HET GEHEIM van de PAREL-EILANDEN DE VUURRODE ^SCHOENTJES. Wezen en doel van hef Arbeidsfront. LAND- EN TUINBOUW Ernstig ongeluk met een kraan. Vier dooden. Yerkoopsverbod serviezen tof 1 Hei verlengd. Veilingen in Kennemerland. Liberalisme, Kapitalisme en Marxisme. I Adverlentiën. a J. RUIS G. UBBELS, L. FEHRES J. B. FEHRES— VAN DER WAAL CORNELIS DEKKER, VERLOREN in Bergen een gouden SCHAKELARMBAND. NAAIS1EK, NET MEISJE EEN VASTE WERKSTER, NETTE VRIENDIN, NET MEISJE "W NET R, K. MEISJE, HUISHOUDSTER, 150 TER LEEN, BANKETBAKKERSBEDIENDE HEEFT U EEN TUIN? ZOEKT WERK, JONGSTE BEDIENDE, Gem. Zit-Slaapkamer HUIS TE HUUR GEVRAAGD SPOED. 2 ONGEM. KAMERS ONGEMEUP, KAMER SNIP en SNAP. TE KOOP: 1 CARRIER MOOIE EIKEN PATHÉFOON ALKMAABSCHE COURANT VAN VRIJDAG 24 APRIL 1942. Pagina 3. 161. „Kom eens hier met je toetje, Anneke 1" zei de fee. Anneke hief haar gezichtje naar de fee op, die heel zachtjes met de doek over haar ogen streek. „Zo", zei de fee, „nu mag je dit ook zien! rijk minder is dan dat van aarde werk. Wel kan terloops worden mee gedeeld, dat inmaakglazen en rub- berringen hiervoor slechts op zeer beperkte schaal beschikbaar zullen zijn. Gisteren heeft in Ruischerbrug, gemeente Noorddijk (Gr.) een vree- selijk ongeluk plaatsgevonden, dat vier menschenlevens heeft geëischt, terwijl 1 jongeman geWnd werd. Op het terrein van de kunstmest- fabriek céntrale Rotterdam, gelegen onmiddellijk aan hot Damsterdiep te Ruischerbrug onder de gemeente Noorddijk, waren verschillende ar beiders bezig kunstmest te lossen uit de Rijnaak „Anna Derben". Dit' los sen geschiedt via een kraan, waarna de kunstmest naar da fabriek wordt getransporteerd. De kraan, die in een raam hangt kan 7200 kg kunst mest bevatten. Toen er zich qnge- veer 4500 kg mest in bevond schoot de kraan door tot nu toe onbekende oorzaak, uit het raam los en kantel de. Op dat oogenblik bevonden zich er vijf arbeiders onder, met het noodlottige gevolg, dat vier van hen door de kraan getroffen en onder de kunstmfest bedolven werden. Zij waren op slag dood.«De 5de arbeider, die eenigszins ter zijde stond, werd gewond. De slachtoffers zijn de 39- jarige gehuwdé R. Bolhuis, de 23-ja- rige ongehuwde J. Vreemdevoogd, beiden uit Noorddijk, de 37-jarige gehuwde W. Zuidland en de 39-ja- rige gehuwde' A. C. Denninga, beiden wonende te Gronin; en, terwijl licht gewond werd de 20-jarige Leo van Dijk uit Noorddijk. 's-Gravenhage, 23 April. De sécre- laris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maaktbekend, dat net thans van lcracht zijnde verbod tot het koopen, verkoopen en afleveren van thee-, tafel- en ontbijtserviezen en serviesgoed van aardewerk of por selein is verlengd tot en met 30 April 1942. Onder serviesgoed moet worden verstaand: platte borden, diepe bor den, dessertborden, ontbijtborden, koppen met bijbehoorende schotels (oorgoed), losse koppen en kom metjes, gedekte schotels (dekscha len), vleeschschotels (rond en ovaal), vischschotels (rond en ovaal), soepterrines,, sauskommen, saladebakken, zuursohalen, theepot ten, koffiekannen, melk- en room- kannetjes, suikerpotten, botervloten, broodschalen, melkkannen, melk bekers, nestenschalen. Distributie. Na het verkoopsverbod zal distri buties volgen. Het spreekt vanzelf, dat daarbij allereerst diegenen in aanmerking komen, die nieuw aarde werk beslist noodig hebben. Dit zijn in de eerste plaats zij, die gaan trou wen, die voor een uitzet ook servie zen, koppen en schotels noodig heb ben. De overheid zal doen wat zij kan om deze menschen van het noodige te voorzien, doch ook hier zal vermoedelijk heel dikwijls aan speciale wenschen niet kunnen wor den voldaan. Voor alle gezinnen met kleine