»=- STAD EN OMGEVING Waarom is de N.V.D. opgericht en wat is zijn doel? KERK EN SCHOOL LAATSTE BERWHTEN. Uitreiking von nieuwe bon kaarten. AGENDA. BURGERLIJKE STAND. SPORT PUBLICATIES MARKTBERICHTEN RADIOPROGRAMMA Amsteréamsche Beurs ALKMAARSCHF, COURANT VAN VRIJDAG 24 APRIL 1942. Pagina 2. I JUBILEA. Den 28 April hoopt de heer P. de fjomg den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst kwam bij de gemeentereiniging. Op 1 Mei a.s. zullen bij den Ver- eenigden Brandstoffenhandel vijf werkkrachten hun zilveren jubi leum vieren, n.l. de heeren J. Bur- r, A. Nol, KI. Brouwer, W. IJfs en WaaL INSTALLATIEPLECHTIGHEID BIJ DE ALKMAARSCHE RECHTBANK. Donderdagmorgen werden alhier de nieuw benoemde substituut officier bij de Alkmaarsche rechtbank mr. L. H. Feitsma, voorheen ambte naar van het O.M. te Rotterdam, en de nieuwe plaatsvervangende rech ters in deze rechtbank, mr. C. P. Eecen en A. F. Kamp„ plechtig geïn stalleerd. De belangstelling voor deze plechtigheid van den kant der balie was zeer groot. Nadat de griffier, jhr. mr. dr. van den Brandeler, de acte van beëedi- ging had voorgelezen, en de officier mr. de Brueys Tack, tot installatie van de drie funotionarissen had gere- quireerd, ging de president, mr. ba ron van Tuijll van Serooskerken, tot de installatie over. Hij richtte daar bij eenige hartelijke woorden van welkom tot den substituut-officier, de verzekering er aan toevoegende,- dat mr. Feitsma van de medewerking der rechtbank verzekerd kon zijn. Ook de twee plv. rechters werden welkom geheeten. Door mr. C. A. de Groot werd bij ontstentenis van den deken der balie, den substituut-officier de ver zekering gegeven, dat de balie hem met alle welwillendheid tegemoet zal treden. BENOEMING. De secretaris-generaal van het depar tement van justitie heeft benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondis sement Alkmaar mr. A. W. Holsteijn, waarnemend ambtenaar van het open baar' ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Dordrecht. ZOMERVACANTIE VOOR DE R.H.B.S.-EN. Vacantiespreiding. De secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, weten schap en kultuurbèscherming heeft, in afwijking van het bepaalde in artikel 25 van het reglement voor de R.H.B.S.-en bepaald, dat dit jaar de zomervacantie voor die scholen in de provincies Groningen, Drente en Overijsel zal aanvangen op 27 Juni na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 17 Augustus; die voor de R.H.B.S.-en in Noordholland, Zuid holland, Utrecht en Gelderland zal aanvangen op 4 Juli na afloop van den schooltijd en zal .eindigen den avond van 24 Augustus en die voor de provincies Zeeland, Noordbra bant en Limburg op 11 Juli na af loop van den schooltijd en zal ein digen op 31 Augustus. ULVADERO BOEKT SUCCES. Geslaagde opvoering van „Westerman en Zoon". Ben geheel gevulde Gulden Vlies zaal heeft Donderdagavond met in tense belangstelling de opvoering door Ulvadero van het tooneelspel „Westerman en Zoon" gevolgd en al die belangstellenden hebben zich geen oogenblilt verveelt, omdat het spel, dat met een uitstekenden inzet be^on, al de drie bedrijven hetzelf de hooge peil behield, terwijl» ook het samenspel voortdurend klopte. En dit alles niet alleen dank zij de routine der spelers, niet alleen ook dank zij de rolvastheid (we hebben den souffleur niet één keer ge hoord!), maar vooral ook dank zij de voortreffelijke regie van Piet Cloeck, die bovendien voor een hoog tempo had gezorgd. Christine van Bommel en Henk Bakker, de auteurs van dit tooneel spel, hebben getracht en ze zijn daar goed in geslaagd om duide lijk te maken, dat de oudjes plaats moeten maken voor de jongeren, als die oudjes hun bedrijf niet meer volkomen beheerschen en niet met hun tijd zijn meegegaan. Bovendien hebben ze de moeilijkheden ge