waarop het bedrijf per kalender jaar geopend Is, gelegenheid geven tot dansen of een cabaretprogramma doen opvoeren (ondervakgroep amusements bedrijven). e. Alle ondernemingen, welke melk- salons, ijssalons en automatiekbedrijven exploiteeren (ondervakgroep bijzondere inrichtingen). f. Alle ondernemingen, welke het restaurant- of cafébedrijf uitoefeneri in niet voor het publiek toegankelijke lo kaliteiten en welke niet in het bezit zijn van een societeitsvergunning (ondervak groep besloten inrichtingen). Het secretariaat van de vakgroep „logementen en aanverwante bedrijven" is gevestigd te Amsterdam. Art. 5. Bij de vakgroep „jeugdher bergen, herstellingsoordenfen tehuizen op ideëelen of philantropischen grond slag" zijn verplicht zich aan te melden: a. Alle ondernemingen, welke door den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming als jeugdherberg erkend zijn (ondervakgroep jeugdher bergen). b. Alle ondernemingen, welke onder dak en verzorging verleenen zonder het oogmerk om winst te behalen en welker bedrijf voldoet aan de door den voor zitter van de bedrijfsgroep te stellen eischen, met uitzondering van zieken huizen en daarmede gelijk te stellen inrichtingen (ondervakgroep herstel lingsoorden en tehuizen op ideëelen of philantropischen grondslag). Het secretariaat van de vakgroep „jeugdherbergen, herstellingsoorden en tehuizen op ideëelen of philantropischen grondslag" is gevestigd te 's-Graven hage. Art. 6. Ten einde vast te stellen, wel ke ondernemingen middels de in artikel 1 bedoelde bedrijfsgroep „hotel-, café-, restaurant-, pension- en aanverwante bedrijven" met haar vak- en ondervak groepen tot de hoofdgroep „verkeer" behooren, wordt een bepaalde wijze van aanmelden vastgesteld. De wijze van aanmelden regelt de voorzitter van de bedrijfsgroep „hotel-, café-, restaurant-, pension- en aanver wante bedrijven". Bijzonderheden blij ken uit de aanmeldingsformulieren, welke voor iedere aanmelding bij de bevoegde organisatie moeten worden aangevraagd. Art. 7. Nadere bepalingen omtrent den overgang van bestaande bedrijfs organisaties in den in artikel 1 bedoel den tak van bedrijf naar de bedrijfs groep „hotel-, café-, restaurant-, pen sion- en aanverwante bedrijven" met haar vak- en ondervakgroepen, worden door de organisatie-commissie Vast gesteld. Art. 8. Deze beschikking wordt in de Ned. Stcrt. gepubliceerd en treedt in werking op het tijdstip harer afkondi ging. Om tot een juist overzicht te ko men van datgene, dat naar de lang zame, maar zekere ineenstorting voerde van het geheele economische stelsel, is het noodzakelijk een korte beschouwing te houden over die fac toren, die in het verleden reeds van beslissende invloed waren op defl .weg, dien onze samenleving zou be wandelen. In de Middeleeuwen begint onder invloed van de ontdekking van on bekende nieuwe wereldd-eélen en de eerste verschijnselen van de refor matie, een nieuwe richting zich te ontwikkelen, n.l. het liberalisme. Nieuwe overtuigingen en handels- methoden, weliswaar voorloopig nog geremd door zekere staatsprivi- legien, ontstaan, waarbij nog de zich snel ontwikkelende productie en verkeerstechniek haar invloed op de snelle, verbreiding van de nieuwe opvattingen uitoefent. De vlucht van het land naar de stad, waar gestreefd wordt naar een zoo groot mogelijk nut van de nieu we techniek, is mede een van de be langrijkste oorzaken geweest, diat af-, gerekend werd met oude opvattin gen en de nieuwe idee een snelle verbreiding