kinderen zal bovendien ge legenheid bestaan eenig aardewerk te betrekken op nader aan te wijzen bonnen. Pas daarna komen andere gegadigden in aanmerking. Voor hen wordt echter ook een distribu tieregeling getroffen. Glaswerk valt buiten de voor genomen regeling. Hoewel met de verschillende soor ten glaswerk (huishoudelijk glas werk medicijnglas, verpakkingsglas,, café- en hotelglas) eveneens uiterst zuinig dient te worden omgegaan, staat hiervoor een eigenlijke distri butie volgens bonnen-systeem niet op het program, daar het verbruik van huishoudelijk glaswerk belang- Na een vrij lange onderbreking loont het*weer de moeite om een overzicht te geven, al is er dan veel minder groente dan andere jaren in de maand ApriL Dit is ook wel ver klaarbaar, daar de lange en onge woon strenge winter het werk heeft gestagneerd en niet het minst de kolennood daaraan schuldig is. Van de wintergroente werd aan gevoerd witte, roode en gele kool in variatie van kwaliteit, doch alles ging vlug van de hand, er was zelfs meer vraag dan aanbod. Roode kool gold f 8.309.30, witte kool 6.30—6.60 en gele kool 8.40 8.60 per 100 kg. Dan was er nog een vrij groote aanvoer van witlof in goede kwaliteit, doch matig- ge sorteerd, welke voor 1626.50 per 100 kg werd verhandeld. Van de nieuwe groente was er spinazie, doch betrekkelijk weinig, de prijzen waren 3035 per 100 kg. Radijs was er ook teger» een prijs van 5.306 peh 100 bos. An dijvie bracht 38—39 per 100 kg op, spruitkool (weinig en klein) 1618, breekpeen 4.606 per 100 kg. Men zag kleine kwantums bieten, rapen en winterwortelen in afwijkende kwaliteit, doch niette min ging alles voor de vastgestelde prijzen vlug van de hand. Er waren ten slotte hoe bestaat het! nog partijtjes kleiperen en goudreinetten, welke voor 20 a 40 en 28 44 per 100 kg werden toegewezen. DE AANVOEREN AAN DE VEILINGEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale heeft een rondschrij ven tot de veilingen gericht, waarin ter bijzondere kennisneming wordt medegedeeld, dat, nu de aanvoer der producten geleidelijk toeneemt, het euvel zich voordoet, dat deze den eenen dag zeer groot, den anderen d!ag daarentegen bijzonder klein is, waardoor een onregelmatige verdee ling der beschikbare 'groenten wordt verkregen. Deze toestand kan zoo wel in het belang van de binnen- landsche voedselvoorziening als in dat van den export niet blijven voortdurenf temeer niet met het oog cp het daaraan vastzittende ver voersprobleem. De veilingen krijgen dan ook hier bij de' uitdrukkelijke opdracht den aanvoer zoodanig te regelen, dat deze op eiken dag der week van ongeveer gelijke grootte is. Dit geldt vooral voor de grootere veilingen, waar geregeld voor export wordt verladen. Men zal hier tot dagelijks veilen dienen over te gaan en den aanvoer over alle dagen te verdoe len. De veilingsbesturen zijn verant woordelijk voor de goede uitvoe ring, zoodat, zou hiferaan niet wor den voldaan, de Centrale zich ge noodzaakt zou zien, tot dwingende voorschriften over te gaan. BERGEN. (16-22 April). Ondertrouwd: Hendrik van Zanten en Neeltje Burger. Gehuwd: Frederik de Langen, te Anna Paulowna en Catharina Ve ronica Bosch. Cornelis Troost, te Leeuwarden en Johanna Tiélen- burg. Overleden: Guurtje Kieft, oud 22 jaar. (Slot.) De uitwerking van het liberalisti sche denken vinden we ook terug in den grooten achteruitgang van onzen boerenstand; in 'de ontworteling van breede lagen van ons volk; in het verdwijnen van het begrip „Bloed ei^ Bodem" en in de versteedsehing van onze menschen. In groote trekken werd bewezen, dat de van het liberalisme gevraagde en verkregen vrijheid een geschenk des duivels wets. De weerslag hier van kon op