schetst van een jongere, die hoe wel zijn kwaliteiten goed zijn voortdurend onder de leiding blijft van den oudere, waardoor conflic ten aan de orde van den dag zijn. Mevr. Westèrman heeft 'haar zaak tot grooten bloei gebracht, heeft die zaak steeds uitgebreid en heeft in haar leven niet alleen haar geluk, maar ook dat van haar zoon opge offerd aan die zaak. Die zoon is ge trouwd, maar het huwelijksleven, gaat kapot, omdat mevr. Wester man Sr. haar zoon geheel voor de zaak opeischt; om het zoo maar eens te zeggen: dag en nacht. Totdat de zaak achteruit gaat, omdat mevr. Westerman te' oud is geworden, en zij door haar schoon dochter wakker geschud worde en de procuratiehouder haar een wel zeer duidelijk antwoord geeft. Dan gaat de zaak over aan den zoon, die zijn geluk daarmeéöterugvindt. Mevr. J. HaasbroekGreeuw (ze had iets „ouder" geschminkt moeten zijn, had misschien langere rokken moeten dragen) heeft dit stuk ge dragen. Zij speelde de mevr. Wes terman Sr. voortreffelijk van begin tot het einde. Daarnaast noemen we Piet Lely, als .Westerman Jr., die eveneens een goede creatie gaf van zijn rol. Hetzelfde kan gezegd wor den van Ali Blaauw, die met een heerlijk temperament speelde en van Dick Haasbroek, die sober en ingetogen den procuratiehouder speelde. De andere medespelers ver tolkten de kleinere rollen, waarvan er echter geen enkele uit den toon viel. Het was alles keurig verzorgd! Noemen we nog het meubilair van Masée en bet kapwerk van Steen- man: als steeds meer dan goed. J. Werkman. DE MOLLEBOONEN. Men schrijft ons: De ongeveer tachtig Grunnegers, leden van de verainen De Molleboonen, dei Wonsdagoavond weer er bienander wazzen, hebben 'n gezellege oavend had as leste in dit seizoen. D'r was óizze raize 'n spreker, meneer Deel man uut Den Hoag, mit veurdrach ten in 't Grunnensch, en din. was veur opluusteren komen de club Elck Wat Wils uut AlkmaarHei- loo. Meneer Deelman het stokjes ge ven van verschillende - Grunneger schrievers (o. a. van Geert Teis, Jan Haikens pseudoniem veur J, Bus en wijlen dr. Legger) en vanzuls het hai ook wel wat vqur- droagen uut aigen waark, want haf is in de wereld van Grunneger schrievers lang gain onbekende. Mit 'ri praatje en 'n grappie knupte hai ain en aander anmekoar en zoodounde har hai geregeld groode aandacht. De menair van veurdroagen legt vanzujs groot gewicht in de schoal en omdat dei op dizze oavend eerste klas was, zoodat 't mooie van dei Grunneger gedichten en prozoa goud duudlek wuir, was 'tgain wonder, dat ieder bod stief applaus heurd wuir. De jongeluu van E. W. W. hebben mit heur orkest 't beste baintje veur- zet en kregen as verdaind loon ook 'ndoaverend applaus. De goocheloar onder heur, prof. Adriani Korstino, dei al eerder veur de Molleboonen zien vingervloghaid toond het, was nou ook weer staark in 'tverdwie- nen loaten van doukjes en zoo. Hai kreeg daankboar haandgeklap noa elk stokje. 't Mooie van de oavend wuir nog verhoogd deurdat 't bestuur uut de kas kouk aanboden het, woarveur de leden mit groote béraidwilleg- haid bonnen geven harren. 'tWas echte Grunneger kouk, rechtstreeks uur de gemainte Hoogezaand en smuik zóó'lekker, dat 'nstók of wat leden nog zoo'n kouk besteld heb ben. EEN DIAMANTEN ECHTPAAR. Donderdag heeft het echtpaar S. CommandeurA. Commandeur-Ek- har.t te Zuidscharwoude zijn 60-jarig huwelijksfeest onder groote belang stelling herdacht. Zeer velen hebben persoonlijk him felicitatie aangebo den, terwjjl ook schriftelijke geluk- wenschen werden ontvangen. De echtelieden verheugen zich nog in een goede gezondheid. Hun huwe lijk werd gezegend met 8 kinderen, waarvan er vier jong gestorven zijn. Zij wonen thans bij hun schoon zoon, den heer K. Wahlen, en heb ben daar, na een zeer arbeidzaam leven, een rustigen ouden dag. EEN ZELDZAAMHEID. Bij den veehouder F. Limmeh, aan de Van Oldenbarneveldweg. te Castri- cum, bracht een koe drie kalveren ter wereld, alle drie van het vrouwelijk geslacht. EXAMENDATA GEWIJZIGD. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituur bescherming is bepaald, dat het mondeling gedeelte van, de eind examens van de afdeenng B der R.H.B.S. te Hoorn dit jaar zal wor den gehouden op 19, 20, 21 en 22 Mei. BLOEMBOLLENDAG TE LIMMEN. Zaterdag 2 Mei 's middags 2 uur wordt in het café „Centrum" te Limmen de vierde bloembollendag geopend. Deze plechtigheid gaat gepaard met de heropening van 't Museum voor Bloem bollenteelt, dat thans is ondergebracht in het daartoe geheel gerestaureerde schoolgebouw, terwijl bovendien een wandeling door de twee wegen langs de bloeiende bollen en den „Hortus bul- borum" wordt gemaakt. Een en ander wjordt georganiseerd door de Neder- Jandsche Vereenlging tot bevordering der wetenschappelijke veredeling van siergewassen. vHet belooft dus een zeer interessante middag te worden. Burgemeester J. J. Nieuwenhuyzen spreekt een welkbmstwoord. EXAMEN SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE. Geslaagd voor het examen voor scheepswerktuigkundige diploma B, le gedeelte, de heer C. V o n k te Alk maar en voor diploma C, le gedeelte de heer A. E g m o n d te H e 1 lo o. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 26 APRIL 1942. ALKMAAR. Waakt en Bidt, 10 uur, dr. Tuinstra. Kapelkerk, 10 uur, ds. Prins van Wijngaarden (H. Doop,' waarvoor aangifte heden Vrijdag 7.308.30 uur, N^ssauplein 5); 5 uur, ds. Kleyne. Remonstr. geref. gem., 10.30 uur, <Js. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), 10.30 uur, mevr. v..d. Burg-—Bos, rem. prop. te Den Haag (extra coll. Syn. fondsen. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, ds. Kui per (extra coll.) Geref. kerk, 10 uur, cand. J. van Eerden; 5 uur, ds. von Meyenfeldt (Heidelb. Catech. Zondag 26). Herst. Apost. Gem., Toussaintstr. 9.30 en 4 uur, dienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Zon dagmiddag 3,So uur jongeliedensa- menkomst Houtweg 8, Donderdag avond 8 uur bijbelbespreking man nen Houtweg 8, Vrijdagavond 8 uur bijbelbespreking vrouwen Oude gracht 208, Zaterdag 4.30 uur bid stond Oudegracht 208. Vrije ev. geref. gem., Doelenstr. 15, 10.15 uur (onderwerp: ,,'t Zegelied van een verbrijzelde") en 5.15 uur (onderw.: „De gezanten worden uitgezonden"), ds. Ruys; Woensdagav. 7.45 uur, St. Jacobstr. 22. Heiloo, av. 7 uur, ds. Bloemhoff; tekst Ps. 37 7, onderwerp: „Zwij gen, niet zwijgen"; Woensdagav. 8 uur, gemeentesamenkomst, ds. Bloemhoff, onderwerp: „Zielszorg". Evang. a.d. Kerklaan, 10 uur. ds. ter Linden, van Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, 3 uur bij belbespreking Laarmanstr. 185. Over deze vraag sprak gisteravond in de van Teylingenzaal van het hotel Proot de heer D. H. Querner uit Haarlem, propagandist Van den N.V.D. Een 80-tal dames en heeren had aan de uitnoodiging gevolg ge geven. De heer J. B a r'k m a n, één van de drie buurtschapshoofden te dezer stede, sprak- een openingswoord, waarin hij speciaal welkoan heette den spreker en mej. Verschoor, als mede de heeren van Oosten en van Sonsbeek, alle drie van het Próv. Bureau te Haarlem, die bereid wa ren verschillende vragen, die even tueel zouden worden gesteld, te be antwoorden. De heer B. wijdde nog enkele woorden aan Winterhulp, die, naar hij hoopte, in de toekomst overbodig zal worden. Anders zal het zijn met den Volksdienst, die zal nooit overbodig worden, omdat het terrein zijher werkzaamheden daar voor te veel omvattend is. De heer Querner begon met een uitweiding over 't voorheen bestaan van een zeer groot aantal vereenigin- gen op het gebied van liefdadigheid, een' toestand, die de sociale werkers meermalen deed