vond. De liberalistische 'idee leert ons, dat het individueele de zin en het doel van het leven is, dat het alge meen belang voortkomt uit het eigenbelang. Hier geldt dus niet liet belang van het geheele volk 'als hoogste waarde, doch de vrije ont wikkeling en ontplooiing van den enkeling en het spreekt vanzelf dat nieuwe wetten en komende maat regelen geheel gericht zijn op de bescherming van dit individualis tisch streven; Het zal blijken, dat dit nieuwe systeem op den duur in bot sing komen moet met de belangen van de volksgemeenschap. Een der gelijke opvatting toch kan nooit in het belang van de volte gemeenschap zijn, daar volgens deze begrippen een volk bestaat uit enkelingen, die allen onder dezelfde voorwaarden hun weg door het leven moeten ba nen. Zoodoende gaat het volksche begrip hoe langer hoe meer ver- De vetvoorziening van ons land vraagt op het oogenblik de inspan ning aller krachten, immers de lang durige strenge winter heeft de melk- opbrengst van onzen veestapel sterk doen dalen, terwijl bovendien in verschillende gewesten het kool zaad groote vorstschade heeft onder vonden. Daarom wordt er van offi- cieele zijde met klem op aange drongen om nog zooveel alshet maar mogelijk is, blauwmaanzaad te verbouwen, een éénjarig gewas, waarvan het zaad een hoog oliege halte heeft. Door een flinken richt prijs in het uitzicht te stellen van 60 per 100 kg, door de scheurpre- mie voor grasland te verhoogen tot 250 per H.A., alsmede door aan eiken blauwmaanzaadverbouwer het recht te geven tot aankoop van 1 kg spijsvet boven het normale rant soen voor elke ingeleverde 100 kg zaad, worden de landbouwers geani meerd een groote oppervlakte met dit gewas te betelen. Volgens de rassenlijst van het in stituut voor plantenveredeling te Wageningen worden de daarin ge noemde rassen in den handel ge bracht door van der Have te Kapelle bij Goes, door dr. Mansholt in den Westpolder (Groningen) en door P. J. Timmers te Klundert (Noord- Brabant). Het is gewenscht zaaizaad te ge bruiken, dat een goede kiemkracht heeft. Het gewas wordt bij ons vrijwel uitsluitend verbouwd op de klei- en zavelgronden. Het land dient goed bewerkt te zijn, vooral niet te nat zijn gelegen en behoorlijk vrij te zijn van onkruid. Het gewas ontwikkelt zich eeïst zeer langzaam, zoodat onkruiden dan zeer veel kwaad kunnen doen. Met het oog op de onkruiden is het niet gewenscht, stalmest te gebruiken. Wat de voorvrucht betreft is het maanzaad niet kieskeurig, het kan na vrijwel elk gewas worden ver bouwd als het land maar voldoende schoon is. Als bemesting geve men zoo mogelijk kali en fosforzuur en 3-500 kg stikstof. Belangrijk is, de grond met alle beschikbare middelen te brengen tot' een mooi zaaibed. Diep bewer ken is niet noodig, maar het zeer fijne zaad moet er gunstige groei- omstandigheden vinden. Het zaaien geschiedt meestal in April. Aan vroeg zaaien wordt door gaans wel de voorkeur gegeven, maar het kan tot diep in Mei. Men zaait breedwerpig of op rijen, in het eerste geval gebruikt men 8 tot 10 kg zaad per H.A. In het laatste kan 2 tot 4 kg voldoende zijn. Als de grond les is kan voorrollen ge wenscht zijn. Na breedwerpig zaaien wordt het zaad licht ing'eëgd en daarna gerold. Bij hét zaaien met de rijenzaaimachine moet. men een machine gebruiken, waarmede dit fijne zaad regelmatig kan worden gezaaid. Men "zaait natuurlijk ondiep en na-rollen is noodig om het zaad beter in aanraking te brengen met den grond. Na breedwerpig zaaien kan men de