DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ICHTING. ÏPIJEN V1AAR, 2 uur, :N EN :TER. NTEN DEKTE l/ANAF TE. Brifsche en Amerikaansche schepen tot zinken gebracht. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Nieuwe bombardementen op Malfa. mm m*. Twee boMen-Zoridagen op komsf. Uitreiking bonkaarten voor de zesde periode en brandsto{kaarten. ZORG MEE VOOR MOEDEREN KIND DE NEDERLANDSCH3 VOLKtSDIENST j WÊÊÊÊ Pagina 4. [e Totalisator. i en Kinderen E 1.Dames 9.50. n 70 paarden. ISTERREIN lekte 3500 f 7.75 6.25 5.75 5.25 26.— 5.25 4.25 3.75 3.25 16.— en rhomen, zul ngerichf en )AG iiouten led. lmatras, eiken >k, 2 bloemen»- es, damessch. en en. Stationsstr. 78, ried. met onderhouden choenen m. 37. -j- Stationsstraat 6, n. izen en vuurdu- kachels met drie aten. H. Pander, leer 2. Philips Radio en ried., meisjes re- sje leeftijd 5 j. euwenhoekstr. 15. -W heeren- en dames- 1 beste handen, iband 28x11/4 X Zij dam 7A. lonkerblauwe kin- igen en hand- mach. Lyceum- 15. iisjesmanteltje en (lamsvel) leeftijd i 2 jaar. Scher- traat 1. iVandelwagentje. kinderwagen, meerstraat 5. ioek (wit) en lp. nen m. 22. Boe- ngel 2. donkerblauwe da- )ed (stroo) slechts aal gedr. en 1 ,p. 3sch. m. 40. J. S. raat 3. :ns overcompleet elen, 2 fauteuils eer bekl. Snaar- ban 107. lh. 9 els Tapis ■kleed. Booy, Hol- 143, Heiloo. nooie groote ovale oniehouten tafel. Hendrikstraat 12, on 4338. 5 groene trouw- (tule) Rozenstr. 1. w radio met luid er en verhuis- 'ormator, Europa mms en Ned. en Fabrieksweg 12. rdag na 7 uur). ■toestel m. ingeb. jreker. Hopman, inlaan 9. epiano. Letter D, bur. v/d blad. iilestel, klok met lag. Macl. Pont- 24. l n. damessch. h. ti. 40 bruin. Gevr.: ssch. lage hak l bruin. Bisschop mannestraat 54. ivandelwagentje. «nsingel 33. iderwetsche man voor groot gezin ïdrijf en ruim 200 e gladde dakpan- Er. de Jong, Kerk- 64, Akersloot. flinke tuinslang. merweg 4. ïz radiotoesteb instr. 12b. Na 7 u. ootje en gasfor- Verdr.Oord 61. cast met 2 bloe- ifeltjes. Ramen 18. ALKMAARSCHE COURANT. 144ste Jaargang No. 96. Deze courant wordt eiken dag, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per m.M., minimum 14 m.M. f 1.40, elke 3 J4 m.M. meer 0.35," groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, postgiro 37060. TeL Administratie (abonn., adv.) 3320, Redactie 3330. Direct.: C. Krak. Hoofdredact.: Tj. N. Adema. Zaterdag 25 April 1942 Duitsch legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 24 April. (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Z. deel van het O. front zijn eigen acties van aanvals- en stoot troepen met succes in het Donetzge- bied uitgevoerd. In de wateren. van Noworosijsk werden een Sovjet- tankboot en twee koopvaarders door bomtreffers, beschadigd. In den N. frontsector ia een afge sneden groep strijdkrachten aan het Woltsjowfront na gevechten van verscheidene dagen vernietigd. Ge vechtsvliegtuigen hebben de haven installaties van Moermansk aange vallen en een koopvaarder met bom treffers beschadigd. Bij de zuivering van gebieden achter het front heb ben Hongaarsche formaties een sterk gewapende bolsjewistische bende vernietigd. In Lapland hebben Duitsche berg- jagers verscheidene vijandelijke aan vallen afgeslagen en den tegenstan der zware verhezen toegebracht. Op de Middellandsche Zee hébben Duitsche duikbooten van het Brit- sche ravitailleeringsverkeer twee transportschepen met 13.600 brt. en drie kustzeilschepen tot> zinken ge bracht. De militaire installaties van La Valetta en de vliegvelden van het eiland Malta leden door opeen volgende luchtaanvallen nieuwe, zware schade. Aan de O.