verzuchten: was er maar één groote organisatie, die alles» omvatte. Het was echter zóó, dat de leidende menschen van ge noemde organisaties de eenheid af wezen. En thans is deze ééne organisatie gesticht: de Ned. Volksdienst, waar van Winterhulp een onderdeel is. Spr. gaf als zijn overtuiging, dat ,de 8116 .vereenigingen heusch niet zooveel deden als men wel wilde doen gelooven. Samen deden zij nog lang niet zooveel als Winterhulp al léén heeft gedaan. Er bleef, naar spr. uieenzette, steeds nogal wat aan den „strijkstok" hangen; zelfs bij het Leger des Heils waren de „on kosten" meer dan 90 pet. Van wat de vereenigingen aan de bedeelden uit keerden kwam 85 pet. van de regee ring. Als Winterhulp zooveel steun kreeg als die vereenigingen tezamen, zou de armoede zijn verdreven, con stateerde spr., maar wfj moeten al onze steungelden eerst zelf bijeen brengen.' En dan viel nog zoo^n groot deel van hen, die steun noodig hadden, buiten welke bedeeling ook! Spr. prees zich gelukkig, dat de sociale werkers, d.w.z. de menschen die inderdaad wat „deden" aan lief dadigheid, ook voor W.H. en N.V.D.' blijven werken. De* tegenstanders zijn de leiders, wier verzet in hoofd zaak voortspruit uit het na 10 Mei 1940 oprichten van W.H. en N.V.D., waarvan men aldus een politiek spel letje maakt. Ernstig waarschuwde spr. ertegen, dat men op deze manier den poli tieleen strijd uitvecht op de ruggen van de volksgenooten, die geholpen moeten worden. Ten slotte zegt men: 't zijn alleen N.S.B.'ers die de zaak behartigen, en daarom blijven zoovelen weg. Hartelijk noodigde spr. de tegen standers, uit en hij was ervan over tuigd, dat zij, die komen, ook blijven de ervaring met Winterhulp heeft het geleerd. Ten stelligste ontkende spr, de juistheid van de bewering, dat het geld voor Winterhulp naar Duitsch land zou gaan. Intusschen hebben de tegenstanders dit nu ook wel al in gezien, zoodat men dat praatje niet meer hoort. Thans heet het; „het geld komtuit Duitschland", welke be wering men grondt op het feit, dat W.H. veel méér uitkeerde dan de collecten opbrachten. Men begrijpt niet, dat nog van verschillende an dere kanten steun -komt. Eén ding is hoofdzaak bij W.H. en N.V.B., n.l. het vrijwillige van de giften, ziilksin tegenstelling met wat velen zeggen te willen: betaling per belastingbiljet, d.i. het oude systeem, waarbij het lokettensysteem voor verzoeken om stëun onmisbaar was. Wij hebben als voornaam ste sociale werkers de buurtschaps hoofden en de menschen, die inlich tingen verzamelen omtrent de volks genooten die hulp noodig hebben- Pessimistisch voor de toekomst was spr. heelemaal niet, ofschoon hij wilde vaststellen, dat tot heden Winterhulp slechts kon bestrijden de gevolgen van 'voorheen onvol doend beoefende liefdadigheid. W. H. en N. V. D. speuren naar de oorzaken voor de noodzaak van steun en vonden, dat alleen het zwakke voorheen werd geholpen, waarbij men het sterke aan zichzelf overliet. En dit laatste nu is ver keerd geweest, want de sterken le den ook door de omstandigheden der zwakken, ook maatschappelijk zwak. Uitvoerig weidde spr. hierover uit, waarna hij constateerde, dat de maatschappij het ten slotte toch moet hebben van de sterken. Men heeft dit voorheen niet voldoende ingezien, waardoor vele jongeren een - minderwaardigheidscomplex kregen en meende®, dat voor hen niets anders was weggelegd dan het stempelen en steuntrekken. Daarom moet er nog zooveel voor de gezonden worden gedaan, al wil de spr. volstrekt niet afkeuren, dat er voor de zwakken aparte oplei dingen e.d. bestaan. De N. V. D. wil dezen overlaten aan de charita tieve vereenigingen en zelf zich be palen tot de gezonden. Maar daar is dan ook veel haast bij, omdat het gevaar van sterke toeneming van het aantal zwakken groot is. Er is voor de gezonden zeer