schoffelmachine •'gebruiken en overlangs en overdwars schoffelen, waarbij de schoffelmachine is ge steld als bij het schoffelen van gra nen. Het gewas wordt dan dus op blokjes geschoffeld. Heeft men op rijen gezaaid, dan kan nren bij een rijenafstand van 20 cm. ook nog overdwars schoffelen als de stand goed is.. Het is een ideaal gewas voor den zelf binder. Voor handwerk «leent het zich ook uitstekend. Dan wordt het gewas doorgaans gebonden met graanstroo. Men zicht in een rijp stadium als het zaad in de vruchten rammelt. Men haalt het gewas droog thuis, het dorschen gaat dan gemak kelijk. Land, waarop het maanzaad ge groeid is, kan voor vrijwel elk ge was worden bestemd, bijv. zeer goed voor wintertarwe. Het gewas laat dus wel goed land na. In eert drogen en warmen zomer groeit het gewas het best. loren en het is dan ook in dezen tijd, dat de joodsche machten een steedsgrooter invloed gaan uitoefe nen in het economisch bestel van ons werelddeel, volgens de heer- schende opvatting, dat alle men- schen gelijk zijn, één van de prin cipes dus van de Fransche revolutie. In de oogen van het liberalisme is de staat in zekere mate een nood zakelijk kwaad, welke alleen dient om de ongebreidelde ontwikkeling van den enkeling eenigszins te beteugè- len. De .enkeling geeft hier welis waar iets van. zijn vrijheid ten be hoeve van den staat, doch net zoo veel als voor het staatsleven aller noodzakelijkst is en behoudt zich daartegenover zijn onvervreemdbare rechten (menschenrechten) voor. De staat is dan eigenlijk niets anders dan een soort! waarborg en bescher ming van de rechten van den enke ling. Waar dit heen voerde, hebben wij aan den lijve ondervonden. Overal ontstonden en bloeiden politieke -of economische groepen, die uitsluitend in hun eigen belang invloed tracht ten uit te oefenen op den staat om op deze manier him materieel nut te dienen. Alle partijen vinden dus hun oorsprong en ontwikkeling terug in de liberalistische opvatting en het is wel een tragische speling van het noodlot, dat de hieruit ont stane klassepartijen zelf medewerk ten aan de vernietiging van de libe ralistisch democratische staatsge- dachte. De invloed op de wetgeving was van dien'aard, dat de, toenma lige regeeringen nooit een werkelijk leidende, taak konden 4 vervullen, doch steeds een uitvoerende, welke afhankelijk was van den wil der mas sa en van een niet met verantwoor delijkheid belast zijnde parlemen taire democratie. De staatsmacht was dus in wezen gebonden door een systeem van burgerlijke vrijheden. Het recht op vrijheid, de vrijheid van producent'en consument, vrij beschikkingsrecht over eigendom er- verdiende bedrageri; vrijheid van woord en vrijheid van pers voerden tot-een strijd van \len tegen allen en bevorderden de minderwaardig- heidsidee in de me'nschelijke en volksche samenleving. De taak van den staat werd hierdoor steeds om vangrijker en de versplintering groo ter, om uiteindelijk te ontaarden in een willoozen speelbal der meest verschillende belangen. In het middelpunt van de libera listische gedachte staat .het kapitaal. We kunnen daarom dit tijdperk ook het kapitalistische noemen. We zien in dit tijdperk, hoe het geld van ruil- en betaalmiddel wqrdF tot een zelfstandigheid, die beslist over pro ductie en arbeid en dat het directe doel is vermeerdering van geld. Daar dit systeem langzaam maar zeker voerde tot een voor het volk ver minderde koopkracht, beteekende dit het uiteindelijke doodvonnis van het stelsel