-kust van Amerika en op de Caribische Zee hebben Duit sche duikbooten zes vijandelijke koopvaarders met tezamen 35.000 brt. tot zinken gebracht. Vlak voor j een Amerikaansche haven heeft een duikboot een sleepboot met drie lichters aangevallen en met artille rievuur den geheelen sleep tot zin ken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben van nacht met goed effect van brisant- en brandbommen haveninstallaties aan de Zuidkust van Engeland aangeval len. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 23 op 24 April woonwijken in de verschillende plaatsen in het N.-Duitsche kustge bied aangevallen. De civiele bevol king leed eenige verliezen. Vier der aanvallende toestellen werden neer geschoten. In den tijd var 11 tot 20 April ver loor het Britsche luchtwapen 161 vliegtuigen, waarvan 46 boven de Middellandsche zee en Noord-Afrika. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittanië 25 eigen vliegtuigen verloren. Eerste luitenant Nostermann heeft gisteren zijn 83ste tot 85ste luchtoverwinning behaald. Italiaansch legerbericht. Rome, 24 April (Stefani). Het 692e weermaehtbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica in ons voordeel geëindigde gevechten tusschen verkenningsafdeeligen. Een Blenheim, die beschadigd was en een noodlanding buiten onze linies moest maken, werd door een onzer verkenningsvliegtuigen getroffen en vloog in brand. Vijandelijke vlieg tuigen bombardeerden Benghazi, waar van de Mohammedaansche bevolking twee personen gedood cn twee gewond werden. Op Malta hebben belangrijke vliegtuigformaties opnieuw krach tige aanvallen gedaan, waarbij aan de lucht- en vlootsteunpunten van het eiland zware schade werd toe gebracht. Bij gevechten met Duit sche jagers verloor de Engelsche luchtmacht vijf Spitfires en één Hurricane. De vijand ondernam in den afge- loopen nacht tweemaal 'n luchtaanval op Comiso, zonder dat schade werd aangericht of slachtoffers vielen. Twee bommenwerpers, die aan de actie deelnamen, werden door het luchtafweergeschut getroffenen stortten neer nabij Vittoria en in de buurt van Acate. Bommen, die bo ven woonhuizen te Vittoria (Ragu- sa) werden uitgeworpen, verwond den een meisje en beschadigden en kele gebouwen. DE ENGELSCHE LANDINGSPOGING BIJ BOULOGNE. Zij wekte groote geestdrift' in Engeland. Stockholm, 24 April (ANP). De Engelsche landingspoging bij Bou logne heeft volgens Zweedsche be richten uit Londen in de Engelsche hoofdstad groote geestdrift gewekt. De Daily Express schrijft, dat de geallieerden thans het initiatief in handen hebben genomen. Duitsch- land is dit jaar voor de eerste maal met zijn aanval te laat gekomep en het spook van den twee-frontenoor log is voor het eerst een realiteit ge worden. „Zoolang wij niet onze kaarten in het Westen hebben open gelegd, kan Duitschland zijn kaart in het Oosten ook niet blootleggen. Wanneer de Britsche aanval komt, zal hij Duitschland zwaar treffen en dat hij laat komt, is ditmeal geen nadeel, doch eerder het tegendeel". De Daily Sketch/ schrijft met be trekking tot het avontuur van Bou logne, dat het vooral de Duitsche zorgen over en doelmatige verdedi ging van de lange kustlijn moet doen toenemen, terwijl de News Chroni cle verklaart, dat'slechts een voort gezet offensief Europa van den zwa- ren drukékan bevrijden en Engeland zich erop moet voorbereiden, het of fensief in te leiden en met alle krachten tot ontwikkeling te brengen. feCj|<X MELEJ'TOT E.EN |U!.a-rELVEt^pE:iE.LiNG E.EH '._OOE.DE.