veel te doen: vacantie buiten, enz. en de moeders mogen evenmin worden vergeten. Ook zij moeten „er eens uit", naar een moederhuis, zooals men die in Duitschland al heeft en thans door den N. V. D. móeten worden gesticht. De dan achterblij vende gezinnen moeten hulp hebben van de sociale werksters, die door spr. ernstig werden opgeroepen, al zou het slechts zijn voor één of twee dagen per week. Jonge meisjes, die als hulp willen worden opgeleid en dan zich* willen geven aan bedoelde gezinnen, worden mede- opgeroepen; zjj ontvangen een vergoeding van den N. V. D. Wat wij willen, zei spr. is: het oude mooie Nederlandsche begrip van nabuurschap weer in eere her stellen, waarbij buren elkaar als vanzelfsprekend helpen in alle mo gelijke gevallen, de beste wijze van volksdienst. Als wij erin slagen dien geest weer levendig te doen worden, hebben we goed werk ge daan. Daarom riep spr. op tot het zich voor hulp opgeven, opdat niet later moet worden overgegaan -tot dat wat hij veel liever niet heeft, n.l. dwang. Na een korte- pauze werden door eenige aanwezigen vragen gesteld over doel en wexkwijze van den Ned. Volksdienst, Uit de antwoorden bleek o.a., dat de N.V.D. bij zijn werk, waar noodig, overleg pleegt met Winterhulp en Maatschappelijk Hulpbet. al zal die misschien op den duur door de wer king van staatszorg overbodig wor den. De N.V.D. zal dit nooit, omdat de zorg voor de gezonden steeds zal moeten blijven. De zeer enkelen, die hulp weigeren, laat men geheel vrij. Menschen, die van W.H. noch van den N.V.D. iéts willen weten, moet men niet will'en dwingen; men isoleere hen liever. Met het N.V.V. bestaat innige samenwerking t.a.v. gevallen, waarbij arbeldskwes- ties naar voren komen. In de toe komst zal het zoover moeten komen dat ieder gezinshoofd lid van den N. V. D. is. De N.V.D. treedt ook op in gevallen van slechte woningtoe standen. De N.V.D. geeft in de verschillende provincies kostelooze scholingscursussen, die drie dagen duren en waar alle mogelijke vragen (ook en zeer zeker uit de practijk) worden besproken. Men kan sociaal werkster zijn voor den N.V.D. zonder lid te zijn, Na bominslagen verleent de N.V.D. in de eerste plaats hulp t.a.v. voeding, financieelen steun, onderdak, kleeding, zoo noo dig reiskosten naar in een andere plaats wonende familieleden, enz. In verband met een en ander is spoe dig opgaaf als lid en werker zeer r.oodig. De heer Barkman sprak nog een woord tot sluiting, waarin hij op wekte tot toetreding als lid en werker. DISTRIBUTIE SINAASAPPELEN. 's-Gravenhage, 24 April. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat ten behoeve van kinde ren van 0 tot en met 13 jaar weder om sinaasappelen beschikbaar ge steld zullen worden. Derhalve zal gedurende het tijdvak van 26 April tot c-n met 16 Mei a.s. de met „re serve 3-12" en „reserve 4-12" ge merkte bon recht geven op het koo- pen van ongeveer 400 gram sinaas appelen. De aandacht wordt erop geves tigd dat het evenals vorig maal niet moeilijk is reeds aanstonds overal te zorgen voor een voldoenden voor raad bij den handel. Het publiek dient zich derhalve bij zijn leveran cier op de hoojjte te stellen of deze de sinaasappelen reeds voorradig heeft. In verband hiermede zal de geldigheidsduur der betreffende bonnen te zijner tijd zoo noodig wor den verlengd. 