zelve. Het heeft geen zin met groot kapitaal fabrieken te bouwen, waarin door gebrek aan koopkracht toch niets geproduceerd coopkracht tan wordei worden en de voorbeelden zijn er tè oever van kostbaar ingerichte fabrieken, die door de optredende crisis stil werden gelegd. Door de duidelijke kenteejienen, dat de pro ductie zich aanpaste aan de winst en niet aan de behoefte, kunnen we rustig zeggen, dat het kapitaal als invloedrijke factor ten gunste van het volksbelang hopeloos heeft ge faald. In ieder geval kan hieruit de leer worden getrokken, dat geen kapitaal, dus ook geen buitenland- sche leeningen in staat zijn de ar beidswelvaart in een land te rege len; dat dit alleen mogelijk is als de arbeid "tob fundament van het econo mische leven wordt aangenomen. De liberalistische ontwikkeling bracht verder met zich, dat met het beschikkingsrecht over het kapitaa' niet alleen economische, doch ook sociale en politieke macht ten nauw ste verbonden waren. Deze macht, die vooral in de jaren na den wereld oorlog 19141918 in de bank-, kar tel- en concernpolitiek vaak een noodlottigen invloed uitoefende op het algemeen belang, noemen we kapitalisme, waj; beteekent, dat de arbeid overheerscht wordt door het kapitaal. Veel zouden we hierover nog kun nen zeggen, doch binnen de grenzen van onze beschouwingen is het vol doende te oonstateeren, dat we 'de vakorganisaties ook kunnen be schouwen als een soort kartel voor loonpolitiek. Eveneens behooren hiertoe de z.g.n. ver-bruiksvereeni- gingen en de vorming van werk nemers- en werkgeveregroepen, waarmede men geloofde de verhou ding tusschen kapitaal en arbeid en tusschen prijs en loon te kunnen regelen. (Wordt vervolgd.) DE NIEUWE PROGRAMMA'S. In het Victoria-Theater wordt we gens het groote succes de film Al cazar geprolongeerd. Dit filmwerk uit den grooten strijd van Spanje in het jaar 1933 en dat speciaal de heldhaftige verdediging van het Al cazar in beeld brengt, zal ook nu weer groote belangstelling trekken. Vergeten Vrouwen is wel een heel aparte film. Zij komt in he Harmo nie-Theater en speelt zich af in een tehuis voor adellijke dames, die ver geten zijn door het leven en door de Uefde. Een jong meisje (gespeeld door Maria Landrock) komt in dit milieu terecht. Het conflict, dat daardoor ontstaat, is buitengewoon interessant. Hedwig Bleibtreu en Elizabeth Markus spelen eveneens prachtige rollen in deze film. Het Cinéma-Theater brengt een zeer romantische en avontuurlijke film, getiteld: Piraten -die zich af speelt te midden der zeeroovers in de Caribische Zee. Van de Italiaan- VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8. BNO: Nieuwsber.. 8.15 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.20 Omroep orkest (opn.). 11.Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12.Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.- Productieslag. 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 14.Kamer orkest „Ars Niva et Arttiqüa", solist en gr.pl. 16.Cyclus „Vier groot zende lingen". 16.20 Gr.pl. 16.35 Planovoordr. 16.55 Gr.pl. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gr.pl. 18.Sportwetenswaardigheden. 18.20'Gr.pl. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 BNCU Nieuwsber. 19.BNO: Binnenl. econ. praatje. 19.10 Salonorkest en zang met pianobegel. 20.15 Musette-orkest en soliste. 20.45 Luisterspel. 21.Matrozenkoor en marschmuziek (gr.pl.). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Leidende staats lieden schrijven. 