* ORDE JAPANSCHE CHRISTENEN EN DE OORLOG. Toyohiko .Kagawa, de bekende leider van Christelijke groepen in Japan, deelde in een interview aan Domei mede, dat meer dan 200 Ja- pansche christenen te Tokio een week lang, bij dag en nacht, gebeds bijeenkomsten hielden voor het uit breken van den oorlog, om een vreedzame oplossing der spanningen af te smeeken. Deze gebedsactie werd gestimuleerd door een sugges tie van Stanley Jones; en miss. Kajiko Yajima organiseerde toen terstond daarop bijeenkomsten in de Kanda Methodistenker-k, waar enkele honderden 'Christenen geregeld bid stonden hielden. Een drietal dagen mocht Kagawa persoonlijk aan de bijeenkomsten deelnemen, vóór hij Tokio om andere dringende werk zaamheden moest verlaten. Hij drukte zijn diepe spijt erover uit, dat het conflict door wapengeweld be slecht moet worden, maar hij en vele Japansche Christenen zullen niet aflaten te bidden voor een spoe dige beëindiging van den oorlog en voor een algemeenen vrede over de wereld. DE NIEUWE DUITSCHE JAGER. Berlijn, 24 April (D.N.B.) De pers publiceert foto's van den nieuwen Fockewulf Jager FW 190, die door de „Nachtausgabe" het snelste jachtvliegtuig ter wereld wordt ge noemd. Deze nieuwe Duitsche jager, waar van reeds melding' is gemaakt in het Duitsche weermachtsbericht, heeft tot dusver bij zijn optreden aan alle fronten uitstekend voldaan. Het toe stel is uitgerust met een dubbelen stermotor van maximale prestatie er: het is een constructie van ingenieur Tank, die reeds in het gevechtsvlieg tuig met grooten actieradius Focke wulf Condor en den verkenner voor kleine afstanden FW 189 doeltref fende strijdmiddelen voor de Duit sche luchtmacht heeft tot stand ge bracht. Het korte type en de gunstige plaats ,van het zwaartepunt geven dit toestel groote wendbaarheid, ondanks zijn hooge snelheid. De buitengewoon sterke bewapening van dit vliegtuig, dat uitermat. gunstige start- en landingseigen schappen heeft, maken het tot een superieur, gevreesd wapen in het luchtgevecht. GEEN OPENBAAR DEBAT IN HET LAGERHUIS. Stockholm, 24 April (ANP). Aan het slot van de reeds gemelde ge heime zitting van het Engelsche La gerhuis over den oorlogstoestand is er, naar de Britsche berichtendienst meedeelt, twijfel over geuit, of het noodig zou zijn, binnenkort nog een openbaar debat te houden. Naar de Britsche nieuwsdienst verder meldt, zijn vele Lagerhuis leden van oordeel, dat het voor Churchill een belasting van zijn tijd zou beteekeneU, wanneer men van hem zou verlangen, tijdens een der komende bijeenkomsten van het La gerhuis wederom een rede over den oorlogstoestand te houden. Zulk een belasting schijnt volgens dezelfde bron met het oog op de omstandig heden niet gerechtvaardigd. DE PLOEG IN DE BOLLENVELDEN. Nog meer dan vorig jaar worden bloembollenvelden beplant met aardappelen en peulvruchten. (Pol.