den duur niet uitblij ven en de gepredikte vrijheid op alle gebieden in het menscheljjke leven voerde tot een overheersehing van een kleine groep over ons ge- heele volk, over een leger van eco nomisch zwakken en afhankelijken, die hun geheele bestaan moeéten dekken uit de wekelijksche loonop- brengst. De dagelijksche bedreiging met werkloosheid bracht, afgezien varr nog vele andere narigheden, een algemeene onzekerheid in het leverl, die de menschen geestelijk versplin terde ën de volkswelvaart in hooge mate in gevaar bracht.'Hierbij kwam nog, dat de mogelijkheid om langs de maatschappelijke ladder omhoog te klimmen tot een minimum was be perkt .en zienderoogen nog steeds verminderde. Het was een treurig verschijnsel, dat de leidende perso nen in ons land niet den strijd van de arbeiders tot den hunnen maakten en niet naar een sociale rechtvaardig heid voor de welvaart van ons ge heele volk streefden. Het antwoord op den klassenstrijd van bóven was de klassenstrijd van onderen en hiermede zijn wij dan ook gekomen op het terrein van het marxisme. Het marxisme was wel typisch een verschijningsvorm var. den strijd van den Europeeschen ar beider. Zijn invloed strekte zich hoofdzakelijk uit over Duitschland en van hieruit over Nederland en Zwitserland, terwijl de Romaansehè volkeren tot het laatste toe minder onder invloed van het marxisme hebben gestaan. Ook de Engelsche arbeider, wiens welstandsbegrip meer afhankelijk was van de wereld- overheersching van zijn land, was niet zoozeer de volgeling van Marx, als de arbeiders in Nederland. Het Russische bolsjewisme is volgens Lenin een volgende ontwikkelings- faze van het .marxisme.- De leer van Karl Marx bestond eigenlijk uit twee gedeelten, een ecoomisch be schouwend deel en een wereldbe schouwend deel. De eerste was tame lijk onschadelijk, doch de tweede vorm juist het grootste gevaar, voor al sinds dit tot een dogma werd ver heven. Karl Marx zegt zelf hiervan: „Niet het bewustzijn van den menseh bepaalt zijn bestaan, doch zijn gemeenschappelijk bestaan bepaalt zijn bewustzijn". Hiermede schiep hij de basis voor de materialistische levensopvatting. Volgens zijn begrip is "de mensch een zuiver materieel proces en zijn geestelijke gesteldheid en leven slechts een afspiegeling van zijn ma- teriëelen welstand. Wij zien hieruit dus een groote overeenkorfist, wat betreft de mate rie, tusschen kapitalisme en marxis me. Beide waardeeren, zij 't dan ook schijnbaar voor een ander gedeelte van de menschheid, alleen de mate- rialistisclien -factor als eenige waarde in het leven, met verwaarloozing van het ideëele. Hierdoor wordt vrijwel ieder zedelijk verantwoorde lijkheidsbegrip van tevoren uitge schakeld en alle gebeuren op het blinde arbeidsproces teruggevoerd. Daar verder volgens Marx de men sehen in him denken en voelen, dai weer bein vloed 4 wordt door de ar beidsvoorwaarden en productieom standigheden, voortbrengselen zijn van him milieu, is ook hun oplei ding onzin. De maatschappelijke samenleving ié dan een gewoon or ganisatorisch verschijnsel zonder meer. Van privaatbezit (liberalisme) naar gemeenschapsbeizt (commu nisme) is slechts een schrede en zoo is het dan ook begrijpelijk, dat Marx al zijn hoop stelde op een ver- 'andering van de eigendomsverhou dingen. Hij overziet hierbij even wel niet, dat de met het libera lisme gegroeide industrialisatie en de moderne techniek met de onop geloste problemen der arbeiders wereld en de evenredige verdeeling van goederen niets heeft uit te staan Daar Marx echter de zedelijke kracht van'de volkeren onderschatte, ver smaadde hij een beroep op liet zede lijke bewustzijn in den mensch. Daar hij een jood was, kon hij