's-Gravenhage, 24 April. Onder de aandacht wordt gebracht, dat de dts- tributiediensten op nader., te bepalen tijdstippen in het tijdvak van 26 April tot en met 16 Mei a.s. de bonkaarten voor voedingsmiddelen 6e periode zullen uitreiken. De uitreiking vindt uitsluitend plaats door den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkings register is ingeschreven, op vertoon der stamkaart en tegen inontvangstneming van een bon van het inlegvel. Uitgereikt zullen worden:» Aan houders van inlegvellen KI of LI: eep bonkaart K102 resp. L103, aan houders van inlegvellen K2 of L2: een bonkaart K203 resp. L203, aan houders van inlegvellen K3 of L3: een bonkaai't K303 resp. L303, aan houders van inlegvellen K4 of L4: een bonkaart K403 resp. L403, Zelfverzorgers voor brood en vleeseh zullen respectievelijk geen broodkaart o£ geen vleeschkaart ontvangen. Voorts zuilen de distributiediensten de melk- kaarten van kinderen van melkvee houders inhouden. Zij, die geboren zijn in de maand Juni vah de jaren 1921, 1928 of 1938 moeten hun inlegvel ruilen voor zij hun kaarten in ontvangst nemen. Tevens zullen in bovengenoemd tijd vak tabakskaarten of sigarenkaarten, versnaperingenkaarten en nieuwe brandstoffenkaartcn worden uitge reikt, Voor een tabakskaart 'of siga- rettenkaart moet bon r van de tex- tielkaart DA of DB b|j den distri butiedienst worden ingeleverd. Voor 'een versnaperingenkaart moet bon T van de textielkaart DA, DB, DC of DD, dan wei bon BB van de textiel kaart DE, dan wel bon JJ van de toxtielkaart DF worden ingeleverd. Voor een brandstoffenkaart moet de bonkaart voor vaste brandstoffen J of K met alle niet geldig verklaarde bonnen, dan wel de bonkaart L met alle niet geldig verklaarde bonnen, - behalve bonnen 21 C.V. en 22 C.V. worden ingeleverd. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND. Berlijn, 24 April. (DNB). Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben in den nacht van 23 op 24 April havenwerken en docks aan de Z.-kust van Engeland die voor de oorlogvoering van belang zijn met brand- en brisantbommen aan gevallen. Op 23 April drongen Duit sche vliegtuigen tot Schotland door en brachten belangrijk verkeiinings- materiaal.rnee terug. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 24 April. (DNB). Britsche bommenwerpers hebben in de nacht van 23 op 24 April het' kustgebied van Noord-Duitschland aangevallen. Er ontstond geringe schade aan woonwijken en ook eenige personen werden het slachtoffer van deze (Ontleend aan onze advertentierubriek) Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Vergeten vrouwen (rom.) 18 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Alcazar (rom.-dram.) Alle leeftijden. (Geprol.) Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee# Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Piraten (rom.-sens.) 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Mannen uit één stuk (rom.-sens.) 14 jaar. Zondag voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 24 AprU. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering Kuipers zangklassen. Zaterdag 25 April. 7.30 uur, ,café Kamsteeg te Stompe- toren, optreden van het Hoornsche Too- neel met Amor in de pastorie. 7.30 uur, 't Gulden .Vlies, Snip- en Snap-revue. Vraagt Uw Winkelier C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam ALKMAAR, GEBOREN: Jeltje S., d. van Douwe de Hoop en B. Hermanides. Johannes A., z. van Nicolaas Wiese en C. M. de Boer. Simon N., z. van Anthonius N. LIgttjart en G. M. Berger. GETROUWD: Jacobus Baas en Ma- rijtje J. Sariemijn. Joannes Ruis en Geertje Ubbels. OVERLEDEN: Agatha E. Pool, 53 jaar. Elisabeth Vrouwe, ,wed. van J. Kamp, 77 jaar. Voetbal. PROMOTIE- EN BESLISSINGS WEDSTRIJDEN. Volgens de Sportkroniek is bepaald, dat vóór die clubs, die de promotie- of degradatiewedstrijden moeten spelen en voor deze competities méér dan zes wedstrijden zouden moeten spelen, een halve competitie zal worden vastgesteld. Dat beteekent dus, dat voor de pro motiewedstrijden der 3de klasse in Noordholland een halve competitie ge speeld zal worden. Verder is bepaald, dat beslissings wedstrijden niet verlengd worden en ook niet worden overgespeeld. Is na één beslissingswedstrijd nog geen beslissing gevallen, dan zal het doelgemiddelde in de