-v. Bilsen) DE VERHOUDING TUSSCHEN ZUID - AFRIKA EN VICHY. Vichy, 24 April (D.N.B.) Van avond is te Vichy het volgende of- ficieele communiué over het afbre ken van de diplomatieke betrekkin gen tusschen Frankrijk en de Zuid - Afrikaansche Unie gepubliceerd, De regeering der Zuid-Afrikaan- sche Unie heeft zoo juist den Fran- schen gezant te Pretoria verwittigd, dat zij het besluit heeft genomen de diplomatieke betrekkingen^ met de Fransche regeering te verbreken. DiF besluit veroorzaakt thans geen verbazing. Het bevestigt slechts eeh feitelijken toestand, die sinds bijna twee jaar bestond. De diplomatieke betrekkingen tusschen béide landeii Varen sinds Juni- 1940 gestaakt, daar de Zuid-Afrikaansche gezant heeft gemeend niet van den Engel sehen ambassadeur te mogen schei den, die weinige dagen vóór den wapenstilstand Bordeaux heeft ver laten, naar men weet. REORGANISATIE VAN HET HANDWERK IN DE OEKRAÏNE. Berlijn, 24 April. (ANP). De rijks commissaris voor de Oekraïne heeft in een oproep de reorganisatie van het handwerk in de Oekraïne be kendgemaakt. Aan .den individueelen handjverkman wövden naar pres tatie persoonlijke ontwikkelings mogelijkheden geboden. Het decreet vormt de uitdrukking van het be proefde vertrouwen in den goeden wil en den ijver, van de Oekrainsche handwerkslieden. Het behelst de vol gende maatregelen; 1. Het systeem van de'bolsjewis tische gedwongen coöneratie, dat het individueele bedrijf knevelde, wordt opgeheven. 2. Alle handwerkslieden worden naar hun bekwaamheden in ver schillende prestatieklassen ingedeeld. Meesters krijgen het recht" een be drijf te leiden, waarin zij knechts aan het werk kunnen zetten en leer lingen zullen opleiden. Aan volwaar dige handwerklieden zal met toe kenning van behoorlijke loonen spe ciaal geschoolde arbeid gegeven wor den. Half opgeleide handwerkslieden zullen arbeid vinden in overeen stemming met hun feitelijk kunnen. 3. De handwerkslieden krijgen nog dit jaar de mogelijkheid om hun vakkennis en -bekwaamheid aan te vullen, teneinde in hoogere pres tatieklassen te worden opgenomen. 4. Aangezien na jaren van bolsje wistische uitbuiting geen enkel Oekrainer in staat is uit eigen kracht productiemiddelen en kapitaal voor het oprichten van een productief in dustrieel bedrijf op te brengen, wordt den handwerkers de mogelijk heid geboden zich op den duur of voor de uitvoering van bepaalde op drachten tot kartels aaneen te slui ten. 5. Voor d^ uitvoering van econo mische gemeenschapsopdrachten is de oprichting van arbeidsgemeen schappen van handwerkbedrijven veroorloofd, welke ook bevoegd zijn voor de aanschaffing van materialen en grondstoffen en voor het afzetten van vervaardigde massagoederen. Uit dit alles blijkt wel, dat men ondnks de krijgsverrichtingen, in 'Oost-Europa rustig voortgaat met den opbouwarbeid. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN f)UITSCHLAND. Berlijn, 25 April. (D.N.B.) Bij een aanval op Rostok verloor de Brit sche luchtmacht in den afgeloopen nacht een'bommenwerper. De aan val, welke op woonwijken van. de stad was gericht, veroorzaakte scha de aan huizen. Onder de burgerbe volking vielen dooden en gewonden. ACHT SPITFIRES NEER GESCHOTEN. Berlijn, 24 April. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, jpjn vanmiddag in hevige ge vechten 8 Spitfires door Duitsche jagers neergeschoten, toen Britsche bommenwerpers onder sterke be scherming van jagers de kust van het bezette gebied naderden. - Cripps bij den koning. (AF. I.P.) '- Uit Londen wordt bericht, dat sir Stafford Cripps Donderdag door koning George Ln audiëntie werd ontvangen^ waarbij hij een uiteen zetting heeft gegfcven van het resul taat zijner besprekingen met de poli- (Rplxgpon-Sey.cn) tieke leiders van Indië, 's-Gravenhage, 23 April. Hoewel de koude de ontwikkeling van den bloei nog steeds blijft tegenhouden, zoo schrijft de A.N.W.B., zal, wie a.s. Zondag 26 April er op uittrekt, geen vergeefschen tocht naar de bollen velden maken. De narcissen naderen het hoogtepunt van hun bloei en de pasteltinten der hyacinthenvelden. die in alle schakeeringen van ..rood, blauw en paars, afgewisseld door room-witte vakken, het bollenland tooien, zijp een lust voor het oog. Ook vertoonen zich hier en daar reeds enkele velden met vroege tulpen. Zal er dus a.s. Zondag veel te ge nieten zijn, de verwachting voor Zondag 3 Mei is nog grooter. Wan neer er enkele dagen zacht weer mochten komen, is de kans groot, dat wij dien dag de hyacinthen en tulpen gelijktijdig in volle pracht zullen zien bloeien. Dan zal Zondag, 3 Mei, d e bollen- Zondag van het jaar kunnen zijn. Het publiek zal dien dag kunnen kiezen, want volgens onze berichten uit de Betuwe zullen de boomgaar den aanstaanden Zondag nog niet, maar de week daarop zeer waar schijnlijk w e 1 bloeien, zoodat de 3e Mei vermoedelijk bollen- en bloe aam Zondag tegelijk zal zijn. GEEN AANSPRAAK OP OVERHEIDSFUNCTIES. 's-Gravenhage, 24 April. In den laatsten tijd ontvangen de betrok ken overheidsinstanties vele brieven van personen, die in militairen dienst of/en bij den Opbouwdienst zijn geweest. Deze brieven bevatten verzoeken in aanmerking te worden gebracht voor een Rijksbetrekking, waarop men meent aanspraak te kunnen doen géiden, omdat men militairen dan wel Opbouwdienst heeft vervuld. Men beroept zich hierbij op recente courantenartike len, welke den indruk hebben ge wekt, dat. zij, die genoemden dienst gedurende ten minste 4 maanden hebben doorgebracht, aan een over heidsfunctie zullen worden gehol pen. In verband hiermede zij nadruk kelijk vermeld, dat het nieuwe ar- beidsdienstplichtbesluit ten aanzien van de bovengenoemden niets an ders bepaalt dan dat zij van arbeids dienstplicht zijn vrijgesteld. A a n- spraakop een overheidsfunctie, omdat men militair of lid van den Opbouwdienst is geweest, bestaat er niet. - Natuurlijk staat het iedör, die tot de bovengenoemde categorie be hoort, vrij te solliciteeren naar eer. betrekking in overheidsdienst. Zij behooren dan hierbij een bewijs over te leggen van vervulden militairen of Opbouwdienst'. Dit bewijs kan worden aangevraagd bij het hbofd van het bureau Arbeidsdienst van het departement van algemeene za ken, Laan Copes van Cattenburch 28, Den Haag. „DE KWADE DAG" WAS AANGEBROKEN. Vijf ton graan achterhaald. 