ook geen beroep doen op het volksche verantwoordelijkheidsgevoel van OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Mededeelingen van den Eflkslandbouw- consulent Productiecommissaris voor Noordholland. Met ingang van 1 Mei a.s. ^ijn de bureaux van de diverse diensten, welke ressorteeren onder het rijkslandbouw- consulentschap voor Noordholland ge vestigd te Alkmaar, Voordam 5. Naast debestaande spreekuren te Schagen (op Donderdagen) en Amster dam (le Maandag van iedere' maand) zullen in het kantoor te Alkmaar de volgende spreekuren beschikbaar zijn: Iedere "Vrij dag van 10 tot 12 uur en Iedere Zaterdag van 11 tot 12.30 uur. Alle correspondentie betreffende zaken aangaande het productiecommissariaat, het rükslandbouwconsulentschap, de dienst van de kleine boeren en de econo mische voorlichting gelieve men vanaf 1 Mei a.s. te richen naar het Bureau te Alkmaar, Voordam 5. DE PRODUCTIECOMMISSARIS VOOR NOORDHOLLAND. Export-levering. 'In verband met het feit, dat verreweg het grootste deel van de exportcontrac ten geannuleerd zijn, verzoeken wij de veehouders, de gele copieën dezer con tracten ten spoedigste ln te leveren bij hun handelaar of aan ons kantoor te Alkmaar, teneinde ze te laten annu- leeren. Indien aan de verplichte levering tot Dec. 1941 is voldaan, heeft deze annula- tie zonder meer plaats. Heeft echter de betrokken veehouder nog „oude" leve ringsplicht, dan moet de gecontracteerde koe, of een andere koe alsnog geleverd worden, teneinde aan de verplichte aan slag te voldoen. Afrekenings-bewijzen. Verder is ons gebleken, dat sommige veehouders nog in het bezit zijn- van oude niet ingeleverde afrekeningsbe- wijzen. Wij verzoeken de veehouders „in hun eigen belang" dezen ten spoedigste op te sturen naar ons bureau te Alkmaar. Overschrijving op nieuwe levering. Wat de overschrijving van oude op nieuwe levering betreft, merken wij nogmaals op, dat dit alleen kan plaats vinden, indien le aan de oude leyerings- plicbt is voldaan. 2e. De levering heeft plaats gehad na 1 Dec. 9141. De contracten (M) gelden vopr de nieuwe levering a 400 leg. De exportcontracten gelden voor de nieuwe levering a 500 kg. Kunstmest. Alle aanvragen voor kunstmeststoffen, ,w.o. gewone aanvragen, aanvullende aanvragen voor uitbreiding teeltvergun ning, contractteelt, meerdere verbouw aardappelen en suikerbleten enz. die na 20 April j.l. bij de Afdeeling Kunstmest van het Bureau van den Voedselcommis- saris te Alkmaar zijn Ingekomen, wor den niét meer behandeld. De officieele datum, waarvóór de aanvragen ingezonden moesten worden, was 1 Maart 1942, voor de contractteelt 15 April 1942. Tot 15 Mei 1942 zijn de volgende bon nen geldig: Stikstof, bonnen voorzien van opdruk 5 en B.T. Fosforzuur, bonnen voorzien van opdruk 4 en 5. Kali, bonnen voorzien van opdruk B,T. Vezeltouw voor Graanmaaiers- zelfbinders. Na 18 April j.l. werden door het Bureau van den Provincialen Voedsel- commissaris geen Inleveringsbewijzen arbeidnemer en arbeidgever. Door de prediking van den klassenstrijd, was hij slechts in staat gevoelens van nfjd en haat wakker te roepen, waarbij de werkgever steeds met een kapitalist werd gelijkgesteld, die er alleen op uit was meer geld te verdienen ten boste van de arbei ders. Dit nu is het uitgangspunt van zijn leer: „In den bapitalistischen staat kan alleen hij, die iets te ver koopen heeft, leven, de bezitlooze kan alleen zichzelf verkoopen". Hierbij richt de koopprijs zich im mer naar de vraag. Uiteindelijk ko men hierbij de uitgebuite proleta riërs te staan tegenover enkele kapi talistische uitbuiters, de uitbuiters worden weggejaagd en het proleta riaat neemt zelf de productie over Marx ziet dus het