competitie beslissen. Zwemmen. ZWEMMEN ZOMERSEIZOEN 1942. Meer dan ooit zal er behoefte zijn om dezen zomer van onze baden in de gemeente Alkmaar gebruik te maken, in het bijzonder van het Zomerbad. De vooral voor .kinderen onont beerlijke vitamine D, in» de vorm van levertraan e.d. is momenteel niet verkrijgbaar, zoodat 't beste en goedkoopste vervangingsmiddel is, het veel vertoeven in zon en buiten lucht, waarvoor in het Zomerbad volop gelegenheid zal zijn. Veel nieuws kunnen wij dit jaar niet bieden, echter wel eenige be langrijke verbeteringen, n.l. de ge legenheid om kleeding op te bergen wordt aanmerkelijk vergroot en komt nu ook onder regelmatige be waking te staan. Op de dienstregeling der Over dekte is nu op Zaterdagavond van 18-=-19j4 uur een populair dames uur ingevoegd, dat zeker de belang stelling zal l^ebben van vele dames Paarden. DRAVERIJEN GEM. SPORTPARK. Opening van het Alkm. Courscseizoen. A.s. Zondag te twee uur zal het Courseseizoen te Alkmaar worden geopend met belangrijke draverijen op het Gem. Spqrtpark. Ook nu weer zal de totalisator een groote attractie zijn. Het programma ver meldt Vier langebaandraverijeh eh één draverij over 800 m. De belang stelling voor de courses is groot, ook van de zijde der eigenaars, daar in 't geheel een bedrag van 3000 aan prijzen is .uitgeloofd. Het pro gramma opent met een 4e kl. dra verij over 1640 m.. met 19 ingeschre ven paarden, waaronder oude be kenden en nieuwelingen. Voor de 3e en 4e kl. dp. él800 m.) zijn 11 paar den ingeschreven, waaronder Ad- drie, Dalver, Douglas H. Dumas Hannover, Carla Scott, Edelman en Betsie O. Ook v£>or de le kl. dra verij zijn 11 inschrijvingen en voor de 2e en 3e kl. 8. 22 paarden zijn opgegeven voor de kortebaandraverij. Wij twijfelen niet of de belang stelling voor dit mooie en uitge breide programma zal groot zijn. Het bestuur der organiseerende ver- eeniging, de heeren A. Blom Hz., C. Rus, T. de Graaf, A. Blom, An en W. Mooy zal alles doen om de cour ses zoo vlot mogelijk te doen ver- loopen. aanvallen. Vier der aanvallende bommenwerpers werden neergescho ten. Een enkel toestel kwam in de buurt van de rijkshoofdstad, waar het .zonder bommen uit te werpen omkeerde, zoodra het luchtdoelge schut in werking trad. Voel U weer krachtiger - méér fit en vrij van Pijnen. Rheumatiek is 'n sluipende, sloopende kwaal, die ge onder de leden hebt, vóór U het weet Dat doen kou of tocht, maar ook vocht of een kil huis. - De een krijgt deze be zoeking al jong, de ander op rijperen leeftijd, maar de oorsprong is altijd onzuiver bloed.-» Kruschen is door zijn samenstelling hei bloedzuiverende versterkings-middel bij uü- nemendheid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve, aan sporende werking uit op lever, nieren en in gewanden. - Bij Apothekers en Drogisten 1.47, 0.76, 0.41. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. De BURGEMEESTER van ALKMAAR, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat In, het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1759 is opgenomen zijn besluit van 30 December 1941, waarbij is vastgesteld een Verordening tot wijziging der. Verordening tot regeling der jaar wedden van de onderwijzers, uit sluitend belast met het onderwijs In de lichamelijke oefening aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs ln de gemeente Alkmaar. Dit besluit is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd. Het is aldaar tevens in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 24 April 1942. De Burgemeester voornoemd, G. VAN SLINGERLAND, loc. Burg. A. KOELMA, Secretaris. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 24 April 1942. Op de heden gehouden kaasmarkt werden 3 stapels aangevoerd, wegende 1122 kg. 2 stapels Fabriekskaas 20+ 43.50, 40+ 55; 1 stapel kl. Boerenkaas 58. Handel vlug. NOORDSCHARWOUDE, 24 April 1942. (Noordermarktbond). 