22.10 Gr.pl. 23.3024.- Dansmuziek (gr.pl.). HILVERSUM II, 301,5 M. 8.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gr.pl. 8.45 Amuse mentsorkest en het Vroolijke Klaver blad (opn.). 9.10 Gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 „Holland-Bollenland", een klankbeel denreeks uit de bollenstreek. 11.Gr.pl. 12.Amabile-sextet. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.„Tusschen de be drijven", gevarieerd programma. 15.- Voor de vrouw. 15.45 Roemeensch orkest Gregor Serban en Klaver Drie met pianobegel. 16.30 Gr.pl. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 16.45 Voor ''de jeugd. 17.15 BNO:.Nieuws-, econ.- en beursber. 17.30 Orgel en zang. 18.Gr.pl. 18.15 De Heeren van der Aa en Boom, zaken lieden aan het woord. 18.30 Reportage. 18.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 20.BNO: Eng. uitzending: „Holland's political aspects" Voor de Radio-Centrales: Gr.pl. 20.15 Sted. orkest van Maastricht en solist. 21.Boekbespr. 21.15 Sted. orkest van Maastricht. 21.45: BNO: Nieuwsber. 22.Psalmen (opn.). 22 0522,10 Avond wijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een- lijnverbinding met de Studio beschikken. Wie zijn volk met hart en ziel wil dienen sluit zich aan als lid den Nederlandschen Volksdienst. bij dw» R. ARDEN. 27 „Als jij onderweg was en je had wat uitgespookt en zoo, en dan na der je de stad met agenten enzoo- voojrt, nou dan zou'je den boel ook nog wel eens even van tevoren gaan nakijken. Kijk je zakken nog maar eens na of er niets in is, dat er niet hoort. Je kimt nooit weten of de overheid niet eens wil weten wat erin zit. Dan moet je, hoe noemen ze dat., alle sporen uitwisschen, hè?" Dat snapten allen, zooals ook Korby het begrepen had. Maar na een uur werden ze toch. een beetje ongerust. „Wat doen ze toch zoo lang? Heb ben ze zoo lang getrokken en ge daan tot hun wat op het hoofd is ge vallen? Jack, ga eens even kijken!" Jack ging kijken en kwam na drie minuten terug. „Gauw, help eens even. Die twee hebben zoo rondgesnuffeld en ge sjouwd, dat de halve vracht omge vallen is!" In het ruim was werkelijk een ongeluk gebeurd. Een zware kist met landbouwwerktuigen was om gevallen en had den kapitein zoo wel als den maat verrast. Terwijl Mitchell echter slechts met den voet vastgeklemd zat, was Korby door de groote kist geheel verpletterd. Mitchell steunde toen men de kist ophief en zijn voet vrij kwam. „O, mijn voet vlug, help Kor by!"^. Maar maat Korby was niet meer te helpen; hij was platgêdrukt en had bovendien nog een gat in zijn hoofd, dat alleen reeds voldoende zou geweest zijn om hem van het leven te berooven. „Voor den duivel ook", vloekte kapitéin Mitchell, „hij kwum bij me en zei: de manschappen zijn bij de lading geweest, ik geloof, dat er wat gestolen is! Ik zei: Korby, dat is een gewaagde veronderstelling, die je zult moeten verantwoorden, als het gelogen is. Kapitein zegt Korby, het komt mij voor, dat de lading, heelemaal verschoven is! Ik heb ze helaas1 niet gecontroleerd. Ik was de heele reis nog niet in het laadruim!" „Dan heeft die vent gelogen!" rie pen dp mannen gelijktijdig, terwijl ze den armen kapitein voorzichtig aan dek brachten. „Hij heeft voort durend beneden rondgesnuffeld en heeft tevens gezorgd, dat geen van ons erbij kon komen. Dat leek ons al direct verejacht, kapitein! Nu heeft hij z'n verdiende loon!" „Wat is er dan, is het zoo erg met hem?" vroeg Mitchell bezorgd. „Hij is er geweest", meende Jack. „Die kist weegt wel een