kapitalisme als een noodzakelijke óntwikkelingstrap naar het communisme. Deze gedach te vond over het algemeen bij de arbeiders grooten weerklank, hoewel niemand zich bezighield met de vraag of bij de technische ontwikke ling van de samenleving dit plan uiteindelijk wel doorvoerbaar zou zijn. £ls we terugzien op den tijd, die achter ons ligt, waarin liberalisme en kapitalisme hoogtij vierden, moe ten 'wij vaststellen dat de oorzaken van den klassenstrijd niet uit den weg konden worden geruimd en het resultaat de grootste nadeelèn voor de volksgemeenschap teweeg bracht. Het marxisiwé heeft in de overwin ning van het kapitalisme gefaald. Beide hebben het begrip „Volk" als hoogste goed niet erkend en de welvaart alleen materieel opgevat Daarom zijn zij beide in den grond gelijk, de laatste verschijnselen van individualisme en materialistisch liberalisme. Uit deze beschouwingen kunnen wij xüstilleeren, dat de so- ciaale vraagstukken nooit materieel kunnen worden opgelost. De sociale vraagstukken zijn in diepsten zin en wezen zielkundige vragen, die bij verwaarloozing een volk naar den ondergang voeren, een ondergang, 'die, niet met materieele pleisters kan worden opgelapt. FEtflUErOW 28 door R. ARDEN, HOOFDSTUK XI. Kapitein Kidd. Op het kantoor van de lijn ging eerst alles vlot. Niemand vond het verdacht, dat de Tonga een beetje te laat was. Maar toen kwam er een vraag van de politie uit een andere stad. Het was de politie gelukt een wapensmokkelaar te vatten, die de onderwereld van machinegeweren voorzag. Bij hem'hadden ze een no titieboekje gevonden,, waarin de da tum van vertrek van de Tonga stond. Dat was toch wel de moeite van het informeeren waard, niet waar? De eigen politie vond dat ook en zoo werd kapitein Mitchell verzocht op het bureau tc komen. Er volgde een.pijnlijk verhoor. Hij praatte er zich' zoo goed en zoo kwaad'uit als het kon. De bemanning zweeg in al le talen. Het scheen hiermee al af- geloopen te zijn en men meende, dat die wapenhandelaar de afvaart van de Tonga had opgeschreven om er op een of andere manier gebruik van te kunnen maken toen kwajn echter de dood van den stuurman te sprake. Stuurman Korby was heusch niet de eerste, die in een ruim verongelukte, sedert de zee vaart bestaat, maar nog nooit was alles zoo haarfijn uitgeplozen als juist in dit geval Mitchell moest steeds weer het ongeval uitschilde ren. Men kon zich niet voorstellen, dat een kist van ee~ ton eenvoudig weg gaat glijden, terwijl de zee zoo rustig is. Kapitein Mitchell veron derstelde, dat ze w.el scheef gestaan zou hebben. Zoo'n reuze kist met landbouwerktuigen zou scheefge- staan hebben? Dat kon men eenvou dig niet verklaren! Toen Mitchell voor de derde maal door de politie hl verhoor werd ge nomen, baadde hij in het'zweet. Zü hadden hem het vuur pa aan de schenen gelegd. Hij vermoedde, dat men slechts van een arrestatie af zag, om hem in het oog te kunnen houden. Hij wist nu, dat hij met niemand mocht spreken, die met de politie in aanraking wenscht te, ko men. Zonder twijfel' zaten een paar detectives hem op de hielen. De lijn, de scheepvaartmaatschappij, nam een afwachtende houding aan. Als de kapitein inderdaad werd ver dacht, dan kon men hem altijd nog ontslaan, Toen Mitchell door de drukke hoofdstraat ging en naar een taxi uitkeek, die hem naar de haven kon brengen, ontdekte hij plotseling een bekend gericht. Voorzichtig ging hij naar de auto toe. Als toevallig bleef hij hier staan, als wilde hij hier oversteken, keek een anderen kant op en begon te Spreken: „Korri niet meer met mij in aan raking, ik sta onder zware verden king! Ik zal me melden zoo gauw het kan en ik het kan riskeeren. Voor het oogenblik