's-Gravenhage, 23 April. Dat van het een het ander komt hebben con troleurs van den Centralen Crisis Controledienst dezer dagen nog eens ondervonden. Naar aanleiding van het vinden van een partijtje shag- tabak op den openbaren weg stelden zij een onderzoek in op een land bouwbedrijf in de Brabantsche ge meente Riel, waar inderdaad wat shagtabak werd aangetroffen. Het was een der controleu'rs daarbij niet ontgaan, dat ondei- een partij stroo zakken verborgen waren en zoo kwam het den volgenden dag tot een met versterking uitgevoerd nieuw onderzoek. Onder het stroo werden, óm te beginnen, eenige jutezakken gevonden, die gevuld bleken te zijn met 785 kg rogge, of schoon de landbouwer voordien had beweerd, dat hij al het graan op zijn bedrijf had getoond. Ou den zolder van de schuur was nog meer stroo geborgen en dat stroo bleek als dek mantel te moeten dienen voor een door een zeil beschermde groote hoeveelheid haver. De landbouwer beweerde, dat de rogge en de haver verstopt waren voor „een kwaden dag". De „kwade dag" was inder daad aangebroken, véant het graan, bij elkaar vijf ton, is in beslag geno men. SPECIALE VERGUNNINGEN VOOR WINTERJASSEN. 's-Gravenhage, 24 April. De secr.- gen. van het dep, van handel, nij- vèrheid eh scheepvaart maakt be kend, dat "het aanvragen van spe ciale vergunningen voor heeren winterjassen en dameswintermantels slechts kan geschieden in het tijd vak van 1 Jan. tot en met 30 April en in het tijdvak van 1 Nov. tot en met 31 Dec. Het aanvragen van ver gunningen voor heeren-tweedjassen en demi-saisons kan slechts geschie den van 1 Mei tot en met 31 Oct. Aanvragen voor vergunningen voor damestweedmantels kunnen uitslui- tijd worden ingediend in het tijdvak van 1 Sept. tot en met 31 Oct., ter wijl het aanvragen van vergunnin gen voor dameszomermantels slechts kan plaats vinden van 1 Ajjril tot en met 31 Mei. Het aanvragen van vergunningen voor heeren- en jon- genscostuums of ondprdeelen daar van is niet aan een termijn gebon den. Het indienen van aanvragen voor speciale vergunningen voor textiel producten kan uitsluitend geschie den. bij den distributiedienst der ge- De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat van af Maandag 27 April 1942 een aanvang Zal worden gemaakt met de uitreiking van: 1 Bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 6e periode. 2. Brandstofkaarten stookseizoen 1942 1943. De bonkaarten worden alleen uitge reikt tegen overlegging van de distribu tiestamkaart met inlegvel aan personen, die zijn opgenomen in het bevolkings register Van de Gemeente Alkmaar. Hierop wordt een uitzondering ge maakt ten aanzien van: a. Schippers en woonwagenbewoners, b. de vaste bevolking van kostscholen, gestichten en dergelijke inrichtingen, c. gedetacheerde marechaussee's, d. tengevolge van oorlogsomstandig heden tijdelijk elders verblijvenden. De brandstoffenkaarten worden uit sluitend uitgereikt aan personen, die de aanduiding „Hoofd" op hun stamkaart hebben. Op deze stamkaart moet het code nummer van den brandstoffenhandelaar zyn ingevuld. Men dient zich voor het afhalen der kaarten uitsluitend aan te melden op den datum, welke op de oonkaart 5e periode is afgestempeld. Ten bewijze, dat men op den juisten datum verschijnt, moet een bonkaart van de 5e periode worden getoond. De uitreiking zal geschieden op de navolgende plaatsen, t.w. 1. In het schoolgebouw aan de Brille- steeg. In dit gebouw zal op twee plaatsen worden uitgereikt. 