ton! Uw been was verloren geweest, kapi tein, als Korby er niet ook nog tus schen geklemd was geworden. „De arme kerel", zei Mitehel me- delijdènd. „Wat had hij eigenlijk in den zin, "dat hij de bemanning niet vertrouwde?" Na onderzoek bleek het been van den kapitein slechts wat geschramd en een beetje verstuikt te zijn. Twee man moesten hem vasthouden en een derde kreeg het bevel van Mit chell den voet flink aan te pakken en krachtig te trekken. Mitchell steunde bij deze procedure, maar daarna kon hij den eerst levenloo- zen voet reeds weer bewegen. Strom pelend ging hij in zijn hut, om het ongeval in zijn logboek te schrij ven, terwijl twee man zich ermee belastten het stoffelijk overschot van Korby in zeildoek te naaien en hem klaar te maken voor'zijn zeemans begrafenis. Een uur later stond Mit chell aan de reeling en het stoffe lijk omhulsel van Korby verdween in de diepte, nadat de kapitein eehi- ge warme woorden van afscheid had gesproken. Dat had hij zich den avond tevoren ook met kunnen voorstellen. „Een reuze goede rede, heeft de kapitein gehouden", dat was de meening van de bemanning, „"^eel te goed voor 2oo'n gluiperd". (Wordt vervolgd.) OFFICIEELE MEDEDEELINGEN, Verbod vervoer van ongeschild eikenhout. De Directeuren van het Rijksbureau voor Hout en van'het Rijksbureau voor Huiden en Leder maken bekend, dat de dispensatie van het verbod vah ver voeren vanongeschild eikenhout van inl^ndschen oorsprong met ingang van 15 April 1942 is ingetrokken. Met' ingang van dezen datum is het 'derhalve tot nader aankondiging ver boden ongeschild eikenhout met een dikte van 20 cm en minder van in- landschen oorsprong te vervoeren. Be doeld eikenhout, dat hier te lande wordt gekapt, moet dientengevolge ter plaatse van den kap van de schors worden ontdaan. De eikenschors wordt beschouwd als looistof in den zin van de loo'stof f en- beschikking 1939 no. 1 en dient te worden afgeleverd aan de hieronder ge noemde, bij het Rijksbureau voor Hui den en Leder ingeschreven", looistof handelaren. Op grond van de regeling voor looistoffen mogen slechts deze handelaren de schors op een vervoer- bewijs van laatstgenoemd Rijksbureau vervoeren. Indien om bepaalde technische rede nen het schillen van het gevelde eiken hout ondoenlijk zou zijn, dient men zich te wenden tot de Directie of de hout vesters van het Staatsboschbeheer voor het verkrijgen van het vervoerbewijs voor ongeschild eikenhout. De looistofhandelaren, aan wie de eikenschors kan worden afgeleverd, zijn de volgende: R. van Aalderen en Zn., Schutstraat 195, Hoogeveen; J. Boumans, Stations straat b 374, Rijen; A. Bruins Slot, Julianastraat 2, Hoogeveen; Adr. van DongenVerheijden, Kerkstraat b 231, Rijen; A. G. A. Driesen, Oosteind, Oos terhout; N.V. Schuurman en Klinkert, Brouwerstraat 33, Meppel; J. J. Spahr en van den Hoek, Oosteinde 2-3, Drach ten; N.V. Looistoffenmij. „Tanin", Wil- helminastraat 93, Dongen. Maximum detailprijzen voor citroenen. Groote citroenen p. stuk 0,07'/. Kleine citroenen p. stuk 0,06 Het vragen van hoogere prijzen ls straf baar. Kleinhandelsprijzen ansjovispastel. Bericht no. 108. Ansjovispastei 1/1 tube (65 gr.) 0.36 Ansjovispastei 1/2 tube (32 gr.) 0.23 Ansjovis-visphpastei 1/1 tube (65 gr.) 0.33 Ansjovis-vischpastei 1/2 tube (32 gr.) 0.20 Het vragen van hoogere prijzen is straf baar. Jutezakken. De Directeur van het Rijkstextiel- bureau maakt bekend, dat hij de ge deeltelijke dispensatie van het in ar tikel 7bis der Jutebeschikking 