86000 kg Rooda kool 9.80; 200 kg Gele kool 9.10: 212500 kg Deensche witte kool 7; 100Q kg Peen 6.20. SCHAGEN, 23 AprU 1942. 102 Gelde- koeien (magere) 250425; 149 Gelde- koeien (vette) Centrale; 30 Kalfkoeien 350—425; 20 Pinken 140—250; 49 Pinken Centrale; 682 Nuchtere kalve ren Centrale, 16 fok 3045; 8 Schapen (vette) Centrale; 117 Over- houders 3045; 17 Bokken en Geiten 2—70; 5 Biggen 22.50— 34; 157 Konijnen 1.507; 5 Kippen 3.50 W ARMENHUIZEN, 23 April 1942. 41400 kg Roode kool 9.80; 68100 kg Deensche witte kool 7. ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pL 8.— BNO: Nieuwsbér. 8.15 Brandende kwes ties, causerie (opn.). 8.30 Gr.pl. '9.15 Voor de huisvrouw. §.20 Gr.pi. 10.Ernstige muziek (opn.). 11.Voor de vrouw. 11.20 Pianovoordracht. 12.Ensemble Rentmeester. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.De land stand aan het werk. 13.15 Amusements orkest en solisten. 14.Waarom leerett wij eigenlijk? 14.20 Na gedanen arbeid... Muziek en vroolijkheid. 15.45 Orgelspel (gr.pl.). 16.Bijbellezing. 16.20 Cello en piano. 16.45 Omroepkamerkoor. 17.15 BNO: Nieuws- en econ. ber. 17.30 Gr.pl. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.— Gr.pl, 18.15 Het kwartier van den Arbeid. 18.30 Gr.pl. 18.50 BNO: Nieuwsber. .19.— BNO: De wereldmeening uit den aether ge plukt. 19.10 Gr.pl. 19.15 Als Ik 't voor 't zeggen had. 1930 Bonte Avond. 20.15 Het Riele Q'ueling-kwartet en gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Mil. week- overz. 22.10 Gr.pl'. 23.24.Dansmuziek en zang (gr.pl.) HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.16 Gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.15,Gi.pl. 10.30 Lichte muziek (opn.). 12.Pianovoordracht, en zang met pianobegel. 12.45 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 13.Ensemble'Joan Lancé. 13.40 Voor de jeugd. 14.— Utrechtsch Sted. Orkest en solist. 14.45 De teelt van augurken, komkommers en eetbare pompoenen. 15.Utrechtsch Sted. Orkest. 15.45, Een strijkorkest cn het Figurakwartet-. 16.45 Van man tot man. 17.Voor de binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws- en econ. ber. 17.30 Orgel spél. 18.— „De radio brengt....", pro gramma-overzicht. 18.15. Krontjong orkest van de Indische Club (gr.pl.). 18.30 De N.S.B. antwoordt. 18.45 De Melodis- ten en soliste. 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO; Groningsch praatje. 20.Hier W.A. 20.15 Gr.pl. 20.45 Bonte Avond. 21.30 Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Orgelconcert (gr.pl.). - 22.05—22.10 Avondwijding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. Opg. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Vrijdag 24 April 1942 STAATSLKENINGEN. Vor.k 3'/, Nederland 1941 99t/s 4 Nederland 1941 100»/, 4 Nederland 1940 II lOUS/.. 3—31/, Nederl. 1938 965/s 3 Ned.-Indië 1937 89'/, BANK INSTELLINGEN Amsterd. Bank .157 Handel Mij. Cert. v. 2.50133 Koloniale Bank 1151/, Ned. Ind. Handelsbank 92 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .15bi/i Calvé Delft Cert. 122 Nederl. Ford 330 Lever Bros 173 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 301 CULTUUR MAATSCH. H. V. A292 Java Cultuur 17D/4 Ned. Ind. Suiker Unie 170'/» Verg. Vorsterlanden 84 V, PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. „Amsterd. Rubber Dell Bat. Rubber Oostkust SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deh Batavia Oude Deli 180 Senembah 151 SPOORWEGEN. Deli Spoor .63*/» Ind. Spoor 477» .303 187'/, 1421/, .110 153 128. 1941/, .180 146 lu.40 W,5 100a/,8 008/, a 966/8 893/, 1571/, 133 135 91V, 158 1231/, 330 174 304 299"/, H1V» 170V, 86 310-V, 192 145 100 155 130 1981/, 183 154 184 159 63V, 47Y<

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 2