2. In de voormalige Keetkolkschool, in gang Westerkolkstraat. De kantoren zullen op bovenge noemde data geópend zijn van 9.30 uur v.m. tot 4 uur n.m. De personen, geboren in de maand Juni van de jaren 1921, 1928 en 1938 moeten hun inlegvellen eerst ruilen in lokaal II van het schoolgebouw in de Briilesteeg. Pas daarna kunnen de bon-: kaarten in ontvangst genomen worden, mits met in achtname van den datum van afstempeling. Aan personen beneden 18 jaar worden geen distributiebescheiden afgegeven. Er wordt met nadruk de aandacht o£ gevestigd, dat men bij de in ontvangst- name der bonkaarten dient na te gaan of alle kaarten aanwezig zijn. Van reclames na het verlaten van het uitreikingslokaal kan geen nota worden genomen. De zelfverzorgers (tuinders, veehou ders en huisslachters) zullen afzonder lijk worden opgeroepen om met hun stamkaarten en inlegvellen te ver schijnen aan het Distributiekantoor, Oudegracht 168. Zij, die in gebreke blijven de bonkaar ten op den gestelden datum af te halen, zullen niet meer tjjdig van de nieuwe kaarten worden voorzien. Alkmaar, 25 April 1942. De Leider voornoemd, H. BAKKER. OUDORP. De toeslagkaarten voor zwaren arbeid voor de 6e periode zullen in den kring Oudorp uitgereikt worden: Te Oudorp: in café Morsch op Maan dag 27 April van 9.301 uur; te Scher- merhorn: in café Schreuder op Dinsdag 28 April van 10—12.30 en 13 uur; te Ursem: in café Mulder op Woensdag 29 April van 1012.30 en 14 uur; te Oter- leek: in café de Vries op Donderdag 30 April van 1012.30 uurj te Stompe- toren: in café Renses op Donderdag 30 April van 1.304 uur. Arbeiders in tuinbouwbedrijven, die in aanmerking komen voor extra rantv soenen brood, dienen de teeltvergunning over te leggen. OBDAM—RENSBROEK. Distributienieuws. - Nieuwe aanvragen voor speciale vergunnin gen worden alleen afgegeven op Vrijdag 1 Mei a.s. Deze formulieren moeten worden ingeleverd op 8 Mei daaraanvolgende. Formulieren voor schoenen worden alleen afgegeven op 1 en 8 Mei a.s. Te Hensbroek worden bovenge noemde speciale vergunningen afge geven op Dinsdag 5 Mei a.s. en moe ten worden ingeleverd op 12 Mei d.a.v. Formulieren voor schoenen worden af gegeven'op 5 en 12 Mei a.s. Alleen geheel ingevulde formu lieren, die op tijd zijn ingeleverd worden in behandeling genomen. Dit nummer bestaat uit vier pagina's. VERDUISTER GOED I ZON 25 April onder: 20.53 26 April op: 6.22 MAAN 25 April op: 14.13 onder 4.04 ZON 20 April onder: v20.55 27 April op: 6.20 MAAN 26 April op: 15.22 onder: 4.33 30 April Volle Maan, I LANGEDIJK. Uitreiking bonkaarten. De bonkaarten, welke geldig zullen zijn van 17 Mei t/m 13 Juni, zullen aan zelfverzorgers worden uitgereikt in de o. 1. schooi te Zuidscharwoude; Dinsdag 28 April van 9.3012.30 uur zelfverzor gers uit Noordscharwoude; van 2—4.30 uur die uit Zuidscharwoude; Woensdag 29 April van 9.3012.30 uur die uit Oudkarspel ,en 's middags van 24.30 uur uit Broek op Langendijk. Stam kaarten en inlegvellen medenemen. Zie ook de bekendmakingen t.a.v. brand stoffen, tabak, sigaretten en versnape- ringenkaarten. De blauwe broodzegels en roode vleeschzegels dienen zoo spoe dig mogelijk bij den plaatselijken bureauhouder V. V. O. te Heerhugo- waard te worden bezorgd'. -^Vitamine C-tabletten voor a.s. en jonge moeders. Aanstaande moeders, wier kleine bin nen 4 maanden verwacht wordt en jonge moeders, wier kinderen geboren zijn na 15 Februari 1942, hebben recht op een pakje