de grootst mo gelijke voorzichtigheid!" Terwijl Mitchell dit uitsprak, keek hij heelemaal niet naar dan wagen, maar de straat door. Toen zocht hij een sigaret - en sprak verder, steeds in een andere richting kijkend. „De heele zaak draait om een lid van mijn bemanning die mij afper sen wilde. Nu willen ze beweren dat die man met mijn medewerking verongelukte. Maar ik doe alsof mijn neus bloedt want...." Hier mee onderbrak Mitchell zijn alleen spraak. Een paar gedempte knallen verhinderden hem verder te spre ken. De auto sloeg aan met een ge weldige lawaai, de versnelling werd krijschend ingeschakeld, de wagen" vloog om den hoek en was ver dwenen. Kapitein Mitchell stónd als een standbeeld. Zijn gezicht drukte angst noch ontzetting uit, maar al leen onbegrensde verbazing. De si garet viel uit zijn heftig sidderende handen, de aansteker viel zacht kletterend op het asphalt. Hij werd vaal, zijn bruine gezicht veranderde in een vuilgele kleur. (Wordt vervolgd.) van oud vezeltouw meer geaccepteerd of doorgezonden naar Bureau Grond stoffen te 's-Gravenhage. Binnenkort' zullen diegenen, die op de daartoe bestemde formulieren een aanvrage hebben ingediend, een toe wijzing voor vezeltouw van het Grond- stoffenbureau verstrekt worden. Benzine Graanmaaiers. Na de officieele publicaties hierom trent worden de landbouwers er met nadruk op gewezen, dat voor. het komende seizoen voor graanmaaiers geen vloeibare brandstoffen verstrekt z-1 worden. Biggenmerken. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noordholland vestigt er nogmaals de aandacht op, dat de veehouders hun drachtige zeug uiterlijk 8 dagen, voor dat zij kan werpen, dienen op te geven bij den plaatselijken bureauhouder, ter wijl binnen 4X24 uur, na de geboorte, de geboortekaartrbij den Plaatselijken Bureauhouder moet zijn ingeleverd. Bij het merken moet de fokzeugen- vergunning aan den opzichter getoond worden, teneinde de nummers van de merken hierop te kunnen aanteekenen. Vervoerverbod varkens. Met ingang van 20 April wordt de regeling inzake het vervoerverbod voor varkens aanzienlijk verscherpt. Uitsluitend mogen worden afgegeven vervoerbewijzen voor het vervoer van bedrijf naar bedrijf en wel voor de volgende categorieën: le. kennelijk drachtige zeugen, 2e. z.g. natte zeugen, 3e. stamboekvarkens, mits het stam boeknummer wordt opgegeven. Tevens kunnen vervoerbewijzen wor den afgegeven voor varkens, bestemd voor levering aan het Vee- en Vleesch- aankoopbureau. DE VOEDSELCOMMISSARÏS VOOR NOORDHOLLAND. Getrouwd en die danken voor de belangstelling bij hun huwelijk ontvangen. Bergen, 24 April 1942. Zuidlaan 45. Op 11 Mei a.s. hopen onze ge liefde Ouders en Grootouders hun 40-jarige Echtvereenlging te herdenken. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Alkmaar, 24 April 1942. Druivenlaan 29. Receptie op 11 Mei 1942, 2.30 tot 4 uur. Heden overleed plotseling onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader Weduwnaar van AAGTJE BAK, in den ouderdom van 73 jaar. T. SMIT-DEKKER. JAC. SMIT Jnz. T. M. DEKKER—BOS en Kleinkinderen. 5*rd. Scharwoude, 23 April '42. Spoorstraat 10. De Curator injiet faillissement van P. C. BRIEFJES, kermis exploitant, wonende te Bergen (N.H.), Middengeestweg 12, maakt bekend, dat de schuldvorderingen bij hem moeten worden ingediend vóór 17 Mei 1942 en dat de veri ficatievergadering zal worden gehguden op Woensdag 3 Juni a.s. des voormiddags 10)4 uur int het Gerechtsgebouw aan den Geester- singel te Alkmaar. Alkmaar, 23 April 1942. Nassaulaan 27. De Curator, Mr. H. SCHOLTEN. Moedercursws. Vanwege „Het Witte Kruis" te Sint Pancras wordt een moeder cursus gehouden op WOENSDAG en VRIJDAG 's middags