1939 no. 2 neergelegde verbod tot het in voorraad of voorhanden hebben van jute, met in gang van 1 April 1942 heeft ingetrokken. In verband hiermede zijn degenen, die jutezakken in voorraad hebben ook in de gevallen, dat het hoeveel heden betreft van 5000 stuks of minder verplicht een vergunning aan te vragen bij het Rijkstextielbureau te Arnhem. Aan het verleenen van deze vergunning kunnen voorwaarden worden verbonden. Het niet-nakomen van de verplichting om genoemde vergunning aan te vragen kan tot gevolg hebben, dat de goederen in beslag worden genomen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het Rijkstextielbureau, Sectie Jute, Willemsplein 6, Arnhem. sche acteurs ep actrices, die in de film optreden, noemen, wij Fosco Giachetti, Primo Camera (de beken de bokser) en Doris Duranti. Mannen uit één stuk, in Het Allun. Bioscoop Theater is een film van wegenbouw en kampleven, van werk en vroolijkheid, flirt en liefde. Vol spanning, humor en sensatie. Gisela Uhlen, Victoria von Ballasko, Gustav Knuth en Josef Sieber vervullen de hoofdrollen. BROEK OP LANGENDIJK, 23 April 1942. 2600 kg Peen 3.80—6.20. NOORDSCHARWOUDE, 23 April 1942. (Noordermarktbond). 115300 kg Roode kool 7.80; 3400 kg Gele kool 9.10; 283400 kg Deensche witte kool ƒ7. WARMENHUIZEN, 22 April 1942. 28900 kg Roode kool 9.80; 14800 kg Deensche witte kool 7. Hiermede geven wij kennis van de geboorte van onze dochter C. TIP E. TIP—VAN 'T HOF. Oudorp, 23 April 1942. Munni-keniweg 6. M. BLAUW en M. BLAUW—KOSTELIJK, betuigen langs dezen weg hun op rechten dank voor de vele blijken van belangstelling na de geboorte van hun dochtertje Heerh-ugowaard, April 1942. Voor de overstelpende bewijzen, van genegenheid tijdens hun huwelijk ondervonden, zeggen de Heer en Mevrouw VENN1K—GROOTENBOERS, ook namens wederzijdsche ouder», hartelijk dank. Amsterdam, April 1942. Ouderkerkerdijk 10. 2 Heeren, bemiddeld, knap uiterlijk, zoeken om de Pinksterdagen gezellig door te brengen, leeftijd 1822 jaar. Brieven met foto, welke op eerew. worden teruggezonden, w-arden ingewacht onder letter C 451 aan. het bureau van dit blad. Gevraagd wegens ziekte van het te-genw., van 85 uur met middagmaal. Adres VERDOÉSSTRAAT 1, bij de Jul. v. Stolbenglaan. gevr. voor dag of dag en nacht. NIEUWESLOOT 47. gevraagd voor halve dagen, o£ WERKSTER, 2 midd. per week. Aanmelden 78 uur. ST. ANNASTRAAT 30, Alkmaar. STOOMWASSCHERIJ GEBR. SCHOEN, Visscherslaan, vraagt nog eenige Gevraagd ÉEUWIGELAAN 24, Bergen N.H. Door omstandigheden gevraagdi vor d. of d. en n. Hulp van werk ster aanw. Goed loon. J. W. LUT, Breedstraat 2. Zoo spoedig mogelijk een gevraagd, goed kunnende fietsen, BUISSINK, Vogelenzang 8, Alkmaar, gevr. van 82 uur m. middagkost. P. FRANS, Straatweg A 67. M. MAES^EN, Coupeuse, Metiusgracht 16. Net Meisje, van buiten, 24 j,. P.G. ZOEKT PLAATSING ALS HUISHOUDSTER. Br. letter W B 22, Agent v. d. blad: te Bergen. In een arbeidersgez. met kinde ren- wordt zoo sp. mogelijk een gevraagd te-gen flink loon. A.anb. worden ingew. bij den Burge meester van Oudorp. Gevraagd een Burgervrouw, bij een man alleen, P.G., voor een goed thuis tegen beste kost en in woning en kleine vergoeding. Br. letter B 450 bureau van dit blad. Instelling vraagt voor schoonhouden van kantoor voor en na kantoortijd. Brieven onder letter D 452, Bureau van dit Blad. i4 KfStgj 1 Biedt zich aan bekend met administratie. Br. letter W 446 bureau van dit blad.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 3