vitamine-tabletten.0 Deze worden uitgereikt aan het kringkantoor te Zuidscharwoude in de week van 27 April t/m 2 Mei a.s. Jonge moeders dienen de stamkaart van haar zelf en van! de(n) jonggeborene over te leggen. Artsen kunnen in de week van 4 t/m 9 Mei onder overlegging van hun stam kaart 6 rantsoenbonnen toiletzeep af halen. Kappers kunnen van 27 t/m 30 April een aanvraagformulier MD 269 afhalen aan de plaatselijke kantoren. Deze for mulieren dienen op 1 en 2 Mei a.s. op het kringkantoor te Zuidscharwoude te worden terugbezorgd onder overlegging van de loonlijst. De uitreiking van brandstoffen- kaarten en van de rookers- en versnaperingskaarten ge schiedt gelijktijdig met de uitreiking van de bonkaarten voor de 6e periode. De in te leveren textielbonnen dienen in de bijbehoorende stamkaarten te worden aangeboden. HEILOO. Schoenen cn textiel. Aanvraagformulieren voor tex tiel- en schoenenbonnen bunnen vanaf 4 Mei a.s. wederom worden afgehaald, met dien verstande, dat formulieren voor textiel iedieren Maandag en Dinsdag, voor schoenen iederen Donderdag' en Vrijdag kun nen worden aangevraagd. Correspon dentie wordt hierover niet gevoerd. HEERHUGOWAARD. Tabaks- en versnaperings kaarten. Tegelijk met het afgeven van de nieuwe levensmiddelenkaarten zul len worden uitgereikt de kaarten voor tabak, sigaretten en versnape ringen. In verband met het overstelpend aantal aanvragen is het noodzake lijk de afgifte van formulieren te beperken tot één dag, n.L dien eer sten werkdag per maand. Op Vrij dag 1 Mei a.s. bestaat er dus ge legenheid formulieren voor speciale vergunningen af te halen. Deze for mulieren moeten volledig ingevuld bij den distributiedienst worden in geleverd uiterlijk op 5 Mei as. Brandstoffen voor kook- doeleinden. Zij, die een kaart MD 106 bij den distributiedienst hebben geteebend, kunnen op onderstaanade dagen en uren een kaart voor vaste brandstof fen afhalen onder overlegging van de dïstritoutiestamkiaart „Hoofd": Maandag 27 April wijk A van 910 uur; 10—11 wijk B; 1112 uur wijk C; Dinsdag 28 April a.s. van 910 uur wijk D; 1011 uur E; 1112 uur F' Woensdag 29 April a.s. van 910 uur wijk G; 1011 uur H en Nieuweweg. In verband met het groote aantal aanvragen voor speciale vergun ningen is het niet mogelijk geweest, alel formulieren van April af te doen. Deze zullen in den loop van Mei in behandeling genomen wor den. meentè, waar de aanvrager in het bevolkingsregister is opgenomen, tenzij uitdrukkSnjk anders is be paald De aanvragen moeten gedaan worden op een formulier MD 102. hetgeen de distributiediensten zul len uitreiken. Aanvragen* voor textielgoederen voor algemeen gebruik moeten in, den vervolge op naam van het hoofd van het gezin worden ingediend, terwijl aanvragen voor textielgoe deren voor persoonlijk gebruik op naam van den toekomstigen ge bruiker dienen te geschieden. DIEFSTAL BIJ SPOORWEGEN. In verband met een nieuwe aan gifte van diefstal van goederen, die ter verzending aan de spoorwegen waren toevertrouwd, is het de re cherche gelukt weer een oneerlijk spoorwegarbeider op te sporen. Bij een huiszoeking werden van diefstal afkomstige sigaren en sigaretten ge vonden. Tegen den arbeider, zeke ren W„ die een bekentenis aflegde, is procesverbaal opgemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1942 | | pagina 1