van 3 tot 454 uur, in een lokaal van de openbare school, te beginnen 13 Mei a.s. Cursusgeld 1 (12 lessen). Aanmelden bij Zx. VAN NOPPEN, van 27 April t/m. 2 Mei, des avonds van 6)4 tot 7 uur. Tegen belooning terug te bezorgen Karei de Grootelaan 20, Bergen. VERLOREN Donderdag omg. Nieuwesloot een gouden dames- polsarmbandhorloge (merk Tim- watch). Gaarne tegen belooning terug te bezorgen. Mej. M. G. v. DIJK, Westerweg 13, Voor direct gevraagd een voor een middag per week. KENNEMERSTRAATWEG 84. Wed., met dochtertje van 6 jaar, zoekt plaatsing als huishoudster, nette omgeving. Brieven onder letter M 460 bureau van dit blad. Gevraagd een voor den mangel. WASSCHERIJ GEBR. SCHOEN. Gevraagd: liefst 2 middagen per week. Aanmelden: EMMASTRAAT 85. Net burgermeisje zoekt 4045 j. Brieven letter F 454 bureau van dit blad. Mevrouw KOOPMAN, vraagt EEN MEISJE, van 85 uur, zelfstandig kunnen de werken, niet beneden 18 jaar. Aanmelden na half 8, BREELAAN 29, Bergen N.H. gevraagd van 2 tot 6 uur. VERDRONKENOORD 14. PENSION HELMDUIN, Boule vard 3, Egrrfbnd aan Zee, vraagt EEN NET MEISJE, dat zelfstandig kan werken. Loon en verval. Gevraagd: v. d. of d. en n. bij JOH. VAN BALEN, Brood- en Banketbak- kerjj, Dorpsstraat 80, Bergen. Juffr., 52 jaar, biedt zich.'aan als v. kl. gez. Brieven letter E 458 bureau van dit blad. Jongeman, vast werk, vraagt goede rente, maandel. afl. Br. lett, S 465 bureau van dit blad. Biedt zich aan 18 jaar, ook voor gemengd be drijf en v. g. g. v. Brieven letter O 462 bureau vain dit blad. WASSCHERIJ EN VERVERIJ S. KROM N.V. VRAAGT EEN Wij spitten grote en kleine tuinen. EIKELENBERGSTRAAT 58. Jongeman, 21 jaar, onverschillig wat, voor 2 dagen per week, liefst omg. Alkmaar. Brieven Agent Aikm. Courant, letter S 25, Bergen. GEVRAAGD: mml., voor - loopwerk en lichte kanitoorwerkzaamheden. Br. letter H 433 bureau van dit blad. Gevraagd een INSTRUMENTMAKER, ook in staat om lichte magazijn- administratie bij te houden, op levensm iddelen fabriek in Noord- Holland. Zij, die ervaring hebben op dat gebied, als b.v. oud-torpedoma kers, gelieven onder bijvoeging van pasfoto en uitvoerige 'inlich tingen betreffende leeftijd, gods dienst, opleiding, ervaring en ge noten salaris te sofficiteeren onder letter V 468 bureau van dit blad. Heer vraagt z. pengion. Br. met prijsopg. onder letter L> 459 bureau van dit blad. in Alkmaar of omgeving door ambtenaar. Br.' met opgave grootte, huur, enz. onder letter R 464 bureau van dit blad. Hooggeplaatst Rijksambtenaar zoekt tegen 1 Juni goed GEMEUBILEERDE ZIT- en SLAAPKAMER, met volledig i ension. Brieven letter P 463 bureau van dit blad. Dame alleen vraagt met gebr. van keuken, tegen 1 Juni. Brieven onder letter N $61 bureau van dit blad. TE HUUR met vaste waschtafel, voor juffr. ,of meisje. Te bevr. DE BOEKENWURM, Laat 14. Aangeboden: 2 prima STAM- BOEKGEITEN, BOK met wagen, cmpl., en z. g. a. n. HAND- WASCHMACHINE. L. DUINMEIJER, Limmerweg 4, Noord-Bakkum. Wegens ziekte te koop: 2 kaarten Zaterdagavond. 2 Kaarten Zondagavond. VISSCHERSLAAN 4. TE KOOP: EEN AMERIK. ORGEL met 15 registers en 2 kniezwellen. WESTERWEG 116 A. met 1 geheel nieuwe buitenband, en 2 buitenbanden z. g. a. n. BRAND, Westirweg C 121, Heiloo TE KOOP EEN PARTIJ SNEEUWKLOKJES. Adres TH. JEKKER, Berkmeer, gem. Obdam. Te koop: een Handnaaimachine met kast, een eiken Schrijfbureau (ministre). WESTERWEG 116 A. TE KOOP: met platen, 27.50. SPOORSTRAAT 56. TE HUUR OF TE.KOOP: le LANDDWARSSTRAAT 2 en 2a, Te bevr. bij D-, SCHOLTEN, Parklaan 8, Enkhuizen. TE KOOP: 2 CRAPAUDS en 4 STOELEN, z. g. a. n. 's Avonds na 6 uur. Adres te bevragen bur. v. d. bi.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 3